Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλεσμένοι από νονούς???


venia

Recommended Posts

Εγω παλι νομιζω οτι ειναι θεμα παραδοσεων. Στην Κρητη απο οπου καταγομαι ο νονος και ο κουμπαρος στον γαμο, θεωρουνται οι πιο επισημοι καλεσμενοι και φερνουν οσους θελουν στην εκκλησια και το τραπεζι. Μαλιστα φροντιζουμε να εχουν τα καλυτερα τραπεζια αυτοι και οι καλεσμενοι τους. Και ειναι υποχρεωση του ζευγαριου να πληρωσει και για αυτα τα ατομα. Γι'αυτο εμενα ολα αυτα που λετε μου ακουγονται κουφα! Και χωρις παρεξηγηση, μην το παρετε προσωπικα. Και ο αντρας μου οταν εκανε βαφτιση στην Πατρα, περα απο τους στενους συγγενεις δεν ειχαμε κανεναν αλλο καλεσμενο και μου εκανε τρομερα ασχημη εντυπωση.Ακομα και τωρα, τοσα χρονια μετα δεν μπορω να το συνηθισω. Θεωρω οτι ειναι γιορτη και του νονου, αφου γινεται "πνευματικος πατερας" του μωρου και εχει δικαιωμα να το γιορτασει και αυτος! Ασχετα με το ποιος θα πληρωσει βεβαια. Αυτα μπορουν να κανονιστουν αν προκειται για κουμπαρια μεταξυ φιλων.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μαμα Χρύσα μ΄αρέσει η διάσταση που δίνεις στο θέμα, απλά μου φαίνεται λίγο περίεργο που δεν θα ξέρω 50 άτομα στη βάφτιση του παιδιού μου, δεν λέω πως είναι καλό, αυτό νοιώθω.. ίσως είμαι εγωκεντρική :roll:

Link to comment
Share on other sites

politimi συμφωνω με αυτο που λες αλλα φαντασου οτι και ο νονος θα αισθανεται ακριβως τι ιδιο.Οτι εκτος απο σας και ισως 5 ατομα που θα εχει μαζι του δεν θα ξερει απολυτως κανεναν! Και εδω που τα λεμε ρε παιδια ο νονος δεν ειναι απλως καλεσμενος!Οχι αν θελεις να δημιουργησεις μια σταθερη και υγιης σχεση αργοτερα αναμεσα σε αυτον και το μωρο! Εκτος αν ειναι απο τις κουμπαριες υποχρεωσης. Βεβαια δεν θελω να επιμενω γιατι εχω μεγαλωσει με τελειως διαφορετικη νοοτροπια επανω στο θεμα και ισως ακουγομαι υπερβολικη και παραλογη σε καποιους.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα θελουν 75 και 50 ατομα για να νιωθουν καλα?????

παμε καλα, για το βαφτιστηρι τους ερχονται και οχι για να επιδειχτουνε στο δικο τους σοι

 

και ναι ειναι γαιδουρια οταν το ζευγαρι εχει ξεπαραδιαστει και τους ζητανε να πληρωσουν τοσα? συγγνωμη κρητικια αλλα εγω η πελοποννησια ετσι το βλεπω :lol:

 

εγω εχω 2 νονες για τα διδυμα και θα μου ερθουν συνολικα 6 και 9 και μου φαινονται αρκετοι γιατι συνολικα ειναι 15 ατομα

 

 

και τον νονο θα τον κρινω αν θελει να ερχεται για το παιδι μου. Εκει θα τον εκτιμησω και μονο

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγγνωμη αλλα θελουν 75 και 50 ατομα για να νιωθουν καλα?????

παμε καλα, για το βαφτιστηρι τους ερχονται και οχι για να επιδειχτουνε στο δικο τους σοι

 

και ναι ειναι γαιδουρια οταν το ζευγαρι εχει ξεπαραδιαστει και τους ζητανε να πληρωσουν τοσα? συγγνωμη κρητικια αλλα εγω η πελοποννησια ετσι το βλεπω :lol:

 

εγω εχω 2 νονες για τα διδυμα και θα μου ερθουν συνολικα 6 και 9 και μου φαινονται αρκετοι γιατι συνολικα ειναι 15 ατομα

 

 

και τον νονο θα τον κρινω αν θελει να ερχεται για το παιδι μου. Εκει θα τον εκτιμησω και μονο

και εγω ειμαι κρητικια για αυτο τους ειπα 50 που πιστευω οτι ειναι πολλα για μια βαφτιση 200 ατομων ,να εχει 50 ατομα ο νονος.Απο εκει και περα πιστευω οτι ειναι θεμα συνενοησεις και φιλοτιμου.Μας ρωτησαν και ειπαμε 50 τα παραπανω που ηθελαν ειναι γαιδουρια απο μερως τους.Και στο επομενο μερο οταν με το καλο ερθει η ωρα 50 θα πω αλλα εχω την απαιτηση να το σεβαστει αυτο ο αλλος.

τεσπα βασικα στην κρητη μερικοι ακομα καλανε ολο τον κοσμο σε τετοιες περιπτωσεις ,αλλα να σεβομαστε και τον αλλο απο τη στιγμη που συμφωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

και για να μη κανουμε καμια συρραξη, καμια παρεξηγηση με τους κρητικους εεεε :lol:

εμενα αυτοι οι 15 που θα ερθουν τους ξερω και εγω ολους και φυσικα δε κανω τοσο ανοιχτη βαφτιση , πολλους θειους και θειες ουτε που θελω να τους δω εκει. Μονο για τους τυπους δε τους θελω καθολου.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ Κρητικιά δεν είμαι αλλά απ το Καρπενήσι :lol:

Κι όμως... θα συμφωνήσω κι εγώ με τη Μαμά Χρύσα...

Κι εγώ ήθελα να καλέσει η κουμπάρα μου όσους θέλει αυτή!

Η ίδια από μόνη της έχει το μέτρο και μιλάμε για την στενή της οικογένεια που κάλεσε τελικά. Τη μαμά της τον αδερφό της και μια θεία της πολύ κολλητή

Το θεωρώ αυτονόητο... δεν ξέρω....

Αν έκανα τραπέζι, φυσικά και θα τους υπολόγιζα μέσα!

Μιλάμε για σύνολο έξτρα 6 το πολύ 10 άτομα όμως...

Αν ήταν 50 δεν ξέρω τι θα έκανα... ίσως της έλεγα κάτι

Link to comment
Share on other sites

Γατουλα δεν ηθελα να προκαλεσω κανεναν.Σαφως και θεωρω γαιδουρια να εχουν βαλει οι γονεις ενα οριο και ο νονος να το ξεπερναει! Εγω αυτο που ειπα ειναι οτι μου φαινεται περιεργο το να μην καλει κανεναν ο νονος. Και ξαναλεω. Ειναι θεμα παραδοσεων και αντιληψεων. Οπως εμενα μου φαινεται περιεργο το να μην εχει ο νονος καλεσμενους ετσι και σε καποιους φαινεται περιεργο το να εχει.Και για να ξεκαθαρισω και κατι αλλο. Επειδη μιλησα για καλεσμενους του νονου, δεν παει να πει πως ειμαι της αποψης να μετατρεπεται η βαφτιση σε επιδειξη, ουτε να βγαζει κανεις τις κοινωνικες του υποχρεωσεις σε γαμους και βαφτισεις και κυριως με χρηματα που δινει ο αλλλος! Αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Εγω ανεφερα αυτη την αποψη επειδη δεν ειχε αναφερθει καθολου στο forum. Ουτε ηθελα να δηλωσω οτι στην Κρητη οι βαφτισεις γινονται πιο σωστα απο αλλες περιοχες. Αλλα μην κρινεις μια παραδοση αν δεν εχεις ζησει με αυτη.Μην την κρινεις απλα απο ενα μηνυμα στον υπολογιστη γιατι δεν ειναι σωστο.

σορυ αν σας κουρασα.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα από το χρονοντούλαπο της ιστορίας, γιατί έχω έναν προβληματισμό. Γινόμαστε νονοί με τον άντρα μου σε 2 μήνες, η μαμά κάνει υπολογισμούς για προσκλητήρια και μπομπονιέρες μπροστά μου και ακόμη δεν με έχει ρωτήσει πόσους καλεσμένους θέλω εγώ.

 

Για να μην παρεξηγιέμαι θέλω να καλέσω την αδελφή μου ( οι γονείς μου εχουν πεθάνει), την πεθερά μου και την αδελφή του άντρα μου με την οικογένεια της. Συνολικά δηλ. 4 ενήλικες και 2 παιδιά. Οι απολύτως στενοί συγγενείς τους οποίους εγώ θεωρώ απολύτως δεδομένο ότι θα καλέσω και στην εκκλησία και στο τραπέζι μετά. Μου έχουν πει βέβαια ότι σκοπεύουν το τραπέζι να το κάνουν πολύ κλειστό, αλλά βρε παιδιά δεν μπορώ να πω στη μάνα μας και στα αδέλφια μας ότι δεν θα είναι καλεσμένοι.

 

Τι κάνω λοιπόν? Αναφέρω εγώ πρώτη το θέμα των καλεσμένων? Και εάν ναι πότε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται από τα άτομα που έχουν καλέσει οι γονεις....αν πχ η βάπτιση γίνεται σε στενό κύκλο 30 ατόμων...εεεε είναι γαιδουριά ο κουμπάρος να καλέσει άλλα 15. Και δεν καταλαβαίνω γιατί ο κουμπάρος πρέπει να καλέσει το σοι του.Εμεις στο σοι μας δεν το έχουμε αυτό (και είμαστε και παρα πολλοι ζωή να έχουμε). Οταν γίνεται κάποιος κουμπάρος καλει γονεις/ αδέρφια/ δεσμους και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

 

Τι κάνω λοιπόν? Αναφέρω εγώ πρώτη το θέμα των καλεσμένων? Και εάν ναι πότε?

 

 

Τη ρωτάς ευγενικά πόσα άτομα υπολογίζει από τη μεριά σου. Εμεις το καναμε σε πολυυυ στενό κύκλο (ούτε τα πεθερικά της αδερφής του άντρα μου δεν καλέσαμε....) και ο κουμπάρος έφερε τη μαμά του και δύο αδέρφια του. Εκ των παραγμάτων δεν μπορούσε να φέρει περισσότερους αφού τα κουκιά μας ήταν παραπάνω από μετρημένα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε κουνελίτα, δεν μιλάω για 15 άτομα. Σου είπα, 4 ενήλικες και 2 παιδιά. Οι απολύτως στενοί συγγενείς μας.

 

Εγώ και στα 2 παιδια μου είχα αφήσει ελεύθερες τις νονές. Στην μεγάλη μου κόρη η νονά είχε φέρει μόνο 2 άτομα, όμως ήμαστε πρώτα ξεδέλφια, οπότε η οικογένειά της ήταν καλεσμένη έτσι κι αλλιώς. Στην μικρή μου κόρη, η νονά είχε φέρει 8 άτομα. Εμένα μου είχαν φανεί πολλά, όχι για τα χρήματα, αλλά γιατί έκανα τη γιορτή στο σπίτι, οπότε έπρεπε να έχω πολύ συγκεκριμένο αριθμό ατόμων. Δέν είπα όμως κουβέντα. Πρώτα μέτρησα τους καλεσμένους της νονάς και μετά τους δικούς μου. Σκέφτηκα, ΟΚ 2 πάνω 2 κάτω, όλοι θα χωρέσουμε και πραγματικά έτσι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Όσο κλειστό και να είναι το τραπέζι, οι γονείς και τα αδέρφια των κουμπάρων είναι καλεσμένοι. Τώρα, αν ο κουμπάρος μαζεύει 20 άτομα, κάνει το λογαριασμό του και λέει έγκαιρα ότι κάποιοι δεν θα έρθουν. Καλεσμένοι όμως πρέπει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα από το χρονοντούλαπο της ιστορίας, γιατί έχω έναν προβληματισμό. Γινόμαστε νονοί με τον άντρα μου σε 2 μήνες, η μαμά κάνει υπολογισμούς για προσκλητήρια και μπομπονιέρες μπροστά μου και ακόμη δεν με έχει ρωτήσει πόσους καλεσμένους θέλω εγώ.

 

Για να μην παρεξηγιέμαι θέλω να καλέσω την αδελφή μου ( οι γονείς μου εχουν πεθάνει), την πεθερά μου και την αδελφή του άντρα μου με την οικογένεια της. Συνολικά δηλ. 4 ενήλικες και 2 παιδιά. Οι απολύτως στενοί συγγενείς τους οποίους εγώ θεωρώ απολύτως δεδομένο ότι θα καλέσω και στην εκκλησία και στο τραπέζι μετά. Μου έχουν πει βέβαια ότι σκοπεύουν το τραπέζι να το κάνουν πολύ κλειστό, αλλά βρε παιδιά δεν μπορώ να πω στη μάνα μας και στα αδέλφια μας ότι δεν θα είναι καλεσμένοι.

 

Τι κάνω λοιπόν? Αναφέρω εγώ πρώτη το θέμα των καλεσμένων? Και εάν ναι πότε?

εγω ειχα καλεσει τα δικα μου ατομακαι ειπα και τον κουμπαρο,καλεσε οσα θες στην εκλησια ομωσ! στο τραπεζι,που πληρωσα εγω,ειχα μονο τα πεθερικα τουσ γονεις μου και τα αδερφια μου,,και φυσικα και τουσ κουμπαρους...αυτοσ ηθελε να καλεσει και ολαααα τα ατομα που εφερε στην εκλησια:shock:πλακα κανεις;;;ουτε καν τουσ γνωριζα....ψιλοεγινε μια παρεξηγιση...αλλα ειμουν απο απολυτη σ αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα βρε κορίτσια όταν "κόβουμε" από κολλητούς και συγγενεις...δεν μπορούμε να πληρώνουμε τον κάθε άσχετο (γιατί άσχετος είναι ο τριτοξάδερφος του κουμπάρου). Εκτος και αν κάνουμε βάπτιση με 250 άτομα και καλέσουμε όλο το χωριο!

 

Mariab μια χαρά είναι τα άτομα που ανέφερες και δε νομίζω να έχεις κάποιο θέμα, απλά ρώτα τη από τώρα. Δεν είναι ντροπή, η ίδια θα έπρεπε να σε είχε ρωτήσει ήδη!

Link to comment
Share on other sites

 

Mariab μια χαρά είναι τα άτομα που ανέφερες και δε νομίζω να έχεις κάποιο θέμα, απλά ρώτα τη από τώρα. Δεν είναι ντροπή, η ίδια θα έπρεπε να σε είχε ρωτήσει ήδη!

 

Έτσι.......λογικό να θες να τους έχεις πλάι σου.......απλά ζήτησέ το ......δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα......

Link to comment
Share on other sites

O νονος και το παιδι εχει την τιμητικη του και κανενας αλλος στην ουσια..οπως οι γονεις πληρωνουν ..αλλα τοσα και πιο πολλα δινουν και οι νονοι...και ειναι ντροπη ακομα και αν ειναι κλειστο το μυστηριο να μην μπορει να καλεσει 10 καλεσμενους (το να καλεσει 25-30+ ατομα ειναι υπερβολη ..αλλα γονεις και αδερφια επιβαλλεται )

 

Τα ατομα που καλεις ειναι και μια χαρα..οποτε της λες ευθεως οτι θελεις και 3 προσκλητηρια και την πεθερα σου, την αδερφη σου και την κουνιαδα σου και οτι θα ειναι συνολο 4+2 .

Εαν σου πει μα μου σου του...θα ειναι γαιδουρα οσο κλειστο κι αν ειναι το μυστηριο ...

 

Το να πληρωσει η νονα για τα γλυκα-μπομπονιερες και το τραπεζι ..το θεωρω γαιδουρια (ειπαμε σε λογικα πλαισια..γιατι το 30 και το 75 που ακουσα πιο πανω δεν ειναι λογικο πλαισιο)

 

Υπαρχει μονο μια περιπτωση οπου πραγματικα να μην εχουν οι γονεις και να το βλεπεις οτι γινονται μονο τα βασικα ...εε εκει το βλεπεις αλλιως (αλλα οταν θελει η μαμα τα παντα και δεν σεβεται την νονα....)

 

Εγω οταν βαφτισα την μεγαλη ο νονος εφερε 8 ατομα ...(μανα του αδερφια του) Στα διδυμα εφεραν 15 ατομα η μια νονα και 5-6 η αλλη (εχουμε και συγγενεια ομως)..

Οταν εγινα εγω νονα ειπα μονο στους γονεις μου (η αδερφη μου ελειπε) και δεν ειπαμε στην οικογενεια του αντρα μου..γιατι δεν θελαμε..επειδη η κοπελα ειχε 20 ατομα μονο στο τραπεζι (πολυ κλειστο) ..παραυτα επεμενε να τους καλεσουμε ολους (θα μαζευομασταν αλλα 7 ατομα)αλλα πρεπει να βλεπουμε και να καταλαβαινουμε τα παντα

(

Link to comment
Share on other sites

O νονος και το παιδι εχει την τιμητικη του και κανενας αλλος στην ουσια..οπως οι γονεις πληρωνουν ..αλλα τοσα και πιο πολλα δινουν και οι νονοι...και ειναι ντροπη ακομα και αν ειναι κλειστο το μυστηριο να μην μπορει να καλεσει 10 καλεσμενους (το να καλεσει 25-30+ ατομα ειναι υπερβολη ..αλλα γονεις και αδερφια επιβαλλεται )

Στα 2 πρωτα παιδια οι νονοι καλεσαν απο 20 ατομα ο καθενας στο τραπεζι. τι να πεις ομως;; πικρααα.

Τα ατομα που καλεις ειναι και μια χαρα..οποτε της λες ευθεως οτι θελεις και 3 προσκλητηρια και την πεθερα σου, την αδερφη σου και την κουνιαδα σου και οτι θα ειναι συνολο 4+2 .

Εαν σου πει μα μου σου του...θα ειναι γαιδουρα οσο κλειστο κι αν ειναι το μυστηριο ...

 

Το να πληρωσει η νονα για τα γλυκα-μπομπονιερες και το τραπεζι ..το θεωρω γαιδουρια (ειπαμε σε λογικα πλαισια..γιατι το 30 και το 75 που ακουσα πιο πανω δεν ειναι λογικο πλαισιο)

 

Υπαρχει μονο μια περιπτωση οπου πραγματικα να μην εχουν οι γονεις και να το βλεπεις οτι γινονται μονο τα βασικα ...εε εκει το βλεπεις αλλιως (αλλα οταν θελει η μαμα τα παντα και δεν σεβεται την νονα....)

 

Εγω οταν βαφτισα την μεγαλη ο νονος εφερε 8 ατομα ...(μανα του αδερφια του) Στα διδυμα εφεραν 15 ατομα η μια νονα και 5-6 η αλλη (εχουμε και συγγενεια ομως)..

Οταν εγινα εγω νονα ειπα μονο στους γονεις μου (η αδερφη μου ελειπε) και δεν ειπαμε στην οικογενεια του αντρα μου..γιατι δεν θελαμε..επειδη η κοπελα ειχε 20 ατομα μονο στο τραπεζι (πολυ κλειστο) ..παραυτα επεμενε να τους καλεσουμε ολους (θα μαζευομασταν αλλα 7 ατομα)αλλα πρεπει να βλεπουμε και να καταλαβαινουμε τα παντα

(

συμφωνω σε ολα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
εμενα με ρωτησε και τις ειπα να καλεσει 50 ατομα.

παραμονες τι βαπτισεις και ενω ετοιμαζα τα προσκλητηρια μου ειπε οτι ειναι τελικα 60 χωρις τα παιδακια τα οποια ηταν γυρω στα 15 απο οτι ειπε.

επαθα φρικη με την αναισθησια της.τελικα της ειπε ο αντρας μου 60 μαζι με τα παιδακια παραπανω δεν γινετε.και δεν τις εδωσα προσκλησεις γιατι με εκνευρισε η αναισθησια .

 

 

Ο Χριστος!!!!60 ατομα???Για πλακα φανταζομαι τις ειπες 50 ατομα!!!!

 

Εμεις στα μερη μας,Καλαματα μερια,ο νονος μεχρι δεκα ατομα το πολυ φερνει,οχι παραπανω!!!!

 

Και εγω οταν εγινα νονα πηρα μονο την μαμα μου,την πεθερα μου και τον κουνιαδο μου.Αμα ειχα 50 ατομα,θα ηταν περισσοτεροι οι δικοι μου καλεσμενοι απο των γονιων!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

..............ε όχι ρε παιδιά !!!!!!!!!!!!! αν είναι δυνατόν, δηλαδή με το κάλεσμα στα βαπτίσια που ΕΣΥ πληρώνεις έβγαλε όλες της τις υποχρεώσεις :confused:????????? Εμας στο γάμο είχε καλέσει γύρω στα 12, αλλά τώρα είπα εξαρχής ότι προσπαθούμε να κρατήσουμε λίγα άτομα γιατι δεν μας περισσέυουν, το έπιασε το νόημα και όταν την ρώτησα μου είπε μόνο γονείς. Μου είπε βέβαια να καλέσει μόνο στην εκκλησία αλλά εμένα δεν μου αρέσουν αυτά, όποιος έρθει στην εκκλησία έρχεται και στο τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

..............ε όχι ρε παιδιά !!!!!!!!!!!!! αν είναι δυνατόν, δηλαδή με το κάλεσμα στα βαπτίσια που ΕΣΥ πληρώνεις έβγαλε όλες της τις υποχρεώσεις :confused:????????? Εμας στο γάμο είχε καλέσει γύρω στα 12, αλλά τώρα είπα εξαρχής ότι προσπαθούμε να κρατήσουμε λίγα άτομα γιατι δεν μας περισσέυουν, το έπιασε το νόημα και όταν την ρώτησα μου είπε μόνο γονείς. Μου είπε βέβαια να καλέσει μόνο στην εκκλησία αλλά εμένα δεν μου αρέσουν αυτά, όποιος έρθει στην εκκλησία έρχεται και στο τραπέζι.[/QUOTE]

 

 

Συμφωνω μαζι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

O νονος και το παιδι εχει την τιμητικη του και κανενας αλλος στην ουσια..οπως οι γονεις πληρωνουν ..αλλα τοσα και πιο πολλα δινουν και οι νονοι...και ειναι ντροπη ακομα και αν ειναι κλειστο το μυστηριο να μην μπορει να καλεσει 10 καλεσμενους (το να καλεσει 25-30+ ατομα ειναι υπερβολη ..αλλα γονεις και αδερφια επιβαλλεται)

Εγώ θα συμφωνήσω με την ΑΦΡΟΔΙΤΗ. Είναι σωστό να μπορεί ο νονός να καλέσει έναν λογικό αριθμό ατόμων, ανάλογα με τους καλεσμένους των γονιών. Εγώ θα έλεγα ότι γύρω στο 10% των καλεσμένων είναι μια καλή αναλογία, δηλαδή αν έχουν 40 καλεσμένους οι γονείς, ο κουμπάρος να φέρει 4 άτομα. Όχι μόνο από πλευράς κόστους αλλά και από πλευράς αναλογίας - δεν γίνεται να πηγαίνεις να βαφτίσεις το παιδί σου και η εκκλησία να είναι γεμάτη ξένα πρόσωπα!

 

Από εκεί και πέρα, το τραπέζι είναι άλλη υπόθεση. Αν ως νονός βλέπεις ότι οι γονείς δυσκολεύονται να καλύψουν το έξοδο ή κάνουν τραπέζι σε πολύ στενό οικογενειακό κύκλο, τότε απλά καλείς μόνο στην εκκλησία. Στην περίπτωση που το θέμα είναι οικονομικό, μπορείς να προτείνεις να πληρώσεις για τα έξτρα άτομα αλλά αν το θέμα είναι ότι κάνουν το τραπέζι σε στενό κύκλο, δεν μπορείς να απαιτήσεις να καλέσουν τους δικούς σου συγγενείς αντί για τους δικούς τους.

 

Αν οι γονείς είναι της άποψης ότι όσοι πάρουν κάλεσμα για την εκκλησία θα είναι καλεσμένοι και στο τραπέζι, τότε το διαπραγματεύεσαι επί διαφορετικών όρων (καλείς λιγότερους ή πληρώνεις για τους δικούς σου).

 

Mariab, νομίζω ότι αυτό που μπορείς να κάνεις άμεσα είναι να τη ρωτήσεις αν έχει υπολογίσει κάποια άτομα από τη μεριά σου, και μετά αναλόγως τι θα σου απαντήσει, συνεχίζεις την κουβέντα. Θα πρέπει να κάνεις άμεσα τη νύξη, αφού έχουν αρχίσει να κάνουν υπολογισμούς για προσκλητήρια και μπουμπουνιέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις θα εχουμε 40-45 καλεσμενους και 14-16 απο τους νονους.Φαινονται πολλοι αλλα εχουν 4 αδερφια παντρεμενα με 4 παιδακια και οι γονεις τους!Μετα θα κανουμε κατι στο σπιτι και θα τους καλεσω ολους!Βεβαια τους ειπα αν θελουν να φερουν καποιους στενους φιλους αλλα ειπαν οχι.Θα προτιμουσα να ηταν λιγοτερα ατομα αλλα θελω να ευχαριστησω και τους νονους!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εγώ, από την πρόσφατη εμπειρία μου ως νονά, αυτό που κατάλαβα, είναι ότι η βάφτιση είναι η στιγμή της νονάς και του παιδιού πρώτα κι έπειτα των γονιών. Στην ουσία, η νονά είναι η πρωταγωνίστρια της βάφτισης και είναι κυρίως δική της αυτή η στιγμή, καθώς στο μυστήριο οι γονείς έχουν βοηθητικό ρόλο. Δεν λέω φυσικά ότι δεν είναι σημαντική στιγμή και για εκείνους (προς Θεού, το παιδί τους βαφτίζουν), αλλά το μυστήριο είναι για να αποκτήσει το παιδί άλλον έναν γονιό, τον πνευματικό του γονιό κι αυτό είναι το πιο σημαντικό.

 

Εγώ, για την βάφτιση του παιδιού έδωσα πολύ περισσότερα χρήματα από ότι οι γονείς και κυρίως ήμουν η μόνη μου έτρεξα. Για όλα! Ακόμα και για τις μπομπονιέρες, τα προσκλητήρια και τα γλυκά που είναι υποχρέωση των γονιών. Όλα ήταν χειροποίητα και τα έφτιαξα εγώ με τις ξαδέλφες μου. Οι κουμπάροι μου έκαναν την οργάνωση της βάφτισης από τον καναπέ τους στην κυριολεξία.

 

Ε, νομίζω πως θα ήταν τουλάχιστον γαϊδουριά να μου πουν ότι δεν μπορώ να καλέσω τα άτομα που ήθελα. Από τα 60 προσκλητήρια πήρα τα 10 περίπου και είχα δικούς μου καλεσμένους, όχι μόνο συγγενείς, αλλά και φίλους περίπου 16 άτομα από τα 90 που ήρθαν συνολικά. Μιλάμε βέβαια για φίλους κυρίως, γιατί με τον κουμπάρο μου είμαστε ξαδέλφια, οπότε οι συγγενείς μου ήταν ούτως ή άλλως καλεσμένοι.

 

Εννοείται ότι η κουμπάρα μου, μου έδωσε το ελεύθερο να καλέσω όσους ήθελα χωρίς κανέναν περιορισμό (μαζί φτιάξαμε την λίστα των καλεσμένων) και μετά μου έδωσε και όσες μπομπονιέρες ήθελα για να δώσω σε φίλους που δεν κάλεσα. Θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντική η στιγμή αυτή για τον νονό και είναι πολύ άσχημο να του βάλεις όρια στο ποιον θα καλέσει. Τραπέζι έκανε στο σπίτι της, κάτι πρόχειρο και φυσικά δεν κάλεσα κανέναν από τους φίλους μου, παρά μόνο τους συγγενείς που ούτως ή άλλως θα έρχονταν. Μια φίλη μου όταν έγινε νονά, η κουμπάρα της της είπε: "Εσύ μόνο τους γονείς σου θα έχεις, έτσι; Δεν θες προσκλητήρια, 1-2 μόνο" και στην ουσία της απαγόρεψε να καλέσει φίλους της. Μου φάνηκε πάρα πολύ άσχημο, καθώς όπως είπα είναι πολύ σημαντική στιγμή για τον νονό.

 

Εμείς έτσι τα έχουμε πάντως και καμία παρεξήγηση δεν έγινε. Έκανα και έδωσα πάρα πολλά για αυτή τη βάφτιση (και σε χρόνο και σε τρέξιμο και σε χρήμα) και τώρα συνεχίζω να κάνω πολλά για το παιδί και ήθελα να έχω τους αγαπημένους μου ανθρώπους δίπλα μου. Όλα τα άλλα μου φαίνονται υπερβολές και λόγοι για να χαλάμε τις καρδιές μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...