Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλεσμένοι από νονούς???


venia

Recommended Posts

Εγώ επειδή είμαι και άτομο του στυλ "ένα κι ένα κάνουν δύο" αν ήμουνα η νονά κι επειδή ζούμε και στους καιρούς που ζούμε και δεν θέλω γενικά να γίνομαι βάρος σε κανέναν...θα έπαιρνα μόνο τον άντρα μου και θα πηγαίναμε στη βάφτιση και τέρμα.

Κι εγώ μαζί σου tzoutzouka... αλλά προφανώς δεν σκέφτονται όλοι έτσι. Τι να πεις σε ένα νονό που σου ανακοινώνει πως θα έρθει στα βαφτίσια με διψήφια συνοδεία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό είναι ξεφτίλα των γονιών. Τους ζήτησες να καλέσεις κάποιο δικό σου άνθρωπο και σου είπαν όχι; Γιατί η αλήθεια είναι πως δεν το σκέφτονται όλοι να κάνουν την κίνηση.

 

Τους κάλεσαν μόνο στην εκκλησία. Και επειδή τα πήρα (από μέσα μου, δεν τους το έδειξα- κακώς), τους λέω χαριτολογώντας και εγώ μόνη μου θα είμαι στο τραπέζι; Να μου λέει δεν έχουμε χώρο, αλλά αν θέλεις φέρε τη μαμά σου!:shock: Φυσικά δεν έφερα κανέναν, αλλά εκ των υστέρων έπρεπε να το είχα κάνει θέμα. Το πολύ υπεράνω με έχει φάει εμένα, αλλά τώρα άλλαξα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εννοείται οτι και 'γω οταν βάφτησα το ανηψάκι μου (της κουνιάδας μου το παιδάκι) στο τραπέζι ήταν μόνο οι γονείς μου και ο αδερφός μου, κανένας άλλος.

Αλλά είναι αυτό που είπε και η Little Monkey κάποια στιγμή οτι ο άλλος πρέπει να έχει την συναίσθηση της περίστασης......

Link to comment
Share on other sites

Τους κάλεσαν μόνο στην εκκλησία. Και επειδή τα πήρα (από μέσα μου, δεν τους το έδειξα- κακώς), τους λέω χαριτολογώντας και εγώ μόνη μου θα είμαι στο τραπέζι; Να μου λέει δεν έχουμε χώρο, αλλά αν θέλεις φέρε τη μαμά σου!:shock: Φυσικά δεν έφερα κανέναν, αλλά εκ των υστέρων έπρεπε να το είχα κάνει θέμα. Το πολύ υπεράνω με έχει φάει εμένα, αλλά τώρα άλλαξα...

Εντάξει, και τι άλλο να κάνεις; Να απαιτήσεις να έρθουν οι καλεσμένοι σου στο τραπέζι; Δεν είναι ωραίο κι αυτό.

 

Εσύ δεν ήξερες κανέναν άλλο στο γάμο; Δεν είχες φίλους ή γνωστούς ανάμεσα στους καλεσμένους; Στο δικό μου γάμο η κουμπάρα δεν έφερε κανένα και ο κουμπάρος μόνο τη φιλενάδα του. Εγώ όταν πάντρεψα (αρραβωνιασμένη τότε), πήγα μόνο με τους γονείς μου. Και σε ένα γάμο που πήγαμε πρόσφατα, μόνη της ήρθε η κουμπάρα. Θέλω να πω, δεν είναι τόσο ασυνήθιστο να πηγαίνει μόνος ο κουμπάρος στο γάμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμάν βρε τζουτζούκα, ούτε τα παιδιά σου δεν θα έπαιρνες;;; Μην το παρακάνουμε;:lol:

 

Αν ήξερα πως το συγκεκριμένο ζευγάρι δυσκολεύεται με τα οικονομικά του, ή δεν θέλει πολύ κόσμο στην βάφτιση του παιδιού τους ναι, ούτε τα παιδιά μου δεν θα έπαιρνα. Ούτως ή άλλως στην ηλικία που είναι, περισσότερο θα τα κυνηγάω μέσα στην εκκλησία και το τραπέζι, παρά θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στον ρόλο της νονάς.

 

Άσε που βρίσκω και αστείο να καλέσω τους γονείς μου πχ

Να κάνουν τι? Να με δουν να βαφτίζω λες και παίρνω κανά πτυχίο να με καμαρώσουν?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερα πως το συγκεκριμένο ζευγάρι δυσκολεύεται με τα οικονομικά του, ή δεν θέλει πολύ κόσμο στην βάφτιση του παιδιού τους ναι, ούτε τα παιδιά μου δεν θα έπαιρνα. Ούτως ή άλλως στην ηλικία που είναι, περισσότερο θα τα κυνηγάω μέσα στην εκκλησία και το τραπέζι, παρά θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στον ρόλο της νονάς.

 

Άσε που βρίσκω και αστείο να καλέσω τους γονείς μου πχ

Να κάνουν τι? Να με δουν να βαφτίζω λες και παίρνω κανά πτυχίο να με καμαρώσουν?:lol:

 

Αχααχαα πολύ καλό. Σε γενικές γραμμές θα σημφωνήσω. Απλά εξαρτάται και απο τις σχέσεις που έχεις με τους άλλους (συγγένειας,φιλίας). Εμένα π.χ. θα μπορούσαν και να παρεξηγηθούν αν δεν έρχονταν οι γονείς μου στην βάφτιση του ανηψιού (παιδάκι της κουνιάδας μου) αφού ουσιαστικά μια οικογένεια είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Να μου λέει δεν έχουμε χώρο, αλλά αν θέλεις φέρε τη μαμά σου!:shock:

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Δυό κιλά να τ' αφήσω; κάτι τέτοιο δηλ.

 

Ε, ναι... Δεν είχα σχέση τότε, οπότε σου λέει άντε φέρε κάποιον να σε συνοδεύει για να μην γκρινιάζεις...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Άσε που βρίσκω και αστείο να καλέσω τους γονείς μου πχ

Να κάνουν τι? Να με δουν να βαφτίζω λες και παίρνω κανά πτυχίο να με καμαρώσουν?:lol:

 

Όχι να σε καμαρώσουν... Υποτίθεται να γνωρίσουν τους κουμπάρους, το βαφτιστήρι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άσε που βρίσκω και αστείο να καλέσω τους γονείς μου πχ

Να κάνουν τι? Να με δουν να βαφτίζω λες και παίρνω κανά πτυχίο να με καμαρώσουν?:lol:

Νομίζω ακριβώς γι' αυτό το λόγο καλείς τους γονείς :lol: επειδή το να βαφτίσεις θεωρείται πολύ τιμητικό, σαν να έχεις καταφέρει κάτι σημαντικό ή να ξεκινάς να αναλάβεις μια σημαντική ευθύνη (που αν το καλοσκεφτείς, αυτό ακριβώς είναι η αναδοχή).

 

Αλλά περισσότερο ταιριάζει σε άτομα μικρότερης ηλικίας ή/και ανύπαντρα, αφού υποτίθεται ότι μεγαλώνοντας και κάνοντας δική μας οικογένεια ανεξαρτητοποιούμαστε κάπως από τους γονείς μας.

 

Όπως και να 'χει, για μένα δεν έχει σημασία ποιον καλείς. Είναι ωραίο να μπορείς να καλέσεις κάποιον δικό σου άνθρωπο σε μια ξεχωριστή στιγμή της ζωής σου. Αλλά δεδομένου ότι η γιορτή δεν είναι δική σου, καθαρά για λόγους savoir vivre δηλαδή, νομίζω πως είναι σωστό να προσαρμόζεις τις απαιτήσεις σου στα δεδομένα της βάφτισης. Όπως αν βαφτίζει μια κολλητή σου φίλη, εφόσον σου ανακοινώσει πως η βάφτιση θα γίνει σε στενό οικογενειακό κύκλο (γονείς, αδέρφια, νονοί) δεν μπορείς να απαιτείς να παρευρεθείς κι εσύ επειδή έτσι συνηθίζεται ή επειδή το θέλεις!

 

Ο νονός, αν νιώθει πως το γεγονός των βαφτισίων είναι κάτι ξεχωριστό που θέλει να το μοιραστεί με τα 5 αδέρφια του και τις οικογένειές τους ;) και να γνωρίσει τους κουμπάρους του στους συγγενείς του, μπορεί να κάνει μια γιορτή στο σπίτι του και να καλέσει το βαφτιστήρι και τους γονείς του (και τους συγγενείς τους...) την επόμενη μέρα των βαφτισίων. Έτσι ούτε φέρνει σε δύσκολη θέση τους κουμπάρους, ούτε τους επιβαρύνει οικονομικά - και γίνεται και πιο καλά η γνωριμία, γιατί κακά τα ψέματα ποιος έχει χρόνο να κάνει γνωριμίες στα βαφτίσια του παιδιού του; Το πολύ-πολύ μερικές τυπικές κουβέντες να ανταλλάξεις, να σας ζήσει, να τον χαίρεστε, κι εσείς ό,τι επιθυμείτε, γεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Και όταν στη δική σου διακριτική διευκρίνηση για το ότι η βάπτιση θα είναι κλειστή με καλεσμένους απο την πλευρά την δική σου 12 άτομα, η νονά σου απαντάει οτι θέλει να καλέσει και αυτή απο την μερια της 11 άτομα (δηλ. γονείς, παππουδες, θεία, κουμπαροι, φίλη,κ.λ.π.) διότι αλλιώς θα παρεξηγηθούν οι καλεσμέμοι της, εκεί τι κάνεις; Έρχεσαι σε ρήξη με την νονά που είναι και κουμπάρα σου και παιδική σου φίλη και που έχει τρέξει πάρα πάρα πολύ με τις προετοιμασίες της βάπτισης με πολύ προσωπική εργασία και ενθουσιασμό;

Εγώ προτίμησα να συμβιβαστώ και να κάνω την χάρη στη νονά γιατί κανείς δεν είναι τέλειος και δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας.

Πολύ θα ήθελα πάντως να διαβάσω τι θα κάνατε εσείς σε αντίστοιχη περίπτωση.:-D

 

Κατι τέτοιο παιζει με την διαφορα οτι δεν ειμαστε παιδικοί φίλοι αλλα επειδη οι σχέσεις με τους γονεις του ηταν καλες μας το ζήτησε κ είπαμε ναι.

Τωρα για να απαντήσω κ στα υπόλοιπα. Προσπάθησα να φανώ διακριτική το ειπα απο την αρχη οτι θα ειναι κλειστη. Οι γονεις του αντρα μου εχουν πεθάνει και τα αδέρφια του με τα παιδια τους ειναι δυσκολο νε ερθουν αν και ειναι καλεσμενοι γιατι οι άδειες εδω ειναι μεσα στον Ιούλιο συνήθως.

 

Ρωτησα πολλες φορες με αποτέλεσμα στο τελος να παρεξηγηθώ αλλα οταν ειναι κλειστη η βαπτιση και περισρισμενα τα ατομα θες πανω κατω έναν αριθμό για να μπορέσεις να υπολογίσεις τι θα παραγγείλεις. Εν τελεί οταν μίλησα μαζι του μου ειπε επειδη μου είπες λιγα ατομα θελω 6-7 προσκλητηρια +3-4 έξτρα μπομπονιερες περίπου 12-14 ατομα θα ερθουν εκτός απροόπτου.

Γενικώς ηταν λιγο φλου σε αυτα που μου έλεγε του τύπου -+5 προσπάθησα διακριτικά να πιέσω για να ξερω γιατι ξεφτίλα να έρθει κόσμος και να μην φτάσουν οι μπομπονιερες η τα γλυκά κτλ

Και τα -+5 οταν η βαπτιση ειναι ανοιχτή όντως δεν ειναι προβλημα αλλα οταν τα ατομα ειναι ολα κ ολα 15-20 ε τοτε ειναι διαφορα.

 

Το οικονομικό δεν ειναι το πιο μεγαλο προβλημα αν κ δεν μας τρέχουν απο τα μπατζάκια αλλα να πω στον αντρα μου θα ξοδέψουμε τόσα για μια παράδοση που ουτε καν ξέρει ε ειναι κ αυτο κάπως.

Τελος πάντων οι καλεσμενοι του ειναι πέρα απο τον αδερφό του κάποιοι φίλοι του οι γιαγιάδες του η θεια θείος με τι οικογένειες τους.

Link to comment
Share on other sites

Όχι να σε καμαρώσουν... Υποτίθεται να γνωρίσουν τους κουμπάρους, το βαφτιστήρι...

 

να τους κάνουν τι?:lol::lol:

 

οκ προφανώς και αστειεύομαι, αλλά πραγματικά το βρίσκω τελείως άσχετο στην ηλικία μου που εμμμ γκουχου γκουχου είναι απολύτως εμμμ νεανική κατά τα άλλα, να βαφτίζω και να κουβαλήσω παραμάσχαλα και τους γονείς μου

Link to comment
Share on other sites

Eν τελεί οταν μίλησα μαζι του μου ειπε επειδη μου είπες λιγα ατομα θελω 6-7 προσκλητηρια +3-4 έξτρα μπομπονιερες περίπου 12-14 ατομα θα ερθουν εκτός απροόπτου.

Αυτό πολύ μου αρέσει. Αν του έλεγες πολλά άτομα, πόσα προσκλητήρια θα σου ζητούσε; Καμιά 15αριά; :lol:

 

Σόρρυ που γελάω αλλά δεν βλέπω να υπάρχει κατανόηση από το νονό σας. Ή μίλα του στα ίσια ή πάρτο απόφαση ότι μπορεί να βρεθείς με λίγους καλεσμένους δικούς σου και πολλούς δικούς του. Ευκαιρία να γνωρίσεις και τους θείους του :P

 

Θα κάνετε και τραπέζι καθιστό; Ή μόνο κέρασμα στην εκκλησία;

Link to comment
Share on other sites

οκ προφανώς και αστειεύομαι, αλλά πραγματικά το βρίσκω τελείως άσχετο στην ηλικία μου που εμμμ γκουχου γκουχου είναι απολύτως εμμμ νεανική κατά τα άλλα, να βαφτίζω και να κουβαλήσω παραμάσχαλα και τους γονείς μου

 

Δεν έχει σημασία πως το βλέπεις εσύ.:-D Σημασία έχει οι κουμπάροι σου να σου αφήσουν την ευχέρεια να φέρεις την οικογένειά σου εάν το θέλεις. Ειδικά εάν δεν είναι κάποιος παντρεμένος όπως ο εν λόγω νονός. Όταν λέω οικογένεια, δεν εννοώ θείες και θειους ή ξαδέρφια. Εννοώ με τη στενή έννοια του όρου.

 

Αναστασία πράγματι φαίνεται πολύ φλου ο νονός. Στα φλου άτομα εγώ γίνομαι πιο συγκεκριμένη από ότι είμαι συνήθως. Οπότε θα έπρεπε να του ορίσεις αριθμό καλεσμένων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εν τελεί οταν μίλησα μαζι του μου ειπε επειδη μου είπες λιγα ατομα θελω 6-7 προσκλητηρια +3-4 έξτρα μπομπονιερες περίπου 12-14 ατομα θα ερθουν εκτός απροόπτου.

Γενικώς ηταν λιγο φλου σε αυτα που μου έλεγε του τύπου -+5

 

Είναι αυτό που λέμε "δημιουργική ασάφεια".

Link to comment
Share on other sites

Κατι τέτοιο παιζει με την διαφορα οτι δεν ειμαστε παιδικοί φίλοι αλλα επειδη οι σχέσεις με τους γονεις του ηταν καλες μας το ζήτησε κ είπαμε ναι.

Τωρα για να απαντήσω κ στα υπόλοιπα. Προσπάθησα να φανώ διακριτική το ειπα απο την αρχη οτι θα ειναι κλειστη. Οι γονεις του αντρα μου εχουν πεθάνει και τα αδέρφια του με τα παιδια τους ειναι δυσκολο νε ερθουν αν και ειναι καλεσμενοι γιατι οι άδειες εδω ειναι μεσα στον Ιούλιο συνήθως.

 

Ρωτησα πολλες φορες με αποτέλεσμα στο τελος να παρεξηγηθώ αλλα οταν ειναι κλειστη η βαπτιση και περισρισμενα τα ατομα θες πανω κατω έναν αριθμό για να μπορέσεις να υπολογίσεις τι θα παραγγείλεις. Εν τελεί οταν μίλησα μαζι του μου ειπε επειδη μου είπες λιγα ατομα θελω 6-7 προσκλητηρια +3-4 έξτρα μπομπονιερες περίπου 12-14 ατομα θα ερθουν εκτός απροόπτου.

Γενικώς ηταν λιγο φλου σε αυτα που μου έλεγε του τύπου -+5 προσπάθησα διακριτικά να πιέσω για να ξερω γιατι ξεφτίλα να έρθει κόσμος και να μην φτάσουν οι μπομπονιερες η τα γλυκά κτλ

Και τα -+5 οταν η βαπτιση ειναι ανοιχτή όντως δεν ειναι προβλημα αλλα οταν τα ατομα ειναι ολα κ ολα 15-20 ε τοτε ειναι διαφορα.

 

Το οικονομικό δεν ειναι το πιο μεγαλο προβλημα αν κ δεν μας τρέχουν απο τα μπατζάκια αλλα να πω στον αντρα μου θα ξοδέψουμε τόσα για μια παράδοση που ουτε καν ξέρει ε ειναι κ αυτο κάπως.

Τελος πάντων οι καλεσμενοι του ειναι πέρα απο τον αδερφό του κάποιοι φίλοι του οι γιαγιάδες του η θεια θείος με τι οικογένειες τους.

 

 

Ναι καλό θα ήταν να γίνει πιο συγκεκριμένος και πιο ακριβής στον αριθμό των προσκεκλημένων του, για στριμωξέ τον λίγο ακόμα. Εξήγησε του να καταλάβει οτι το μαγαζί περιμένει συγκεκριμενο αριθμό και οχι +-5 και εκτός απροόπτου αλλά και για τις μπομπονιέρες το ίδιο.

Πάντως η δική μου κουμπάρα μου πρότεινε για τους δικους της καλεσμενους να πληρώσει αυτή για το τραπέζι. Άσχετα που δεν το δέχτηκα,δεν υπήρχε περίπτωση να την αφήσω να πληρώσει, ντρέπομαι και μόνο που το σκέφτομαι. Αλλά τουλάχιστον έκανε την κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το "λίγα άτομα" είναι σχετικό.

 

Εγώ θα έλεγα στο νονό, όλοι οι καλεσμένοι οι δικοί μου και του άντρα μου θα είναι 15. Πάρε και εσύ 2-3 προκλητήρια και θα σου ετοιμάσω και καμιά 20αριά μπομπονιέρες να δώσεις όπου θέλεις. :-)

Link to comment
Share on other sites

:lol: Να είστε καλα πανω στην σύγχυση και την πικρόλουσια μου με κανετε και γέλασα!

 

Εγω να σας πω την αλήθεια έλεγα να τους παρω ολους και να κάνουμε τραπεζι

Αλλα αν ειναι ετσι τα πραγματα μάλλον θα γινω ξεκάθαρη στον νονο οτι 4 ατομα τα πολυ στενά αφου οι γονεις του δεν θα ειναι αλλα αν ηταν εννοείτε οτι τους θέλαμε. Οι άλλοι αν επιμένουν να ερθουν ας φάνε το γλυκάκι τους κ ας πάρουν το δρομο του γυρισμού. (Γαϊδούρια το ξερω αλλα απο το να έχουμε χαλια διάθεση στο τραπεζι...)

Υπέρ κοινωνικοί δεν ειμαστε ουτε φανατικοί γλεντζέδες μια βαπτιση νορμαλ θελουμε με τους κοντινούς μας μακάρι και τα αδέρφια του να μπορούσαν να ειναι. Αφου οχι τους καλούμε σπιτι οταν γυρίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

εγώ, πάντως, ως νονά, είτε σε ανοιχτή είτε σε κλειστή βάφτιση, θα καλούσα μονο γονείς κι αδέρφια (με τις οικογένειές τους). όλοι μαζί θα είμασταν 11. και δε θα μου άρεσε να μου πουν οι κουμπάροι ότι είναι πολλοί οι καλεσμένοι μου. στο κάτω-κάτω η μέρα της βάφτισης ανήκει και στον κουμπάρο και πρέπει να τη χαρεί με αυτούς που θέλει, σε λογικά πάντα πλαίσια. εκτός αν με θέλουν μόνο για χορηγό της βάφτισης και δεν τους νοιάζει να χαρώ κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ, πάντως, ως νονά, είτε σε ανοιχτή είτε σε κλειστή βάφτιση, θα καλούσα μονο γονείς κι αδέρφια (με τις οικογένειές τους). όλοι μαζί θα είμασταν 11. και δε θα μου άρεσε να μου πουν οι κουμπάροι ότι είναι πολλοί οι καλεσμένοι μου. στο κάτω-κάτω η μέρα της βάφτισης ανήκει και στον κουμπάρο και πρέπει να τη χαρεί με αυτούς που θέλει, σε λογικά πάντα πλαίσια. εκτός αν με θέλουν μόνο για χορηγό της βάφτισης και δεν τους νοιάζει να χαρώ κι εγώ.

Κάπου εχεις δίκιο και κάπου συμφωνώ οτι ειναι και του νονου μέρα

και οτι θα πρεπει να τον τιμάμε και οτι δεν πρεπει να τον βλεπουμε σαν χορηγό.

Γι αυτο ειπα αλλωστε και στον δικό μας νονο νά μην ξοδευτεί πολυ και ουτε καν ανακατεύτηκα με το τι παρειγγηλε η οχι το άφησα πανω του ουτε θελω να ξερω ποσα πλήρωσε αυτα ειναι λεπτα θέματα.

Αλλα απο την αλλη μονο ο νονος πληρώνει; Κ δεν μιλαω για μενα αλλα γενικα

Οι γονεις δεν πληρώνουν; Το δωρο του νονου, η διαμονή του οι έξτρα μπομπονιερες γλυκάκια προσκλητηρια + τραπεζι; Δλδ τα 500- 800 το λιγότερο που δίνουν οι γονεις στην βαφτιση μονο για τον νονο δεν ειναι υπολογίσιμα;

Γι αυτο η λέξη χορηγός ειναι βαριά γιατι όσο χορηγός ειναι ο νονος αλλο τοσο ειναι και οι γονεις

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις, χορηγός ο νονός δεν θα το έλεγα... τη στιγμή που οι γονείς ούτως ή αλλως παίρνουν ένα δώρο(εμείς τουλάχιστον όσα ξόδεψε η κουμπάρα μας άλλα τόσα της δώσαμε για δώρο μετρητά - όχι επίτηδες, έτυχε να είναι ίδια τα ποσά) και τη στιγμή που οι γονείς πληρώνουν το τραπέζι της βάφτισης και τη διαμονή σε ορισμένες περιπτώσεις...κάθε άλλο παρά χορηγός είναι ο νονός

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πόσα αδέρφια έχει. Γιατί αν έχει 2-3 αδέρφια και είναι και παντρεμένα, τότε μαζί με τους γονείς μπορεί να μιλάμε 6-8 άτομα. Άμα η κοπέλα έχει όλους κι όλους 12 καλεσμένους, δεν γίνεται ο νονός να φέρει άλλους 8!!!

 

Καλά δεν συζητώ καν τι θα γίνει αν τα αδέρφια έχουν και παιδιά...

 

Μπα, αν είναι αρκετά αδέρφια με δικά τους παιδιά, έχουν τόσες κοινωνικές εκδηλώσεις στο στενό οικογενειακό περιβάλλον, που δεν θα ξεσηκωθούν για να πάνε σε μια βάφτιση μιας άγνωστης οικογένειας μόνο και μόνο επειδή ένα από τα αδέρφια τους έγινε νονός.

 

Πάντως είναι αλήθεια ότι κάθε οικογένεια έχει διαφορετικές απόψεις για το θέμα, γι΄αυτό είναι καλό να μιλάμε ανοιχτά με τους κουμπάρους μας. Άλλοι μπορεί να θεωρούν ότι τιμούν το μωρό και τους γονείς με την παρουσία τους. Εμάς μια νονά με μεγάλη οικογένεια μας ζήτησε ειλικρινά συγγνώμη που τα αδέρφια της δεν θα ευκαιρούσαν να έρθουν στη βάφτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα στο νονό, όλοι οι καλεσμένοι οι δικοί μου και του άντρα μου θα είναι 15. Πάρε και εσύ 2-3 προκλητήρια και θα σου ετοιμάσω και καμιά 20αριά μπομπονιέρες να δώσεις όπου θέλεις. :-)

Κι εγώ αυτό θα έλεγα.

 

Υποψιάζομαι ότι ο νονός είτε δεν έχει καταλάβει σε πόσο στενό κύκλο γίνεται η βάφτιση είτε είναι η πρώτη φορά που βαφτίζει και βρήκε ευκαιρία για γιορτή. Σαφώς για όλους μας θα ήταν καλό να γίνουμε νονοί σε μια μεγάλη και ανοιχτή βάφτιση, και να μας πουν οι γονείς: πόσα προσκλητήρια θέλεις, 10, 20, 30 - ώστε να καλέσουμε όσους δικούς μας ανθρώπους θέλουν.

 

Ποιος είναι δικός σου άνθρωπος και ποιον θα καλούσες σε μια γιορτή είναι πολύ σχετικό πάντως. Εγώ ας πούμε τον αδερφό μου δεν θα τον καλούσα να με δει νονά, δεν έχουμε γενικά πολλές κοινωνικές σχέσεις και σίγουρα ούτε ο ίδιος θα ήθελε να έρθει. Έχω καλέσει όμως σε βαφτίσια την κουνιάδα μου, η οποία ήρθε και μάλιστα από το εξωτερικό (όπου γάμος και χαρά, η κουνιάδα πρώτη χεχεχε) :-P

 

Επίσης πολύς κόσμος που δεν έχει διοργανώσει γάμο ή βάφτιση δεν ξέρει πόσο σημαντικό είναι να μπορείς να υπολογίσεις τους καλεσμένους και νομίζει πως αν σου πει πόσοι θα έρθουν μια βδομάδα πριν όλα είναι ΟΚ. Όπως όταν κάνεις πάρτι στο σπίτι ένα πράγμα. Ίσως γι' αυτό ο κουμπάρος είναι τόσο φλου.

 

Οι γονεις δεν πληρώνουν; Το δωρο του νονου, η διαμονή του οι έξτρα μπομπονιερες γλυκάκια προσκλητηρια + τραπεζι; Δλδ τα 500- 800 το λιγότερο που δίνουν οι γονεις στην βαφτιση μονο για τον νονο δεν ειναι υπολογίσιμα;

Γι αυτο η λέξη χορηγός ειναι βαριά γιατι όσο χορηγός ειναι ο νονος αλλο τοσο ειναι και οι γονεις

Πολύ σωστό αυτό. Ειδικά όταν υπάρχει και τραπέζι μετά την εκκλησία. Γιατί αν σου πει ο άλλος να μην καλέσεις κόσμο στην εκκλησία, αυτό μπορεί να θεωρηθεί υπερβολή, αλλά στο τραπέζι υπάρχει ένα σημαντικό κόστος. Δεν προσκαλείς αβέρτα κουβέρτα κόσμο όταν ξέρεις πως ο κουμπάρος θα δώσει $$$ για χάρη τους.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό θα έλεγα.

 

Υποψιάζομαι ότι ο νονός είτε δεν έχει καταλάβει σε πόσο στενό κύκλο γίνεται η βάφτιση είτε είναι η πρώτη φορά που βαφτίζει και βρήκε ευκαιρία για γιορτή. Σαφώς για όλους μας θα ήταν καλό να γίνουμε νονοί σε μια μεγάλη και ανοιχτή βάφτιση, και να μας πουν οι γονείς: πόσα προσκλητήρια θέλεις, 10, 20, 30 - ώστε να καλέσουμε όσους δικούς μας ανθρώπους θέλουν.

 

Ποιος είναι δικός σου άνθρωπος και ποιον θα καλούσες σε μια γιορτή είναι πολύ σχετικό πάντως. Εγώ ας πούμε τον αδερφό μου δεν θα τον καλούσα να με δει νονά, δεν έχουμε γενικά πολλές κοινωνικές σχέσεις και σίγουρα ούτε ο ίδιος θα ήθελε να έρθει. Έχω καλέσει όμως σε βαφτίσια την κουνιάδα μου, η οποία ήρθε και μάλιστα από το εξωτερικό (όπου γάμος και χαρά χεχεχε) :-P

 

Επίσης πολύς κόσμος που δεν έχει διοργανώσει γάμο ή βάφτιση δεν ξέρει πόσο σημαντικό είναι να μπορείς να υπολογίσεις τους καλεσμένους και νομίζει πως αν σου πει πόσοι θα έρθουν μια βδομάδα πριν όλα είναι ΟΚ. Όπως όταν κάνεις πάρτι στο σπίτι ένα πράγμα. Ίσως γι' αυτό ο κουμπάρος είναι τόσο φλου.

 

 

Πολύ σωστό αυτό. Ειδικά όταν υπάρχει και τραπέζι μετά την εκκλησία. Γιατί αν πεις στον άλλο να μην καλέσει κόσμο στην εκκλησία, αυτό μπορεί να θεωρηθεί υπερβολή, αλλά στο τραπέζι υπάρχει ένα σημαντικό κόστος. Δεν προσκαλείς αβέρτα κουβέρτα κόσμο όταν ξέρεις πως ο άλλος θα δώσει $$$ για χάρη τους.

 

Εγω απλα προσπάθησα να ειμαι διακριτική τελικά κατέληξα να ρωτήσω πανω απο 5-6 φορες για τα ατομα κ την μαμα του και τον ίδιο για να βγάλω άκρη κ ακομα δεν έβγαλα. οτι η βαφτιση ειναι κλειστη το ξέρανε απο την αρχη κ οτι δεν ειμαστε γενικα σαν οικογενεια του όπου γάμος και χαρα...

Ρωτάω απόψεις για να καταλήξω εν τελεί στου τραπεζιού. Γιατι έλεγα αν κανω τραπεζι για ολους δεν υπαρχει λόγος να κανω κατι απέξω απο την εκκλησια καλοκαιρι καλυτερα ολα στο τραπεζι φαγητο γλυκα η τούρτα κτλ.

Τωρα ερχομαι σε δυσκολη θέση γιατι οπως ειπα και με ξένα ατομα δεν ειναι και το καλυτερο μας απο την αλλη ομως αν ερθουν θα πρεπει με κάποιο τροπο να τους ευχαριστήσω.

Γιατι σκέφτομαι οτι ερχονται απο Θεςςαλονικη κ οτι ειναι άκομψο να τους στείλω πισω ετσι. Απο την αλλη πράγματι δεν θα ηθελα να ειναι τόσα άγνωστα ατομα στο τραπεζι αλλα κ τι να κανω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...