Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλεσμένοι από νονούς???


venia

Recommended Posts

Εγω απλα προσπάθησα να ειμαι διακριτική τελικά κατέληξα να ρωτήσω πανω απο 5-6 φορες για τα ατομα κ την μαμα του και τον ίδιο για να βγάλω άκρη κ ακομα δεν έβγαλα. οτι η βαφτιση ειναι κλειστη το ξέρανε απο την αρχη κ οτι δεν ειμαστε γενικα σαν οικογενεια του όπου γάμος και χαρα...

Ρωτάω απόψεις για να καταλήξω εν τελεί στου τραπεζιού. Γιατι έλεγα αν κανω τραπεζι για ολους δεν υπαρχει λόγος να κανω κατι απέξω απο την εκκλησια καλοκαιρι καλυτερα ολα στο τραπεζι φαγητο γλυκα η τούρτα κτλ.

Τωρα ερχομαι σε δυσκολη θέση γιατι οπως ειπα και με ξένα ατομα δεν ειναι και το καλυτερο μας απο την αλλη ομως αν ερθουν θα πρεπει με κάποιο τροπο να τους ευχαριστήσω.

Γιατι σκέφτομαι οτι ερχονται απο Θεςςαλονικη κ οτι ειναι άκομψο να τους στείλω πισω ετσι. Απο την αλλη πράγματι δεν θα ηθελα να ειναι τόσα άγνωστα ατομα στο τραπεζι αλλα κ τι να κανω τωρα.

 

 

Δηλαδή αυτοι οι άνθρωποι θα ξεσηκωθουν να έρθουν απ΄την Θεσσαλονίκη σε μια βαπτιση με άγνωστους γι΄αυτούς ανθρώπους; Αυτό λες;

Δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω. Ούτε για βόλτα που λέμε. Ε γι΄αυτο ο νονός ζορίζεται να σου απαντήσει πόσοι θα είναι, αφού φαντάζομαι ούτε οι ίδιοι δεν το έχουν αποφασίσει ακόμα. :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εφόσον έρχονται και από άλλη περιοχή πρέπει οπωσδήποτε όσοι είναι στην εκκλησία, να είναι και στο τραπέζι.

Αν τώρα μιλάγατε για πρώτη φορά με το νονό για το θέμα των καλεσμένων θα σου έλεγα να το χειριστείς αλλιώς. Αφού όμως ήδη έχετε μιλήσει και ήδη έχει καλέσει κόσμο, απομένει να μάθεις τον ακριβή αριθμό των ατόμων και όχι + - 5... Οπότε όταν πλησιάσει η προθεσμία που ελπίζω να έχεις ορίσει στο προσκλητήριο :-D , ρώτα να μάθεις ακριβώς ποιοι θα έρθουν. Δεν θα δεχτείς απαντήσεις του τύπου "θα δούμε". Πες πως αν δώσεις μεγαλύτερο αριθμό στο μαγαζί θα τους χρεωθείτε, ενώ αν δώσεις μικρότερο αριθμό δεν θα έχουν που να κάτσουν ή τι να φάνε... και πως είναι και πολλοί δικοί σου καλεσμένοι (και καλά) που δεν σου απαντάνε και δεν ξέρεις τι να κάνεις.΄

(δηλαδή το θέμα σου δεν είναι μόνο οι μπομπονιέρες. Αυτό να του δώσεις να καταλάβει)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτοι οι άνθρωποι θα ξεσηκωθουν να έρθουν απ΄την Θεσσαλονίκη σε μια βαπτιση με άγνωστους γι΄αυτούς ανθρώπους; Αυτό λες;

Δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω. Ούτε για βόλτα που λέμε. Ε γι΄αυτο ο νονός ζορίζεται να σου απαντήσει πόσοι θα είναι, αφού φαντάζομαι ούτε οι ίδιοι δεν το έχουν αποφασίσει ακόμα. :-D

 

Ναι, για μας άγνωστοι την θεια του την εχω δει δυο φορες τον αντρα της οχι

Την γιαγια του 1 φορά κ τον έναν απο τους φίλους του 1-2 φορες. Τους άλλους δεν τους ξερω καν. Εκτός απο τον αδερφό του δλδ και τους γονεις του οι οποίοι δεν θα ερθουν γιατι κ αυτοι ζουν στο εξωτερικό ναι οι άλλοι μας ειναι απο παντελώς έως απλώς άγνωστοι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτοι οι άνθρωποι θα ξεσηκωθουν να έρθουν απ΄την Θεσσαλονίκη σε μια βαπτιση με άγνωστους γι΄αυτούς ανθρώπους; Αυτό λες;

 

έλα μου ντε! αυτό ακριβώς σκεφτόμουνα:roll:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έρχονται και από άλλη περιοχή πρέπει οπωσδήποτε όσοι είναι στην εκκλησία, να είναι και στο τραπέζι.

Αν τώρα μιλάγατε για πρώτη φορά με το νονό για το θέμα των καλεσμένων θα σου έλεγα να το χειριστείς αλλιώς. Αφού όμως ήδη έχετε μιλήσει και ήδη έχει καλέσει κόσμο, απομένει να μάθεις τον ακριβή αριθμό των ατόμων και όχι + - 5... Οπότε όταν πλησιάσει η προθεσμία που ελπίζω να έχεις ορίσει στο προσκλητήριο :-D , ρώτα να μάθεις ακριβώς ποιοι θα έρθουν. Δεν θα δεχτείς απαντήσεις του τύπου "θα δούμε". Πες πως αν δώσεις μεγαλύτερο αριθμό στο μαγαζί θα τους χρεωθείτε, ενώ αν δώσεις μικρότερο αριθμό δεν θα έχουν που να κάτσουν ή τι να φάνε... και πως είναι και πολλοί δικοί σου καλεσμένοι (και καλά) που δεν σου απαντάνε και δεν ξέρεις τι να κάνεις.΄

(δηλαδή το θέμα σου δεν είναι μόνο οι μπομπονιέρες. Αυτό να του δώσεις να καταλάβει)

 

Ευχαριστω για την συμβουλή κ το ενδιαφέρον και θα προσπαθήσω με αυτο τον τροπο μπας κ βγάλω άκρη κ ξεμπερδεύτω κ εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, για μας άγνωστοι την θεια του την εχω δει δυο φορες τον αντρα της οχι

Την γιαγια του 1 φορά κ τον έναν απο τους φίλους του 1-2 φορες. Τους άλλους δεν τους ξερω καν. Εκτός απο τον αδερφό του δλδ και τους γονεις του οι οποίοι δεν θα ερθουν γιατι κ αυτοι ζουν στο εξωτερικό ναι οι άλλοι μας ειναι απο παντελώς έως απλώς άγνωστοι.

 

βρε να δω την πανάσχετη γιαγιά να ξεκουβαλάει με το πι απο την Θεσ/νίκη και να ροβολάει στην βάφτιση και τι στον κόσμο!:lol:

 

(σόρρυ αλλά πιο άσχετους καλεσμένους σε βάφτιση δεν έχω ξαναματακούσει):roll:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτοι οι άνθρωποι θα ξεσηκωθουν να έρθουν απ΄την Θεσσαλονίκη σε μια βαπτιση με άγνωστους γι΄αυτούς ανθρώπους; Αυτό λες;

Δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω. Ούτε για βόλτα που λέμε. Ε γι΄αυτο ο νονός ζορίζεται να σου απαντήσει πόσοι θα είναι, αφού φαντάζομαι ούτε οι ίδιοι δεν το έχουν αποφασίσει ακόμα. :-D

Καλά εντελώς!

 

Το πιθανότερο είναι πως στο τέλος θα έρθουν 3-4 άτομα και αν.

 

AnastasiaV πότε είναι η βάφτιση; Έχεις κλείσει κέντρο ή είσαι ακόμα στις διαπραγματεύσεις;

 

Ίσως υπάρχει και plan C ;)

Link to comment
Share on other sites

βρε να δω την πανάσχετη γιαγιά να ξεκουβαλάει με το πι απο την Θεσ/νίκη και να ροβολάει στην βάφτιση και τι στον κόσμο!:lol:

 

(σόρρυ αλλά πιο άσχετους καλεσμένους σε βάφτιση δεν έχω ξαναματακούσει):roll:

 

Ούτε εγω.

Αλλα μάλλον οπως ειπε μια κοπελα ειναι μεγαλη τιμή για τον νονο και θέλουν να τον καμαρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντελώς!

 

Το πιθανότερο είναι πως στο τέλος θα έρθουν 3-4 άτομα και αν.

 

AnastasiaV πότε είναι η βάφτιση; Έχεις κλείσει κέντρο ή είσαι ακόμα στις διαπραγματεύσεις;

 

Ίσως υπάρχει και plan C ;)

 

Τέλη Ιουνίου οχι ακομα τωρα έκλεισα εκκλησια κ προσκλητηρια

Για πες plan C

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα σε τσαντίσω αλλά θα το πω.....

Τι την θέλετε την παραδοσιακή βάπτιση στην Ελλάδα μωρέ, καντε την εκεί που είστε, λιγότερα προβλήματα θα έχεις. Ειναι πιό εύκολο να τραβήξεις μόνο την οικογένεια εκεί (εννοώ γονείς, αδέρφια) παρά όλο αυτο το τσαντίρ μαχαλά που καλείσαι να διαχειριστείς τώρα.

Να με συμπαθάς φίλη........:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέλη Ιουνίου οχι ακομα τωρα έκλεισα εκκλησια κ προσκλητηρια

Για πες plan C

 

PLAN C

Κάνεις βάφτιση και ανακοινώνεις πως δεν θα παίξει τελικά τραπέζι αλλά θα κεράσετε γλυκό έξω απο την εκκλησία μόνο

 

και γλυτώνεις έξοδα τραπεζιού και την κάνεις με ελαφρά απο την δύσκολη τούτη θέση

εμ σαμπού εμ κοντίσιονερ:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα σε τσαντίσω αλλά θα το πω.....

Τι την θέλετε την παραδοσιακή βάπτιση στην Ελλάδα μωρέ, καντε την εκεί που είστε, λιγότερα προβλήματα θα έχεις. Ειναι πιό εύκολο να τραβήξεις μόνο την οικογένεια εκεί (εννοώ γονείς, αδέρφια) παρά όλο αυτο το τσαντίρ μαχαλά που καλείσαι να διαχειριστείς τώρα.

Να με συμπαθάς φίλη........:lol::lol:

 

Μωρε μια χαρα μου τα λες αλλα ας μου τα έλεγες κανα 3-5μηνο νωριτερα. Αφου το ειπα το δευτερο εδω που ειμαστε κ σε οποίους αρεσει καλυτερα να εκανα τα ειςητηρια στους δικούς μου να ερθουν πιο οικονομικά κ πιο σωστά θα γινόντουσαν αλλα να είπαμε θα πάμε που θα πάμε δεν ρίχνουμε κ μια βαπτιση;;;

Link to comment
Share on other sites

PLAN C

Κάνεις βάφτιση και ανακοινώνεις πως δεν θα παίξει τελικά τραπέζι αλλά θα κεράσετε γλυκό έξω απο την εκκλησία μόνο

 

και γλυτώνεις έξοδα τραπεζιού και την κάνεις με ελαφρά απο την δύσκολη τούτη θέση

εμ σαμπού εμ κοντίσιονερ:lol::lol::lol:

Να ένα καλό Plan C :lol: αλλά αν έχεις κόσμο από μακριά, δεν λέει να μην κάνεις τραπέζι. Εκτός αν ΕΣΕΙΣ δεν έχετε κόσμο από μακριά και οι μακρινοί είναι όλοι του κουμπάρου.

 

Αυτό που θα πρότεινα εγώ είναι να συμφωνήσεις με το κέντρο να τους πεις όσο πιο αργά γίνεται τον τελικό αριθμό. Μετά να πεις στον νονό ότι εσείς θα είσαστε μόνο Χ άτομα και θα εκτιμούσες αν και αυτός προσπαθούσε να κρατήσει τον αριθμό των δικών του καλεσμένων χαμηλό γιατί και ο σύζυγος θα αισθάνεται άσχημα που δεν θα τους ξέρει και δεν ξέρει και τις παραδόσεις (μπούρου μπούρου). Ε μετά κάνεις το σταυρό σου να μην ανέβει κι άλλο ο αριθμός των δικών του καλεσμένων.

 

Αφού τα χρήματα δεν είναι ουσιαστικό πρόβλημα, λέω μήπως είναι καλύτερα να το πάρεις πιο χαλαρά το πράγμα.

 

Αλήθεια πού θα γίνει η βάφτιση; Γιατί αν γίνει Αθήνα, πολύ χλωμό το βλέπω να έρθουν οι θείοι και η γιαγιά τόσο δρόμο για μια βάφτιση, με ή χωρίς τραπέζι.

 

Μωρε μια χαρα μου τα λες αλλα ας μου τα έλεγες κανα 3-5μηνο νωριτερα. Αφου το ειπα το δευτερο εδω που ειμαστε κ σε οποίους αρεσει καλυτερα να εκανα τα ειςητηρια στους δικούς μου να ερθουν πιο οικονομικά κ πιο σωστά θα γινόντουσαν αλλα να είπαμε θα πάμε που θα πάμε δεν ρίχνουμε κ μια βαπτιση;;;

Εμ κι εσύ δεν έμπαινες 2-3 μήνες πριν να ρωτήσεις, τώρα το θυμήθηκες! :P

 

Εναλλακτικά, κάνεις μια ωραία, παραδοσιακή, ανοιχτή βάφτιση και λύνονται τα μισά σου προβλήματα! :-D:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

PLAN C

Κάνεις βάφτιση και ανακοινώνεις πως δεν θα παίξει τελικά τραπέζι αλλά θα κεράσετε γλυκό έξω απο την εκκλησία μόνο

 

και γλυτώνεις έξοδα τραπεζιού και την κάνεις με ελαφρά απο την δύσκολη τούτη θέση

εμ σαμπού εμ κοντίσιονερ:lol::lol::lol:

 

Το σκέφτηκα κ αυτο να σου πω ομως τι παιζει οπως σου ειπα το έδαφος ειναι ουδέτερο και οι αγαπημένοι αυτοι που θέλουνε εκτός των γονιων ερχονται απο Θεσσαλία και θα μείνουν ενα βραδυ κατι σαν δυημερο στην Χαλκιδική λογο βαπτισης. Ε αυτους τωρα θα τους φέρω καλα καλα κ ειναι ηδη κανονισμένο και θα τους πω μετα οτι δεν θα κανω τραπεζι;

Μετα να κανω τραπεζι διαφορετική ωρα πχ αλλα τον νονο δεν θα τον εχω στο τραπεζι; Μετα να κανω τραπεζι μονο για τους δικούς μου και την πλευρά του νονου να τους στείλω πισω με το γλυκάκι;;;; Αστα μπέρδεμα

Link to comment
Share on other sites

Μωρε μια χαρα μου τα λες αλλα ας μου τα έλεγες κανα 3-5μηνο νωριτερα. Αφου το ειπα το δευτερο εδω που ειμαστε κ σε οποίους αρεσει καλυτερα να εκανα τα ειςητηρια στους δικούς μου να ερθουν πιο οικονομικά κ πιο σωστά θα γινόντουσαν αλλα να είπαμε θα πάμε που θα πάμε δεν ρίχνουμε κ μια βαπτιση;;;

 

αχ δεν με ακούς - δεν με ακούς

που να τα ήξερα τότε αυτά που έκανα τη βάφτιση και να είχα κρατήσει τα λεφτά των δύο τραπεζιών ε ρε μάγκα πόσα θα είχα στην άκρη τώρα...

 

που πήγα να κάνω κλειστή βάφτιση και φορτώθηκα το σόι της μέλλουσας νύφης μου κι οι καλεσμένοι της ήταν πιο πολλοί απο τους δικούς μου:?

 

πάντως το plan c που σου πρότεινα προλαβαίνεις να το κάνεις

εκτός κι αν η monkey έχει κι άλλη πρόταση:lol:

Link to comment
Share on other sites

Και τι... θα πληρώσει και αεροπορικά έξοδα-διαμονή του νονού και των συγγενών;;

 

 

Καλέ πιο φθηνά θα της έβγαινε. Όσους χωράει το σπίτι και οι υπόλοιποι στο ξενοδοχείο μια διανυχτέρευση (μιλάω για στενό οικογενειακό περιβάλλον). Ούτε άσχετοι συγγενείς ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα κ αυτο να σου πω ομως τι παιζει οπως σου ειπα το έδαφος ειναι ουδέτερο και οι αγαπημένοι αυτοι που θέλουνε εκτός των γονιων ερχονται απο Θεσσαλία και θα μείνουν ενα βραδυ κατι σαν δυημερο στην Χαλκιδική λογο βαπτισης. Ε αυτους τωρα θα τους φέρω καλα καλα κ ειναι ηδη κανονισμένο και θα τους πω μετα οτι δεν θα κανω τραπεζι;

Μετα να κανω τραπεζι διαφορετική ωρα πχ αλλα τον νονο δεν θα τον εχω στο τραπεζι; Μετα να κανω τραπεζι μονο για τους δικούς μου και την πλευρά του νονου να τους στείλω πισω με το γλυκάκι;;;; Αστα μπέρδεμα

 

ωχ τώρα το είδα, σόρρυ

παναγία μου τι μπέρδεμα ειν' τούτο?

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, κάνεις μια ωραία, παραδοσιακή, ανοιχτή βάφτιση και λύνονται τα μισά σου προβλήματα! :-D:grin:

 

Εναλλακτικά άστα βράστα αυτή είναι η μόνη λύση έτσι που διαμορφώθηκε η κατάσταση εκτός κι αν θες να πέσω απόψε στα βαριά ν@ρκωτικ@ και να σκεφτώ σουρεάλ κατάσταση τύπου μόντυ πάιθονς μπας και τη γλυτώσεις:lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ένα καλό Plan C :lol: αλλά αν έχεις κόσμο από μακριά, δεν λέει να μην κάνεις τραπέζι. Εκτός αν ΕΣΕΙΣ δεν έχετε κόσμο από μακριά και οι μακρινοί είναι όλοι του κουμπάρου.

 

Αυτό που θα πρότεινα εγώ είναι να συμφωνήσεις με το κέντρο να τους πεις όσο πιο αργά γίνεται τον τελικό αριθμό. Μετά να πεις στον νονό ότι εσείς θα είσαστε μόνο Χ άτομα και θα εκτιμούσες αν και αυτός προσπαθούσε να κρατήσει τον αριθμό των δικών του καλεσμένων χαμηλό γιατί και ο σύζυγος θα αισθάνεται άσχημα που δεν θα τους ξέρει και δεν ξέρει και τις παραδόσεις (μπούρου μπούρου). Ε μετά κάνεις το σταυρό σου να μην ανέβει κι άλλο ο αριθμός των δικών του καλεσμένων.

 

Αφού τα χρήματα δεν είναι ουσιαστικό πρόβλημα, λέω μήπως είναι καλύτερα να το πάρεις πιο χαλαρά το πράγμα.

 

Αλήθεια πού θα γίνει η βάφτιση; Γιατί αν γίνει Αθήνα, πολύ χλωμό το βλέπω να έρθουν οι θείοι και η γιαγιά τόσο δρόμο για μια βάφτιση, με ή χωρίς τραπέζι.

 

 

Εμ κι εσύ δεν έμπαινες 2-3 μήνες πριν να ρωτήσεις, τώρα το θυμήθηκες! :P

 

Εναλλακτικά, κάνεις μια ωραία, παραδοσιακή, ανοιχτή βάφτιση και λύνονται τα μισά σου προβλήματα! :-D:grin:

 

Καλα τα λες μάλλον ετσι θα γινει ούτως η άλλως Μπόμπο και προσκλητηρια θα του δωσω και έξτρα αυτα που μου ζήτησε αν καταλήξω και με το τραπεζι θα του εξηγήσω οτι μεχρι τόσους χωράει η τσέπη μας και η ψυχολογια μας και αυτο θελουμε να κάνουμε για τον γιο μας.

Και στην τελική θα προσπαθήσω να τον φέρω στην θέση μου και ας μου προτείνει κατι καλυτερο. Αν κ με την μαμα του που μίλησα κ προσπάθησα να εξηγηθώ μου ειπε να βγάλω στην τελική τοστακια μαζι με το γλυκό η κατι τέτοιο να μην φύγουν νηστικοί :shock:

Link to comment
Share on other sites

:

Εναλλακτικά άστα βράστα αυτή είναι η μόνη λύση έτσι που διαμορφώθηκε η κατάσταση εκτός κι αν θες να πέσω απόψε στα βαριά ν@ρκωτικ@ και να σκεφτώ σουρεάλ κατάσταση τύπου μόντυ πάιθονς μπας και τη γλυτώσεις:lol:

:lol::lol::rolleyes:

Εγω σκέφτομαι πολυ και τον αντρα μου! Σκανδιναβος πραγμα παει να βαπτίσει τον γιο του να γνωρίσει τους συγγενείς της γυναίκας του και να βρεθεί απο το πουθενα μεσα στην ελληνικη οχλαγωγία κ τα γλέντια :lol: και ολα πληρωμένα απο αυτόν (ενταξει και εμενα)

Link to comment
Share on other sites

Αν κ με την μαμα του που μίλησα κ προσπάθησα να εξηγηθώ μου ειπε να βγάλω στην τελική τοστακια μαζι με το γλυκό η κατι τέτοιο να μην φύγουν νηστικοί :shock:

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΜΠΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ

 

 

σόρυ ε?

Link to comment
Share on other sites

:

:lol::lol::rolleyes:

Εγω σκέφτομαι πολυ και τον αντρα μου! Σκανδιναβος πραγμα παει να βαπτίσει τον γιο του να γνωρίσει τους συγγενείς της γυναίκας του και να βρεθεί απο το πουθενα μεσα στην ελληνικη οχλαγωγία κ τα γλέντια :lol: και ολα πληρωμένα απο αυτόν (ενταξει και εμενα)

 

 

Για αρχή: πολιτισμικό σοκ.....:P:p:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

:

:lol::lol::rolleyes:

Εγω σκέφτομαι πολυ και τον αντρα μου! Σκανδιναβος πραγμα παει να βαπτίσει τον γιο του να γνωρίσει τους συγγενείς της γυναίκας του και να βρεθεί απο το πουθενα μεσα στην ελληνικη οχλαγωγία κ τα γλέντια :lol: και ολα πληρωμένα απο αυτόν (ενταξει και εμενα)

 

α καλά

δηλαδή θα ζήσει ούτως ή άλλως κατάσταση μόντυ πάιθονς ο καημένος:lol:

 

λοιπόν σας αφήνω για την ώρα, πάω σπίτι να σκεφτώ, θα επανέλθω αύριο;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...