Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα ο γιος μου πρόκειται να κάνει την πρώτη εξέταση για αυξητική ορμόνη στο Ιπποκράτειο. Παρακαλώ εάν μπορείτε να με συμβουλεύσετε τι πρέπει να έχω μαζί μου (ρούχα κ.λ.π.) και τι να προσέξω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!! ειχα θεμα με το φορουμ νομιζα οτι ειχε κατέβει... εγώ δεν τα εχω μετρήσει τελευταία και γενικότερα το εχω αμελήσει το θέμα της παρακολουθησης αρκετα... θα κανω ομως μια κρουση στην Χ για επανελεγχο, γατα ραντεβου στο παιδων ειχε μετα απο 2,5 μηνες; λεω να απω ιδιωτικά να ξεμπερδευω... (τα παιρνουμε πισω απο ιδιωτικη)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Κάναμε εξετάσεις στη μικρή και σήμερα πήρα τα αποτελέσματα. Η σωματομεδίνη βγήκε μόλις 23,7 με χαμηλότερο φυσιολογικό το 49... Πέρσι ήταν 111 και πρόπερσι 92...:confused: Στο μεταξύ το ραντεβού μας με τη Χαρμανδάρη είναι σε 5 εβδομάδες. Λέω να την ενημερώσω τηλεφωνικά. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποια από εσάς; Τέτοια μεγάλη πτώση στις τιμές;; Αγχώθηκα αρκετά!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Παιρνει 6 εκ. τον χρονο. Ηταν εκτός καμπυλών κάποια στιγμη, τώρα είναι στην 3η θέση... Έχει πάρει ηδη 3εκ. απο το καλοκαίρι. Σήμερα θα πάρω τη γιατρό, γιατί μέχρι να ερθει το ραντεβού μας θα με φαει το άγχος... Αυτή η πτώση με ανησυχεί πολύ!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλα την πηρα 15/11 κ εκλεισα τελος γεναρη .........

θα της πω να κανουμε ξανα....δε περιμενα οτι εχει κ αντιστροφη πορεια οντως

 

Τα ίδια!! Μα 3 μηνες αναμονή για ιδιωτικό ραντεβού;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@alex1979

 

Οι τιμές της σωματομεδίνης C στα παιδιά έχουν πολύ μεγάλα όρια διακύμανσης που εξαρτώνται από:

α) την ηλικία

β) το φύλο

γ) το στάδιο εφηβείας

δ) τον αναλυτικό τρόπο μέτρησης

Η τιμή των 23,7 αν εκφράζεται σε ng/mL ή μg/L (το ίδιο είναι), είναι όντος πολύ χαμηλή εφόσον αφορά παιδί και όχι μωρό.

Δες σχετικά papers:

1) Παλαιότερο, το συμβουλευόμουν και εγώ

Reference Values for IGF-I throughout Childhood and Adolescence: A Model that Accounts Simultaneously for the Effect of Gender, Age, and Puberty

http://press.endocrine.org/doi/10.1210/jcem.86.12.8117

1) Πιό πρόσφατο

Reference Intervals for Insulin-like Growth Factor-1 (IGF-I) From Birth to Senescence: Results From a Multicenter Study Using a New Automated Chemiluminescence IGF-I Immunoassay Conforming to Recent International Recommendations

http://press.endocrine.org/doi/full/10.1210/jc.2013-3059

Και μιας και άνοιξα τον παλιό φάκελο, η δική μου σε ηλικία ~10,3 χρόνων υποβλήθηκε στο "generation test" το οποίο αναλύεται σε:

Την πρώτη ημέρα μέτρηση της σωματομεδίνης, το ίδιο βράδυ μια συντηρητική δόση αυξητικής ορμόνης, της επόμενη ημέρα δεύτερη μέτρηση σωματομεδίνης.

Αποτέλεσμα, από 79 σε 172 ng/mL !

Link to comment
Share on other sites

να καταθεσω και εγω την περιπτωση μου οσον αφορα την εξεταση τησ σωματοπεδινησ. η μικρη μου ειχε παντα χαμηλη σωματοπεδινη. αρχισαμε την θεραπεια αρχεσ χειμωνα, τον ιουνιο που καναμε σωματοπεδινη ακομη ηταν μολις 69!! τωρα που ξανακαναμε σωματοπεδινη υστερα απο 8 μηνεσ θεραπεια εδειξε 364! Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι παιρνουμε και τρελους ποντους!!Αλλα εχω πει οτι θα ενημερωσω το forum ,με το συνολο των ποντων μολις κλεισουμε ενα χρονο θεραπειας!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα alex1979 επαιρνε 5-6 ποντους ετησιως και περυσι με δυσκολια πήρε 3.5-4 ποντους. και αρχισα να το ψάχνω περισσοτερο. παρολα αυτα ειχε και αλλα χαρακτηριστικα ειχε αρκετα κοντα άκρα. καπου εχω γράψει οτι φοράγαμε μπλουζα 6 και παντελονι 4νουμερο. Μετά την θεραπεία η ισοτιμια έγινε 7 και 6.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους. Η κόρη μου τώρα είναι 4 ετων και 2 μηνών. Μίλησα στο τηλ. με τη γιατρό και ηταν καθησυχαστική. Θα μας δει τον άλλο μήνα, θα τη μετρήσει και βλέπουμε. Η μικρή έχει περάσει πολλά, πραγματικα εύχομαι να μην ανοιξουμε καινουργιες ιστορίες...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ robenula

7cm/έτος είναι πάνω από τον μέσο όρο για ηλικίες μεταξύ 5-10 χρόνων (πριν ξεκινήσει το "πέταγμα" της εφηβείας).

7cm σε διάστημα 2 ετών, ήτοι 3,5cm/έτος, είναι ανησυχητικά λίγο.

Δες την εκατοστιαία θέση για την ηλικία της.

Link to comment
Share on other sites

Robenula μου, οι κόρες μας είναι στην ίδια ηλικία και η δική μου εχει υψος 98εκ. Μιλάμε για διαφορά 10 πόντων απο τη μικρή σου... Αν εννοεις οτι παιρνει 7 ποντους τον χρονο, ακούγεται οκ. Συμφωνώ με nmicha, δες στις καμπύλες πού βρίσκεται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , να γραψω και εγω την στεναχωρια και τον προβληματισμο μου .Εχω μια μπεμπουλα 8 μηνων και πηρε ελαχιστο βαρος βαρος τον τελευταιο μηνα , 100 γρ μονο :cry: Γενικα παντα ηταν λιγοφαγο μωρο .Γεννηθηκε 2560 46 ποντους . Τωρα ειναι 68 cm 6150 kg ..Γενικα απο υψος παιρνουμε αλλα βαρος ...λιγο ..Καναμε εξετασεις αιματος και ουρων και ηταν πεντακαθαρες ..Την θηλαζω ακομα και δεν δεχεται με τιποτα ξενο γαλα .Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο :-(

Link to comment
Share on other sites

MARIAST2015 εγώ της έδινα να θηλάσει λίγο παραπάνω απ' ότι χρειαζόταν κι έτσι ενώ μέχρι και τον 9ο μήνα παίρναμε λίγο βάρος, αλλά κατά τη διάρκεια του 10ου μήνα δεν πήρε ούτε γραμμάριο. Έτσι, άρχισα στους 10 μήνες να κάνω αυστηρά μόνο 3 θηλασμούς στη μέρα, περίπου ανά οκτάωρο και τώρα που έκλεισε τους 11 μήνες κάνω 2 την ημέρα. Τρώει πολύ περισσότερη στερεά τροφή και πλέον παίρνει το βάρος που αναμένεται να παίρνει. Αν κάνεις κι εσύ το ίδιο λάθος με μένα, μπορείς να κοιτάξεις μήπως να μειώσεις τους θηλασμούς.

 

Επίσης, νομίζω θα ήταν καλύτερο να ανοίξεις καινούριο θέμα για να σου απαντήσουν όσο πιο πολλές μανούλες γίνεται, αρκεί να βάλεις κατάλληλο τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.εννοω 7ποντους το χρονο περιπου και 20 κιλα.αρα καλα ειναι.ευχομαι τα καλυτερα για τα παιδακια μας.υγεια πολλη υγεια

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κάναμε τελικά τον έλεγχο της αυξητικής κλπ εξετάσεις και όλες βγήκαν φυσιολογικές. Περιμένω τη γραπτή ενημέρωση σε 2 βδομάδες από το Νοσοκομείο και θα ξαναενημερώσω. Το ύψος το μετρήσανε 122,5 και στις 26 του μήνα γίνεται 9 ετών

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θεραπεια με αυξητικη ορμονη ,κλεισαμε ενα χρόνο.Μέτρησα χθες την μικρή 8.5 πόντους στο έτος.Ευχαριστημένη? Για τα δικά μας δεδομένα ναι. Το παιδι προερχεται απο μια οικογενεια ψηλή που σε καμια περιπτωση δεν ακολουθουσε τα δικα μας δεδομενα!

Επαιρνε καθε χρόνο 5 ποντους!

Ηταν απο τα χαμηλότερα συνομιληκα πάντα(και απο αυτα με πολυ κοντους γονεις)

Ειχε ασυμμετρια στο σώμα(καπου γραφω μπλουζα νουμερο 5 παντελονι νουμερο 3).

Περυσι πήραμε μόλις 3 .5 πόντους!(αρχισα να τρέχω).

εξέταση =πληρης ανεπαρκεια(θα μπορούσα να είχα ξεκινήσει και νωρίτερα αλλα πάντα κάποιος με φρέναρε και δεν μου έγραφε την έξεταση).

μια η παιδιατρος οτι είμαι υπερβολικη μια η αναπτυξιολόγος του Αγλαια Κυριακού ότι όλα καλά!

Με τη βοήθεια του θεού συνεχίζουμε και ελπίζω κάποτε να τερματίσουμε.

 

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να φθάσω καποτε στο σημείο να πω ,όπως και ο καλός φιλος της παρέας micha , ότι έκανα ότι μπορούσα καλύτερο για το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εχω ενα αγορακι 5 ετων εχει υψος 103 .το πρωτο 6 μηνο του 2015 πηρε 5ποντους,απο 98 εκ πηγε 103.απο ιουνιο μεχρι τωρα δεν εχει παρει καθολου.πηγα στο αττικο σε παιδοενδοκρινιλογο και σημερα του πηγα τις απαντησεις απο τις εξετασεις.σωματομεδινη 18ng/ml τιμες αναφορας 16-288.οστικη βγαζει 4,5 ετη.δεν μου ειπε κατι μονο να τον ξαναδει τον ιουνιο.εγω εχω υψος 1.50 και ο μπαμπας 1.80.υπαρχει καποιο θεμα αλλα γιατι μου ειπε να τον ξαναδει απο την στιγμη που ειναι χαμηλη η igf-1;;

Link to comment
Share on other sites

εμασ η σωματοπεδινη ηταν παντα χαμηλη 58. και με αυτο ειχε παλι πληρησ ανεπαρκεια και αρχισαμε θεραπεια. βεβαια επαιξε και το οικογενειακο ιστορικο εγω 1.70 και ο συζυγοσ 1.80.

 

παρε δευτερη και τριτη γνωμη αν χρειαστει. 8 μηνεσ χωρισ ενα ποντο ειναι ανησυχιτικο.. σε 4 μηνεσ βγαινει ο χρονος!!

 

συμβουλη μου ..μην χανεις χρονο ψαχτο!!εκτος αν το παιδι ακολουθει την δικη σου καμπυλη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...