Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

ξαναδιαβασα λιγο το τοπικ...εχω γραψει παλαιοτερα, ο μικρος μου ειναι 3,5 ετων,βαρος 13 κιλα και υψος σημερα 93 ποντους...τον απριλη ειχαμε δει παιδοενδοκρινολο (γιατι εγω τρωγομουν και οχι ο παιδιατρος),η οποια τον εβγαλε στο 3% της καμπυλης αναπτυξης και με βασει τις εξετασεις που εκανε (σωμετομεδινη,νατρια-καλια και θυροειδη,επισης κοιλιοκακη),μας ειπε οτι θα ανησυχησει μονον αν πεσει κατω απο το 3% η αν για ενα χρονο μεινει εντελως στασιμος στο υψος και να την ξαναεπισκεπτουμε τον νοεμβριο περιπου...απο ολες τις εξετασεις, η σωμετομεδινη ειναι χαμηλη για τα δικα μου ματια συμφωνα με τις τιμες αναφορας,εντος ομως των οριων,αλλα δεν την ανησυχησε...επισης μας ειπε,οτι αν το παιδι παιρνει κατα μεσο ορο 5 ποντους το χρονο,ειμαστε καλα...και με βασει το υψος μας,εγω 1,52 και ο αντρας μου 1,68, δεν θα γινει ψηλος εκ των πραγματων...εδω ομως διαβαζω οτι ανησυχειτε για καμπυλες 25% και 10%,ειναι δυνατον να ειμαστε στο 3% και να μην υπαρχει ανησυχια απο την γιατρο??η αγωνια μου,δεν ειναι να γινει ψηλο η κοντο το παιδι μου, αλλα το αν εχει καποια ελλειψη ορμονης που επειρεασει γενικως την αναπτυξη του σε ολα τα επιπεδα...τι σχολια εχετε σε αυτα που γραφω συμφωνα με τις εμπειριες σας?? να σας πω επισης,οτι γεννηθηκε στις 37 εβδομαδες και 3 μερες και 3 κιλα και μεχρι ενος ετους ηταν στις υψηλοτερες καμπυλες αναπτυξης τοσο σε υψος οσο και γνώμη σε βαρος...

 

συμφωνώ και εγώ με τη galat πάρε καλύτερα και δεύτρη γνώμη.

Δεν είμαι τόσο σίγουρη για το εάν όλοι οι παιδίατροι είναι ενημερωμένοι για όλα αυτά.

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξαναδιαβασα λιγο το τοπικ...εχω γραψει παλαιοτερα, ο μικρος μου ειναι 3,5 ετων,βαρος 13 κιλα και υψος σημερα 93 ποντους...τον απριλη ειχαμε δει παιδοενδοκρινολο (γιατι εγω τρωγομουν και οχι ο παιδιατρος),η οποια τον εβγαλε στο 3% της καμπυλης αναπτυξης και με βασει τις εξετασεις που εκανε (σωμετομεδινη,νατρια-καλια και θυροειδη,επισης κοιλιοκακη),μας ειπε οτι θα ανησυχησει μονον αν πεσει κατω απο το 3% η αν για ενα χρονο μεινει εντελως στασιμος στο υψος και να την ξαναεπισκεπτουμε τον νοεμβριο περιπου...απο ολες τις εξετασεις, η σωμετομεδινη ειναι χαμηλη για τα δικα μου ματια συμφωνα με τις τιμες αναφορας,εντος ομως των οριων,αλλα δεν την ανησυχησε...επισης μας ειπε,οτι αν το παιδι παιρνει κατα μεσο ορο 5 ποντους το χρονο,ειμαστε καλα...και με βασει το υψος μας,εγω 1,52 και ο αντρας μου 1,68, δεν θα γινει ψηλος εκ των πραγματων...εδω ομως διαβαζω οτι ανησυχειτε για καμπυλες 25% και 10%,ειναι δυνατον να ειμαστε στο 3% και να μην υπαρχει ανησυχια απο την γιατρο??η αγωνια μου,δεν ειναι να γινει ψηλο η κοντο το παιδι μου, αλλα το αν εχει καποια ελλειψη ορμονης που επειρεασει γενικως την αναπτυξη του σε ολα τα επιπεδα...τι σχολια εχετε σε αυτα που γραφω συμφωνα με τις εμπειριες σας?? να σας πω επισης,οτι γεννηθηκε στις 37 εβδομαδες και 3 μερες και 3 κιλα και μεχρι ενος ετους ηταν στις υψηλοτερες καμπυλες αναπτυξης τοσο σε υψος οσο και σε βαρος...

 

Εμένα τα παιδιά μου είναι εξαφανισμένα από τις καμπύλες ανάπτυξης, δεν υπάρχουν, τόσο χαμηλά είναι και ο παιδίατρος ποτέ δε με είπε τίποτε. Εγώ ενδιαφέρθηκα, το κυνήγησα και τον παρακίνησα να μας προτείνει παιδοαναπτυξιολόγους. Και τώρα τρέχω. Μην περιμένεις. Πήγαινε για δεύτερη γνώμη αλλά και σε παιδοενδοκρινολόγο για να σε κατευθύνει.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

μα σε παιδοενδοκρινολογο πηγα...τον εξετασε κλινικα και καναμε και οτι αιματολογικες ζητησε...ειναι να ξαναπαμε το νοεμβριο...

με βασει παντως ενα λινκ καμπυλων που καποια κοπελα εχει βαλει παραπανω, ο μικρος βγαινει στο 10% και οχι στο 3% με βασει τις καμπυλες του βιβλιαριου υγειας...

 

αληθεια, αν λειπει αυξητικη ορμονη, υπαρχουν εμφανη συμπτωματα στο παιδι περα απο το υψος??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βγήκε το αποτέλεσμα της πρόκλησης αυξητικής ορμόνης.

7,7 με κατώτατο όριο το 10!!!:(

Που σημαίνει ότι πρέπει να επαναληφθεί ξανά μια δεύτερη δοκιμασία για να μιλάνε για χορήγηση.

 

Όσες κάνατε την πρόκληση, τι τιμές είχατε;

Και κάνατε όλοι και την δεύτερη πρόκληση;

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα μεινει πισω

nmicha εισαι αψογος!!!! να μας γυροφερνεις εδω μεσα γιατι τελικα δε ξερουμε τι ειναι σωστο και τι λαθος!!!!

 

jen 8 ποντους πισω ειναι βαση του ΜΟ

 

και εμενα ειναι 7 π πισω....αλλα καπου το εχω δεχτει

παιρνει τους 6π ετησιως κανονικα, εκει στους 6μ-18μ εμεινε πολυ πισω αλλα

μετα πηρε τα πανω της

τωρα ειναι 108 (πρωι) και 17.5 κιλα (ο Β 117 ειναι πανω απο το ΜΟ)

η τελευταια σωματομεδινη ηταν τριψηφια πανω απο το 3 ειμαστε

οποτε δε μπλεξαμε ακομα με αλλα σεναρια

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

jen σωστα σας τα ειπε ο γιατρος προκειμενου να δοθει αυξητικη ορμονη απαιτουνται 2 τεστ που να δειχνουν ελλειψη...εμεις καναμε μονο το ενα στο 7 μετρηθηκε η αυξητικη υπαρχει μια μερικη ελλειψη δε προχωρησαμε σε δευτερο τεστ γιατι μας ειπαν οτι υπαρχει περιπτωση να βελτιωθει..εφοσον δε πεφτει κατω απο 4εκ το χρονο δε θελαμε να μπλεξουμε-ακομα- μ αυτο...καλο ειναι να δειτε το ετησιο ρυθμο αυξησης του υψους εμεις παροτι στη καμπυλη υψους ειμαστε αρκετα κατω απο το 3% ο ρυθμος αυξησης ειναι στο 25%...απ οτι εχω καταλαβει οσο περνει 4εκ κ πανω δε κανουμε κατι..ελπιζω να χω καταλαβει καλα κ να μη σε μπερδευω...ποσο υψος πηρατε το τελευταιο χρονο?

 

nmicha ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφοριες σου ειναι τοσο διαφωτιστικες!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

το 25% σε ρυθμο αναπτυξης πως το βλεπεις?

εμεις ειμαστε στο 6+ παντα ετησιως

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω ... μήπως πρέπει να το ψάξουμε παραπάνω κι εμείς? Με σχεδόν 1 μέτρο σε αυτήν την ηλικία και έχετε έλλειψη αυξητικής κι εμείς στην ίδια ηλικία ήμασταν 102-103 ... σιγά τη διαφορά! Εμάς πάντα η Χαρμανδάρη μας λέει να περιμένουμε. Εξειδικευμένες εξετάσεις δε μας έχει κάνει. Τι να πω ... πρέπει να ανησυχήσω κι εγώ γιατί έχω λίγο επαναπαυτεί και εγώ επειδή παίρνει τους 6 πόντους της κάθε χρόνο.

 

Παρεπιπτόντως γατούλα είστε 2,5κιλά λιγότερα από εμάς!!!!!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jen σωστα σας τα ειπε ο γιατρος προκειμενου να δοθει αυξητικη ορμονη απαιτουνται 2 τεστ που να δειχνουν ελλειψη...εμεις καναμε μονο το ενα στο 7 μετρηθηκε η αυξητικη υπαρχει μια μερικη ελλειψη δε προχωρησαμε σε δευτερο τεστ γιατι μας ειπαν οτι υπαρχει περιπτωση να βελτιωθει..εφοσον δε πεφτει κατω απο 4εκ το χρονο δε θελαμε να μπλεξουμε-ακομα- μ αυτο...καλο ειναι να δειτε το ετησιο ρυθμο αυξησης του υψους εμεις παροτι στη καμπυλη υψους ειμαστε αρκετα κατω απο το 3% ο ρυθμος αυξησης ειναι στο 25%...απ οτι εχω καταλαβει οσο περνει 4εκ κ πανω δε κανουμε κατι..ελπιζω να χω καταλαβει καλα κ να μη σε μπερδευω...ποσο υψος πηρατε το τελευταιο χρονο?

 

nmicha ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφοριες σου ειναι τοσο διαφωτιστικες!

 

Σύμφωνα με την δική μας ενδοκρινολόγο, και αν θυμάμαι καλά βέβαια, ο ρυθμός ανάπτυξης 25% είναι το κατώτατο όριο, κάτω από το οποίο έχεις θέμα. Και εμείς 25% είμαστε στον ρυθμό.

 

Τον ρυθμό τον βλέπει η γιατρός σε κάποιες άλλες καμπύλες που έχει αυτή, δεν υπάρχουν στο βιβλιάριο.

 

νομιζω οτι και εμεις παιρνουμε περιπου 4 εκ τον χρονο αλλα νομιζω οτι το απαραιτητο ειναι 6 εκ.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

113 είναι εμένα

βαση ΜΟ 115 θα επρεπε τωρα, οποτε 2 π πισω ειναι πταισμα νταξ? :D

 

αμα θυμηθω θα ρωτησω για τον ρυθμο

κανονικα πρεπει να ξαναπαμε να δουμε και την βιταμινη μας

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

το 25% σε ρυθμο αναπτυξης πως το βλεπεις?

εμεις ειμαστε στο 6+ παντα ετησιως

 

μας το ειπε ο ενδοκρινολογος του παιδων στο τελευταιο μας ραντεβου...εγω δυστυχως δε ξερω να το υπολογιζω για να το παρακολουθω

 

μπραβο τα πατε πολυ καλα γατουλα!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα... επισκεφθηκαμε χθες κι εμεις πρωτη φορα τη Χαρμανδάρη μου έκαν παρα πολυ καλή εντύπωση.

 

Γατα και Βέραμαμακοριτσιουκανονικοτατουυψους η συνομηλικη της παρεας ειναι 108,5 (γαταααα) επισημα απογευμα ομως απο τη Χαρμανδαρη, εγω την ειχα βγαλει 110 περιπου και ειχα χαρει...

 

ο μικρός μου 91,5 μια ιδεα πιο κατω στις καμπυλες...

 

Ο ρυθμος αναπτυξης ομως ειναι σταθερος κι ετσι μονο τις γνωστες μας εβαλε να κανουμε... και οστική. Θα σας πω αποτελέσματα...

 

Τζεν καταλαβαίων τους ενδοιασμους να μπεις στη διαδιακασία να ξανακανει ληψη κλπ κλπ... οταν παρουμε τις εξετασεις θα ρωτησω κ τη Χαρμανδαρη για τις τιμές σας να μου πει τη γνωμη της.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα σε ολους

 

εχω καιρο να γραψω ........ γιατι οπωσ λεει και η βερα.... οτι εχει λιγο επαναπαυτει..... το ιδιο και εγω!!!

αλλα τωρα η JEN ΜΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΦΩΤΙΕΣ!

 

απο περυσι που επισκεφτηκαμε το χιωτη νοεμβριοσ μηνασ ηταν, αφου βρηκε τισ εξετασεισ καλεσ, σωματοπεδινη και οστικη καλη μασ ειπε αν παρει η μικρη στον επομενο χρονο 5 ποντουσ εντΑξει... αν οχι νατην ξαναπαω οπωσδηποτε!!.

 

 

τωρα ειμαστε 103 μετα απο ενα χρονο απο 97 ποντουσ περυσι!!

 

και ηλικια JEN ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ 9 ΜΗΝΩΝ!!

 

ΤΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΙ 1.03?

ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΝΗΠΙΟ (ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΟΝΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ 1.68 ΚΑΙ 1.80 ΕΜΕΙΣ))

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΔΩ ΕΞΕΛΙΞΗ ....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΣΤΟΝ ΧΙΩΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΧΑΡΜΑΝΔΑΡΗ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ...

Link to comment
Share on other sites

JEN ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΥ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ??ΗΤΑΝ ΕΠΩΔΥΝΗ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ?

 

ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ!!

Link to comment
Share on other sites

μπουμπουλιτσα η αληθεια είναι οτι είστε αρκετά ψηλοί... εγώ 1,59 και αντρας μου 1,69!

 

θεωρω το υψος σου πολυ καλό για γυναικα κ ο συζυγος σου επισης μια χαρα, θα σου πρότεινα να μην χάνεις χρόνο να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, ειτε απο τη Καραχαλιου ειτε απο τη Χαρμανδάρη ή απο οπουδηποτε τελοςσπαντων σε βολευει.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομζιω στο χωραίμειο το έκανε , λογικά είναι ταλαιπωρία για το παιδάκι αφου το παίρνουν αίμα αρκετές φορές. Να πας ομως αμεσα σε αλλο γιατρό γιατι θέλει χρόνο να γίνει η δοκιμασία λογικά... για το ραντεβου εννοω στο χωραίμειο, θα μας τα πει καλύτερα η Τζεν.\

 

Παρπιπτόντως οι εξετάσεις της κόρης μου ειναι καλές, εκτός απο χαμηλη χοληστερίνη πυ βλέπω κ με ανησυχεί λίγο, περιμένω τώρα του γιου τα αποτελέσματα....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

4.9 η Α ηταν 103 μπουμπουλιτσα

6 π ετησιως

απο βαρος πως ειστε? η Α ηταν 14,5

με αυτες της προδιαγραφες η χαρμανδαρη περα απο εξετασεις δεν ανησυχησε

δε σου λεω να μη πας αλλα ισως να μην υπερανησυχεις!

και εγω στην επαναπαυση ειμαι για την ωρα

σημερα ειμαστε στους 108 ...δηλ πηρε 5π

αντε να το κλεισουμε και εμεις το ραντεβου μας το επαναληπτικο σιγα σιγα :D

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Είμαι η μαμά της Ειρήνης και έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε τα αίτια του χαμηλού αναστήματος. Μεχρι τα 2 ετη ήταν ακριβως πανω στον μεσο ορο, τωρα που σε ενα κλεινει τα 3 εχει πεσει στις καμπυλες. Σας γραφω τις μετρησεις:

Γέννηση : 49.5 εκ

1 ετους: 75

2 ετών : 85

35 μηνων (σχεδον 3) : 89.5

 

Κάναμε εργαστηριακες εξετασεις, Θυρεοειδης εντος φυσιολογικων οριων, με καλη FT4 και στα ανωτερα ορια η TSH (5.8 με ανωτερο το 6), χαμηλη βιταμινη D. Τα υπολοιπα φυσιολογικα (γενικα αιματος, φερριτινη, ασβεστιο, τρανσαμινασες, ALP).

Η παιδιατρος μου συνέστησε να περιμένουμε 3-6 μήνες και να την ξαναμετρήσουμε. Ποια είναι η γνώμη σας? Να κλεισω ενα ραντεβου με παιδοενδοκρινολογο ή αναπτυξιολογο ή να περιμενω?

Το υψος το δικο μου ειναι 1.65 και του συζυγου ειναι 1.72.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...