Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

μονο εναν?να παρετε πολλους!!:P

οσο ειστε μεσα στις καμπυλες μην ανησυχεις![/QUOΤΕ]

 

Σ' αυτές τις καμπύλες εγώ δε δίνω και πολύ βάση. Εγώ βλέπω το παιδί σε σχέση με τα άλλα της ηλικίας της και είναι θεόκοντο. Όλα πλέον είναι εκτός καμπύλης (πάνω από τις καμπύλες εννοείται).

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βερα τα παραλες. Θεόκοντο? όλα τα αλλα εκτός καμπυλων? Τοτε εγω ζω στον κοσμο του γκιουλιβερ.

 

Ολα τα παιδιά που ξερω ειναι στο μεσο όρο, οκ η δικια μου είναι συνηθως η κοντότερη.

 

Επισης να δίνεις σημασία στις καμπύλες, γιατι συμφωνούν με τις παγκόσμιες, εχουν αναπροσαρμόστει, κακώς βεβαια κατ εμε, διότι τα μεσογειακά δεδομένα ειναι σαφώς διαφορετικά απο πχ τη Βορεια Ευρωπη....

 

Η μικρή σου σε σχέση με τις δικίες μας ειναι πολυ καλά, μην αγχώνεσαι τόσο και το περάσεις και στο παιδί αργότερα.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βερα τα παραλες. Θεόκοντο? όλα τα αλλα εκτός καμπυλων? Τοτε εγω ζω στον κοσμο του γκιουλιβερ.

 

Ολα τα παιδιά που ξερω ειναι στο μεσο όρο, οκ η δικια μου είναι συνηθως η κοντότερη.

 

Επισης να δίνεις σημασία στις καμπύλες, γιατι συμφωνούν με τις παγκόσμιες, εχουν αναπροσαρμόστει, κακώς βεβαια κατ εμε, διότι τα μεσογειακά δεδομένα ειναι σαφώς διαφορετικά απο πχ τη Βορεια Ευρωπη....

 

Η μικρή σου σε σχέση με τις δικίες μας ειναι πολυ καλά, μην αγχώνεσαι τόσο και το περάσεις και στο παιδί αργότερα.

 

Μακάρι να έχεις δίκιο, απλά ίσως έχει τύχει κι εμάς στον παιδικό είναι όλες οι φίλες της πιο ψηλές. Το ίδιο και στο μπαλέτο. Το ίδιο και τα παιδιά φίλων. Μα να μην έχω ένα παιδάκι να είναι περίπου στο δικό μας ύψος?? Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να κάνουμε όλες μεταξύ μας παρέα???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως ήθελα να ρωτήσω ... ένα χρόνο περίπου πίσω η οστική ηλικία τι ακριβώς σημαίνει??? Ότι το παιδί μου είναι σαν 3ων χρονών αλλά θα ψηλώνει ένα χρόνο επιπλέον??? Αν αδιαθετήσει δλδ 6η δημοτικού όπως εγώ πότε θα αναπληρώσει? Δεν είδα τη γιατρό να δίνει και τόσο βάση σε αυτό ... γι' αυτό!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που ξέρω είναι οτι είανι καλό σημάδι γιατί εχει περιθώριο να ψηλώσει... Εμενα δυστυχως ειναι οσο η πραγματική ηλικία.

 

Στην παρεα της δικιάς μου υπάρχουν 2 κοριτσάκια που ειανι στο υψος της, ιδια ηλικία. Ενα στον παιδικό και ενα άσχετο απο φίλους. Οι μαμάδες ειναι μικροκαμωμένες οντως, οπότε νορμάλ!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αληθεια ειναι οτι η νεα γενια εχει πολυ ψηλα παιδακια!!εγω δεν εχω δει κανενα να ναι κοντα στο υψος της δικιας μου(η μαλλον εχω δει αλλα ειναι μολις 18 μηνων:?)

 

βερα για την οστικη ηλικια κ εγω το μονο που ξερω ειναι οτι εχει περιθωριο να παρει υψος ειναι καλο το οτι σου βγαινει ενα χρονο πισω.κ εγω εκτη δημοτικου αδιαθετησα αν γινει ετσι και στην ελλη καηκαμε.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Τα κορίτσια αδιαθετούν όταν η οστική τους είναι 11 ετών, ανεξάρτητα από την χρονολογική. Ετσι, μέχρι 2 - 2,5 χρόνια πίσω θεωρείται καλό για περιπτώσεις όπως τις δικές μας.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα κορίτσια αδιαθετούν όταν η οστική τους είναι 11 ετών, ανεξάρτητα από την χρονολογική. Ετσι, μέχρι 2 - 2,5 χρόνια πίσω θεωρείται καλό για περιπτώσεις όπως τις δικές μας.

 

Α... καλό αυτό!!!! Δηλαδή αν εμένα είναι να αδιαθετήσει 6η δημοτικού πχ και η οστική της είναι 1 χρόνο πίσω θα αδιαθετήσει πρώτη γυμνασίου???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τις πηραμε τις εξετασεις...δυστυχως ειναι οπως τις φανταζομουν...το τεστ αυξητικης δειχνει μερικη ελλειψη της ορμονης...για να καταλαβετε αυτο που μου ειπε ο ενδοκρινολογος στο παιδων για να βγει αρνητικο το τεστ επρεπε εστω και μια τιμη να ειναι >30miu/ml ενω εμας το ανωτερο ηταν 20miu/ml...(συνολικα ηταν 5 ληψεις).μας ειπε οτι πρεπει να γινει επαναληπτικο τεστ(με δαιφορετικη μεθοδο) κ αν βγει και αυτο θετικο να χορηγησουμε ορμονη...απο τωρα:?...τι να σας πω ειμαι πολυ μπερδεμενη...απ τη μια δεν εχω σκοπο σε καμια περιπτωση να ξεκινησει το παιδι αυξητικη απο τωρα απ τη στιγμη που υπαρχει περιθωριο να παρει αργοτερα...ο ενδ. του παιδων ειπε οσο νωριτερα τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα εχουμε...απ την αλλη ο παιδιατρος ειναι κατηγορηματικος οχι τωρα απο τοσο νωρις.τ απογευμα θα παμε και στον ιδιωτη ενδοκρινολογο να δουμε τι θα πει κ αυτος.ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης...αφου δεν εχω σκοπο να της ξεκινησω τωρα την αυξητικη(με δεδομενο-θεωρητικα οτι και το δευτερο τεστ θα βγει θετικο) μηπως να μην της εκανα το δευτερο τεστ τωρα?και να κανω και τα 2 τεστ γυρω στα 7-8 της χρονια παλι και τα 2 τεστ(το αποτελεσμα αν καταλαβα καλα απ οσα συζητησαμε με το γιατρο με καλυπτει για ενα χρονο μετα θελει επαναληψη)?και αν δε το κανω τωρα θα μεινω με την αμφιβολια εχει τελικα οντως ελλειψη η οχι?

ουφ δε ξερω...μας εκλεισαν ραντεβου απ το παιδων για 23/4 να κανουμε το 2ο τεστ...να δω τι θα μας πει και ο αλλος ενδοκρινολογος τ απογευμα.

 

καλη ανασταση και καλο πασχα σε ολους!!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

ελιζαμπεθ, λες για μερικη ελλειψη, δηλαδη και το 20 να υποθεσω ειναι "χαμηλο" αρκετα

για να σου τη λεγανε αρνητικη τι τιμες θα επρεπε να παρεις?

 

μιλα με ολους αλλα αμα εισαι μετεωρη κανε και το 2ο κοριτσακι

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

τις πηραμε τις εξετασεις...δυστυχως ειναι οπως τις φανταζομουν...το τεστ αυξητικης δειχνει μερικη ελλειψη της ορμονης...για να καταλαβετε αυτο που μου ειπε ο ενδοκρινολογος στο παιδων για να βγει αρνητικο το τεστ επρεπε εστω και μια τιμη να ειναι >30miu/ml ενω εμας το ανωτερο ηταν 20miu/ml...(συνολικα ηταν 5 ληψεις).μας ειπε οτι πρεπει να γινει επαναληπτικο τεστ(με δαιφορετικη μεθοδο) κ αν βγει και αυτο θετικο να χορηγησουμε ορμονη...απο τωρα:?...τι να σας πω ειμαι πολυ μπερδεμενη...απ τη μια δεν εχω σκοπο σε καμια περιπτωση να ξεκινησει το παιδι αυξητικη απο τωρα απ τη στιγμη που υπαρχει περιθωριο να παρει αργοτερα...ο ενδ. του παιδων ειπε οσο νωριτερα τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα εχουμε...απ την αλλη ο παιδιατρος ειναι κατηγορηματικος οχι τωρα απο τοσο νωρις.τ απογευμα θα παμε και στον ιδιωτη ενδοκρινολογο να δουμε τι θα πει κ αυτος.ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης...αφου δεν εχω σκοπο να της ξεκινησω τωρα την αυξητικη(με δεδομενο-θεωρητικα οτι και το δευτερο τεστ θα βγει θετικο) μηπως να μην της εκανα το δευτερο τεστ τωρα?και να κανω και τα 2 τεστ γυρω στα 7-8 της χρονια παλι και τα 2 τεστ(το αποτελεσμα αν καταλαβα καλα απ οσα συζητησαμε με το γιατρο με καλυπτει για ενα χρονο μετα θελει επαναληψη)?και αν δε το κανω τωρα θα μεινω με την αμφιβολια εχει τελικα οντως ελλειψη η οχι?

ουφ δε ξερω...μας εκλεισαν ραντεβου απ το παιδων για 23/4 να κανουμε το 2ο τεστ...να δω τι θα μας πει και ο αλλος ενδοκρινολογος τ απογευμα.

 

καλη ανασταση και καλο πασχα σε ολους!!

 

Γιατί να μην πάρετε από τώρα??? Δώσε στο παιδί αν έχει έλλειψη να ψηλώσει το κακόμοιρο. Θα περιμένεις μέχρι τα 7???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

την κα Χαρμανδ@ρη στο Αγ Σοφια, ειναι επιμελητρια νομιζω

τωρα βγηκανε οι εξετασεις και απο οτι βλεπω καλες μου φαινονται

θα της φαξαρω να τις δει

σωματομεδινη 120

φεριτινη χαμηλη

χοληστερινη αυξημενη

αλκαλικη φωσφαταση ψηλη (αναπτυξη υποτιθεται)

βιταμινη D καλη μου φαινεται

μου ειπε να κανουμε πλεον εξετασεις καθε χρονο και να την μετραει απλα καθε 6μηνο

 

περιμενουμε .....να μας πεις νεα το ΣΚ εεε

 

Της έχεις εμπιστοσύνη της Χαρμανδάρη?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

κοιτα παρακολουθει το παιδακι μιας φιλης που γεννηθηκε 560 γρ

απο αυτη πηγα εκει και νομιζω οτι ειμαι οκ

περσυ τα 6-7 ποντακια τα τσιμπησε οποτε δε μιλαω

μου ειπε παρακολουθηση με αυτην ανα 6μηνο και ιατρικα καθε χρονο

αυτη ειναι ησυχη

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελιζαμπεθ, λες για μερικη ελλειψη, δηλαδη και το 20 να υποθεσω ειναι "χαμηλο" αρκετα

για να σου τη λεγανε αρνητικη τι τιμες θα επρεπε να παρεις?

 

μιλα με ολους αλλα αμα εισαι μετεωρη κανε και το 2ο κοριτσακι

 

Γιατί να μην πάρετε από τώρα??? Δώσε στο παιδί αν έχει έλλειψη να ψηλώσει το κακόμοιρο. Θα περιμένεις μέχρι τα 7???

 

 

σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!

γατουλα το 20 ειναι παθολογικο για να μου τη λεγανε αρνητικη επρεπε να ειναι >30.

βερα φοβαμαι τις παρενεργειες γι αυτο δε θελω να ξεκινησει τοσο νωρις...αλλο ειναι να παρει ορμονη για 2-3-4-5 χρονια κ αλλο για 10-15.

το θεμα ειναι αλλο...πηγαμε και στον ιδιωτη...το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να γινει 2οτεστ...σ αυτο συμφωνουν ολοι.εχουμε ομως το εξης θεμα ο ιδιωτης μας ειπε οτι ειναι οριακα θετικο το τεστ γιατι διαιρεσε το αποτελεσμα δια του 2(για να μετατρεψει τα miu/ml se ng/ml οποτε 20/2=10ng/ml οριακο αποτελεσμα...στη βιβλιογραφια αναφερονται ως φυσιολογικες τιμες>10ng/mλ) ενω ο ενδο του παιδων διαιρεσε το αποτελεσμα δια του 3(20/3=6,6ng/mλ παθολογικο αποτελεσμα) ποιος εχει δικιο δε ξερω κ ουτε μπορω να βγαλω ακρη αφου πουθενα δε μπορω να βρω πως μετατρεπονται τα miu/ml se ng/ml...δε ξερω αν καταλαβατε τιποτε απ οσα εγραψα πιθανον να τα εχω γραψει μπερδεμενα.

επισης και ο ιδωτης μας ειπε αν βγει και το δευτερο τεστ θετικο να ξεκινησουμε απο τωρα τη χορηγηση ορμονης.κατι που δε θελω ουτε καν να σκεφτω..περα απ τις παρενεργειες ειναι και το ψυχολογικο καθε μερα ενεση για 10-15 χρονια:confused:...ειναι πολλα αυτα που χρειαζονται συζητηση...πρωτον το οφελος που θα εχει αν ξεκινησει τωρα η αν ξεκινησει στα 8 η και 10 χρονια της...αν η διαφορα ειναι 2-3 ποντοι δεν αξιζει...δευτερον με δεδομενο οτι οντως εχει ελλειψη αυξητικης ποσο ειναι το προσδοκωμενο υψος χωρις καμια παρεμβαση?αν βγαινει 1,50 μετρο μηπως δεν αξιζει η ολη ταλαιπωρια?και τελος η ελλειψη αυξητικης ειναι μονο αισθητικο προβλημα(το υψος δηλαδη) η επηρεαζει κ αλλα οργανα?ολα αυτα πρεπει να συζητηθουν.

 

επισης αν αποφασισω να δωσω αργοτερα την ορμονη τοτε και τα 2 τεστ θα πρεπει να επαναληφθουν εννοειται.(το αποτελεσμα μας καλυπτει για ενα χρονο)

 

εκει που τελικα καταληξαμε ειναι να γινει το δευτερο τεστ στις 23/4 και βλεπουμε...

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

νομιζω να εστιαστεις σε αυτο

και τελος η ελλειψη αυξητικης ειναι μονο αισθητικο προβλημα(το υψος δηλαδη) η επηρεαζει κ αλλα οργανα?

 

μαθε , πολυ βασικο...και ισως θελει λιγη επαναληψη το τοπικ, στα αρχικα που ειχαν γραψει καποιοι με εμπειρια σε αυτα

 

και επαναληψη.......

 

 

αυτο με το miu/ml se ng/ml θα το βρουμε!!!

 

...καλα πολυ δυσκολο, η μετατροπη ειναι αναλογα την ορμονη οποτε αγγουρια, μονο ειδικος

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειναι πολυ βασικο...σιγουρα χωραει πολυ συζητηση το θεμα και θελει ψαξιμο.

 

καλα αυτο με τις μοναδες το εψαξα και γω δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλουμε ακρη!σ ευχαριστω που το κοιταξες παντως;)

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

ελισαβετάκι (((())))) νομίζω οτι επηρεάζει και την ανάπτυξη των εσωτερικών οργάνων, αν ήταν μονο αισθητικό δεν νομιζω να τουε ενοιαζε τοσο να χορηγηθει απο τωρα....εξάλλου κοστίζει στο κράτος....

 

ουφφφφ συγκεντρωθείτε στο δευτερο τέστ... θα ξαναδιαβάσω το τόπικ αλλα με τοσο ξενυχτι δεν θυμάμαι.... γιατί αρχικά κάνατε το τεστ με την αυξητική σε ποια καμπυλη ηταν?

 

θα διαβασω ξανα, αλλα ρωτάω αν δεν προλάβω

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μας!

πηγαμε σημερα στο καθιερωμενο μας ραντεβου στον ενδοκρινολογο..81ποντους ορθια...χαλια!!2π πηρε μονο στο εξαμηνο...μας συνεστησε να κανουμε εισαγωγη για ελεγχο αυξητικης κ ετσι μπαινουμε μεσα τη πεμπτη...1-2 μερες μας ειπε θα κατσουμε...ουφ αλλο αγχος κ αυτο!

εχει κανεις ενδοκρινολογο τον κο πετρου στο αγλαια κυριακου?

 

 

το βρήκα... κοίτα 3 πόντους πρέπει να παίρνουν το εξάμηνο, ε? σε ποια καμπύλη ειναι? ΕΠίσης ποιος γιατρός την παρακολουθεί?

 

Σας ειπα ο γιος μου που τον εβγαλαν 81 στο παίδων ειανι 78 συμφωνα με τον παιδίτρο και όντως κι εγω τον βγάζω 79-79,5 και είναι εκτός εντελως απο τις φυσιολογικές.... λέω να ξανακλέισω ενα ραντεβου για να μου γραψει εξετάσεις γιατι η άλλη μας ξεπέταξε...Να πάω στην καραχάλιου ή στην άλλη τη δική σας... θα ήθελα να μας δει και ενας διαφορετικός γιατρός, αλλα η άλλη εχει το φάκελο κλπ...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ειπα ο γιος μου που τον εβγαλαν 81 στο παίδων ειανι 78 συμφωνα με τον παιδίτρο και όντως κι εγω τον βγάζω 79-79,5 και είναι εκτός εντελως απο τις φυσιολογικές....

 

Εσείς δεν κάνατε έλεγχο αυξητικής?? (γιατί αν ο γιος σου είναι 4ετών και 3ων μηνών οι 81 πόντοι είναι πολύ λίγο!)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

galat σ ευχαριστω πολυ και σενα!

κ εγω αυτη την εντυπωση εχω...μου φαινεται απιστευτο να χορηγουν ορμονη και μαλιστα απο τοσο νωρις μονο και μονο για αισθητικους λογους...δε μου φαινεται και τοσο λογικο.απ την αλλη κανενας γιατρος δε μας ειπε κατι για τα οργανα...αισθανομαι καμια φορα οτι τους τα βγαζω με το τσιγκελι δε ξερω:confused:

 

η μικρη μας μετα τους 6 μηνες παντα ηταν σταθερα κατω απ το 3%...γι αυτο και το ψαχνουμε τοσο πολυ.

 

μας παρακολουθοθν στο αγλαια κυριακου η κα παπαθανασιου και ο κος πετρου.

 

εγω τη μετραω και τη βγαζω γυρω στα 80 εκ...συμφωνουν οι μετρησεις μ αυτες του παιδων(τη μετρησαν 81 πριν ενα μηνα)

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

βερα φοβαμαι τις παρενεργειες γι αυτο δε θελω να ξεκινησει τοσο νωρις...αλλο ειναι να παρει ορμονη για 2-3-4-5 χρονια κ αλλο για 10-15.

 

Γιατί να πάρει για 10-15χρόνια? Λογικά τα κορίτσια μέχρι να δουν περίοδο παίρνουν ... Θα παίρνει μέχρι τα 18? Επίσης τι παρενέργειες έχει? Είναι τόσο σημαντικές ώστε να ρισκάρεις να μην έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα?

 

το θεμα ειναι αλλο...πηγαμε και στον ιδιωτη...το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να γινει 2οτεστ...σ αυτο συμφωνουν ολοι.εχουμε ομως το εξης θεμα ο ιδιωτης μας ειπε οτι ειναι οριακα θετικο το τεστ γιατι διαιρεσε το αποτελεσμα δια του 2(για να μετατρεψει τα miu/ml se ng/ml οποτε 20/2=10ng/ml οριακο αποτελεσμα...στη βιβλιογραφια αναφερονται ως φυσιολογικες τιμες>10ng/mλ) ενω ο ενδο του παιδων διαιρεσε το αποτελεσμα δια του 3(20/3=6,6ng/mλ παθολογικο αποτελεσμα) ποιος εχει δικιο δε ξερω κ ουτε μπορω να βγαλω ακρη αφου πουθενα δε μπορω να βρω πως μετατρεπονται τα miu/ml se ng/ml...δε ξερω αν καταλαβατε τιποτε απ οσα εγραψα πιθανον να τα εχω γραψει μπερδεμενα.

επισης και ο ιδωτης μας ειπε αν βγει και το δευτερο τεστ θετικο να ξεκινησουμε απο τωρα τη χορηγηση ορμονης.

 

Μια φορά να συμφωνήσουν οι γιατροί!!!!! Έλεος!!!!!!!!!!

 

κατι που δε θελω ουτε καν να σκεφτω..περα απ τις παρενεργειες ειναι και το ψυχολογικο καθε μερα ενεση για 10-15 χρονια:confused:...

 

Αυτό είναι ένα θέμα ...

 

ειναι πολλα αυτα που χρειαζονται συζητηση...πρωτον το οφελος που θα εχει αν ξεκινησει τωρα η αν ξεκινησει στα 8 η και 10 χρονια της...αν η διαφορα ειναι 2-3 ποντοι δεν αξιζει...

 

όντως για τόσο δεν αξίζει αλλά δε νομίζω να μιλάνε για τόσο.

 

δευτερον με δεδομενο οτι οντως εχει ελλειψη αυξητικης ποσο ειναι το προσδοκωμενο υψος χωρις καμια παρεμβαση?αν βγαινει 1,50 μετρο μηπως δεν αξιζει η ολη ταλαιπωρια?

 

Νομίζω ότι για το παιδί σου στο τέλος θα αξίζει!!! Άλλο να είσαι 1,50, άλλο 1,58 ή 1,60!!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πάρει για 10-15χρόνια? Λογικά τα κορίτσια μέχρι να δουν περίοδο παίρνουν ... Θα παίρνει μέχρι τα 18? Επίσης τι παρενέργειες έχει? Είναι τόσο σημαντικές ώστε να ρισκάρεις να μην έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα?

 

ετσι μας ειπαν στο παιδων 15 χρονια...υπερβολικο μου φαινεται...αν ξεκινησει τωρα μεχρι τα 12-13 θα παει σιγουρα....και παλι 10 χρονια πολλα δεν ειναι?:confused:

 

οσο για τις παρενεργειες σιγουρα εκεινο που φοβαμαι περισσσοτερο ειναι πιθανη καρκινογεννεση...δε ξερω αν υπαρχουν αποδειξεις για τετοιες παρενεργειες ουτε ξερω με σιγουρια ποιες ειναι οι παρενεργειες μιας μακροχρονιας χορηγησης ειναι κατι που θα θελα να ψαξω περισσοτερο οταν ερθει η ωρα.

 

Μια φορά να συμφωνήσουν οι γιατροί!!!!! Έλεος!!!!!!!!!!

 

α καλα και που να χρειαστει και τριτη γνωμη...!

 

Αυτό είναι ένα θέμα ...

 

 

 

όντως για τόσο δεν αξίζει αλλά δε νομίζω να μιλάνε για τόσο.

 

δυστυχως δε ξερω καθολου γι αυτο...θελω να διαβασω ολο το θεμα απ την αρχη εχει καποια πολυ ενδιαφεροντα αρθρα στ αγγλικα αλλα τα ματια μου κανουν πουλακια:?

 

Νομίζω ότι για το παιδί σου στο τέλος θα αξίζει!!! Άλλο να είσαι 1,50, άλλο 1,58 ή 1,60!!!!!

 

σ αυτο θα διαφωνησω μαζι σου...το να βγει το παιδι 1,50-1,55 δε θα με πειραζε...ενταξει κοντο θα ναι αλλα οχι και τοσο...καλα για το 1,60 δε το συζητω μακαρι να γινει τοσο!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Εσείς δεν κάνατε έλεγχο αυξητικής?? (γιατί αν ο γιος σου είναι 4ετών και 3ων μηνών οι 81 πόντοι είναι πολύ λίγο!)

 

είναι 20 μηνων Βερα , κοιτούσες το τικεράκι της κόρης:P

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...