Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

παντως εκλεισε 73,83,89.....οποτε τους 6 τους τσιμπησε παλι ετησιως το κοντοστουπακι μου!!!!

 

 

 

μία χαρά το ότι τσιμπήσατε συνολικά τους 6 πόντους ετησίως είναι πολύ καλο

τα δικά μας τα μαντάτα θα σας τα πω τον Δεκέμβρη κατά τον οποίο πρέπει να κάνουμε επανάληψη οστικής ηλικίας και επίσκεψη στη παιδοενδοκρινολόγο

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φιλες μου καλημερα!!

 

χθες βγηκα για καφε με μια φιλη που και αυτης το κοριτσακι προχωραει πολυ αργα και λεμε τον καημο μας!!!!

η μπουμπουλιτσα εδω και 2 μηνες παλι στασιμη!!!

 

τι μου ειπε η φιλη μου?μιας γνωστης της η κορη 12,5 ετων δεν ειχε αδιαθετησει ακομα!!και αρχισαν τις εξετασεις!! βγαλαμε λεει ακτινογραφια χαμηλα και το κοριτσακι δεν ειχε... πως μου το ειπε.... αναπτυξει ενδομητριο.

ως εφηβη δεν ειχε βγαλει τριχουλες!! τησ κανανε την εξεταση τησ αυξητικησ και βρεθηκε ελλειψη!!! στην συνεχεια της κανανε ακτινογραφια οστικης στο χερι

και διαπιστωθηκε οτι το 12,5 χρονο ειχε αναπτυξη στο χερι 10 χρονου παιδιου 2,5 χρονια πισω!!

 

περιμενουν τησ εγκριση απο το δημοσιο για να αρχισουν τισ ενεσεις αυξητικησ

στην κοιλια !!ετσι μου ειπε η φιλη μου!!

εγω παντως θα κανω μια οστικη στην μπουμπουλιτσα που σε 2 μηνες κλεινει τ 3!!κοριτσια ακομα τα μωρα μας ειναι μικρα !!!αλλα ισως η εξεταση τησ αυξητικης να ειναι μονοδρομος και απαντηση στις αποριες μας!! μην αφησουμε να πανε τα παιδια μας 13 χρονων!! και βρεθουμε αντιμετωπες με ποιο σοβαρα προβληματα!!π.χ να μην εχουν αναπτυχθει καποια βασικα οργανα των παιδιων καλα?!!

 

θα σας κρατω ενημερες!!

Link to comment
Share on other sites

φιλες μου καλημερα!!

 

τι μου ειπε η φιλη μου?μιας γνωστης της η κορη 12,5 ετων δεν ειχε αδιαθετησει ακομα!!και αρχισαν τις εξετασεις!! βγαλαμε λεει ακτινογραφια χαμηλα και το κοριτσακι δεν ειχε... πως μου το ειπε.... αναπτυξει ενδομητριο.

ως εφηβη δεν ειχε βγαλει τριχουλες!! τησ κανανε την εξεταση τησ αυξητικησ και βρεθηκε ελλειψη!!! στην συνεχεια της κανανε ακτινογραφια οστικης στο χερι

και διαπιστωθηκε οτι το 12,5 χρονο ειχε αναπτυξη στο χερι 10 χρονου παιδιου 2,5 χρονια πισω!!

 

γνωρίζεις εάν το κοριτσάκι έχει μεγάλη άλλειψη αυξητικής και εάν ήταν όντως πίσω και το ύψος για την ηλικία της;

το ρωτάω αυτό γιατί από τις τρεις φορές που έχουμε κάνει εξετάσεις αίματος τη μία βγήκαν κάτω από το κατώτατο όριο και τις άλλες εντός αλλά προς το κατωτάτο όριο πάλι και θα με ενδιέφερε να μάθω έάν οι εξετάσεις της ήταν οριακές ή πολύ πιο χαμηλές

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

mammy g για το 12 χρονο που συζηταμε εκανε την εξεταση αυξητικησ με εισαγωγη σε νοσοκομειο κτλ. εσυ για ποιες εξετασεισ αιματος μιλας? και εγω εκανα εξεταση αιματος στην μπουμπουλιτσα την σωματοπεδινη για παραδειγμα που ειπε η παιδιατρος που επηρεαζει το υψος ηταν στα φυσιολογικη αλλα στισ χαμηλες τιμες.

 

αν τα πραγματα χειροτερεψουν θα παω στην εξεταση τησ αυξητικησ.......αλλα ειπαμε να της δωσουμε λιγο χρονο γιατι ειναι σταθερα στην 15 κλιμακα.

 

 

θα παρακολουθω την περιπτωση του κοριτσιου και θα σασ λεω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mammy g για το 12 χρονο που συζηταμε εκανε την εξεταση αυξητικησ με εισαγωγη σε νοσοκομειο κτλ. εσυ για ποιες εξετασεισ αιματος μιλας? και εγω εκανα εξεταση αιματος στην μπουμπουλιτσα την σωματοπεδινη για παραδειγμα που ειπε η παιδιατρος που επηρεαζει το υψος ηταν στα φυσιολογικη αλλα στισ χαμηλες τιμες.

 

 

και εγώ στη σωματομεδίνη αναφέρομαι και στην IGFBP3

έχετε κάνει υπερήχους άνω και κάτω κοιλίας γιατί εμένα μου ζήτησε να κάνω η ενοδκρινολόγος η δική μου (και όχι η παιδοενδοκρινολόγος) για έλεγχο λέει της ανάπτυξης των εσωτερικών οργάνων

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα χρειαστω και παλι τα φωτα σας...η μικρη μου ειναι τωρα 28 μηνων κ την παρακολουθει ενδοκρινολογος ιδιωτικα και στο παιδων...λοιπον στα 2 χρονια ειχε υψος 77εκ και τωρα ειναι 80εκ(ο ενδοκρινολογος τελευταια φορα τη μετρησε-ξαπλωτη ομως 81.5 εγω ορθια τη βγαζω μετα βιας 80)...και οι 2 ενδοκρινολογοι συνιστουν παρακολουθηση ανα εξαμηνο...αυτη στο παιδων μας ειπε να κανουμε εξεταση αυξητικης το επομενο εξαμηνο...δε ξερω εχω προβληματιστει...εχει κανει καμια?ειναι επωδυνη εξεταση?απαιτει νοσηλεια?και κατι ακομα που δεν εχω καταλαβει...οταν λεμε οτι ενα παιδι αεχει ελλειψη αυξητικης αυτο σημαινει οτι οποτε κ αν κανει την εξεταση ειναι οριστικο το αποτελεσμα?δεν αλλαζει με τη παροδο των χρονων?ακομα κ αν εχει μερικη ελλειψη δε θα ψηλωσει χωρις ορμονικη παρεμβαση?εχουμε κανει και οστικη ηλικια μας βγαζει 8 μηνες πισω...τι λετε να την κανω την εξεταση αυξητικης η να της δωσω λιγο χρονο ακομη?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

ελιζαμπεθ σου απανταω σε οτι ξερω

την μετραω παντα ξαπλα (ετσι μεν ουμε πανω απο το 3% παντα!!!!)

η δικια μου 24 ηταν 83, το 77 ηταν ορθια????

σιγουρα ειναι αρκετα πισω αλλα παρακολουθα παντα το ξαπλα για να βλεπεις πωε παει

αν ηταν 77 ορθια και μετα απο 4 μηνες τη βγαζεις 80, 3 ποντοι στο 4μηνο ειναι πολυ καλα

και εγω ειμαι συνεχεια στο να κανω ελεγχο αυξητικης η οχι αλλα βλεπω οτι τσιμπησε 7 ποντακια στο ετος οποτε ισως το τρεναρω και αλλο

ο ελεγχος ειναι σαν τον ελεγχο γλυκοζης στην εγκυμοσυνη

λογω παιδιου επιβαλλεται 4ωρη περιπου παραμονη στο νοσοκομειο, οσο κραταει δηλαδη περιπου η εξεταση

μαλλον ανωδυνη την θεωρω

 

ΑΠΟΡΙΑΑΑΑΑΑΑ

πινουνε κατι η ειναι ενδοφλεβιο??????

γιατι αν ειναι να πιει κατι γλυκο αυτη ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!! θα το ξερασει με τη μια!

 

τωρα, ελεγχο αυξητικης σου λενε οταν πεσεις κατω απο 3% συνηθως

πρεπει να βγει 2 φορες θετικος ο ελεγχος για να δεχτουν οτι εχεις προβλημα

και να σε ενταξουν στη θεραπεια αυξητικης (που φυσικα απευχομαστε μαλλον!!!)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ελιζαμπεθ σου απανταω σε οτι ξερω

την μετραω παντα ξαπλα (ετσι μεν ουμε πανω απο το 3% παντα!!!!)

η δικια μου 24 ηταν 83, το 77 ηταν ορθια????

σιγουρα ειναι αρκετα πισω αλλα παρακολουθα παντα το ξαπλα για να βλεπεις πωε παει

αν ηταν 77 ορθια και μετα απο 4 μηνες τη βγαζεις 80, 3 ποντοι στο 4μηνο ειναι πολυ καλα

και εγω ειμαι συνεχεια στο να κανω ελεγχο αυξητικης η οχι αλλα βλεπω οτι τσιμπησε 7 ποντακια στο ετος οποτε ισως το τρεναρω και αλλο

ο ελεγχος ειναι σαν τον ελεγχο γλυκοζης στην εγκυμοσυνη

λογω παιδιου επιβαλλεται 4ωρη περιπου παραμονη στο νοσοκομειο, οσο κραταει δηλαδη περιπου η εξεταση

μαλλον ανωδυνη την θεωρω

 

ΑΠΟΡΙΑΑΑΑΑΑΑ

πινουνε κατι η ειναι ενδοφλεβιο??????

γιατι αν ειναι να πιει κατι γλυκο αυτη ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!! θα το ξερασει με τη μια!

 

τωρα, ελεγχο αυξητικης σου λενε οταν πεσεις κατω απο 3% συνηθως

πρεπει να βγει 2 φορες θετικος ο ελεγχος για να δεχτουν οτι εχεις προβλημα

και να σε ενταξουν στη θεραπεια αυξητικης (που φυσικα απευχομαστε μαλλον!!!)

 

σ ευχαριστω γαι την απαντηση!εμεις ειμαστε σταθερα κατω απ το 3%....μονο στο βαρος το πλησιασαμε προσφατα(ειανι 10200).77εκ ηταν ορθια νομιζω(αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη)

οσο για την εξεταση κ εγω το τρεναρω οσο μπορω...λεω να την αφησω κανα χρονο ακομα να δουμε πως θα παει....(ειχε που να μοιασει το παιδια παντως για να λεμε την αληθεια:mrgreen:)

στον ελεγχο νομιζω ενδοφλεβια γινεται χορηγηση γλυκαγονης-αυτη την εντυπωση εχω.

αντε καλα μας αποτελεσματα αν τη κανουμε!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

σημερα στην δουλεια μια κοπελα μου σχολειασε το υψος του γιου μου οτι ειναι απο τα ψηλοτερα παιδια τη ταξησ του και οτι εχει μεγαλη διαφορα απο τον γιο τησ που ειναι μολις 1 χρονο ......μικροτερος!! συμφωνησα μαζι τησ και τησ ανεφερα oτι ακριβωσ το αντιθετο συμβαινει με την mpoumpoulitsa!!!

 

το ιδιο θεμα και αυτη η κορησ τησ προχωραει σφαιρα!! ο γιοσ της με τα χιλια ζορια να παρει 1 ποντο!!!!!!!!!!

 

τι να πω το φαινομενο εχει μεγαλη αυξηση!! τι θα γινουν αυτα τα παιδια??

θα σκασω!!

 

την επομενη φορα που παω παιδιατρο της λεω να μου γραψει εξεταση οστικησ!!! τελος!!!!!!! και ας λεει αυτη ολα καλα!!!!!!!!!!!

τι αποτελεσμα θα βγαλει η κορη μου κανα 8 μηνο πισω ........oπως τησ elizabeth?!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη βρε κορίτσια αλλά δεν πρέπει να κρίνουμε και απο το ύψος των γονιών??? Αν είμαι 1,50 και ο άντρας μου 1,70, ε πόσο ψηλό θα γίνει το παιδί τελικά???????? αυτα δεν παίζουν ρόλο???:confused::confused::confused:

ή το ενδεχόμενο της καθυστερημένης αναπτυξης σας το έχουν αναφέρει???

δεν ξέρω.....τωρα ξαφνικα εμφανιστηκαν τόσα παιδάκια που είναι λίγο πιο μικροκαμωμένα απο τα συνομίληκα???

η γνώμη μου είναι οτι αν δε σας έχει πει γιατρός οτι πρέπει να ανησυχήσετε, να μην αγχωνεστε πολύ....

Δωστε χρόνο στα παιδιά σας....μπορεί να σας εκπλήξουν!!!!

 

Δηλαδή με αυτη τη λογική, εμένα οι γονείς μου έπρεπε να με έχουν τιγκάρει στην αυξητική όταν ήμουν 10 χρονών και η οστική με έβγαζε 7!!!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

mpoumpoulitsa ποσο ειναι η κορη σου?για να ξερεις η εξεταση της οστικης δεν ειναι αξιοπιστη σε μικρη ηλικια ετσι μας ειπαν....παρολα αυτα δε χανεις κατι αν την κανεις.

fairytale δυστυχως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.φυσικα και παιζει ρολο το υψος των γονιων αλλα οχι μονο αυτο.εγω που ειμαι 1,55 κ ο αντρας μου 1,78 θα περιμενε κανεις το παι να βγει τουλαχιστον 1,60....συμφωνα μ οσα μας εχει πει ο παιδιατρος αναμενεται να γινει πιο κοντη απο μενα...σαφως και δε θα τιγκαρεις ενα παιδι με αυξητικη ορμονη χωρις λογο αλλα αν μπορεις να το βοηθησεις γιατι να μη το κανεις?και δεν εννοω τωρα αλλα σιγουρα μετα τα 5-6χρονια....(οσο μεγαλυτερο το παιδι τοσο λιγοτερες οι παρενεργειες...)

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

mpoumpoulitsa ποσο ειναι η κορη σου?για να ξερεις η εξεταση της οστικης δεν ειναι αξιοπιστη σε μικρη ηλικια ετσι μας ειπαν....παρολα αυτα δε χανεις κατι αν την κανεις.

fairytale δυστυχως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.φυσικα και παιζει ρολο το υψος των γονιων αλλα οχι μονο αυτο.εγω που ειμαι 1,55 κ ο αντρας μου 1,78 θα περιμενε κανεις το παι να βγει τουλαχιστον 1,60....συμφωνα μ οσα μας εχει πει ο παιδιατρος αναμενεται να γινει πιο κοντη απο μενα...σαφως και δε θα τιγκαρεις ενα παιδι με αυξητικη ορμονη χωρις λογο αλλα αν μπορεις να το βοηθησεις γιατι να μη το κανεις?και δεν εννοω τωρα αλλα σιγουρα μετα τα 5-6χρονια....(οσο μεγαλυτερο το παιδι τοσο λιγοτερες οι παρενεργειες...)

 

καταρχήν επειδη χθες δεν έδωσα πολλή σημασία στο νικ σου....elisabeth=Σοφία?????????? καλά κατάλαβα?????????;)

 

ναι το ξέρω οτι δεν είναι απλά τα πράγματα απλά σας το είπα για να σας καθησυχάσω λίγο....

που το στηρίζει ο παιδίατρος οτι θα βγει πιο κοντη απο εσένα η μικρή??

 

το έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω και τωρα για να δείτε οτι υπάρχει και άλλη όψη....

εγω μια ζωη ήμουν πολύ κοντή συκριτικά με τους συνομίληκους!!!

στα 10 μου έκαναν εξετάση οστικής και διάφορες άλλες στο Παίδων....η οστικη έδειχνε οτι ήμουν 7 ετων!!! 3 χρόνια πίσω!!!!

αλλά με κάποιο τρόπο διέγνωσαν οτι απλά είχα καθυστερημένη ανάπτυξη...

στα 17 μου τέλειωσα το σχολείο με ύψος 1,55....

4 μήνες αργότερα. πήγα να σπουδάσω με υψος 1,70!:D

όλη η καθυστέρηση που είχα στην αναπτυξη εξαφανίστηκε σε ένα καλοκαίρι!!!

 

Επίσης δεν ξέρω....η χρηση της αυξητικής πόσο βοηθάει???

είχα διαβάσει για έναν ποδοσφαιριστη του Ολυμπιακού ο οποίος ήταν 1,55 και με πολλά πολλά φάρμακα, προφανως αυξητική, τον έφτασαν στο 1,60....

αξίζουν οι παρενέργειες για 5 πόντους???

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ μαλλον! ισως...περισσοτερο σε ενα αγορι?????

 

 

αλλα πραγματικα πηρες 15π σε 4 μηνες??????? απιστευτο!!!!!

 

ακόμα θυμάμαι τους πόνους στα κόκκαλα απο την απότομη ανάπτυξη.....

αστα να πάνε....

τουλάχιστον άξιζε τον κόπο!!!!;););)

 

το ανέφερα ωστόσο γιατί θεωρω οτι είναι οκ να είναι ένα παιδί πιο κοντό απο τα υπόλοιπα....άλλο θέμα να είναι πάρα πολύ κοντό λόγω προβλήματος και άλλο να είναι απλά κοντύτερο!!!

αν δειτε φωτογραφίες μου με τους συμμαθητες μου θα γελάσετε πολύ!!!!

το λιγότερο που μου έριχναν ήταν ένα κεφάλι!!!!και αυτό συνέβαινε κατα τη διάρκεια ΟΛΗΣ της σχολικής μου ζωής έτσι????:rolleyes:

 

δεν ξέρω τι θα είχε γίνει αν οι γονείς μου δεν είχαν κάνει υπομονή τόσα χρόνια και μου είχαν δωσει αυξητική....:confused:

 

με την ιστορία μου προαπαθώ να σας χαλαρώσω και να δείτε οτι ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται....μη βιαστείτε να βάλετε τα παιδάκια σας σε περιπέτειες αν δεν υπάρχει ΠΟΛΥ σοβαρός λόγος.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(fairytale μια χαρα καταλαβες!τι κανεις?)

 

τι να πω πρεπει να σουν περιπτωση!!μακαρι κι η κορη μου να ψηλωσει τοσο κ ας αργησει!

δε ξερω πως τα υπολογισε ο παιδιατρος εγω ξερω για εναν εμεπιρικο τυπο που βρισκεις το τελικο υψος διπλασιαζοντας το υψος που εχει το παιδι στα 2 χρονια...δε ξερω κατα ποσο ισχυει βεβαια.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

ρε συ πραγματικα δε μπορω να το πιστεψω! θα κανανε το σταυρο τους τοτε χαχαχαχα, ρουχααααααααααα παπουτσιααααααα! ευγε!

 

ήρθε την ιδανικη στιγμη η αλλαγη!!!

φοιτητρια με ολοκαίνουρια γκαρνταρόμπα!!!!

χαχαχαχαχαχα!!!!

 

να σου πω την αλήθεια, δεν τους εξέπληξε αυτό....

γιατί ήταν θέμα κληρονομικότητας....έτσι ήταν και η μαμά μου...

και έτσι θα είναι και η κόρη μου...το βλέπω...

εύχομαι μόνο αν γίνει όπως νομίζω, να καταφέρω να "θωρακίσω" τον χαρακτήρα της κόρης μου για να αντέχει τα πειράγματα....:rolleyes:

 

(fairytale μια χαρα καταλαβες!τι κανεις?)

 

τι να πω πρεπει να σουν περιπτωση!!μακαρι κι η κορη μου να ψηλωσει τοσο κ ας αργησει!

δε ξερω πως τα υπολογισε ο παιδιατρος εγω ξερω για εναν εμεπιρικο τυπο που βρισκεις το τελικο υψος διπλασιαζοντας το υψος που εχει το παιδι στα 2 χρονια...δε ξερω κατα ποσο ισχυει βεβαια.

 

Μια χαρα ειμαι συνονόματη!!! δίπλα συνεχίζουμε να υπάρχουμε έστω και λίγες αν θες να ξαναέρθεις...;)

 

κοίτα και με τον τύπο που λες να το βάλεις, τότε η μικρη σου θα γίνει 1,54....σαν τη μαμά της δηλαδή οπότε μια χαρά!!!

 

η ταπεινη μου άποψη χωρις να έχω εντρυφήσει στο όλο θέμα είναι να δωσετε χρόνο στα παιδιά σας αν δε βρίσκονται σε τεράστιο βαθμό κάτω απο το κανονικό....εξάλλου απ'οτι διαβασα και η χορηγηση της αυξητικης απαιτεί προυποθέσεις....

Link to comment
Share on other sites

fairytale πραγματικά μου έδωσες κάποιες ελπίδες. Αλλά δυστυχώς αυτές είναι εξαιρέσεις. Μάλλον εσένα ήταν και κληρονομικό. Εγώ έχω ακούσει πολλές ιστορίες για αγόρια που ψήλωσαν πολύ αργότερα και ξαφνικά, αλλά όχι για κορίτσια δυστυχώς. Και αν ισχύει το κληρονομικό... εγώ ήμουν ψηλή μικρή (από τις πιο ψηλές στην 6η δημοτικού, όταν και αδιαθέτησα) και μετά έμεινα εκεί ... τόσο (1,63). Η κόρη μου που είναι η πιο κοντούλα στο σχολείο (και όπου αλλού δλδ) αν πάρει από εμένα και αδιαθετήσει και νωρίς θα γίνει 1,40???!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ki egv ετσι ακριβως Βερα, ημουν ψηλη στο δημοτικο, μεχρι και μπασκετ επαιζα χαχαχαχαχαχα

 

μετα αδιαθετησα(δεν μπορω να πω νωρις α γυμνασιου) και παρεμεινα στα ιδια.

 

ΟΙ κορες μας βρε, που ειναι κοντουλες θα ψηλωσουν σταδιακα!

 

Και φεριτεηλ, να οντως θετικη η εμπειρια σου, αλλα εμενα προσωπικα καμια ελπιδα δεν μου δινει, νομιζω οτι ηταν εξαιρετικα σπανιο να συμβει. το πολυ εως τα 14 να ψηλωνουν γενικοτερα τα κοριτσια μετα ειναι μηδαμινες οι δαιφορες

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

fairytale πραγματικά μου έδωσες κάποιες ελπίδες. Αλλά δυστυχώς αυτές είναι εξαιρέσεις. Μάλλον εσένα ήταν και κληρονομικό. Εγώ έχω ακούσει πολλές ιστορίες για αγόρια που ψήλωσαν πολύ αργότερα και ξαφνικά, αλλά όχι για κορίτσια δυστυχώς. Και αν ισχύει το κληρονομικό... εγώ ήμουν ψηλή μικρή (από τις πιο ψηλές στην 6η δημοτικού, όταν και αδιαθέτησα) και μετά έμεινα εκεί ... τόσο (1,63). Η κόρη μου που είναι η πιο κοντούλα στο σχολείο (και όπου αλλού δλδ) αν πάρει από εμένα και αδιαθετήσει και νωρίς θα γίνει 1,40???!!!

 

ki egv ετσι ακριβως Βερα, ημουν ψηλη στο δημοτικο, μεχρι και μπασκετ επαιζα χαχαχαχαχαχα

 

μετα αδιαθετησα(δεν μπορω να πω νωρις α γυμνασιου) και παρεμεινα στα ιδια.

 

ΟΙ κορες μας βρε, που ειναι κοντουλες θα ψηλωσουν σταδιακα!

 

Και φεριτεηλ, να οντως θετικη η εμπειρια σου, αλλα εμενα προσωπικα καμια ελπιδα δεν μου δινει, νομιζω οτι ηταν εξαιρετικα σπανιο να συμβει. το πολυ εως τα 14 να ψηλωνουν γενικοτερα τα κοριτσια μετα ειναι μηδαμινες οι δαιφορες

 

Εγω αδιαθέτησα στα.......16 και κατι ψιλά!!!!!:shock::shock::shock::shock:

κι εγω έπαιζα μπασκετ στο δημοτικό....και ήμουν καλή!!! γιατί δε μπορούσε κανένας να σκύψει τόσο χαμηλά να μου παρει τη μπαλα!!!! χαχαχαχα!!!!

 

δε λέω....ξέρω οτι ήμουν σπάνια περιπτωση....

απλά σας το είπα για να αγχωνεστε λιγότερο (το καθόλου ξέρω οτι δεν είναι εφικτό).

Δωστε χρόνο στα παιδιά σας....μπορεί να σας εκπλήξουν!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αδιαθέτησα στα.......16 και κατι ψιλά!!!!!:shock::shock::shock::shock:

κι εγω έπαιζα μπασκετ στο δημοτικό....και ήμουν καλή!!! γιατί δε μπορούσε κανένας να σκύψει τόσο χαμηλά να μου παρει τη μπαλα!!!! χαχαχαχα!!!!

 

δε λέω....ξέρω οτι ήμουν σπάνια περιπτωση....

απλά σας το είπα για να αγχωνεστε λιγότερο (το καθόλου ξέρω οτι δεν είναι εφικτό).

Δωστε χρόνο στα παιδιά σας....μπορεί να σας εκπλήξουν!

 

 

Μακάρι!!!

 

Εντωμεταξύ ακολουθεί και η μπέμπα από πίσω τώρα η οποία ξεκίνησε με τρελλούς ρυθμούς και στο ύψος και στο βάρος και τώρα συνεχίζει στο βάρος και έμεινε στο ύψος με αποτέλεσμα αυτή να είναι σε λίγο και κοντή και χοντρή. Το παιδί έχει γίνει ένα σακί από λίπος!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καληπερα,

 

η φιλη μου, που το κοριτσακι της εχει και αυτο ενα θεμα με την αναπτυξη και το βαρος,(του εχουν βρει θυροειδη και παιρνει ενε χαπακι καθε μερα) επισκεφθηκε εναν καλο παιδιατρο ενδοκρινολογο στην αθηνα(εμεις ειμαστε απο επαρχια). μεγαλο σε ηλικια απο τουσ καλυτερους λενε,με δικο του ιατρειο.του καναν του κοριτσιου εξετασεισ(2,5 χρονων ειναι) καλεσ τις βρηκε θα τησ επαναλαβουν παλι λεει το μαιο!!

τι αλλο ειπε??

 

απο τις 9,5 το βραδυ μεχρι της 12 ειναι η ωρες που παραγεται η περισσοτερη ορμονη τησ αναπτυξης. γι ?αυτο τα παιδια ειπε νωρισ νωρισ για υπνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!απο 9-9,30 στο κρεβατι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

εγω αυτο δεν το ηξερα!!!!!!!!!!!εσεις????????///

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει κι εγώ μπουμπουλίτσα. Επίσης έχω διαβάσει κάπου ότι μισή με 1 ώρα πρίν κοιμηθούν δεν πρέπει να βλέπουν τηλεόραση γιατί τους ''κλέβει'' ύψος

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...