Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φαγούρα στην κοιλιά και ραγάδες, τι κάνετε;


Recommended Posts

Καλημέρα, βρίσκομαι στην 30ηβδομάδα κύησης, 2η εγκυμοσύνη. Από την 1η εγκυμοσύνη είχα κάνει κάποιες ραγάδες- σκασίματα γύρω από τον αφαλό (σαν ήλιος!). Τώρα άρχισαν να ξεχειλώνουν περισσότερο και 2-3 μέρες με πιάνει φαγούρα στο μπροστινό μέρος της κοιλιάς (κυρίως κάτω από τον αφαλό) και βλέπω ότι η κατάσταση χειροτερεύει (εννοώ με τα σημάδια). Βάζω αμυγδαλέλαιο καθημερινά αλλά δε βλέπω να βοηθάει ιδιαίτερα. Αν με πιάσει φαγούρα βάζω επιπλέον για ανακούφιση, έστω λίγο.

Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Γιατί η φαγούρα είναι αρκετά εκνευριστική!:roll:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ και εγώ έχω φαγούρα όταν ξεχναω να βάλω κρέμα 2-3 μέρες..και είμαι μόλις στην 20η εβδομάδα, αλλά έχω μεγάλη κοιλιά ήδη (μαλλον γι' αυτό). Εγω χρησιμοποιώ την γνωστη απ τις γιαγιάδες μας κηραλοιφή. Είναι κρέμα που την φτιάχνω μόνη μου με κερί μέλισσας και ελαιόλαδο. Μπορείς και να την αγοράσεις, σίγουρα θα είναι γνωστή στην Κρήτη με τόοοοοσο ελαιόλαδο. Είναι καλή και για τις σκασμένες θηλές όταν θηλάζεις, αλλά και για το σύγκαμα μωρού...Πάντως μετά η φαγούρα μου φεύγει και είναι πάρα πολύ ενυδατική, με κρατάει ενυδατωμένη τουλάχιστον μία μέρα...Και επίσης είναι απο τα πιο φυσικά προϊόντα που μπορείς να βάλεις στην κοιλίτσα σου! Α και επίσης πρέπει να πίνουμε πολύ νερό...!Ενυδάτωση μέσα και έξω!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ενυδάτωση από μέσα δε γίνεται σωστή...:rolleyes:

Για την κηραλοιφή δεν το είχα σκεφτεί!Καλή ιδέα...σκεφτόμουν σκέτο ελαιόλαδο.

Πως τη φτιάχνεις; Καλύτερα δεν είναι να τη φτιάξω μόνη μου αντί να πάρω έτοιμη; Κερί μέλισσας βρίσκεις σε μαγαζιά με φυτικά είδη; Δεν έχω ιδέα...

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Το κερί μέλισσας το παίρνω απο γνωστούς που έχουν μελίσσια...νομίζω οτι μπορείς να βρείς σε εκκλησιαστικά είδη. Βάζω σε μπεν μαρί το λάδι και μόλις κάνει την πρώτη φουσκαλίτσα ρίχνω και το κερί και μόλις λιώσει και γίνει ενιαίο το αδειάζω σε γυάλινο βαζάκι, 5λεπτά υπόθεση. Η αναλογία της κηραλοιφής είναι 5 προς 1 (5 μέρη λάδι και ένα μέρος κερί), όμως μου βγαίνει αρκετά σκληρή και τώρα τελευταία την κάνω 8 προς 1.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ! Θα το ψάξω αύριο κιόλας! Αν δε βρω κερί, τουλάχιστον θα βρω έτοιμη την αλοιφή...νομίζω είχα δει σ' ένα μαγαζί. Να' σαι καλά!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ μέχρι 5 μηνών δεν είχα καθόλου κοιλιά αλλά προληπτικά έβαζα κάθε βράδυ μετά το μπάνιο μου μια κρέμα που πήρα από το φαρμακείο. Από τους 7 μήνες και μετά άρχισε η φαγούρα κι από τότε κυκλοφορώ με την κρέμα στο χέρι. Κάθε 3-4 ώρες απλώνω στην κοιλιά μου και την αφήνω να αεριστεί για κανένα 10λεπτο πριν ντυθώ ξανά και οφείλω να ομολογήσω ότι με ανακουφίζει ιδιαίτερα. Ραγάδες δεν έκανα. Εδώ και 2-3 μέρες όμως, μόλις μπήκα δηλ. στην 34η βδομάδα, ένιωθα ένα κάψιμο κάτω αριστερά στην κοιλιά. Δε μπορώ να το δω από μόνη μου αλλά απ'ότι διακρίνω στον καθρέφτη, μάλλον είναι η πρώτη μου ραγάδα, ελπίζω και η τελευταία... :shock:

Link to comment
Share on other sites

AX MEΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΒΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΡΕΜΑ Κ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ Κ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΕΣ ΡΑΓΑΔΕΣ Κ ΜΕ ΠΟΛΥ ΦΑΓΟΥΡΑ,ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΝΑ ΝΑ ΜΕ ΧΑΙΔΕΥΕΙ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΑΝ,Κ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΕΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ,ΕΙΜΑΙ 34 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΑΛΙΘΕΥΕΙ????

Link to comment
Share on other sites

AX MEΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΒΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΡΕΜΑ Κ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ Κ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΕΣ ΡΑΓΑΔΕΣ Κ ΜΕ ΠΟΛΥ ΦΑΓΟΥΡΑ,ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΝΑ ΝΑ ΜΕ ΧΑΙΔΕΥΕΙ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΑΝ,Κ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΕΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ,ΕΙΜΑΙ 34 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΑΛΙΘΕΥΕΙ????

 

Καλησπερα,

φιλη μου που αποτομα γεμισε ραγαδες στη κοιλια (κοκκινες φυσικα) πηρε τη κρεμα Simulcium και σωθηκε..Κ γω αυτη βαζω.Ειναι βεβαια λιγο ακριβη (75ml στα 30 ευρω) αλλα ισως κανει δουλεια..:roll:

OiM1p3.png
Link to comment
Share on other sites

AX MEΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΒΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΡΕΜΑ Κ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ Κ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΕΣ ΡΑΓΑΔΕΣ Κ ΜΕ ΠΟΛΥ ΦΑΓΟΥΡΑ,ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΝΑ ΝΑ ΜΕ ΧΑΙΔΕΥΕΙ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΑΝ,Κ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΕΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ,ΕΙΜΑΙ 34 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΑΛΙΘΕΥΕΙ????

 

Ναι οταν είναι κόκκινες φεύγουν..υπάρχει κ μία κρέμα της frezyderm που είναι επανορθωτική για ραγάδες (οχι η prevenstria,που είναι προληπτική).

Επίσης από φυτικά προιόντα το σιτέλαιο είναι επουλωτικό για τις ραγάδες, εγώ έχω αγοράσει προληπτικά ένα μπουκαλάκι απ το amazon.

Τέλος θα μπορούσες να επισκεφτείς και κάποιον δερματολόγο να σου δώσει κρέμα, πάντως οτι οι κόκκινες μπορούν να φύγουν είναι σίγουρο, έχω ρωτήσει δερματολόγο .-

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κ εγώ τρελή φαγούρα κ εδω κ 1 εβδομάδα το δέρμα μου αρχίζει να ξεφλουδίζει ξεντύνομαι κ τα ρούχα μου είναι σαν να έχει χιόνι πάνω-άλλο κ τούτο πάλι!!!!! κάθε μέρα μετα το μπάνιο βάζω τη μια μερα baby oil κ την άλλη βαζελίνη(στη σημεια που ξεφλουδίζω).είναι τα μοναδικα που με ηρεμουν κ έχουν περιορίσει το ξεφλούδισμα! ξέρω οτι η βαζελίνη λένε οτι δεν κάνει, αλλά ο γιατρός είπε οτι μπορώ να βάζω χωρίς πρόβλημα....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα ρωτησει και εγω το γιατρο μου για την βαζελινη αλλα μου ειπε οχι γιατι προερχεται απο το πετρελαιο και σε καποια επισημα σαιτ που διαβασα το ιδιο λεγανε.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα και εγω ραγαδες:confused::confused: ειχα ρωτησει τον γιατρο μου ειπε βαζε αφοβα βαζελινη πασαλιβομουν αλλα τιποτα.....τωρα εχει 2 εβδομαδες πηρα της frezyderm την reconstria ειναι για αντιμετωπιση....προς τ παρον βελτιωση δεν ειδα....αντε να δουμε.....:confused::confused:!!!!

Παντως εκει που φαγουριζομουν λιγο εκει εβγαιναν μετα απο μερες....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά νομίζω πως είναι καθαρά και μόνο θέμα δέρματος. Βάλουμε δε βάλουμε κρέμες/βαζελίνες κλπ, ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Απλά μια ενυδάτωση ίσως βοηθήσει λίγο την κατάσταση. Μπορεί να έχει να κάνει και με το πόσα κιλά θα πάρουμε και πόσο μεγάλη είναι η κοιλιά.

 

Εγώ έβαζα κρέμα από το 2ο μήνα καθημερινά και σε όλο το πρώτο τρίμηνο είχα φαγούρα. Στο τρίτο τρίμηνο τη βαρέθηκα και βάζω 2 φορές τη βδομάδα ή όποτε το θυμηθώ. Ραγάδες δεν έχω ούτε για δείγμα. Τώρα κόπηκε και η φαγούρα. Τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Ραγαδες στο στηθος και τους γοφους ειχα απο την εφηβεια μου, ομως μεχρι τωρα στην εγκυμοσυνη δεν εβγαλα καθολου κι ας εχω παρει ηδη 15 κιλα...

Απο τον 2ο μηνα βαζω παιδικη βαζελινη 2 φορες την εβδ. (ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε οκ) και δεν εχω ουτε καν φαγουρα.

 

Υ.Γ.

πινω καθημερινα πανω απο 2λιτρα νερο, ισως βοηθαει.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια δεν εχω φαγουρα αλλα δυστυχως δεν πινω νερο αλλα απο χτες ειπα να ξεκινησω.Επινα οσο χρειαζομουνα για να πιω τα χαπια.Αλλα και πριν την εγκυμοσυνη μπορει να εμενα χωρις νερο και για 3 ημερες δεν διψαγα.Αλλα το τελευταιο καιρο δεξια απο τον αφαλο εκανα αρκετες ραγαδες και λιγες αριστερα,βεβαια φταιει και το γεγονος οτι την αλοιφη την εβαζα μια φορα το 3ημερο η οποτε τελος παντως το θυμομουνα ενω επρεπε κανονικα 2 φορες την ημερα και σε συνδυασμο με την απουσια του νερου επαθα οτι επαθα.Μπουρμπουρ 1 κι εγω εχω στους γοφους και στη κοιλια και στη μεση,ειναι απο τις αυξομειωσεις του βαρους μου στο στηθος μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα οσα κιλα και να επαιρνα η να εχανα αυτο δεν επηρεαζοταν αλλα τωρα εκανα και μαλιστα πολλες,ειδικα στο δεξι,κι εκει εβαζα αλοιφη οποτε το θυμομουνα.Ελπιζω να μη βγαλω αλλες και να φυγουν κι αυτες που εχω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν πηγαινα σε δερματολογο λετε να μπορουσε να μου δωσε κατι?Η λογο της εγκυμοσυνης θα ηταν δυσκολο?Καταλαβαινετε δεν μπορουμε να βαζουμε οτι να'ναι!!!Η αν συνεχισω την αλοιφη που βαζω να δω καποιο αποτελεσμα?Την fissan mama χρησιμοποιω.Απλα δεν θελω να γινουν λευκες γιατι μετα δεν φευγουν ουτε με πλαστικη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν πηγαινα σε δερματολογο λετε να μπορουσε να μου δωσε κατι?Η λογο της εγκυμοσυνης θα ηταν δυσκολο?Καταλαβαινετε δεν μπορουμε να βαζουμε οτι να'ναι!!!Η αν συνεχισω την αλοιφη που βαζω να δω καποιο αποτελεσμα?Την fissan mama χρησιμοποιω.Απλα δεν θελω να γινουν λευκες γιατι μετα δεν φευγουν ουτε με πλαστικη!!!!

 

καλημερα κοριτσι μου, νομιζω οτι ειναι πολυ καλο το αμυγδαλελαιο της apivita για να φτιαξει λιγο το δερματακι σου. και μενα η δερματολογος μου ειπε να μην βαλω τιποτα αλλο μεχρι να γεννησω και μετα απο την πρωτη μερα reconstria frezyderm και bepanthol!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν πηγαινα σε δερματολογο λετε να μπορουσε να μου δωσε κατι?Η λογο της εγκυμοσυνης θα ηταν δυσκολο?Καταλαβαινετε δεν μπορουμε να βαζουμε οτι να'ναι!!!Η αν συνεχισω την αλοιφη που βαζω να δω καποιο αποτελεσμα?Την fissan mama χρησιμοποιω.Απλα δεν θελω να γινουν λευκες γιατι μετα δεν φευγουν ουτε με πλαστικη!!!!

 

εχεις δικιο αν δεν τις προλαβεις μετα δεν γινεται τιποτα. Συνηθως τα λαδακια που λεει και το Σοφακι ειναι πιο ενυδατικα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

κεραλοιφή έκανα παλιότερα για τα χέρια και η αλήθεια είναι πως είναι ιδιαίτερα λιπαρή, αν και δεν ξέρω κατά πόσο ενυδατική. μου έχει πει κι εμένα φίλη πως είναι πολύ καλή για τις θηλές και το καλό είναι πως έχω ένα κομμάτι κεριού απ' τα μελίσσια του πατέρα μου. αυτή τη στιγμή βάζω prevenstria frezyderm που μου σύστησε η γυναικολόγος αλλά φαγούρες έχω πλέον, ίσως να πρέπει να περιμένω κι εγώ ένα 10λεπτο πριν ντυθώ. επίσης γνωρίζω πως όταν είναι κόκκινες οι ραγάδες μπορούν να φύγουν με καλό μασάζ με ζεσταμένο έξτρα παρθένο ελαιόλαδο αλλά στη διάρκεια της εγκυμοσύνης που σκάνε συνέχεια καινούργιες δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει αυτό.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Γκρρρρ σπαστικες ραγαδες!!!Εγω δεν ειχα καθολου μεχρι προχτες, που ανακαλυψα 2-3 στο πλαι της κοιλιας επειδη αρχισε να με φαγουριζει. Τωρα φαγουριζομαι και στα δυο πλαινα και υποθετω οτι βγαινουν...1 βδομαδα πριν ελεος!!!Μαλλον επειδη πηρε η κοιλια μια ελαφρια (ανεπαισθητη μιλαμε) κλιση προς τα κατω. Βαζω συνεχως simulcium και εβαζα ανελιπως καθε μερα, προς το τελος και 2 φορες τη μερα. Αρα επιβεβαιωνωτο ρητο, αν ειναι να κανεις θα κανεις. Εγω ελεγα οτι την ειχα γλυτωσει...αλλα που. Τωρα βεβαια το μονο που με νοιαζει ειναι να κατεβει το μωρο και χ@#$#!α για τις ραγαδες:-)!!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσι μου, νομιζω οτι ειναι πολυ καλο το αμυγδαλελαιο της apivita για να φτιαξει λιγο το δερματακι σου. και μενα η δερματολογος μου ειπε να μην βαλω τιποτα αλλο μεχρι να γεννησω και μετα απο την πρωτη μερα reconstria frezyderm και bepanthol!!!

 

Reconstria βαζω και εγω εδω και κανα 2 μηνο και ειμαι εγκυος....αλλα διαφορα δεν ειδα....το αντιθετο μπορω να πω....τα νευρα μου!!

Ελπιζω σε σενα να κανει δουλεια

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...