Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες μετά τον τοκετό


newbiee

Recommended Posts

δεν ξέρω βρε αγάπη ό,τι νομίζεις, κάνω την κακιά σόρρυ αλλά άμα δεν είναι και πολύ σημαντικό γιατί να χαπακωθείς παιδί μ? Δεν ξέρω τί είναι τα ομοιοπαθητικά, για μένα το χάπι είναι χάπι...

 

Ποια κακια μωρε ματαξυ μας??:P:p:p

Ομοιοπαθητικα δνε εχω παρει ποτε ειναι φυτικα τα παιρνουν ακι μωρα δεν ξερω....

Δεν μπορω να βλεπω αλλο την κοιλια μου σιδηροδρομο....ειδα της κοπελας την κοιλια κ επαθα σοκ ηταν χειροτερα απο μενα και δεν εχει τιιιιποτα:P:p

Η συμβ θηλασμου ειπε οκ ας ερθουν μια θα ξεκινησω και βλεπω.....

 

Κοριτσια αμα φυγουν και δω διαφορα θα σας το πω ενα λαδακι ειναι και τα χαπακια που τα μασας και εχει γυρω στα 35 ευρω..οσο και μια κρεμα ενα μηνα κραταει....

 

Μακαρι να χω αποτελεσματα σαν της γνωστης μου θα κανω παρτυ μεταααααα:P:p

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποια κακια μωρε ματαξυ μας??:P:p:p

Ομοιοπαθητικα δνε εχω παρει ποτε ειναι φυτικα τα παιρνουν ακι μωρα δεν ξερω....

Δεν μπορω να βλεπω αλλο την κοιλια μου σιδηροδρομο....ειδα της κοπελας την κοιλια κ επαθα σοκ ηταν χειροτερα απο μενα και δεν εχει τιιιιποτα:P:p

Η συμβ θηλασμου ειπε οκ ας ερθουν μια θα ξεκινησω και βλεπω.....

 

Κοριτσια αμα φυγουν και δω διαφορα θα σας το πω ενα λαδακι ειναι και τα χαπακια που τα μασας και εχει γυρω στα 35 ευρω..οσο και μια κρεμα ενα μηνα κραταει....

 

Μακαρι να χω αποτελεσματα σαν της γνωστης μου θα κανω παρτυ μεταααααα:P:p

 

Aν λες τα χαπάκια και το λάδι της Ρασέλ τα είχα πάρει κι εγώ για μια φρέσκια τεράστια ουλή χειρουργείου. Δεν ξέρω αν ήταν τα ίδια με αυτά που έχει για τις ραγάδες, πάντως μετά από δύο χρόνια η ουλή είναι αρκετά αχνή. Επειδή έβαζα και κελοσόφτ κι άλλα λάδια δεν ξέρω να σου πω τι βοήθησε περισσότερο, αλλά έχω την αίσθηση ότι της Ρασέλ έκαναν καλή δουλειά.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν λες τα χαπάκια και το λάδι της Ρασέλ τα είχα πάρει κι εγώ για μια φρέσκια τεράστια ουλή χειρουργείου. Δεν ξέρω αν ήταν τα ίδια με αυτά που έχει για τις ραγάδες, πάντως μετά από δύο χρόνια η ουλή είναι αρκετά αχνή. Επειδή έβαζα και κελοσόφτ κι άλλα λάδια δεν ξέρω να σου πω τι βοήθησε περισσότερο, αλλά έχω την αίσθηση ότι της Ρασέλ έκαναν καλή δουλειά.

Tης ρασελ λεω ναι αλλα τελικα δεν μπορω να τα

χρησιμοποιησω τωρα...Η γυναικα μου εγραφε μετα τον θηλασμο μπορεις να τα χρησιμοποιησεις και εγω διαβαζα με τον θηλασμο μπορεις να τα χρησιμοποιησεις.....αχ τι σου κανει η αυπνια...:rolleyes::rolleyes:

 

Επαθα πλακα με μια γνωστη της φυγαν τελειως μετα απο 3 μηνες δεν εχει τιποτα....

 

Ξενερωσα.....ηθελα να βαλω μπας και φυγουν οσο ειναι κοκκινες ακομα:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ξενερωσα.....ηθελα να βαλω μπας και φυγουν οσο ειναι κοκκινες ακομα:rolleyes::rolleyes:

Mην πανικοβάλλεσαι, διάλεξε τώρα μια κρεμούλα συμβατή με το θηλασμό, και αργότερα τα παίρνεις. Άλλωστε λειτουργούν και σε παλαιότερες ραγάδες. Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Mην πανικοβάλλεσαι, διάλεξε τώρα μια κρεμούλα συμβατή με το θηλασμό, και αργότερα τα παίρνεις. Άλλωστε λειτουργούν και σε παλαιότερες ραγάδες. Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

 

Βαζω μωρε εχω δοκιμασει πολλες τωρα πηρα την σιμουλσιουμ αλλα θα δουμε....

Εεεε ναι θα το παρω αργοτερα και οτι γινει....να σαι καλα σε ευχαριστω:D;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα να σας ζήσουν τα μωράκια σας μήπως γνωρίζει καμία αν επιτρέπεται η reconstria frezyderm κατά το θηλασμό? ευχαριστω

 

Καλησπερα ναι επιτρέπεται έβαζαν κ εγω μου το είχε επιτρέψει η μαια μου λέγοντας ότι τα προιοντα της frezyderm ειναι φυτικά.....

O γιος μου η ζωή μου ο έρωτας μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη reconstria μπορούμε να τη βάζουμε και στο στήθος για ραγάδες??

Και δεν χρειάζεται να πλυθούμε πριν το θηλασμό?

 

Στο στήθος δεν έβαζα αλλα σίγουρα αν βάλεις πρεπει να πλυθεις πολυ καλα πριν θηλασεις κ πριν πιάσω το παιδι πάντα πλενω τα χέρια μου . Μια καλη ιδέα για να μην ξεχνάς να βάλεις κρέμα ειναι να την έχεις εκει που αλλάζεις το μωρακι σου ώστε οποτε του αλλάζεις πανα βάζεις κ κρέμα :DΕγω έτσι κάνω ...:D

O γιος μου η ζωή μου ο έρωτας μου....

Link to comment
Share on other sites

Στο στήθος δεν έβαζα αλλα σίγουρα αν βάλεις πρεπει να πλυθεις πολυ καλα πριν θηλασεις κ πριν πιάσω το παιδι πάντα πλενω τα χέρια μου . Μια καλη ιδέα για να μην ξεχνάς να βάλεις κρέμα ειναι να την έχεις εκει που αλλάζεις το μωρακι σου ώστε οποτε του αλλάζεις πανα βάζεις κ κρέμα :DΕγω έτσι κάνω ...:D

 

Καλή ιδέα....

Τι κρέμα χρησιμοποιείς αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαβάζω, διαβάζω... ουφ! πολύ κουραστικό θέμα οι άτιμες οι ραγάδες...

 

πριν 9 μέρες γέννησα το 2ο αγοράκι μου.

κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έβαζα λαδάκι weleda όποτε θυμόμουν. κατά το τέλος του 8ου μήνα άρχισε η επιδερμίδα στην κοιλιά μου να με ενοχλεί. όχι τόσο να με φαγουρίζει, αλλά σα να πονούσε με κάθε άγγιγμα. έκανα μερικές ραγάδες μικρές μικρές άσπρες :rolleyes:

είναι δυνατόν να βγουν κατευθείαν άσπρες? βασικά στο χρώμα του δέρματος είναι και φαίνονται αν "πειράξω" την κοιλιά μου. τι να πω...

 

δεν ξέρω αν έχουν σκοπό να φύγουν αλλά είπα να βάλω καμιά κρέμα μπας και συμμαζευτεί καθόλου η κατάσταση.

 

στον 1ο έβαζα βαζελίνη και έκανα λίγες πολύ μικρές στη βάση της κοιλιάς στο "μάζεμα", όχι στην εγκυμοσύνη.

 

τελικά με το θηλασμό είναι συμβατές οι reconstria και simulcium? υπάρχει κάποια άλλη?

αυτές τις βρήκα 20,20 και 22,50 αντίστοιχα. δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια θα πάρω αλλά μάλλον προς τη reconstria πάω...

ANHVp2.png

eNortjKzUjI0NzE0NVGyBlwwFYkC0w,,08.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω, διαβάζω... ουφ! πολύ κουραστικό θέμα οι άτιμες οι ραγάδες...

 

πριν 9 μέρες γέννησα το 2ο αγοράκι μου.

κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έβαζα λαδάκι weleda όποτε θυμόμουν. κατά το τέλος του 8ου μήνα άρχισε η επιδερμίδα στην κοιλιά μου να με ενοχλεί. όχι τόσο να με φαγουρίζει, αλλά σα να πονούσε με κάθε άγγιγμα. έκανα μερικές ραγάδες μικρές μικρές άσπρες :rolleyes:

είναι δυνατόν να βγουν κατευθείαν άσπρες? βασικά στο χρώμα του δέρματος είναι και φαίνονται αν "πειράξω" την κοιλιά μου. τι να πω...

 

δεν ξέρω αν έχουν σκοπό να φύγουν αλλά είπα να βάλω καμιά κρέμα μπας και συμμαζευτεί καθόλου η κατάσταση.

 

στον 1ο έβαζα βαζελίνη και έκανα λίγες πολύ μικρές στη βάση της κοιλιάς στο "μάζεμα", όχι στην εγκυμοσύνη.

 

τελικά με το θηλασμό είναι συμβατές οι reconstria και simulcium? υπάρχει κάποια άλλη?

αυτές τις βρήκα 20,20 και 22,50 αντίστοιχα. δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια θα πάρω αλλά μάλλον προς τη reconstria πάω...

 

αμυγλαλελαιο!Φθηνο και κανει πολυ καλη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω, διαβάζω... ουφ! πολύ κουραστικό θέμα οι άτιμες οι ραγάδες...

 

πριν 9 μέρες γέννησα το 2ο αγοράκι μου.

κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έβαζα λαδάκι weleda όποτε θυμόμουν. κατά το τέλος του 8ου μήνα άρχισε η επιδερμίδα στην κοιλιά μου να με ενοχλεί. όχι τόσο να με φαγουρίζει, αλλά σα να πονούσε με κάθε άγγιγμα. έκανα μερικές ραγάδες μικρές μικρές άσπρες :rolleyes:

είναι δυνατόν να βγουν κατευθείαν άσπρες? βασικά στο χρώμα του δέρματος είναι και φαίνονται αν "πειράξω" την κοιλιά μου. τι να πω...

 

δεν ξέρω αν έχουν σκοπό να φύγουν αλλά είπα να βάλω καμιά κρέμα μπας και συμμαζευτεί καθόλου η κατάσταση.

 

στον 1ο έβαζα βαζελίνη και έκανα λίγες πολύ μικρές στη βάση της κοιλιάς στο "μάζεμα", όχι στην εγκυμοσύνη.

 

τελικά με το θηλασμό είναι συμβατές οι reconstria και simulcium? υπάρχει κάποια άλλη?

αυτές τις βρήκα 20,20 και 22,50 αντίστοιχα. δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια θα πάρω αλλά μάλλον προς τη reconstria πάω...

εγώ τις εχω χρησιμοποιησει καιτις 2 η ρεκονστρια είτε έβαζα ειδα όχι το ίδιο ήταν τζαμπα με την σιμουλσιουμ φενεται πως τις μαλακώνει και κάπως τις απαλυνει...βέβαια θέλει συστηματικα εγώ βάζω οπότε θυμάμαι....πάντως η σιμουλσιουμ είναι συμβατή με θηλασμό σύμβουλος μ το είπε λογικα θα ναι κη ρεκονστρια... Να σου ζήσει το μικρούλι σου

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες ραγάδες έκανα μετά την εγκυμοσύνη παρά κατά τη διάρκεια. :evil:

Τώρα βάζω τη Reconstria αλλά είναι λίγο νωρίς θεωρώ για να δω αποτελέσματα. Ο φαρμακοποιός μου φτιάχνει μια πολύ δυνατή αλλά δεν είναι συμβατή με το θηλασμό οπότε ...σκάσε και κολύμπα.

Βλέπω το σώμα μου και δεν το αναγνωρίζω...:|

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

αμυγλαλελαιο!Φθηνο και κανει πολυ καλη δουλεια!

 

 

Εγώ έβαζα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης και δεν έκανε τίποτα. Δεν θέλω να το κακολογήσω....έχω κληρονομικότητα βλέπεις...κι η μάνα μου τις ίδιες ακριβώς ραγάδες έκανε στην κοιλιά. Τώρα έκανα και στο στήθος, αφού την θηλάζω.Μια ομορφιά...με τα παραπανίσια κιλά μου και τις υπέροχες και καταπληκτικές μου ραγάδες...για χαλάρωση και κατακράτηση υγρών δεν το συζητώ!!! Δεν αναγνωρίζω το σώμα μου!!!! Άντε να "τελείωσει" η γαλουχία να μαζευτώ με τα κιλά μπας και μπω στα ρούχα μου, γτ δεν χωράω πουθενά!!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση που το θέμα δεν έχει καμια 50αριά σελίδες...

 

ολική καταστροφή. στο δεύτερο έκανα ραγάδες και πάνω από τον οφαλό. η κοιλιά σακουλίτσα, φρίκη.

 

στην εγκυμοσύνη έβαζα τα πάντα, αν είναι να γίνει, θα γίνει. και δεν θέλω να σας πληγώσω, επειδή ρώτησα και πλαστικό χειρούργο για κρέμες κτλ, μονο η κοπτοραπτική διρθώνει το θέμα - λάθος λέξη, απομακρύνει τη ζημια, κυριολεκτικά πετάνε το δέρμα με τις ραγάδες, τεντώνουν και ενώνουν το υπόλοιπο. Μου είχε πει πως το σκίσιμο στο δέρμα που κάνει η ραγάδα είναι το βαθύτερο, εντελώς μή αναστρέψιμο, και να μήν χαλάω τα λεφτα σε κρέμες, να μάθω να ζω με αυτές... οπότε και γω αποφεύγω καν να τις δω...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

2 ερωτησεις!

 

οταν γεννας κρεμαει η κοιλια σου ετσι? πρεπει να το πει ο γιατρος για να αγορασεις κορσε για τη χαλαρωση της κοιλιαςή να παω σε ενα μαγαζι να ζητησω κορσε για τη χαλαρωση(ή οπως λεγεται τλς παντων!)?

 

επισης θελω να ρωτησω αν οι ραγαδες εμφανιζονται αμεσως με την εγκυμοσυνη ή με το περασμα των εβδομαδων. προλαβαινω ας πουμε να κανω κοιλιακους και γυμναστικη ή δε πρεπει να κανω κοιλιακους για μεγαλο διαστημα απο τη γεννα μεχρι να ανακτησω δυναμεις?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπερα! στα άμεσα σχεδιά μας ειναι να αποκτησουμε και μεις το δικο μας μωρο αλλα οσο σκεφτομαι αυτο το θεμα-δεν ξερω ισως ακουγεται εγωιστικο- με τις ραγαδες πραγματικα παγωνω.ηδη αν και δεν εχω αυξομειωσεις βαρους διαφαινονται καποιες πανω ψηλα στο μπικινι:(

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπερα! στα άμεσα σχεδιά μας ειναι να αποκτησουμε και μεις το δικο μας μωρο αλλα οσο σκεφτομαι αυτο το θεμα-δεν ξερω ισως ακουγεται εγωιστικο- με τις ραγαδες πραγματικα παγωνω.ηδη αν και δεν εχω αυξομειωσεις βαρους διαφαινονται καποιες πανω ψηλα στο μπικινι:(

 

den eisai etoimi akoma gia paidi! an de fovasai na perimeneis kai den eisai proliptiki (px ayta poy elegan oi giagiades) perimene ligo akoma nasai perissotero etoimi

Link to comment
Share on other sites

H Mενεγάκη είχε πει πως το καλύτερο για τις ραγάδες είναι η βαζελίνη, μπόλικη μπόλικη βαζελίνη.Δεν έβαλα τίποτα, δεν το ήξερα, μόνο μια κρέμα που μου είχε δώσει η γιατρός, την τελευταία εβδομάδα πριν γεννήσω εμφανίστηκαν όλες, είναι αρκετές, δεν έχω κανένα κόμπλεξ, κάθε φορά που τις βλέπω, λέω "παιδί έκανα δεν έκανα κέικ, χαλάλι..."

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπερα! στα άμεσα σχεδιά μας ειναι να αποκτησουμε και μεις το δικο μας μωρο αλλα οσο σκεφτομαι αυτο το θεμα-δεν ξερω ισως ακουγεται εγωιστικο- με τις ραγαδες πραγματικα παγωνω.ηδη αν και δεν εχω αυξομειωσεις βαρους διαφαινονται καποιες πανω ψηλα στο μπικινι:(

Και να ακούγεται εγωιστικό τί έγινε? Εσένα σε ενοχλούν και δεν τις θες. Ομώς ξεπάγωσε λίγο, η μητρότητα έχει σημάδια! Και οι ραγάδες είναι το λιγότερο...που στην τελική μπορεί να μη κάνεις ούτε μια.

Δεν μιλάω μόνο για σωματικά σημάδια μόνο ;)

 

Κορίτσια προσωπικά, μετά από 5,5 μήνες, χωρίς κρέμες στην κύηση (όποτε θυμόμουν = πολύ σπάνια) και τελικά χωρίς κρέμες μετά τη γέννα, συνειδητοποίησα πως με μια δόση αμνησίας και αδιαφορίας δεν φαίνονται οι ραγάδες :cool:

Ειλικρινά δεν τις βλέπω πια, ίσως γιατί έγιναν άσπρες και ταίριαξαν με τις προυπάρχουσες.

Τσάμπα οι κρεμοαγορές δηλαδή! Αφου δεν της βάζω τί τις παίρνω...:lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Γέννησα πριν 5 μήνες.Έβαλα 8 κιλά (τα πρώτα 6 στο πρώτο τρίμηνο γιατί πεινούσα συνέχεια)και έχασα 10.Η κοιλιά μου είναι όπως πριν παρόλο που ήταν πολύ μεγάλη στην εγκυμοσύνη,ούτε κρέμασε ούτε ραγάδες έχω.έβαζα κρέμα από τον έβδομο σχεδόν κάθε μέρα.Αλλά κ ραγάδες να είχα δε με νοιάζει,έχω το μωράκι μου.Το μόνο που με ανησυχησε λίγο ήταν η τριχόπτωση.Μαδάω εδω κ 2 μήνες.Οσες τριχες δεν πέσαν στην εγκυμοσύνη πέφτουν μετά.αλλά θα σταματήσει που θα πάει.Θέλω να πω ότι αν δεν κάνουμε υπερβολές στο φαγητό δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για το πως θα είναι το σώμα μετά την εγκυμοσύνη.:P

Αλεξία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...