Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

elepet

Recommended Posts

xamogelaki συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Σαν να ακούω εμένα! Και δε μιλάω έξω από το χορό... Και ναι, στο θέμα αντισύλληψη είμαστε γεμάτοι με πληροφορίες. Όταν όμως ακούω φίλες μου (19 χρόνων είμαστε) να χρησιμοποιούν τις μεθόδους που χρησιμοποιούσαν οι γιαγιάδες μας... όντως, ΠΟΛΥ ΦΘΙΝΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ. Κι εμάς μετά από το χάπι της επόμενης μέρας μας έτυχε, αλλά το κρατάμε! Τώρα αν παιζόταν θέμα υγείας του παιδιού, δεν μπορώ να πω τί θα έκανα με απόλυτη σιγουριά, όμως νομίζω ότι θα το κρατούσα. ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ. ΚΙ ΑΥΤΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ.

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 946
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα θελα μονο να πω οτι ξερω προσωπικα ζευγαρι που υιοθετησε ενα πανεμορφο νεογεννητο με νταουν. Τα σκουπιδια του ενος ειναι ο θησαυρος του αλλου.

Ο γιος μου (υγιέστατος) ειναι 2 ετων και ακομη τον ταιζω. Το νταουνακι σας πληροφορω τρωει μονο του απο 9 μηνών!

Δε θα κατηγορουσα ποτε μια κοπελα που κανει εκτρωση γελωντας γιατι ειμαι πεπεισμενη οτι αυτες οι γυναικες απλως νομιζουν οτι εχουν μεσα στη μητρα τους οχι παιδι αλλα κατι σα σπορακι. Άλλοι βλεπουν μια κουκιδα στον υπερηχο και βλεπουν παιδι κι αλλοι βλεπουν κουκιδα και ειναι για αυτους απλως μια κουκιδα, μια μαζα που πολλαπλασιαζει τα κυτταρα της. όλα μες στο μυαλο μας ειναι. αν μεθαυριο η ίδια κοπελα πειστει απο καποια ντοκουμεντα, φωτο κτλ οτι δεν ηταν κουκουτσι αλλα ειχε καποια μορφη παιδιου θα συγκλονιστει παραυτα και δε θα ξερει προς τα που να κανει.

και δε θελω να ακουω για ενημερωση περι αντισυλληψης εχει βουιξει ο τοπος δε ζουμε στο 1920!!!!!! πολυ φτηνη δικαιολογια!

οσο για το δικαιωμα στο σωμα μας εδω μιλαμε για ενα αλλο σωμα μεσα στο σωμα μας. και η δικαιολογια με τον ομφαλιο λωρο δε στεκει. Δηλαδη μεχρι τον 3ο η 5ο μηνα ο ομφαλιος λωρος αποδεικνυει μη αυτονομη εξαρτημενη υπαρξη και μετα οχι;;;

το ξαναλεω, δε θες παιδι δικαιωμα σου και μη χαλας τη ζωη σου! καντο και δωστο μην επεμβαινεις στην εστω και 60 ημερων ζωη του, τοσο απλο! καντο και δωστο.

και μην ακουω οτι δεν ειναι ζωη, απο τη στιγμη που μιλαμε για ζωντανα κυτταρα μιλαμε για ζωη!

 

Με συγχωρεις πολυ,αλλα απο που και ως που μας λες τι να γραφουμε και τι να πιστευουμε?

Το "...και μην ακουω.." σε ποιον το λες ακριβως?

 

 

Αφου,απ'οτι καταλαβα,εισαι και πιστη,δεν ευχαριστεις τον θεο που δεν υπηρξες ποτε στην θεση μου (μας),ετσι ωστε να εισαι σημερα εδω,απο θεση υπεροχης και να λες ποσο λαθος καναμε?

Και φυσικα,επιμενω,μου λες θεωριες.

Γιατι μεχρι να τυχει το οτιδηποτε,ο,τι,μα ο,τι και να υποστηριζουμε,αν δεν το αντιμετωπισουμε,ειναι θεωρια.

 

Υποτιθεται οτι αυτο το ποστ ειναι για να λεμε την γνωμη μας,οχι για να προσπαθουμε να πεισουμε τον αλλο πως εχουμε δικιο η να κρινουμε.

Το "μην κρινεις ινα μην κριθεις" ειναι απο τα πραγματα που "επιλεγουμε",οπως σου ειπα και την προηγουμενη φορα?Δεν ισχυει σημερα?

 

Καλο θα ηταν,κατα την γνωμη μου,να προσεχουμε τι λεμε.

 

Η ενοτητα αυτη ανοιξε για γυναικες που περασαν δυσκολες στιγμες,να βοηθηθουν,οχι να πικραθουν περισσοτερο.

Αυτη ηταν η προθεση των διαχειριστων.

Αν κανω λαθος,να μου το πειτε.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι λεμε συνεχεια το αυτονοητο, οτι ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ την αντισυλληψη...

 

ναι

 

τελος..

 

το εχουμε λυσει αυτο...

 

μιλαμε για ΔΙΑΚΟΠΗ κυησης, οχι για αντισυλληψη.. αν επαναλαμβανετε συνεχεια το θεμα της αντισυλληψης ειναι σαν να ταυτιζετε αυτα τα δυο....

 

δεν τα συγχεουμε!!!!

 

δηλαδη, οποια ειναι ηδη εγκυος, να μην εχει επιλογη ακριβως επειδη δεν χρησιμοποιησε αντισυλληψη? ενα παιδι, θα ειναι η τιμωρια της?

 

επειτα, γιατι σας κανει να νιωθετε καλυτερα η 'δυνατοτητα' να δωσετε το παιδι μετα τη γεννηση του?? ποιος σας ειπε οτι δινονται τα μωρα? κοιταξτε τα ιδρυματα, ειναι γεματα μωρα... ΔΕΝ δινονται ευκολα τα μωρα, κακα τα ψεμματα, στα ιδρυματα μεγαλωνουν..

 

ή, δεν μας νοιαζει? απλα να το γεννησουμε και μετα να φυγει απο πανω μας, να φυγει και η ευθυνη? να ειμαστε οκ με τη συνειδηση μας και να μην εχουμε και 'μπελαδες'??

και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο???

 

 

ειναι η υπευθυνη λυση να το δωσεις??

Link to comment
Share on other sites

Αφου,απ'οτι καταλαβα,εισαι και πιστη,δεν ευχαριστεις τον θεο που δεν υπηρξες ποτε στην θεση μου (μας),ετσι ωστε να εισαι σημερα εδω,απο θεση υπεροχης και να λες ποσο λαθος καναμε?

Και φυσικα,επιμενω,μου λες θεωριες.

Γιατι μεχρι να τυχει το οτιδηποτε,ο,τι,μα ο,τι και να υποστηριζουμε,αν δεν το αντιμετωπισουμε,ειναι θεωρια.

 

 

Εμένα πάλι με ενοχλεί οτι πάνε να μας βγάλουν ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ

οτι δεν αγαπάμε τα παιδιά με ειδικές ανάγκες!

 

Και με συμπληρώνει παρακάτω η αγαπητή fistikaki

 

επειτα, γιατι σας κανει να νιωθετε καλυτερα η 'δυνατοτητα' να δωσετε το παιδι μετα τη γεννηση του?? ποιος σας ειπε οτι δινονται τα μωρα? κοιταξτε τα ιδρυματα, ειναι γεματα μωρα... ΔΕΝ δινονται ευκολα τα μωρα, κακα τα ψεμματα, στα ιδρυματα μεγαλωνουν..

 

ή, δεν μας νοιαζει? απλα να το γεννησουμε και μετα να φυγει απο πανω μας, να φυγει και η ευθυνη? να ειμαστε οκ με τη συνειδηση μας και να μην εχουμε και 'μπελαδες'??

και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο???

 

ειναι η υπευθυνη λυση να το δωσεις??

 

Fistikaki μου ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ !!!!

 

Αυτό είπα κι εγώ σε προηγούμενο post:

 

ΑΝΤΙ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΝ τα ιδρύματα

ας υιοθετήσουν κανένα

και ας ΜΕΙΩΣΟΥΝ τη δυστυχία τους επιτέλους!!!

 

(Το να διδασκαλεύουμε πίσω απο το pc μας είναι πιο εύκολο όμως!)

Link to comment
Share on other sites

ολοι μας καλως ή κακως εχουμε αποψη για την εκτρωση...

 

ποσοι απο μας εχουμε αποψη, για το πως θα μπορουσε να γινει καλυτερη η ζωη παιδιων με συνδρομα, απο αυτα ποιυ ζουν αλυσοδεμενα και πεταμενα σε ιδρυματα? το ξερετε οτι υπαρχουν ΣΗΜΕΡΑ,στην ελλαδα, παιδια με συνδρομα νταουν, κλειδωμενα σε υπογεια, δεμενα... παιδια που δεν εχουν δει ποτε το φως του ηλιου???

 

υπαρχει τοπικ γι αυτο το θεμα και δεν το βαζω επειδη εχει λεπτομερειες για τη ζωη αυτων των παιδων... και δεν θελω να το διαβασουν καποιοι ανθρωποι που θα τους ξεριζωνε τη καρδια να το διαβασουν... ανθρωποι που δε μιλανε θεωρητικα 'τι θα εκανα, αμα.......'

 

ανθρωποι που κληθηκαν στην πραξη να παρουν αποφαση για την ποιοτητα ζωης που θα προσεφεραν στα παιδια που θα εφερναν στη ζωη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε,βεβαια και αν ειμαστε ρατσιστες ξερουν και τι επρεπε να κανουμε ξερουν και τα παντα,ουτε κληρονομικο χαρισμα να ειχαν.

 

Για την ιστορια λοιπον,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΣΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΣ.

 

 

Και τελος...

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55589

 

Αντε,γιατι ολο τα ιδια και τα ιδια λεμε.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις πολυ,αλλα απο που και ως που μας λες τι να γραφουμε και τι να πιστευουμε?

Το "...και μην ακουω.." σε ποιον το λες ακριβως?

 

 

Αφου,απ'οτι καταλαβα,εισαι και πιστη,δεν ευχαριστεις τον θεο που δεν υπηρξες ποτε στην θεση μου (μας),ετσι ωστε να εισαι σημερα εδω,απο θεση υπεροχης και να λες ποσο λαθος καναμε?

Και φυσικα,επιμενω,μου λες θεωριες.

Γιατι μεχρι να τυχει το οτιδηποτε,ο,τι,μα ο,τι και να υποστηριζουμε,αν δεν το αντιμετωπισουμε,ειναι θεωρια.

 

Υποτιθεται οτι αυτο το ποστ ειναι για να λεμε την γνωμη μας,οχι για να προσπαθουμε να πεισουμε τον αλλο πως εχουμε δικιο η να κρινουμε.

Το "μην κρινεις ινα μην κριθεις" ειναι απο τα πραγματα που "επιλεγουμε",οπως σου ειπα και την προηγουμενη φορα?Δεν ισχυει σημερα?

 

Καλο θα ηταν,κατα την γνωμη μου,να προσεχουμε τι λεμε.

 

Η ενοτητα αυτη ανοιξε για γυναικες που περασαν δυσκολες στιγμες,να βοηθηθουν,οχι να πικραθουν περισσοτερο.

Αυτη ηταν η προθεση των διαχειριστων.

Αν κανω λαθος,να μου το πειτε.

 

πρωτον το μην ακουω ειναι απλως μια εκφραση εννοειται οτι ο καθενας μπορει να πει την αποψη του αλιμονο! αν το πηρες στραβα συγνωμη!

 

δευτερον δε μιλω απο καμια θεση υπεροχης αφου εχω κανει εκτρωση.

 

τριτον δεν καταφερθηκα εναντιον σε καμια κοπελα που εκανε εκτρωση παρα μονο εναντια στον εαυτο μου που εκανε εκτρωση.

 

fistikaki τα ιδρυματα ειναι γεματα απο παιδια οχι επειδη δεν τα παιρνουν αλλα επειδη 1) ειναι πολυ χρονοβορες οι διαδικασιες, 2) δεν παραιτουνται της επιμελειας τους οι φυσικοι γονεις τους.

θα συμφωνησω βεβαιως οτι σπανιως παιρνουν αρρωστα παιδια.

 

διδασκαλια δεν ηθελα να κανω σε καμια περιπτωση! απλως καθενας το βλεπει απο τη δικη του σκοπια εγω ας πουμε δε μπορω να ξεχασω οτι ζω επειδη η μανα μου δεν προλαβε να με κανει εκτρωση και με αφησε τελικα σε ιδρυμα.

δε βλεπω σε ποιο σημειο κατεκρινα καποιον!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα μονο να πω οτι ξερω προσωπικα ζευγαρι που υιοθετησε ενα πανεμορφο νεογεννητο με νταουν. Τα σκουπιδια του ενος ειναι ο θησαυρος του αλλου.

Ο γιος μου (υγιέστατος) ειναι 2 ετων και ακομη τον ταιζω. Το νταουνακι σας πληροφορω τρωει μονο του απο 9 μηνών!

Δε θα κατηγορουσα ποτε μια κοπελα που κανει εκτρωση γελωντας γιατι ειμαι πεπεισμενη οτι αυτες οι γυναικες απλως νομιζουν οτι εχουν μεσα στη μητρα τους οχι παιδι αλλα κατι σα σπορακι. Άλλοι βλεπουν μια κουκιδα στον υπερηχο και βλεπουν παιδι κι αλλοι βλεπουν κουκιδα και ειναι για αυτους απλως μια κουκιδα, μια μαζα που πολλαπλασιαζει τα κυτταρα της. όλα μες στο μυαλο μας ειναι. αν μεθαυριο η ίδια κοπελα πειστει απο καποια ντοκουμεντα, φωτο κτλ οτι δεν ηταν κουκουτσι αλλα ειχε καποια μορφη παιδιου θα συγκλονιστει παραυτα και δε θα ξερει προς τα που να κανει.

και δε θελω να ακουω για ενημερωση περι αντισυλληψης εχει βουιξει ο τοπος δε ζουμε στο 1920!!!!!! πολυ φτηνη δικαιολογια!

οσο για το δικαιωμα στο σωμα μας εδω μιλαμε για ενα αλλο σωμα μεσα στο σωμα μας. και η δικαιολογια με τον ομφαλιο λωρο δε στεκει. Δηλαδη μεχρι τον 3ο η 5ο μηνα ο ομφαλιος λωρος αποδεικνυει μη αυτονομη εξαρτημενη υπαρξη και μετα οχι;;;

το ξαναλεω, δε θες παιδι δικαιωμα σου και μη χαλας τη ζωη σου! καντο και δωστο μην επεμβαινεις στην εστω και 60 ημερων ζωη του, τοσο απλο! καντο και δωστο.

και μην ακουω οτι δεν ειναι ζωη, απο τη στιγμη που μιλαμε για ζωντανα κυτταρα μιλαμε για ζωη!

Eγω παντως και κριση διαβαζω και διδασκαλια,εστω και αν αφορα και εσενα,γιατι σιγουρα για εσενα μονο δεν τα γραφεις.

Δηλαδη τωρα,μου λες πως ευγνωμονεις την μητερα σου που δεν εκανε εκτρωση (και καλα κανεις,φυσικα),αλλα εσυ εκανες.

Δηλαδη,αυτο που εσυ το εχεις νιωσει στο πετσι σου,που οφειλεις την υπαρξη σου στην επιλογη της μητερας σου εσυ δεν την ακολουθησες (κατα την γνωμη μου δικαιωμα σου),αλλα και λες πως ειναι ανεπιτρεπτο να το κανει ο οποιοσδηποτε και ολα αυτα που γραφεις (φτηνες δικαιολογιες,γεννησε το και δωστο,κλπ).

 

Δεν σε καταλαβαινω.

Προσπαθεις δηλαδη να περασεις το μυνημα "Εκανα τραγικο λαθος,μην κανετε το ιδιο?".

 

Σε αυτη την περιπτωση σου λεω πως απο τις 10 γυναικες που εχουν κανει διακοπη κυησης (γιατι τις συμπεριλαμβανεις και αυτες,εφ'οσον αναφερεσαι σε τρισωμιες) και οι 10 ειναι ενηλικες γυναικες.Και τουλαχιστον οι 9 ειναι παντρεμενες,δεν αποφασιζουν δηλαδη μονες τους,αλλα σετακι με τον συντροφο της ζωης τους.

Σιγουρα τα σκεφτηκαν ολα αυτα που λες.

 

 

Επισης,εγω προσωπικα,θα σε παρακαλουσα,εστω και αν εχω αδικο,να μην αναφερεσαι με τον ορο "νταουνακια".

Μπορει να μην ειναι κακο,αλλα δεν ξερω,εμενα το παιδακι μου,αν ειχε γεννηθει δεν θα ηθελα να το αποκαλουν ετσι.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη,αυτο που εσυ το εχεις νιωσει στο πετσι σου,που οφειλεις την υπαρξη σου στην επιλογη της μητερας σου εσυ δεν την ακολουθησες (κατα την γνωμη μου δικαιωμα σου),αλλα και λες πως ειναι ανεπιτρεπτο να το κανει ο οποιοσδηποτε και ολα αυτα που γραφεις (φτηνες δικαιολογιες,γεννησε το και δωστο,κλπ).

 

Αν διαβασα καλα η μητερα της ειπε οτι δεν 'προλαβε' να την ριξει, θα την εριχνε κοινως αν ειχε προλαβει....δεν ακριβως οπως το γραφεις εκτος και αν εγω διαβασα λαθος. Και επειτα επειδη το θεμα ειναι ΑΚΡΩΣ ευαισθητο για ολες τις γυναικες και πολυ προσωπικο λογικο οι αποψεις να διαφερουν αναλογα και με τις εμπειριες. Οσο για τις εκτρωσεις σε 2 παρεστην, και οι 2 ηταν απο φιλες μου σε ηλικια γυρω στα 24 επειδη ΔΕΝ εκαναν σωστη αντισυλληψη και επειδη δεν χωραγε παιδι στην ζωη τους εκεινη την εποχη. Με την μια που διατηρω σχεσεις ακομα το σκεφτεται και κλαιει και λεει πως την τιμωρει ο Θεος επειδη σκοτωσε το παιδι της και δεν ξερει αν θα μπορεσει να κανει ποτε ξανα (περιγραφω την ψυχολογια).....και αν διαβασεις παραπανω στο xamogelaki θα δεις ενα ανθρωπο ΠΟΛΥ πονεμενο απο την εκτρωση του που ζει μεσα στην κολαση της ΚΑΘΕ μερα μεσα απο τα 2 παιδια της που ζουν......:oops: δεν χρειαζεται να ειμαστε επιθετικες επειδη διαφερουμε.......το xamogelaki ετσι πιστευει και ζει το δικο του δραμα. Εγω τις δικες μου τυψεις και μονο που σκεφτηκα να ριξω την κορη μου, εσυ το δικο σου δραμα.....και η καθεμια βγαζει τα συμπερασματα της απο αυτο που εζησε......peace........:|

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Παω να τα διαβασω αν και δεν ξερω αν θα αντεξω.....το 'φρενο' μου στην υιοθεσια ειναι ο αντρας μου.......λυπαμαι που το λεω. Ειναι καθετος και συνεχεια το αναφερω.......:-(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Η ενοτητα αυτη ανοιξε για γυναικες που περασαν δυσκολες στιγμες,να βοηθηθουν,οχι να πικραθουν περισσοτερο.

Αυτη ηταν η προθεση των διαχειριστων.

Αν κανω λαθος,να μου το πειτε.

 

Βασικά, κάνεις λάθος για το παρόν thread. Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το αρχικό ποστ καθώς και τις επόμενες δύο σελίδες, θα καταλάβεις ποιο ακριβώς είναι το θέμα του thread. Εκεί θα βρεις και κάποια ποστς από το xamogelaki, όπου διηγήθηκε την προσωπική της ιστορία και τους λόγους για τους οποίους το μετάνιωσε.

 

Αυτό που υποστήριξαν οι περισσότερες από εμάς είναι ότι είναι ηθικά και νομικά αποδεκτό να αποφασίζει μια μητέρα για το σώμα της και την τύχη του αγέννητου παιδιού της.

 

Καλό είναι όμως αυτή η απόφαση να γίνεται συνειδητά και με επίγνωση της πράξης και όχι επειδή θεωρεί ότι στην κοιλιά της κουβαλάει ένα σποράκι, κάτι που ακόμα δεν είναι ακόμα άνθρωπος. Υπάρχουν γυναίκες που με πόνο ψυχής διέκοψαν μια κύηση είτε για σοβαρούς ιατρικούς λόγους είτε για κοινωνικούς. Αυτές οι γυναίκες έχουν σοβαρούς λόγους και γνωρίζουν οι ίδιες για ποιο λόγο πήραν αυτή την απόφαση. Αν οι ίδιες αισθάνονται ότι πήραν τη σωστή απόφαση, δεν χρειάζεται να λογοδοτήσουν σε κανέναν.

 

Από την άλλη υπάρχουν γυναίκες που το μετάνιωσαν, που οδηγήθηκαν σ' αυτή την πράξη επιπόλαια, λόγω λάθους αντιλήψεων, λόγω ανωριμότητας. Αυτές οι γυναίκες υποφέρουν και λογοδοτούν στον εαυτό τους πρώτα από οποιονδήποτε άλλον.

 

Δεν καταλαβαίνω ποιος έχει το δικαίωμα να τους στερήσει ακόμα και την δυνατότητα να μετάνιωσαν ή να νιώθουν άσχημα για την επιλογή τους.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, κάνεις λάθος για το παρόν thread. Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το αρχικό ποστ καθώς και τις επόμενες δύο σελίδες, θα καταλάβεις ποιο ακριβώς είναι το θέμα του thread. Εκεί θα βρεις και κάποια ποστς από το xamogelaki, όπου διηγήθηκε την προσωπική της ιστορία και τους λόγους για τους οποίους το μετάνιωσε.

 

Αυτό που υποστήριξαν οι περισσότερες από εμάς είναι ότι είναι ηθικά και νομικά αποδεκτό να αποφασίζει μια μητέρα για το σώμα της και την τύχη του αγέννητου παιδιού της.

 

Καλό είναι όμως αυτή η απόφαση να γίνεται συνειδητά και με επίγνωση της πράξης και όχι επειδή θεωρεί ότι στην κοιλιά της κουβαλάει ένα σποράκι, κάτι που ακόμα δεν είναι ακόμα άνθρωπος. Υπάρχουν γυναίκες που με πόνο ψυχής διέκοψαν μια κύηση είτε για σοβαρούς ιατρικούς λόγους είτε για κοινωνικούς. Αυτές οι γυναίκες έχουν σοβαρούς λόγους και γνωρίζουν οι ίδιες για ποιο λόγο πήραν αυτή την απόφαση. Αν οι ίδιες αισθάνονται ότι πήραν τη σωστή απόφαση, δεν χρειάζεται να λογοδοτήσουν σε κανέναν.

 

Από την άλλη υπάρχουν γυναίκες που το μετάνιωσαν, που οδηγήθηκαν σ' αυτή την πράξη επιπόλαια, λόγω λάθους αντιλήψεων, λόγω ανωριμότητας. Αυτές οι γυναίκες υποφέρουν και λογοδοτούν στον εαυτό τους πρώτα από οποιονδήποτε άλλον.

 

Δεν καταλαβαίνω ποιος έχει το δικαίωμα να τους στερήσει ακόμα και την δυνατότητα να μετάνιωσαν ή να νιώθουν άσχημα για την επιλογή τους.[/QUOTE]

 

 

 

 

 

 

Καλη μου,σ'ευχαριστω πολυ που μου υπεδειξες το λαθος μου.Καλα το ειχα καταλαβει,σε λαθος ποστ ημουν,μαλλον με μπερδεψε το οτι η συζητηση απο "Ποια ειναι η γνωμη σας για την εκτρωση",συμπεριελαβε ενα εκατομμυριο φορες τις διακοπες κυησης λογω τρισωμιας,τα παιδακια με συνδρομα που επρεπε να γεννηθουν και να πανε σε ιδρυματα,κλπ.:mrgreen:

 

Ειδες πως την παταει κανεις?:mrgreen:

 

Τωρα,οσο για το αν ειμαστε υποχρεωμενες να λογοδοτησουμε σε οποιονδηποτε,μην τρελαθω,δεν υπαρχει καμια περιπτωση.Απλα,ε,μιας και μας ενοχλει η κριτικη και για λιγοτερο σημαντικα πραγματα,πχ "Η κριτικη απο ατομα που δεν εχουν παιδια",(φοβερο ποστ,το λατρευω),για το οτι μας κρινουν οι καθε ασχετοι για το πως ταισαμε?ντυσαμε/χτενισαμε τα παιδακια μας,ε,νομιζω οτι δικαιουμαι κι'εγω να με ενοχλει η κριτικη για κατι σαφως πιο σημαντικο :mrgreen:.

 

Το δικαιωμα να αισθανεται καπιος ασχημα εγω δεν το στερησα απο κανεναν.

Σαφως και ο καθενας διαβαζει ο,τι μα ο,τι θελει η τον βολευει.

Καποιος που αισθανεται ασχημα δεν προσπαθει ομως να κανει καποιον που εκανε την ιδια επιλογη να νοιωσει και αυτος ασχημα.

Εχουν και οι αλλοι δικαιωματα.

 

Και τελος (πριν φυγω και παω σε ενα σωστο για την περιπτωση μου ποστ,γιατι οι διακοπες κυησης αφορουν τον γειτονα μου),εχω να σου πω,Mariadnik,πως σε πολλα ποστ σε παρακολουθω και σε αρκετα συμφωνω μαζι σου.

Με τον Αντινοο δε (ετσι τον ελεγαν,μου διαφευγει τωρα),ειχα μεινει αναυδη πραγματικα (και μπερδεμενη,γιατι τα μισα δεν τα καταλαβαινα).

Αλλα εχω την εντυπωση και δεν ειμαι αδιακριτη να μαθω καθολου πραγματικα.πως στην θεση μου δεν εχεις ερθει.Και το ευχομαι.Και ποτε να μην ερθεις.

Αλλα αυτο σε κανει να μην μπορεις να καταλαβεις τι μπορει εμενα να με ενοχλει.Και το ξαναλεω πως χαιρομαι ιδιαιτερα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

 

Καλό είναι όμως αυτή η απόφαση να γίνεται συνειδητά και με επίγνωση της πράξης και όχι επειδή θεωρεί ότι στην κοιλιά της κουβαλάει ένα σποράκι, κάτι που ακόμα δεν είναι ακόμα άνθρωπος.

 

.

 

για μενα (ΓΙΑ ΜΕΝΑ λεω... προσωπικη αποψη εκφραζω..)

ενα εμβρυο λιγων εβδομαδων ειναι η υποσχεση ζωης... οχι ολοκληρωμενος ανθρωπος...

 

ομως, δεν νομιζω οτι αυτο εχει και τοση σημασια...

 

σημασια για μενα εχει, να μη χρειαζεται η γυναικα που (αλλη ευκολοτερα, αλλη δυσκολοτερα) περασε απο αυτην τη διαδικασια, να στοχοποιειται... να την βαζουμε στη γωνια, να την 'μισουμε', να την 'σιχαινομαστε' (το εχω διαβασει σε ποστ, καποιο μελος μιλωντας για γνωστη της που εκανε διακοπη κυησης, εγραψε οτι την 'σιχαινεται'

Link to comment
Share on other sites

ή, δεν μας νοιαζει? απλα να το γεννησουμε και μετα να φυγει απο πανω μας, να φυγει και η ευθυνη? να ειμαστε οκ με τη συνειδηση μας και να μην εχουμε και 'μπελαδες'??

είναι υπεύθυνη λύση το να τα δώσεις??

 

Ήθελα να προσθέσω και κάτι άλλο πάνω σε αυτό

 

γιατί έχω φάει τρελό κόλημα

στην σκέψη οτι κάποιοι προτιμούν να τα κάνουν και μετά να τα δίνουν στα ιδρύματα.....

 

...εγώ προσωπικά εαν γεννούσα ένα μωρό με κάποιο πρόβλημα υγείας

και μου το έπαιρναν ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ για να το βάλουν σε κάποιο ίδρυμα

 

(παρ'όλο που θα ήξερα οτι εγώ η ίδια δεν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω στο μεγάλωμά του λόγω του προβλήματος υγείας που θα είχε)

 

το λιγότερο που θα μπορούσα να πάθω θα ήταν

να μπω κι εγώ σε κανένα ίδρυμα ή σε κανένα τρελάδικο........

....με την ιδέα και μόνο!!!

 

Τι είναι τα παιδιά που τα γεννάς και μετά τα δίνεις....

....κουτάβια???

 

Δηλαδή είναι πιο εύκολο να εγκαταλείψεις ενα μωρό

 

απο το να επιλέξεις να μην το φέρεις στο κόσμο

 

και να το προστατέψεις απο την απόλυτη δυστυχία

(που ήδη θα έχει λόγω της αρρώστειας του

αλλα ΕΠΙΠΛΕΟΝ θα έχει

και για την εγκατάλειψη της μάνας του!!!:confused:)

 

 

Υ.Γ Μιλάω πάντα για παιδιά με προβλήματα υγείας.

 

Γιατί επαναλαμβάνω οτι εγώ προσωπικά

είμαι ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΜΒΛΩΣΗΣ

αλλά ΥΠΕΡ ΜΟΝΟ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΥΓΕΙΑΣ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί επαναλαμβάνω οτι εγώ προσωπικά

είμαι ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΜΒΛΩΣΗΣ

αλλά ΥΠΕΡ ΜΟΝΟ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΥΓΕΙΑΣ

 

συμφωνω μαζι σου!!!!!!!

θελει κοτσια να μεγαλωνεις ενα παιδι με σοβαρα προβληματα υγειας και μετα απο μερικα χρονια να το χανεις.......

 

δεν εχω κανει ποτε αμβλωση.... δε ξερω αν βρισκομουν ενωπιον πανικου τι θα εκανα... ισως να το εκανα.... δε μπορω να ειμαι απολυτη. μιλαω εκ του ασφαλους.... παντως ειναι κατι που δε συμφωνω...

καθε γυναικα ομως ειναι μια ξεχωριστη περιπτωση.. παιζουν πολλα ρολο που την οδηγουν σε μια εκτρωση....

και μιλαω για γυναικες που δεν ειχαν αλλη λυση, η πανικοβληθηκαν... δε μιλαω για κοπελες που εχουν την εκτρωση σαν μεθοδο αντισυλληψης.....

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΠΡΩΤΟΝ!!!!!

 

ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΥ ''ΕΤΥΧΕ'' Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΑΜΕ,ΔΕΝ

ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΗΚΑΜΕ!!!

 

ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ,ΔΗΛΑΔΗ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΕΙ

ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΜΙΚΡΟ,Η ΑΝΩΡΙΜΟ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ..ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΔΕΝ

ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ???ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΡΙΜΗ???(ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΗΛΙΚΙΑ)

ΟΜΩΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ

ΕΜΒΡΥΟΥ Η ΑΚΟΜΑ Κ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗ!!

 

ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 22ΧΡ.ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΕΙ ΤΟΤΕ ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΤΟΤΕ ΑΓΟΡΙ ΤΗΣ..ΜΑΛ...ΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 32 Κ ΕΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ Κ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ!

 

ΣΟΕΒΑΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ!Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ!Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΚΤΡΩΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ....!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ Κ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσο υπάρχει έλλειψη πληροφόρησης θα υπάρχουν εκτρώσεις. Εφόσον το σχολείο δεν έχει μάθημα σεξουαλικής αγωγής το βάρος πέφτει στους γονείς. Με έκπληξη διάβασα ότι κάποια κοπέλα θεωρεί την 15 χρονών κόρη της μικρή για σεξουαλικές επαφές. Με δεδομένο το φόβο του AIDS η επιβεβλημένη μέθοδος αντισύλληψης είναι το προφυλακτικό. Επομένως ως μάνα παίρνουμε ένα προφυλακτικό και δείχνουμε ακριβώς τον τρόπο τοποθέτησής του στην κόρη μας και μετά κάνει και εξάσκηση. Ακόμα θα κοκκινίζουμε και θα κρυφογελάμε όταν παίζεται η υγεία των παιδιών μας;

 

Επειδή παρακολουθώ τα κοριτσίστικα περιοδικά που διαβάζει η 13χρονη κόρη μου, δίνουν ακόμη μπακάλικες συμβουλές για "ασφαλείς" μέρες. Όταν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο ότι ασφαλείς μέρες δεν υπάρχουν γιατί μπορεί στον κύκλο να σπάσουν περισσότερα του ενός ωάρια και σε διαφορετικές μέρες. Με τέτοια χαζοπληροφόρηση το 1/3 των εκτρώσεων γίνεται από ανήλικες.

Link to comment
Share on other sites

σας διαβαζω τωρα και μου ρχετε μια απορια στο μυαλο μου κατι που πολλες φορες εχω αναρωτηθη!η ψυχη μας ποτε ερχετε στο σωμα μας?οταν ημαστε βιωσιμοι ή οταν εχει γινει η πρωτη ενωση των κυταρρων μας!

ποιος ξερει αραγε!...

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που δεν ξέρω....Υπάρχουν εξετάσεις που εν καιρό εγκυμοσύνης αρχικού σταδίου που σου λένε αν το παιδάκι σου θα είναι με ειδικές ανάγκες ή αρρωστούλι???

Θέλω να ενημερωθώ περί αυτού...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εξετάσεις που εν καιρό εγκυμοσύνης αρχικού σταδίου που σου λένε αν το παιδάκι σου θα είναι με ειδικές ανάγκες ή αρρωστούλι???

 

Λίγο πριν κλείσει ο τρίτος μήνας, γίνεται ο υπέρηχος της αυχενικής διαφάνειας σε συνδυασμό με την αιματολογική εξέταση της ορμόνης PAPP-A. Το τελικό, συνδυασμένο αποτέλεσμα σου δίνει τις πιθανότητες για σύνδρομο down kai edward's.

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσο υπάρχει έλλειψη πληροφόρησης θα υπάρχουν εκτρώσεις. Εφόσον το σχολείο δεν έχει μάθημα σεξουαλικής αγωγής το βάρος πέφτει στους γονείς. Με έκπληξη διάβασα ότι κάποια κοπέλα θεωρεί την 15 χρονών κόρη της μικρή για σεξουαλικές επαφές. Με δεδομένο το φόβο του AIDS η επιβεβλημένη .

 

Με εκπλήσσει αυτή σου η τοποθέτηση , μπορεί φυσικά να είμαι εγώ λάθος και να νομίζω λάθος . Αλλά τα σημερινά παιδιά ωριμάζουν πολύ πιο αργά από ότι οι παλαιότερες γενιές και στα 15 τους δεν μου φαίνεται ότι έχουν πλήρη επίγνωση του τι κάνουν . Έχει σημασία να είναι και συναισθηματικά ώριμα , όταν θα αποκτήσουν σεξουαλικές σχέσεις και όχι να κάνουν κάτι μόνο και μόνο , επειδή το κάνουν και οι υπόλοιποι ή τέλοσπάντων για να νιώσουν κάπως .

Προσωπικά δεν έχω απαγορεύσει τίποτα στην κόρη μου , της μιλάω πάρα πολύ , πάντα με διπλωματία και με επιχειρήματα και της τονίζω τα θετικά και τα αρνητικά . Συνέχεια της μιλάω για την αντισύλληψη και για τα προφυλακτικά και αναφέρω πάντα την πιθανότητα μιας απροσδόκητης εγκυμοσύνης , που εαν της συμβεί να ξέρει πως θα είμαι δίπλα της και πως δεν θα αφήσω τίποτε και κανέναν να την πειράξει , μέχρι να κλείσω τα μάτια μου , θα είμαι εκεί για να την στηρίζω και να την προσέχω .

Πάντως και οι φίλες της μικρής μου δεν έχουν ακόμη σχέσεις και οι ίδιες θεωρούν πως ακόμη είναι μικρές για κάτι τέτοιο .

Πως εξάλλου να συνδιάσεις με επιτυχία το σχολείο με τις σεξουαλικές σχέσεις στα 15 σου ; Δεν νομίζω πως θα είναι κάτι το συνετό .

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΠΡΩΤΟΝ!!!!!

 

ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΥ ''ΕΤΥΧΕ'' Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΑΜΕ,ΔΕΝ

ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΗΚΑΜΕ!!!

 

ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ,ΔΗΛΑΔΗ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΕΙ

ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΜΙΚΡΟ,Η ΑΝΩΡΙΜΟ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ..ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΔΕΝ

ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ???ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΡΙΜΗ???

 

 

μας λες τη γνωμη σου, οσο αναφορα την αντισυλληψη και τον θυμο σου που καποιες γυναικες δεν χρησιμοποιουν..

 

δεκτο..

 

δεν μας λες ομως τη γνωμη σου για την εκτρωση..

 

 

οκ, να ριξουμε στα λιονταρια τα βιαστικα πιτσιρικια, τα απληροφορητα, τα επιπολαια...

 

με τα 13χρονα που την πατησαν τελικα... τι κανουμε?

ας υποθεσουμε οτι ο 13χρονος γιος σου αφηνει εγκυο την 13χρονη κορη μου..

οκ, τους βαζουμε χερι 'που δεν προσεξατε, που ειστε μωρα ακομα, που τι πηγατε και κανατε, κλπ κλπ'

 

 

 

 

 

 

 

 

μετα?

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έμεινα έκγυος με τη μια και μοναδική φορά που έσπασε το προφυλακτικό , το ξέρω πως κάποιες μπορεί να μη το πιστέψουν , αλλά ναι δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά . Η καθεμιά έχει δικαίωμα να πράξει όπως θέλει , το σέβομαι απόλυτα . Εγώ δεν έκανα έκτρωση , αλλά είχα τη δύναμη να το αντιμετωπίσω . Έχω φίλες που μου έχουν πει πως θα είχαν τρελαθεί εαν στα 17-18 είχαν κάνει παιδιά και πως οι γονείς τους θα τις είχαν διώξει από το σπίτι σε περίπτωση που τους τύχαινε ό,τι συνέβη σε μένα .

Μη διαβάζω υπερβολές και μη τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...