Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευτυχώς πέρασε και όλα καλά!


Recommended Posts

Κορίτσια, καλησπέρα, τί κάνετε, πώς πάνε οι εγκυμοσύνες σας; Χάθηκα τις τελευταίες μέρες αλλά ειλικρινά πέρασα μία απίστευτα δύσκολη εβδομάδα... για την ακρίβεια δεν θυμάμαι να έχω περάσει πιο δύσκολη ψυχολογική κατάσταση σε όλη μου τη ζωή... Να σας τα πω από την αρχή....

Την Τρίτη που μας πέρασε είχα ραντεβού στο Μητέρα για την β-επιπέδου. Ήδη κάποιες μέρες πριν που είχα ραντεβού με τον γιατρό μου, μου είχε κάνει όλες τις μετρήσεις και εκείνος και ήταν άψογες... Να σημειώσω ότι και τα αποτελέσματα αυχενικής (1,3) και papp-a στο α' τρίμηνο ήταν τέλεια.

Πάμε με τον αντρούλη μου την Τρίτη στο Μητέρα για τη β- επιπέδου, μέσα στην τρελλή χαρά που θα παίρναμε και το dvd του μπεμπούλη μας... Ξεκινάει τις μετρήσεις η γιατρός, όλα καλά έλεγε, βλέπουμε και τον μπέμπη μας τρισδιάστατο - μια χαρά και κουκλάκι!!!! - και ετοιμαζόμαστε να φύγουμε. Φεύγοντας μας πετάει την κεραμμίδα: "Κοιτάξτε, η εξέταση τα δείχνει όλα απολύτως φυσιολογικά, μια χαρά είναι ο μικρός σας, αλλά πρέπει να σας πω ότι το μηριαίο οστό του, ενώ είναι εντός των φυσιολογικών ορίων είναι στα κατώτατα φυσιολογικά, δηλαδή με φυσιολογικά όρια τα 3 - 4 c.m. εσάς είναι στο 3,3... Και τί σημαίνει αυτό; ρωτάμε... Αφού είναι στα φυσιολογικά.... "Κατά 99% τίποτα μας λέει, αλλά αν θέλετε σκεφτείτε και την αμνιοπαρακέντηση!!!!!!!!!! ΧΑΣΑΜΕ ΤΗ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ.... Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. Φεύγουμε καρφωτοί και πάμε στον γιατρό μου, ο άνθρωπος κατηγορηματικός ότι η γυναίκα δεν ξέρει τί της γίνεται και ότι δεν συντρέχει κανένας απολύτως λόγος να κάνω άμνιο... Εγώ να κλαίω και να χτυπιέμαι, να το έχω δέσει κόμπο ότι κάτι τρέχει με το μωρό!!!! Να μην τα πολυλογώ, υπ' ευθύνη μου αποφασίζω να κάνω πάραυτα άμνιο και κλείνω ραντεβού κατευθείαν για Τετάρτη. Όσο κι αν μου έλεγε ο γιατρός μου ότι δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος για άμνιο, στα αυτιά μου να βουΐζουν τα λόγια τα άλλης... Πέρασα ένα μαρτυρικό βράδυ, κλαίγοντας και παρακαλώντας το Θεό να είναι ο μπέμπης μας καλά, να έχω τρελλάνει και τον άντρα μου... Να κλωτσάει ο μπέμπης κι εγώ να κλαίω... Τέλος πάντων, πάμε την άλλη μέρα να κάνουμε την άμνιο, έρχεται και ο γιατρός μου μαζί, με ξαναμετράει κι εκεί ο γιατρός που θα έκανε την άμνιο, 3,5 το οστό του μωρού, όχι απλά εντός των φυσιολογικών αλλά στη και στη μέση! Εγώ ανένδοτη, δεν μπορούσα να σκεφτώ τίποτα, πρώτη φορά στη ζωή μου.... Θέλω να κάνω αμνιοπαρακέντηση ΤΩΡΑ! Τελικά την έκανα, όλα πήγαν μια χαρά, βγήκαν και τα πρώτα αποτελέσματα και το αγοράκι μας είναι υγιέστατο... Γιατί σας τα λέω όλα αυτά, θα μου πείτε... Αφενός γιατί είστε φίλες μου και ήθελα να μοιραστώ αυτό που πέρασα μαζί σας, αφετέρου για να σας πω ότι σε όλα χρειάζεται ΑΠΟΛΥΤΗ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ και ΝΗΦΑΛΙΟΤΗΤΑ και κυρίως ΑΚΡΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ. Στο δρόμο μας δυστυχώς θα βρεθούν διάφοροι άλλοι "επιστήμονες" που ίσως μας βάλουν ζιζάνια και μας τρελλάνουν χωρίς λόγο... Το θέμα είναι εμείς πως διαχεριζόμαστε την εκάστοτε κατάσταση... Εγώ τη διαχειρίστηκα δυστυχώς με τον χειρότερο τρόπο, κόντεψα να τρελλαθώ και δη προκαταβολικά, χωρίς τον παραμικρό λόγο και αιτία.... Έχασα 10 χρόνια από τη ζωή μου, μαζί και ο άντρας μου επειδή με έβλεπε σ' αυτή την κατάσταση - εκείνος ήταν από την αρχή απόλυτα σίγουρος ότι δεν τρέχει το παραμικρό με το μωράκι μας - και ήμουν σε μία κατάσταση αλλοφροσύνης... Δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου και τώρα πλέον που όλα πέρασαν ειλικρινά ντρέπομαι που άφησα τον εαυτό μου να βρεθεί σε τέτοιο κακό χάλι... Όσο για τη γιατρό στο Μητέρα, δεν έχω να πω απολύτως τίποτα, ίσως στην τελική να έψαχνε εύκολα θύματα να τα σκάσουν για την άμνιο... τί να πω... το θέμα είναι εγώ τι έκανα... Anyway, αυτά από εμένα κοριτσάκια... Τέλος καλό, όλα καλά!!!! Συμπεράσματα:

1) Άμνιο κάνουμε όταν είναι ιατρικά επιβεβλημένο.

2) Σαν εξέταση δεν είναι επώδυνη, όσες κοπέλες πρέπει να την κάνετε μην φοβηθείτε... Ένα τσίμπημα και μετά 3 μέρες ξεκούραση και αντιβίωση....

3) Ο μπεμπούλης μου είναι μια χαρά υγιέστατος, δεν έχει απολύτως τίποτα (εκτός από θεότρελλη μάνα βέβαια....) και είναι ένα κουκλάκι!

 

Πολλά φιλιά, ευχαριστώ που με ακούσατε! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


fallenangel, χαίρομαι που τέλος καλό όλα καλά!

 

Κατα 2ον, μη φρικάρεις που σε παρέσυρε το μητρικό σου ένστικτο και έφερες τα πάνω κάτω για να σιγουρευτείς πως όλα είναι 100% οκ.

Αν δεν το έκανες θα σε έτρωγε η αγωνία ώσπου να γεννήσεις.

 

Στη Β επιπέδου και γω τρομοκρατήθηκα από τον εμβρυολόγο, άνευ λόγου από ότι αποδείχτηκε αλλά μέχρι να αποδειχτεί....μαύρες μέρες πέρασα..

 

Τέλος καλό, όλα καλά! Μακάρι αυτή να ήταν η 1η και τελευταία σας καζούρα!!!!!

 

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

με το καλο να έρθει το μωράκι σου!

Εγώ όταν είχα πάει να πάρω τα αποτελέσματα του alpha test(papp) η μικροβιολόγος(μια κακομούτσουνη) μου είπε Τα αποτελέσματα είναι λίγο χαμηλά!Ηταν εντός των ορίων βέβαια αλλα εμένα μου κόπηκαν τα πόδια και όταν την ρώτησα τί θα πρέπει να κάνω με πολυ κατσουφιασμένο ύφος μου ειπε μάλλον άμνιο θα τα πειτε με τον γιατρο σου.Ο γιατρός μου βέβαια με καθησύχασε αλλα οι ώρες που πέρασαν μέχρι να πάω και να μιλήσω στον γιατρο και να κάνω και την β επιπέδου ήταν βασανιστικές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τέλος καλό, όλα καλά!!!

απλά για ασφάλεια του μωρού σου και δική σου να μην εμπιστέυεσαι κανέναν άλλον εκτός από αυτόν..υπάρχουν πολλοί που προσπαθούν να εκμεταλευτούν τις ορμόνες μας και το άγχος μας να πάνε όλα καλά, δυστυχώς!!!

άντε τώρα να ηρεμλησεις και να χαρείς το υπόλοιπο χωρίς άλλο άγχος!! :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ όλες για όσα γράφετε. Τώρα που πέρασε όλο αυτό και τα βλέπω τα πράγματα αντικειμενικά, θεωρώ ότι έκανα κι εγώ λάθος που δεν εμπιστεύτηκα εξ αρχής τον γιατρό μου και μπήκα σ' αυτόν τον κικεώνα. Ωστόσο, απο την άλλη με δικαιολογώ κάπως γιατί θεωρώ ανθρώπινο να κρέμεσαι από την κουβέντα οποιουδήποτε φέρει την ιατρική ιδιότητα, σε αυτή την τόσο ευαίσθητη φάση της ζωής μας που λέγεται εγκυμοσύνη... Είμαι που είμαι και χαλβάς σκέτος, από ευαισθησία - μια ζωή το έχω αυτό, πολύ περισσότερο τώρα!!! - δεν ήθελα πολύ για να γίνω χάλια.... Απλά εκ των υστέρων λυπάμαι, που μας έβαλα όλους σε μια τόσο μεγάλη ψυχολογική ταλαιπωρία. Τον μπεμπή μου, τον άντρα μου και τις οικογένειές μας... Ειδικά ο άντρας μου έδειξε απόλυτη ψυχραιμία και με στήριξε όσο δεν πάει... Το τί πέρασε όμως μόνο αυτός το ξέρει... Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

άντε βρε κουκλίτσα μου με άγχωσε ουφ!

Μπορεί να γέννησα, αλλά μαζί σας τα βιώνω πάλι από την αρχή :wink: και αγχώνομαι κι εγώ μαζί σας.

Αφού είναι όλα καλά αυτό μας ενδιαφέρει ...τέλειααααααααααααααααα

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ όλες για όσα γράφετε. Τώρα που πέρασε όλο αυτό και τα βλέπω τα πράγματα αντικειμενικά, θεωρώ ότι έκανα κι εγώ λάθος που δεν εμπιστεύτηκα εξ αρχής τον γιατρό μου και μπήκα σ' αυτόν τον κικεώνα. Ωστόσο, απο την άλλη με δικαιολογώ κάπως γιατί θεωρώ ανθρώπινο να κρέμεσαι από την κουβέντα οποιουδήποτε φέρει την ιατρική ιδιότητα, σε αυτή την τόσο ευαίσθητη φάση της ζωής μας που λέγεται εγκυμοσύνη... Είμαι που είμαι και χαλβάς σκέτος, από ευαισθησία - μια ζωή το έχω αυτό, πολύ περισσότερο τώρα!!! - δεν ήθελα πολύ για να γίνω χάλια.... Απλά εκ των υστέρων λυπάμαι, που μας έβαλα όλους σε μια τόσο μεγάλη ψυχολογική ταλαιπωρία. Τον μπεμπή μου, τον άντρα μου και τις οικογένειές μας... Ειδικά ο άντρας μου έδειξε απόλυτη ψυχραιμία και με στήριξε όσο δεν πάει... Το τί πέρασε όμως μόνο αυτός το ξέρει... Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!!!

 

Aν και ακόμα και εσύ η ίδια καταλαβαίνεις ότι η συμπεριφορά σου ήταν υπερβολική, νομίζω ότι έχεις ένα ελαφρυντικό κι αυτό είναι το γεγονός ότι μέχρι τώρα (και εύχομαι και στο μέλλον) δεν σου έχει συμβεί τίποτα σοβαρό/επικίνδυνο σε σχέση με το μπεμπάκι σου. Μερικές φορές είναι η ίδια η εμπειρία που μας οπλίζει με περισσότερη ψυχραιμία και ωριμότητα απέναντι στις καταστάσεις. Θα δεις ότι την επόμενη φορά που κάποιος &^%$# θα σε βάλει σε υποψίες ότι κι εσύ η ίδια θα είσαι πολύ πιο ψύχραιμη. Σου εύχομαι από εδώ και πέρα να πάνε όλα καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera se oles

naina se katalabaino apoluta,perasa kai go sxedon ta idia den empisteutika ton giatro etrexa se allous 100 me epiase panikos trelana kai go ton andra mou klamata kako :?

kai telos ola kala.toulaxiston koita na iremiseis opos eipa kai go ston eauto mou kai na apolausoume to upolipo tis egkumosunis me xara kai iremia giati ta taleporisame ta kakomira ta mpempoulinia mas epeidi merikoi anoitoi ekmetaleuonte tin katastasi mas.

kali sunexeia na exeis stin egkumosuni sou :D

line_m123_beg_40_time_1229922000_text_6f20e1ede4f1e1eaeff220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μήπως πολοι γιατροί μας στέλνουν για αμνιοπαρακέντηση μόνο και μόνο για το φακελάκι.....και γω πέρασα απο αυτη την διαδικασία(με πολύυυ κλάμα μάλιστα).Αλλά απ όσο έχω διαβάσει εδω μέσα όσες εκαναν αμνιο όλα τα μωράκια είναι υγιή.....δεν σας κάνει εντυπωση?????Μήπως τελικά κάποιοι γιατροι είναι τελείως ασυνειδητοι? Τι να πω ....δεν ξέρω......

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπες και εσύ όλα πέρασαν και μάλιστα είναι όλα καλά!Κοίτα να απολαύσεις τις κλωτσιές του μπεμπάκου σου και μην στεναχωρίεσαι για τίποτα. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα κορίτσια ότι πρέπει να εμπιστευόμαστε μόνο το γιατρό μας, ο οποίος δεν νομίζω να ρισκάρει την υγεία του μωρού σου και τη δική σου!

Φιλάκια πολλά στο μπέμπη σου! :P:P

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκια μου και σας ευχαριστώ όοοολες για τις απαντήσεις σας. Θέλως να σας εξηγήσω μόνο κάτι, γιατί δεν θέλω να σχηματίσετε για μένα την εντύπωση του άπιστου Θωμά(!!!), ότι δεν εμπιστεύομαι τον γιατρό μου κ.λ.π. Εμένα ο γιατρός μου σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν μου παίρνει αμοιβή σε καμία επίσκεψη, λέει ότι οι επισκέψεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης συμπεριλαμβάνονται στην αμοιβή του και αυτή είναι η τακτική του στις πελάτισσές του. Τόσο την αυχενική όσο και τη β- επιπέδου την έκανα πρώτα στο ιατρείο του, χωρίς να πληρώσω κάτι, όπως σας είπα, όπου με μέτρησε ο άνθρωπος και τα είχε βρει όλα μια χαρά, όσο και έξω, κατόπιν δικής του τακτικής, διότι θεωρεί ότι καλό είναι να τα βλέπει και 2ο μάτι. Αν και είναι στο Μητέρα, όταν τον ρώτησα που μου συστήνει να κάνω έξω τις μετρήσεις, μου είπε όπου κρίνω εγώ και όπου με βολεύει. Έτσι κι εμείς πήγαμε αυτοβούλως, με δική μας πρωτοβουλία, στο Μητέρα, να εξοικειώνομαι και με τον χώρο!!! Έτσι ξεκίνησε το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να νομίζεις ότι έισαι υπερβολική, αλλά κι εγώ στη θέση σου θα την έκανα την εξέταση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... Καλυτερα να περάσω άλλη μια ταλαιπωρία, παρά να με φάει η αγωνία και το άγχος μεχρι να γεννήσω.. Κι αν μια στο εκατομμύριο κατι συνεβαινε τότε θα είχα παντα τυψεις γιατι δεν εκανα προληπτικα την εξεταση όταν μπορούσα...

 

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και δεν έχεις να ανησυχείς πια για τίποτε :)

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...