Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγιεινές προτάσεις (+συνταγές) για μεσημεριανό γεύμα


Julianna

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ προσωπικά συμφωνώ σ' αυτό. Αλλά ξέρω άλλες κοπέλες και με μικρά παιδιά και περιορισμένο χρόνο, που το μαγείρεμα το βλέπουν σαν κάτι να ξεσκάνε και να νιώθουν δημιουργικές, και μάλιστα επιδιώκουν να μαγειρεύουν, δηλαδή κάνουν πράγματα και παραπάνω από τα υποχρεωτικά. Κι εγώ κάνω καμιά φορά αλλά δεν το επιδιώκω επί τούτου για να νιώσω ευχάριστα. Πιο ικανοποιημένη νιώθω όταν καταφέρνω να έχω ένα σπίτι που να αστράφτει από καθαριότητα και τακτοποίηση. Αλλά δυστυχώς αυτό δεν μου συμβαίνει συχνά και ακόμα κι αν το πετύχω, δεν κρατάει πολύ. 

Ναι κι εγώ  προτιμώ το καθαρό σπίτι, αλλά όπως είπες κρατάει για πολύ λίγο. ;)

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

κανουμε παρα πολλα πραγματα σπιτικα, δικο μας ψωμι, granola, μαρμελάδες, γλυκα, σπιτικους μεζέδες οπως μαρινάτα ψαρια ή λιαστές ντομάτες κλπ, φυλλο πιτςας ή πίτας, βλεπω τη διαφορα απο το αγοραστό κ μ αρεσει κ η γευση, δεν θελω κ να σερβίρω ή να κερναω αγοραστά πραγματα οσο μπορω

Αχ τι ωραία που ο άνδρας σου ασχολείται με την κουζίνα και φτιάχνετε πράγματα μαζί. Έτσι έχει πλάκα και σίγουρα γίνεται πιο ευχάριστο. Ο δικός μου είναι από τις λίγες δουλειές του σπιτιού που δεν κάνει. Δλδ θα μαγειρέψει τπτ γρήγορο αν χρειαστεί ή θα βάλει στο πλυντήριο τα πιάτα, αλλά δεν του αρέσει και δεν κάνει τπτ πέρα από τα απαραίτητα.

Just now, Fenia27 είπε:

 Πλέον περνουμε μακαρόνια ολικής,  με κινοα, ρεβυθιού και χυλοπιτακι ολικής για τα παιδιά ειδικά

Μακαρόνια κι εμείς παίρνουμε πλέον μόνο ολικής. Δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά στη γεύση. Ίσα ίσα γίνονται και πιο  μαλακά. Τελευταία αγπράσα και ολικής κριθαράκι. Όπως και μακαρόνια από αρακά. Μια χαρά τα έφαγε η μπουμπού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Astrien είπε:

Αχ τι ωραία που ο άνδρας σου ασχολείται με την κουζίνα και φτιάχνετε πράγματα μαζί. Έτσι έχει πλάκα και σίγουρα γίνεται πιο ευχάριστο. Ο δικός μου είναι από τις λίγες δουλειές του σπιτιού που δεν κάνει. Δλδ θα μαγειρέψει τπτ γρήγορο αν χρειαστεί ή θα βάλει στο πλυντήριο τα πιάτα, αλλά δεν του αρέσει 

και δεν κάνει τπτ πέρα από τα απαραίτητα.

Ναι ευτυχώς του αρέσει πολύ. Αλλιώς δεν θα μου ήταν κ εμένα καθόλου ευχάριστο. Αν δηλαδή είχε μάθει ότι όλα τα σπιτιθκά κ τα φρέσκα είναι έτοιμα γιατί κάθεται η δουλάρα και τα φτιάχνει, δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω και πολλά. Δεν θα τον παντρευόμουν βασικά!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι ευτυχώς του αρέσει πολύ. Αλλιώς δεν θα μου ήταν κ εμένα καθόλου ευχάριστο. Αν δηλαδή είχε μάθει ότι όλα τα σπιτιθκά κ τα φρέσκα είναι έτοιμα γιατί κάθεται η δουλάρα και τα φτιάχνει, δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω και πολλά. Δεν θα τον παντρευόμουν βασικά!!!!!! 

Ναι κι εγώ θα ήθελα να κάνει περισσότερα αλλά αφού δεν του αρέσει και επειδή ακόμα είμαι σε άδεια, έχουμε.συνηθισει να μαγειρεύω εγώ. Αυτός βοηθάει αλλιώς βέβαια. Σκούπισμα, σφουγγάρισμα, φύλαξη της μικρής  και έχει αναλάβει αποκλειστικά τη συντήρηση και καθαριότητα του  αυτοκινητου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ πάντως κοπέλες είναι ότι το φαγητό βγαίνει πιο νόστιμο όταν το φτιάχνεις με μερακι...Τι να πω οσες φορές μαγειρεύω χωρίς όρεξη νταξει τρώγεται Καλό βγαίνει. ..αμα όμως μαγειρέψω με ευχαρίστηση τότε γλυφεις τα δάχτυλα σου...τα ίδια πράγματα κάνω πάντα. ..Πως να το εξηγήσεις. ..

 

Για αυτό μερικά φαγητα όπως το ψάρι πλακί το φτιάχνει ο άντρας μου που του βγαίνει. ..Εγώ ας πούμε δεν θέλω να ασχοληθώ με καποια φαγητά γιατίδεν μου βγαίνει η δημιουργία και δεν τα φτιαχνω με αγάπη. ..

 

Εσάς σας συμβαίνει αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Αυτό που παρατηρώ πάντως κοπέλες είναι ότι το φαγητό βγαίνει πιο νόστιμο όταν το φτιάχνεις με μερακι...Τι να πω οσες φορές μαγειρεύω χωρίς όρεξη νταξει τρώγεται Καλό βγαίνει. ..αμα όμως μαγειρέψω με ευχαρίστηση τότε γλυφεις τα δάχτυλα σου...τα ίδια πράγματα κάνω πάντα. ..Πως να το εξηγήσεις. ..

 

Για αυτό μερικά φαγητα όπως το ψάρι πλακί το φτιάχνει ο άντρας μου που του βγαίνει. ..Εγώ ας πούμε δεν θέλω να ασχοληθώ με καποια φαγητά γιατίδεν μου βγαίνει η δημιουργία και δεν τα φτιαχνω με αγάπη. ..

 

Εσάς σας συμβαίνει αυτό? 

εγω τα πετυχςινω παντα αν μου αρεσουν, αλλα αν δεν μου αρεσουν μπορει να τα κανω τελειως μηχανικα κ αδιαφορα. Υπαρχουν φαγητα που πετυχαινω πολυ οπως το σπανακοπρασορυζο που τα κανω βαρυγκομωντας γιατί με κουράζει η διαδικασία όπως το πλύσιμο από το σπανάκι. Αλλά επειδή μ αρέσουν τα πετυχαίνω. Αν δεν μου αρεσει κατι πολυ να το τρωω, οπως ο αρακάς ή τα φασολακια, δεν μου πετυχαίνει παντα παρολο που ειναι γελοία διαδικασια το μαγειρεμα τους κ το κανω με ευχαριστηση γιατι δεν παιρνει χρονο. αλλα μπορει να ξεχαστω πχ κ να βαλω περισσοτερο νερο κ να γινει πιο σούπα ή να μην κοιταξω την ωρα ακριβως για να υπολογισω τον χρονο. Σιγουρα μετραει η διαθεση κ το ποσο το αγαπάς. του μικρου το φαγητο επισης το μαγειρευω με πολλη αγαπη, ακομα κι οταν ετρωγε την βραστή σούπα στην αρχη, ηθελα να κανω ωραίους συνδυασμους για να βγει καλο. Οχι οτι δεν βαζω αγαπη στα δικα μας, αλλα του μικρου το σκεφτομαι διαφορετικα γιατι η δικη μου μανα δεν μαγειρευε με αγαπη παρα μονο αν ηταν για παρτι ή τραπεζι κ το καθημερινο μας φαγητο ηταν βασανιστηριο. γι αυτο θελω ο μικρουλης να απολαμβανει το φαγητο του κ εξαλλου γι αυτο εχει το δικο του ξεχωριστό πιατο καθε μερα κι ας ειναι πιο χρονοβορο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ ανάλογα τη διάθεση.. Πώς γίνεται αυτό δεν ξέρω! Το άλλο που έχω παρατηρήσει είναι πως με τα ίδια υλικά στον ίδιο φουρνο βγαίνει αλλιώς το φαγητό ανάλογα ποιος το φτιάχνει. Το λίγο παραπάνω αλάτι ή λιγότερο νερό πχ κάνει αμέσως τη διαφορά. Εγώ κάθε φορά που θα φάω κάτι στο πατρικό μου ξέρω αν το έφτιαξε η μάνα μου ή η γιαγιά μου! 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τρώμε πολύ international. Ίσως γιατί η μητέρα μου ήταν πολύ κακή μαγείρισσα και έχω συνδέσει τα κλασικά ελληνικά πιάτα με πολύ χάλια και βαριά γεύση. Έχουμε με τον άντρα μου και οι δύο πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για το φαγητό και πειραματιζομαστε συχνα στην κουζίνα. 

Αυτά που τρώμε πολύ συχνά περιλαμβάνουν:

- ψάρι, συνήθως μπακαλιάρο, σολομό και σκουμπρι που βρίσκουμε εδώ φρέσκα, σε ολες τις εκδοχές: ψητά, στον φούρνο, πλακί, σε ογκρατεν, βραστά, τα πάντα. 

- οσπρια, αλλά όχι ως λαδερά, μάλλον στην πιο tex mex εκδοχή τους, chilli sin carne, veggie fajitas κλπ κλπ

- κόκκινο κρέας τρώμε μόνο 1 με 2 μαξ φορές την εβδομάδα, επίσης σε όλες τις εκδοχές:κοκκινιστό, κιμά, φιλέτο

- κοτόπουλο: σε σαλάτες ως φιλέτο, και στον φούρνο πολύ συχνα. Επίσης ως κοκκινιστό με μανιτάρια βγαίνει ωραίο

Και μια φορά στις 15 ή όποτε έχουμε χρόνο βρίσκουμε μια χώρα και φτιάχνουμε το εθνικό τους φαγητό. 

 

Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι ως οικογένεια και ειδικά ο άντρας μου εστιάζουμε αρκετα στην υγιηνη διατροφή. Αποφεύγουμε το ρύζι και τα άσπρα ζυμαρικά, ή τρώμε ολικής ζυμαρικά και ρύζι ή τα αντικαθιστουμε με πατάτες, πλιγούρι, και τελευταία κινοα. Επίσης πάντα θα έχει το φαγητό ποικιλία λαχανικών είτε φρέσκα είτε βρασμένα (πιπεριές, μελιτζάνες, φασολάκια, μπρόκολο, κουνουπίδι, αρακά, σπαράγγια, αυτά είναι τα standby μας). Τέλος τρώμε πολύ ψωμί. Φτιάχνουμε κάθε 2 μέρες ψωμί πολυσπορο ολικής και το τρώμε πολύ συχνά, τώρα το καλοκαίρι ειδικά που έχει πολλή ζέστη τρώμε ψωμί με χωριάτικη για βραδινό.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Εμείς τρώμε πολύ international. Ίσως γιατί η μητέρα μου ήταν πολύ κακή μαγείρισσα και έχω συνδέσει τα κλασικά ελληνικά πιάτα με πολύ χάλια και βαριά γεύση. Έχουμε με τον άντρα μου και οι δύο πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για το φαγητό και πειραματιζομαστε συχνα στην κουζίνα. 

Αυτά που τρώμε πολύ συχνά περιλαμβάνουν:

- ψάρι, συνήθως μπακαλιάρο, σολομό και σκουμπρι που βρίσκουμε εδώ φρέσκα, σε ολες τις εκδοχές: ψητά, στον φούρνο, πλακί, σε ογκρατεν, βραστά, τα πάντα. 

- οσπρια, αλλά όχι ως λαδερά, μάλλον στην πιο tex mex εκδοχή τους, chilli sin carne, veggie fajitas κλπ κλπ

- κόκκινο κρέας τρώμε μόνο 1 με 2 μαξ φορές την εβδομάδα, επίσης σε όλες τις εκδοχές:κοκκινιστό, κιμά, φιλέτο

- κοτόπουλο: σε σαλάτες ως φιλέτο, και στον φούρνο πολύ συχνα. Επίσης ως κοκκινιστό με μανιτάρια βγαίνει ωραίο

Και μια φορά στις 15 ή όποτε έχουμε χρόνο βρίσκουμε μια χώρα και φτιάχνουμε το εθνικό τους φαγητό. 

 

Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι ως οικογένεια και ειδικά ο άντρας μου εστιάζουμε αρκετα στην υγιηνη διατροφή. Αποφεύγουμε το ρύζι και τα άσπρα ζυμαρικά, ή τρώμε ολικής ζυμαρικά και ρύζι ή τα αντικαθιστουμε με πατάτες, πλιγούρι, και τελευταία κινοα. Επίσης πάντα θα έχει το φαγητό ποικιλία λαχανικών είτε φρέσκα είτε βρασμένα (πιπεριές, μελιτζάνες, φασολάκια, μπρόκολο, κουνουπίδι, αρακά, σπαράγγια, αυτά είναι τα standby μας). Τέλος τρώμε πολύ ψωμί. Φτιάχνουμε κάθε 2 μέρες ψωμί πολυσπορο ολικής και το τρώμε πολύ συχνά, τώρα το καλοκαίρι ειδικά που έχει πολλή ζέστη τρώμε ψωμί με χωριάτικη για βραδινό.

 

Ωραίες οι ιδέες σου για τα όσπρια! Κι εμενα μ αρεσουν τα μεξικανικα όχι τοσο καυτερα ομως.

Επίσης πολύ χαίρομαι τα ζευγάρια που μαγειρεύουν μαζί! Μπράβο σας!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien said:

Ωραίες οι ιδέες σου για τα όσπρια! Κι εμενα μ αρεσουν τα μεξικανικα όχι τοσο καυτερα ομως.

Επίσης πολύ χαίρομαι τα ζευγάρια που μαγειρεύουν μαζί! Μπράβο σας!

 

Καλά μαζί δεν μαγειρεύουμε γιατί παθαίνει η μικρή αμοκ αν δεν παίζει κάποιος μαζί της! Μαγειρεύουμε όμως εναλλαξ και μέχρι πριν από 1 χρόνο θα σου έλεγα ότι ο άντρας μου μαγειρεύει καλύτερα από μένα. Τώρα νομίζω τον έφτασα!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Καλά μαζί δεν μαγειρεύουμε γιατί παθαίνει η μικρή αμοκ αν δεν παίζει κάποιος μαζί της! Μαγειρεύουμε όμως εναλλαξ και μέχρι πριν από 1 χρόνο θα σου έλεγα ότι ο άντρας μου μαγειρεύει καλύτερα από μένα. Τώρα νομίζω τον έφτασα!! 

κι εσεις στην ιδια κατασταση! Είναι η ηλικια ειπαμε!Ούτε 5 λεπτά να ασχοληθεί μόνη της δεν μπορεί κι εμάς! Χωρίς τουλάχιστον να κάνει κάτι επικίνδυνο! :):) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

εγω τα πετυχςινω παντα αν μου αρεσουν, αλλα αν δεν μου αρεσουν μπορει να τα κανω τελειως μηχανικα κ αδιαφορα. Υπαρχουν φαγητα που πετυχαινω πολυ οπως το σπανακοπρασορυζο που τα κανω βαρυγκομωντας γιατί με κουράζει η διαδικασία όπως το πλύσιμο από το σπανάκι. Αλλά επειδή μ αρέσουν τα πετυχαίνω. Αν δεν μου αρεσει κατι πολυ να το τρωω, οπως ο αρακάς ή τα φασολακια, δεν μου πετυχαίνει παντα παρολο που ειναι γελοία διαδικασια το μαγειρεμα τους κ το κανω με ευχαριστηση γιατι δεν παιρνει χρονο. αλλα μπορει να ξεχαστω πχ κ να βαλω περισσοτερο νερο κ να γινει πιο σούπα ή να μην κοιταξω την ωρα ακριβως για να υπολογισω τον χρονο. Σιγουρα μετραει η διαθεση κ το ποσο το αγαπάς. του μικρου το φαγητο επισης το μαγειρευω με πολλη αγαπη, ακομα κι οταν ετρωγε την βραστή σούπα στην αρχη, ηθελα να κανω ωραίους συνδυασμους για να βγει καλο. Οχι οτι δεν βαζω αγαπη στα δικα μας, αλλα του μικρου το σκεφτομαι διαφορετικα γιατι η δικη μου μανα δεν μαγειρευε με αγαπη παρα μονο αν ηταν για παρτι ή τραπεζι κ το καθημερινο μας φαγητο ηταν βασανιστηριο. γι αυτο θελω ο μικρουλης να απολαμβανει το φαγητο του κ εξαλλου γι αυτο εχει το δικο του ξεχωριστό πιατο καθε μερα κι ας ειναι πιο χρονοβορο. 

Το παράδοξο Έσπερος είναι ότι εγώ δεν τρώω τίποτα σχεδόν πράσινο. ..Μόνο το αγγούρι και την σπανακόπιτα της γιαγιάς μου...Δεν μπορώ να φάω σπανακόπιτα από κανέναν άλλο ούτε από τα ίδια μου τα χέρια. ..Επίσης δεν τρώω γαρίδες μανιτάρια πιπεριές μελιτζάνες αρακά κτλ...Πολύ περιορισμένα αυτά που τρώω. ..τα φρούτα μόνο με σώζουν ...παρόλαυτα μαγειρεύω τα πάντα χωρίς να δοκιμαζω  και ο άντρας μου λέει ότι είναι τα πιο νόστιμα που έχει φάει. ..

 

Αν όμως δεν έχω όρεξη το φαγητό μπορεί οριακά να τρώγεται χαχαχα

 

Λες και τα έχω πετάξει μες την κατσαρόλα να γίνουν μόνα τους 

 

Παίζει βέβαια τεράστιο ρολο η πρώτη ύλη. ..Πολύ πολυ σημαντικο...Δηλαδή αν σου κάτσει το φασόλι μάπα δεν πα να βράζεις και βάζεις πράμα. ..Δεν φτιάχνει με τίποτα 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

πίτα του βοσκού από την αγγλική κουζίνα (shepherd's pie), δηλαδή, μία στρώση κιμάς, μία στρώση αρακάς με καρότα, και πουρες από πάνω

Έτσι τα σερβιρεις  ή έτσι τα βάζεις στο ταψί και μετά φουρνο?

 

14 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Εσείς αλήθεια τα παίρνετε φρέσκα και τα καθαρίζετε? 

Στις αρχές φύτευε ο άνδρας μου κ καθαριζα τρια τέσσερα για το φαγητο του παιδιού. Τώρα αν δεν φυτεψει παίρνω κατεψυγμένα για ευκολία!

4 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

Εσάς σας συμβαίνει αυτό

Συχνότερα μου συμβαίνει το αντιθετο. Φαγητά που τα ξεπεταω βγαίνουν πεντανοστιμα και φαγητα που προσέχω τα μπαχαρικά, τα υλικά κτλ δεν έχουν την επιτυχία που προσδοκω! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Έτσι τα σερβιρεις  ή έτσι τα βάζεις στο ταψί και μετά φουρνο?

 

Tαψί και φούρνο. Οπτικώς το αποτέλεσμα θυμίζει μουσακά ή παστίτσιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο άντρας μου δε μαγειρεύει μόνο πάει στη αγορά μεγάλη υπόθεση αυτό κερδίζω 8 ώρες το μήνα από τη ζωή μου και πλένει πιάτα. Δεν πρόλαβαινει. Εγώ εχω λίγο παραπάνω χρονο. Χωρίζει όμως τα κρεατα σε μερίδες και γράφει απέξω τι είναι καθετί να μην μπερδεύω. Ψάρια κι εγώ καθαρίζω εκτός αν πάρω από ψαραγορά και τους λέω να μου τα καθαράρισουν. 

Επίσης μας μαγειρεύει μια φορά το χρόνο :P Α ναι και τώρα που είναι μόνος του κι εμείς κάνουμε διακοπές. Βασικά του έκανα εγώ δύο ταψιά φαΐ μόλις τελειώσει αναγκαστικά θα μαγειρέψει. Πιάνουν τα χερια του πάντως γιατί έχει ζήσει πολλά χρόνια μόνος του οπότε ξέρει. Δηλαδή σε μια ώρα ανάγκης μια χαρά θα μαγειρέψει. Όταν ήμασταν με τη μπέμπα νοσοκομείο αυτός μαγειρεύε κ μας έφερνε ταπερακια. 

8 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

Αυτό που παρατηρώ πάντως κοπέλες είναι ότι το φαγητό βγαίνει πιο νόστιμο όταν το φτιάχνεις με μερακι...Τι να πω οσες φορές μαγειρεύω χωρίς όρεξη νταξει τρώγεται Καλό βγαίνει. ..αμα όμως μαγειρέψω με ευχαρίστηση τότε γλυφεις τα δάχτυλα σου...τα ίδια πράγματα κάνω πάντα. ..Πως να το εξηγήσεις. ..

 

Για αυτό μερικά φαγητα όπως το ψάρι πλακί το φτιάχνει ο άντρας μου που του βγαίνει. ..Εγώ ας πούμε δεν θέλω να ασχοληθώ με καποια φαγητά γιατίδεν μου βγαίνει η δημιουργία και δεν τα φτιαχνω με αγάπη. ..

 

Εσάς σας συμβαίνει αυτό? 

Μπα.. Έχει τύχει να βάλω όλη μου τη μαεστρία και να βγει μάπα κι έχει τύχει να το κάνω αμπλα ουμπλα και να λαμβάνω συγχαρητήρια. Τι να πεις.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε την τυχη να εχω αρακα-φασολακια κ αλλα λαχανικα απο το χωριο που μου τα δινουν κ καθαρισμενα

Κ την πολυτελεια επειδη δ μενουμε πολυ μακρια, σαρμαδακια-λαχανοντολμαδες να ζηταω να ετοιμασει η μαμα μου:P

Χοιρινες μπριζολες αυθημερον, κ γενικα εχω την δυνατοτητα τωρα να κανω καθε πρωι το φαγητο, αλλα υπαρχουν επιλογες που μπορεις να κανεις απο την προηγουμενη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/7/2019 at 12:37 ΜΜ, vicky86 είπε:

Κουνελι, παπια(ειδικα στιφαδο), γαλοπουλα κ κατσικι τρωνε πολυ κ τα δικα μου

Μελιτζανα τρωνε, οπως ειπες ετσι ψητα αστριεν, αλλα δ τους αρεσει οσο τα κολοκυθακια. Πιο ευκολα σε παπουτσακι η μελιτζανα βαρκουλες με κοτοπουλο(το φαγαμε στη σαντορινη με λευκη) κ μουσακα

Επισης γινονται κ μελιτζανοκεφτεδες. Κ γενικα για τα λαχανικα μπιφτεκια λαχανικων, τυπου τουρλου στον φουρνο

Η κορη μου δ τρωει βελουτε αλλα μια που αρεσει σε μενα ειναι με κολοκυθα, καρυ, καροτο, κολιανδρο, τζιντζερ, γαλα καρυδας

Γενικα μυρωδικα, μπαχαρικα, τζιντερ χρησιμοποιω πολυ. Στην μεγαλη αρεσει η παπρικα γλυκια κ ο σιναποσπορος

Γενικα στα μπιφτεκια τριβω πολλα λαχανικα κ στις σαλτσες ντοματας. Κ εγω βρωμη ολοκληρη βαζω στα μπιφτεκια

Οπου η συνταγη απαιτει τσιγαρισμα απλα τα αχνιζω με λιγο νερο. Κ οπου εχει τηγανι αν μπορω τα βαζω φουρνω. Κ το σνιτσελ τους αρεσει

Διαφορα λαχανικα σαν στικ ψητα στον φουρνο, ειδικα με ελαφρυ παναρισμα με τριμμενο τυρι, κολοκυθακια, μελιτζανες, κιτρινη κολοκυθα μικρη, σπαραγγια(σαν τηγανητα γινονται). Μεγαλα μανιταρια ψητα γεμιστα

Κοτοπουλο με πρασο, γιαουρτι κ μουσταρδα(ηταν σαν τηγανια το εχω προσαρμοσει στις νεες μεθοδους πια) 

Μπροκολο-κουνουπιδι γινονται ωραια σε πουρε με πατατα, μακαροναδα με μπροκολο κ τυρι κρεμα, μπροκολο σε σαλτσα πεστο, η ψητα μπροκολο η κουνουπιδι με λαδι η βουτυρο, σκορδο, παρμεζανα, καρυ η παπρικα

Λοιπόν ήδη  ξεκίνησα να δοκιμάζω συνταγές σου! :)Άρχισα από τα εύκολα. Χθες δοκίμασα στικς λαχανικών πανέ με ντιπ γιαουρτιού για απογευματινό. Το κασέρι επειδή το έτριψα στον τρίφτη, βγήκε λίγο χοντρό και δεν κόλλησε στα στικς. Την άλλη φορά θα αγοράσω το πολύ λεπτοτριμμενο ώστε να κόλλησει παντού και να βγουν πιο νόστιμα. Η μικρή δοκίμασε αλλά δεν ενθουσιαστηκε. Επίσης τα καρότα βγήκαν λίγο πιο σκληρά σε σχέση με τα κολοκυθάκια και τις μελιτζάνες. Την άλλη φορά θα τα αφήσω περισσότερο. 

Σήμερα έφτιαξα μπιφτεκακια με κιμά κοτόπουλου και λαχανικά(καρότα, κρεμμύδι, κολοκλυθι). Στην αρχή πάλι ξεχώρισε λίγο τα καρότα που τα είχα τριψει στον τρίφτη αλλά τελικά τα έφαγε αρκετά ευχάριστα! Εμείς ενθουσιαστήκαμε πάντως. Ο άνδρας μου θα πάρει και αύριο μαζί του στη δουλεια!:) :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τρελό σουξέ έχει τις τελευταίες μέρες στο σπίτι μας το εξής φαγητό που παίρνει 5 ολόκληρα λεπτά να γίνει και είναι μία χαρά πρόχειρο γεύμα, αντί για τοστ, σάντουιτς κλπ όταν δεν υπάρχει χρόνος:

Πίτα σουβλακιού μικρή, μία κουταλιά σάλτσα ντομάτας (εγώ την κάνω με ντομάτα, σκόρδο και βασιλικό, ούτε καν λάδι), και από πάνω φέτες μοτσαρέλας και ντομάτας και λίγα λεπτά ψήσιμο σε δυνατό φούρνο (να μην καεί, ίσα να μαλακώσει η μοτσαρέλα).  Θυμίζει λίγο πίτσα, δείχνει αρκετά εμφανίσιμο που θα το έβγαζα και σε καλεσμένους, και άρεσε πάρα πολύ και στα παιδιά. 

Κάνω γενικά το ίδιο και με μελιτζάνες, αλλά το τρώμε μόνο εγώ και η κόρη μου, και μου ήρθε τις προάλλες η έμπνευση που καθάριζα την κατάψυξη και ανακάλυψα πίτες για σουβλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς που γραψατε ότι μαγειρευετε κατσίκι ή και αρνι; το φτιαχνατε και πριν το παιδί ή είναι κάτι που σας πρότεινε ο παιδιατρος; γτ τελευταία άκουσα από μια γνωστή μου ότι  ο παιδιατρος πρότεινε να ξεκινήσει εισαγωγή κρέατος με κατσίκι και ξαφνιαστηκα. Γτ  συμβαίνει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Κορίτσια εσείς που γραψατε ότι μαγειρευετε κατσίκι ή και αρνι; το φτιαχνατε και πριν το παιδί ή είναι κάτι που σας πρότεινε ο παιδιατρος; γτ τελευταία άκουσα από μια γνωστή μου ότι  ο παιδιατρος πρότεινε να ξεκινήσει εισαγωγή κρέατος με κατσίκι και ξαφνιαστηκα. Γτ  συμβαίνει αυτο;

Αρνί εμείς μόνο Πάσχα, κατσίκι καμία φορα αν βρίσκαμε σπιτικο καναμε παϊδακια στη σχαρα και μπούτια ή χερακια στη γαστρα. οχι συστηματικα, αλλα μετα το παιδι παιρνουμε τακτικα. Ο δικός μου δλδ όσο τρώει μοσχάρι κ κοτόπουλο, τρώει κ κατσίκι κ κουνέλι. Αρνί δεν έχει φάει γιατί εκτοτε δεν ετυχε να κανονισουμε να μας κρατησουν κομματι ποτε, βολευτήκαμε με τα κατσίκια. 

 

Μηπως το παιδακι εχει αλλεργια στο μοσχαρι κ του προτεινε κατσικι; Επισης νομιζω αυτα ειναι καλες πηγες σιδήρου, δεν ειναι μονο το μοσχαρι, αλλα δεν τα ξερω ακριβως. Ο δικος μου πρωτο κρεας εφαγε κουνελι νομιζω. Ετυχε κ το βρηκαμε φρεσκο εκεινες τις μερες. Μοσχαρι διναμε λιγο την αρχη γιατι υπηρχε υποψία αλλεργίας κ το πήγαμε επιφυλακτικά. έτσι απο νωρις εφαγε ποικιλια κρεάτων και δεν του κανει πλεον διαφορά τι θα φαει. 

Link to comment
Share on other sites

@Astrien ξεκινήσαμε στον 6ο με μοσχάρι και στήθος κοτόπουλου και στους 7μισι η παιδίατρος μας, έβαλε στο διαιτολόγιο αρνί, κατσίκι, γαλοπούλα, κουνέλι.

Εισαγωγή κρέατος με κατσίκι μπορεί να σημαίνει οτι δεν προτείνει το μοσχάρι λόγω αλλεργίας ή υποψίας αλλεργίας όπως είπε @Έσπερος ή και ίσως επειδή το θεωρεί πιο αγνό κρέας (τρόπος εκτροφής). Επίσης κι εγώ έχω διαβάσει οτι το κατσικίσιο κρέας έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα (ανά 100g) σε σίδηρο, από το μοσχαρίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειχαν οι παππουδες στο χωριο ζωα, οποτε υπηρχε σαν εναλλακτικη, αλλο που εγω περασα καποια χρονια που δ το ετρωγα. Αλλα πραγματικα τα μικρα τρελαινονται, οποτε κ τωρα που δ εχουμε δικα μας παιρνουμε πολυ συχνα απο γνωστους

(οταν αρχισαμε το φαγητο των παιδιων σκεφτηκα ποσο τυχεροι ειμασταν εμεις που ειχαμε κ αγελαδες κ ηταν δικο μας κ το μοσχαρισιο αλλα κ το γαλα) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ξέρω πως αυτη η γιατρός γενικά προτεινει το κατσίκι και μου φάνηκε περίεργο! Εμείς δεν το τρώμε καθόλου εκτός Πάσχα και σκέφτομαι μήπως πρέπει να το δοκιμάσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ξέρω πως αυτη η γιατρός γενικά προτεινει το κατσίκι και μου φάνηκε περίεργο! Εμείς δεν το τρώμε καθόλου εκτός Πάσχα και σκέφτομαι μήπως πρέπει να το δοκιμάσω. 

αν είναι μικρό ζώο έχει πολύ ήπια γεύση κ είναι και πολύ τρυφερό. αναλογα κ με το μερος βεβαια κ τα χόρτα που τρωει. αλλα γενικα είναι ωραίο για παιδάκια επειδή είναι μαλακό. εγώ το κάνω λεμονάτο με αρακα συνηθως ή με συνοδεια σπανακορυζο ή μπρόκολο ή σελινο κ σελινοριζα. θελω να δοκιμασω κ φρικασέ. στη γαστρα με παράτες επισης ειναι πολυ ωραιο. θελει σκόρδο μπολικο και ρίγανη κ Θυμάρι. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2019 at 5:15 ΜΜ, Astrien είπε:

Κορίτσια εσείς που γραψατε ότι μαγειρευετε κατσίκι ή και αρνι; το φτιαχνατε και πριν το παιδί ή είναι κάτι που σας πρότεινε ο παιδιατρος; γτ τελευταία άκουσα από μια γνωστή μου ότι  ο παιδιατρος πρότεινε να ξεκινήσει εισαγωγή κρέατος με κατσίκι και ξαφνιαστηκα. Γτ  συμβαίνει αυτο;

Τα δύο μου παιδιά είχαν δυσανεξία στο αγελαδινό γάλα, γι αυτό και είχαμε προτιμήσει να μην τρώνε συνεχώς μοσχάρι. Γενικά αρνάκι/κατσίκι μαγειρεύω 1-2 φορές το μήνα, σίγουρα όχι κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...