Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΚΤΡΩΣΗ


Rachel

Recommended Posts

ΜΑΡΙΑ Χ. ΣΤΟΝ 5ο ΜΗΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΙΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΚΑΤΩ.ΕΣΥ ΣΕ ΠΟΣΟ ΜΗΝΩΝ ΕΙΣΑΙ;

θα γίνω μανούλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 188
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ursa Major

    Ursa Major 17 δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 16 δημοσιεύσεις

  • nen

    nen 15 δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 13 δημοσιεύσεις

ΜΑΡΙΑ Χ. ΣΤΟΝ 5ο ΜΗΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΙΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΚΑΤΩ.ΕΣΥ ΣΕ ΠΟΣΟ ΜΗΝΩΝ ΕΙΣΑΙ;
Σ'ευχαριστω,ταλαιπωρηθηκα λιγο μεχρι να μεινω εγκυος,αλλα ευτυχως ολα καλα τωρα. :D Εγω ειμαι στον 6ο.
6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εγω παντρευτηκα στα 24 και τωρα στα 26 μου αποφασισαμε να κανουμε παιδακι. Προσπαθουμε εδω και 7 μηνες, και ξερετε τι σκεφτομαι καθε μερα; Μηπως μας τιμωρει ο θεος που δεν καναμε παιδακι με το που παντρευτηκαμε, βιαστικα βιαστικα, οπως κανουν τα περισσοτερα ζευγαρια;;; Θελαμε πρωτα να ''γλεντησουμε'' την ζωη μας (ταξιδια, βολτες κτλ) και μετα να κανουμε μωρο. Και καποιες φορες το μετανιωνω, νοιωθω πολυ ασχημα. Και αυτη θα σκοτωσει 2 μωρα;;;; Ελεος πια!!! Καλα λεω καποιες φορες, βλεποντας τετοιες καταστασεις, οτι ο θεος δεν ξερει που τα δινει....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αφήστε το Θεό στην ησυχία του. Καλό μου κορίτσι, ο Γκρούεφκσι εισέβαλε στην Οσετία, κοτζάμ αεροπλάνο έπεσε στην Ισπανία, ο Ντέμης φεύγει απ'την ΑΕΚ και εσύ πιστεύεις ότι ο Θεός ασχολείται με το αν πήγες εσύ διακοπές ή αν η βαρεμένη θα κάνει έκτρωση;;;;

 

Δηλαδή, θες να πεις ότι ο Θεός θέλει να κάνουμε παιδί αμέσως μόλις παντρευτούμε και αν δεν το κάνουμε θα μας τιμωρήσει; Μπορείς να μου πεις πού το είδες αυτό γραμμένο; Αναφέρεται κάπου στα Ευαγγέλια; Ή μήπως στο είπε ο παπάς του χωριού σου; Και μήπως θα πρέπει να το χρησιμοποιήσεις το μυαλό που σου έδωσε ο καλός Θεός για να απορρίπτεις τέτοιες απίστευτες και απολύτως απαράδεκτες απόψεις που ουσιαστικά δυσφημίζουν το Θεό που εσύ επικαλείσαι;

 

Προσωπικά αν ήμουνα Θεός, όσους τρομοκρατούν με τέτοιες #%$^@ τον κοσμάκη απλώς θα τους είχα ρίξει στα τάρταρα.

 

Λοιπόν, σκέψου λίγο λογικά και ξεκόλλα. Και όποιος σου είπε αυτές τις %$^#*@ να πας να του πεις εκ μέρους μου ότι έχει τόση σχέση με το Θεό όση έχει και η Στέλλα Μπεζαντάκου με το τραγούδι: καμία απολύτως!!!

 

Α, όσο για το γιατί αυτή τα σκοτώνει ενώ εσύ τα θέλεις: δεν υπάρχει σύστημα απευθείας απόδοσης των ανεπιθύμητων παιδιών σε γονείς που τα θέλουν ή τέλος πάντων αυτό το σύστημα που υπάρχει έχει πολλά προβλήματα. Αν λειτουργούσε ένα αποτελεσματικό τέτοιο σύστημα, τότε θα μπορούσαμε να λέμε ό,τι θέλουμε. Αλλά αφού αυτή θα τα κάνει και αυτή δεν τα θέλει, σε εμάς δεν πέφτει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αφήστε το Θεό στην ησυχία του. Καλό μου κορίτσι, ο Γκρούεφκσι εισέβαλε στην Οσετία, κοτζάμ αεροπλάνο έπεσε στην Ισπανία, ο Ντέμης φεύγει απ'την ΑΕΚ και εσύ πιστεύεις ότι ο Θεός ασχολείται με το αν πήγες εσύ διακοπές ή αν η βαρεμένη θα κάνει έκτρωση;;;;

 

Αν εξαιρέσουμε την εισβολή του... Γκρούεφσι στην Οσετία, δεν θα μπορούσες να το έχεις θέσει καλύτερα Εκάβη!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα δε μπορώ αγάπη μου να διαβάζω τέτοια πράγματα, θα πάθω καμιά ανακοπή, όλο το αίμα μεταναστεύει στο κεφάλι, κάτι μου'ρχεται...

 

Αν και όσο το σκέφτομαι καθόλου κακή ιδέα να στείλουμε το γκρούεφκσι εκεί πάνω, θα κάνουνε καλή παρέα με το σαακασβίλι γιατί έχουν και παρόμοιο ύψος IQ

Link to comment
Share on other sites

εγω συμφωνω οτι οι αποψεις, οι τοσο ακραιες, κατα των εκτρωσεων ειναι υπερβολικες,αλλα... ξερω γω τωρα... να ανακατεψουμε και τον γκρουεφσκι και τον πουτιν και το Θεο... too much! σε λιγο θα μπουκαρει και ο Τζακ Μπαουερ απο το 24!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου "έκατσε" από όσα λες είναι ένας απίστευτος σκοταδισμός που πηγαίνει πίσω την κοινωνία μας και τους ανθρώπους που τον ακολουθούν, ακόμη κι εσένα κι ας μην το καταλαβαίνεις.

 

Έχεις το άγχος της προσπάθειάς σου, κι έχεις κι από πάνω κάτι απίστευτες μπούρδες που, πες μου, σε τί μπορούν να σε βοηθήσουν; Τί νόημα έχουν; Τί Θεός είναι αυτός που τιμωρεί έτσι εύκολα, χωρίς νόημα; Τί Θεός είναι αυτός που θεωρεί ότι ένα νιόπαντρο ζευγάρι δεν έχει το δικαίωμα να περάσει λίγο καιρό μόνο του, επειδή έτσι θέλει; Ποιός τα λέει αυτά τα πράγματα;;;;; Αφού είσαι πιστή στο Θεό, γιατί δε σκέφτεσαι ότι αυτά που ήθελε να πει τα είπε μέσα από τα ευαγγέλια και ότι ο κάθε γέροντας, η κάθε κυρα κατίνα δεν έχει το δικαίωμα να μιλάει εξ ονόματος του Θεού, εκφράζει μόνο την άποψή του, την αρρώστια του; Δεν το καταλαβαίνεις ότι αυτές οι αντιλήψεις μόνο χριστιανικές δεν είναι; ότι ο θεός δεν έχει καμία σχέση με αυτά τα τερατουργήματα;

 

Επίσης, όσο κι αν θεωρώ αφελή την κοπέλα που έκανε τη συγκεκριμένη έκτρωση, ενίσταμαι σοβαρά μπροστά σε τέτοια σχόλια εναντίον της. Μπορεί να μη σ'αρέσει αλλά δεν είναι καθόλου πιθανό ότι ο Θεός θα την "τιμωρήσει" για την επιλογή της. Αυτή μπορεί να κάνει πέντε παιδιά και άλλες άξιες κοπέλες να μην κάνουν, έτσι είναι η ζωή και πολύ καλά κάνει και είναι έτσι. Δεν καταλαβαίνω τί αρρωστημένη ικανοποίηση μπορέι να αντλήσει κάποιος στη σκέψη ότι αυτή η κοπέλα θα τιμωρηθεί σκληρά. Όλοι οι άνθρωποι κάνουν λάθη και όλοι οι άνθρωποι δικαιούνται συγχώρεση και μια δεύτερη ευκαιρία, ακόμη και οι χειρότεροι δολοφόνοι. Εγώ προσωπικά δε χαίρομαι στη σκέψη ότι μπορεί να υπάρχει ένας θεός που ζυγιάζει τα πράγματα όπως το περιγράφεις.

 

Όσο για το γιατί μπλέκω το Γκρούεφσκι και το Θεό στη συζήτηση, είναι απλό: όταν μια συζήτηση έχει φτάσει σε ένα σημείο και μετά αρχίζουμε να μπλέκουμε θεούς μέσα, ε, να μη βάλω κι εγώ το γκρούεφσκι; ο καθένας ό,τι έχει βάζει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου "έκατσε" από όσα λες είναι ένας απίστευτος σκοταδισμός που πηγαίνει πίσω την κοινωνία μας και τους ανθρώπους που τον ακολουθούν, ακόμη κι εσένα κι ας μην το καταλαβαίνεις.

 

Έχεις το άγχος της προσπάθειάς σου, κι έχεις κι από πάνω κάτι απίστευτες μπούρδες που, πες μου, σε τί μπορούν να σε βοηθήσουν; Τί νόημα έχουν; Τί Θεός είναι αυτός που τιμωρεί έτσι εύκολα, χωρίς νόημα; Τί Θεός είναι αυτός που θεωρεί ότι ένα νιόπαντρο ζευγάρι δεν έχει το δικαίωμα να περάσει λίγο καιρό μόνο του, επειδή έτσι θέλει; Ποιός τα λέει αυτά τα πράγματα;;;;; Αφού είσαι πιστή στο Θεό, γιατί δε σκέφτεσαι ότι αυτά που ήθελε να πει τα είπε μέσα από τα ευαγγέλια και ότι ο κάθε γέροντας, η κάθε κυρα κατίνα δεν έχει το δικαίωμα να μιλάει εξ ονόματος του Θεού, εκφράζει μόνο την άποψή του, την αρρώστια του; Δεν το καταλαβαίνεις ότι αυτές οι αντιλήψεις μόνο χριστιανικές δεν είναι; ότι ο θεός δεν έχει καμία σχέση με αυτά τα τερατουργήματα;

 

Επίσης, όσο κι αν θεωρώ αφελή την κοπέλα που έκανε τη συγκεκριμένη έκτρωση, ενίσταμαι σοβαρά μπροστά σε τέτοια σχόλια εναντίον της. Μπορεί να μη σ'αρέσει αλλά δεν είναι καθόλου πιθανό ότι ο Θεός θα την "τιμωρήσει" για την επιλογή της. Αυτή μπορεί να κάνει πέντε παιδιά και άλλες άξιες κοπέλες να μην κάνουν, έτσι είναι η ζωή και πολύ καλά κάνει και είναι έτσι. Δεν καταλαβαίνω τί αρρωστημένη ικανοποίηση μπορέι να αντλήσει κάποιος στη σκέψη ότι αυτή η κοπέλα θα τιμωρηθεί σκληρά. Όλοι οι άνθρωποι κάνουν λάθη και όλοι οι άνθρωποι δικαιούνται συγχώρεση και μια δεύτερη ευκαιρία, ακόμη και οι χειρότεροι δολοφόνοι. Εγώ προσωπικά δε χαίρομαι στη σκέψη ότι μπορεί να υπάρχει ένας θεός που ζυγιάζει τα πράγματα όπως το περιγράφεις.

 

Όσο για το γιατί μπλέκω το Γκρούεφσκι και το Θεό στη συζήτηση, είναι απλό: όταν μια συζήτηση έχει φτάσει σε ένα σημείο και μετά αρχίζουμε να μπλέκουμε θεούς μέσα, ε, να μη βάλω κι εγώ το γκρούεφσκι; ο καθένας ό,τι έχει βάζει...

 

επιτέλους και μία λογική αντίδραση σε αυτό το τόπικ....Μπράβο Εκάβη...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκάβη καλό είναι να σέβεσαι όλες τις απόψεις. Εγώ συμφωνώ μαζί σου με όλα όσα έχεις πει αλλά προσπάθησε να διατυπώνεις έστω και τον θυμό σου με πιο όμορφο τρόπο. Ο καθένας έχει την αποψή του.

Link to comment
Share on other sites

Είπε κάποιος ότι ο Θεός θα "τιμωρήσει" τη συγκεκριμένη? Δεν νομίζω, (θα ήταν παράλογο άλλωστε) αλλά δε το λεω με σιγουριά γιατί δεν έχω παρακολουθήσει όλα Posts. Το θέμα είναι γιατί από τη στιγμή που δεν ήθελε παιδί για τους δικούς της λόγους, δεν πήρε προφυλάξεις.

Οι εκτρώσεις καλώς ή κακώς έχουν γίνει ρουτίνα πια, δεν μου κάνει καμια εντύπωση, αλλά όταν άκουσα μια περίπτωση που μια έκανε έκτρωση επειδή το παιδί ήταν κορίτσι και δεν το ήθελε ο άντρας της, πραγματικά εξαγριώθηκα. Και για να έιδαν το φύλο του μωρού παει να πει ότι ήταν τουλάχιστον 4 μηνών έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

A, και να συμπληρώσω ότι η συγκεκριμένη έιχε ήδη ένα κοριτσάκι και ήθελε αγόρι. Μετά την έκτρωση δεν μπορούσε να συλλάβει ξανά (πείτε το όπως θέλετε) και κάνει θεραπεία τώρα. Και ρωτάω, αν συλλάβει πάλι κορίτσι θα κάνει και δεύτερη έκτρωση?

Link to comment
Share on other sites

Σέβομαι όλους τους ανθρώπους, αλλά δε συμφωνώ ότι ο καθένας έχει την άποψή του και οκ, πάσο. Δε μπορείς να έχεις οποιαδήποτε άποψη θέλεις. Δε μπορεί να είναι η άποψή σου ότι όσοι παρκάρουν παράνομα πρέπει να αποκεφαλίζονται δημόσια. Είναι μια άποψη, δε λέω, αλλά δε μπορείς να κάνεις σοβαρή συζήτηση σε τέτοιο πλαίσιο. Επίσης, δε μπορεί να είναι η άποψή σου ότι ο Θεός τιμωρεί τα ζευγάρια που αργούν να κάνουν παιδί, απλώς δε γίνεται να το πιστεύεις αυτό, δεν είναι δυνατόν στη σύγχρονη ελληνική κοινωνία να γράφονται τέτοια πράγματα. Οπότε ναι μεν "ο καθένας έχει την άποψή του", αλλά να σκεφτόμαστε και λίγο.

 

Είναι αλήθεια ότι δε μπορώ να διαχειριστώ το θυμό μου όταν έχω απέναντί μου την ανθρώπινη βλακεία. Η βλακεία είναι κατ'εμέ το μεγαλύτερο πρόβλημα των ανθρώπινων κοινωνιών. Κάποιες αντιλήψεις με ενοχλούν βαθύτατα, με προσβάλουν και θέλω να προσπαθήσω να μειωθούν. Συγνώμη αν ενοχλώ κάποιους με το στυλ μου, αλλά δε νομίζω ότι προσβάλω κανέναν. Απλώς μπορεί να τη σπάω σε κάποιους που δεν έχουν σοβαρά επιχειρήματα για να μου απαντήσουν και επιμένουν στις μεσαιωνικές απόψεις τους. Αυτούς δε θα τους λυπηθώ καθόλου, αφού απορρίπτουν τη λογική, καλά να πάθουν.

 

bou-bou, όταν κάποιος μπαίνει σε αυτή τη συζήτηση για την παντρεμένη που έκανε έκτρωση και αναφέρεται στο Θεό που τιμωρεί, τί άλλο μπορεί να καταλάβει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπω ότι αυτή ήταν η εκδοχή που βγήκε προς τα έξω. Κανείς παρά μονο το ζευγάρι ξέρει την πραγματαική αλήθεια οπότε καλό θα είναι να μην κρίνουμε με ευκολία

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα bou-bou μου σίγουρα αυτό που κάνει η συγκεκριμένη είναι τερατώδες. Η γυναίκα είναι για τα σίδερα. Αν τα κάνει όλα αυτά για το φύλλο του παιδιού φανερώνει ότι η γυναίκα αυτή πιθανόν παρουσιάζει στοιχεία ρατσισμού γενικότερα. Τώρα όσον αφορά ότι τώρα δεν μπορεί να κάνει άλλο παιδί δεν νομίζω ότι είναι τιμωρία ή θέλημα θεού. Η ίδια κατέστρεψε τον οργανισμό και το σώμα της. Παρόλο αυτά το σώμα της της ανήκει και μπορεί να το κάνει ότι θέλει. Εμείς είμαστε οι τελευταίοι που πρέπει να κρίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έχει πει ότι όποια γυναίκα είναι παντρεμένη απαγορεύεται να κάνει έκτρωση; Μπορεί κάποιες από εσάς να διαφωνείτε με αυτό που λέω αλλά κορίτσια ο καθένας αποφασίζει για το σώμα του μόνος του. Θεωρεί ότι κάνει καλό να κάνει εκτρώσεις; Οκ το αποδεχόμαστε και στηρίζει ο καθένας την αποψή του γύρω απο αυτό το θέμα. Πάντως σε καμία περίπτωση ΜΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο Ekabh σε αυτά που λες. Αλλά νομίζω ότι αναφέρθηκε σε προσωπική της τιμωρία, όχι σε τιμωρία όλως των γυναικών που κάνουν εκτρώσεις.

Και να σου πω και κάτι, όταν μπεις στη διαδικασία να κανεις παιδί και περνάνε τα χρόνια και μπαίνεις σε ένα κυκεώνα εξετάσεων, επεμβάσεων και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Οταν σου έχει γίνει σκοπός της ζωής σου ένα παιδί, όταν ξυπνάς και κοιμάσαι με τη σκέψη αυτή (δεν λέω ότι όλα αυτά είναι λογικά αλλά συμβαίνουν συχνά) και παρόλα αυτά δεν μπορέις, είναι πολύ εύκολο να φτάσεις στην παράνοια και να σκέφτεσαι απίστευτα πράγματα που κάτω από άλλες συνθήκες θα γέλαγες με τέτοιες αντιδράσεις και τις χαρατήριζες γραφικές και υστερικές. Οταν έχεις πιάσει πάτο μπορείς πολύ εύκολα θα περάσεις στην άλλη όχθη και να αρχίσεις να φαντάζεσαι ότι "τιμωρείσαι" για κάτι, να νιώθεις ζήλια για της γυναίκες που κάνουν παιδιά με τόση ευκολία και μίσος για εκείνες που τα πετάνε στα σκουπίδια των μαιευτηρίων ξανά και ξανά και ξανά ή τα παρατάνε στα ιδρύματα.

Αυτές οι γυναίκες έχουν κάθε δικαίωμα να νιώσουν και το πιο άθλιο συναίσθημα που υπάρχει. Και όσο παράλογα είναι αυτά για όλους τους υπόλοιπους, είναι πολύ λογικά για εκείνες.

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα bou-bou μου σίγουρα αυτό που κάνει η συγκεκριμένη είναι τερατώδες. Η γυναίκα είναι για τα σίδερα. Αν τα κάνει όλα αυτά για το φύλλο του παιδιού φανερώνει ότι η γυναίκα αυτή πιθανόν παρουσιάζει στοιχεία ρατσισμού γενικότερα. Τώρα όσον αφορά ότι τώρα δεν μπορεί να κάνει άλλο παιδί δεν νομίζω ότι είναι τιμωρία ή θέλημα θεού. Η ίδια κατέστρεψε τον οργανισμό και το σώμα της. Παρόλο αυτά το σώμα της της ανήκει και μπορεί να το κάνει ότι θέλει. Εμείς είμαστε οι τελευταίοι που πρέπει να κρίνουμε.

 

Μα δεν είπα ότι "τιμωρήθηκε", είπα ότι απλά μετά την έκτρωση δεν μπορεί να κάνει παιδί και ο καθένας μπορεί να δώσει την ερμηνεία τη δικία του ανάλογα τα βιώματα και τα πιστευω του. Για κάποιον μπορεί να έιναι τιμωρία, για αλλον θέμα χρόνου και τύχης.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έχει πει ότι όποια γυναίκα είναι παντρεμένη απαγορεύεται να κάνει έκτρωση; Μπορεί κάποιες από εσάς να διαφωνείτε με αυτό που λέω αλλά κορίτσια ο καθένας αποφασίζει για το σώμα του μόνος του. Θεωρεί ότι κάνει καλό να κάνει εκτρώσεις; Οκ το αποδεχόμαστε και στηρίζει ο καθένας την αποψή του γύρω απο αυτό το θέμα. Πάντως σε καμία περίπτωση ΜΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ

 

Φυσικά Σωτηρία μου δεν απαγορεύεται η έκτρωση στο γάμο όπως και έκτος γάμου, δεν κάνω διαχωρισμό. Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός μας να μην επιθυμεί μια εγκυμοσύνη και να τη σταματήσει.

 

Η έκτρωση όμως ως μέσο αντισύλληψης (το να έχεις κάνει 10 εκτρώσεις και να συνεχίζεις), sorry αλλά είναι έγκλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...