Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΚΤΡΩΣΗ


Rachel

Recommended Posts

Στειλτον να σου βρει κολλυβα... (σορυ για το μακαβριο του θεματος αλλα το ειχε κανει η αδελφη μου στο γαμπρο μου...της μυρισαν λεει κολλυβα (ετσι γραφονται;; ) Εριξα ενα απο τα καλυτερα γελια της ζωής μου τοτε!! Απιστευτο καψονι!! )

 

ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΠΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΟΛΛΥΒΑ; ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧ

line_line_typew12_beg_d_typew11_time_1195880400_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 188
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ursa Major

    Ursa Major 17 δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 16 δημοσιεύσεις

  • nen

    nen 15 δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 13 δημοσιεύσεις

καλα ρε κοριτσια, αλλα ΚΑΜΙΑ σας δεν εχει κανει εκτρωση, ποτε????

 

καμια δεν την πατησε οταν ηταν πιτσιρικα, μαθητρια η φοιτητρια, καμια δεν εμπλεξε ποτε με κανεναν παπαρα που τη παρατησε στα κρυα του λουτρου η της φεροταν ασχημα,καμια δεν μεθυσε ποτε σε παρτυ η σε κλαμπ και εκανε ερωτα χωρις να σκεφτει το αυριο,σε καμια δεν ετυχε ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΕΙ ετσι απλα??

 

τι διαλο, σε τοσο τελεια κοινωνια ζουμε??

 

Ανήκω στις ευτυχισμένες που ναι δεν έχουν κάνει ποτέ έκτρωση. Και αυτό δεν είναι απλά θέμα τύχης αλλά υπευθυνότητας και ευσυνειδησίας!

Κατ'αρχήν έμαθα να επιλέγω προσεκτικά τους συντρόφους μου, αλλά επειδή όλοι μπορεί να πέσουμε έξω στις επιλογές μας κάποια στιγμή, σε κάθε περίπτωση έμαθα να μην αφήνω αυτό το θέμα στην τύχη του. Έπαιρνα αντισυλληπτικά από τα 18 έως τα 26 (με μικρά διαλλείματα) ακριβώς για να μην βρεθώ ποτέ σε αυτή τη θέση! Αυτό γιατί αν έμενα έγκυος θα το κρατούσα με απρόβλεπτες συνέπειες για την μετέπειτα ζωή μου, οπότε απλά δεν το ρίσκαρα!

Link to comment
Share on other sites

και γω συμφωνω με τη Jean,που συμφωνει με τη Maryp,που συμφωνει με την ursa στο θεμα της αντισυλληψης, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ, ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΕ ΠΟΠ ΚΟΡΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΤΕΚΤΕΝΟΜΕΝΑ?????????

ουτε θα βγει με... αποτυπωμα του... οργανου στο κουτελο!!!!!

 

το κερατο μου!!!! :evil::twisted::mad:

 

Είσαι φοβερή...καλά το λέω...τυχεράκιας ο σύζυγος! :lol::lol::lol:

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως, η αληθεια ειναι οτι δε μου πολυδινει σημασια οταν ζηταω κατι... κλαψ... πριν 4-5 μηνες μου ειχε καρφωθει να φαω μπακλαβα... ε,μου φερε... προχτες!!!

λεω χτες, "να χαμε τωρα μια αστακομακαροναδα" και μου απανταει "ο αστακος ειναι ευκολος, μακαρονια που θα βρουμε" :evil:

Ντόινγκ :shock:

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Διατυπώθηκε σε κάποιο σημείο η ερώτηση "όταν συγκρούονται τα συμφέροντα μητέρας και αγέννητου παιδιού, ποιανού τα δικαιώματα έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα", κάπως έτσι ειπώθηκε στο πλαίσιο του επιχειρήματος ότι όποια κάνει έκτρωση σκέφτεται τον εαυτό της κυρίως.

 

Πιστεύω ότι σε αυτή τη σύγκρουση πρέπει να υπερτερούν τα δικαιώματα της μητέρας για καθαρά πρακτικούς λόγους. Όταν μια γυναίκα δε θέλει να κάνει ένα παιδί, δεν πρέπει με τίποτα να το κάνει, δεν πρέπειειειειειει. Μπορεί το κίνητρό της να είναι ηλίθιο με τα δικά μου ή τα δικά σας κριτήρια,

ότι θα χαλάσει το σώμα της,

ότι νοιώθει απροετοίμαστη,

ότι δε θέλει να χαλάσει τη ζαχαρένια της,

ότι θέλει να είναι αυτή το μωρό, αυτήν να κανανεύουν όλοι και όχι ένα άλλο πλάσμα.

Μάλιστα.

Ακόμη και σε αυτές τις περίπτώσεις, ΚΥΡΙΩΣ σε αυτές τις περιπτώσεις, αυτή η γυναίκα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κάνει παιδί. Γιατί; Γιατί, τη φαντάζεστε αυτή ως μάνα; Πόσες πιθανότητες έχει να είναι εντάξει στο ρόλο της;

 

Μια μάνα πρέπει να πληροί μία και μόνο μία προϋπόθεση: να αγαπάει το παιδί της, πράγμα που προϋποθέτει να το θέλει. Αν δεν το αγαπάει, τότε οι πιθανότητες αυτό το παιδί να δυστυχήσει είναι πάρα πολλές και πιστεύω ότι ως κοινωνία δεν έχουμε πολλά τέτοια περιθώρια, χρειαζόμαστε περισσότερους ευτυχισμένους ανθρώπους.

 

Δεν πρέπει να μπαίνουμε στη διαδικασία να αξιολογούμε τους λόγους για τους οποίους γίνεται η έκτρωση. Γιατί είναι αμελητέος λόγος για έκτρωση το ότι απλώς δεν το θέλω; Ποιός θα υποχρεώσει τον άλλο να θέλει να γίνει γονιός;

 

Αφού αυτή η κοπέλα θέλει να την κάνει την έκτρωση, τότε ΠΡΕΠΕΙ να την κάνει. Κανείς δεν πρέπει να υποχρεώνεται να κάνει παιδί, ιδιαίτερα αν είναι τόσο αφελής και χαζός (κατ'εμέ) ώστε να πιστεύει ότι δεν τρέχει και τίποτα να κάνει έκτρωση. Γιατί πρέπει να υποχρεώσουμε μια χαζή κοπέλα να αναθρέψει ένα παιδί;;;;; Τί θα κερδίσουμε ως κοινωνία; Τί θα κερδίσει το ίδιο το παιδί;;;;

 

Οπότε είμαι σαφώς υπέρ της έκτρωσης, ίσως είναι ένας τρόπος να γεννιούνται περισσότεροι ευτυχισμένοι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ... ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΦΙΛΗ, ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΔΙΔΥΜΑ, ΠΑΕΙ Ν ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ ΑΥΡΙΟ, ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΕΤΟΙΜΗ.....ΕΙΝΑΙ 24 ΧΡΟΝΩΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ... ΔΟΥΛΕΥΕΙ Κ ΑΥΤΗ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ....

ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ... ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΒΛΑΜΜΕΝΕΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΝ... ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΤΑ ΤΗΣ ΕΚΤΡΩΣΗΣ.... ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΗ.. ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΕΝΩ ΣΠΟΥΔΑΖΑ... ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑ.. ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ... ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΑΡΑΧΤΗΚΑ!!!! ΟΥΦ!!!!

 

Ξέρεις κάτι Rachel καταλαβαίνω πώς νιώθεις και οτι μια τέτοια πράξη τη βρίσκεις εγκληματική..και ίσως και να έχεις δίκιο..όμως το νόμισμα έχει δυο πλευρές και εμείς δεν ξέρουμε τη δική της..το πως νιώθει εκείνη, αν είναι καλά με τον άντρα της, με το οικείο περιβάλλον της, με τον εαυτό στην τελική και τόσα άλλα που μόνο εκείνη τα ξέρει. Δεν εγκρίνω την έκτρωση ως απόφαση αλλά ούτε συμφωνώ και με την καταδίκη της γυναίκας που το κάνει. Και ξέρεις και κάτι άλλο; ίσως να μη βρέθηκε ένας άνθρώπος να της μιλήσει με αγάπη, να την εμψυχώσει, να τη στηρίξει συναισθηματικά, να της δώσει κουράγιο και να τη βοηθήσει να ξεπεράσει τον εαυτό της...να της ανοίξει τα μάτια στο τι συνεπάγεται μια έκτρωση για εκείνη πρώτα απ' όλα, για την υγεία της...είναι σίγουρα πιο εύκολο όμως να "λιθοβολούμε" τον άλλο παρά να τον αγαπάμε, να τον πονάμε και να τον στηρίζουμε..και τον εαυτό μου βάζω μέσα..μόνο αν βρεθούμε στην ίδια θέση με τον άλλο ίσως να τον καταλάβουμε...πάντως δε θα ήθελα να είμαι στη θέση της, είναι πραγματικά σκληρή απόφαση

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ... ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΦΙΛΗ, ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΔΙΔΥΜΑ, ΠΑΕΙ Ν ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ ΑΥΡΙΟ, ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΕΤΟΙΜΗ.....ΕΙΝΑΙ 24 ΧΡΟΝΩΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ... ΔΟΥΛΕΥΕΙ Κ ΑΥΤΗ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ....

ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ... ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΒΛΑΜΜΕΝΕΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΝ... ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΤΑ ΤΗΣ ΕΚΤΡΩΣΗΣ.... ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΗ.. ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΕΝΩ ΣΠΟΥΔΑΖΑ... ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑ.. ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ... ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΑΡΑΧΤΗΚΑ!!!! ΟΥΦ!!!!

 

Ξέρεις κάτι Rachel καταλαβαίνω πώς νιώθεις και οτι μια τέτοια πράξη τη βρίσκεις εγκληματική..και ίσως και να έχεις δίκιο..όμως το νόμισμα έχει δυο πλευρές και εμείς δεν ξέρουμε τη δική της..το πως νιώθει εκείνη, αν είναι καλά με τον άντρα της, με το οικείο περιβάλλον της, με τον εαυτό στην τελική και τόσα άλλα που μόνο εκείνη τα ξέρει. Δεν εγκρίνω την έκτρωση ως απόφαση αλλά ούτε συμφωνώ και με την καταδίκη της γυναίκας που το κάνει. Και ξέρεις και κάτι άλλο; ίσως να μη βρέθηκε ένας άνθρώπος να της μιλήσει με αγάπη, να την εμψυχώσει, να τη στηρίξει συναισθηματικά, να της δώσει κουράγιο και να τη βοηθήσει να ξεπεράσει τον εαυτό της...να της ανοίξει τα μάτια στο τι συνεπάγεται μια έκτρωση για εκείνη πρώτα απ' όλα, για την υγεία της...είναι σίγουρα πιο εύκολο όμως να "λιθοβολούμε" τον άλλο παρά να τον αγαπάμε, να τον πονάμε και να τον στηρίζουμε..και τον εαυτό μου βάζω μέσα..μόνο αν βρεθούμε στην ίδια θέση με τον άλλο ίσως να τον καταλάβουμε...πάντως δε θα ήθελα να είμαι στη θέση της, είναι πραγματικά σκληρή απόφαση

 

Θα συμφωνήσω με την ELENIX. Και καλύτερα να καταδικάζουμε την πράξη. Όχι τον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ... ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΦΙΛΗ, ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΔΙΔΥΜΑ, ΠΑΕΙ Ν ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ ΑΥΡΙΟ, ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΕΤΟΙΜΗ.....ΕΙΝΑΙ 24 ΧΡΟΝΩΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ... ΔΟΥΛΕΥΕΙ Κ ΑΥΤΗ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ....

ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ... ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΒΛΑΜΜΕΝΕΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΝ... ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΤΑ ΤΗΣ ΕΚΤΡΩΣΗΣ.... ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΗ.. ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΕΝΩ ΣΠΟΥΔΑΖΑ... ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑ.. ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ... ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΑΡΑΧΤΗΚΑ!!!! ΟΥΦ!!!!

 

 

Και κάτι άλλο που δεν ανέφερα..το οτι έχει μια καλή οικονομική κατάσταση δεν σημαίνει τίποτα..και οτι εσύ το κράτησες στα 20 σου πάλι δε λέει τίποτα..ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός..δεν υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά..άλλωστε ποιός μας λέει οτι εμείς είμαστε οι σωστοί, οι αψεγάδιαστοι;δεν κάνουμε λάθη εμείς;ίσως αυτά που κάνουμε εμείς να είναι και χειρότερα των άλλων

Link to comment
Share on other sites

Ekabn διάβασα με προσοχή το κείμενό σου και τις απόψεις που διατυπώνεις.

Το ερώτημα που έθεσα για προβληματισμό, δηλαδή ποιό δικαίωμα υπερτερεί, της αυτοδιάθεσης της μητέρας ή του συνειλημμένου ανθρώπου, το απάντησες νομίζω αβίαστα και απόλυτα.

 

Δεν είπα ποτέ πως πρέπει να απαγορευτούν οι εκτρώσεις, είναι δικαίωμα της κάθε γυναίκας να αποφασίζει τί θα κάνει. Εκεί που επιμένω, οπότε διαφέρει η προσέγγισή μας, είναι στο να αναγνωριστεί επιτέλους ευρέως οτι η έκτρωση είναι αφαίρεση ζωής. Ολα τα επιχειρήματα που γράφεις είναι δικαιολογίες, ελαφρυντικά ενός εγκλήματος. Λέω οτι άν συμφωνήσουμε πως κάνοντας έκτρωση σκοτώνουμε έναν άνθρωπο που συνελλήφθη για να ζήσει, όπως κι άν έγινε αυτό, τότε θα αντιμετωπίζουμε πιο εύκολα την διαδικασία ελέγχου των γεννήσεων στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αν δικαιολογούμε την αδιαφορία, την έλλειψη ευθύνης, τον ωχαδερφισμό, άν δεχόμαστε με τόση ευκολία την έκτρωση ως μέσο αντισύλληψης, δεν σεβόμαστε ούτε τον ίδιο μας τον εαυτό, ούτε τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που επιμένω, οπότε διαφέρει η προσέγγισή μας, είναι στο να αναγνωριστεί επιτέλους ευρέως οτι η έκτρωση είναι αφαίρεση ζωής. Ολα τα επιχειρήματα που γράφεις είναι δικαιολογίες, ελαφρυντικά ενός εγκλήματος. Λέω οτι άν συμφωνήσουμε πως κάνοντας έκτρωση σκοτώνουμε έναν άνθρωπο που συνελλήφθη για να ζήσει, όπως κι άν έγινε αυτό, τότε θα αντιμετωπίζουμε πιο εύκολα την διαδικασία ελέγχου των γεννήσεων στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αν δικαιολογούμε την αδιαφορία, την έλλειψη ευθύνης, τον ωχαδερφισμό, άν δεχόμαστε με τόση ευκολία την έκτρωση ως μέσο αντισύλληψης, δεν σεβόμαστε ούτε τον ίδιο μας τον εαυτό, ούτε τους άλλους.

 

 

Χαίρε Ursa, δε μ'αρέσει καθόλου που διαφωνώ μαζί σου, δε μου'χει ξανασυμβεί, συνήθως είμαι σύμφωνη με ό,τι πεις :lol:

 

Αν κατάλαβα καλά, η λογική σου είναι η εξής:

 

Αν ως κοινωνία συμφωνήσουμε ότι η έκτρωση είναι φόνος

τότε

οι άνθρωποι θα αντιληφθούν πόσο σοβαρή υπόθεση είναι και δε θα καταφεύγουν σε αυτή με τόση ευκολία.

 

Δεν ξέρω, ίσως και να είναι έτσι, αλλά εγώ δεν το νομίζω. Ίσως δεν είμαι τόσο αισιόδοξος άνθρωπος, δεν ξέρω... Γενικά, δεν είμαι και τόσο σίγουρη για την αποτελεσματικότητα τέτοιων πρακτικών. Μάλλον φοβάμαι ότι η ενίσχυση της κατακραυγής θα δημιουργήσει πρόσθετα προβλήματα στους ανθρώπους που, συνειδητά και πέραν πάσης αμφιβολίας, θέλουν να κάνουν έκτρωση.

 

Πάντως, πιστεύω ότι ως κοινωνία σαφώς και θεωρούμε την έκτρωση φόνο. Δεν αποδεχόμαστε την έκτρωση, δεν το θεωρούμε "καλό πράγμα", καμία δε θέλει να της τύχει. Ποιός δεν το αναγνωρίζει αυτό; Υπάρχει κανείς που να βγαίνει και να λέει ότι η έκτρωση έχει κάτι καλό πάνω της;

 

Κι όμως πάλι εκτρώσεις γίνονται και μάλιστα σωρηδόν. Γιατί αυτό που επιβάλλει την έκτρωση είναι ανυπέρβλητο συνήθως, είναι η μικρή ηλικία της μητέρας, κοινωνικά προβλήματα, προσωπικά προβλήματα, κάλος στον εγκέφαλο (και μη μου πεις ότι ο κάλος δεν είναι σημαντικός, είναι ο σημαντικότερος). Όταν κάποια αποφασίζει ότι είναι μικρή, ότι θέλει να τελειώσει τις σπουδές της, να σταθεί στα πόδια της, να "ζήσει τη ζωή της", να πηγαίνει για καφέδες και ψώνια και όχι να κλειστεί μέσα, πιστεύω ότι πρέπει να το κάνει και αν δεν το κάνει είναι πιθανό αυτό να αλλοιώσει τη σχέση της με το παιδί της.

 

Δεν είναι ωχαδερφισμός αυτή η στάση ζωής, ούτε αδιαφορία, ούτε έλλειψη ευθύνης, γιατί πολύ απλά δεν αφορά τους άλλους, αφορά εσένα που εγκυμονείς ένα παιδί. Αδιαφορία και ανευθυνότητα είναι να παρκάρεις στο πεζοδρόμιο, γιατί εμποδίζεις τους άλλους. Αλλά αν μια γυναίκα που δε θέλει παιδί δεν το γεννήσει, τότε ποιόν ενοχλεί; Θα μου πεις, το ίδιο το παιδί. Μμμμμ, δεν ξέρω, προκειμένου να νοιώθει ότι δεν το αγαπάνε...

Εκτός αυτού, δεν ενοχλείς κανέναν άλλο. Είσαι συνεπής στη στάση ζωής σου και οποιοδήποτε σχόλιο επ'αυτού αγγίζει επικίνδυνα τα όρια του φτηνού κουτσομπολιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκτρωση ονομάζεται η τεχνητή διακοπή της κύησης πριν το έμβρυο γίνει βιώσιμο.

 

Ο γνωστός καρδιολόγος Μαγκντί Γιακούμπ αναφέρει πως η ανθρώπινη ζωή ξεκινά από τη στιγμή που έχεις ένα άτομο βιώσιμο, από τη στιγμή δηλαδή που ένας οργανισμός μπορεί να ζήσει αυτόνομα. Δε δέχεται την ισοδυναμία του ενός κυττάρου και μιας ανθρώπινης ζωής καθώς υποστηρίζει ότι η θεώρηση ενός συνόλου εμβρυϊκών κυττάρων ως άνθρωπο είναι παρερμηνεία της ίδιας της ζωής. Ο ίδιος αποδέχεται την έκτρωση μόνο στην περίπτωση που αυτή έχει θεραπευτικό χαρακτήρα. Όταν δηλαδή το έμβρυο είναι ιδιαζόντως παραμορφωμένο και δε θα μπορέσει να ζήσει αυτόνομα. Αποδέχεται ακόμα την έκτρωση στην περίπτωση που απειλείται η ζωή της μητέρας.

 

Είμαι σίγουρη πως οι φανατικοί υποστηρικτές ότι η έκτρωση είναι φόνος δεν θα δεχθούν τίποτα από τα παραπάνω αλλά υπάρχουν και οι άλλοι. Λυπάμαι που θα γίνω και λίγο επιθετική αλλά δεν είναι έλλειψη ευθύνης η μετέπειτα εγκατάλειψη παιδιών; Η κακοποίησή τους; Η αδιαφορία για την ύπαρξή τους;

Οταν ένα παιδί μεγαλώσει τραυματικά θα κάνει τα ίδια και χειρότερα ως ενήλικας και εμείς θα κατέβουμε σε πορεία διαμαρτυρίας κατά των εκτρώσεων για να μπορεί η κάθε γύφτισα να ανοίγει τα ποδάρια και να γεννοβολάει παιδιά κάθε 10 μήνες. Έτσι για να έχουμε περισσότερα παιδιά στα φανάρια. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έκρινα ή μάλλον δεν θα κατέκρινα ποτέ μια γυναίκα που θα επιθυμούσε να διακόψει την εγκυμοσύνη της σε οποιαδήποτε οικογενειακή κατάσταση κι αν βρισκόταν έγγαμη ή άγαμη.

 

Καθεμία θα έχει τους λόγους της που θα προβεί σε μια τέτοια διαδικασία. Από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να καταδικάζει μια τέτοια πράξη είναι δικαιώμα της να κάνει αυτό που πιστεύει εκείνη καλύτερο.

 

Λόγοι δυστηχώς υπάρχουν πολλοί, λόγοι που μια εγκυμοσύνη δεν μπορεί να γίνει επιθυμητή είτε μόνο από τον ένα μέλλοντα γονέα είτε και από τους δυο μαζί.Λόγοι οικονομικοί, κοινωνικοί, ηθικοί, ιατρικοί, λόγω του νεαρού της ηλικίας, της έλλειψης ενημέρωσης ακόμα και της επιπολαιότητας και ανευθυνότητας του χαρακτήρα.

 

Σε καμία περίπτωση όμως δε δέχομαι οτι η άμβλωση δεν είναι αφαίρεση ζωής. Από τη στιγμή που η καρδιά του εμβρύου αρχίζει να χτυπά, για μένα αυτό είναι ένδειξη ζωής.

 

Το έμβρυο καταλαβαίνει ότι απειλείται, πονάει όταν ο ιατρός ξεκινάει τη διαδικασία της έκτρωσης.

 

Εχω δει εκπομπές που δείχνουν μέσω υπερήχου τη διαδικασία της άμβλωσης και θυμάμαι τι ένιωσα όταν είδα το έμβρυο να "μαζεύεται" προσπαθώντας να αποφύγει το θάνατο του.Ηταν άκρως συγκλονιστικό και

συνάμα πολύ άσχημο να βλέπεις το θάνατο χωρίς το δικαίωμα επιλογής αλλά με το πολύ μικρό δικαίωμα της αντίστασης.

 

Για μένα λοιπόν είναι δικαιολογίες όλα αυτά που λέγονται περί άμβλωσης "έλα μωρέ για ποια ζωή μου μιλάς?αφου δεν καταλαβαίνει, δε νιώθει, δε πονάει..."Είναι απλά δικαιολογίες για να μετριάσουν τύψεις και ενοχές γιατί βαθειά μέσα μας όλοι πιστεύουμε κάτι αντίθετο.

 

Κλείνοντας θα ήθελα να παράθεσω οτι όλα τα παραπάνω είναι καθαρά δικιά μου απόψη και σε καμία περίπτωση δε θα κατέκρινα μια γυναίκα που θα αποφάσιζε να ακολουθήσει το δρόμο της άμβλωσης και όχι το δρόμο της κύησης,

 

 

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

πριν αρκετα χρονια μια πολυ πολυ καλη μου φιλη εμεινε κατα λαθος.. εγκυος. ηταν πολυ μικρη τοτε για να κρατησει το παιδι γιατι ουτε ειχε κατι σιγουρο με τον συντροφο της, ουτε μια δουλεια που θα μπορουσε να ζησει το μωρουλι και θεωρησε καλυτερο να το ριξει παρα να το μεγαλωσει γιατι πιστευε οτι δεν μπορουσε να του προσφερει αυτα που το μωρο θα ζητουσε.. ετσι κι εκανε. τωρα, μετα απο αρκετα χρονια, γυρω στην δεκαετια εχει παντρευτει, εχει μια σταθερη και καλη δουλεια και εναν συντροφο που την υπεραγαπαει. κι ομως.. μετα απο 10 περιπου χρονια γαμου δεν εχει καταφερει να κανει ακομα παιδι. εχουν ψαχτει, δεν τους βρηκαν καποιο προβλημα και εχουν ηδη κανει 5 εξωσωματικες χωρις αποτελεσμα. εχουν αλλλαξει τους γιατρους και ο τελευταιος που πηγανε τους ρωτησε αν εχει κανει ποτε εκτρωση.. στην αρχη τα μασησε αλλα στο τελος του απαντησε θετικα και της ειπε οτι ισως κατι να μην εγινε σωστα στην εκτρωση και γι αυτο να μην μπορει να κανει τωρα παιδια! δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο ή απλα για να μην βγει "ασχετος" ο γιατρος της απαντησε ετσι, το σιγουρο ειναι ενα.. τωρα, μετα απο τοσες προσπαθειες και τοσα χρονια "ακαρπου" γαμου χτυπαει το κεφαλι της που δεν κρατησε το μωρουλι που ειχε τοτε στην κοιλιτσα της!!

Link to comment
Share on other sites

πριν αρκετα χρονια μια πολυ πολυ καλη μου φιλη εμεινε κατα λαθος.. εγκυος. ηταν πολυ μικρη τοτε για να κρατησει το παιδι γιατι ουτε ειχε κατι σιγουρο με τον συντροφο της, ουτε μια δουλεια που θα μπορουσε να ζησει το μωρουλι και θεωρησε καλυτερο να το ριξει παρα να το μεγαλωσει γιατι πιστευε οτι δεν μπορουσε να του προσφερει αυτα που το μωρο θα ζητουσε.. ετσι κι εκανε. τωρα, μετα απο αρκετα χρονια, γυρω στην δεκαετια εχει παντρευτει, εχει μια σταθερη και καλη δουλεια και εναν συντροφο που την υπεραγαπαει. κι ομως.. μετα απο 10 περιπου χρονια γαμου δεν εχει καταφερει να κανει ακομα παιδι. εχουν ψαχτει, δεν τους βρηκαν καποιο προβλημα και εχουν ηδη κανει 5 εξωσωματικες χωρις αποτελεσμα. εχουν αλλλαξει τους γιατρους και ο τελευταιος που πηγανε τους ρωτησε αν εχει κανει ποτε εκτρωση.. στην αρχη τα μασησε αλλα στο τελος του απαντησε θετικα και της ειπε οτι ισως κατι να μην εγινε σωστα στην εκτρωση και γι αυτο να μην μπορει να κανει τωρα παιδια! δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο ή απλα για να μην βγει "ασχετος" ο γιατρος της απαντησε ετσι, το σιγουρο ειναι ενα.. τωρα, μετα απο τοσες προσπαθειες και τοσα χρονια "ακαρπου" γαμου χτυπαει το κεφαλι της που δεν κρατησε το μωρουλι που ειχε τοτε στην κοιλιτσα της!!

 

Ξέρεις, όμως, αν μπούμε σε αυτή τη λογική, να κρίνουμε την έκτρωση ως πρακτική με βάση προσωπικές ιστορίες, τότε κινδυνεύουμε να κάνουμε λάθη.

 

Για παράδειγμα: ως κοινωνία έχουμε αποφασίσει ότι δε θέλουμε τη θανατική ποινή. Το αποφασίσαμε ως αποτέλεσμα μιας μακράς εμπειρίας και εδώ και διεθνώς. Σκέψου τώρα μερικά συγκεκριμένα περιστατικά. Σκέψου το Δουρή, τους σατανιστές, τον κάθε ανώμαλο που βιάζει παιδάκια. Αν σκεφτώ τον καθένα ξεχωριστά πολύ εύκολα θα έλεγα ναι, πάρτε του το κεφάλι να ξεβρωμίσει ο τόπος.

 

Όμως δεν είναι έτσι. Δεν πρέπει να το κάνουμε αυτό, πρέπει να προσπαθούμε να ελέγχουμε τα συναισθήματά μας απέναντι στο πρόβλημα και να το βλέπουμε αντικειμενικά, γιατί αλλιώς κινδυνεύουμε να κάνουμε άλλα λάθη, μεγαλύτερα.

 

Σε απάντηση αυτού του περιστατικού που αναφέρεις μπορεί κάποιος να σου πει για τις πολλές περιπτώσεις γυναικών που για α ή β λόγους δε μπορούν ή δεν πρέπει να μεγαλώνουν παιδιά και το ξέρουν, για ναρκωμανείς, για γυναίκες ψυχολογικά ασταθείς, που όμως έχουν παιδιά και τα εκδίδουν, τα σαπίζουν στο ξύλο αυτές ή οι διάφοροι σύντροφοί τους, τα ρίχνουν στα ναρκωτικά, τα αμολάνε στα φανάρια. Σκέψου ένα περιστατικό μιας τέτοιας μάνας και θα δεις ότι η ιστορία της φίλης σου θα σου φανεί λιγότερο τραγική. Άσε που η κοπέλα μπορεί να μπορέσει να κάνει παιδί, γιατί το θεωρούμε χαμένη υπόθεση;

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που επιμένω, οπότε διαφέρει η προσέγγισή μας, είναι στο να αναγνωριστεί επιτέλους ευρέως οτι η έκτρωση είναι αφαίρεση ζωής. Ολα τα επιχειρήματα που γράφεις είναι δικαιολογίες, ελαφρυντικά ενός εγκλήματος. Λέω οτι άν συμφωνήσουμε πως κάνοντας έκτρωση σκοτώνουμε έναν άνθρωπο που συνελλήφθη για να ζήσει, όπως κι άν έγινε αυτό, τότε θα αντιμετωπίζουμε πιο εύκολα την διαδικασία ελέγχου των γεννήσεων στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αν δικαιολογούμε την αδιαφορία, την έλλειψη ευθύνης, τον ωχαδερφισμό, άν δεχόμαστε με τόση ευκολία την έκτρωση ως μέσο αντισύλληψης, δεν σεβόμαστε ούτε τον ίδιο μας τον εαυτό, ούτε τους άλλους.

 

 

Χαίρε Ursa, δε μ'αρέσει καθόλου που διαφωνώ μαζί σου, δε μου'χει ξανασυμβεί, συνήθως είμαι σύμφωνη με ό,τι πεις :lol:

 

Αν κατάλαβα καλά, η λογική σου είναι η εξής:

 

Αν ως κοινωνία συμφωνήσουμε ότι η έκτρωση είναι φόνος

τότε

οι άνθρωποι θα αντιληφθούν πόσο σοβαρή υπόθεση είναι και δε θα καταφεύγουν σε αυτή με τόση ευκολία..

Αν η έκτρωση θεωρηθεί φόνος δεν υπάρχει άλλη κατάληξη από την ποινικοποίηση της νομίζω. Κι αν η έκτρωση ποινικοποιηθεί (όπως στο παρελθόν) πολλές γυναίκες θα πεθαίνουν στα χέρια χασάπηδων...

Είτε το θέλουμε είτε όχι η έκτρωση είναι σύμφυτη με την κοινωνία των ανθρώπων. Πάντα και παντού γίνονταν και θα γίνονται εκτρώσεις δυστυχώς.Προσωπικά προτιμώ μια έκτρωση από ένα άρρωστο παιδάκι που το έχουν παρατήσει σε ένα νοσοκομείο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά προτιμώ μια έκτρωση από ένα άρρωστο παιδάκι που το έχουν παρατήσει σε ένα νοσοκομείο...

 

Και δεν φαντάζεσαι πόσα υπάρχουν. Συνάντησα ένα ζευγάρι ναρκωμανών που μόλις η κοπελιά είχε γεννήσει ένα αγοράκι. Το μωρό ήταν σε θερμοκοιτίδα και όλο σημάδια. Η μητέρα έπαιρνε ναρκωτικά σχεδόν σε όλη την διάρκεια της κύησης και το μωρό ήταν εξαρτημένο όταν γεννήθηκε. Μόνο του έγδαιρνε το κορμάκι του από τη στέρηση. Φυσικά οι γονείς είπανε ότι δεν το θέλουν και η επόμενη ερώτηση αν θα πάρουν λεφτά....Αυτό το παιδί δεν έπρεπε να έχει γεννηθεί. Δεν θα έχει τους γονείς του, θα έχει το στίγμα των άχρηστων γονιών που το πέταξαν και πολύ φοβάμαι ότι θα είναι επιρρεπής και στα ναρκωτικά. Γιατί να γεννηθεί ένας άνθρωπος ήδη καταδικασμένος;

Link to comment
Share on other sites

Desdemona και Ekabn συμφωνώ τόσο, μα τόσο πολύ που δεν έχω κάτι να προσθέσω...εκτός του ότι...

λατρεύω τα παιδιά και θέλω όσα υπάρχουν να έχουν τις προυποθέσεις να είναι ευτυχισμένα...ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.

 

:):):):)

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάρω θέση στην συγκεκριμένη συζήτηση απλώς θα παραθέσω το συγκεκριμένο λινκ

 

http://www.unborn.gr/unborn1/unborn/index.php

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Αν η έκτρωση θεωρηθεί φόνος δεν υπάρχει άλλη κατάληξη από την ποινικοποίηση της νομίζω. Κι αν η έκτρωση ποινικοποιηθεί (όπως στο παρελθόν) πολλές γυναίκες θα πεθαίνουν στα χέρια χασάπηδων...

 

Κάνεις λάθος αγαπητή άν θεωρείς οτι ο νόμος επιτρέπει την έκτρωση.

Ο Ποινικός Κώδικας προβλέπει τις περιπτώσεις στις οποίες επιτρέπεται η τεχνητή διακοπή κύησης (υπό ωρισμένες προϋποθέσεις) και προβλέπει τις ποινές που επιβάλλονται σε περίπτωση που γίνεται έκτρωση παρά το νόμο.

 

Η περίπτωση που αναφέρεις των χασάπηδων που έκαναν εκτρώσεις στο σπίτι είναι της εποχής που γενικώς απαγορευόταν η άμβλωση (κατά την παλαιά ορολογία), πράγμα που με βρίσκει απολύτως αντίθετη για τους ίδιους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, η λογική σου είναι η εξής:

 

Αν ως κοινωνία συμφωνήσουμε ότι η έκτρωση είναι φόνος

τότε

οι άνθρωποι θα αντιληφθούν πόσο σοβαρή υπόθεση είναι και δε θα καταφεύγουν σε αυτή με τόση ευκολία.

 

Ναι ακριβώς, είναι καθήκον της μάνας να προστατεύει τη ζωή.

Για σκέψου, άν συμφωνούσαμε όλοι οτι η μη εφαρμογή ζώνης ασφαλείας σε ένα παιδί στο αυτοκίνητο είναι έκθεση του ανηλίκου σε κίνδυνο (και πάλι ποινικά κολάσιμη πράξη) δε θα λέγαμε ..."ώχουυυυ μωρέ εδώ δίπλα μέχρι το σούπερ μάρκετ πάμε, σιγάαααα"

Ετσι και με την έκτρωση, δεν θα λέγαμε " έ καλά, άμα τύχει θα το ρίξω"

 

Στην αντισύλληψη συμφωνούμε όλοι, αλλά όχι τόσο φανατικά όπως φαίνεται.

Διαφορετικά πώς εξηγείς το γεγονός οτι παντρεμένες γυναίκες, που έχουν κάνει δύο παιδιά, μένουν έγκυες και πάνε για έκτρωση, για οικονομικούς και άλλους λόγους, ενώ μπορούν εύκολα, ανώδυνα, άκοπα, να πάνε να κάνουν μια απολίνωση να ξεμπερδεύουν;

Τί πάει να πει, η κοινωνία δέχεται οτι η έκτρωση είναι κακό; Θεωρητικά;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την Jean...Όλα τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσοφίες...Εάν κάποια από εμάς είχε βρεθεί σε παρόμοια θέση (με έμβρυο με πρόβλημα υγείας) τότε νομίζω ότι θα μπορούσαμε να εκφέρουμε άποψη...Σε κάθε άλλη περίπτωση μόνο θεωρίες μπορούμε να λέμε :wink:

 

Συμφωνώ κι εγώ κατά γράμμα. Θα ήταν καλύτερα να έλεγα πως θα μπορούσα για να με θαύμαζαν΄για την γενναιότητα και την μεγαλοψυχία μου, αλλά δεν μπορώ γιατί θα ηταν ψεμματα.

Τώρα...αν κάνεις έκτρωση γιατί φοβάσαι μηπως χαλάσει το σώμα σου...ε..αυτό είναι πέρα για πέρα κατακριτέο.

Πάντως δεν έχω κάνει ποτέ και δεν θα ήθελα να κάνω, γιατί θα το είχα βάρος, αν όλα ήταν φυσιολογικα.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, η λογική σου είναι η εξής:

 

Αν ως κοινωνία συμφωνήσουμε ότι η έκτρωση είναι φόνος

τότε

οι άνθρωποι θα αντιληφθούν πόσο σοβαρή υπόθεση είναι και δε θα καταφεύγουν σε αυτή με τόση ευκολία.

 

Ναι ακριβώς, είναι καθήκον της μάνας να προστατεύει τη ζωή.

 

Φοβάμαι όμως, πως μία εγκυμοσύνη, (και δη ανεπιθύμητη) δεν σημαίνει ότι σε κάνει να νοιώθεις αυτομάτως και απαραίτητα μάνα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάρω θέση στην συγκεκριμένη συζήτηση απλώς θα παραθέσω το συγκεκριμένο λινκ

 

http://www.unborn.gr/unborn1/unborn/index.php

 

Δεν χάνετε και τίποτα να ρίξετε μία ματιά στο λινκ.......

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...