Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση Μικρός Πρίγκιπας


Myrtle

Recommended Posts

Τις είδα τις φωτο κι ήταν πραγματικά πάρα πολύ ωραίες! Να σου ζήσει κιόλας το αγοράκι σου!

 

Το ζήτημα είναι ότι με τα χρώματα που είχες διαλέξει εσύ σου έβγαιναν όλα τέλεια, αλλά με τα δικά μου δεν ταιριάζουν τόσο τα ρούχα του πρίγκιπα, γι' αυτό σκέφτομαι να τα αλλάξω.

 

Όσο για τα ξυλάκια, είχα δει μία κοπέλα εδώ που είχε φτιάξει κάτι τσόχινα δεινοσαυράκια σε καλαμάκια κι αυτά είναι χρωματιστά (λαχανί και γαλάζια) κι ήταν τέλεια! Αυτά θα ήθελα απλά σε θαλασσί και κίτρινο, αλλά δεν ξέρω που να τα βρω (και δεν θυμάμαι και σε ποιο θέμα ήταν για να την ρωτήσω...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ για τις ευχές!

Βρήκα κάτι αλλά δεν ξέρω αν κάνει, είναι κ πολύχρωμα δεν ξέρω αν έχει συγκεκριμένα τα χρώματα που θες http://www.hartorama.gr/displayITM2.asp?ITMID=52221

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές!

Βρήκα κάτι αλλά δεν ξέρω αν κάνει, είναι κ πολύχρωμα δεν ξέρω αν έχει συγκεκριμένα τα χρώματα που θες http://www.hartorama.gr/displayITM2.asp?ITMID=52221

 

Καλησπέρα λοίον αυτά που είδες είναι σύρμα πίπας έτσι λέγεται και λυγίσει δεν πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει μπορείς να βρεις στο τζαμπο ξυλακια του γιατρού χρωματιστά η να πάρεις άπλα ξυλακια και να τα βάζεις με σπρέι ότι χρήμα θες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Myrtle δες εδώ μια βάπτιση πρίγκηπα που έκανα πρόσφατα, edit adminαν σου αρέσει το προσκλητήριο στείλε μου π.μ. να σου πω από που μπορείς να το πάρεις.

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά απίστευτη η τούρτα?Βρε συ Βίκυ θέλεις να μας ξεκάνεις μου φαίνεται...

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές!

Βρήκα κάτι αλλά δεν ξέρω αν κάνει, είναι κ πολύχρωμα δεν ξέρω αν έχει συγκεκριμένα τα χρώματα που θες http://www.hartorama.gr/displayITM2.asp?ITMID=52221

 

Ναι, δεν με βολεύουν τα πολύχρωμα γιατί θέλω μόνο δύο συγκεκριμένα χρώματα.

 

Καλησπέρα λοίον αυτά που είδες είναι σύρμα πίπας έτσι λέγεται και λυγίσει δεν πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει μπορείς να βρεις στο τζαμπο ξυλακια του γιατρού χρωματιστά η να πάρεις άπλα ξυλακια και να τα βάζεις με σπρέι ότι χρήμα θες!!!!!

 

Δεν μου κάνει ούτε το σύρμα πίπας, ουτε και τα ξυλάκια του γιατρού. Έχω κι από τα δύο και δεν είναι αυτό που χρειάζομαι. Μου φαίνεται θα καταλήξω στο να τα βάψω τελικά...

 

Myrtle δες εδώ μια βάπτιση πρίγκηπα που έκανα πρόσφατα, edit adminαν σου αρέσει το προσκλητήριο στείλε μου π.μ. να σου πω από που μπορείς να το πάρεις.

 

Πάρα πολύ όμορφη βάφτιση! Συγχαρητήρια, πραγματικά!

 

Το προσκλητήριο δεν με τρέλανε, αλλά μου άρεσαν πάρα πολύ τα κεκάκια με τους πρίγκιπες. Αλήθεια, μόνη σου τα φτιάχνεις; Θα μπορούσες να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες, είτε εδώ είτε με πμ;

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

Link to comment
Share on other sites

Αχ...σας ευχαριστώ πολύ!!!

Χαίρομαι που σας άρεσαν!

 

Το προσκλητήριο φαντάσου οτι είχε μέσα και ένα μικρό πουγκάκι με smarties.

Ναι εγώ τα φτιάχνω. Τους πρίγκηπες πάνω στα κεκάκια μπορείς να τους φτιάξεις παρακολουθώντας το βιντεάκι που έχω ετοιμάσει, δες εδώ edit admin κάνε δοκιμές και αν χρειαστείς βοήθεια μου λες, μπορούμε να βρεθούμε και από κοντά να σε βοηθήσω.

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, σ'ευχαριστώ πολύ!

 

Αλήθεια, να σε ρωτήσω... Πόσο περίπου λες να μου κοστίσει αν φτιάξω τέτοια γλυκάκια για την βάφτιση; Ας πούμε ενδεικτικά γύρω στα 100 άτομα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 χρόνια περίπου από την πρώτη βάφτιση της κόρης μου (τώρα είναι 4) και μετά τις φοβερεές κατασκευές που έγιναν μετά από πολύ μπλα μπλα με τις κοπέλες του forum, ήρθε η ώρα για τις επόμενες ... του μικρού μου πριγκηπάκου.

Να ρωτήσω λοιπόν, αρχικά τη Βίκυ με τα ταλαντούχα χέρια που βρίσκεις αυτά τα πουά χαρτάκια για τα cupcakes? Επίσης που θα βρω χαρτιά πουά γαλάζιο, ή ριγέ και υφάσματα ανάλογα? Έχετε καμιά ιδέα? Είμαι σε αρχικό στάδιο σκέψης του consept (o μπέμπης είναι 3μηνών).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, σ'ευχαριστώ πολύ!

 

Αλήθεια, να σε ρωτήσω... Πόσο περίπου λες να μου κοστίσει αν φτιάξω τέτοια γλυκάκια για την βάφτιση; Ας πούμε ενδεικτικά γύρω στα 100 άτομα...

 

Εννοείς να τα φτιάξεις μόνη σου ή να αγοράσεις? Στείλε μου π.μ. να σου πω. Δεν είναι σωστό να απαντήσω δημόσια σε κάτι τέτοιο έναντι αυτών που είναι επαγγελματίες του είδους.

 

Μετά από 3 χρόνια περίπου από την πρώτη βάφτιση της κόρης μου (τώρα είναι 4) και μετά τις φοβερεές κατασκευές που έγιναν μετά από πολύ μπλα μπλα με τις κοπέλες του forum, ήρθε η ώρα για τις επόμενες ... του μικρού μου πριγκηπάκου.

Να ρωτήσω λοιπόν, αρχικά τη Βίκυ με τα ταλαντούχα χέρια που βρίσκεις αυτά τα πουά χαρτάκια για τα cupcakes? Επίσης που θα βρω χαρτιά πουά γαλάζιο, ή ριγέ και υφάσματα ανάλογα? Έχετε καμιά ιδέα? Είμαι σε αρχικό στάδιο σκέψης του consept (o μπέμπης είναι 3μηνών).

 

Venia σε ευχαριστώ! Τα θηκάκια μπορείς να τα πάρεις από εδώ http://www.ebay.com/itm/NEW-30-Round-MUFFIN-CAKE-WHITE-DOT-CUPCAKE-CASES-PINK-/320765652743?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aaf1f6f07

 

Πουά χαρτιά θα βρεις στα max stores και στο Art & Hobby. Υφάσματα αν πάς στο κέντρο της Αθήνας στους γύρω δρόμους της οδού Αγίου Μάρκου θα βρεις ότι θέλεις. Ότι βοήθεια θέλεις μπορείς να μου στείλεις email στο edit admin για να το δω σίγουρα & έγκαιρα.

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σε όλους! Χαθήκαμε για αρκετό καιρό λόγω, αλλά τώρα που πλησιάζει η βάφτιση του μπεμπέ μας, επιστρέψαμε για να ζητήσουμε τις συμβουλές σας!

 

Τελικά, το θέμα μας θα είναι πρίγκιπας γενικά κι όχι μικρός πρίγκιπας και τα μόνα που θα φτιάξω τελικά είναι τα προσκλητήρια, καθώς είχαμε διάφορα οικογενειακά θέματα όλον αυτόν τον καιρό και εγώ και η μαμά του παιδιού, οπότε μας πήγαν πίσω.

 

Τα προσκλητήριά μας, λοιπόν, θα είναι δοκιμαστικός σωλήνας με ρολό πό ριζόχαρτο μέσα και άσπρη-γαλάζια άμμο και γύρω γύρω κορδόνι άσπρο-γαλάζιο τυλιγμένο που θα καταλήγει σε ασημένια κορώνα και ασημένια χάντρα.

 

Τα έχω βρει σχεδόν όλα. Το μόνο που μου μένει είναι οι δοκιμαστικοί σωλήνες. Θέλω να είναι 20 εκ (γιατί το προσκλητήριό μας είναι Α5) και όσο γίνεται πιο φθηνοί. Έχω βρει κάποιους που κοστίζουν γύρω στα 60 λεπτά, αλλά αν έχετε να μου προτείνετε κάτι πιο φθηνό θα σας ήμουν υπόχρεη. Ό,τι ιδέες ή προτάσεις έχετε, πείτε μου! Ευχαριστώ πολύ! :-D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον, όλα τα υλικά έχουν αγοραστεί και σε λίγες μέρες θα ξεκινήσει η κατασκευή των προσκλητηρίων. Θα σας πω κόστος για όλα όσα θα χρησιμοποιήσω και όταν θα τα έχω έτοιμα θα σας βάλω και φωτογραφίες. Δεν ξέρω αν μπορώ να πω από ποια καταστήματα τα προμηθεύτηκα γι' αυτό ας με ενημερώσει κάποιον. Μου βγήκαν 60 προσκλητήρια 50 ευρώ (με επαγγελματικό ΑΦΜ, βέβαια!)

 

60 δοκιμαστικοί σωλήνες γυάλινοι 20 εκ: 30 ευρώ

κορδέλες άσπρη και γαλάζια και άμμοι άσπρη και γαλάζια (για τον πάτο του σωλήνα): 5 ευρώ

μεταλλικές χαντρούλες και κορωνίτσες (σε συσκευασία των 100 τεμαχίων): 15 ευρώ

 

Το μόνο που μας μένει είναι το καρτελάκι που θα λέει το όνομα, αλλά το κόστος του θα είναι μηδαμινό! Είμαι πολύ ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα, καθώς όπου κι αν έψαξα για τέτοιου είδους προσκλητήριο το έβρισκα κοντά στα 3 ευρώ και μου βγήκε λιγότερο από 1 ευρώ! :D Θα σας βάλω φωτό να μου πείτε την γνώμη σας!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που θα στο πω αλλα τοσα λιγα προσκλητηρια για αυτο το ειδος πληρωσες πολλα, γιατι στα καταστηματα αυτην την ποσοτητα και για αυτο που θελεις εχουν τιμες μαρκε.πιστεψε με. (οσο πληρωσες το προσκλητηριο τοσο θα το επερνες ολο περιπου). Τωρα, για το μαγαζι που σου ειπε 3ε το κομματι μαλλον πρεπει να μην του εδωσες να καταλαβει ή ηθελε να βγαλει απο εσενα. γι' αυτο να ψαχνετε παρα πολυ στην αγορα υπαρχουν καταστηματα (οχι αυτα που ακουγονται εδω) για να αγορασετε αυτο που θελετε στην τιμη που το θελετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λες ε; Για βρες μου ένα μαγαζί ή ένα λινκ στο νετ που να έχει το συγκεκριμένο προσκλητήριο (γυάλινος δοκιμαστικός σωλήνας 20 εκ με δίχρωμη άμμο μέσα, δύο χρώματα κορδόνι απ' έξω, μια ασημένια κορώνα, μια χάντρα και το προσκλητήριο τυπωμένο σε γαλάζιο ρυζόχαρτο μέγεθος Α5) που να κοστίζει κάτω από 1 ευρώ.

 

Αν το βρεις, θα σε παραδεχτώ. Σ' το λέω γιατί προφανώς και δεν ρώτησα μόνο σε ένα μαγαζί, αλλά έψαξα τα πάντα. Και στο ίντερνετ και στα μαγαζιά. Απλά βρες μου ένα μόνο κατάστημα που να έχει τέτοιο προσκλητήριο πιο λίγο από 1 ευρώ. Και μετά έλα να μου το πεις για να ψάχνω καλύτερα άλλη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Λες ε; Για βρες μου ένα μαγαζί ή ένα λινκ στο νετ που να έχει το συγκεκριμένο προσκλητήριο (γυάλινος δοκιμαστικός σωλήνας 20 εκ με δίχρωμη άμμο μέσα, δύο χρώματα κορδόνι απ' έξω, μια ασημένια κορώνα, μια χάντρα και το προσκλητήριο τυπωμένο σε γαλάζιο ρυζόχαρτο μέγεθος Α5) που να κοστίζει κάτω από 1 ευρώ.

 

Αν το βρεις, θα σε παραδεχτώ. Σ' το λέω γιατί προφανώς και δεν ρώτησα μόνο σε ένα μαγαζί, αλλά έψαξα τα πάντα. Και στο ίντερνετ και στα μαγαζιά. Απλά βρες μου ένα μόνο κατάστημα που να έχει τέτοιο προσκλητήριο πιο λίγο από 1 ευρώ. Και μετά έλα να μου το πεις για να ψάχνω καλύτερα άλλη φορά.

 

Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά επειδή το έχω ψάξει το συγκεκριμένο προσκλητήριο το έχω βρει με 1,50.Πιστεύω όμως ότι τους σωλήνες και τις μεταλλικές χάντρες με τις κορώνες τα πήρες ακριβά θα μπορούσες και φθηνότερα

Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες σου φαίνονται ακριβοί; 40 λεπτά ο ένας;

 

Περίεργο μου φαίνεται γιατί πήρα τηλέφωνα σε όλα τα σχετικά καταστήματα που βρήκα και κάτω από 60 λεπτά δεν τους έδινε κανείς. Όσο για τα μεταλλικά τα πήρα χονδρική και δεν είναι μόνο 60. Είναι συσκευασία των 120.

 

Πάντως, πραγματικά αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε που να πουλάει τα συγκεκριμένα είδη πιο φθηνα, θα με ενδιέφερε να ακούσω καθώς ασχολούμαι γενικώς με κατασκευές και είμαι μονίμως στο ψάξιμο. Όπως επίσης, αν έχει κάποιο λινκ που δίνει 1,50 το συγκεκριμένο προσκλητήριο με ενδιαφέρει επίσης (με γυάλινους σωλήνες 20 εκατοστών, ε; )

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Οι σωλήνες σου φαίνονται ακριβοί; 40 λεπτά ο ένας;

 

Περίεργο μου φαίνεται γιατί πήρα τηλέφωνα σε όλα τα σχετικά καταστήματα που βρήκα και κάτω από 60 λεπτά δεν τους έδινε κανείς. Όσο για τα μεταλλικά τα πήρα χονδρική και δεν είναι μόνο 60. Είναι συσκευασία των 120.

 

Πάντως, πραγματικά αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε που να πουλάει τα συγκεκριμένα είδη πιο φθηνα, θα με ενδιέφερε να ακούσω καθώς ασχολούμαι γενικώς με κατασκευές και είμαι μονίμως στο ψάξιμο. Όπως επίσης, αν έχει κάποιο λινκ που δίνει 1,50 το συγκεκριμένο προσκλητήριο με ενδιαφέρει επίσης (με γυάλινους σωλήνες 20 εκατοστών, ε; )

 

Thanks!

 

έχω κάποιο site που γενικά τα δίνει πιο φθηνά στο στέλνω pm

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Και η δική μας βάφτιση πλησιάζει και σχεδόν όλα είναι έτοιμα. Τις μπομπονιέρες τελικά τις κάναμε κρεμαστές και αυτό που ψάχνουμε τώρα είναι ένα από αυτά τα δεντράκια που τις κρεμάνε για να φαίνονται πιο όμορφες.

 

Μήπως ξέρετε αν μπορώ να βρω κάπου να νοικιάσω ένα τέτοιο δεντράκι; Please, SOS! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Και η δική μας βάφτιση πλησιάζει και σχεδόν όλα είναι έτοιμα. Τις μπομπονιέρες τελικά τις κάναμε κρεμαστές και αυτό που ψάχνουμε τώρα είναι ένα από αυτά τα δεντράκια που τις κρεμάνε για να φαίνονται πιο όμορφες.

 

Μήπως ξέρετε αν μπορώ να βρω κάπου να νοικιάσω ένα τέτοιο δεντράκι; Please, SOS! :confused:

 

εγω αγορασα απο την ανθεων στα πατησια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ώρα να σας βάλω και αυτά που έφτιαξα εγώ για την βάφτιση του μικρού μας. Το θέμα μας τελικά είναι πρίγκιπας και την Κυριακή είναι η βάφτισή μας. Λόγω οικογενειακών προβλημάτων και από την μεριά της μαμάς και από την μεριά της νονάς, δεν πρόλαβα να φτιάξω πολλά πράγματα μόνη μου, παρά μόνο τα προσκλητήρια και τις μπομπονιέρες. Θα σας βάλω φωτό να τα δείτε!

 

Το προσκλητήριό μας(γυάλινος, μεγάλος δοκιμαστικός σωλήνας με διακοσμητική άμμο άσπρη-γαλάζια μέσα και γύρω γύρω άσπρη και γαλάζια κορδέλα που καταλήγει σε μια ασημένια χαντρούλα και μια κορώνα):

scaled.php?server=256&filename=dscn4552q.jpg&res=landing

 

Οι μπομπονιέρες μας στα καλαθάκια τους (ξύλινα πριγκιπάκια σε 4 χρώματα, κρεμαστή με πολύχρωμα κουφέτα):

 

scaled.php?server=440&filename=dscn4652r.jpg&res=landing

 

Εδώ όλες μαζί κρεμασμένες:

 

scaled.php?server=801&filename=dscn4669c.jpg&res=landing

 

και η καθεμία μόνη της:

 

scaled.php?server=225&filename=dscn4665.jpg&res=landing

 

scaled.php?server=607&filename=dscn4666.jpg&res=landing

 

scaled.php?server=138&filename=dscn4667y.jpg&res=landing

 

scaled.php?server=51&filename=dscn4668.jpg&res=landing

 

Εδώ οι παιδικές μπομπονιέρες (πολύχρωμα τυμπανάκια):

 

scaled.php?server=689&filename=dscn4662p.jpg&res=landing

 

Κι εδώ το τούλι με το οποίο θα διακοσμήσουμε το μπαλκόνι την ημέρα της βάφτισης:

 

scaled.php?server=214&filename=dscn4660i.jpg&res=landing

 

Αυτάαααα...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά επειδή το έχω ψάξει το συγκεκριμένο προσκλητήριο το έχω βρει με 1,50.Πιστεύω όμως ότι τους σωλήνες και τις μεταλλικές χάντρες με τις κορώνες τα πήρες ακριβά θα μπορούσες και φθηνότερα

Σε παρακαλώ μπορείς να μου το στείλεις και εμένα που ενδιαφέρομαι; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...