Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση Μικρός Πρίγκιπας


Myrtle

Recommended Posts

Και το κρακελε τι είναι; :oops:

 

Ναι, ναι, να βάλεις! Ωραία! :D

 

 

Το κρακελέ είναι μια τεχνική με πολύ ωραίο αποτέλεσμα!!

Βάφεις αυτό που θέλεις,πχ καδράκι με ένα χρώμα.Το περνάς ολόκληρο και περιμένεις να στεγνώσει πολύ καλά.Αυτό θα είναι και το χρώμα που θα φαίνεται στο τέλος.Μετά περνάς μία στρώση με κρακελέ(το βρίσκεις σε μαγαζιά με είδη για χόμπυ και πιθανόν και σε χρωματοπωλεία),αλλά πρέπει να το κάνεις οπωσδήποτε προς μία μόνο κατεύθυνση,αλλιώς θα βγει...χάλια!!:lol::lol:Μόλις στεγνώσει και αυτό πάρα πολύ καλά,περνάς πάλι μία στρώση από το πρώτο χρώμα που έβαλες σαν βάση προς την ίδια κατεύθυνση με το κρακελέ και θα δεις ότι θα αρχίσει να σπάει η μπογιά,δίνοντας ένα εφέ παλαιωμένης επιφάνειας.Είναι πολύ εντυπωσιακό και μπορείς να το συνδυάσεις με ντεκουπάζ.Με αυτόν τον τρόπο έκανε μια φίλη μου έναν vintage πίνακα για το σπίτι της και όταν τον είδα,νόμισα ότι ήταν ζωγραφισμένος στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το κρακελέ είναι μια τεχνική με πολύ ωραίο αποτέλεσμα!!

Βάφεις αυτό που θέλεις,πχ καδράκι με ένα χρώμα.Το περνάς ολόκληρο και περιμένεις να στεγνώσει πολύ καλά.Αυτό θα είναι και το χρώμα που θα φαίνεται στο τέλος.Μετά περνάς μία στρώση με κρακελέ(το βρίσκεις σε μαγαζιά με είδη για χόμπυ και πιθανόν και σε χρωματοπωλεία),αλλά πρέπει να το κάνεις οπωσδήποτε προς μία μόνο κατεύθυνση,αλλιώς θα βγει...χάλια!!:lol::lol:Μόλις στεγνώσει και αυτό πάρα πολύ καλά,περνάς πάλι μία στρώση από το πρώτο χρώμα που έβαλες σαν βάση προς την ίδια κατεύθυνση με το κρακελέ και θα δεις ότι θα αρχίσει να σπάει η μπογιά,δίνοντας ένα εφέ παλαιωμένης επιφάνειας.Είναι πολύ εντυπωσιακό και μπορείς να το συνδυάσεις με ντεκουπάζ.Με αυτόν τον τρόπο έκανε μια φίλη μου έναν vintage πίνακα για το σπίτι της και όταν τον είδα,νόμισα ότι ήταν ζωγραφισμένος στο χέρι.

 

 

ετσι ειναι μονο που το δευτερο χρωμα δεν ειναιτο ιδιο αλλα πιο ανοιχτη αποχρωση γιανα φαινονται οι ρωγμες απο το κατω-σκουρο χρωμα.στον μ πριγκηπα εκανα σκουρο μπλε κ ανοιχτο θαλασι.μετα κολησα απο εκτυπωμενο χαρτι τον πριγκηπα κ ζωγραφισα γυρω το λιβαδι.

 

απο καλλιτεχνiko μαγαζι κοστιζει 5 ευρω τα 50 ml και απο χρωματοπωλειο που ξαναπηραα τελικα 15 ευρω τα 500 ml!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη διαφορά στην τιμή,σε σχέση με την ποσότητα.Αλλά και τα 500ml είναι πολλά,θα πρέπει να έχεις πολλά κομμάτια να κάνεις,για ένα-δύο δεν αξίζει.

 

Τα χρώματα είναι σχετικά.Συνήθως χρησιμοποιούνε δύο,για έντονη αντίθεση.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη διαφορά στην τιμή,σε σχέση με την ποσότητα.Αλλά και τα 500ml είναι πολλά,θα πρέπει να έχεις πολλά κομμάτια να κάνεις,για ένα-δύο δεν αξίζει.

 

Τα χρώματα είναι σχετικά.Συνήθως χρησιμοποιούνε δύο,για έντονη αντίθεση.

 

σκεφτομαι να φτιαξω κ ενα τραπεζακι παλιο που εχω κ θα το χρειαστω,ενθουσιαστηκα κιολας κ μαλλονθα κανω κ κανεναν πινακα!

 

τα χρωματα ειναι 2 κ με εντονη διαφορα αποχρωσης αλλιως δεν φαινονται

Link to comment
Share on other sites

Αααα...! Το έψαξα στο ίντερνετ και είδα ότι είναι πολύ ωραία τεχνική με εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Όμως, πιστεύετε ότι θα φαίνεται ωραίο σε μπομπονιέρες με παραστάσεις του μικρού πρίγκιπα; Δεν το έχω δει ποτέ, αλλά με προβληματίζει λίγο το ότι δεν μοιάζει και τόσο παιδικο...

 

Υπάρχει καμιά φωτό από μπομπονιέρες με αυτή την τεχνική (είτε δική σας είτε από το νετ) για να δω πως περίπου θα μοιάζει το αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααα...! Το έψαξα στο ίντερνετ και είδα ότι είναι πολύ ωραία τεχνική με εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Όμως, πιστεύετε ότι θα φαίνεται ωραίο σε μπομπονιέρες με παραστάσεις του μικρού πρίγκιπα; Δεν το έχω δει ποτέ, αλλά με προβληματίζει λίγο το ότι δεν μοιάζει και τόσο παιδικο...

 

Υπάρχει καμιά φωτό από μπομπονιέρες με αυτή την τεχνική (είτε δική σας είτε από το νετ) για να δω πως περίπου θα μοιάζει το αποτέλεσμα;

 

ωραιο γινεται απλα δεν υπαρχουν χαρτοπετσετες μικρος πριγκηπας,καντο με εκτωπωμενο

Link to comment
Share on other sites

ωραιο γινεται απλα δεν υπαρχουν χαρτοπετσετες μικρος πριγκηπας,καντο με εκτωπωμενο

 

Ε ναι εννοείται! Με απλό χαρτί Α4 το έκανα και στο δείγμα που έφτιαξα για την κορνίζα και βγήκε αρκετά καλό (αν είχε και καλύτερη ανάλυση η εικόνα, θα ήταν ακόμα πιο ωραίο).

 

Απλά προβληματίζομαι κατά πόσο ταιριάζει η μέθοδος με το κρακελέ με παιδική ζωγραφιά...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι εννοείται! Με απλό χαρτί Α4 το έκανα και στο δείγμα που έφτιαξα για την κορνίζα και βγήκε αρκετά καλό (αν είχε και καλύτερη ανάλυση η εικόνα, θα ήταν ακόμα πιο ωραίο).

 

Απλά προβληματίζομαι κατά πόσο ταιριάζει η μέθοδος με το κρακελέ με παιδική ζωγραφιά...

 

δεν εχω χρονο ν απερασω τις φωτο κ να στειλω γιατι φευγω!αν θες στειλε το κιν σου σε πμ να σου στειλω φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Απλά προβληματίζομαι κατά πόσο ταιριάζει η μέθοδος με το κρακελέ με παιδική ζωγραφιά...

 

 

Αν βάλεις τα χρώματα των προσκλητηρίων που μας έδειξες,θα είναι παιδικό.Απλά θα είναι κάπως πιο σοφιστικέ...πώς να το πω τώρα...πράγμα που εγώ προτιμώ,γιατί το συγκεκριμένο παραμύθι δεν απευθύνεται μόνο σε μικρά,αλλά και σε μεγάλα παιδιά και πιστεύω πως θα το έχουν στο δωμάτιό τους και μεγαλώνοντας.

Από την άλλη,δεν είναι και απαραίτητο να μπεις σε αυτή την διαδικασία,μια και η συγκεκριμένη τεχνική είναι αρκετά χρονοβόρα.'Ενα απλό βάψιμο και από πάνω ντεκουπάζ είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι εννοείται! Με απλό χαρτί Α4 το έκανα και στο δείγμα που έφτιαξα για την κορνίζα και βγήκε αρκετά καλό (αν είχε και καλύτερη ανάλυση η εικόνα, θα ήταν ακόμα πιο ωραίο).

 

Απλά προβληματίζομαι κατά πόσο ταιριάζει η μέθοδος με το κρακελέ με παιδική ζωγραφιά...

 

γεια!αν κ δεν εβαλα ακομα φωτο,ειμαι σε διακοπες,θα βαλω καποια στιγμη,να σου πω για το καδρακι.

 

ειναι με κρακελε το πισω χρωμα που ειδες στη φωτο στο κινητο σου,το γαλαζιο δηλ.ο πριγκηπας ειναι απο εκτυπωση με ντεκουπαζ κ το πρασινο λιβαδι με ζωγραφικη.

 

η μπαλα ειναι με χρωμα μαρμαρογραφιας κ ντεκουπαζ.η βαφτιση εγινε κ εδειχναν πολυ ωραια ολα στο συνολο τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν βάλεις τα χρώματα των προσκλητηρίων που μας έδειξες,θα είναι παιδικό.Απλά θα είναι κάπως πιο σοφιστικέ...πώς να το πω τώρα...πράγμα που εγώ προτιμώ,γιατί το συγκεκριμένο παραμύθι δεν απευθύνεται μόνο σε μικρά,αλλά και σε μεγάλα παιδιά και πιστεύω πως θα το έχουν στο δωμάτιό τους και μεγαλώνοντας.

Από την άλλη,δεν είναι και απαραίτητο να μπεις σε αυτή την διαδικασία,μια και η συγκεκριμένη τεχνική είναι αρκετά χρονοβόρα.'Ενα απλό βάψιμο και από πάνω ντεκουπάζ είναι μια χαρά.

 

Ναι, το σκέφτομαι κι εγώ αυτό αλλά η δοκιμή που έκανα με τα καδράκια δεν μου άρεσε πάρα πολύ... Τεσπα, θα βγάλω κάποια άλλη παράσταση και θα κάνω μια δοκιμή να σας το δείξω να μου πείτε γνώμες...

 

γεια!αν κ δεν εβαλα ακομα φωτο,ειμαι σε διακοπες,θα βαλω καποια στιγμη,να σου πω για το καδρακι.

 

ειναι με κρακελε το πισω χρωμα που ειδες στη φωτο στο κινητο σου,το γαλαζιο δηλ.ο πριγκηπας ειναι απο εκτυπωση με ντεκουπαζ κ το πρασινο λιβαδι με ζωγραφικη.

 

η μπαλα ειναι με χρωμα μαρμαρογραφιας κ ντεκουπαζ.η βαφτιση εγινε κ εδειχναν πολυ ωραια ολα στο συνολο τους!

 

Αν θες μπορώ να ανεβάσω εγώ τις δύο φωτό που μου έστειλες! Ήταν πάρα πολύ ωραίο το καδράκι. Μακάρι να μου βγει κάτι τέτοιο! Θα είναι τέλειο!

 

Όσο για την μπάλα, επίσης μου άρεσε πολύ, αλλά εμείς μάλλον δεν θα κάνουμε τραπέζι (ή αν κάνουμε θα είναι μόνο για τους πολύ κοντινούς), οπότε δεν θα μου χρειαστεί μάλλον... Πάντως καταπληκτική ιδέα!

 

Αν θες να τις ανεβάσω να τις δουν κι οι υπόλοιποι πες μου! Κι ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες! :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το σκέφτομαι κι εγώ αυτό αλλά η δοκιμή που έκανα με τα καδράκια δεν μου άρεσε πάρα πολύ... Τεσπα, θα βγάλω κάποια άλλη παράσταση και θα κάνω μια δοκιμή να σας το δείξω να μου πείτε γνώμες...

 

 

 

Αν θες μπορώ να ανεβάσω εγώ τις δύο φωτό που μου έστειλες! Ήταν πάρα πολύ ωραίο το καδράκι. Μακάρι να μου βγει κάτι τέτοιο! Θα είναι τέλειο!

 

Όσο για την μπάλα, επίσης μου άρεσε πολύ, αλλά εμείς μάλλον δεν θα κάνουμε τραπέζι (ή αν κάνουμε θα είναι μόνο για τους πολύ κοντινούς), οπότε δεν θα μου χρειαστεί μάλλον... Πάντως καταπληκτική ιδέα!

 

Αν θες να τις ανεβάσω να τις δουν κι οι υπόλοιποι πες μου! Κι ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες! :D

 

αν μπορεις καντο!ειμαι ακομα εκτος αθηνων κ μεχρι να ρθω θα χουν γινει ολες οι βαφτισεις!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές, λοιπόν, είναι οι φωτογραφίες της katerinak, μιας και πήρα την άδειά της να τις ανεβάσω:

 

Το καδράκι:

0351hqcd.jpg

 

και η μπάλα:

0352j.jpg

 

 

Είναι πολύ όμορφα! Μακάρι να μου βγει κι εμένα κάτι τόσο πετυχημένο! :D

Link to comment
Share on other sites

Το καδράκι είναι όλα τα λεφτά.Αυτό είναι μέσα στο καδράκι αλλά έξω το πλαίσιο επειδή δε φαίνεται είναι κ αυτό ζωγραφισμένο?

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερώτηση:Αν κάνω το κρακελέ και δε μου αρέσει το αποτέλεσμα μπορώ να το βάψω από πάνω?

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:Αν κάνω το κρακελέ και δε μου αρέσει το αποτέλεσμα μπορώ να το βάψω από πάνω?

 

 

Χωρίς να το έχω δοκιμάσει,νομίζω ότι μόλις σπάσει το χρώμα,αποκτάει και μια ανάγλυφη υφή και δεν θα μπορέσει να καλυφθεί σε όλα τα σημεία από το άλλο χρώμα που θα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν δε μ'αρέσει θα πάω να πάρω άλλο κουτί.Ευχαριστώ!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να καταστρέψεις ένα ολόκληρο κουτί??Κάνε μια πρώτη δοκιμή σε κάτι άλλο,να δεις αν σου αρέσει.Ποτέ δεν κάνουμε κάτι για πρώτη φορά,σε κάτι τόσο σημαντικό.Στο λέει μια που έχει κάνει ουκ ολίγες βλακείες,αλλά έχει πλέον μάθει!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι η πρώτη φορά θα είναι σε κάτι ασήμαντο απλά σκεφτόμουν ότι θα το κάνω στο κουτί βαπτιστικών το κρακελέ και θα ζωγραφίσω από πάνω τον μικρό πρίγκιπα.Αλλά επειδή δεν ξέρω πως θα δείχνει, αν δε δείχνει ωραίο απλά θα πάρω άλλο κουτί.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να πω ότι το κρακελέ πήγε τέλεια στο καδράκι.Πολύ ρομαντικό και σικάτο αποτέλεσμα.Δεν πιστεύω να είναι ζωγραφισμένο το σχέδιο?

 

ευχαριστω την Myrtle που τις ανεβασε! δεν ειναι ζωγραφισμενο ειναι εκτυπωμενο κ ντεκουπαζ,ειπα να το δοκιμασω πρωτα ετσι αν βγει κ μετα θα δοκιμαζα κ ζωγραφικη γιατι δεν ειναι δυσκολο. ζωγραφισμενο ειναι το πρασινο

Link to comment
Share on other sites

Το καδράκι είναι όλα τα λεφτά.Αυτό είναι μέσα στο καδράκι αλλά έξω το πλαίσιο επειδή δε φαίνεται είναι κ αυτό ζωγραφισμένο?

 

αν εννοεις το γυρω απο το καδρακι ναι,ζωγραφιστηκε κ αυτο γαλαζιο.γυρισα απο διακοπες οποτε ελπιζω να ανεβασω κ καποιες ακομα να τις δειτε!

Link to comment
Share on other sites

Αχ ναι ανέβασε καμιά φώτο μπας και πάρουμε καμιά ιδέα κ εμείς.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!

 

Μόλις χθες αποφάσισε η μαμά μας ποιο προσκλητήριο της αρέσει (εντάξει, εγώ καθυστέρησα να της τα δείξω είναι η αλήθεια) και αυτό είναι το δεύτερο: αυτό που είναι ο πρίγκιπας στο ξυλάκι! Αυτό που είχαν πει όλοι βασικά...

 

Από την μία αυτό είναι κακό, γιατί είναι το πιο δύσκολο και μπελαλίδικο από τα τρία, αλλά από την άλλη είναι πολύ καλό γιατί επιδέχεται διάφορες αλλαγές και πρωτοτυπίες και μπορείς να δουλέψεις με πολλά υλικά (χαρτόνι, χάντρες, ριζόχαρτο, κορδέλες κλπ).

 

Αυτά που έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής είναι να βρω καλαμάκια πλασικά ή ξύλινα λίγο πιο χοντρά από αυτά που βάζουμε στα σουβλάκια και να είναι χρωματιστά (γαλάζια και κίτρινα τα θέλω). Ξέρετε που μπορεί να υπάρχουν τέτοιου είδους καλαμάκια;

 

Επίσης, σκέφτομαι ακόμα, να αλλάξω στο photoshop τα ρούχα του μικρού πρίγκιπα σε γαλάζιο και κίτρινο για να ταιριάζουν πιο πολύ με τα χρώματα της βάφτισής μας. Τι λέτε; Θα επηρεάσει άσχημα το αποτέλεσμα; Πως σας φαίνεται σαν ιδέα;

 

Τέλος, για μπομπονιέρες μεγάλων, είπαμε να καταλήξουμε στο μικρό ξύλινο καβαλέτο με καμβαδάκι από τα τζάμπο, βαμμένο γαλάζιο και κίτρινο κι αυτό με διάφορες παραστάσεις από τον μικρό πρίγκιπα πάνω!

 

Ακούω σχόλια και ιδέες!

Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλάκια μπορείς να πάρεις αυτά που πουλάνε για σουβλάκια κ να τα βάψεις,δεν ξέρω αν υπάρχουν έτοιμα χρωματισμένα.

Τώρα για την αλλαγή χρώματος προσωπικά εμένα δε θα μου άρεσε γι'αυτό κ τα έκανα όλα μόνη μου γιατί τα ήθελα αυτούσια κ όχι παραλλαγές.Αλλά αν εσένα σ'αρέσει να το κάνεις.Τις φωτό που ανέβασα τις είδες?

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...