Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπες με μωρο


pattito

Recommended Posts

εχω ενα αγορακι 4μηνων.θελουμε να παμε διακοπες αλλα δε ξερουμε ποιον ποορισμο να διαλεξουμε,λογω της ηλικιας του μικρου,η παιδιατρος μας ειπε οχι θαλασσα και οχι ηλιο.

αν μπορουσε καποιος να μου προτεινει καποιο μερος θα του ημουν υποχρεη.:-P

ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπορεις να πας που θελεις διακοπες... μπορεις να επιλεξεις ενα μερος με θαλασσα, ωστε να κανεις μπανακι εσυ , αρκει να μην ειναι ωρα που εχει πολυ ζεστη γαι το μωρο και να μηνκαθησετε πολυ ωρα,,, εγω παντως 5 1/2 μηνων τον γιο μου τον εβαλα στη θαλασσα .. τρια μπανακια τον εκανα περσι αλλα μονολεπτα, οπως τα δελτια !χαχα

ειμασταν κατω απο τεντα ειχαμε νερακια, μια μερα καθησαμε ομως πολυ με την μητερα μου και δεν εκανε... ουτως η αλλως εφοσον η παιδιατρος σου σου συστησε να μη το κανεις μπανιο, μη το κανεις, αλλα ηλιο,???? παντου εχει ηλιο... καλυτερα να μην εισια πολυ ωρα εξω τις μεσημεριανες ωρες, αλλα εννειται οτι μπορεις να βγεις κι εκεινες τις ωρες εξω... αντιλιακουλι, καπελακι, νερακια και ειναι μια χαρα το μωρακι σου... !!!! δεν ξερω αν εχει καποιο λογο η παιδιατρος ,, αν την απασχολει κατι δηλαδη σε σχεση με το μωρακι σου, μαλλον ομως θα εννοουσε να προσεχεις...

καλα να περασετε οπου και να πατε!!

Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτωντως εχω ρουχαλακια καλοκαιρινα για την ηλικια του μωρου σου,,, αν δεν εχεις, αν χρειαζεσαι να στα δωσω... γεννηθηκε περσι το φλεβαρη το μωρο μου, απο οτι μαλλον καταλαβα το δικο σου μαρτη? θα του ειναι μια χαρα... δεν ειναι πολλα , αλλα αν θες να στα δωσω

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα ενα μερος σαν το Ναυπλιο.Να ναι κοντα στη Αθηνα να χει ωραια μερη να πιεις το καφεδακι σου και οργανωμενες παραλιες ωστε να χει μεγαλες ομπρελες να καθeστε με το μωρο και να κανετε τις βουτιες σας εναλαξ!Εχει καφετεριες μ τεραστιες ομπρελες και ωραια σκια!Kaι βεβαια να χει παιδιατρο η νοσοκομειο!Αχρειαστος να ναι αλλα καλυτερα να σαι καλυμενη!Αλλα τετοια μερη δεν μου ρχονται αλλα οταν ηταν ο μικρος 2,5 μηνων κει πηγαμε και καταυχαριστηθηκαμε και φετος με τον μπεμπη κει θα παμε!

Link to comment
Share on other sites

Pattito πριν λίγες ημέρες έμεινα για μία εβδομάδα στο Τολό.

7 στις 10 οικογένειες διέθεταν μαμά έγκυο ή μωρά κάτω των 8 μηνών! :lol::lol::lol:

Υπάρχουν πολλά δωμάτια κυριολεκτικά πάνω στην άμμο, με δικές τους ομπρέλες-ξαπλώστρες, η θάλασσα είναι πάντα ήρεμη και η παραλία αμμώδης. Bonus οτι είναι μόλις 10 λεπτά από το Ναύπλιο και όχι πάνω από δύο ώρες από Αθήνα!!!

Εναλλακτικά ψάξε κοντά στην Κάρυστο ή παράλια Κορινθίας εώς Ακράτα.

7fde2accce.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατ'αρχην σ'ευχαριστω που απαντησες.

δεν εχει καποιο λογο,απλα μου λεει οτι πολυ μικρος και δεν κανει να μπει στη θαλασσα και δεν κανει στον ηλιο,με ομπρελα,καπελο μου λεει και πολυ λιγο,γιατι και για αντηλιακο ειναι πολυ μικρος,τι να πω ο καθενας λεει τα δικα του,ουτε για τα κουνουπια μ'αφηνει να βαλω κατι μετα τους 6 μηνες,υπαρχουν μου λεει αλλα δεν θελω να του βαλεις,γιατι ειναι μικρος.....τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Pattito πριν λίγες ημέρες έμεινα για μία εβδομάδα στο Τολό.

7 στις 10 οικογένειες διέθεταν μαμά έγκυο ή μωρά κάτω των 8 μηνών! :lol::lol::lol:

Υπάρχουν πολλά δωμάτια κυριολεκτικά πάνω στην άμμο, με δικές τους ομπρέλες-ξαπλώστρες, η θάλασσα είναι πάντα ήρεμη και η παραλία αμμώδης. Bonus οτι είναι μόλις 10 λεπτά από το Ναύπλιο και όχι πάνω από δύο ώρες από Αθήνα!!!

Εναλλακτικά ψάξε κοντά στην Κάρυστο ή παράλια Κορινθίας εώς Ακράτα.

 

 

δεν ειναι ασχημη ιδεα....

θα το ψαξουμε....:P

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα ενα μερος σαν το Ναυπλιο.Να ναι κοντα στη Αθηνα να χει ωραια μερη να πιεις το καφεδακι σου και οργανωμενες παραλιες ωστε να χει μεγαλες ομπρελες να καθeστε με το μωρο και να κανετε τις βουτιες σας εναλαξ!Εχει καφετεριες μ τεραστιες ομπρελες και ωραια σκια!Kaι βεβαια να χει παιδιατρο η νοσοκομειο!Αχρειαστος να ναι αλλα καλυτερα να σαι καλυμενη!Αλλα τετοια μερη δεν μου ρχονται αλλα οταν ηταν ο μικρος 2,5 μηνων κει πηγαμε και καταυχαριστηθηκαμε και φετος με τον μπεμπη κει θα παμε![/quote

 

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!:P:p:p

κανα ξενοδοχειο παιδια εχετε υπ'οψην;;;;

ειδαμε και προς γαλαξιδι...

μπανιο που τον κανω;;;;θα κουβαλαω και την μπανιερα του;;;;ελεος!!!!!

ενα σωρο πραγματα μαζευονται του μικρου.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο ηταν νωρις αλλα εγω ηθελα να το βαλω.. σιγουρα ,δεν κανει πολυ στον ηλιο, εδω κι εμεις κουραζομαστε ποσο μαλλον ενα μωρακι, αλλα αντιλιακο πρεπει να του βαζεις εστω κι αν πετταχτεις στο περιπτερο! κ για τα κουνουπια ειναι χεριροτερτα αμα το τσιμπανε... εμενα , φγετος μου ειπε κανει το υγρο κι αν τρελειωσει και το τσιμπησουνετυρρανιεται το βραδυ το πουλακι μου, κουναει τα ποδαρακια του κλασει, εσενα οχι... γιατιο δεν ειναι μονο η κουνουπιερα που τα προστατευει αυτα τσιμπανε κ τη μερα κ το μωρο δεν ειναι ολη μερα στην κουνια.. μπορεις να ζητησδεις κ τη γνωμη του φαρμακοποιου σου... αλλα αν σε βρισκουν συμφωνη κανεις αυτιο που πιστευεις , εξαλλου το γιατρο σου πρεπει ναα τον εμπιστευεσαι αν οχι τον αλλαζεις!@

φιλικα ελενα, να του τσιμπησσεις τα μπουτακια απο μενα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις δικιο ηταν νωρις αλλα εγω ηθελα να το βαλω.. σιγουρα ,δεν κανει πολυ στον ηλιο, εδω κι εμεις κουραζομαστε ποσο μαλλον ενα μωρακι, αλλα αντιλιακο πρεπει να του βαζεις εστω κι αν πετταχτεις στο περιπτερο! κ για τα κουνουπια ειναι χεριροτερτα αμα το τσιμπανε... εμενα , φγετος μου ειπε κανει το υγρο κι αν τρελειωσει και το τσιμπησουνετυρρανιεται το βραδυ το πουλακι μου, κουναει τα ποδαρακια του κλασει, εσενα οχι... γιατιο δεν ειναι μονο η κουνουπιερα που τα προστατευει αυτα τσιμπανε κ τη μερα κ το μωρο δεν ειναι ολη μερα στην κουνια.. μπορεις να ζητησδεις κ τη γνωμη του φαρμακοποιου σου... αλλα αν σε βρισκουν συμφωνη κανεις αυτιο που πιστευεις , εξαλλου το γιατρο σου πρεπει ναα τον εμπιστευεσαι αν οχι τον αλλαζεις!@

φιλικα ελενα, να του τσιμπησσεις τα μπουτακια απο μενα!

 

θα του τα τσιμπησω κι εσυ δωσε φιλακια στα μπουτακια...:lol:

την εμπιστευομαι την παιδιατρο,γι'αυτο μου λεει οτι υπαρχουν διαφορα να του βαλεις,αλλα δεν κανει μεχρι 6μηνων τι να πω.του αδερφου μου η παιδιατρος τους ειπε να βαζουν κριλεν απο 1-2 μηνων που ηταν,οταν το ειπα στην δικια μου,μου ειπε οτι ειναι πολυ καλο αλλα μετα τον 6ομηνα οποτε κανω κι εγω αυτα που μου λεει.:P

Link to comment
Share on other sites

και εγω περσι πηγα διακοπες με το μικρο και τον ξεκινησα μπανια απο 6 μηνων καπελακι σοσιβιο με ομπρελα και μια χαρα και να σου πω και κατι ακομα εγω περσι πηγα διακοπες με αλλο ενα ζευγαρι που το μωρακι τους μολις ειχα σαραντησει το ειχαν στο κατσορι κατω απο ενα δεντρο και μια χαρα περασαμε μεχρι και σε μπιτσ παρτυ πηγαμε και μια χαρα κοιμοντουσαν στο καροτσι χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

παντως να ξερεις υπαρχουν και ταμπλετιτσες που το κολλας ειτε πανω τους ειτε πανω στην κουνια... αλλα θα ξερει,... εμενα δεν το πιανανε οι ταμπλετιτσες και του πηρα την κλιρεν αλλα στο τελος ουτε αυτη και του εβαζα μετα την αντιστηχη για το τσιμπημα για να μην τα φαγουριζει... φετος οπως ειπα, εβαλα το υγρο και εξω οταν ειμαστε του βαζω την αλλοιφη.. τωρα για τα υπολοιπα που λεμε, νομιζω οτι καποιοι τα περνουν παντου και καποιοι αλλοι γονεις οχι...ισως φταιει το οτι εγω το μεγαλωνω μονη μου , δεν ξερω, ηθελα να τον παιρνω παντου μαζι μου, εξαλλου στο σπιτι συνεχεια θα βαρεθει και θα αρχισει να βλεπει νωρις τηλεοραση... απο την αλλη ομως ειναι καλο και να το προστατευεις το μικρο σου, ουτως η αλλως στην ηλικια του εχει αναγκη τη δικη σου αγκαλια,εχει μελλον για να ζησει...

εγω τωρα που εμεινα ανεργη, αλλα και πριν που δουλευα, αν δεν το εβγαζα βολτα μια μερα τον εβγαζα την επομενη!

μπορεις να ψαξεις τις προτασεις που σου ειπαν οι κοπελες, οσο για το μπανιερο, δεν ειναι αναγκη, μπορεις να το ξεπλενεις το μωρακι σου κατω απο νυπτηρα του ξενοδοχειου.. ειναι μικρουλι ακομα, εχεις ανετο χωρο.. παντως ειανι οι πρωτες σας διακοπες οι τρεις σας και θα της χαρειτε!!

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!:P:p:p

κανα ξενοδοχειο παιδια εχετε υπ'οψην;;;;

ειδαμε και προς γαλαξιδι...

μπανιο που τον κανω;;;;θα κουβαλαω και την μπανιερα του;;;;ελεος!!!!!

ενα σωρο πραγματα μαζευονται του μικρου.....:lol:

 

Ξενοδοχειο δν ξερω να σου πω αλλα αν κοιταξεις στοinternet για ναυπλιο και τολο θα βρεις πολλα!

Μπανιο μπορεις να τον κανεις στον νιπτηρα,υπαρχουν κατι ειδικα μεγαλα σαν σφουγγαρια που τα βαζεις στον νιπτηρα(στα τζαμπο).Εγω και στο σπιτι εκει τον κανω!Αλλιως αγοραζεις απο εκει μια λεκανη και φευγοντας την αφηνεις εκει!

Αντηλιακο κι εμας οχι μας ειπε αλλα οτaν ρωτηsα την δερματολογο μου μου με ρωτησε:μα καλα και πως βγαζεις εξω το παιδι???

Link to comment
Share on other sites

Pattito πριν λίγες ημέρες έμεινα για μία εβδομάδα στο Τολό.

7 στις 10 οικογένειες διέθεταν μαμά έγκυο ή μωρά κάτω των 8 μηνών! :lol::lol::lol:

Υπάρχουν πολλά δωμάτια κυριολεκτικά πάνω στην άμμο, με δικές τους ομπρέλες-ξαπλώστρες, η θάλασσα είναι πάντα ήρεμη και η παραλία αμμώδης. Bonus οτι είναι μόλις 10 λεπτά από το Ναύπλιο και όχι πάνω από δύο ώρες από Αθήνα!!!

Εναλλακτικά ψάξε κοντά στην Κάρυστο ή παράλια Κορινθίας εώς Ακράτα.

 

Μπορείς να μου στείλεις που έμενες; Ψάχνουμε και εμείς ξενοδοχείο πάνω στην παραλία γιατί το μωρο είναι μικρό και δεν μπορούμε να τρέχουμε και να κουβαλάμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως να ξερεις υπαρχουν και ταμπλετιτσες που το κολλας ειτε πανω τους ειτε πανω στην κουνια... αλλα θα ξερει,... εμενα δεν το πιανανε οι ταμπλετιτσες και του πηρα την κλιρεν αλλα στο τελος ουτε αυτη και του εβαζα μετα την αντιστηχη για το τσιμπημα για να μην τα φαγουριζει... φετος οπως ειπα, εβαλα το υγρο και εξω οταν ειμαστε του βαζω την αλλοιφη.. τωρα για τα υπολοιπα που λεμε, νομιζω οτι καποιοι τα περνουν παντου και καποιοι αλλοι γονεις οχι...ισως φταιει το οτι εγω το μεγαλωνω μονη μου , δεν ξερω, ηθελα να τον παιρνω παντου μαζι μου, εξαλλου στο σπιτι συνεχεια θα βαρεθει και θα αρχισει να βλεπει νωρις τηλεοραση... απο την αλλη ομως ειναι καλο και να το προστατευεις το μικρο σου, ουτως η αλλως στην ηλικια του εχει αναγκη τη δικη σου αγκαλια,εχει μελλον για να ζησει...

εγω τωρα που εμεινα ανεργη, αλλα και πριν που δουλευα, αν δεν το εβγαζα βολτα μια μερα τον εβγαζα την επομενη!

μπορεις να ψαξεις τις προτασεις που σου ειπαν οι κοπελες, οσο για το μπανιερο, δεν ειναι αναγκη, μπορεις να το ξεπλενεις το μωρακι σου κατω απο νυπτηρα του ξενοδοχειου.. ειναι μικρουλι ακομα, εχεις ανετο χωρο.. παντως ειανι οι πρωτες σας διακοπες οι τρεις σας και θα της χαρειτε!!

 

πρεπει να ειναι πολυ δυσκολο....να μεγαλωνεις μονη σου το παιδι!!!!!!!!!!!!!οσο τωρα αφορα την εργασια και αυτο ειναι ενα περιεργο κομματι.σου ευχομαι οτι καλυτερο!!!!!!!!!!!υπομονη και ολα θα φτιαξουν!!!!!!

σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου.καλο καλοκαιρι να εχεις εσυ και το ζουζουνι σου.φιλια.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι πολυ δυσκολο....να μεγαλωνεις μονη σου το παιδι!!!!!!!!!!!!!οσο τωρα αφορα την εργασια και αυτο ειναι ενα περιεργο κομματι.σου ευχομαι οτι καλυτερο!!!!!!!!!!!υπομονη και ολα θα φτιαξουν!!!!!!

σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου.καλο καλοκαιρι να εχεις εσυ και το ζουζουνι σου.φιλια.

 

παιρνω δυναμη απο τομικρο μου ..οικονομικα ειμαι δυσκολα, αλλα ολοι ειναι.. αλλοι δουλευουν και οιδυο κι εχουν ειτε στεγαστικο, ειτε ενοικιο, αυτοκινητο,.. οποτε πανω κατω, στο ιδιο τσουβαλι βραζουμε με που λενε..δοξα το θεο και για μππανακι εχωπαει το μωρο μου καθα το ξαναπαω να γινει καλα πρωτα και τις βολτουλες μας κανουμε,,, κι εχω ανθρωπους διπλα μο που εχει χρειαστει αρκετες φορες να με βοηθησουν γιατι ειχα καποιες αναποδιες.

τα μωρα μας να ειναι καλα κι εμεις επισης !

Link to comment
Share on other sites

Ξενοδοχειο δν ξερω να σου πω αλλα αν κοιταξεις στοinternet για ναυπλιο και τολο θα βρεις πολλα!

Μπανιο μπορεις να τον κανεις στον νιπτηρα' date='υπαρχουν κατι ειδικα μεγαλα σαν σφουγγαρια που τα βαζεις στον νιπτηρα(στα τζαμπο).Εγω και στο σπιτι εκει τον κανω!Αλλιως αγοραζεις απο εκει μια λεκανη και φευγοντας την αφηνεις εκει!

Αντηλιακο κι εμας οχι μας ειπε αλλα οτaν ρωτηsα την δερματολογο μου μου με ρωτησε:μα καλα και πως βγαζεις εξω το παιδι???[/quote']

επισης μπορεις να παρεις μια μικρη φουσκωτη βαρκουλα κ να τον κανεις εκει μπανακι κ δεν πιανει χωρο κ την χρησιμοποιεις κ του χρονου;) εγω περσυ αυτο ειχα κανει .ειχαμε παει τολο, ο μικρος ηταν 5μιση μηνων! κ την κριλεν για τα κουνουπια μου ειχε πει η παιδιατρος να βαζω μικρη ποσοτητα στο μπλουζακι του επανω στον γιακα. πολυ καλη επιλογη προορισμου κ το μετανιωσα που φετος πηγαμε μονο ενα διημερο ελπιζω να μας κατσει κ αλλο!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου στείλεις που έμενες; Ψάχνουμε και εμείς ξενοδοχείο πάνω στην παραλία γιατί το μωρο είναι μικρό και δεν μπορούμε να τρέχουμε και να κουβαλάμε

 

 

little καλημέρα!!! :P

 

Εμείς μείναμε στο "Nelly's Apartments" http://www.nellys-hotel.gr/

 

αλλά έχω μείνει και στο "Mari" http://www.mari-tolo.gr/

 

και στο Remetzo http://en.remetzo-tolo.gr/

 

Ελπίζω να βρείτε δωμάτιο και να περάσετε υπέροχα!!! 8-)8-):cool:

7fde2accce.png
Link to comment
Share on other sites

όλα καλά θα πάνε όπως σου είπαν τα κορίτσια...

εμείς κάναμε το 1ο ταξίδι 2 1/2 μηνών...άνοιξη...μπανάκι δεν πήρα,χρησιμοποίησα μια λεκανίτσα ρούχων...όταν δεν είχα ούτε αυτό την κρατούσα στο χέρι μου και την έκανα με το τηλέφωνο ντουζ...

στη θάλασσα την έβαλα 3 1/2 μηνών μετά τις 18.00 το απόγευμα...κι εμένα η παιδίατρος το είχε απαγορέψει...αλλά δεν την άκουσα...5 λεπτά και την έβγαζα,της άλλαζα ρούχα και στο καρεκλάκι της...

6 μηνών που ήταν καλοκαίρι και πήγαμε πάλι διακοπές μια χαρά πάλι...

μην σου πω ότι είναι η καλύτερη ηλικία για διακοπές...

ούτε να κυνηγάς,ούτε να ζητάει και να απαιτεί!!απόλαυσε το!!

για τα κουνούπια κολλούσα αυτόκοληττα στο καρότσι της...και κουνουπιέρα...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

επισης μπορεις να παρεις μια μικρη φουσκωτη βαρκουλα κ να τον κανεις εκει μπανακι κ δεν πιανει χωρο κ την χρησιμοποιεις κ του χρονου;) εγω περσυ αυτο ειχα κανει .ειχαμε παει τολο, ο μικρος ηταν 5μιση μηνων! κ την κριλεν για τα κουνουπια μου ειχε πει η παιδιατρος να βαζω μικρη ποσοτητα στο μπλουζακι του επανω στον γιακα. πολυ καλη επιλογη προορισμου κ το μετανιωσα που φετος πηγαμε μονο ενα διημερο ελπιζω να μας κατσει κ αλλο!

 

και εμεις πισινουλα πλαστικη απο τα τζαμπο πηραμε και εκει τον καναμε και μπανι στο δωματιο. και εγω το κριλεν στη μπλουζα το βαζω και μια χαρα. μπορω να του το βαζω και στο δερμα αλλα δεν θελω. αντε και καλα μπανακια:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Αν και είναι λίγο νωρίς ακόμα θα ήθελα τις απόψεις σας για ένα θέμα που με απασχολεί. 

 

Πόσο επηρεάζουν οι διακοπες τα μωρά? Έχετε εμπειρίες από παιδιά που προσαρμόστηκαν στην αλλαγή περιβάλλοντος ή δυσκολευτηκαν? Και όταν επιστρέψατε πως συμπεριφέρθηκαν τα μωρα σας? 

 

Εμεις θα περασουμε το καλοκαίρι στο εξοχικό κ εκεί δεν έχω κούνια. Αναγκαστικα σκέφτομαι την συγκοιμιση. Πιστεύω πως έτσι δεν θα έχει κανένα θέμα ο μικρός αλλά φοβάμαι πως όταν γυρίσουμε δεν θα κοιμάται μόνος. Σας έτυχε κάτι αντίστοιχο?

 

Ακόμα τι θεωρείτε χρήσιμο ή απαραίτητο στις διακοπες με μωρακι?   

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε πάει πολλές φορές διακοπές με τη μικρή, πάντα κοιμόταν ανάμεσα μας κ μετά εύκολα επέστρεφε στο κρεβάτι της (το κλασικό 10-2 κ μετά στο δικό μας εννοώ έτσι;). Πολύ εύκολα προσαρμοζόταν παντού, μη σου πω κοιμόταν κ πολύ καλύτερα. Βέβαια αυτό είναι στο παιδί, δε σημαίνει ότι όλα αντιδρούν το ίδιο οπότε αν δεν το κάνεις δε θα ξέρεις.

Καλό θα είναι να πάρεις μαζί σου το φωτακι του δωματίου του αν χρησιμοποιείς για να έχει τον ίδιο φωτισμό κ να μην αναστατώνεται κ αν έχει κάποιο αρκουδάκι ή κάτι άλλο που κοιμάται μαζί του. Επίσης κάποια από τα παιχνίδια του εννοείται. Εγώ παίρνω πάντα κ τη φορητή καρέκλα του φαγητού, γιατί δεν μπορώ να την ταιζω στην αγκαλια, καθώς και την ενδοεπικοινωνια.

Σκέψου το ενδεχόμενο εάν μείνετε μέρες να πάρεις ένα παρκοκρεβατο κ να τον κοιμίζεις εκεί αν πιστεύεις ότι θα έχετε πρβλ μετά.

Link to comment
Share on other sites

με την συνκοίμηση καλά κάνεις και ανησυχείς, εάν το συνηθίσουν δεν είναι καθόλου εύκολο μετά. Εμάς είναι 4 και δε φεύγει με τίποτα από το κρεβάτι μας.

 

Να πάρεις μαζί σου δημιουργικά παιχνίδια (όχι τύπου  ρομποτάκια με φωτάκια κτλ γιατί θα τα βαρεθεί αμέσως) για να παίζει.

 

Να πάρεις ένα αφρόλουτρο που βοηθάει στη χαλάρωση και τον καλό ύπνο για τις δύσκολες μέρες.(στο γιο μου πάντα πιάνει)

 

Όντως η φορητή καρέκλα φαγητού είναι καλή ιδέα, για να τρώει μαζί σας και ταυτόχρονα με εσάς, όσο γίνεται. 

 

Σχετικά με την αλλαγή του περιβάλλοντος, εάν δυσκολευτεί θα είναι τις δύο πρώτες μέρες. Για τα παιδιά εμείς είμαστε το περιβάλλον τους. Τη δική μας σταθερότητα χρειάζονται, όλα τα άλλα δεν τα απασχολούν και τόοοσο πολύ. 

 

Γενικά προσπάθησε να κρατήσεις όσο μπορείς τη ρουτίνα σας -καλά διακοπές είσαι θα μου πεις-, αλλά όσο γίνεται να υπάρχει ένα πρόγραμμα

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι εξαρταται απο το παιδι,αλλα δ πιστευω η οποια αναστατωση να κρατησει πανω απο κανα δυο μερες

Αν μεινετε πολυ το παρκοκρεβατο ειναι καλη λυση

Η ισως ενα στρωμα απευθειας στο πατωμα;

Ενα φαρμακειο με ολα τα απαραιτητα,τα αναλωσιμα που χρησιμοποιειτε για μπανιο κ αλλαγμα,καροτσι σε αυτην την ηλικια θα επαιρνα πιο πολυ αν θελει να κοιμαται ωρες που θα ειμαστε εξω,φορητο καρεκλακι,μερικα παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...