Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • 2 months later...

Κοριτσια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω εμπειριες για διαγνωστικη υστεροσκοπηση. Ποναει η διαδικασια? Ακολουθουμε τη διαδικασια του χειρουργειου? Ειμαστε νηστικες απο το προηγουμενο βραδυ και κανουμε κλυσμα?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, georgia.2017 said:

Κοριτσια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω εμπειριες για διαγνωστικη υστεροσκοπηση. Ποναει η διαδικασια? Ακολουθουμε τη διαδικασια του χειρουργειου? Ειμαστε νηστικες απο το προηγουμενο βραδυ και κανουμε κλυσμα?

Καλημερα. Εγω εχω κανει δυο φορες. Την μια μαζι με λαπαροσκοπηση.

Την δευτερη τον Φεβρουαριο. Εφαγα το βραδυ νωρις. Απο τα μεσανυχτα εως την υστεροσκοπηση την αλλη μερα δεν επρεπρ να πιω νερο. Εγινε με μεθη. Δεν μου εκαναν κλυσμα. Αυτες ηταν οι οδηγιες του γιατρου μου. Δεν ξερω αν καθε γιατρος δινει διαφορετικες. 

Μετα που ξυπνησα ειχε πολυ ελαφρια πονακια στην κοιλια για καμια ωρα. Τιποτα αλλο. 

Μην ανησυχεις. Ειναι ανωδυνη διαδικασια. 

Καλη επιτυχια. 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, nini84 είπε:

Καλημερα. Εγω εχω κανει δυο φορες. Την μια μαζι με λαπαροσκοπηση.

Την δευτερη τον Φεβρουαριο. Εφαγα το βραδυ νωρις. Απο τα μεσανυχτα εως την υστεροσκοπηση την αλλη μερα δεν επρεπρ να πιω νερο. Εγινε με μεθη. Δεν μου εκαναν κλυσμα. Αυτες ηταν οι οδηγιες του γιατρου μου. Δεν ξερω αν καθε γιατρος δινει διαφορετικες. 

Μετα που ξυπνησα ειχε πολυ ελαφρια πονακια στην κοιλια για καμια ωρα. Τιποτα αλλο. 

Μην ανησυχεις. Ειναι ανωδυνη διαδικασια. 

Καλη επιτυχια. 

Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, georgia.2017 είπε:

Κοριτσια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω εμπειριες για διαγνωστικη υστεροσκοπηση. Ποναει η διαδικασια? Ακολουθουμε τη διαδικασια του χειρουργειου? Ειμαστε νηστικες απο το προηγουμενο βραδυ και κανουμε κλυσμα?

Καλησπερα Γεωργια, εγω έκανα πριν 3 μήνες για πολυποδακι στην μήτρα. Οι οδηγίες είναι : να μην έχεις φάει και να μην έχεις πιει ούτε νερό  9-10 ώρες πριν την υστεροσκοπηση, προσοχή, ούτε καν τσίχλα ούτε καραμέλα!  Ο γιατρός μου είπε ότι δικιά του ασθενής είχε φάει τσίχλα και ακύρωσαν την υστεροσκοπηση,  είναι ενάντια στους κανόνες. Εγώ σε ιδιωτικό την έκανα, 250 ευρώ σύνολο. Σου κάνουν μέθη, διαρκεί κανένα μισάωρο και ξυπνάς λίγο μετά. Μπορεί να έχεις λίγους πόνους περιόδου και αίμα για λίγες μέρες, εγώ πχ είχα λίγα πονάκια, ούτε καν παυσίπονο δεν πήρα. Το ίδιο βράδυ πήγα και Σινεμά για να πάρω τα πάνω μου.  Μην σε ανησυχεί, λόγω μέθης δεν νιώθεις τίποτα, στο λέω εγώ που γενικά πονάω εύκολα και είμαι φοβητσιαρα. Η σαλπιγγογραφια για παράδειγμα είναι λίγο ζόρι γιατί δεν γίνεται μέθη, διαρκεί 5-10 λεπτά αλλά πονάει. Φιλιά από εμένα και καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2018 at 4:14 ΜΜ, Sansa είπε:

Καλησπερα Γεωργια, εγω έκανα πριν 3 μήνες για πολυποδακι στην μήτρα. Οι οδηγίες είναι : να μην έχεις φάει και να μην έχεις πιει ούτε νερό  9-10 ώρες πριν την υστεροσκοπηση, προσοχή, ούτε καν τσίχλα ούτε καραμέλα!  Ο γιατρός μου είπε ότι δικιά του ασθενής είχε φάει τσίχλα και ακύρωσαν την υστεροσκοπηση,  είναι ενάντια στους κανόνες. Εγώ σε ιδιωτικό την έκανα, 250 ευρώ σύνολο. Σου κάνουν μέθη, διαρκεί κανένα μισάωρο και ξυπνάς λίγο μετά. Μπορεί να έχεις λίγους πόνους περιόδου και αίμα για λίγες μέρες, εγώ πχ είχα λίγα πονάκια, ούτε καν παυσίπονο δεν πήρα. Το ίδιο βράδυ πήγα και Σινεμά για να πάρω τα πάνω μου.  Μην σε ανησυχεί, λόγω μέθης δεν νιώθεις τίποτα, στο λέω εγώ που γενικά πονάω εύκολα και είμαι φοβητσιαρα. Η σαλπιγγογραφια για παράδειγμα είναι λίγο ζόρι γιατί δεν γίνεται μέθη, διαρκεί 5-10 λεπτά αλλά πονάει. Φιλιά από εμένα και καλή επιτυχία :)

Ευχαριστω παρα πολυ!! Μου εδωσες κουραγιο!!! 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, georgia.2017 said:

Κοριτσια μετα την υστεροσκοπη καθυστερει η περιοδος? Αλλαζει ο κυκλος??

Καλησπερα.

Την εκανες τελικα;

Εγω ειχα 3-4 ημερες καθυστερηση μετα την υστεροσκοπηση αλλα γενικα δεν εχω κ πολυ σταθερο κυκλο. 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 43 λεπτά , nini84 είπε:

Καλησπερα.

Την εκανες τελικα;

Εγω ειχα 3-4 ημερες καθυστερηση μετα την υστεροσκοπηση αλλα γενικα δεν εχω κ πολυ σταθερο κυκλο. 

Θα την κανω μεσα Ιουλιου και μετα ξεκιναω ενεσεις για εξωσωματικη ...Προσπαθω λιγο να υπολογισω τις μερες μηπως και κανω την εμβρυομεταφορα μεσα στην αδεια του Αυγουστου..Αλλα δυστυχως απο οτι βλεπω θα κανω εμβρυομεταφορα μολις τελειωσει η αδεια μου.....

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, georgia.2017 said:

Θα την κανω μεσα Ιουλιου και μετα ξεκιναω ενεσεις για εξωσωματικη ...Προσπαθω λιγο να υπολογισω τις μερες μηπως και κανω την εμβρυομεταφορα μεσα στην αδεια του Αυγουστου..Αλλα δυστυχως απο οτι βλεπω θα κανω εμβρυομεταφορα μολις τελειωσει η αδεια μου.....

Καλη επιτυχια ευχομαι κ στην υστεροσκοπηση κ στην εξωσωματικη. 

Πρωτη σου φορα εξωσωματικη; 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, nini84 είπε:

Καλη επιτυχια ευχομαι κ στην υστεροσκοπηση κ στην εξωσωματικη. 

Πρωτη σου φορα εξωσωματικη; 

Ευχαριστω πολυ και για τα 2!! Ναι πρωτη φορα μπαινω στη διαδικασια της εξωσωματικης και ευχομαι να ειναι και η τελευταια....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, georgia.2017 said:

Ευχαριστω πολυ και για τα 2!! Ναι πρωτη φορα μπαινω στη διαδικασια της εξωσωματικης και ευχομαι να ειναι και η τελευταια....

Ολόψυχα το εύχομαι να ειναι η μοναδικη κ τυχερή σας! 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα και καλές γιορτές, ήθελα να σας ρωτήσω εάν η λαπαροσκόπηση μπορεί να βοηθήσει στις καθέξιν αποβολές.

Έχω ήδη κάνει υστεροσκόπηση και αφαίρεση διαφράγματος,  η μαγνητική κάτω κοιλίας και η αξονική είναι καθαρές, παρόλα αυτά έχω κάποια μικρά τσιμπήματα στην δεξιά πλευρά του ενδομητρίου. Έχω κάνει 2 φορές βιοψία ενδομητρίου, όπου βρέθηκε φλεγμονή και έχω πάρει για 3 μήνες Vibramycin,Valtrex,Zithromax,Flagyl,Dalacin και έκανα 30 ενδομητρικές με Flagyl και Ciproxin. Πριν 10 χρόνια είχα ξανακάνει λαπαροσκόπηση για σκωληκοειδίτιδα, υπάρχει περίπτωση να δημιουργήθηκαν συμφύσεις που να επηρεάζουν την εξέλιξη μιας εγκυμοσύνης; Ο δείκτης Ca125 για ενδομητρίωση είναι πολύ χαμηλός, κάτω από 5 και η crp ποσοτική είναι κάτω από 0,3 (αν και υπήρχε φλεγμονή στο ενδομήτριο).

Η υστεροσκόπηση θα επαναληφθεί επειδή είχα 2 αποβολές, αλλά πρότεινα στον γιατρό μου να κάνουμε και λαπαροσκόπηση και θεωρεί ότι είναι άσκοπο χειρουργείο.

Τι μπορεί να δείξει η απαροσκόπηση που να συμβάλει στις αποβολές και να μην το δείχνουν οι άλλες διαγνωστικές;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλες !! Παρακολουθώ το forum εδώ κ πολλούς μήνες κ έχω ταυτιστεί με πολλές γυναίκες!! Αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου...Μετά από 1.5 χρόνο προσπάθειας για παιδί κ με μια χημική αποβολή μετά από έναν χρόνο, καθώς κ πλήθος εξετάσεων (προγεννητικός έλεγχος, σπερμοδιάγραμμα,σαλπιγγογραφία κτλ ), αποφασίστηκε να κάνω λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση καθώς είχα διαγνωστεί με ενδομητρίωση 3.5εκ  κ μια κλειστή σάλπιγγα, ο δείκτης CA-125  ήταν πολύ ανεβασμένος.Έγινε η Λαπαροσκοπηση πριν 3 μέρες κ τώρα θα ακολουθήσω θεραπεία διακοπής περιόδου για 4 μήνες.Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια κοπέλα κατά πόσο μετά από ανάλογη θεραπεία κατάφερε να μείνει έγκυος χωρίς να χρειάστηκε εξωσωματική. Είμαι 37 χρονών. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2019 at 12:48 ΜΜ, maria_cltha είπε:

Καλημέρα σε όλες !! Παρακολουθώ το forum εδώ κ πολλούς μήνες κ έχω ταυτιστεί με πολλές γυναίκες!! Αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου...Μετά από 1.5 χρόνο προσπάθειας για παιδί κ με μια χημική αποβολή μετά από έναν χρόνο, καθώς κ πλήθος εξετάσεων (προγεννητικός έλεγχος, σπερμοδιάγραμμα,σαλπιγγογραφία κτλ ), αποφασίστηκε να κάνω λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση καθώς είχα διαγνωστεί με ενδομητρίωση 3.5εκ  κ μια κλειστή σάλπιγγα, ο δείκτης CA-125  ήταν πολύ ανεβασμένος.Έγινε η Λαπαροσκοπηση πριν 3 μέρες κ τώρα θα ακολουθήσω θεραπεία διακοπής περιόδου για 4 μήνες.Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια κοπέλα κατά πόσο μετά από ανάλογη θεραπεία κατάφερε να μείνει έγκυος χωρίς να χρειάστηκε εξωσωματική. Είμαι 37 χρονών. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλημέρα! Κι εγώ μια απ' τα ίδια. Προσπαθούμε εδώ και 1.5 χρόνο. Αφού κάναμε όλες τις εξετάσεις, τώρα ο υπέρηχος έδειξε ινομύωμα ή πολύποδα στη μήτρα και μου σύστησε επεμβατική υστεροσκόπηση με λαπαροσκόπηση για την αφαίρεσή του. Θα την κάνω στη Θεσσαλονίκη. Επειδή δεν έχω ιδέα θα μπορούσες να με κατατοπίσεις πόσο περίπου κοστίζει κι αν γίνεται με ολική αναισθησία? Εσύ που την έκανες?

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Manoulitsa75 είπε:

 

Καλημέρα! Κι εγώ μια απ' τα ίδια. Προσπαθούμε εδώ και 1.5 χρόνο. Αφού κάναμε όλες τις εξετάσεις, τώρα ο υπέρηχος έδειξε ινομύωμα ή πολύποδα στη μήτρα και μου σύστησε επεμβατική υστεροσκόπηση με λαπαροσκόπηση για την αφαίρεσή του. Θα την κάνω στη Θεσσαλονίκη. Επειδή δεν έχω ιδέα θα μπορούσες να με κατατοπίσεις πόσο περίπου κοστίζει κι αν γίνεται με ολική αναισθησία? Εσύ που την έκανες?

Καλημέρα Manoulitsa75 την έκανα στο Λητώ στην Αθήνα κόστισε 3500 ευρώ αλλά εκτός από ένα μικρό ινομύωμα στην μήτρα αφαίρεσα κύστες ενδομητριωσης από τις ωοθήκες κ έγινε κ καυτηριασμός εστιών ενδομητρίωσης ταχεία βιοψία κτλ.Είχα ανεβασμένο τo δείκτη CA-125 κ δεν είχα περιθώρια να αναβάλλω την λαπαροσκοπηση. Γίνεται με ολική αναισθησία. Επιπλέον είχα δυο γυναικολόγους στο χειρουργείο.Η αποψή μου είναι να το κανεις είναι ο μονος τρόπος να δεις ότι όλα είναι καλά στην μήτρα σου κ στις οωθήκες σου όπως κ σαλπιγγογραφία. Εμενα ξεκάθαρα μου προκαλούσε ολη αυτή η κατασταση υπογονιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2019 at 1:56 ΜΜ, Manoulitsa75 είπε:

 

Καλημέρα! Κι εγώ μια απ' τα ίδια. Προσπαθούμε εδώ και 1.5 χρόνο. Αφού κάναμε όλες τις εξετάσεις, τώρα ο υπέρηχος έδειξε ινομύωμα ή πολύποδα στη μήτρα και μου σύστησε επεμβατική υστεροσκόπηση με λαπαροσκόπηση για την αφαίρεσή του. Θα την κάνω στη Θεσσαλονίκη. Επειδή δεν έχω ιδέα θα μπορούσες να με κατατοπίσεις πόσο περίπου κοστίζει κι αν γίνεται με ολική αναισθησία? Εσύ που την έκανες?

Καλησπερα σου..πριν 2 χρονια περιπου ο γιατροσ μου μου προτεινε να κανω να αφαιρεσω τα ινομυωματα μου για να εχω πιο ευκολη εγκυμοσυνη.αν κ ο ιδιοσ ειναι κορυφη στισ ανοικτεσ επεμβασεισ, μου προετεινε να την κανω λαπαροσκοπικα με γιατρο που κανει μονο τετοιεσ επεμβασεισ..αν θεσ σου στελνω μνμ για το ονομα του..

Εκτοσ απο τα ινομυωματα μου (καμια ντουζινα) μου διορθωσε το σχημα τησ μητρασ κ μου αφαιρεσε συμφησεισ.

Την επεμβαση τη καναμε στο γενεσισ κ κοστισε περιπου 3000 ( μαζι με αμοιβη γιατρου)με ολικη αναισθησια..απο την 1η στιγνη ημουν καλα..δεν πονουσα καθολου.το μονο που προσεχα γταν τα βαρη.

Στη θεσσαλονικη οι λαπαροσκοποι ειναι 3-4.θα σου προτεινα να την κανεισ λαπαροσκοπο κ οχι οποιοδηποτε γυναικολογο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Καλησπερα σου..πριν 2 χρονια περιπου ο γιατροσ μου μου προτεινε να κανω να αφαιρεσω τα ινομυωματα μου για να εχω πιο ευκολη εγκυμοσυνη.αν κ ο ιδιοσ ειναι κορυφη στισ ανοικτεσ επεμβασεισ, μου προετεινε να την κανω λαπαροσκοπικα με γιατρο που κανει μονο τετοιεσ επεμβασεισ..αν θεσ σου στελνω μνμ για το ονομα του..

Εκτοσ απο τα ινομυωματα μου (καμια ντουζινα) μου διορθωσε το σχημα τησ μητρασ κ μου αφαιρεσε συμφησεισ.

Την επεμβαση τη καναμε στο γενεσισ κ κοστισε περιπου 3000 ( μαζι με αμοιβη γιατρου)με ολικη αναισθησια..απο την 1η στιγνη ημουν καλα..δεν πονουσα καθολου.το μονο που προσεχα γταν τα βαρη.

Στη θεσσαλονικη οι λαπαροσκοποι ειναι 3-4.θα σου προτεινα να την κανεισ λαπαροσκοπο κ οχι οποιοδηποτε γυναικολογο.

Σ' ευχαριστώ πολύ! Μπορείς να μου στείλεις το όνομα του γιατρού που κάνει μόνο τέτοιες επεμβάσεις? Η γυναικολόγος μου σύστησε δύο, δε ξέρω αν επιτρέπεται να πω εδώ το όνομά τους, ρώτησα τον έναν και μου είπε ότι θα κοστίσει 800-1000 ευρώ στο Γένεσις που μου φάνηκαν πολλά για αφαίρεση ενός μικρού ινομυώματος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 26/3/2019 at 6:29 ΜΜ, Manoulitsa75 είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ! Μπορείς να μου στείλεις το όνομα του γιατρού που κάνει μόνο τέτοιες επεμβάσεις? Η γυναικολόγος μου σύστησε δύο, δε ξέρω αν επιτρέπεται να πω εδώ το όνομά τους, ρώτησα τον έναν και μου είπε ότι θα κοστίσει 800-1000 ευρώ στο Γένεσις που μου φάνηκαν πολλά για αφαίρεση ενός μικρού ινομυώματος. 

Τελικα @Manoulitsa75 τι εκανεσ???

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για για γυναικολόγο με εμπειρία στη λαπαροσκοπική χειρουργική, για αφαίρεση ινομυώματος. 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον που θεωρείτε πολύ καλό;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Ειρήνη Η. είπε:

Ψάχνω για για γυναικολόγο με εμπειρία στη λαπαροσκοπική χειρουργική, για αφαίρεση ινομυώματος. 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον που θεωρείτε πολύ καλό;

Αν ψαχνεισ στη θεσσαλονικη θα μπορουσα να σου προτεινω τον δικο μου..δεν ειναι μαιευτηρασ.ασχολειται μονο με λαπαροσκοπησεισ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας, μετά από 3 χρόνια προσπαθειών...μου βρήκαν ένα ινωμυωμα που θα αφαιρέσω τον επόμενο μήνα με επεμβατική υστεροσκοπηση...Επειδή δεν έχω ξανακάνει νάρκωση, έχω αγχωθεί αρκετά...παρακαλώ θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι αν είναι επώδυνη η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στο forum,

Μετά από ένα χρόνο προσπαθειών για εγκυμοσύνη χωρίς αποτέλεσμα - κι αφου άλλαξα τον επί χρόνια γιατρό μου- ανακάλυψα πως έχω ενδομητριο πολυποδα που εμποδίζει τη σύλληψη. Τον Δεκέμβριο τον αφαίρεσα με υστεροσκοπηση και αφήσαμε έναν κύκλο για να "καθαρίσω" ώστε να ξεκινήσουμε άμεσα τις προσπάθειες. Η γιατρός μου είχε πει πως οι πρώτοι δύο μήνες προσπαθειών δίνουν πολλές πιθανότητες εγκυμοσύνης γιατί καθαρίζει το ενδομήτριο και διευκολύνεται η εμφύτευση. Εγώ όμως στους 2 κύκλους που ακολούθησαν δεν κατάφερα να μείνω έγκυος. (Βέβαια στον 1ο κύκλο προσπαθειών είχα καθυστερηση 5 ημερών που δεν έλεγξα με τεστ εγκυμοσύνης. Η γιατρός μου πιθανολογεί ότι κάτι πήγε να γίνει εκεί και δεν ευδοκίμησε).Για την ιστορία να πω πως έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ορμονικές εξετάσεις και όλα ήταν φυσιολογικά. Ο άντρας μου δεν έχει εξεταστει ακόμη,είπαμε να δωσουμε ένα επιπλέον τετράμηνο προσπαθειών. Ήθελα να ρωτήσω την προσωπική σας εμπειρία: πόσο καιρό μετά την υστεροσκοπηση καταφέρατε να συλλάβετε;

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...