Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Η λαπαροσκόπηση επιταχύνει δραματικά την ανάρρωση (δηλ. την επιστροφή στις καθημερινές δραστηριότητες) όχι όμως το χρόνο επούλωσης της μήτρας που είναι λίγο-πολύ ίδιος είτε το ινομύωμα βγει λαπαροσκοπικά είτε ανοιχτά.

 

Ο χρόνος που πρέπει να περιμένεις μέχρι να μείνεις έγκυος αποσκοπεί στο να επιτρέψει στο τοίχωμα της μήτρας να ανακτήσει όσο το δυνατό μεγαλύτερη ανθεκτικότητα μετά το χειρουργείο. Το αν είναι 3 ή 6 μήνες έχει να κάνει με το πού ακριβώς βρίσκεται το ινομύωμα, πόσο μεγάλο είναι και τι ποσοστό του τοιχώματος της μήτρας χρειάζεται να ανοιχτεί για να μπορέσει να βγει.

 

Με άλλα λόγια φοβάμαι πως θα πρέπει να περιμένεις μετά το χειρουργείο για να μάθεις με μεγαλύτερη ακρίβεια πόσος θα είναι ο χρόνος επούλωσης στη δική σου περίπτωση.

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση. Ηθελα επίσης να ρωτήσω εαν το ινομύωμα μπορεί να ρίχνει τον αιματοκρίτη χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερη αιμορραγία κατα τη διάρκεια της περιόδου. Εγω είχα τον Νοεμβριο 34,6 αιματοκρίτη και τώρα 33,6. Γενικώς ο αιματοκρίτης μου κινείται το πολύ στο 36-37 και κατα την πρώτη εγκυμοσύνη έφτασε 28. Σας ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σας. Το ινομύωμα μου βρίσκεται στο πρόσθιο τοίχωμα της μήτρας υποορογόνιο διαστάσεων 49Χ48Χ40mm

JZyMp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, πριν 19 μερες εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπιση και διαγνωστηκε οτι εχω ερεθισμενο ενδομητριο και πολυποδακι, σταλθηκε για βιοψια το υλικο και διαγνωστηκε οτι δεν υπαρχει κακοηθεια.

ειχα αδιαθετιση 1/6 και στον ιδιο μηνα 29/6 δηλαδη δυο μερες πριν.

οσες εχετε κανει υστεροσκοπιση σας ετυχε να αδιαθετησετε πιο πριν απο την αναμενομενη?

εχω κυκλο καθε 30-32

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, πριν 19 μερες εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπιση και διαγνωστηκε οτι εχω ερεθισμενο ενδομητριο και πολυποδακι, σταλθηκε για βιοψια το υλικο και διαγνωστηκε οτι δεν υπαρχει κακοηθεια.

ειχα αδιαθετιση 1/6 και στον ιδιο μηνα 29/6 δηλαδη δυο μερες πριν.

οσες εχετε κανει υστεροσκοπιση σας ετυχε να αδιαθετησετε πιο πριν απο την αναμενομενη?

εχω κυκλο καθε 30-32

 

πρεπει να καναμε ιδια μερα υστεροσκοπηση;;;; εγω εκανα στις 11/6. περιοδο ειχα στις 2/6. αμεσως μετα την υστεροσκοπηση πηρα σικλακουρ. τις 2 πρωτες μερες πηρα απο 2 την ημερα και μετα επαιρνα απο 1 την ημερα. το τελευταιο το πηρα χθες, οποτε υπολογιζω οτι τις επομενες μερες θα αδιαθετησω. τους τελευταιους μηνες ο κυκλος μου ειναι 25-26 ημερων, ενω παλαιοτερα ηταν 27-30 ημερων. μηπως εγω κανω κατι λαθος;;; εσυ αδιαθετησες ακριβως στις 28 μερες.... τι να πω;;;;:):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας. εκανα υστεροσκοπιση πριν 2 μερες και μου αφαιρεσαν ενα πολυποδακι τραχηλου. μου ειπε ο γιατρος οτι μετα απο 3 μερες μπορω να εχω επαφες με τον αντρα μου - η μητρα ηταν πεντακαθαρη οποτε δεν την πειραξαν. η ερωτηση μου ειναι αν θα υπαρξει προβλημα να ξεκινησω αμεσως τον επομενο κυκλο εξωσωματικη. δηλαδη αν επιρεαζει αρνητικα τις πιθανοτητες εγκυμοσυνης- αν ξερετε βεβαια.

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να καναμε ιδια μερα υστεροσκοπηση;;;; εγω εκανα στις 11/6. περιοδο ειχα στις 2/6. αμεσως μετα την υστεροσκοπηση πηρα σικλακουρ. τις 2 πρωτες μερες πηρα απο 2 την ημερα και μετα επαιρνα απο 1 την ημερα. το τελευταιο το πηρα χθες, οποτε υπολογιζω οτι τις επομενες μερες θα αδιαθετησω. τους τελευταιους μηνες ο κυκλος μου ειναι 25-26 ημερων, ενω παλαιοτερα ηταν 27-30 ημερων. μηπως εγω κανω κατι λαθος;;; εσυ αδιαθετησες ακριβως στις 28 μερες.... τι να πω;;;;:):)

 

zouzounaki12,εγω εκανα την υστεροσκοπηση 12/6 και περιοδο ειχα 1/6 μια μερα διαφορα εχουμε.

 

Aν επιτρεπετε, γιατι μετα την εξεταση σου εδωσε ciclacour;

 

Mετα την υστεροσκοπηση αδιαθετησα ξανα τον ιδιο μηνα 28/6 μαλλον λογο της εξετασης ηρθα πιο πριν, γιατι εχω κυκλο καθε τριαντα

 

Eσυ μετα την υστεροσκοπηση ηρθες κανονικα περιοδο;

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. εκανα υστεροσκοπιση πριν 2 μερες και μου αφαιρεσαν ενα πολυποδακι τραχηλου. μου ειπε ο γιατρος οτι μετα απο 3 μερες μπορω να εχω επαφες με τον αντρα μου - η μητρα ηταν πεντακαθαρη οποτε δεν την πειραξαν. η ερωτηση μου ειναι αν θα υπαρξει προβλημα να ξεκινησω αμεσως τον επομενο κυκλο εξωσωματικη. δηλαδη αν επιρεαζει αρνητικα τις πιθανοτητες εγκυμοσυνης- αν ξερετε βεβαια.

 

lucciola,απ'οτι μου ειπαι ο γιατρος μου μετα απο μια υστεροσκοπηση αυξανονται οι πιθανοτητες για εγκυμοσυνη, οσο πιο συντομα γινει η προσπαθεια τοσο το καλυτερο!

ξεκινησες; εγω θα ξεκινησω το Σεπτεμβριο.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

:wink:

zouzounaki12,εγω εκανα την υστεροσκοπηση 12/6 και περιοδο ειχα 1/6 μια μερα διαφορα εχουμε.

 

Aν επιτρεπετε, γιατι μετα την εξεταση σου εδωσε ciclacour;

 

Mετα την υστεροσκοπηση αδιαθετησα ξανα τον ιδιο μηνα 28/6 μαλλον λογο της εξετασης ηρθα πιο πριν, γιατι εχω κυκλο καθε τριαντα

 

Eσυ μετα την υστεροσκοπηση ηρθες κανονικα περιοδο;

 

απ οτι ξερω τα σικλακουρ βελτιωνουν το παχος του ενδομητριου. στην υστερ/ση μου εκανε ελαφρα αποξεση. δεν ξερω αν μου τα εδωσε γι αυτο ή αν θεωρησε πως γενικα ειναι λιγο λεπτο το ενδομητριο!!:?:???: στο παρελθον βεβαια το ενδομητριο ηταν καλο, με εξαιρεση καποιες φορες που επαιρνα κλομιφεν, αλλα και στην περιπτωση αυτη οχι παντα. μου ειπε να παρω για τρεις μηνες. τις επομενες ημερες θα ξαναπαω να με δει οποτε θα δουμε πως παμε:|:|

η περιοδος μου ηρθε αφου καταβροχθησα(χαχαχα:wink:) ενα κουτι με σικλακουρ. η προηγουμενη ηταν στις 2/6 και τωρα μου ηρθε στις 2/7

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. εκανα υστεροσκοπιση πριν 2 μερες και μου αφαιρεσαν ενα πολυποδακι τραχηλου. μου ειπε ο γιατρος οτι μετα απο 3 μερες μπορω να εχω επαφες με τον αντρα μου - η μητρα ηταν πεντακαθαρη οποτε δεν την πειραξαν. η ερωτηση μου ειναι αν θα υπαρξει προβλημα να ξεκινησω αμεσως τον επομενο κυκλο εξωσωματικη. δηλαδη αν επιρεαζει αρνητικα τις πιθανοτητες εγκυμοσυνης- αν ξερετε βεβαια.

 

 

lucciola τι κάνεις? Δεν είχες κάνει λαπαροσκόπηση? Έκανες και υστεροσκοπιση μετά? Σου εύχομαι καλη εππιτυχια....:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ Λιν. θα προσπαθούσαμε αλλά έτυχε ενα πρόβλημα με την καρδιά του άντρα μου και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. και δυστυχώς τώρα έχω ωορηξία. :( ο έρημος... στεναχωριέται τοσο πολύ... καλή σου επιτυχία τον σεπτέμβρη!

niki27 ναι, είχα κάνει και λαπαροσκόπιση το νοέμβριο αλλά προέκυψε στο εδιάμεσα ενας πολύποδας! τι τύχη, ε; εμφανίστηκε μετά απο μια αποτυχημένη εξωσωματική. και τι μας έλειπε; μια κολπική μαρμαρρυγή! να την χαιρόμαστε την καλή μας τύχη! τελος πάντων. εσύ καλά;

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

niki27 ναι, είχα κάνει και λαπαροσκόπιση το νοέμβριο αλλά προέκυψε στο εδιάμεσα ενας πολύποδας! τι τύχη, ε; εμφανίστηκε μετά απο μια αποτυχημένη εξωσωματική. και τι μας έλειπε; μια κολπική μαρμαρρυγή! να την χαιρόμαστε την καλή μας τύχη! τελος πάντων. εσύ καλά;

 

 

Βρε κοριτσι μου τι να πω? Ελπιζω να ειναι καλυτερα ο αντρας σου και μην απογοητευεσαι, καταλαβαινω θελει γερη υπομονη αλλα πρωτα απ ολα προεχει η υγεια μας, δειξ του με ολο το θαρρος στο λεω πως αυτος ειναι οτι πιο σημαντικο εχεις και θελεις να ειναι πρωτα απ ολα ο ιδιος καλα...φανταζομαι την ψυχολογια του..

Εμεις ειμαστε στις προσπαθειες μετα απο θεραπεια με Arvecap..και προσευχομαι να πανε ολα καλα...σε φιλω!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Λιν. θα προσπαθούσαμε αλλά έτυχε ενα πρόβλημα με την καρδιά του άντρα μου και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. και δυστυχώς τώρα έχω ωορηξία. :( ο έρημος... στεναχωριέται τοσο πολύ... καλή σου επιτυχία τον σεπτέμβρη!

 

niki27 ναι, είχα κάνει και λαπαροσκόπιση το νοέμβριο αλλά προέκυψε στο εδιάμεσα ενας πολύποδας! τι τύχη, ε; εμφανίστηκε μετά απο μια αποτυχημένη εξωσωματική. και τι μας έλειπε; μια κολπική μαρμαρρυγή! να την χαιρόμαστε την καλή μας τύχη! τελος πάντων. εσύ καλά;

 

 

lucciola μου, μην στεναχωριεσαι σε καταλαβαινω οτι σου ετυχαν πολλα, αλλα θα ερθει η στιγμη που θα κανεις την προσπαθεια και θα πανε ολα καλα! στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!

 

ευχαριστω!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
lucciola τι κάνεις? Δεν είχες κάνει λαπαροσκόπηση? Έκανες και υστεροσκοπιση μετά? Σου εύχομαι καλη εππιτυχια....:-P

kalispera tha hthela na se rotiso kati giati soy systise o giatros na kaneis ysteroskopisi akrivos? ponaei kai poso kostizei?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

bandito27 δεν ξερω αν απευθυνοσουν σε εμενα αλλα να σου απαντησω. υστεροσκοπιση εκανα γιατι ειχα πολυποδα στον τραχηλο μετα απο εξωσωματικη. βλεπεις τα φαρμακα καμια φορα εχουν και παρενεργιες και εμενα μου βγηκε πολυποδακι.

δεν ποναει γιατι σου κανουν ελαφρια μεθη, τουλαχιστον εγω δεν ποναγα, μου κοστισε 200 ευρω- δηλαδη μονο την αμοιβη του αναισθησιολογου. αλλα εχω ακουσει οτι κοστιζει μεχρι και 700 ευρω. εξαρταται απο τον γιατρο, το νοσοκομειο... εγω την εκανα στο doctors hospital με το βιβλιαριο.

οτι αλλο θες ρωτα με. φιλακια

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lucciola, σε έχασα για κάμποσο καιρό! Εκάνες εξωσωματική τελικά αλλά δεν πέτυχε; Κι εγώ έκανα πριν από ένα μήνα αλλά δεν καταφέραμε τίποτα. Φιλια!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

kalispera tha hthela na se rotiso kati giati soy systise o giatros na kaneis ysteroskopisi akrivos? ponaei kai poso kostizei?

 

 

 

bantito27

γινετε με ναρκωση και δεν καταλαβαινης απολυτος τιποτα μετα την διαδικασια μπορει να εχεις πονους οπως της περιοδου.

εγω την εκανα στο γεννεσης αθηνων και κοστισε 1000

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Lucciola, σε έχασα για κάμποσο καιρό! Εκάνες εξωσωματική τελικά αλλά δεν πέτυχε; Κι εγώ έκανα πριν από ένα μήνα αλλά δεν καταφέραμε τίποτα. Φιλια!

 

margi μου πραγματικα χαθηκαμε. δεν πολυ-εμπαινα και γω γιατι δεν ειχα κατι θετικο ή χρησιμο να προσφερω σε καμια και γενικα δεν ηθελα να ασχολουμαι με τα δικα μου. ειμασταν σε φαση "διακοπων" οσο αφορα το θεμα παιδι. απο ψυχολογια πως εισαι; η δικια σας "αποτυχια" ειναι και προσφατη... εμεις παμε για δευτερη προσπαθεια. καναμε και την υστεροσκοπιση για να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι ολα καθαρα, βγαλαμε και ενα πολυποδακι απο την κλομιφαινη... ελπιζουμε οτι ολα θα πανε καλα αυτη τη φορα.

μεγαλες αγκαλιες απο μακρια. σιγα σιγα θα κλεισει και αυτη η πληγη. φιλακια.

 

ΛΙΝ - πολλα εδωσες κατα την γνωμη μου...

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

margi μου πραγματικα χαθηκαμε. δεν πολυ-εμπαινα και γω γιατι δεν ειχα κατι θετικο ή χρησιμο να προσφερω σε καμια και γενικα δεν ηθελα να ασχολουμαι με τα δικα μου. ειμασταν σε φαση "διακοπων" οσο αφορα το θεμα παιδι. απο ψυχολογια πως εισαι; η δικια σας "αποτυχια" ειναι και προσφατη... εμεις παμε για δευτερη προσπαθεια. καναμε και την υστεροσκοπιση για να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι ολα καθαρα, βγαλαμε και ενα πολυποδακι απο την κλομιφαινη... ελπιζουμε οτι ολα θα πανε καλα αυτη τη φορα.

μεγαλες αγκαλιες απο μακρια. σιγα σιγα θα κλεισει και αυτη η πληγη. φιλακια.

 

ΛΙΝ - πολλα εδωσες κατα την γνωμη μου...

 

οντως πολλα εδωσα

αν επιτρεπετε εσυ ποσα?

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΛΙΝ 200 ευρω εδωσα αλλα μου τα ειχαν παρει "χοντρα" στην λαπαροσκοπιση τον νοεμβριο του 2011 οποτε γι αυτο μαλλον. (1100 ο γιατρος στο χερι να μοιραστει με τον αναισθησιολογο και 400 η κλινικη.)

η μαμα ενος φιλου μου εδωσε 500 για υστεροσκοπιση στο Γεα πριν ενα μηνα. τελικα μαλλον εξαρταται απο τον γιατρο και την κλινικη. :confused:

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

bandito27 δεν ξερω αν απευθυνοσουν σε εμενα αλλα να σου απαντησω. υστεροσκοπιση εκανα γιατι ειχα πολυποδα στον τραχηλο μετα απο εξωσωματικη. βλεπεις τα φαρμακα καμια φορα εχουν και παρενεργιες και εμενα μου βγηκε πολυποδακι.

δεν ποναει γιατι σου κανουν ελαφρια μεθη, τουλαχιστον εγω δεν ποναγα, μου κοστισε 200 ευρω- δηλαδη μονο την αμοιβη του αναισθησιολογου. αλλα εχω ακουσει οτι κοστιζει μεχρι και 700 ευρω. εξαρταται απο τον γιατρο, το νοσοκομειο... εγω την εκανα στο doctors hospital με το βιβλιαριο.

οτι αλλο θες ρωτα με. φιλακια

eyxaristo gia thn apantisi...diladi h eksetasi ayth dikaiologitai apo thn asfaleis/ego exo ika...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και καλό μήνα.

 

Βρε κορίτσια διαφωτίστε με λιγο.

εκανα επεμβατικη υστεροσκοπηση 16/07 για αφαιρεση διαφραγματος. για λιγες μερες μετα την επεμβαση ειχα λιγο αιματακι. 07/08 αδιαθετησα κανονικα για πρωτη φορα μετα την επεμβαση.

μεχρι και πριν την υστεροσκοπηση ειχα κυκλο 24-25 μερες. θα επρεπε κανονικα μεχρι και εχτες να ειχα αδιαθετησει παλι αλλα ακομα τιποτα......και δεν εχω καποιο συμπτωμα περιοδου.....μονο που και που κατι πονακια πολυ ηπια ομως. υπο προηγουμενες συνθηκες θα επρεπε να υποφερω .

 

ξερετε αν αλλαζει ο κυκλος μετα απο τετοιες επεμβασεις?

εχει τυχει σε καμια σας να ειχε ασταθεια στον κυκλο?

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα.

 

Βρε κορίτσια διαφωτίστε με λιγο.

εκανα επεμβατικη υστεροσκοπηση 16/07 για αφαιρεση διαφραγματος. για λιγες μερες μετα την επεμβαση ειχα λιγο αιματακι. 07/08 αδιαθετησα κανονικα για πρωτη φορα μετα την επεμβαση.

μεχρι και πριν την υστεροσκοπηση ειχα κυκλο 24-25 μερες. θα επρεπε κανονικα μεχρι και εχτες να ειχα αδιαθετησει παλι αλλα ακομα τιποτα......και δεν εχω καποιο συμπτωμα περιοδου.....μονο που και που κατι πονακια πολυ ηπια ομως. υπο προηγουμενες συνθηκες θα επρεπε να υποφερω .

 

ξερετε αν αλλαζει ο κυκλος μετα απο τετοιες επεμβασεις?

εχει τυχει σε καμια σας να ειχε ασταθεια στον κυκλο?

 

 

Καλησπέρα,

 

Συνήθως ο κύκλος δεν αλλάζει μετά από τέτοιου τύπου επεμβάσεις. Παρολαυτά οποιαδήποτε επέμβαση, ειδικά γυναικολογική, θέτει τον οργανισμό σε κάποιου βαθμού στρες που μπορεί να σας επηρεάσει παροδικά. Αυτό δε σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, μια και ο κύκλος κατά κανόνα επανέρχεται από μόνος του.

 

Πάντως καλό θα ήταν να κάνετε και ένα τεστ εγκυμοσύνης μήπως και η αιτία είναι διαφορετική... Εάν το πρόβλημα παραμείνει φυσικά έχει νόημα να το συζητήσετε και με το γιατρό σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Συνήθως ο κύκλος δεν αλλάζει μετά από τέτοιου τύπου επεμβάσεις. Παρολαυτά οποιαδήποτε επέμβαση, ειδικά γυναικολογική, θέτει τον οργανισμό σε κάποιου βαθμού στρες που μπορεί να σας επηρεάσει παροδικά. Αυτό δε σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, μια και ο κύκλος κατά κανόνα επανέρχεται από μόνος του.

 

Πάντως καλό θα ήταν να κάνετε και ένα τεστ εγκυμοσύνης μήπως και η αιτία είναι διαφορετική... Εάν το πρόβλημα παραμείνει φυσικά έχει νόημα να το συζητήσετε και με το γιατρό σας.

 

χιλια ευχαριστω για την απαντηση σας.

 

ακομα περιοδο δεν εχω δει. θα αφησω και την σημερινη ημερα να περασει και αν μεχρι αυριο το πρωι δεν εχω αδιαθετησει θα παω να κανω μια χοριακη.

ειχα επαφες με το συζηγο αλλα με προφυλαξη. τι να πω ??? να ειμαστε πια τοσο τυχεροι???? Μακαρι.....

 

και παλι ευχαριστω πολυ .

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...