Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Καλησπερα μιας κ ειστε ιατρός κ εγω μαια ας το παμε πιο τηλεγραφικα κ στην γλωσσα μας :

 

Το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου: 8,3 pH , γλοιότητα ελαφρως αυξημενη (+1) , ρευστοποιηση 30' , ποσοτητα : 3ml , αριθμός σπερματοζωαρίων/ml : 62.000.000 , κινητικότητα (ζωηρη κ μετρια αθροιστικα) 60% τις πιο πολλες ωρες (απο 1η έως 6η κυρίως) .

Ειναι 35 ετων , δεν πινει καθολου , δεν καπνιζει , δουλευει ομως στους -18 βαθμους κελσιου κ ειναι υπερβαρος .

 

Εγω: 28 ετων , υπεβαρη , καπνιζω , δεν πινω (αντε μια φορα το μηνα με το ζορι)

 

PCOS μετριου προς μεγαλου βαθμου με ινσουλινοαντισταση (επιβεβαιωμενο απο καμπυλες σακχαρου κ αντιστασης στην ινσουλινη) : ΕΡ 4 φορες / ετος με κυκλους ποικιλης διαρκειας απο 40 ημερες εως 6 μηνες.

Ορμονικη εικονα τυπικη των PCOS (αναστροφη FSH - LH ενίοτε κ παντα ανεβασμενα ανδρογονα) .

Κλασικη εικονα πολυκυστικων ωοθηκων στον U/S (πανω απο 10 ατρητα ωοθυλακια στην καθεμια) .

Κλινικη εικονα : Εκτος απο την αραιομηνορροια , δασυτριχισμός , ανδρογενης αλωπεκια , ανδρογενης συσσωρευση λιπους στην κοιλια , λιπαροτητα δερματος κ τριχωτου κεφαλης . Ευτυχως η ακμή εφυγε οταν μπηκα στα 19 (ετσι για να παρηγοριέμαι :roll: ) .

 

Προσπαθειες τεκνοποιησης για 2 χρονια . Ο 1ος χρονος με μετφορμινη 1Χ2 κ απωλεια 10kg --> Καμια αλλαγη στην συχνοτητα της ΕΡ , καμια εγκυμοσυνη (που να εγινε αντιληπτη τουλαχιστον) . Διακοπη μετφορμινης για 3 μηνες κ εκ νεου εξετασεις .

 

Τον Απριλιο του 2011 εγινε η σαλπιγγογραφια , οποτε κ διαγνωστηκε η αποφραξη . Αποφραγμενη η δεξια σαλπιγγα στο υψος του ισθμού , η αριστερη βατη, κοιλοτητα της μητρας : ΚΦ .

Τον Ιούνιο του 2011 θεραπεια με μετφορμινη 1Χ2 + κλομιφαινη 1Χ2 3η με 7η μερα του κυκλου + Pregnyl 10.000 . Ωοθ/ξια απο αριστερα (βατη σαλπιγγα) κ εγκυμοσυνη . Παλινδρομηση 8w + 6d . Δεν χρειαστηκε αποξεση , διοτι εγινε προετοιμασια με cytotec κ τελικα εγινε τελεια εκβολη.

 

Μετα την παλινδρομηση (για την ακριβεια 5 εβδομαδες μετα) εγιναν εργαστηριακες / ακτινολογικες εξετασεις κ κλινικη εξεταση απο αιματολογο κ απο ρευματολογο και φανηκαν τα εξης : Μαιευτικο αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο , συνδρομο Reynauld , οροαρνητικη σπονδυλοαρθριτιδα κ προδιαθεση για σκληροδερμια , η οποια δεν εχει εκδηλωθει κλινικα , αλλα φαινεται απο τους εργαστηριακους δεικτες οτι καποια στιγμη ισως εμφανιστει (κανεις δεν ξερει ποτε κ αν θα εμφανιστει τελικα) .

 

Οι οδηγιες ηταν

1.Οχι αγχος κ εκθεση σε ηλιακη ακτινοβολια

2. Ναι σε προσπαθεια για παιδι , αλλα με οσο το δυνατον πιο ηπια φαρμακευτικη αγωγη απο θεμα ορμονων . Αν χρειαστει να καταφυγω σε εξωσωματικη θα πρεπει να γινουν λιγες προπαθειες (το πολυ 3) καθως τα φαρμακα της εξωσωματικης μπορει να προκαλεσουν θρομβωση λογω του παραπανω ιστορικου .

3. Φαρμακευτικη αγωγη ως εξης : πρεδνιζολονη 2Χ1 (διοτι η CRP και ΤΚΕ ηταν ακατεβατα στο 30 + ) , μετφορμινη 1Χ2 , neurobion 1Χ3 (λογω ελειψης Β12 μαλλον λογω μετφορμινης) , Φυλικο οξυ 1Χ1 , Salospir 80mg 1Χ1 οσο θα προσπαθω για παιδακι κ με την πρωτη θετικη χοριακη αρχιζω κ αντιπηκικες ενεσεις , ασβεστιο + D3 1Χ1 .

 

Περασαν 4 μηνες απο την στιγμη που αρχισαμε τις νεες προσπαθειες με τον συζυγο , με κλομιφαινη και παρακολουθηση . Ατυχως οι 3 απο τους 4 μηνες εδωσαν ωοθ/ξια απο την δεξια αποφραγμενη πλευρα .

 

Οι επιλογες μου αν δεν μεινω εγκυος φυσιολογικα μεχρι το καλοκαιρι ειναι ή λαπαροσκοπηση ωστε να δουμε αν γινεται συμφυσιολυση ή εξωσωματικη .

 

Ακουω γνωμες απο ολους κ ειδικα απο εσας γιατρε . Αν νομιζετε οτι δεν θελετε να μου απαντησετε εδω (το ξερω οτι καποιοι ισως θεωρησουν οτι ξεφυγαμε απο το θεμα) , μπορειτε κ με pm .

 

Κ για να μην παρεξηγηθω : Απλα γνωμες ζηταω , η τελικη αποφαση ειναι δικη μου κ του συζυγου .

 

Αγαπητή φίλη,

 

Ευχαριστώ για την ερώτηση...

Δυστυχώς κανένα forum δεν μπορεί να υποκαταστήσει μια εξέταση στο ιατρείο και δεν πιστεύω οτι μπορούμε να ασκούμε ιατρική (παρά μόνο κάποιες συμβουλές και απορίες) απο το διαδίκτυο, και αυτό ως μαία, το γνωρίζετε και εσείς πολύ καλά. Για αυτό και δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέριες.

 

Σε γενικές γραμμές όμως (εκτός και αν η ηλικία σας πιέζει) θα ξεκινούσα να βελτιώσω πρώτα όλες τις παραμέτρους που μπορούμε, για να βελτιώσουμε και τις πιθανότητες μιας εγκυμοσύνης, ΠΡΙΝ περάσω σε χειρουργικές επεμβάσεις.

 

Μειώστε δραστικά το βάρος σας και έχετε πολύ καλές πιθανότητες να αποκατασταθεί ο κύκλος σας. Παράλληλα θα μειωθεί και η διαταραχή του σακχάρου και έτσι θα αποκατασταθεί η φυσιολογική μικροκυκλοφορια που μπορεί να προκάλεσε και την παλίνδρομη κύηση σας. Και τέλος, αν φτάσετε παρόλα αυτά στην εξωσωματική, έχοντας χαμηλό βάρος θα αποφύγετε πολλές επιπλοκές που σίγουρα θα αντιμετωπίσετε αν κυοφορήσετε ως υπέρβαρη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή φίλη,

 

Ευχαριστώ για την ερώτηση...

Δυστυχώς κανένα forum δεν μπορεί να υποκαταστήσει μια εξέταση στο ιατρείο και δεν πιστεύω οτι μπορούμε να ασκούμε ιατρική (παρά μόνο κάποιες συμβουλές και απορίες) απο το διαδίκτυο, και αυτό ως μαία, το γνωρίζετε και εσείς πολύ καλά. Για αυτό και δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέριες.

 

Καλησπερα

Γι' αυτο ακριβως τον λογο ξεκαθαρισα οτι ζηταω γνωμες . Ο λογος που εγραψα το (οσο δυνατον πιο) πληρες ιστορικο μου ειναι γτ σαν επαγγελματιας υγειας , αν ημουνα στην θεση σας θα χρειαζομουνα ολες τις λεπτομερειες για να σχηματισω αποψη κ να εκφερω γνωμη.

 

Σε γενικές γραμμές όμως (εκτός και αν η ηλικία σας πιέζει) θα ξεκινούσα να βελτιώσω πρώτα όλες τις παραμέτρους που μπορούμε, για να βελτιώσουμε και τις πιθανότητες μιας εγκυμοσύνης, ΠΡΙΝ περάσω σε χειρουργικές επεμβάσεις.

 

Μειώστε δραστικά το βάρος σας και έχετε πολύ καλές πιθανότητες να αποκατασταθεί ο κύκλος σας. Παράλληλα θα μειωθεί και η διαταραχή του σακχάρου και έτσι θα αποκατασταθεί η φυσιολογική μικροκυκλοφορια που μπορεί να προκάλεσε και την παλίνδρομη κύηση σας. Και τέλος, αν φτάσετε παρόλα αυτά στην εξωσωματική, έχοντας χαμηλό βάρος θα αποφύγετε πολλές επιπλοκές που σίγουρα θα αντιμετωπίσετε αν κυοφορήσετε ως υπέρβαρη!!!

 

Η ηλικια δεν πιεζει μεν , καθως οπως ειπα πιο πανω ειμαι 28 ετων, αλλα με το δικο μου ιστορικο μαλλον τον περισσοτερο ρολο του να θελω παιδι αμεσα τον παιζει το ψυχολογικο κομματι . Εννοω οτι παντα ημουνα συνειδητοποιημενη ως προς το κομματι της δυσκολιας τεκνοποιησης .Ακομα κ οταν δεν προσπαθουσα ηξερα οτι οταν το αποφασισω να κανω προσπαθειες θα παιδευτω περισσοτερο απο αλλες γυναικες , λογω των πολυκυστικων. Απο εκει κ περα ομως , μεσα σε λιγοτερο απο 1 χρονο ανακαλυψα την αποφραξη και τα αυτοανοσα και να μην αναφερω καν το ψυχολογικο κοστος της παλινδρομησης , που ενω σαν μαια εχω μαθει να αποδιδω μια παλινδρομηση/αποβολη στην πιο κοινη αιτια , δηλ τις χρωμοσωμικες ανωμαλιες ήρθε καθε γιατρος που με παρακολουθει να μου τα καταριψει ολα αυτα . Ολως περιεργως ο μονος που δεν "παραδεχθηκε" μεριδιο ευθυνης ηταν ο διαβητολογος , καθως ο ανθρωπος με ειχε απολυτα ελεγμενη ολο αυτο το καιρο κ με καμπυλες με καθημερινες μετρησεις , αλλα κ με γλυκοζυλιωμενες που με το ζορι εφταναν το 6,1 ! Απο εκει κ περα καθε ειδικοτητα ηρθε να μου επιβεβαιωσει οτι ολα μαζι κ τιποτα δεν εφταιγε .

 

Για να μην μακρυγορω, ο,τι εφταιξε στην προηγουμενη παλινδρομηση εφταιξε . Ειτε ηταν το αντιφωσφολιπιδικο , ειτε τα μεταβολικα μου , ειτε οτιδηποτε αλλο , καταφερε να την κανει την ζημια . Το θεμα ειναι απο εδω κ περα που βλεπω τις εξετασεις μου να εχουν καλυτερη εικονα κ ολο να σκονταφτουμε στο γεγονος της αποφραγμενης σαλπιγγας . Κ αυτο μοιραια μου δημιουργει ολο κ περισοτερο αγχος , καταληγοντας σε ενα φαυλο κυκλο .

 

Μονο ενα τελευταιο σχολιο για τα κιλα : Επειδη μια ζωη ακουω την συγκεκριμενη συμβουλη κ μια ζωη καθε γιατρος ζητα μια νεα απωλεια της ταξης του 10% (χωρις να υπολογιζει ποσα 10% εχω χασει μεχρι να φτασω σε αυτον/αυτην) , οσες φορες κ αν εχασα κιλα ειδα μηδενικο αποτελεσμα στην περιοδο μου (ειτε με φαρμακευτικη αγωγη , ειτε χωρις) . Με ολο τον σεβασμό σαν ανθρωπος που "ακροβατει" αν το θελετε , αναμεσα στην θεση της ασθενους κ της επαγγελματια υγειας .

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα συμφορουμίτισσες.

Πρέπει να κάνω υστεροσκόπηση αλλά δεν ξέρω κάποιον αξιόπιστο γυναικολόγο στην αθήνα. Έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένα?

 

Οι τιμές έχουν μεγάλη διαφορά σε σχέση με Θεσαλλονίκη?

 

Και κάτι τελυταίο. Πόσο διάστημα πρέπει να περάσει μέχρι να αρχίσεις την προσπάθεια για εγκυμοσύνη?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα συμφορουμίτισσες.

Πρέπει να κάνω υστεροσκόπηση αλλά δεν ξέρω κάποιον αξιόπιστο γυναικολόγο στην αθήνα. Έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένα?

 

Οι τιμές έχουν μεγάλη διαφορά σε σχέση με Θεσαλλονίκη?

 

Και κάτι τελυταίο. Πόσο διάστημα πρέπει να περάσει μέχρι να αρχίσεις την προσπάθεια για εγκυμοσύνη?

 

Ευχαριστώ

 

Εξαρταται απο το προβλημα που εχετε και γιατι πρεπει να κανετε υστεροσκοπηση.

Για το κοστος δεν μπορω να σας απαντησω γιατι δεν αναφερετε ποσο σας έχουν ζητησει στην πόλη σας.

Ευχαρίστως να δουμε το θέμα σας αν ενδιαφερεστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια...

 

εχω προγραμματισει διαγνωστικη υστεροσκοπηση την ερχομενη δευτερα και θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερετε σε ποια μερα του κυκλου μας ειναι καλυτερα να γινεται και γιατι...

 

οποια εχει αναλογη εμπειρια ας με βοηθησει πλς!!!!

 

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια...

 

εχω προγραμματισει διαγνωστικη υστεροσκοπηση την ερχομενη δευτερα και θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερετε σε ποια μερα του κυκλου μας ειναι καλυτερα να γινεται και γιατι...

 

οποια εχει αναλογη εμπειρια ας με βοηθησει πλς!!!!

 

ευχαριστω....

 

 

Πρέπει να γίνεται απαραίτητα αμέσως μετά απο την περίοδο για δυο λόγους: 1) γιατί η ορατότητα είναι πολύ καλύτερη και 2) για να μην υπάρχει περίπτωση αρχόμενης εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

τελικα θα γινει την 11 μερα της περιοδου μου.... γιατι απο τα λεγομενα του γυναικολογου μου, ειναι να καθαρισω τελειως..... ελπιζω να πανε ολα καλα.....

 

μηπως μετα απο την υστεροσκοπηση πρεπει να παρω καποια αντιβιωση, προληπτικα για τυχον μικροβια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Σε έναν υπέρηχο που έκανα στο νοσοκομείο, ο εφημερεύων γιατρός διέκρινε μάλλον ένα πολυποδάκι, όπως είπε χαρακτηριστικά.Μου είπε με το τέλος της επόμενης περιόδου, να κάνω νέο υπέρηχο, για να φανεί ακριβώς το μέγεθος και η θέση του (τώρα ήμουν στα μισά του κύκλου και δεν μπόρεσε να δει ακριβώς τι γινόταν μέσα στη μήτρα).Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω γιατρό που να με παρακολουθεί (μετακόμισα πρόσφατα Θεσσαλονίκη από την επαρχία), όποτε δεν ξέρω που να πάω.Να βρω κάποιον απλό γυναικολόγο(κάνουν όλοι οι γιατροί τέτοιου είδους επεμβάσεις?), να πάω σε γυναικολογικό κέντρο (πχ.ιακεντρο, embryolab κτλ).Και πόσο κοστίζει η διαδικασία αφαίρεσης?Ο γιατρός στο νοσοκομείο μου είπε να κάνω απόξεση αλλά εγώ λόγω το ότι δεν έχω κάνει ακόμα παιδιά θα ήθελα μια λιγότερο παρεμβατική μέθοδο, όπως υστεροσκόπηση. Πείτε τη γνώμη σας αυτές που το έχουν περάσει ήδη καθώς και που το κάνετε και πόσο κόστισε. Συγγνώμη αν σας ζάλισα με τις πολλές απορίες αλλά είμαι πολύ αγχωμένη.

guPqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Σε έναν υπέρηχο που έκανα στο νοσοκομείο, ο εφημερεύων γιατρός διέκρινε μάλλον ένα πολυποδάκι, όπως είπε χαρακτηριστικά.Μου είπε με το τέλος της επόμενης περιόδου, να κάνω νέο υπέρηχο, για να φανεί ακριβώς το μέγεθος και η θέση του (τώρα ήμουν στα μισά του κύκλου και δεν μπόρεσε να δει ακριβώς τι γινόταν μέσα στη μήτρα).Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω γιατρό που να με παρακολουθεί (μετακόμισα πρόσφατα Θεσσαλονίκη από την επαρχία), όποτε δεν ξέρω που να πάω.Να βρω κάποιον απλό γυναικολόγο(κάνουν όλοι οι γιατροί τέτοιου είδους επεμβάσεις?), να πάω σε γυναικολογικό κέντρο (πχ.ιακεντρο, embryolab κτλ).Και πόσο κοστίζει η διαδικασία αφαίρεσης?Ο γιατρός στο νοσοκομείο μου είπε να κάνω απόξεση αλλά εγώ λόγω το ότι δεν έχω κάνει ακόμα παιδιά θα ήθελα μια λιγότερο παρεμβατική μέθοδο, όπως υστεροσκόπηση. Πείτε τη γνώμη σας αυτές που το έχουν περάσει ήδη καθώς και που το κάνετε και πόσο κόστισε. Συγγνώμη αν σας ζάλισα με τις πολλές απορίες αλλά είμαι πολύ αγχωμένη.

Καλησπέρα .Υστεροσκόπηση γίνεται σε νοσοκομεία και κλινικές όχι σε εργαστήρια.Και εγώ θα σου πρότεινα υστεροσκόπηση.Ποιος ο λόγος να κάνεις απόξεση;Και εγώ με υστεροσκόπηση αφαίρεσα 3 πολύποδες που εμπόδιζαν και την σύλληψη.Τώρα το πόσο κοστίζει δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εγώ έκανα και λαπαροσκόπηση μαζί οπότε το κόστος μεγάλωσε.Σου εύχομαι να μην έχεις τελικά τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Σε έναν υπέρηχο που έκανα στο νοσοκομείο, ο εφημερεύων γιατρός διέκρινε μάλλον ένα πολυποδάκι, όπως είπε χαρακτηριστικά.Μου είπε με το τέλος της επόμενης περιόδου, να κάνω νέο υπέρηχο, για να φανεί ακριβώς το μέγεθος και η θέση του (τώρα ήμουν στα μισά του κύκλου και δεν μπόρεσε να δει ακριβώς τι γινόταν μέσα στη μήτρα).Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω γιατρό που να με παρακολουθεί (μετακόμισα πρόσφατα Θεσσαλονίκη από την επαρχία), όποτε δεν ξέρω που να πάω.Να βρω κάποιον απλό γυναικολόγο(κάνουν όλοι οι γιατροί τέτοιου είδους επεμβάσεις?), να πάω σε γυναικολογικό κέντρο (πχ.ιακεντρο, embryolab κτλ).Και πόσο κοστίζει η διαδικασία αφαίρεσης?Ο γιατρός στο νοσοκομείο μου είπε να κάνω απόξεση αλλά εγώ λόγω το ότι δεν έχω κάνει ακόμα παιδιά θα ήθελα μια λιγότερο παρεμβατική μέθοδο, όπως υστεροσκόπηση. Πείτε τη γνώμη σας αυτές που το έχουν περάσει ήδη καθώς και που το κάνετε και πόσο κόστισε. Συγγνώμη αν σας ζάλισα με τις πολλές απορίες αλλά είμαι πολύ αγχωμένη.

 

καλημέρα, καλύτερα να κάνεις υστεροσκόπηση και εγώ με υστεροσκόπηση έβγαλα έναν πολύποδα.Τώρα το κόστος, μου στοίχησε 1400 μαζί με την αμοιβή του γιατρού δηλαδή νοσοκομείο + γιατρός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ....ΠΡΕΠΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥΠΟΔΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ....ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΛΗΤΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ...ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ??? ΚΛΙΣΜΑ-ΚΑΘΕΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ??? ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΑΡΚΩΣΗ??? ΠΟΝΟΣ???? ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΚΑΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ!!! ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ!!! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΙΩΣΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ!!! ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ ΠΟΛΥ!!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ! ΧΡΥΣΑ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακι.μη φοβασαι τιποτα.ετσι ημουν κι εγω και ακομα χειροτερα.ουτε καθετηρα ουτε πονος τιποτα.μονο που μετα ειχε φουσκωσει η κοιλια και ημουν σαν εγκυος οχι ομωσ πολυ καιρο.το προηγουμενο απογευμα ηπια μια σκονη με νερακι και πηγα πολυ τουαλετα κι αυτο ηταν ολο.μετα απο μιση ωρα πηγα μονη μου τουαλετα και το επομενο πρωι σπιτι μου.ολα θα πανε καλα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακι.μη φοβασαι τιποτα.ετσι ημουν κι εγω και ακομα χειροτερα.ουτε καθετηρα ουτε πονος τιποτα.μονο που μετα ειχε φουσκωσει η κοιλια και ημουν σαν εγκυος οχι ομωσ πολυ καιρο.το προηγουμενο απογευμα ηπια μια σκονη με νερακι και πηγα πολυ τουαλετα κι αυτο ηταν ολο.μετα απο μιση ωρα πηγα μονη μου τουαλετα και το επομενο πρωι σπιτι μου.ολα θα πανε καλα

 

 

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ!!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 12 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΘΑ ΦΥΓΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ!! ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ??? Ή ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ "ΧΕΖΟΥΛΟΥ" (ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ) :?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω εμεινα το βραδυ μεσα γιατι ειμαι απο επαρχια και ειχα ταξιδι.ειλικρινα δεν πονεσα καθολου.ομωσ την αλλη μερα δεν μπορουσα να παω για δουλεια.εφερνα βολτες σπιτι προσεκτικα να μην τραβαν τα ραμματακια.οταν ημουν ακινητη σαν να μην ειχα κανει

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω εμεινα το βραδυ μεσα γιατι ειμαι απο επαρχια και ειχα ταξιδι.ειλικρινα δεν πονεσα καθολου.ομωσ την αλλη μερα δεν μπορουσα να παω για δουλεια.εφερνα βολτες σπιτι προσεκτικα να μην τραβαν τα ραμματακια.οταν ημουν ακινητη σαν να μην ειχα κανει

 

 

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΡΑΜΜΑΤΑΚΙΑ??? ΣΤΗΝ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΡΑΜΜΑΤΑ??? ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ... ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΡΑΜΜΑΤΑ??? ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ!!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 12 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΘΑ ΦΥΓΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ!! ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ??? Ή ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ "ΧΕΖΟΥΛΟΥ" (ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ) :?

 

Καλησπέρα και από μένα!

Εγώ έκανα υστεροσκόπηση και λαμπαροσκόπηση μαζί. Όπως είπε και η robenula ήπια μια σκόνη σε νερό την προηγούμενη μέρα με αποτέλεσμα να την βγάλω σχεδόν όλη μέρα στην τουαλέτα. Καθετήρα μου βάλανε αφού με ναρκώσανε και δεν κατάλαβα τίποτα. Ούτε όταν τον βγάλανε, το μόνο που θυμάμαι είναι το σοκ όταν είπε ο γιατρός να μου τον βγάλουν. Η υστεροσκόπηση ήταν εντελώς ανώδυνη, ούτε αίμα δεν είχα μετά. Την ίδια μέρα το απόγευμα γύρισα σπίτι μου. Εγώ απλά είχα ραμματάκια από την λαμπαροσκόπηση και έμεινα μερικές μέρες σπίτι γιατί φοβόμουνα και γιατί τραβάγανε λιγάκι. Μην ανησυχείς είναι πολύ απλή διαδικασία. Όλα καλά θα πάνε. Τώρα το άγχος είναι λογικό. Εγώ μέχρι να με πιάσει η νάρκωση έτρεμα ολόκληρη πάνω στο φορείο. Καλή επιτυχία!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Εγώ έκανα υστεροσκόπηση και λαμπαροσκόπηση μαζί. Όπως είπε και η robenula ήπια μια σκόνη σε νερό την προηγούμενη μέρα με αποτέλεσμα να την βγάλω σχεδόν όλη μέρα στην τουαλέτα. Καθετήρα μου βάλανε αφού με ναρκώσανε και δεν κατάλαβα τίποτα. Ούτε όταν τον βγάλανε, το μόνο που θυμάμαι είναι το σοκ όταν είπε ο γιατρός να μου τον βγάλουν. Η υστεροσκόπηση ήταν εντελώς ανώδυνη, ούτε αίμα δεν είχα μετά. Την ίδια μέρα το απόγευμα γύρισα σπίτι μου. Εγώ απλά είχα ραμματάκια από την λαμπαροσκόπηση και έμεινα μερικές μέρες σπίτι γιατί φοβόμουνα και γιατί τραβάγανε λιγάκι. Μην ανησυχείς είναι πολύ απλή διαδικασία. Όλα καλά θα πάνε. Τώρα το άγχος είναι λογικό. Εγώ μέχρι να με πιάσει η νάρκωση έτρεμα ολόκληρη πάνω στο φορείο. Καλή επιτυχία!

 

 

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΟΛΟΨΥΧΑ!!! ΙΣΩΣ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΕΛΠΙΖΩ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ!!! ΝΑ'ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ Η ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ!!! ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ??? ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΙΣΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ....(ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ,ΠΙΤΖΑΜΕΣ,ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ...) Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ....ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ??? ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑ????Η ΜΕΡΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ...Η ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ!!! :( ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ....ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ.... :(

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ Η ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ!!! ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ??? ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΙΣΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ....(ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ,ΠΙΤΖΑΜΕΣ,ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ...) Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ....ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ??? ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑ????Η ΜΕΡΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ...Η ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ!!! :( ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ....ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ.... :(

 

chrysa3 καλημέρα!

Πριν από 1 μήνα περίπου υποβλήθηκα σε υστεροσκόπηση, επεμβατική τελικά, αφού μου αφαιρέθηκε ένας πολύ μικρός πολύποδας.Δεν πρέπει να φοβάσαι γιατί πραγματικά η διαδικασία είναι πολύ απλή. Εμένα δεν μου είπαν να έχω κάτι μαζί μου, απλά εκείνο το πρωί δεν έπρεπε να έχω φάει ή πιει τίποτα, ούτε νερό. Πήγα, έβαλα τη ρομπίτσα που μου έδωσαν, τα παντοφλάκια τους, μου έκαναν και ένα τεστ κύησης για να επιβεβαιώσουν ότι δεν υπάρχει εγκυμοσύνη και τσουπ, πήγα μέσα στο χειρουργείο.Και μετά ήρθε η αναισθησιολόγος, με ετοίμασε, μου έκανε μία ενεσούλα στο χέρι και μου είπε ότι σε λίγο θα αρχίσω να κοιμάμαι...Τι σε λίγο?..., μόλις το είπε, δεν πρέπει να πέρασε ούτε 1 λεπτό και κοιμόμουν! Με ξύπνησαν μετά από 30', πολύ εύκολα και αμέσως με σήκωσαν και μεταφέρθηκα στη βραχεία νοσηλεία όπου μετά από 30' ήμουν έτοιμη, ντυμένη για να φύγω με το cd από την υστεροσκόπηση. Για εκείνη την ημέρα μόνο, ο γιατρός μου είχε δώσει να πάρω αντιβίωση μετά την επέμβαση.

Δεν ήταν απολύτως τίποτα πάντως. Και στατιστικά που διάβαζα, οι κίνδυνοι-επιπλοκές στην όλη διαδικασία είναι σχεδόν μηδαμινές.

Καλή επιτυχία εύχομαι και καλά αποτελέσματα ;)

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ Η ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ!!! ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ??? ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΙΣΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ....(ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ,ΠΙΤΖΑΜΕΣ,ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ...) Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ....ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ??? ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑ????Η ΜΕΡΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ...Η ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ!!! :( ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ....ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ.... :(

 

κοπέλα μου μην φοβάσαι τίποτα.η διαδικασία είναι απλή. ενα τεταρτάκι κρατάει η υστεροσκόπηση.τον νοέμβριο αφαίρεσα ένα πολύποδα που είχα.μαζί μου δεν είχα πάρει τίποτα μόνο νηστική να είσαι χρειάζεται.την ίδια μέρα βγαίνεις κιόλας.μου είχε πει ο γιατρός αν πονάω να πάρω ένα παυσίπονο.προσωπικά δεν πονούσα καθόλου.την νάρκωση λίγο φοβόμουνα αλλά δεν είναι τίποτα.Ισα ίσα όταν ξυπνάς μετά νιώθεις λες και έχεις κοιμηθεί κανά μήνα.Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

κοπέλα μου μην φοβάσαι τίποτα.η διαδικασία είναι απλή. ενα τεταρτάκι κρατάει η υστεροσκόπηση.τον νοέμβριο αφαίρεσα ένα πολύποδα που είχα.μαζί μου δεν είχα πάρει τίποτα μόνο νηστική να είσαι χρειάζεται.την ίδια μέρα βγαίνεις κιόλας.μου είχε πει ο γιατρός αν πονάω να πάρω ένα παυσίπονο.προσωπικά δεν πονούσα καθόλου.την νάρκωση λίγο φοβόμουνα αλλά δεν είναι τίποτα.Ισα ίσα όταν ξυπνάς μετά νιώθεις λες και έχεις κοιμηθεί κανά μήνα.Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

 

 

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ monicaa...ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΗΝΥΜΑ...ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ...ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

chrysa3 καλημέρα!

Πριν από 1 μήνα περίπου υποβλήθηκα σε υστεροσκόπηση, επεμβατική τελικά, αφού μου αφαιρέθηκε ένας πολύ μικρός πολύποδας.Δεν πρέπει να φοβάσαι γιατί πραγματικά η διαδικασία είναι πολύ απλή. Εμένα δεν μου είπαν να έχω κάτι μαζί μου, απλά εκείνο το πρωί δεν έπρεπε να έχω φάει ή πιει τίποτα, ούτε νερό. Πήγα, έβαλα τη ρομπίτσα που μου έδωσαν, τα παντοφλάκια τους, μου έκαναν και ένα τεστ κύησης για να επιβεβαιώσουν ότι δεν υπάρχει εγκυμοσύνη και τσουπ, πήγα μέσα στο χειρουργείο.Και μετά ήρθε η αναισθησιολόγος, με ετοίμασε, μου έκανε μία ενεσούλα στο χέρι και μου είπε ότι σε λίγο θα αρχίσω να κοιμάμαι...Τι σε λίγο?..., μόλις το είπε, δεν πρέπει να πέρασε ούτε 1 λεπτό και κοιμόμουν! Με ξύπνησαν μετά από 30', πολύ εύκολα και αμέσως με σήκωσαν και μεταφέρθηκα στη βραχεία νοσηλεία όπου μετά από 30' ήμουν έτοιμη, ντυμένη για να φύγω με το cd από την υστεροσκόπηση. Για εκείνη την ημέρα μόνο, ο γιατρός μου είχε δώσει να πάρω αντιβίωση μετά την επέμβαση.

Δεν ήταν απολύτως τίποτα πάντως. Και στατιστικά που διάβαζα, οι κίνδυνοι-επιπλοκές στην όλη διαδικασία είναι σχεδόν μηδαμινές.

Καλή επιτυχία εύχομαι και καλά αποτελέσματα ;)

 

 

 

JIOVANNA ΜΟΥ ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!! Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ!!! ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ!!! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΓΙΗΣ!!! ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΚΕΡΗ ΜΗΤΡΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ.ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΡΑΝΤΖΗ,ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΙΚΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΧΟ.Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΚΕΡΗ ΜΗΤΡΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ.ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΡΑΝΤΖΗ,ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΙΚΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΧΟ.Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ?

 

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΒΛΑΧΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗΣ....ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΦΗΜΙΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥΣ Σ'ΑΥΤΟΝ...ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...