Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Σιδερένια κοριτσάκι!!! Εμενα το μητερα μου πήρε 3500.... Κ να πω ότι πήγα σε λουξ δωμάτιο, σε απλό τρίκλινο ημουν. Τελος παντων, σημασια εχει να πάνε ολα καλά κ όλα τα υπολοιπα γίνονται!

 

πηγες στο ικα;και αμα πηγες ποσο σου δωσανε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eγω ειπα οικονομικο πακετο και εγω με τρια κρεβατια ημουνα

ο γιατρος σου ποσο σου πηρε;

 

Ναι, κι εγω το τρικλινο οικονομικό ζητησα.. Ισως επειδη ειπα οτι εχω ιδιωτική ασφαλεια να τα φουσκωσαν. Αλλά τόσο μεγάλη διαφορά;;;; Ο γιατρός μου πήρε 1500 με απόδειξη. 5 χιλιαρικακια σε 1 μέρα... Τουλάχιστον πήρα ενα ποσό πισω απο την ασφάλιση. Το κορυφαίο ειναι που από το ικα πήρα πίσω 120 ευρω.... χαχαχα. Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλαψω με τα χάλια μας..

event.png

Link to comment
Share on other sites

πηγες στο ικα;και αμα πηγες ποσο σου δωσανε;

 

Το ΙΚΑ δεν ξερω με τι κριτηρια βγαζει το ποσό που δικαιούσαι. Μια φίλη μου που έκανε λαπαροσκόπηση για ινομυώματα πήρε απο το ικα 300 ευρω. Αλλά ακόμα και 20 ευρω να ήταν, θα έμπαινα στη διαδικασια κ θα πήγαινα να τα παρω. Τόσα χρονια τους πληρωνουμε, ε δεν τους χαρίζω ΤΙΠΟΤΑ!

event.png

Link to comment
Share on other sites

τοσα πολλα δινει το ικα;και μου ειπαν να παω να τα παρω σε 3 μηνες;ελεος!!

 

Α ναι! Μετά από 3 μήνες τα πηρα κ εγω! Μιλαμε για κοινωνικη ασφαλιση, οχι αστεια.. :lol::lol:

event.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Καλησπερα,

διαβασα την ιστορια σου και προβληματίστηκα πολύ. Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλα. Θα κάνω κι εγώ λαπαροσκόπηση σε ένα μήνα και το γιατρό μου το λένε Δημήτρη Καττή. Έχεις κάτι να μου πεις;

Σ ευχαριστω πάρα πολύ

 

Υ.Γ Το μυνημά μου ηταν προσωπικο και πηγαινε στην κοπελα που η λαπαροσκόπηση της προκάλεσε συμφύσεις και άλλα προβλήματα. Κατά λαθος μπήκε στο φόρουμ.

Σε κάθε περίπτωση αν κάποια μπορεί να μου πει κατι σχετικο θα βοηθούσε. Έχω πολύ άγχος και δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να κάνω την επέμβαση ή να ξαναπροσπαθήσω όπως είμαι (διαφραγματική ή δίκερος μήτρα).

30 ετών 1 παλλίνδρομη πριν 3 μήνες

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να σας πω και εγω οτι στο μητερα δωσαμε 5100?

και απο το ικα πηρα 257?.

ευτηχως που εχω ιδιωτικη και θα τα παρω πισω.

 

και εγω οικονομικο τρικλινο ειχα, αλλα εκανα υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπηση μαζι.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Πρόκειται τις επόμενες μέρες να κάνω υστεροσκόπηση! Ετοιμαζόμουν για δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής, αλλά επειδή παρουσίασε ένα πρόβλημα ο κύκλος (καθυστέρηση και στη συνέχεια ελάχιστη ροη), ο γιατρός μου με πάει σε υστεροσκόπηση!

Αν και έχω χειρουργηθεί πολλές φορές με νάρκωση (ενδομητρίωση, καισαρική, 2 εξωμήτρια) φοβάμαι λίγο...

Αν θέλετε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες από δική σας εμπειρία, θα το εκτιμούσα πολύ.

Να είστε όλες καλά... Καλή επιτυχία σε όποια φάση κι αν βρίσκεστε!!

line_m121_beg_17_time_1020830400_text_d4ef20f0e1e9e4df20eceff520e5dfede1e9.gif

 

 

line_line_typew12_beg_d_typew7_time_870148800_text_c5dfece1f3f4e520ece1e6df.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα!:P

 

και εγώ πρέπει προσεχώς να κάνω μια υστεροσκόπηση (την 7η συναπτή!!!)

Θέλω να ρωτήσω αν κάποια από σας είχε ποτέ κάνει υστεροσκόπηση στον Κ. Πάντο στο Γένεσσις. Είναι καλός; Τι ακούγεται; Α! Και οικονομικά πώς είναι;

 

Οι πληροφορίες σας θα είναι για μένα πολύτιμες.

 

Ευχαριστώ

Τζούκα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Πρόκειται τις επόμενες μέρες να κάνω υστεροσκόπηση! Ετοιμαζόμουν για δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής, αλλά επειδή παρουσίασε ένα πρόβλημα ο κύκλος (καθυστέρηση και στη συνέχεια ελάχιστη ροη), ο γιατρός μου με πάει σε υστεροσκόπηση!

Αν και έχω χειρουργηθεί πολλές φορές με νάρκωση (ενδομητρίωση, καισαρική, 2 εξωμήτρια) φοβάμαι λίγο...

Αν θέλετε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες από δική σας εμπειρία, θα το εκτιμούσα πολύ.

Να είστε όλες καλά... Καλή επιτυχία σε όποια φάση κι αν βρίσκεστε!!

 

και εγω φοβομουνα πιο πολυ την ναρκωση αλλα τελικα δεν ειναι κατι σοβαρο.και υστεροσκοπηση εκανα ειχα ινομιωμα και ολα πηγαν καλα

μην το σκεφτεστε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

διαβασα την ιστορια σου και προβληματίστηκα πολύ. Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλα. Θα κάνω κι εγώ λαπαροσκόπηση σε ένα μήνα και το γιατρό μου το λένε Δημήτρη Καττή. Έχεις κάτι να μου πεις;

Σ ευχαριστω πάρα πολύ

 

Υ.Γ Το μυνημά μου ηταν προσωπικο και πηγαινε στην κοπελα που η λαπαροσκόπηση της προκάλεσε συμφύσεις και άλλα προβλήματα. Κατά λαθος μπήκε στο φόρουμ.

Σε κάθε περίπτωση αν κάποια μπορεί να μου πει κατι σχετικο θα βοηθούσε. Έχω πολύ άγχος και δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να κάνω την επέμβαση ή να ξαναπροσπαθήσω όπως είμαι (διαφραγματική ή δίκερος μήτρα).

30 ετών 1 παλλίνδρομη πριν 3 μήνες

 

 

ευχούλα

καλησπερα,

ειχα και εγω διαφραγματικη μητρα (με την λαπαροσκοπηση το ανακαλυψα μετα απο 2 αποβολες) και εκανα υστεροσκοπηση και το εκοψα.

αν πας πιο πισω στις σελιδες θα δεις αναλυτικα την ιστορια μου.

κανε την υστεροσκοπηση οσο πιο γρηγορα μπορεις, πραγματικα βοηθαει και δειχνει οποιο προβλημα υπαρχει.

φευγω για δουλεια, ο,τι θες ρωτα θα τα πουμε το βραδυ!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να σας πω και εγω οτι στο μητερα δωσαμε 5100?

και απο το ικα πηρα 257?.

ευτηχως που εχω ιδιωτικη και θα τα παρω πισω.

 

και εγω οικονομικο τρικλινο ειχα, αλλα εκανα υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπηση μαζι.

 

δεν μπορω να καταλαβω γιτι δωσατε τοσα πολλα λεφτα;

εδωσες τοσα λεφτα και πηρες τοσα λιγα απο το ικα;δηλαδη εγω που εδωσα 1235 ποσα θα μου δωσει το ικα;:-(

Link to comment
Share on other sites

Maria-elpida

ευχαριστω για την απαντησή σου. Έχεις δίκιο, δεύτερη φορά να ξαναπάθω τα ίδια, ενώ πια γνωρίζω το προβλημά μου δεν το αντέχω. Αλλά από την άλλη φοβάμαι για παρενέργειες κπλ. Εσύ μετά από πόσο διάστημα μετά την υστεροσκόπηση μπορείς να μπεις σε διαδικασία σύλληψης?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχουλα ναι να την κανεις την υστεροσκοπηση, μη φοβασαι! Αν εχεις διαφραγματικη μητρα μην το ρισκαρεις και τ αφησεις ετσι, ειναι κριμα να ξαναπαθεις τα ιδια. Κι εγω ειχα μια αποβολη λογω διαφραγματικης μητρας και πολυ καλα εκανα και εκανα υστεροσκοπηση, γιατι ηταν μεγαλο και χοντρο το διαφραγμα και καθε φορα θα γινοταν το ιδιο..αλλα και μικροτερο να ειναι ακομα χειροτερα, γιατι μπορει να αφησει την εγκυμοσυνη να εξελιχθει και η αποβολη να γινει σε μεγαλυτερο μηνα..:( Κοιτα ως προς τις συμφυσεις ειναι αληθεια οτι καποιες φορες δημιουργουνται μετα απο καποιας μορφης επεμβαση. Εγω την πρωτη υστεροσκοπηση για το διαφραγμα την εκανα τον Ιουλιο του 2008 (3 μηνες μετα την αποβολη- μετα απο φυσιολογικη συλληψη)..μετα για αλλους λογους που ειχαν να κανουν με αδυναμο σπερμα του αντρα μου δεν ερχοταν η συλληψη και ετσι αποφασισαμε να κανω εξωσωματικη. Πριν την εξωσωματικη εκανα τον περασμενο Οκτωβρη μια δευτερη υστεροσκοπηση προληπτικα που εδειξε συμφυσεις και μου τις αφαιρεσαν. Τωρα ομως εχω εναν μπεμπη στην κοιλιτσα και ολα εξελιχθηκαν πολυ πολυ ομαλα απ την αρχη ως τωρα. Αν ομως ειχα το διαφραγμα? αυτο δεν θα συνεβαινε ποτε..Κανε την υστεροσκοπηση σου γιατι ειναι ενα προβλημα που πρεπει να διορθωθει και θα σε φερει πιο κοντα στο μωρακι σου. Και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, αν τυχον δεν εχει ερθει το ποθητο, κανεις κι εναν επανελεγχο να σαι σιγουρη! Προτιμοτερο αυτο νομιζω απ το να εισαι συνεχεια μεσα στο φοβο και την αμφιβολια! Ευχομαι ολα ν απαλνε πολυ πολυ καλα! :) Για ολα τα κοριτσια! Κι αφου δεν το βαζετε κατω, θα δειτε που το ονειρο θα γινει συντομα γλυκια πραγματικοτητα! :)

Link to comment
Share on other sites

yianna2 μου , καλησπερα

δωσαμε τοσα χρηματα επειδη τοσα ζητησε ο γιατρος και σε ερευνα τιμης που εκανα γυρω στο 5χιλιαρο μου ειπαν.

εγω εκανα διαγνωστικη λαπαροσκοπηση και επεμβατικη υστεροσκοπηση για το διαφραγμα.

επισης που αφαιρεσε και κατι κυστουλες απο την σαλπιγγα και εκαναν και βιοψια σε αυτες.

τα χρηματα που πηρα απο το ικα ηταν βαση τιμολογιων που κατεθεσα.

μακαρι να παρεις τα ιδια με εμενα.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Maria-elpida

ευχαριστω για την απαντησή σου. Έχεις δίκιο, δεύτερη φορά να ξαναπάθω τα ίδια, ενώ πια γνωρίζω το προβλημά μου δεν το αντέχω. Αλλά από την άλλη φοβάμαι για παρενέργειες κπλ. Εσύ μετά από πόσο διάστημα μετά την υστεροσκόπηση μπορείς να μπεις σε διαδικασία σύλληψης?

Ευχαριστώ!

 

εκανα την επεμβαση τελος Φλεβαρη, μετα το χειρουργειο ειχα για 5 μερες ενα μπαλονακι μεσα στην μητρα για να κρατηθει το σχημα της.

και για δυο μηνες τωρα κανω θεραπεια με χαπια για την επουλωση της μητρας.

θα τελειωσω την θεραπεια αρχες μαιου και τοτε θα με δει ο γιατρος.

φανταζομαι πως θα μπορω να ξεκινησω κανονικα την προσπαθεια με εξωσωματικη ή οχι, θα δουμε;)

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, τώρα είμαι πιο αποφασισμένη. Γκάρι με το καλό να έρθει το μωράκι σου. Μαρία Ελπίδα περιμένω και τα δικά σου καλά νέα και μετά ν ακολουθήσω κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...