Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

bp-IOLH, καλησπερα,

εκανες τελικα υστεροσκοπηση?

τα εχουμε ξαναπει σε αλλο θεμα.

μπραβο κοπελα με το καλο να μεινεις εγκυος..

(συγνωμη για την παρεμβολη στο θεμα)

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


bp-IOLH, καλησπερα,

εκανες τελικα υστεροσκοπηση?

τα εχουμε ξαναπει σε αλλο θεμα.

μπραβο κοπελα με το καλο να μεινεις εγκυος..

(συγνωμη για την παρεμβολη στο θεμα)

 

Ναι, την έχω κάνει από 1 Φεβρουαρίου, ξεκίνησε διαγνωστικά και στην πορεία κατέληξε επεμβατική, γιατί βρέθηκε ένα μικρό διάφραγμα το οποίο και αφαιρέθηκε.

Καλή επιτυχία και στις δυο μας και σε όλα τα κορίτσια.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κοριτσάκια . Να ρωτήσω κι εγώ κάτι?

Έχω ξεκινήσει εξετασούλες και το ένα φέρνει το άλλο...και έχω μπερδευτεί λίγο.

Πριν ένα μήνα έκανα σαλπιγγογραφία, που έδειξε μια καλή σάλπιγγα και μια με περιορισμένη διαβατότητα.

Μετά έκανα υπέρηχο και έδειξε 2 ινομυώματα, το ένα στο πισω μέρος της μήτρας 10χιλ. και το άλλο μέσα 12χιλ.

Ο γιατρός που με παρακολουθεί μου είπε (ΑΤΤΙΚΟ) να κάνουμε ερευνητική υστεροσκόπηση για να μην περιμένω στην ουρά...και αν χρειαστεί περαιτέρω να κλείσω άλλο ραντεβού για επεμβαση. Χθες λοιπόν που πήγα και κάναμε την υστεροσκόπηση ,δεν μπορούσε να βάλει το μηχάνημα μέχρι την μήτρα γιατί λέει ο τράχηλος είναι κλειστός και θα πρέπει να με πιέσει πιο πολύ , οπότε κανονίσαμε να το κάνουμε με νάρκωση.

 

Γίνεται αυτό? Πως πέρασε το υγρό στην σαλπιγγογραφία τότε????

Εκτός κι αν δεν ήταν τελείως κλειστός ο τράχηλος και απλά δεν ήθελε να με ζορίσει περισσότερο...:confused:

Link to comment
Share on other sites

--------------------------------------------------------------------------------

 

Γειά σας και απο εμένα.

Εκανα την δευτερη εξωσωματικη μου στην εμβρυολαμπ στην θεσσαλονικη αλλα δυστυχως αποτυχημενη.Παρολο το αποτελεσμα εμεινα ευχαριστημενη απο το συγκεκριμενο κεντρο.

Λογω ανεξηγητης υπογονιμοτητας που μας εχει διαγνωστει, ο Χριστοφοριδης προτεινε διαγνωστικα να κανουμε λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση.

Θα ηθελα να μου πειτε εαν εχει κανει καμια σας με τον συγκεκριμενο γιατρο.

Φοβαμαι πολυ και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για αυτον τον γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ναι, την έχω κάνει από 1 Φεβρουαρίου, ξεκίνησε διαγνωστικά και στην πορεία κατέληξε επεμβατική, γιατί βρέθηκε ένα μικρό διάφραγμα το οποίο και αφαιρέθηκε.

Καλή επιτυχία και στις δυο μας και σε όλα τα κορίτσια.

και εμενα μου ειπαν για υστεροσκοπιση.σε πονεσε?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

robenula, καλημερα

γιατι θα κανεις υστεροσκοπηση?

μην φοβασαι δεν ποναει καθολου.

εγω την εκανα με ολικη ναρκωση για αφαιρεση διαφραγματος στην μητρα.

μετα ειχα λιγο αιματατακι αλλα ολα μια χαρα.

μου ειχαν πει να την κανω πριν εναμιση χρονο αλλα φοβομουν.

ποσο μετανειωσα δεν ξερεις..

αν την ειχα κανει θα ειχα λυσει το προβλημα και ισως να μην ειχα την δευτερη αποβολη.

να την κανεις κοριτσακι, δεν ειναι τιποτα.

καλο γιατρο να βρεις μονο..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

robenula, καλημερα

γιατι θα κανεις υστεροσκοπηση?

μην φοβασαι δεν ποναει καθολου.

εγω την εκανα με ολικη ναρκωση για αφαιρεση διαφραγματος στην μητρα.

μετα ειχα λιγο αιματατακι αλλα ολα μια χαρα.

μου ειχαν πει να την κανω πριν εναμιση χρονο αλλα φοβομουν.

ποσο μετανειωσα δεν ξερεις..

αν την ειχα κανει θα ειχα λυσει το προβλημα και ισως να μην ειχα την δευτερη αποβολη.

να την κανεις κοριτσακι, δεν ειναι τιποτα.

καλο γιατρο να βρεις μονο..

 

μαρία ελπίδα,

 

1, 5 χρόνο πριν σου είχαν πει ότι έχεις δίαφραγμα και να την κάνεις την υστεροσκόπηση ή στην όλη διαδικασία ανεύρεσης απάντηση για την πρώτη αποβολή όπως όλο το πρωτόκολλο των εξετάσεων που μασ δίνουν?

σε ρωτω γιατι και εμένα ενας γιατρος μου ζήτησε να το κάνω και εκει που με εστειλε η αλλή γιατρος με απέτρεψε λεγοντάς μου ότι δεν υπα΄ρχει λογος και εγω διαβάζωντας αυτά αρχίζω και αμφιβάλλω και εμένα για διαγνωστική με εστειλε ο άλλος γιατρος

Link to comment
Share on other sites

LUVELINA,

εμεινα εγκυος την πρωτη φορα και ο γιατρος ειδε δικερη μητρα.

χανω την εγκυμοσυνη απο αποκοληση και μετα κανω σαλπιγγογραφια οπου βλεπουν δικερο.

μετα κανω λαπαροσκοπηση διαγνωστικη και δεν ειναι δικερος αλλα διαφραγματικη.

μου λενε να κανω υστερο αλλα εγω η ηλιθια εμπιστευομουν την φυση.

ξαναμενω εγκυος και φυσικα το χανω λογω του διαφραγματος.

ε, μετα εκανα την υστεροσκοπηση και μου αφαιρεσαν το διαφραγμα που ηταν πολυ μεγαλο.

εχω κανει και ολο το πρωτοκολλο εξετασεων αλλα το διαφραγμα εφταιγε.

εσυ θυμησε μου, τι προβλημα εχεις?

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

LUVELINA,

εμεινα εγκυος την πρωτη φορα και ο γιατρος ειδε δικερη μητρα.

χανω την εγκυμοσυνη απο αποκοληση και μετα κανω σαλπιγγογραφια οπου βλεπουν δικερο.

μετα κανω λαπαροσκοπηση διαγνωστικη και δεν ειναι δικερος αλλα διαφραγματικη.

μου λενε να κανω υστερο αλλα εγω η ηλιθια εμπιστευομουν την φυση.

ξαναμενω εγκυος και φυσικα το χανω λογω του διαφραγματος.

ε, μετα εκανα την υστεροσκοπηση και μου αφαιρεσαν το διαφραγμα που ηταν πολυ μεγαλο.

εχω κανει και ολο το πρωτοκολλο εξετασεων αλλα το διαφραγμα εφταιγε.

εσυ θυμησε μου, τι προβλημα εχεις?

εγω κοριτσια μου εχω δυο αποβολες.εκανα ενα καρο εξετασεις δεν βρεθηκε τιποτα.τωρα πηγα στην αθηνα σε ενα γιατρο,γιατι ειμαι απο επαρχια και μου ειπε για υστεροσκοπηση.θα την κανω και αυτη.1100 μου ειπε.εσεις ποσο πληρωσατε?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου ειπαν για υστεροσκοπιση.σε πονεσε?

 

Γεια σου Ρομπενούλα μου, τι κάνεις?

Όχι, δεν με πόνεσε η υστεροσκόπηση. Με ολική νάρκωση έγινε, δεν κατάλαβα τίποτε και την επόμενη μέρα γύρισα στη δουλειά μου.

Είχα πολύ λίγο αιματάκι για δυο τρεις μέρες και όλα καλά.

 

εγω κοριτσια μου εχω δυο αποβολες.εκανα ενα καρο εξετασεις δεν βρεθηκε τιποτα.τωρα πηγα στην αθηνα σε ενα γιατρο,γιατι ειμαι απο επαρχια και μου ειπε για υστεροσκοπηση.θα την κανω και αυτη.1100 μου ειπε.εσεις ποσο πληρωσατε?

 

Κι εγώ δυο αποβολές έχω. Την υστεροσκόπηση την έκανα στο ΛΗΤΩ με τον γιατρό μου και μου στοίχισε 900 το μαιευτήριο και 1.000 ο γιατρός (σύνολο 1.900).

Ακόμη δεν έχω μείνει έγκυος, δυο μήνες μόνο προσπαθώ.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

QUOTE=robenula;1526540]εγω κοριτσια μου εχω δυο αποβολες.εκανα ενα καρο εξετασεις δεν βρεθηκε τιποτα.τωρα πηγα στην αθηνα σε ενα γιατρο,γιατι ειμαι απο επαρχια και μου ειπε για υστεροσκοπηση.θα την κανω και αυτη.1100 μου ειπε.εσεις ποσο πληρωσατε?

 

Θεωρειται οτι πιο συγχρονο πλεον τοσο διαγνωστικα οσο και επεμβετικα και δινει σαφεις ενδειξεις για τυχον δυσλειτουργιες. Καν' το, για να δεις τι σου συμβαινει πραγματικα και να μην ταλαπωρεισαι αδικα. Μην φοβασαι καθολου...

Εχω κανει λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση για αφαιρεση διαφραγματος, επειτα απο αποβολη στην 26η εβδομαδα.

Ολα καλα, με ολικη ναρκωση και καθολου πονο. Μονο που μου αφησε ενα μικρο "κουσουρι", με τον εγκλωβισμενο αερα και πονουσα για λιγο διαστημα καθως ανεπνεα και μετα και στην καισαρικη το ιδιο. Αλλα αυτο δεν σημαινει τιποτα, αφορουσε μονο εμενα, δεν θελω με τιποτα να σε τρομαξω. Απλως καταθετω την προσωπικη μου εμπειρια. Επισης ξερω κοπελες που εκανα και δεν αντιμετωπισαν κανενα, μα κεναενα προβλημα.

Πληρωσα 800 στον γιατρο μου και περιπου στα 300-400 στην κλινικη (δεν ακριβως γιατι πανε και 2 χρονια εκτοτε)

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εγώ έκανα υστεροσκόπηση πριν λίγους μήνες στο Μητέρα & με γδύσανε κανονικά

Βρήκαν μόνο κάτι συμφήσεις & λέπτυναν μικρό μέρος του ενδομητρίου

Κόστος;;;;;;;;;;;;;

5,600?

2,000 ο γιατρός (είπε ότι το ποσό αυτό το καθορίζει το νοσοκομείο) & 2,500 το Μητέρα

Και δε φτάνει αυτό, η Ασφαλιστική δεν έχει αποφανθεί ακόμα για το ποσό που θα μου επιστρέψει παρ' όλο που μπήκα ως επείγον περιστατικό

Link to comment
Share on other sites

Ήλιε καλημέρα!!!

 

Κατά τύχη μπήκα σε αυτό το topic και διάβασα το μήνυμά σου, γιατί όπου να'ναι θα κάνω κι εγώ την έβδομη (!!!!!!) συναπτή υστεροσκόπησή μου μετά από 4(!!!) προσπάθειες εξωσωματικής.

Ως βετεράνος του σπορ "επεμβατική υστεροσκόπηση" νομίζω πως κυριολεκτικά σε γδύσανε. Να σκεφτείς ότι με μεγάλο όνομα όταν την είχα κάνει στην Αθήνα πήρε γύρω στα 2500 με λαπαροσκόπηση, ενώ εδώ στην επαρχία που βρήκα έναν πολύ καλό γιατρό και με βοήθησε με τις συμφύσεις για κάθε μια από τις τρεις υστεροσκοπήσεις πήρε 950 ευρώ!!!!!!!!!!!

 

Ερώτηση: Τι εννοείς σου λέπτυναν το ενδομήτριο; Γιατί και εγώ μετά από τα διάφορα (κυρίως μετά την απόξεση από παλλίνδρομη κύηση προν έξι χρόνια) έχω πρόβλημα με το ενδομήτριο το οποίο δεν μπορεί να πάει πάνω από 7 καταδικάζοντας έτσι και τις απόπειρες της εξωσωματικής.

 

Αν θες γράψε μου την εμπειρία σου με τις συμφύσεις.

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

 

Φιλιά

Τζούκα

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εγώ έκανα υστεροσκόπηση πριν λίγους μήνες στο Μητέρα & με γδύσανε κανονικά

Βρήκαν μόνο κάτι συμφήσεις & λέπτυναν μικρό μέρος του ενδομητρίου

Κόστος;;;;;;;;;;;;;

5,600

2,000 ο γιατρός (είπε ότι το ποσό αυτό το καθορίζει το νοσοκομείο) & 2,500 το Μητέρα

Και δε φτάνει αυτό, η Ασφαλιστική δεν έχει αποφανθεί ακόμα για το ποσό που θα μου επιστρέψει παρ' όλο που μπήκα ως επείγον περιστατικό

 

Πολλα χρηματα βρε παιδακι μου....

Εγω δεν πληρωσα τοσα ουτε στην καισαρικη μου, σε δικλινο στο Γενεσις (κλινικη της Θεσ/νικης).

Εκανα λαπαροσκοπηση (για ινομυωμα, συμφυσεις, ενδομητριωση, ...απ'ολα τα καλα δηλ. :wink:) κ υστεροσκοπηση (για το διαφραγμα) μαζι, δηλ. αρκετα πραγματακια, οπου οπως προανεφερα κοστισαν περι τα 1400.

Μου κανει εντυπωση που την αμοιβη του γιατρου την καθορισε η κλινικη. Αυτο ειναι καθαρα θεμα γιατρου, ενω τα παρελκομενα (δωματιο, υλικο που χρησιμοποιηθηκε για την επεμβαση, κτλ.) αφορουν την κλινικη.

Τι να πω... πραγματικα μας αντιμετωπιζουν ως πελατες και οχι ως ασθενεις.

Νομιζω οτι απο την ασφαλιστικη σου θα πρεπει να παρεις ολο το ποσο πισω, αφου προκειται για επειγον περιστατικο. Αυτο ειναι το συστημα που ακολουθουν, τουλαχιστον αυτο γνωριζω απο την δικη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αμοιβή του γιατρού που λέτε κι εγώ ξέρω ότι παίρνουν ότι και η κλινική...το ίδιο είχε γίνει και στην αδερφή μου όταν είχε γεννήσει στο ΙΑΣΩ ... 2500 η κλινική?2500 και ο γιατρός! :evil: Τι καινούργια κόλπα είναι αυτά???

 

Εγώ την διαγνωστική υστεροσκόπηση που την έκανα στο ΑΤΤΙΚΟ, δεν πλήρωσα τίποτα...ήμουν ξύπνια. Επειδή όμως δεν μπόρεσε τελικά να μπει μέχρι μέσα...πρέπει να την ξανακάνω με νάρκωση,για να μου ανοίξει λίγο και το τραχηλικό στόμιο...και το κακό με τα δημόσια νοσοκομεία είναι η καθυστέρηση και η ουρά...οπότε δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο το ότι γλιτώνεις κάποια χρήματα..:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ 50? ΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ & ΥΠΕΡΗΧΟ & 70? ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΑΠ

ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΟΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ Μ......ΚΑΣ & ΜΕ ΑΓΧΩΝΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΑΙΖΕ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ "ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΑ" ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ & ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ 4 ΦΟΡΕΣ ΟΠΟΥ ΤΙΣ 2 ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ + ΥΠΕΡΗΧΟ ΧΩΡΙΣ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΛΕΦΤΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΤΑΝ & ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΑΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

yianna2, καλησπερα

δεν γνωριζω ποσο θα σου στοιχισει, καλυτερα να ρωτησεις.

παντως οταν εκανα και εγω υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπηση στο μητερα,

διπλα μου ηταν μια κυρια που εκανε και αυτη αφαιρεση ινομιωματος και της πηγε 2000?, της ειχαν πει λιγοτερα αλλα της βρηκαν και κατι κυστες και γι'αυτο πηγε τοσο.

καλη επιτυχια κοριτσι μου!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

kalispera kai apo emena,

ekana k gw prin 20 imeres laparoskopisi sto mitera. oi times pane me to domatio sti kliniki gia triklino edwsa 2500, parapanw apo osa mou eixan pei arxika (ebgala 2 kystes gia bopsia). peripou +1000 gia to diklino (pou dyskola na petyxeis to 2o krebbati adeio) kai 5500 gia to monoklino.megali i diafora, de mporesa na ta dwsw.

kai o giatrod pirw 2300. apo oti exw katalabei diabazontas dto forum genika i amoibi tou giatrou einai analogi me tin timi tis klinikis (twra giati de kserw...)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ 2Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ.

Η ΠΡΩΤΗ ΑΠΕΤΥΧΕ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΥΡΙΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΣΥΖΗΓΟΥ ΜΟΥ. ΟΥΤΕ ΑΡΙΘΜΟΣ ΟΥΤΕ ΚΙΝΗΣΗ. ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΟΜΩΣ ΣΠΕΡΜ/ΡΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΚΡΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΜΕΤΡΙΑΣ ΠΟΙΟΗΤΑΣ ΕΜΒΡΥΑ. ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΔΥΟ ΓΝΩΣΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η 2Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. Ο ΕΝΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΒΡΟΥΝΕ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ. ΣΤΗ ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΊΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.Ο ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ 2Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ;

 

 

Ήλιε καλημέρα!!!

 

Κατά τύχη μπήκα σε αυτό το topic και διάβασα το μήνυμά σου, γιατί όπου να'ναι θα κάνω κι εγώ την έβδομη (!!!!!!) συναπτή υστεροσκόπησή μου μετά από 4(!!!) προσπάθειες εξωσωματικής.

Ως βετεράνος του σπορ "επεμβατική υστεροσκόπηση" νομίζω πως κυριολεκτικά σε γδύσανε. Να σκεφτείς ότι με μεγάλο όνομα όταν την είχα κάνει στην Αθήνα πήρε γύρω στα 2500 με λαπαροσκόπηση, ενώ εδώ στην επαρχία που βρήκα έναν πολύ καλό γιατρό και με βοήθησε με τις συμφύσεις για κάθε μια από τις τρεις υστεροσκοπήσεις πήρε 950 ευρώ!!!!!!!!!!!

 

Ερώτηση: Τι εννοείς σου λέπτυναν το ενδομήτριο; Γιατί και εγώ μετά από τα διάφορα (κυρίως μετά την απόξεση από παλλίνδρομη κύηση προν έξι χρόνια) έχω πρόβλημα με το ενδομήτριο το οποίο δεν μπορεί να πάει πάνω από 7 καταδικάζοντας έτσι και τις απόπειρες της εξωσωματικής.

 

Αν θες γράψε μου την εμπειρία σου με τις συμφύσεις.

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

 

Φιλιά

Τζούκα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ 2Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ.

Η ΠΡΩΤΗ ΑΠΕΤΥΧΕ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΥΡΙΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΣΥΖΗΓΟΥ ΜΟΥ. ΟΥΤΕ ΑΡΙΘΜΟΣ ΟΥΤΕ ΚΙΝΗΣΗ. ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΟΜΩΣ ΣΠΕΡΜ/ΡΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΚΡΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΜΕΤΡΙΑΣ ΠΟΙΟΗΤΑΣ ΕΜΒΡΥΑ. ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΔΥΟ ΓΝΩΣΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η 2Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. Ο ΕΝΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΒΡΟΥΝΕ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ. ΣΤΗ ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΊΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.Ο ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ 2Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ;

 

Όταν λες μικρή διάρκεια περιόδου, κάθε πόσες ημέρες έχεις περίοδο δηλαδή; Γιατί εγώ είχα κάθε 21 ημέρες και αυτό ήταν σύμπτωμα ενδομητρίωσης μου είχε πει ο γιατρός. Οπότε έκανα λαπαροσκόπηση, μου την διόρθωσε και έμεινα έγκυος φυσιολογικά.

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΕΧΩ ΚΑΘΕ 26 ΗΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 2 ΗΜΕΡΕΣ.

ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ; ΕΙΧΕ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ;

Όταν λες μικρή διάρκεια περιόδου, κάθε πόσες ημέρες έχεις περίοδο δηλαδή; Γιατί εγώ είχα κάθε 21 ημέρες και αυτό ήταν σύμπτωμα ενδομητρίωσης μου είχε πει ο γιατρός. Οπότε έκανα λαπαροσκόπηση, μου την διόρθωσε και έμεινα έγκυος φυσιολογικά.
Link to comment
Share on other sites

yianna2, καλησπερα

δεν γνωριζω ποσο θα σου στοιχισει, καλυτερα να ρωτησεις.

παντως οταν εκανα και εγω υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπηση στο μητερα,

διπλα μου ηταν μια κυρια που εκανε και αυτη αφαιρεση ινομιωματος και της πηγε 2000?, της ειχαν πει λιγοτερα αλλα της βρηκαν και κατι κυστες και γι'αυτο πηγε τοσο.

καλη επιτυχια κοριτσι μου!!

 

Eσενα ποσο πηγε το μαλλι;:lol::roll:

Link to comment
Share on other sites

Nextaria γεια σου! Το οτι δε φαινεται κατι απο την υστεροσαλπιγγογραφια για να σε ωθησει να κανεις υστεροσκοπηση δε νομιζω οτι ειναι ισχυρο επιχειρημα απο τη στιγμη που εχεις αποφασισει να το κυνηγησεις με εξωσωματικη και μαλιστα εισαι στη δευτερη προσπαθεια..

Εγω εχω κανει 2 φορες. Τη μια πριν σχεδον 2 χρονια (μετα απο αποβολη που ειχα) για αφαιρεση ενος μεγαλου διαφραγματος που ειχα στη μητρα και την αλλη τον Οκτωβριο που μας περασε πριν προχωρησω σε εξωσωματικη για να δουμε σε τι κατασταση ειναι η μητρα. Τελικα ειχαν δημιουργηθει συμφυσεις και τις αφαιρεσαμε. Φανταζεσαι να χα προχωρησει χωρις να κανω αυτον τον ελεγχο? Τσαμπα ταλαιπωρια..ενταξει οχι τσαμπα, γιατι και οι καλυτερες προυποθεσεις να υπαρχουν δεν ξερεις πως ερχονται τα πραγματα..Αλλα αν μπορουμε να μεγιστοποιησουμε τις πιθανοτητες γιατι να μην το κανουμε?

Ειναι πολυ καλη εξεταση η υστεροσκοπηση και η λαπαροσκοπηση , γιατι δειχνει λεπτομερειες που δεν μπορουν με τιποτα να φανουν στην υστεροσαλπιγγογραφια!

Σου ευχομαι καθε επιτυχια αυτη τη φορα και ολα να πανε καλα! Εγω εχω εναν μπεμπουλη στην κοιλιτσα και διανυω τον 5ο μηνα :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...