Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Για όποια θέλει να μείνει έγκυος μετά τα 40"


Recommended Posts

Δεν ξέρω γιατί διάβασα αυτό το θέμα μιας και είμαι 26 χρονών...Λανθασμένα πίστευα ότι μια γυναίκα μετά τα 40 είναι δύσκολο να συλλάβει φυσιολογικά!Τελικά πόσο εμπόριο έχει γίνει το θέμα εγκυμοσύνη μετά τα 40?Γιατί μας τριβελίζουν τα μυαλά οι γιατροί ότι μόνο με εξωσωματική μπορεί μια γυναίκα αυτής της ηλικίας να αποκτήσει παιδί?Πόσες γυναίκες παγκοσμίως συλλαμβάνουν φυσιολογικά παιδί μετά τα 40?Φαντάζομαι χιλιάδες!!!Ε λοιπόν ΜΠΡΑΒΟ σας κορίτσια!!!Καλή εγκυμοσύνη να έχετε και μην μασάτε!Είστε πολύ νέες!

συμφωνώ μαζί σου ότι ένα τεράστιο ποσοστό γιατρών, κλινικών, φαρμακοβιομηχανιών εκμεταλεύονται ότι πιο φυσιολογικό, όμορφο, ιερό μας έχει δώσει ο Θεός και η φύση...ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις...ελάχιστες αλλά υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 437
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω κοριτσια παντρευτηκα στα 35 και νομιζα οτι με την πρωτη προσπαθεια θα εμενα εγκυος(ισως γιατι ειχα παντα σταθερο κυκλο,ηξερα ακριβως την ημερα που θα αδιαθετουσα γιατι καταλαβαινα και την ωορρηξια μου),ποσο ομως γελαστηκα.Περασε ο πρωτος χρονος,αρχισαμε τις εξετασεις,εγω μια χαρα ο συζυγος χαμηλη κινητηκοτητα και κιρσοκηλη(οπου και χειρουργειται)οποτε και συνεχιζουμε για ενα ακομη χρονο τις προσπαθειες,χωρις αποτελεσμα ομως.Εγω να εχω τρελο αγχος λογω της ηλικιας και ενω αποφασιζουμε να ξεκινησουμε τις διαδικασιες για εξωσωματικη,μενω εγκυως φυσιολογικα και γεννησα ενα αγορακι στα 38.Τωρα ειμαι 40 και δεν το πιστευω οτι την Παρασκευη θα φερω στον κοσμο το δευτερο παιδακι μου!!!!Σ΄ευχαριστω πολυ Θεε μου.....

με το καλό, όλα να πάνε μια χαρά και να κρατήσεις ένα γερό μωρό στα χέρια σου!!!!! όλα καλά λοιπόν σου εύχομαι υγεία και δύναμη να μεγαλώσετε τα παιδάκια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια .Γυροφερνω καιρο στο φορουμ και ειπα,κρυωμενη και κλεισμενη στο σπιτι, να σας πω και τη δικη μου ιστορια. Ειμαι 37+ και προσπαθουμε με τον αντρα μου εδω και εναμιση χρονο για μωρο ,οσο καιρο ειμαστε και παντρεμενοι. Πριν το γαμο, παιρναμε και προφυλαξεις ,τετοια σιγουρια !!!Εχουμε κανει σχεδον ολες τις εξετασεις,ορμονολογικες ,σαλπιγγογραφια ,σπερμοδιαγραμμα, ολα τελεια .Εχω κανει δυο κυκλους με serpafar-pregnyl, τιποτα...Ειναι μερες που ξεχνιεμαι, ειναι ομως και αλλες που το μυαλο δεν ξεκολλαει με τιποτα....Συγχαρητηρια σε οσες τα καταφεραν ,καλη επιτυχια σε εμας τις υπολοιπες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια .Γυροφερνω καιρο στο φορουμ και ειπα,κρυωμενη και κλεισμενη στο σπιτι, να σας πω και τη δικη μου ιστορια. Ειμαι 37+ και προσπαθουμε με τον αντρα μου εδω και εναμιση χρονο για μωρο ,οσο καιρο ειμαστε και παντρεμενοι. Πριν το γαμο, παιρναμε και προφυλαξεις ,τετοια σιγουρια !!!Εχουμε κανει σχεδον ολες τις εξετασεις,ορμονολογικες ,σαλπιγγογραφια ,σπερμοδιαγραμμα, ολα τελεια .Εχω κανει δυο κυκλους με serpafar-pregnyl, τιποτα...Ειναι μερες που ξεχνιεμαι, ειναι ομως και αλλες που το μυαλο δεν ξεκολλαει με τιποτα....Συγχαρητηρια σε οσες τα καταφεραν ,καλη επιτυχια σε εμας τις υπολοιπες...

 

Εύχομαι με όλη μου την καρδία να έρθει γρήγορα το μωράκι στην κοιλίτσα σου!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το καλό, όλα να πάνε μια χαρά και να κρατήσεις ένα γερό μωρό στα χέρια σου!!!!! όλα καλά λοιπόν σου εύχομαι υγεία και δύναμη να μεγαλώσετε τα παιδάκια σας!!!

Σ΄ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου!!!!Γεννησα ενα υγιεστατο κοριτσακι,τωρα εχουμε γυρισει σπιτι και ειμαστε μια ευτυχισμενη οικογενεια!Ευχομαι σε ολα τα κοριτσια να αποκτησουν ενα μωρακι που τοσο πολυ λαχταρανε!!! ΜΗΝ το βαζετε κατω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου!!!!Γεννησα ενα υγιεστατο κοριτσακι,τωρα εχουμε γυρισει σπιτι και ειμαστε μια ευτυχισμενη οικογενεια!Ευχομαι σε ολα τα κοριτσια να αποκτησουν ενα μωρακι που τοσο πολυ λαχταρανε!!! ΜΗΝ το βαζετε κατω!!!!

Να σας ζήσει η κούκλα σας!!!!!τι να πω...είναι τόσο όμορφα αυτά τα συναισθήματα...υγεία και ευτυχία και δύναμη για όλους σας εύχομαι κορίτσι μου!!!!

και εγώ σήμερα το απόγευμα θα πάω στο γιατρό να ακούσω για πρώτη φορά την καρδούλα του :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει η κούκλα σας!!!!!τι να πω...είναι τόσο όμορφα αυτά τα συναισθήματα...υγεία και ευτυχία και δύναμη για όλους σας εύχομαι κορίτσι μου!!!!

και εγώ σήμερα το απόγευμα θα πάω στο γιατρό να ακούσω για πρώτη φορά την καρδούλα του :) :) :)

 

makmarev δεν ξέρω αν το παρατήρησες αλλά έχουμε μια βδομάδα διαφορά μέχρι τώρα!..το δικό μου ραντεβού για καρδούλα είναι την άλλη βδομάδα!!

..φιλιά σε όλα τα κορίτσια και πολλές ευχές για καλά νέα πολύ σύντομα :D

Link to comment
Share on other sites

makmarev δεν ξέρω αν το παρατήρησες αλλά έχουμε μια βδομάδα διαφορά μέχρι τώρα!..το δικό μου ραντεβού για καρδούλα είναι την άλλη βδομάδα!!

..φιλιά σε όλα τα κορίτσια και πολλές ευχές για καλά νέα πολύ σύντομα :D

:) :) :) :) αφού στο είχα πει ρε κορίτσι, μαζί είμαστε εμείς!!!!!!!!!!! άντε με το καλό σου εύχομαι να ακούσετε την καρδούλα....εμείς εχθές που την ακούσαμε τα κάναμε πάνω μας από την χαρά μας!!!!!!!! δόξα τω Θεό όλα μια χαρά!!!! εύχομαι όλα να μας πάνε καλά μέχρι το τέλος και να γεννήσουμε γερά μωράκια και στα κορίτσια που προσπαθούν γρήηηηηηηηηγορα με ένα γερό μωράκι!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:) :) :) :) αφού στο είχα πει ρε κορίτσι, μαζί είμαστε εμείς!!!!!!!!!!! άντε με το καλό σου εύχομαι να ακούσετε την καρδούλα....εμείς εχθές που την ακούσαμε τα κάναμε πάνω μας από την χαρά μας!!!!!!!! δόξα τω Θεό όλα μια χαρά!!!! εύχομαι όλα να μας πάνε καλά μέχρι το τέλος και να γεννήσουμε γερά μωράκια και στα κορίτσια που προσπαθούν γρήηηηηηηηηγορα με ένα γερό μωράκι!!!!!!!!!!!

Ax MΠΡΑΒΟ κοριτσι μου,πολυ χαρηκα με τα νεα σου.Σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να την απολαυσεις οσο καλυτερα μπορεις!!!!!! Αυτες οι στιγμες που βλεπεις και ακους το μωρακι σου ειναι πραγματι ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ.....απεριγραπτα συναισθηματα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax MΠΡΑΒΟ κοριτσι μου,πολυ χαρηκα με τα νεα σου.Σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να την απολαυσεις οσο καλυτερα μπορεις!!!!!! Αυτες οι στιγμες που βλεπεις και ακους το μωρακι σου ειναι πραγματι ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ.....απεριγραπτα συναισθηματα......

σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου!!!!! οι ευχές είναι πολύτιμες για την περίοδο που διανύουμε πραγματικά!!!! να είσαι καλά κορίτσι μου και εσύ κι όλη σου η οικογένεια και τα μωράκια σου να τα καμαρώνεις και να τα χαίρεσαι!!!! υγεία και δύναμη για όλους μας....πολλά πολλά φιλιά!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

....διάβαζα τα μηνύματά μου και συγκινήθηκα, ή μάλλον πόνεσα ακόμα πιο πολύ.....μόλις προχθές απέβαλα...τι κρίμα...πονάει πάρα πολύ αλλά συμβαίνουν κι αυτά.....την επόμενη ελπίζω να είμαι πιο τυχερή....

Link to comment
Share on other sites

....διάβαζα τα μηνύματά μου και συγκινήθηκα, ή μάλλον πόνεσα ακόμα πιο πολύ.....μόλις προχθές απέβαλα...τι κρίμα...πονάει πάρα πολύ αλλά συμβαίνουν κι αυτά.....την επόμενη ελπίζω να είμαι πιο τυχερή....

 

:shock::shock::shock: Να ξερες πόσο πολύ πόνεσα και έκλαψα για την ατυχία σου κορίτσι μου!!!! Λυπάμαι αφάνταστα!! :cry:

Θέλω να σου πω όμως να μην χάνεις το κουράγιο σου γλυκιά μου, δεν ήταν θέλημα θεού τώρα να γίνει, αλλά να είσαι σίγουρη ότι θα έρθει, ξέρει Αυτός!

Κουράγιο !!! Η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή σου!!

Οτι θελεις εδώ ειμαστε εμεις.

Link to comment
Share on other sites

....διάβαζα τα μηνύματά μου και συγκινήθηκα, ή μάλλον πόνεσα ακόμα πιο πολύ.....μόλις προχθές απέβαλα...τι κρίμα...πονάει πάρα πολύ αλλά συμβαίνουν κι αυτά.....την επόμενη ελπίζω να είμαι πιο τυχερή....

 

Κουράγιο κοπέλα μου.

Μακάρι να περάσει κι αυτό να οργανωθείς για το επόμενο...

Φαντάζομαι έκανες απόξεση. Κι ορμόνες σ΄ αυτή τη φάση δεν βοηθάνε...

Σου είπαν τι πήγε στραβά? Είναι σημαντικό να έχεις κάποιες απαντήσεις.

Προσπάθησε να ξεκουραστείς και να φροντίσεις (κανακέψεις) τον εαυτό σου. Βοηθάει.

 

Εμένα κορίτσια δοκιμάστηκε πολύ άσχημα η μικρή μου: 3 βδομάδες και κάτι στο νοσοκομείο ήμασταν. Τώρα προσπαθούμε χαλαρά να ξαναπιάσουμε ρυθμούς και να ασχοληθούμε και λίγο με τους πρότερους στόχους μας.

Αποφάσισα λοιπόν να οργανώσω την εξωσωματική μου, τελικά έχω κύστες στις ωοθήκες και θα πάρω για 2 μήνες αντισυλληπτικά.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια για την συμπαράσταση σας...ήταν ένα ισχυρότατο σοκ για μένα και κυρίως για την κόρη μου που με είδε σε αυτή τη κατάσταση...δηστυχώς για μας εκείνη την ώρα έλειπε ο άντρας μου...ο πόνος είναι μεγάλος...απίστευτος...νιώθω σα να μου έφυγε μέσα απο την αγκαλιά μου...το είδα να κουνιέται στον υπέρηχο, άκουσα την καρδούλα του...και μου έφυγε...

στο νοσοκομείο μου είπαν ότι δεν φταίω εγώ σε κάτι, ήταν να φύγει και έφυγε....

ναι έκανα απόξεση την κυριακή το πρωί...τι δοκιμασία και αυτή ρε γαμώτο...τώρα έχω αίμα και πόνους περιόδου...είναι φυσιολογικοί αυτοί οι ρημαδόπονοι??

προσπαθώ να αναρρώσω...κυρίως ψυχολογικά....τα σημάδια της εγκυμοσύνης είναι ακόμα στο σώμα μου...η κοιλίτσα, το πρησμένο στήθος..δέιχνω ακόμα έγκυος αλλά είμαι άδεια...

δόξα τω Θεό ο άντρας μου με βοηθάει πάρα πολύ σε όλο αυτό που περνάμε.....κρατάει την ισορροπία στην οικογένειά μας ...είναι ο φύλακας άγγελός μας...

σκεφτόμαστε κάθε εμπόδιο για καλό και προσπαθούμε να το αφήσουμε πίσω...

δεν θέλω να χάσω την πίστη μου δεν θέλω να χάσω την αισιοδοξία μου και την δύναμή μου....

 

karapinat σ'ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου σου εύχομαι τα καλύτερα κούκλα μου και γρήγορα με ένα γερό και γλυκό μωράκι

cristy τι έπαθε η μικρή σου???

αφού εντόπισες το πρόβλημα άντε να λυθεί γρήγορα γρήγορα και αυτό και να ακούσουμε τα ευχάριστα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι πολυ...μπαίνω σποραδικά αλλά θυμόμουν τα μηνύματά σου..δεν ξέρω τι άλλο να πω..δεν έχω νιώσει ποτέ αυτή την απώλεια..γερά τον αντρούλη και την κόρη σου..και εύχομαι ό,τι καλύτερο.

όντως..για μερικά πράγματα δεν υπάρχουν εξηγήσεις..

Link to comment
Share on other sites

makmarev

 

ακριβώς έτσι ήμουν τον Ιούνιο... και θέλοντας να μην το σκέφτομαι γύρισα στη δουλειά σχεδόν αμέσως και τάκανα χειρότερα.

Οι πρώτες μέρες είναι μέρες "πένθους" γιατί όπως και να το κάνεις, απώλεια είναι. Σιγά σιγά θα το ξεπεράσεις, η καθημερινότητα θα σε απορροφήσει και θα ξαναβρείς την καθημερινότητά σου.

 

Αυτό που πέρασα τώρα με τη μικρή μου ήταν απλά πολύ πολύ απίστευτο: Έβηχε λίγο, με τρόπο που "δεν μας άρεσε" και η παιδίατρος μας έστειλε για εξετάσεις: "Χυλοθώρακας αγνώστου αιτιολογίας". Πολύ πολύ ασυνήθιστο για παιδί αυτής της ηλικίας. Συγχωρείστε με, αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω, αναστατώνομαι (έπαιζαν και τα πολύ άσχημα σενάρια).

Η διάθεσή της και η φυσική της κατάσταση είναι άριστες, όμως έχουμε ακόμη δρόμο να διανύσουμε για να πούμε ότι όλα βαίνουν καλώς.

Έχω απίστευτη κούραση (σωματική και ψυχική), αλλά παρόλα αυτά έχω και τρομερή ανάγκη να συνεχίσω τη ζωή μου από εκεί που την άφησα: αυτό περιλαμβάνει και την προσπάθεια για 2ο παιδάκι. Ξέρω βέβαια πως μπορεί να απαιτηθεί ανά πάσα στιγμή αλλαγή πορείας, μέχρι τότε όμως, θα συγκεντρώνομαι στις απαιτήσεις της ζωής και της καθημερινότητάς μου, όχι μόνο γιατί το έχω ανάγκη εγώ, αλλά γιατί το έχει ανάγκη και η μικρή...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

....διάβαζα τα μηνύματά μου και συγκινήθηκα, ή μάλλον πόνεσα ακόμα πιο πολύ.....μόλις προχθές απέβαλα...τι κρίμα...πονάει πάρα πολύ αλλά συμβαίνουν κι αυτά.....την επόμενη ελπίζω να είμαι πιο τυχερή....

 

 

Λυπάμαι πολύ. Ξέρω από πρώτο χέρι πόσο πολύ πονάει. :-( Όμως όπως λες κι εσύ, η επόμενη φορά θα είναι τυχερή. Μην το βάλεις κάτω. Απλά τώρα πάρε το χρόνο σου για να πενθήσεις, το χρειάζεσαι.

 

 

 

 

Cristy, περαστικά στη μικρή.

Link to comment
Share on other sites

....διάβαζα τα μηνύματά μου και συγκινήθηκα, ή μάλλον πόνεσα ακόμα πιο πολύ.....μόλις προχθές απέβαλα...τι κρίμα...πονάει πάρα πολύ αλλά συμβαίνουν κι αυτά.....την επόμενη ελπίζω να είμαι πιο τυχερή....

Λυπαμαι πολυ κοριτσι μου,ευχομαι γρηγορα ενα γερο μωρακι να απαλυνει τον πονο σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ε, τρελές 40άρες... Καλή Χρονιά!!!

Αισιοδοξία - αισιοδοξία - αισιοδοξία.

Δυσκολίες πολλές - ακατόρθωτο τίποτα. Έχει ο Θεός για όλες/όλους μας.

 

Εγώ στα αντισυλληπτικά λόγω κύστεων κ αναμονή για εξωσωματική: Good news: στα ίδια κιλά κ το βυζί "φούσκωσε"... από 75C πήγα 75DD... εντυπωσιακό ντεκολτέ στην αυγή του νέου έτους. (οι "καλές" παρενέργειες)

 

Αχ, το παιδί μου ας μην έχει άλλη περιπέτεια με την υγεία του κι όλα τ΄ άλλα έπονται.

 

Χιλιάδες ευχές σε όλες σας.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, καλή χρονιά..εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλες μας..υγεία, χαρές, και χαμόγελο!!

Εγώ είμαι έτοιμη για τεστ..έχω 8 μέρες καθυστέρηση..και το έχω αφήσει γιατί δεν πιστεύω ότι είμαι..αν και τα έκανα όλα comme il faut...με γόνιμες και τα πάντα όλα...:)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, καλή χρονιά..εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλες μας..υγεία, χαρές, και χαμόγελο!!

Εγώ είμαι έτοιμη για τεστ..έχω 8 μέρες καθυστέρηση..και το έχω αφήσει γιατί δεν πιστεύω ότι είμαι..αν και τα έκανα όλα comme il faut...με γόνιμες και τα πάντα όλα...:)

I wish you all the best!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλες σας κορίτσια και πολλές πολλές ευχές για καινούρια μωράκια στις κοιλιτσες σας. Εγώ δεν την παλεύω ακόμα....είμαι πολύ χάλια, άρχισα τα ηρεμιστικά γιατί μου φαίνεται θα κάνω καμία μ@λ@κί@......

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ/ΟΛΕΣ ΜΑΣ, με ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά μας!

 

Κορίτσια τα φώτα σας! Μου συμβαίνει το εξής απίστευτο... Περιμένω περίοδο κανονικά 3-4 Ιανουαρίου, η περίοδός μου είναι πάντα πολύ τακτική, δεν έχω ποτέ αποκλίσεις. Χθες 2-Ιαν. μου ήρθαν 6-7 σταγόνες αίμα το πρωί και λέω μου ήρθε περίοδος 1 μέρα νωρίτερα, βάζω και σερβιέτα. Ε, λοιπόν περίοδος ακόμη σήμερα γιοκ! Έχουν περάσει πανω από 24 ώρες... Με τρώει η αγωνία, δεν το λέω σε κανέναν... Βρε λέτε? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος? Λέω να κρατηθώ και να μην πάρω τεστ μέχρι αύριο... Πώς θα αντέξω? Βασικά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν είμαι, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...