Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Για όποια θέλει να μείνει έγκυος μετά τα 40"


Recommended Posts

Κορίτσια η Newbie γέννησε???

 

Newbieee.....

 

Τώρα το είδα αυτό! Γέννησα την Παρασκευή 11 Μαΐου. Το θαυματάκι μας κοιμάται στο ρηλάξ του. Είναι μικροσκοπικός.

 

Και στα δικά σας. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 437
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα το είδα αυτό! Γέννησα την Παρασκευή 11 Μαΐου. Το θαυματάκι μας κοιμάται στο ρηλάξ του. Είναι μικροσκοπικός.

 

Και στα δικά σας. :D

Eυχαριστούμε, γερό και καλότυχο να είναι το παιδάκι σου!:D

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Newbie G, να χαίρεσαι το μωράκι σου!!! Αν δεν κάνω λάθος, είσαι η πρώτη λεχώνα σ' αυτό το thread! Εύχομαι να πάρουν κι άλλες σειρά...:lol:

Voula71, κάνεις την καλύτερη δουλειά. Ένα time out επιβάλλεται από καιρού εις καιρόν, για να μη σαλτάρουμε! Απόλαυσε τη σκυλίτσα σου και τα κουτάβια της! Έχω κι εγώ δυο παλαβούς σκύλους (ο ένας έχει καβαλήσει το πληκτρολόγιο και δε μ' αφήνει να γράψω) και η συντροφιά τους ήταν η καλύτερη ψυχοθεραπεία αυτό το δύσκολο χειμώνα.

Υπατία, δεν παίζεσαι...

Skybeam, ξέρεις εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα αυτό! Γέννησα την Παρασκευή 11 Μαΐου. Το θαυματάκι μας κοιμάται στο ρηλάξ του. Είναι μικροσκοπικός.

 

Και στα δικά σας. :D

 

Να σου ζήσει!!!

Σε έψαχνα τις προάλες γιατί σε είχα ένοια και χαίρομαι που σε βρήκα στην κουβέντα του θηλασμού. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και εκεί.

 

Εγώ είμαι χωμένη στο πρόγραμμα της εξωσωματικής, όπου παρά τα δυσοίωνα FSH 14,4, ΑΜΗ 0,9 και την προηγούμενη φόλα με μόλις δύο ωοθυλάκια κενά ωαρίων, φοβάμαι ... μην ... πάθω υπερδιέγερση... (χι χι)

Σήμερα είχε 8 ωοθυλάκια η αριστερή και 6 η δεξιά μου...

Εντάξει, υπήρχαν και μικρά, αυτά που ξεμύτισαν τελευταία, αλλά τα πρώτα πάνε με χίλια... 20άρια γίνανε.

Περιμένω τιμή οιστραδιόλης κ οδηγίες από το κέντρο.

 

Επίσης, στη δουλειά έχουμε επιθεώρηση

Η αδερφή μου γεννάει από μέρα σε μέρα

Του άντρα μου το πρόγραμμα έχει φουλάρει (αλλά εννοείται ότι θα την σκαπουλάρει όταν έρθει η ώρα να δώσει "φρέσκο πράγμα")

 

κι εγώ πάω καρφί καταπάνω για ωοληψία!!! και νάθελα να το συντονίσω έτσι δεν θα το κατάφερνα.

Καταφέρνω και σφυράω αμέριμνα πάντως...

 

Φιλιά πολλά σε όλες σας!!!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!!

Σε έψαχνα τις προάλες γιατί σε είχα ένοια και χαίρομαι που σε βρήκα στην κουβέντα του θηλασμού. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και εκεί.

 

Εγώ είμαι χωμένη στο πρόγραμμα της εξωσωματικής, όπου παρά τα δυσοίωνα FSH 14,4, ΑΜΗ 0,9 και την προηγούμενη φόλα με μόλις δύο ωοθυλάκια κενά ωαρίων, φοβάμαι ... μην ... πάθω υπερδιέγερση... (χι χι)

Σήμερα είχε 8 ωοθυλάκια η αριστερή και 6 η δεξιά μου...

Εντάξει, υπήρχαν και μικρά, αυτά που ξεμύτισαν τελευταία, αλλά τα πρώτα πάνε με χίλια... 20άρια γίνανε.

Περιμένω τιμή οιστραδιόλης κ οδηγίες από το κέντρο.

 

Επίσης, στη δουλειά έχουμε επιθεώρηση

Η αδερφή μου γεννάει από μέρα σε μέρα

Του άντρα μου το πρόγραμμα έχει φουλάρει (αλλά εννοείται ότι θα την σκαπουλάρει όταν έρθει η ώρα να δώσει "φρέσκο πράγμα")

 

κι εγώ πάω καρφί καταπάνω για ωοληψία!!! και νάθελα να το συντονίσω έτσι δεν θα το κατάφερνα.

Καταφέρνω και σφυράω αμέριμνα πάντως...

 

Φιλιά πολλά σε όλες σας!!![/quote

 

Σε βλέπω για ωοληψία μεθαύριο! Πολύ ωραία τα νέα σου! Θα σε συνοδεύουν οι ευχές όλων μας!

Όσο για τις λοιπές φούριες βάλε καμιά συντονίστρια να σε συντονίσει (!) κι εσύ συνέχισε να σφυρίζεις αμέριμνα. Η καλύτερη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ πάω καρφί καταπάνω για ωοληψία!!! /QUOTE]

Άντε με το καλό! Να τσουλάει το πράμα να φεύγουμε μία μία από αυτό το thread!:D

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, εντάξει.

Πέμπτη πρωί μου είπαν η ωοληψία.

Τετάρτη τελευταία μέρα επιθεώρησης στη δουλειά, θα έχει τελειώσει αυτό.

Του άντρα μου το πρόγραμμα της Πέμπτης άλλαξε πολύ εύκολα (του φόρτωσαν βεβαίως το ΠΣΚ...)

Το καινούργιο μπεμπέ μπορεί να χάσω... αλλά θα το δω λιγουλάκι πιο μετά κι ελπίζω να μη μου κρατάει μούτρα!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το καινούριο μπεμπέ θα το αντέξει, γιατί θέλει να του κάνεις ένα ξαδελφάκι. Καλή τύχη την Πέμπτη! Αλήθεια, πόσος καιρός μεσολάβησε ανάμεσα στις δύο προσπάθειές σου;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το καινούριο μπεμπέ θα το αντέξει, γιατί θέλει να του κάνεις ένα ξαδελφάκι. Καλή τύχη την Πέμπτη! Αλήθεια, πόσος καιρός μεσολάβησε ανάμεσα στις δύο προσπάθειές σου;

 

Μεσολάβησαν 3,5 μήνες. Δηλαδή 4 κύκλοι (έχω κύκλο 27 ημερών) και είναι ο 5ος.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα αυτό! Γέννησα την Παρασκευή 11 Μαΐου. Το θαυματάκι μας κοιμάται στο ρηλάξ του. Είναι μικροσκοπικός.

 

Και στα δικά σας. :D

 

Να σου ζήσει ο μπέμπης!! Άντε και στα δικά μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει ο μπέμπης!! Άντε και στα δικά μας...

 

Elenagem, πρέπει να πλησιάζει και η δική σας ώρα! Πότε με το καλό; Σε σκέφτομαι και σου στέλνω τις πιο ζεστές μου ευχές!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Newbie G, να χαίρεσαι το μωράκι σου!!! Αν δεν κάνω λάθος, είσαι η πρώτη λεχώνα σ' αυτό το thread! Εύχομαι να πάρουν κι άλλες σειρά...:lol:

 

Eυχαριστούμε, γερό και καλότυχο να είναι το παιδάκι σου!:D

 

Να σου ζήσει!!!

Σε έψαχνα τις προάλες γιατί σε είχα ένοια και χαίρομαι που σε βρήκα στην κουβέντα του θηλασμού. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και εκεί.

 

Να σου ζήσει ο μπέμπης!! Άντε και στα δικά μας...

 

Newbιε, να σας ζήσει το μωράκι σας!!! Να είναι γερό και δυνατό και να σας δίνει πάντα χαρά!

 

Ευχαριστώ πολύ. :-)

 

Καλησπέρα.

Έκανα ωοληψία σήμερα!!!

9 ωαριάκια - ασύλληπτο νούμερο... περιμέναμε 2-3

Αύριο θα ξέρουμε αν θα έχουμε εμβρυάκια για εμφύτευση.

 

Καλή συνέχεια κορίτσι. Μακάρι να προχωρήσουν όλα.

 

Christy μου σου έχω στείλει π.μ.! Καλή επιτυχία, με το καλό η εμβρυομεταφορά!

Η ωοληψία πονάει?

 

Η ωοληψία συνήθως γίνεται με μέθη. Όταν ξυπνάς δεν πονάς, ίσως να έχεις κάποιες ενοχλήσεις σαν πονάκια περιόδου, αλλά παίρνεις ένα παυσίπονο αν χρειαστεί κι είσαι εντάξει. Εγώ είχα απλά ένα μούδιασμα στην κοιλιά, όπως όταν έχεις καιρό να κάνεις κοιλιακούς και πιάνεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 εμβρυάκια!!!

 

Δε ή Τρ η εμβρυομεταφορά.

 

Στην ωοληψία δεν καταλαβαίνεις κάτι γιατί είσαι ναρκωμένη (μικρή νάρκωση, κάνα τέταρτο- εικοσάλεπτο).

Εγώ πόναγα κάμποσο μετά στις ωοθήκες και ήμουν λίγο "τζαζ"... νύσταζα δηλ.

Φυσικό το θεωρώ. 14 ωοθυλάκια μου "τσιμπήσανε". Και η δεξιά μου ωοθήκη δεν είναι και η πιο εύκολη του κόσμου... έχει κρυφτεί ψηλά ψηλά.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 εμβρυάκια!!!

 

Δε ή Τρ η εμβρυομεταφορά.

 

Στην ωοληψία δεν καταλαβαίνεις κάτι γιατί είσαι ναρκωμένη (μικρή νάρκωση, κάνα τέταρτο- εικοσάλεπτο).

Εγώ πόναγα κάμποσο μετά στις ωοθήκες και ήμουν λίγο "τζαζ"... νύσταζα δηλ.

Φυσικό το θεωρώ. 14 ωοθυλάκια μου "τσιμπήσανε". Και η δεξιά μου ωοθήκη δεν είναι και η πιο εύκολη του κόσμου... έχει κρυφτεί ψηλά ψηλά.

 

Τέτοια νέα θέλουμε ν ' ακούμε. Χαίρομαι πάρα πολύ για σένα!

Link to comment
Share on other sites

Elenagem, πρέπει να πλησιάζει και η δική σας ώρα! Πότε με το καλό; Σε σκέφτομαι και σου στέλνω τις πιο ζεστές μου ευχές!:lol:

 

Ευχαριστώ για τις ευχές. Σας έχω όλες εδώ στο μυαλό μου και είμαι σίγουρη αργά ή γρήγορα όλα θα έρθουν όπως τα θέλει η κάθε μια:-)

Εμείς περιμένουμε ότι κάποια από τις μέρες από τέλος Ιουνίου μέχρι 19 Ιουλίου θα σκάσει μύτη ο μπέμπης. Προσπαθούμε να κάνουμε τις ετοιμασίες μας λίγο λίγο κάθε μέρα - αρκετά δύσκολο αν σκεφτείς ότι ακόμα είμαστε με κάμποσες κούτες στο σπίτι μετά από μετακόμιση!! Ελπίζω να προλάβουμε και να κοιμίζουμε τον μικρούλη όταν έρθει όπως πρέπει κι όχι μέσα σε καμιά κούτα σαν κουταβάκι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές. Σας έχω όλες εδώ στο μυαλό μου και είμαι σίγουρη αργά ή γρήγορα όλα θα έρθουν όπως τα θέλει η κάθε μια:-)

Εμείς περιμένουμε ότι κάποια από τις μέρες από τέλος Ιουνίου μέχρι 19 Ιουλίου θα σκάσει μύτη ο μπέμπης. Προσπαθούμε να κάνουμε τις ετοιμασίες μας λίγο λίγο κάθε μέρα - αρκετά δύσκολο αν σκεφτείς ότι ακόμα είμαστε με κάμποσες κούτες στο σπίτι μετά από μετακόμιση!! Ελπίζω να προλάβουμε και να κοιμίζουμε τον μικρούλη όταν έρθει όπως πρέπει κι όχι μέσα σε καμιά κούτα σαν κουταβάκι:lol:

 

Με το καλό να σκάσει μύτη ο μπέμπης! Κουράγιο με τη μετακόμιση. Πρέπει να 'ναι θρίλερ με μια κοιλιά τούρλα...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχαν ξεχωρίσει 4 εμβρυάκια και τα μεταφέραμε και τα 4!!!

Είχα κάποιους ενδοιασμούς η αλήθεια είναι για το νούμερο, αλλά τελικά ακολούθησα τη συμβουλή του γιατρού: κακά τα ψέματα, στα 40+ πολλά μπορούν να "στραβώσουν", καλύτερα μια τρίδυμη κύηση (δεν έχει πολλές πιθανότητες έτσι κι αλλιώς) και μείωση μετά, παρά αρνητικό και να προσπαθούμε να ξαναπετύχουμε τόσο καλή απόκριση όσο αυτής της φοράς...

 

Τώρα είμαι ξάααπλα λέμε....

Χοριακή στις 11/06.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μόλις την Πέμπτη που μας πέρασε,είχα μια αρνητική χοριακή!...Η τρίτη σε σειρά,μιας και έχω άλλες άλλες 2 πριν,αποτυχυμένες προσπάθειες εξωσωματικής.Κακή ποιότητα ωαρίων,λένε!Παλιότερα,είχα και άλλες 2 παλλίνδρομες κυήσεις!Άτυχη,εντελώς...Είμαι τώρα στα 43.Ο γιατρός μου είπε πως αν θέλω να προσπαθήσω με φυσικό κύκλο,χωρίς φάρμακα,μιας και δεν μου προσφέρουν κάτι παραπάνω(2-3 αυγά έκανα πάντα).Το θέμα"δανεικά ωάρια"που μου έθεσε,δεν το συζητώ καθόλου,όχι για μένα!Σκέφτομαι αυτό το μήνα να δοκιμάσω εκ νέου μια προσπάθεια με το δικό μου αυγουλάκι.Δώστε μου τα φώτα και τις γνώμες σας!

Link to comment
Share on other sites

Christy μου, καλές ξάπλες και καλή χοριακή, κι από δω!

 

Καλαμάκι καλωσήρθες. Δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται στην περίπτωση που λες, είμαι καινούργια στις εξωσωματικές, η δική μου θα γίνει Σεπτέμβρη αν όλα τα άλλα αποτύχουν. Καλή επιτυχία και να είναι η τελευταία και τυχερή πάντως!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μόλις την Πέμπτη που μας πέρασε,είχα μια αρνητική χοριακή!...Η τρίτη σε σειρά,μιας και έχω άλλες άλλες 2 πριν,αποτυχυμένες προσπάθειες εξωσωματικής.Κακή ποιότητα ωαρίων,λένε!Παλιότερα,είχα και άλλες 2 παλλίνδρομες κυήσεις!Άτυχη,εντελώς...Είμαι τώρα στα 43.Ο γιατρός μου είπε πως αν θέλω να προσπαθήσω με φυσικό κύκλο,χωρίς φάρμακα,μιας και δεν μου προσφέρουν κάτι παραπάνω(2-3 αυγά έκανα πάντα).Το θέμα"δανεικά ωάρια"που μου έθεσε,δεν το συζητώ καθόλου,όχι για μένα!Σκέφτομαι αυτό το μήνα να δοκιμάσω εκ νέου μια προσπάθεια με το δικό μου αυγουλάκι.Δώστε μου τα φώτα και τις γνώμες σας!

 

Καλώς όρισες, Καλαμάκι! Δε φαντάζεσαι πόσο μα πόσο σε καταλαβαίνω...

 

Μερικές ερωτήσεις, για να καταλάβω καλύτερα τους προβληματισμούς σου: Τα περί κακής ποιότητας ωαρίων είναι μια υπόθεση εργασίας που βασίζεται στην ηλικία σου; Γιατί αποτυχημένες εξωσωματικές ή χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα έχουν και πολύ νεότερες γυναίκες για λόγους που δε σχετίζονται πάντα με το γενετικό μας υλικό. Οι εξετάσεις σου πώς είναι; Οι αποβολές σου πού αποδόθηκαν; Το γιατρό σου τον εμπιστεύεσαι;

 

Σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι όταν οι γιατροί μιλάνε για κακή ποιότητα ωαρίων, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει κανένα που να 'ναι υγιές. Το πόσο θα επιμείνεις προκειμένου να το τσακώσεις είναι κάτι που δεν μπορεί να σου υποδείξει κανείς. Εξαρτάται από τις ψυχολογικές, σωματικές και οικονομικές σου αντοχές. Από την ένταση της επιθυμίας σου κι από το κατά πόσον η διαχείρισή της σου επιτρέπει να διατηρείς μια ισορροπημένη καθημερινότητα χωρίς να σου δηλητηριάζει τη ζωή. Όσο βρισκόμαστε σε αναπαραγωγική ηλικία το όριο στις προσπάθειες το βάζουμε εμείς. Κι απ' ό,τι καταλαβαίνω ούτε θέλεις ούτε συντρέχει κάποιος λόγος να θέσεις το όριο τώρα. Η σκέψη του γιατρού σου για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο μου φαίνεται λογική.

 

Είμαι από τις αδιόρθωτες που πιστεύουν πολύ στη δύναμη της θέλησης και της επιμονής. Πρόσφατα είχα κουβεντιάσει με μια συντονίστρια σ' ένα κέντρο που τελικά δεν επέλεξα και μου έλεγε ότι σύμφωνα με την εμπειρία της οι γυναίκες που επιθυμούν βαθιά να βιώσουν τη μητρότητα και επιμένουν τα καταφέρνουν τελικά. Εύχομαι ολόψυχα να είσαι μια απ' αυτές!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...