Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Για όποια θέλει να μείνει έγκυος μετά τα 40"


Recommended Posts

χμμ οριεντάλ ε? καλό ακούγεται..

εγώ νιώθω συνέχεια στουμπωμένη - λόγω δισκοιλιότητας - και κατά τ' άλλα μπήκαμε αίσίως στον 5ο και έχουν αρχίσει κ τα σουτάκια, πολύ light μπορώ να πω αλλά αισθητά εδώ και δύο βδομαδούλες..σήμερα το πρωί ξυπνώντας δοκίμασα να κάνω τακ-τακ εγώ και σε πληροφορώ είχαμε ανταπόκριση:shock:..δεν το περίμενα με τίποτα!!

 

Τι λες τωραααα, πεθαινωωωωω, θελω κι εγω τωρααααααα!!!! Ακουει κανειςςςςςςς εκειπανωωωωωω!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 437
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ αυτή η άνοιξη, όλα ανθίζουν και καρποφορούν και μας τη βαράει κυριολεκτικά. Βλέπω κάτι ζωάκια που έχω και έχουν γεννήσει και με πιάνουν τα κλάματα όταν βλέπω πώς φροντίζουν τα μωρά τους. Κουράγιο, κορίτσια, μην μας παίρνει από κάτω. Υπομονή και δύναμη χρειάζεται και όλα θα γίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθε η γουρούνα χτες το βράδυ! Γκρρρρρ! Ομορφάαααααντρα μου, δεν πειράζει! Θα σου βάλω και σως για να γλιστράει!

Τον επόμενο μήνα ξανά μανά. Είπαμε, έχω γαϊδουρινή υπομονή και μουλαρίσιο πείσμα! Πού θα μου πας, ρε σπόρε, θα σε τσακώσω!

Link to comment
Share on other sites

Α, και έμαθα χτες για κοπέλα γνωστή μου που είχε 13 χρόνια ατεκνίας και τον έπιασε τον παίδαρο επιτέλους! Τι στο καλό, θα μας κάτσει το ΠΡΟΠΟ!

 

papagalomania κα΄που διάβασα ότι προσπαθέιτε πάρα πολλά χρόνια!!!!

εύχομαι απο την καρδιά μου να έρθει σήντομα το μωράκι σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

΄σας έχουν βρεί κάτι ? έχεις κάνει εξωσωματικές?

απλά ρωτάω γιατί εμείς προσπαθουμε 5 χρόνια μας έχουν συμβεί τα απίστευτα όλα αυτά τα χρόνια, δεν μας βρίσκουν κάτι!!!! μόνο λαπαροσκόπηση δεν έχω κάνει....

ψυχολογικά δεν είμαι καθόλου καλά...και θα ήθελα αν δεν σου κάνει κόπο να μου πεις λίγο την δική σου ιστορία...

Tι ωφελεί να καρτεράς όρθιος στην πόρτα του σπιτιού,

και με τα μάτια στους νεκρούς τους δρόμους στυλωμένα,

αν είναι νά ’ρθει θε να ’ρθεί, δίχως να νιώσεις από πού,

και πίσω σου πλησιάζοντας με βήματα σβημένα...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πρωτοθυμηθώ, βρε κορίτσια, 14 χρόνια κλειστά είναι αυτά! Από την αρχή θέλαμε παιδιά και ποτέ δεν φυλαχτήκαμε. Στο δεύτερο χρόνο του γάμου είπαμε να κάνουμε εξετάσεις.Τότε δεν κάνανε τόσα πολλά όσο σήμερα, ένα σπερμοδιάγραμμα, κάτι ορμονικές και υπέρηχο μήτρας και σαλπιγγογραφία. Το σπέρμα έδειξε πρόβλημα και οι ορμόνες μου ήταν λίγο λαλά αλλά αποδείχτηκε ότι ήταν θέμα άγχους λόγω ασθενειών συγγενικών μου προσώπων. Μόλις τακτοποιήθηκαν οι ορμόνες μου, αρχίσαμε σπερματέγχυση, αφού πήρε κι ο άντρας μου θεραπεία με καλά αποτελέσματα. Τίποτε! Τζίφος! Άρχισα το γύρω γύρω όλοι σε γιατρούς. Εξωσωματική δεν επιτρέπεται να κάνω, γιατί έχω ινοαδενώματα στο στήθος και κληρονομικότητα καρκίνου του μαστού και του ήπατος από τους γονείς μου. Τα χρόνια περνούσαν και είχα και δύο βιοχημικές από το πουθενά. Ευτυχώς που αυτή η δοκιμασία δεν έβαλε σε κίνδυνο το γάμο μου. Τέτοια κατανόηση, υπομονή και στήριξη που βρήκα απ' τον άντρα μου δεν την είχα ούτε απ' τη μάνα μου. Τώρα προσπαθούμε με φυσική διατροφή, ηρεμία, συμπληρώματα και ελπίδα! Οι τελευταίες εξετάσεις που κάναμε ήταν πολύ καλές. Αν μέχρι το καλοκαίρι μαζέψω λεφτά, θα ξαναρχίσω με σπερματεγχύσεις κι έχει ο Θεός. Όλη αυτή η περιπέτεια με δίδαξε την υπομονή και την επιμονή. Λίγο το' χετε;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πρωτοθυμηθώ, βρε κορίτσια, 14 χρόνια κλειστά είναι αυτά! Από την αρχή θέλαμε παιδιά και ποτέ δεν φυλαχτήκαμε. Στο δεύτερο χρόνο του γάμου είπαμε να κάνουμε εξετάσεις.Τότε δεν κάνανε τόσα πολλά όσο σήμερα, ένα σπερμοδιάγραμμα, κάτι ορμονικές και υπέρηχο μήτρας και σαλπιγγογραφία. Το σπέρμα έδειξε πρόβλημα και οι ορμόνες μου ήταν λίγο λαλά αλλά αποδείχτηκε ότι ήταν θέμα άγχους λόγω ασθενειών συγγενικών μου προσώπων. Μόλις τακτοποιήθηκαν οι ορμόνες μου, αρχίσαμε σπερματέγχυση, αφού πήρε κι ο άντρας μου θεραπεία με καλά αποτελέσματα. Τίποτε! Τζίφος! Άρχισα το γύρω γύρω όλοι σε γιατρούς. Εξωσωματική δεν επιτρέπεται να κάνω, γιατί έχω ινοαδενώματα στο στήθος και κληρονομικότητα καρκίνου του μαστού και του ήπατος από τους γονείς μου. Τα χρόνια περνούσαν και είχα και δύο βιοχημικές από το πουθενά. Ευτυχώς που αυτή η δοκιμασία δεν έβαλε σε κίνδυνο το γάμο μου. Τέτοια κατανόηση, υπομονή και στήριξη που βρήκα απ' τον άντρα μου δεν την είχα ούτε απ' τη μάνα μου. Τώρα προσπαθούμε με φυσική διατροφή, ηρεμία, συμπληρώματα και ελπίδα! Οι τελευταίες εξετάσεις που κάναμε ήταν πολύ καλές. Αν μέχρι το καλοκαίρι μαζέψω λεφτά, θα ξαναρχίσω με σπερματεγχύσεις κι έχει ο Θεός. Όλη αυτή η περιπέτεια με δίδαξε την υπομονή και την επιμονή. Λίγο το' χετε;

 

 

Το τι διδάσκεσαι εν τέλει απο τέτοιες δυσκολίες, είναι πάρα πολλά!!!!Σε νιώθω... ειλικρινα βρε κορίτσι μου και εύχομαι η Παναγία να σου φέρει γρήγορα ένα γερό μωράκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα μπορούσες ίσως να κάνεις εξωσωματική σε φυσικό κύκλο, ή να μαζεύεις κάθε μήνα το ωάριο του μήνα (για ΄σους μηνες κρίνει ο γιατρός) και έτσι χωρις φαρμακα να κανεις εξωσωματική με πιο πολλά έμβρυα.

Οι βιοχημικές ήρθαν απο μόνες τους ? η απο σπερματέγχυση?

εγώ 1 βιοχημικη είχα,απο την 1η εξωσωματική χωρις φάρμακα....

κι εγώ 2σπερματεγχύσεις έχω κάνει και έχω πάθει μεγλαη ζημιά! ε΄κανα ενέσεις και νόμιζα ότι πεθα υπερδιέγερση , νοσηλευτηκα για μερες με φρικτους πόνους , εμμετους και 1002 ακόμα... αλλοι μου λενε ότι δεν είχαν καθαρίσει το σπέρμα και επαθα μόλυνση΄γιατι είχα υψηλο πυρετο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τι να πρωτοθυμηθω κι εγώ.....και το χειρότερο είναι ότι δεν μας εχουν βρει τίποτα!!!

 

τις σπερματεγχυσεις χωρις φαρμακα????

Tι ωφελεί να καρτεράς όρθιος στην πόρτα του σπιτιού,

και με τα μάτια στους νεκρούς τους δρόμους στυλωμένα,

αν είναι νά ’ρθει θε να ’ρθεί, δίχως να νιώσεις από πού,

και πίσω σου πλησιάζοντας με βήματα σβημένα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι βιοχημικές προέκυψαν όταν είχα άρρωστους δικούς μου ανθρώπους κι έτρεχα στα νοσοκομεία. Ούτε σκέψη για παιδί τότε! Οι σπερματεγχύσεις έγιναν χωρίς φάρμακα, μόνο με παρακολούθηση ωορρηξίας. Αυτό με τον φυσικό κύκλο το ρώτησα αλλά πού λεφτά τώρα. Ας όψεται ο Βενιζέλος!

Να' σαι καλά, μου δίνεις μεγάλη δύναμη με τις ευχές σου. Σας νιώθω όλες σαν αδελφές μου και παρακαλάω όλες μας να γίνουμε μητέρες. Σήμερα στους χαιρετισμούς με πήρε το παράπονο μπροστά στην Παναγία και της άνοιξα την καρδιά μου. Ένα μωράκι σε όλες μας να στείλει, του χρόνου να τα πάμε στη χάρη Της να τα ευλογήσει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου προχωράμε βήμα βήμα και κοιτάμε μόνο μπροστά! Μέχρι στιγμής ευτυχώς όλα καλά με το δικό μας το μπεμπέ..μεγαλώνει και είναι ζωηρούλι το άτιμο. Φτάσαμε β-επιπέδου και επιτέλους μας άφησε να δούμε ότι περιμένουμε ένα άτακτο - αν κρίνω από τα σουτάκια που μου ρίχνει - ..μπέμπη:P!!

Σύντομα εύχομαι καλά νέα σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Papagalomania, υπομονή και επιμονή! Εγώ πάω για εξωσωματική και πρέπει να περάσω από 40 κύματα για να φτάσω ώς εκεί... Τώρα θα πρέπει να πάρουμε αντιβίωση γιατί η καλλιέργειά μου έδειξε ένα μικρόβιο... Πάμε άλλον έναν μήνα πίσω.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου προχωράμε βήμα βήμα και κοιτάμε μόνο μπροστά! Μέχρι στιγμής ευτυχώς όλα καλά με το δικό μας το μπεμπέ..μεγαλώνει και είναι ζωηρούλι το άτιμο. Φτάσαμε β-επιπέδου και επιτέλους μας άφησε να δούμε ότι περιμένουμε ένα άτακτο - αν κρίνω από τα σουτάκια που μου ρίχνει - ..μπέμπη:P!!

Σύντομα εύχομαι καλά νέα σε όλες!

Πωπω, ένας παιχταράς που ετοιμάζεται για την ομάδα!:D Ετοίμασε από τώρα φανέλες και αθλητικά!

Link to comment
Share on other sites

Papagalomania, υπομονή και επιμονή! Εγώ πάω για εξωσωματική και πρέπει να περάσω από 40 κύματα για να φτάσω ώς εκεί... Τώρα θα πρέπει να πάρουμε αντιβίωση γιατί η καλλιέργειά μου έδειξε ένα μικρόβιο... Πάμε άλλον έναν μήνα πίσω.

Μην σκέφτεσαι την πορεία, σκέψου το αποτέλεσμα! Μία κυρία που γνώρισα στις διακοπές μου είπε τι πέρασε για να κάνει το κοριτσάκι της. Τι χειρουργεία, θεραπείες άσε. Οι ωοθήκες της αιμορραγούσαν μου είπε συν άλλα που είχε στις σάλπιγγες. Και όταν αποφάσισε να κάνει εξωσωματική, πήγε προηγουμένως στην Παναγία τη Μυρτιδιώτισσα στα Κύθηρα για διακοπές και προσκύνημα. Ε. πέτυχε με την πρώτη και έκανε τη Μυρτώ της. Μετά έκανε άλλες 8, για να της δώσει αδελφάκι αλλά δεν πέτυχαν. Έχει όμως τη Μυρτούλα της που κάνει για δέκα!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μετά απο 3ή 4 χρόνια που είμαι μέλος στο forum, και σε άλλα παρόμοιας θεματολογιας, μπορω κι εγω να ανακοινώσω την εγκυμοσυνη μου! Στα, σχεδόν, 40 μου, έχω την τιμή να είμαι εγκυούλα, ή εγκυάρα όπως θέλετε πείτε το. Ελπίζω οτι θα γινω μανούλα! Εκανα σήμερα την 1η χοριακή και είναι 3581 μονάδες. Αν και 5 εβδομάδων μόνο, η γυναικολόγος είδε αμνιακό σάκο και εμβρυικά στοιχεία, ο σάκος είναι σε τέλεια θέση στο άνω άκρο της μήτρας. Την χαρακτήρισε τέλεια εγκυμοσύνη από τον υπέρηχο και μόνο και επιβεβαιώθηκε με την χοριακή! Μακαρι να είναι καλά ως το τελος το νινάκι μου, χτες βραδυ του εταξα χίλια καλά για να είναι δυνατό σήμερα για τη χοριακή, και να βγει καλο στη "φωτογραφία"- υπέρηχο. Και πριν λίγο του είπα ένα μεγάλο μπράβο που ακουσε τη μαμα και πήγαν όλα καλα! Χαζομαμα απο τωρα!6 χρόνια το περίμενα!!

Ευχαριστώ τον Θεο γι'αυτο το θαύμα, γιατι πραγματικα είναι θαύμα, και όλες τις κοπελες που μπήκαν στον κόπο να μου γράψουν δυο λόγια παρηγοριάς κάθε φορά που το ήθελα.

Αν τωρα πιάνει η ευχη μου ως φρεσκογκαστρούλα, εύχομαι για όλες σας αυτή τη ΧΑΡΑ!!!!Χίλια ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 3ή 4 χρόνια που είμαι μέλος στο forum, και σε άλλα παρόμοιας θεματολογιας, μπορω κι εγω να ανακοινώσω την εγκυμοσυνη μου! Στα, σχεδόν, 40 μου, έχω την τιμή να είμαι εγκυούλα, ή εγκυάρα όπως θέλετε πείτε το. Ελπίζω οτι θα γινω μανούλα! Εκανα σήμερα την 1η χοριακή και είναι 3581 μονάδες. Αν και 5 εβδομάδων μόνο, η γυναικολόγος είδε αμνιακό σάκο και εμβρυικά στοιχεία, ο σάκος είναι σε τέλεια θέση στο άνω άκρο της μήτρας. Την χαρακτήρισε τέλεια εγκυμοσύνη από τον υπέρηχο και μόνο και επιβεβαιώθηκε με την χοριακή! Μακαρι να είναι καλά ως το τελος το νινάκι μου, χτες βραδυ του εταξα χίλια καλά για να είναι δυνατό σήμερα για τη χοριακή, και να βγει καλο στη "φωτογραφία"- υπέρηχο. Και πριν λίγο του είπα ένα μεγάλο μπράβο που ακουσε τη μαμα και πήγαν όλα καλα! Χαζομαμα απο τωρα!6 χρόνια το περίμενα!!

Ευχαριστώ τον Θεο γι'αυτο το θαύμα, γιατι πραγματικα είναι θαύμα, και όλες τις κοπελες που μπήκαν στον κόπο να μου γράψουν δυο λόγια παρηγοριάς κάθε φορά που το ήθελα.

Αν τωρα πιάνει η ευχη μου ως φρεσκογκαστρούλα, εύχομαι για όλες σας αυτή τη ΧΑΡΑ!!!!Χίλια ευχαριστώ και πάλι!!

 

χιλια συγχαρητηρια και ευχομαι να σου πανε όλα καλα. Κι εγώ εκει κοντα είμαι 38 ετων και κατι, αντε να περνουμε κι εμεις σειρα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

nena μου σου το εύχομαι ολόψυχα, αφου τα κατάφερα εγω όλες μπορούν. Να φανταστείς πήγαινα για εξωσωματικη, και στα 2 κέντρα η ηλικία μου ήταν πρόβλημα! Ο ένας ίσα που δεν με εδιωξε που ήθελα στα 40 να κάνω παιδί και στο αλλο μια εξεταση έδειξε οτι θα είχα κακή ανταπόκριση στις ορμόνες, αρα τα ωάριά μου δεν τους ενέπνεαν εμπιστοσύνη.

Αν και είμαι ξεσηκωμένη και κατ'ενθουσιασμένη οφείλω να συγκρατηθω λίγο βέβαια γιατί εχω άλλους 8 μήνες μπροστά μου με πολλα ενδιάμεσα στάδια, αλλά θέλω να είμαι αισιόδοξη οτι μετά απο 6 χρόνια και πολύ ταλαιπωρία αυτο το παιδάκι ήρθε για να μείνει και να μας προσφέρει ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πρωτοθυμηθώ, βρε κορίτσια, 14 χρόνια κλειστά είναι αυτά! Από την αρχή θέλαμε παιδιά και ποτέ δεν φυλαχτήκαμε. Στο δεύτερο χρόνο του γάμου είπαμε να κάνουμε εξετάσεις.Τότε δεν κάνανε τόσα πολλά όσο σήμερα, ένα σπερμοδιάγραμμα, κάτι ορμονικές και υπέρηχο μήτρας και σαλπιγγογραφία. Το σπέρμα έδειξε πρόβλημα και οι ορμόνες μου ήταν λίγο λαλά αλλά αποδείχτηκε ότι ήταν θέμα άγχους λόγω ασθενειών συγγενικών μου προσώπων. Μόλις τακτοποιήθηκαν οι ορμόνες μου, αρχίσαμε σπερματέγχυση, αφού πήρε κι ο άντρας μου θεραπεία με καλά αποτελέσματα. Τίποτε! Τζίφος! Άρχισα το γύρω γύρω όλοι σε γιατρούς. Εξωσωματική δεν επιτρέπεται να κάνω, γιατί έχω ινοαδενώματα στο στήθος και κληρονομικότητα καρκίνου του μαστού και του ήπατος από τους γονείς μου. Τα χρόνια περνούσαν και είχα και δύο βιοχημικές από το πουθενά. Ευτυχώς που αυτή η δοκιμασία δεν έβαλε σε κίνδυνο το γάμο μου. Τέτοια κατανόηση, υπομονή και στήριξη που βρήκα απ' τον άντρα μου δεν την είχα ούτε απ' τη μάνα μου. Τώρα προσπαθούμε με φυσική διατροφή, ηρεμία, συμπληρώματα και ελπίδα! Οι τελευταίες εξετάσεις που κάναμε ήταν πολύ καλές. Αν μέχρι το καλοκαίρι μαζέψω λεφτά, θα ξαναρχίσω με σπερματεγχύσεις κι έχει ο Θεός. Όλη αυτή η περιπέτεια με δίδαξε την υπομονή και την επιμονή. Λίγο το' χετε;

 

μηπως πρεπει να κανεις λαπαροσκοπηση. εγω εκανα και εχω ενδομητριωση. τωρα παιρνω θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια δεν ξέρετε ποσο μου αρεσετε,με το καλό ολες σας να κανετε υγειη μωρακια και στα 40 σας και στα 45 σας μακαρι κι εγω να μπορουσα να εκανα ενα ακομα στα 40 μου οταν θα φτασω αλλα δυστυχως μετα απο την δευτερη μου γεννα διαγνωστικα με αυτοανοσο και τερμα το ονειρο για 3ο παιδακι πεταξε δυστυχως:-(:-(:-(!!Αλλά σας χαιρομαι και ελπιζω ολες οσες προσπαθητε να εχετε καλα αποτελεσματα οποτε και οταν ερθουν αυτα υπομονη και επιμονη κοριτσια και τα θαυματα σας θα γινουν!!!

Link to comment
Share on other sites

nena μου σου το εύχομαι ολόψυχα, αφου τα κατάφερα εγω όλες μπορούν. Να φανταστείς πήγαινα για εξωσωματικη, και στα 2 κέντρα η ηλικία μου ήταν πρόβλημα! Ο ένας ίσα που δεν με εδιωξε που ήθελα στα 40 να κάνω παιδί και στο αλλο μια εξεταση έδειξε οτι θα είχα κακή ανταπόκριση στις ορμόνες, αρα τα ωάριά μου δεν τους ενέπνεαν εμπιστοσύνη.

Αν και είμαι ξεσηκωμένη και κατ'ενθουσιασμένη οφείλω να συγκρατηθω λίγο βέβαια γιατί εχω άλλους 8 μήνες μπροστά μου με πολλα ενδιάμεσα στάδια, αλλά θέλω να είμαι αισιόδοξη οτι μετά απο 6 χρόνια και πολύ ταλαιπωρία αυτο το παιδάκι ήρθε για να μείνει και να μας προσφέρει ευτυχία!!

 

 

κι εγω κοριτσι μου μετα από 2μιση χρόνια ακαρπης προσπαθειας και 2 σπερματεγχύσεις στην εξωσωματική κατευθύνομαι, λόγω ηλικίας αφου μέχρι στιγμής οι εξετάσεις και του αντρα μου και οι δικές μου είναι καλές, χαιρομαι όταν ακούω καλά νεα και θα πανε όλα καλά μην ανησυχεις. Είναι λογικό ακόμη να φοβάσαι κι εμένα αν θα μου τύχει δεν θα το πιστευω μεχρι να το δω και πιστευω οτι θα πεθανω από τον φόβο μου.

Link to comment
Share on other sites

η ενδομητριωση μπορει να μην εχει συμπτωματα ιδιαιτερα. εγω ειχα πονο την πρωτη ημερα της περιοδου, οχι δηλ κατι το ιδιαιτερο. υπαρχει και μια εξεταση το Ca-125, εαν ειναι πανω απο 15 θεωρουν οτι εχεις ενδομητριωση, εαν ειναι κατω απο 15 μπορει να εχεις η να μην εχεις. εμενα ηταν 9 και ειχα. θεωρειται οτι η ενδομητριωση επηρεαζει τη γονιμοτητα. τωρα δεν ξερω εαν εμενα θα με βοηθησει η θεραπεια που κανω. το κοστος ειναι ενα θεμα εαν το κανεις σε ιδιωτικο-ειναι γυρω στα 2,500. Δεν ξερω ομως εαν γινεται και σε δημοσιο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...