Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θεραπεια με ARVECAP;; - ενδομητρίωση, ινομύωμα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 574
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Niki27 βουρ στο ψητο εννοειται.......αντε να τελειωνει η περιοδος μου να αρχισουμε..astage τι κανεις?τα νεα σου?

 

 

Καλημερα Αννα τα νεα μου ειναι τα ιδια ΤΙΠΟΤΑ ουτε περιοδος ουτε πονακια ουτε τιποτα.Μονο εξαψεις τι θα κανω Θεε μου δεν αντεχω αλλο.Και στην συνυφαδα μου που εκανε και αυτη θεραπεια γιατι σε μας σοι παει το βασιλειο...της ηρθε περιοδος την Κυριακη με τελευταια ενεση στις 10 Φεβρουαριου.σε μενα ολα ειναι ησυχα και ειπα θα περιμενω μεχρι τις 15 Μαιου και μετα θα κανω κανα τεστ για αρχη.Παντως εμενα καθε φορα μετα την ωορηξια αρχιζε να με ποναει το στηθος αλλα τωρα τιποτα το ζουλαω το παταω αλλα μπααα.Οποτε θα δουμε....

Φιλια πολλα σε ολες και Αννα βουρρρρρρρρ

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια...

Τελικα χθες εκανα ενα τεστ αλλα αρνητικο...Βασικα το εκανα γιατι θελω να ανανεωσω την συνδρομη στο γυμναστηριο και λεω αντε κανε ενα να δουμε αλλα τιποτα ακομα...Ουτε περιοδος ουτε μπεμπε προς το παρον.

Εσεις τι κανετε?

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

astage καλησπέρα, κι εγω υπομονή κανω, τρελές εξάψεις κάθε βράδυ..δεν κοιμάμαι καθόλου καλά...αλλά το παλευώ φτάσαμε στην τελική ευθεία!!!!!με το που βλεπω μην σου μέχρι να το ανοίξω λέω άντε με το καλό θα έχεις να μας πεις ευχάριστα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

 

Έκανα και έγω λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση και δεν έχει 10 μέρες που έκανα την 2η ένεση avercap.

Για τις εξάψεις τι να πω, προσπαθώ να τις συνηθίσω. Τις νύχτες είναι πιο δύσκολα, δεν κοιμάμαι καλά.

 

Αυτό που παρατηρώ, είναι οτι έχω υγρά (μη φανταστείτε τίποτα τρελλές ποσότητες, λίγα μεν, αλλά υπάρχουν) κατι που δεν ειχα τις προηγούμενες μέρες, δηλαδή σε όλο το διάστημα μετά την πρώτη ένεση. Μήπως κάτι δεν πάει καλά με την θεραπεία? Έχει συμβεί σε καμιά σας το ίδο? :?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

astage καλησπέρα, κι εγω υπομονή κανω, τρελές εξάψεις κάθε βράδυ..δεν κοιμάμαι καθόλου καλά...αλλά το παλευώ φτάσαμε στην τελική ευθεία!!!!!με το που βλεπω μην σου μέχρι να το ανοίξω λέω άντε με το καλό θα έχεις να μας πεις ευχάριστα....

 

 

Γεια σου βρε Νικη μου!!!Μακαρι να ειχαμε κατι νεοτερο ειτε εγω ειτε εσυ ειτε και καποιο αλλο κοριτσι...Εγω σημερα κλεινω 90 μερες και δεν βλεπω κατι στον οριζοντα!Υπομονη με τις εξαψεις θα περασουν καποτε τι να κανουμε.

Ελπιζω να εχω νεα σε λιγες μερες....

Φιλακια:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

 

Έκανα και έγω λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση και δεν έχει 10 μέρες που έκανα την 2η ένεση avercap.

Για τις εξάψεις τι να πω, προσπαθώ να τις συνηθίσω. Τις νύχτες είναι πιο δύσκολα, δεν κοιμάμαι καλά.

 

Αυτό που παρατηρώ, είναι οτι έχω υγρά (μη φανταστείτε τίποτα τρελλές ποσότητες, λίγα μεν, αλλά υπάρχουν) κατι που δεν ειχα τις προηγούμενες μέρες, δηλαδή σε όλο το διάστημα μετά την πρώτη ένεση. Μήπως κάτι δεν πάει καλά με την θεραπεία? Έχει συμβεί σε καμιά σας το ίδο? :?

 

Ευχαριστώ

 

Γεια σου Duff.Μην αγχωνεσαι για τα υγρα και εχω ειχα αυτην την φορα και να σου πω καλυτερα που εχεις καποια γιατι εγω την πρωτη φορα που εκανα θεραπεια με vercap(γιατι εγω ξαναεκανα λαπαροσκοπηση και ειχα ενδομητριωση πιο παλια και τωρα φετος παλι τα ιδια)δεν ειχα καθολου υγρα και ειχα τρομερη ξηροτητα κολπου και δεν παλευοταν οποτε φετος που ειχα υγρα ηταν σαφως καλυτερα.

Υπομονη και σε σενα με τις εξαψεις.....

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγω ειμαι υπο αβερκαπ. εκανα χ/ο λαπαροσκοπικο και βρεθηκαν εστιες ενδομητριωσης. πριν δεκα μέρες εκανα την τριτη ενεση. αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι απο προχθες εχω κατι ελαφρα πονακια χαμηλα στην κοιλια. εχει συμβει σε καποια απο εσας? εχω λιγο ανησυχησει...

με την ευκαιρια ας παραθεσω και εγω την εμπειρια μου απο τις παρανεργειες... εξαψεις που ηταν αρκετες το 24ωρο, ξυπναω το βραδυ απο τη ζεστη, οποτε και διαταραχεσ στον υπνο. τιποτα αλλο ουτε ξηροτητα ουτε αυξηση βαρους, ουτε νευρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου βρε Νικη μου!!!Μακαρι να ειχαμε κατι νεοτερο ειτε εγω ειτε εσυ ειτε και καποιο αλλο κοριτσι...Εγω σημερα κλεινω 90 μερες και δεν βλεπω κατι στον οριζοντα!Υπομονη με τις εξαψεις θα περασουν καποτε τι να κανουμε.

Ελπιζω να εχω νεα σε λιγες μερες....

Φιλακια:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

καλησπερα διαβαζω το μηνυμα σου 90 μερεσ απ την τελευταια ενεση εισαι?γιατι αν ειναι κανε ενα τεστ μπορει να σαι εγκυοσ.καλη επιτυχια και κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαβαζω το μηνυμα σου 90 μερεσ απ την τελευταια ενεση εισαι?γιατι αν ειναι κανε ενα τεστ μπορει να σαι εγκυοσ.καλη επιτυχια και κουραγιο

 

Καλησπερα ερινα μου,

εκανα τεστ σημερα που ειμαι στις 95 μερες αλλα αρνητικο...

εχουν αρχισει να σπανε τα νευρα μου!!!!

Θα κανω λιγο ακομα υπομονη και θα παω να με δει ο γιατρος μου.

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

.Θα σας ενημερωσω...

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω ειμαι υπο αβερκαπ. εκανα χ/ο λαπαροσκοπικο και βρεθηκαν εστιες ενδομητριωσης. πριν δεκα μέρες εκανα την τριτη ενεση. αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι απο προχθες εχω κατι ελαφρα πονακια χαμηλα στην κοιλια. εχει συμβει σε καποια απο εσας? εχω λιγο ανησυχησει...

με την ευκαιρια ας παραθεσω και εγω την εμπειρια μου απο τις παρανεργειες... εξαψεις που ηταν αρκετες το 24ωρο, ξυπναω το βραδυ απο τη ζεστη, οποτε και διαταραχεσ στον υπνο. τιποτα αλλο ουτε ξηροτητα ουτε αυξηση βαρους, ουτε νευρα.

 

 

Isis φαντάζομαι ότι τα πονάκια δεν είναι κάτι σοβαρό..τα έχεις ακόμα...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ερινα μου,

εκανα τεστ σημερα που ειμαι στις 95 μερες αλλα αρνητικο...

εχουν αρχισει να σπανε τα νευρα μου!!!!

Θα κανω λιγο ακομα υπομονη και θα παω να με δει ο γιατρος μου.

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

.Θα σας ενημερωσω...

 

Astage υπομονή κορίτσι μου, πρωί τα έκανες τα τεστ? Πιστεύω πως ο γιατρός σου θα σε βάλει να κάνεις χωριακή για να είναι σίγουρος...πάντως να το κοιτάξεις σιγά σιγά γιατί και οι Arvecap αναφέρουν πως κατά μέσο όρο σε 2 μήνες επανέρχεται η περίοδος από την τελευταία ένεση...την πρώτη φορά που είχες κάνει θεραπεία (αν δεν άνω λάθος) μετά από πόσο διάστημα αδιαθέτησες?

Link to comment
Share on other sites

oxi τα πονακια μου περασαν. μου ειπε μετα την τελευταια μηνιαια ένεση κανονικα σε 2 μηνες περίοδος...

εγω κοριτσια θα κάνω προσπαθεια τελικα...μου ειπε οτι εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να γινει κατι τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

τελικα πηρα τηλ τον γιατρο μου με εκραξε λιγο που τρελαινομαι και τελικα την Τριτη μου ηρθε και η περιοδος και ηρεμησα!!!

Απο την μια στεναχωρεθηκα αλλα αποτην αλλη ανακουφηστηκα γιατι ειχα παει κοντα 100 μερες...

Τωρα τουλαχιστον ξερω οτι ολα λειτουργουν και παλι και ειμαι ενταξει.Κι εμεις ειχαμε ηδη αρχισει τις προσπαθειες αλλα τωρα πιστευω θα ειμαι πιο χαλαρη που μου ηρθε και ξεπρηστηκα επιτελους!!!

Αυτα απο μενα κοριτσια ελπιζω να μπω καποτε και να διαβασω τα δικα σας ευχαριστα και ισως να σας πω και κανενα δικο μου:wink::wink::wink:

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

τελικα πηρα τηλ τον γιατρο μου με εκραξε λιγο που τρελαινομαι και τελικα την Τριτη μου ηρθε και η περιοδος και ηρεμησα!!!

Απο την μια στεναχωρεθηκα αλλα αποτην αλλη ανακουφηστηκα γιατι ειχα παει κοντα 100 μερες...

Τωρα τουλαχιστον ξερω οτι ολα λειτουργουν και παλι και ειμαι ενταξει.Κι εμεις ειχαμε ηδη αρχισει τις προσπαθειες αλλα τωρα πιστευω θα ειμαι πιο χαλαρη που μου ηρθε και ξεπρηστηκα επιτελους!!!

Αυτα απο μενα κοριτσια ελπιζω να μπω καποτε και να διαβασω τα δικα σας ευχαριστα και ισως να σας πω και κανενα δικο μου:wink::wink::wink:

Καλη επιτυχία από εδώ και πέρα είναι οι καλύτερες μήνες:P.Σου εύχομαι σύντομα με ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη επιτυχία από εδώ και πέρα είναι οι καλύτερες μήνες:P.Σου εύχομαι σύντομα με ευχάριστα.

 

Ευχαριστω πολυ boo μου ετσι λεω κι εγω οτι τωρα αρχιζουν τα καλυτερα...Εσυ τι κανεις?

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ boo μου ετσι λεω κι εγω οτι τωρα αρχιζουν τα καλυτερα...Εσυ τι κανεις?

Εγώ μετά την παλλίνδρομη του Δεκεμβρίου περίμενα μέχρι τον Μάρτιο να επανέλθω και από τότε συνεχίζουμε τις προσπάθειες.Τώρα γιατί δεν έρχεται ένας Θεός ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά την παλλίνδρομη του Δεκεμβρίου περίμενα μέχρι τον Μάρτιο να επανέλθω και από τότε συνεχίζουμε τις προσπάθειες.Τώρα γιατί δεν έρχεται ένας Θεός ξέρει.

επειδή αγχώνεσαι ίσως.εντάξει μόνο 2μηνες πέρασαν θα έρθει μην στεναχωριέσαι.ποτε περιμένεις τώρα;

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

επειδή αγχώνεσαι ίσως.εντάξει μόνο 2μηνες πέρασαν θα έρθει μην στεναχωριέσαι.ποτε περιμένεις τώρα;

Την Κυριακή αλλά ξεπρήστηκα απότε τον άλλο μήνα πάλι.Πάντως δεν πιστεύω πια στο άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή αλλά ξεπρήστηκα απότε τον άλλο μήνα πάλι.Πάντως δεν πιστεύω πια στο άγχος.

 

Καλα ουτε κι εγω πιστευω στο αγχος αλλα μην απελπιζεσαι ακομα εχεις καιρο μεχρι την Κυριακη.Εμενα παντα απο την ωορηξια και μετα με πονουσε το στηθος και μια μερα πριν ερθει τιποτα αλλα μια μερα πριν.Ουτε τεστ ουτε τιποτα δεν χρειαζομουνα...

Ολα καλα θα σου πανε και τωρα που θα ερθει και το καλοκαιρι θα ειναι ακομα καλυτερα...Να ερθει ομως γιατι εχουμε παγωσει εδω πανω εμεις...

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

oxi τα πονακια μου περασαν. μου ειπε μετα την τελευταια μηνιαια ένεση κανονικα σε 2 μηνες περίοδος...

εγω κοριτσια θα κάνω προσπαθεια τελικα...μου ειπε οτι εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να γινει κατι τωρα...

 

 

ετσι λενε οτι ειναι η πιο γονιμη περιοδος της γυναικας μετα τις ενεσεις!!!!!οποτε ολες επι το εργον.....:oops:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

τελικα πηρα τηλ τον γιατρο μου με εκραξε λιγο που τρελαινομαι και τελικα την Τριτη μου ηρθε και η περιοδος και ηρεμησα!!!

Απο την μια στεναχωρεθηκα αλλα αποτην αλλη ανακουφηστηκα γιατι ειχα παει κοντα 100 μερες...

Τωρα τουλαχιστον ξερω οτι ολα λειτουργουν και παλι και ειμαι ενταξει.Κι εμεις ειχαμε ηδη αρχισει τις προσπαθειες αλλα τωρα πιστευω θα ειμαι πιο χαλαρη που μου ηρθε και ξεπρηστηκα επιτελους!!!

Αυτα απο μενα κοριτσια ελπιζω να μπω καποτε και να διαβασω τα δικα σας ευχαριστα και ισως να σας πω και κανενα δικο μου:wink::wink::wink:

 

 

Καλη επιτυχια απο εδω και περα....!ολα να πανε καλα..και συντομα με ενα θετικο αποτελεσμα!!!!!:P:lol::P

Link to comment
Share on other sites

Καλα ουτε κι εγω πιστευω στο αγχος αλλα μην απελπιζεσαι ακομα εχεις καιρο μεχρι την Κυριακη.Εμενα παντα απο την ωορηξια και μετα με πονουσε το στηθος και μια μερα πριν ερθει τιποτα αλλα μια μερα πριν.Ουτε τεστ ουτε τιποτα δεν χρειαζομουνα...

Ολα καλα θα σου πανε και τωρα που θα ερθει και το καλοκαιρι θα ειναι ακομα καλυτερα...Να ερθει ομως γιατι εχουμε παγωσει εδω πανω εμεις...

Ναι πολύ κρύο αλλά που θα πάει θα καλοκαιριάσει.Εσύ βάλε μπρος μετά την περίοδο.Καλή επιτυχία και που ξέρεις μπορεί να τα λέμε και σε άλλο θέμα το καλοκαίρι:P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα

Έκανα λαπαροσκοπική επέμβαση για ενδομητρίωση στις 20/4 και την ίδια μέρα "χτύπησα" και μια τρίμηνη Arvekap. Έχω άλλη μία για 20/7. Στην αρχή είχα εξάψεις, αλλά τώρα έχω μόνο το βράδυ. Βέβαια, αν ζεστάνει κι άλλο ο καιρός μπορεί να μη μπορώ να σταθώ και να κυκλοφορώ με μια βεντάλια σαν τις γιαγιάδες...! Σας γράφω για να σας ευχαριστήσω. Όταν διαγνώστηκε η ενδομητρίωση, ήμουν σε μαύρα χάλια. Έκλαιγα και φοβόμουν ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε παιδάκι (για παιδί πηγαίναμε και νάσου η κύστη ενδομητρίωσης...!). Μετά έκανα μια έρευνα στο internet και βρήκα αυτό το forum. Διάβασα προσεκτικά όλα όσα περάσατε και περνάτε και πήρα δύναμη. Κατάλαβα ότι δεν είμαι μόνη μου και ότι υπάρχουν ελπίδες να κάνουμε φυσιολογικά ένα παιδάκι που τόσο θέλουμε... Τώρα αντιμετωπίζω την κατάσταση πιο δυναμικά και προσπαθώ να μην αφήνω τις παρενέργειες να με καταβάλλουν. Να ξέρετε ότι όσα γράφετε βοηθάνε κι άλλες κοπέλες που δεν είναι μέλη του forum.

Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι τα καλύτερα για όλες

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα

Έκανα λαπαροσκοπική επέμβαση για ενδομητρίωση στις 20/4 και την ίδια μέρα "χτύπησα" και μια τρίμηνη Arvekap. Έχω άλλη μία για 20/7. Στην αρχή είχα εξάψεις, αλλά τώρα έχω μόνο το βράδυ. Βέβαια, αν ζεστάνει κι άλλο ο καιρός μπορεί να μη μπορώ να σταθώ και να κυκλοφορώ με μια βεντάλια σαν τις γιαγιάδες...! Σας γράφω για να σας ευχαριστήσω. Όταν διαγνώστηκε η ενδομητρίωση, ήμουν σε μαύρα χάλια. Έκλαιγα και φοβόμουν ότι δεν θα μπορούμε να κάνουμε παιδάκι (για παιδί πηγαίναμε και νάσου η κύστη ενδομητρίωσης...!). Μετά έκανα μια έρευνα στο internet και βρήκα αυτό το forum. Διάβασα προσεκτικά όλα όσα περάσατε και περνάτε και πήρα δύναμη. Κατάλαβα ότι δεν είμαι μόνη μου και ότι υπάρχουν ελπίδες να κάνουμε φυσιολογικά ένα παιδάκι που τόσο θέλουμε... Τώρα αντιμετωπίζω την κατάσταση πιο δυναμικά και προσπαθώ να μην αφήνω τις παρενέργειες να με καταβάλλουν. Να ξέρετε ότι όσα γράφετε βοηθάνε κι άλλες κοπέλες που δεν είναι μέλη του forum.

Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι τα καλύτερα για όλες

Να είσαι καλά και να έχεις γρήγορα ευχάριστα νέα.Και εγώ διάβαζα για χρόνια το φόρουμ πριν γράψω, μου έδινε δύναμη.Όσο για τους επισκέπτες σε σχέση με τα μέλη είναι πενταπλάσιοι:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...