Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ

ΣΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ Η ΝΑΡΚΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΙΚΗ Ή ΤΟΠΙΚΗ?

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΘΑ ΜΠΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΓΧΩΜΕΝΗ :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ κοριτσάκι μου!

 

Ολική είναι η νάρκωση. Δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Θα σου ζητήσουν να μην έχεις φάει τίποτα, με το που θα σε βάλουν στο χειρουργικό κρεβάτι θα σου κάνουν ένεση και θα κοιμηθείς. Σε κανένα 20λεπτο θα σε ξυπνήσουν και θα σου πουν να πιεις νερό. Μετά θα σου βγάλουν ένα βαμβάκι από το επίμαχο σημείο και θα σου πουν όταν αισθανθείς έτοιμη να ντυθείς και να φύγεις. Αυτό είναι όλο.

 

Συγγνώμη που στο περιέγραψα τόσο αναλυτικά, αλλά και εγώ ήμουν άσχετη, φοβομουν να ρωτήσω και νόμιζα ότι θα ήταν κανένα βαρβάτο χειρουργείο.

 

Το σώμα σου θα συνέλθει, την ψυχούλα σου να προσέξεις να μην σε πάρει από κάτω γιατί εγώ είμαι ακόμα στον πάτο και εκεί που λέω σηκώνομαι όλο ξαναπέφτω.

 

Μια ατυχία ήταν και πέρασε........

Έτσι να πεις, να το αφήσεις πίσω σου και να μην σε ξαναβρεί ποτέ

Link to comment
Share on other sites

andro μου εχω στεναχωρηθει πολυ απλα επειδη δε θελω να το δειξω σε αυτους που με αγαπανε προσπαθω να το ξεχασω απλα η αναμονη μεχρι την αποξεση ειναι πολυ ασχημη

Link to comment
Share on other sites

andro μου εχω στεναχωρηθει πολυ απλα επειδη δε θελω να το δειξω σε αυτους που με αγαπανε προσπαθω να το ξεχασω απλα η αναμονη μεχρι την αποξεση ειναι πολυ ασχημη

 

Πότε θα κανεις την απόξεση;;

έχεις αίμα ήδη;;

να προσέχεις πάρα πολύ και άμα δεις αίμα ή δεις παραπάνω από αυτό που ήδη έχεις, τηλέφωνο κατευθείαν στο γιατρό.

και αν θέλεις, ζήτα να σου κάνουν καρυότυπο εμβρύου να δουν τί έφταιξε. θα το πληρώσεις παραπάνω και είναι λίγο τσουχτερή εξέταση (στο μητέρα εμένα μου πήραν 300 €).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αίμα δεν είχα ποτέ και συνεχίζω να μην έχω

θα την κάνω την Τετάρτη και το συζητήσαμε με τη γιατρό μου και είναι απολύτως σύμφωνη να το στείλουμε για έλεγχο γιάτι όλα πηγαίνανε μία χάρα ήμουν στην έννατη εβδομάδα και ήταν ήδη 3 εκατοστά :(

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ ΠΕΝΟΥΛΑ για αυτό που σου συνέβη... Δυστυχώς κάποιες φορές τα πράγματα δεν πάνε όπως θα τα θέλαμε. Αλλά αν είσαι εσύ καλά όλα θα γίνουν έτσι όπως πρέπει!

Να προσέχεις και να αγαπάς τον εαυτό σου - η επόμενη φορά πρέπει να σε βρει γερή και δυνατή!

Σου στέλνω την αγάπη μου - και σου εύχομαι μόνο ευχάριστα νέα από εδώ και πέρα.

655157xbu5jsvcab.gif.png.png427837dh1uo378hf.gif
Link to comment
Share on other sites

Πενούλα μου, λυπάμαι κοριτσάκι μου που συνέβη και σε σένα αυτή η άσχημη εμπειρία. Το χειρουργείο είναι όπως σου είπε η φίλη Andro. Να προσέχεις τον εαυτό σου, και επειδή και εγώ το έχω περάσει, θα δεις ότι με υπομονή, θετική σκέψη και πίστη, θα νιώσεις καλύτερα γρήγορα και θα μπεις ξανά στη διαδικασία της προσπάθειας. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και εμείς είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς :):)

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ, ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ, ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΟΜΟΙΟΠΑΘΟΥΣΑ ΚΑΙΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ... :cry:

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑΡΚΩΣΗ,ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΥΠΝΩΣΗ(ΠΟΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑΣ ΜΟΡΦΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ).ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΛΗΤΕΡΑ.

ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ, πενούλα χίλια συγνώμη!Δεν είχα δει αυτό το μήνυμά σου και σου απάντησ α στο προηγούμενο τόπικ. Λυπάμαι πολύ καρδιά μου.... :oops:

 

Και εγω θα σου εγραφα τα ιδια ακριβως!

Να ανασκουμπωθεις κ να βαλεις μπροστα για επομενο.

Μονο οταν ξαναμεινεις εγκυος θα το ξεπερασεις καπως.

Δεν ειμαι ομοιοπαθουσα αλλα ειμαι μανα κ καταλαβαινω πως μπορει να ειναι... Με ενα μικρο προβλημα που ειχα στην αρχη της εγκυμοσυνης καταλαβαινω.. τελοσπαντων δυναμη να ερθει το αλλο κ θετικη σκεψη!

Φιλακια πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, πενούλα χίλια συγνώμη!Δεν είχα δει αυτό το μήνυμά σου και σου απάντησ α στο προηγούμενο τόπικ. Λυπάμαι πολύ καρδιά μου.... :oops:

 

Και εγω θα σου εγραφα τα ιδια ακριβως!

Να ανασκουμπωθεις κ να βαλεις μπροστα για επομενο.

Μονο οταν ξαναμεινεις εγκυος θα το ξεπερασεις καπως.

Δεν ειμαι ομοιοπαθουσα αλλα ειμαι μανα κ καταλαβαινω πως μπορει να ειναι... . τελοσπαντων δυναμη να ερθει το αλλο κ θετικη σκεψη!

Φιλακια πολλα!!!

 

κι εγω μολις τωρα ειδα αυτο το ποστ .. με το καλο και μην αγχωθεις.. αφου πετυχε την πρωτη φορα γιατι να μην υπαρξει και δευτερη??

τα καλυτερα σας ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καλή μου.. Δεν έιναι τίποτα το φοβερό, το περασα κι εγώ πριν κανα μήνα :cry:

 

Απλά καλό είναι να το κοιτάξεις και να μην το αφήσεις στην τυχη του και σου ξανασυμβεί (ο μη γενοιτο)... Δώσε το έμβρυο για έξέταση... Εμένα ο γιατρός μου το πρότεινε αμέσως παρόλο που έχω ήδη ενα παιδάκι...

 

Μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε καλά...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ

ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΔΕ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ

ΣΕ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΕΧΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΦΤΑΙΞΕ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ

ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΔΕ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ

ΣΕ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΕΧΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΦΤΑΙΞΕ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ

 

Να το τηρήσεις αυτό που λές και να μη σε πάρει από κάτω!!! Σου εύχομαι η ατυχία που πέρασες να ήταν απλά και μόνο θέμα κακής τύχης (το πιθανότερο δηλαδή) - τα αποτελέσματα που περιμένεις να έρθουν πεντακάθαρα!

 

Και σε λίγο καιρό να σε συγχαίρουμε για τη νέα σου εγκυμοσύνη! :D

 

Κράτα τη θετική σκέψη!

655157xbu5jsvcab.gif.png.png427837dh1uo378hf.gif
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί να σου πει κανείς "μη στεναχωριέσαι", ακόμα κι εμείς που περάσαμε απ΄αυτή τη θέση κάποια στιγμή. Δέξου τον πόνο σου, απλά να μη σε πάρει από κάτω, φρόντισε να απασχολείς το μυαλό σου με κάτι... Στο κάτω κάτω, αφού η φύση επέλεξε αυτό το δρόμο, κάποιος λόγος θα υπάρχει κι εσύ η ίδια σίγουρα δε θα ήθελες το μωράκι σου να μην έρθει στον κόσμο 100% υγειές. Το σώμα σου θα συνέλθει γρήγορα, την ψυχή σου να προσέξεις... Άσε το χρόνο να περάσει και θα δεις πόσο εύκολα θα έρθει η δεύτερη εγκυμοσύνη.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Είχα κι εγώ την ίδια εμπειρία πριν από περίπου ένα μήνα. Ήταν πραγματικός εφιάλτης. Όλοι μου έλεγαν να μην απογοητευτώ, να σκέφτομαι θετικά και προσπαθούσα να πιέσω τον εαυτό μου να σκέφτομαι θετικά αλλά για τους άλλους.

Εμένα μου είναι αδύνατον να σκεφτώ θετικά τώρα. Έχω αυξομειώσεις της διάθεσης και πριν μερικές ημέρες είχα μια έκρηξη θυμού. Έκλαιγα και φώναζα να μην με πίέζουν να σκεφτώ θετικά γιατί αυτή τη στιγμή αδυνατώ. Αισθάνομαι αποτυχημένη και ντρέπομαι να συναντώ συγγενείς που ξέρουν αυτό που συνέβη. Κάθε φορά που κάποιος προσπαθεί να με παρηγορήσει νομίζω πως κατά βάθος γελάει με το πάθημά μου.

Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να ελπίζω σε μια νέα εγκυμοσύνη. Ακόμα δεν έχω δει περίοδο μετά την απόξεση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι αυξομειωσεις στη διαθεση είναι απόλυτα φυσιολογικές.

Εγω έκανα την απόξεση στις αρχες Δεκεμβρη, κι ευτυχώς που έχω τη μπουμπού μου και μου παίρνει το μυαλό από τα ασχημα. Τουλάχιστον αισθάνομαι τυχερη που μετά από μια προβληματικη εγκυμοσυνη έχουμε ένα υγιές παιδάκι.

Όσο για μια νέα εγκυμοσύνη, ο γιατρός μου είπε ότι μετά την πρώτη περίοδο μπορώ να ξεκινήσω προσπάθειες. Δεν ξέρω ακόμα, θα δούμε....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ήθελα να σας ρωτήωσ το εξής: είχα καθυστέρηση έκανα β΄- χοριακή (χαμηλή) την επανέλαβα 1 εβδομάδα μετά (πάλι χαμηλή) και σε διάστημα 3 ημερών ξεκίνησα να βλέπω καφέ μετά ροζ και τελικά αίμα. πρέπει να κάμω απόξεση; αν δεν είχα κάνει τη β' χοριακή θα έλεγα α να μου ηρθε περιόδος. σκέφτομαι τη διαδικασία αλλά και το κόστος. μέσα σε 1 εβδομάδα έδωσα 400?. άκουσα ότι κάποιοι γιατροί δίνουν χάπι και κάνουν υπέρηχο και μετά τέλος. τίποτε άλλο. τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα κοριτσια σας ευχομε καλη χρονια!!

ειχα και εγω δυστιχος μια παλινδρομη κυηση και χρειαστηκε να κανω αποξεση.

μετα την αποξεση μου εδωσε αντιβιωση VIBRAMYCIN για 4 μερες

και METHERGIN για 3 μερες τρεις φορες την ημερα αυτα τα χαπακια μου ειπαι ο γιατρος ειναι για να μην ανοιξη η μητρα.

σας παρακαλω πολυ σας εχει τυχη να σας δωσουν αυτα τα χαπακια??

με εχει πιαση ανγχος οτι τα χαπακια για την μητρα ειναι λιγες μερες και φοβαμαι μην παθο καμια ζημια.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια σας ευχομε καλη χρονια!!

ειχα και εγω δυστιχος μια παλινδρομη κυηση και χρειαστηκε να κανω αποξεση.

μετα την αποξεση μου εδωσε αντιβιωση VIBRAMYCIN για 4 μερες

και METHERGIN για 3 μερες τρεις φορες την ημερα αυτα τα χαπακια μου ειπαι ο γιατρος ειναι για να μην ανοιξη η μητρα.

σας παρακαλω πολυ σας εχει τυχη να σας δωσουν αυτα τα χαπακια??

με εχει πιαση ανγχος οτι τα χαπακια για την μητρα ειναι λιγες μερες και φοβαμαι μην παθο καμια ζημια.

καλησπερα..8/11 εκανα και εγω αποξεση γιατι ειχα παλλινδομη κυηση 12 εβδομαδων...και μενα ο γιατρος μου εδωσε μεθερτζιν για 3 μερες 3 φορες την ημερα...δεν ειχα κανενα προβλημα μετα...νομιζω αυτη η δοση αρκει....μου ηρθε κανονικοτατα περιοδος χωρις κανενα προβλημα..μην στεναχωριεσαι ολα θα πανε καλα.. φροντισε την υγεια σου και ξεκινα παλι προσπαθειες οποτε στο επιτρεψει ο γιατρος σου...καλη επιτυχια και καλη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..8/11 εκανα και εγω αποξεση γιατι ειχα παλλινδομη κυηση 12 εβδομαδων...και μενα ο γιατρος μου εδωσε μεθερτζιν για 3 μερες 3 φορες την ημερα...δεν ειχα κανενα προβλημα μετα...νομιζω αυτη η δοση αρκει....μου ηρθε κανονικοτατα περιοδος χωρις κανενα προβλημα..μην στεναχωριεσαι ολα θα πανε καλα.. φροντισε την υγεια σου και ξεκινα παλι προσπαθειες οποτε στο επιτρεψει ο γιατρος σου...καλη επιτυχια και καλη χρονια!

σε ευχαριστω παρα πολυ!

μετα απο ποσες μερεσ σου ηρθε η περιοδος?? εγω ακομα..

και κατι αλλο μετα την αποξεση ειχες κανονικο αιμα?? εμενα σημερα ειναι η 5η μερα μετα την αποξεση και εχω πολυ ελαχιστο.

 

 

αφου μειναμε εγκυουλες τωρα, θα ξαναμεινουμε!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...