Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απόξεση και πόνος


birmgirl

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κουκλιτσα μου τι κανεις;Πως εισαι;Ελπιζω να εχεις ηρεμησει λιγο.Οτι χρειαστεις ξερεις που θα μας βρεις ολες τις κοπελλες.Περαστικα σου και να προσεχεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Birrmgirl, elpizo na nio8eis ligo kalitera simera.

kathe organismos antidraei diaforetika, ekana kai ego apo3esi ton marti kai eixa aforitous ponous kai trellloo aima.. oi ponoi stamatisan meta apo 3-4 meres, to aima sinexise vevaia.

einai logiko na fovasai, apla prospa8ise na min se katavalei o fovos sou..

telika ola ekselisontai kala - apla kane ipomoni...

Link to comment
Share on other sites

Birrmgirl, elpizo na nio8eis ligo kalitera simera.

kathe organismos antidraei diaforetika, ekana kai ego apo3esi ton marti kai eixa aforitous ponous kai trellloo aima.. oi ponoi stamatisan meta apo 3-4 meres, to aima sinexise vevaia.

einai logiko na fovasai, apla prospa8ise na min se katavalei o fovos sou..

telika ola ekselisontai kala - apla kane ipomoni...

 

eftixos twra ime poli kalitera! stamatisan kai oi ponoi kai to aima! ime spiti kai anarrwnw siga siga!!!!:-)

:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αυτό που έχω καταλάβει, είναι οτι κάθε γυναίκα το περνάει διαφορετικά.

Εγώ είχα πόνους, την ώρα που ξύπνησα για καμιά ωρα. Τις πρώτες 2-3 μερες τίποτα. Μετά απο μια εβδομάδα είχα πολύ έντονους πόνους περιόδου, αλλά με τα υπόθετα και τα χάπια που μου έδωσε ο γιατρός αισθανόμουν λίγο καλύτερα. Και όσον αφορά το αίμα, είχα την πρώτη μέρα αλλά την επόμενη σταμάτησε. Ο γιατρός μου είχε πεί όμως, πως απο 1 εως και 5 μέρες να κρατήσει το αίμα, είναι απολυτως φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Σας παρακαλώ πολύ τα φώτα σας!

Έκανα απόξεση μετά από αποβολή στις 6/6/12. Είχα αιμοραγία φυσιολογική για μία περίπου εβδομάδα. Έπειτα αντιλήφθηκα πως αρκετά συχνά είχα (και έχω) πόνους περιόδου. Πήγα 2 φορές σε γιατρό (διαφορετικούς) και αφού μου έκαναν υπέρηχο τα βρήκαν όλα φυσιολογικά. Δεν είναι έντονοι και δυνατοί οι πόνοι, είναι σαν τις κράμπες περιόδου, ήπιες μεν, μου υπενθυμίζουν δε την ύπαρξή τους και τι συνέβη. Περίοδο δε γνωρίζω πότε περιμένω πλέον - από όσο έχω διαβάσει και σε παρόμοια θέματα - για να το στηρίξω εκεί. Και πάλι όμως σε όλη τη φάση του κύκλου θα είχα πόνους περιόδου σε περίπτωση που περιμένω τώρα;;; Να τονίσω πως ζω στο εξωτερικό, έμπλεξα με γιατρό που δε μου ταίριαξε και δε με πρόσεξε καθόλου, επισκέφτηκα και άλλον πριν μια εβδομάδα και όλοι τα βρίσκουν φυσιολογικά. Πείτε μου σας παρακαλώ την εμπερία σας! Εδώ τέτοια ώρα κλείνουν τα ιατρεία και ο γυναικολόγος μου στην Ελλάδα μου έιπε να πάρω αναλγητικό - τι να μου κάνει κι αυτός; Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπεα...εχω κανει αποξεση εδω και δεκα μερες και ειμαι σε αθλια κατασταση.παιρνω τα cyclacur..τελειωσα τα ασπρα κ ξεκινησα εχθες τα καφε αλλα εχω αιμα απο προχθες, οχι πολυ κ σημερα λιγο καφε.μου φαινονται ολα βουνο..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

koritsia ekana apoxesh prin apo peripou 2 evdomades! eixa palidromh kiish me xoriaki 14.500 xiliades.imoun 8 evdomadon .tora pairno cyclacur! eixa poli ligo aimataki tis protes meres !piga me xanaeide o giatros k mou eipe oti eimai mia xara (ego fovomoun mipos exo k exomitrio ektws apo ton kanoniko sako pou itan mesa sthn mitra (eimai arrwstofovikh opws katalavenete!) alla o giatros eide tis oothikes mou k ola fisiologika! mono pou to stithos mou ne men ponaei ligotero alla einai akoma prismeno :( k fovamai

to stomaxi mou exi liges meres pou mou exoun perasei oi anakotosoures (mia evaisthisia thn exo genika)

einai fisiologiko pou to stithos mou einai akoma prismeno ?

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για την απώλειά σου και περαστικά!! Σε εμένα άργησε να μηδενιστεί η χοριακή μου μετα απο την απόξεση, μήπως είναι και σε σένα οι ορμόνες της εγκυμοσύνης που κρατούν το στήθος σου πρησμένο; Το σώμα λογικά θέλει λίγο χρόνο να συντονιστεί απο την μία κατάσταση στην άλλη. Όλα αυτα με κάθε επιφύλαξη στα λέω. Άν σε ανησυχεί πολύ ρώτα και τον γιατρό σου.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

ti ennoeis se athlia katastash????ego ekana prin 15 meres k ego simera teleiosa ta cyclacur ta aspra kai eixa aima simera! alla mou eipe o giatros oti genika to prokaloun afto ta sigekrimena xapia

Επεξεργάστηκαν by katliou
lathos
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπεα...εχω κανει αποξεση εδω και δεκα μερες και ειμαι σε αθλια κατασταση.παιρνω τα cyclacur..τελειωσα τα ασπρα κ ξεκινησα εχθες τα καφε αλλα εχω αιμα απο προχθες, οχι πολυ κ σημερα λιγο καφε.μου φαινονται ολα βουνο..

ti ennoeis se athlia katastash????ego ekana prin 15 meres k ego simera teleiosa ta cyclacur kai eixa aima simera! alla mou eipe o giatros oti genika to prokaloun afto ta sigekrimena xapia

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Την τεταρτη προχωρησαμε σε διακοπη λογω παλλινδρομης κυησης . Να σημειωσω οτι τον σακο τον ειδαμε μεσα στην μητρα 5μιση βδομαδων περιπου και οτι εχω κανει απολινωση σαλπιγγων . Παραυτα εμεινα κανονικα εγκυος . Εγινε λοιπον η αποξεση και ολα κανονικα . Ουτε πολυ αιμα ουτε τιποτα σπουδαιο μεχρι χθες . Χθες λοιπον και μετα απο καποιο εντερικο προβλημα , φουσκωμα δηλαδη αρχησε να με ποναει κατω αριστερα οχι ακριβως στην κοιλια , πιο κατω . Περιπου στο υψος των προσαγωγων . Σαν να δινει σουβλιες . Ο πονος δεν ειναι συνεχομενος και παρατηρειτε οταν κινειτε το εντερο η αμα διπλωθω για να δεσω τα κορδονια μου κτλ . Επειτα δεν ποναει καθολου οταν καθομαι , οταν περπαταω και οταν ειμαι σε κινηση . Αμα το πατησω τωρα το σημειο θα με ενοχλησει αλλα δεν ποναει να τρελαινομαι . Ελα ντε που απο χθες πιαστηκα στο χερι μου και ποναει , αρκετα πιο κατω απο τον ωμο βεβαια . Ελα ντε που ο γιατρος ειδε οτι η ωοριξια εγινε απο την αριστερη σαλπιγγακαι μου εχει κολλησει στο μυαλλο μου οτι εχω και ενα εξωμητριο μαζι με το αλλο που παλλινδρομησε . Βεβαια απο χθες που ηρθε παλι αιμα , φυσιολογικο και αυτο . Οχι πολυ υπερβολικο , σαν περιοδος κανονικα . Σκεφτομαι σε κανα δυωρο να παρω τον γιατρο μου τηλ . Αλλα επεοδη ειμαι φοβικια φοβαμαι μηπως ειναι δημιουργηματα του μυαλλου μου και υπερβαλω . Με εχει πιασει απο την αρχη της εγκυμοσυνης μια μανια με εξωμητριο .Οχι δεν ειχα ποτε ιστορικο τετοιο .

Link to comment
Share on other sites

Την τεταρτη προχωρησαμε σε διακοπη λογω παλλινδρομης κυησης . Να σημειωσω οτι τον σακο τον ειδαμε μεσα στην μητρα 5μιση βδομαδων περιπου και οτι εχω κανει απολινωση σαλπιγγων . Παραυτα εμεινα κανονικα εγκυος . Εγινε λοιπον η αποξεση και ολα κανονικα . Ουτε πολυ αιμα ουτε τιποτα σπουδαιο μεχρι χθες . Χθες λοιπον και μετα απο καποιο εντερικο προβλημα , φουσκωμα δηλαδη αρχησε να με ποναει κατω αριστερα οχι ακριβως στην κοιλια , πιο κατω . Περιπου στο υψος των προσαγωγων . Σαν να δινει σουβλιες . Ο πονος δεν ειναι συνεχομενος και παρατηρειτε οταν κινειτε το εντερο η αμα διπλωθω για να δεσω τα κορδονια μου κτλ . Επειτα δεν ποναει καθολου οταν καθομαι , οταν περπαταω και οταν ειμαι σε κινηση . Αμα το πατησω τωρα το σημειο θα με ενοχλησει αλλα δεν ποναει να τρελαινομαι . Ελα ντε που απο χθες πιαστηκα στο χερι μου και ποναει , αρκετα πιο κατω απο τον ωμο βεβαια . Ελα ντε που ο γιατρος ειδε οτι η ωοριξια εγινε απο την αριστερη σαλπιγγακαι μου εχει κολλησει στο μυαλλο μου οτι εχω και ενα εξωμητριο μαζι με το αλλο που παλλινδρομησε . Βεβαια απο χθες που ηρθε παλι αιμα , φυσιολογικο και αυτο . Οχι πολυ υπερβολικο , σαν περιοδος κανονικα . Σκεφτομαι σε κανα δυωρο να παρω τον γιατρο μου τηλ . Αλλα επεοδη ειμαι φοβικια φοβαμαι μηπως ειναι δημιουργηματα του μυαλλου μου και υπερβαλω . Με εχει πιασει απο την αρχη της εγκυμοσυνης μια μανια με εξωμητριο .Οχι δεν ειχα ποτε ιστορικο τετοιο .

 

Καλημερα vikaki λυπαμαι για αυτο που σου ετυχε, σε καταλαβαινω απολυτα επειδη το εχω βιωση. λογικο το μυαλουδακι σου να σκευταιτε καπως υπερβολικα οπως ανεφερες μπορει οι ενοχλησεις που εχεις να ειναι λογο της αποξεσης ή καποιο κρυομα. θυμαμαι οταν ειχα μπει σε αυτη τη διαδικασια μου ειχαν δωσει αντιβιωση και vidramicin, για μερικιες μερες ειχα λιγο αιμα μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι ειναι φυσιολογικο. Μιλησε με το γιατρο σου και θα σε συμβουλεψει. Κουραγιο και ευχομαι να ξαναεχεις στην κοιλιτσα σου το μωρακι σου και ποτε να μην σου ξανασυμβει αποξεση.

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας,

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια είχε παρόμοια εμπειρία. Στις 10/9 έκανα αποξεση μετά από παλινδρομη κύηση, ήμουν στην 8η βδομάδα κύησης (δεύτερη παλινδρομη, είχα άλλη μία πέρσι). Όπως είναι φυσιολογικό την ημέρα της αποξεσης είχα αρκετό πόνο και κανονική ροή αίματος. Την επόμενη μέρα, χτες δηλαδή, ξύπνησα χωρίς πόνο και έτσι γύρισα κατευθείαν στην καθημερινότητα μου, έχω και ένα κοριτσάκι 4,5 ετών. Στη διάρκεια της ημέρας όμως παρότι το πρωί δεν είχα ούτε πόνο, ούτε αίμα με έπιασε πόνος με ελάχιστο αίμα. Σήμερα όμως νιώθω πως είμαι χειρότερα από χτες. Το μεσημέρι χωρίς να κάνω κάτι το ιδιαίτερο με έπιασε πάλι πόνος με αίμα ξάπλωσα και μετά από λίγο μου πέρασε. Ξεθαρρεψα πάλι και άρχισα να κάνω δουλίτσες το απόγευμα στο σπίτι, οπότε και με έπιασε πόνος σαν αυτός της περιόδου με σφαχτες μαζί και ελάχιστο αίμα. Όταν είμαι ξαπλωμένη πονάω λιγότερο, δεν μου έχει περάσει ακόμα όμως. Χειρότερα είναι όταν κάθομαι, τότε πονάω πολύ. Μίλησα με τον γυναικολόγο μου και μου είπε πως είναι φυσιολογικό και να μην κουράζομαι. Λέτε να έχει συμβεί κάτι ανησυχητικό; Κάποια επιπλοκή;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας κορίτσια.

Δυστυχώς έχασα το μωράκι μου και έκανα απόξεση την τρίτη, το έχω ξανά περάσει αλλά χωρίς πόνο, σήμερα πονάει η κοιλιά μου και κάτω χαμηλά ( στο σημείο που γίνεται καισαρική τομή) , καθάρισα από την πρώτη μέρα μόνο ελάχιστα καφέ υγρά που και που.

Θας έχει συμβεί να πονάτε; Είναι φυσιολογικό;

Να δω πως θα είμαι αύριο και μετά θα πάρω ένα τηλέφωνο στον γυναικολόγο μου..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Γεωργίαj είπε:

Γεια σας κορίτσια.

Δυστυχώς έχασα το μωράκι μου και έκανα απόξεση την τρίτη, το έχω ξανά περάσει αλλά χωρίς πόνο, σήμερα πονάει η κοιλιά μου και κάτω χαμηλά ( στο σημείο που γίνεται καισαρική τομή) , καθάρισα από την πρώτη μέρα μόνο ελάχιστα καφέ υγρά που και που.

Θας έχει συμβεί να πονάτε; Είναι φυσιολογικό;

Να δω πως θα είμαι αύριο και μετά θα πάρω ένα τηλέφωνο στον γυναικολόγο μου..

Καλησπέρα. Καταρχάς, Λυπάμαι πολύ για την απωλεια σου.... Έχω περάσει τη διαδικασία αυτή και ξέρω πόσο πονάει, ψυχολογικά κυρίως... Σωματικά, εγώ πονούσα κάποιες μέρες, σαν μια άσχημη περίοδο... Αίμα δεν είχα, αλλά αυτό είναι και θέμα γιατρού, πόσο καλά σε καθαρίζει κλπ... Πάντως ήμουν κανονικά λειτουργική και πήγαινα και στη δουλειά, απλά κάποιες φορές έπαιρνα παυσίπονο... Φυσικά, αν σε προβληματίζει κάτι, εννοείται να μιλήσεις με το γιατρό σου..

Περαστικά εύχομαι και σύντομα με μια τυχερή εγκυμοσύνη!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2020 at 3:01 ΠΜ, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα. Καταρχάς, Λυπάμαι πολύ για την απωλεια σου.... Έχω περάσει τη διαδικασία αυτή και ξέρω πόσο πονάει, ψυχολογικά κυρίως... Σωματικά, εγώ πονούσα κάποιες μέρες, σαν μια άσχημη περίοδο... Αίμα δεν είχα, αλλά αυτό είναι και θέμα γιατρού, πόσο καλά σε καθαρίζει κλπ... Πάντως ήμουν κανονικά λειτουργική και πήγαινα και στη δουλειά, απλά κάποιες φορές έπαιρνα παυσίπονο... Φυσικά, αν σε προβληματίζει κάτι, εννοείται να μιλήσεις με το γιατρό σου..

Περαστικά εύχομαι και σύντομα με μια τυχερή εγκυμοσύνη!!!! :)

Τελικά ήταν ο πόνος γιατί αδιαθέτισα.... 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τις τρεις πρώτες μέρες δεν πονούσα, μετά πονούσα περισσότερο από την περίοδο.

Το απέδωσα στο ότι επανερχόταν η μήτρα μου στο φυσιολογικό μέγεθος.

Αίμα είχα για 40 ημέρες και η απόξεση έγινε την 9η εβδομάδα. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Κι εγώ τις τρεις πρώτες μέρες δεν πονούσα, μετά πονούσα περισσότερο από την περίοδο.

Το απέδωσα στο ότι επανερχόταν η μήτρα μου στο φυσιολογικό μέγεθος.

Αίμα είχα για 40 ημέρες και η απόξεση έγινε την 9η εβδομάδα. 

Εμένα ήταν ένα μπέρδεμα από την αρχή , δεν βλέπαμε μωρό , μετά από μια εβδομάδα το είδαμε και μετά από κάτι μέρες ξανά έλεγχος γιατί έπεφτε η χοριακη δεν λειτουργούσε η καρδούλα του.... Ήμουν στην 8 εβδομάδα . 

Τελικά έχω περίοδο αλλά όχι και ιδιαίτερα έντονη ροή... Στις πρώτες μέρες δεν είχα αίμα ελάχιστο .

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα σας.Γραφω πρωτη φορα ειμαι καινουρια.εχω διαβασει τοσες ιστοριες και με εχει βοηθησει πολυ.Να σας πω λοιπον και εγω την ιστορια μου.εχω μια κορη 5μιση χρονων και αποφασισαμε να κανουμε ενα δευτερο παιδακι.προσπαθουσαμε απο τον ιανουαριο.14 μαιου τελευταια περιοδος .28 και 29 η πραξη  κανω τεστ και ημουν εγκυος .να μην σας ζαλιζω 7 ιουλιου παμε να ακουσουμε καρδια αλλα τιποτα 13 ιουλιου αποξηση.μετα την αποξηση εχουν περασει 4 μερες και ποναω πολυ πονοι περιοδου αλλα πιο δυνατοι λιγο.ειχε καμια κοπελα πονους για περισσοτερο απο 4 με 5 ημερες?τον γιατρο τον ρωτησα και μου πε οτι ειναι φυσιολογικο και να περνω Ντεπόν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...