Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές & θηλασμός από 7ο μήνα


Recommended Posts

Το φυτικό οξύ ειναι η πιο σημαντική ουσία των φυτικών ινών η οποία βρηςκεται και στα φρουτα και λαχανικα...και ΜΟΝΟ αν καταλαλωνεται σε υπερβολικές δοσεις μπορει να δημιουργήσει προβληματα,εξάλλου συστήνεται καθημερινά να καταναλώνουμε φυτικές ίνες για καλή λειτουργία του πεπτικου συστήματος και οχι μονο.Οι υπερβολές σε ΤΙΠΟΤΑ δεν κανουν καλο,ακομα και η υπερβολική κατανάλωση νερού μπορει να δημιουργήσει προβλημα!!!Μπορουμε να μην δίνουμε καθημερινά στο παιδι βρωμη η κινοα αλλα σε καμια περίπτωση δεν πιστευω οτι ειναι αναστολέις θρεψης σε βαθμό που πρεπει να αποφεύγεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το φυτικό οξύ ειναι η πιο σημαντική ουσία των φυτικών ινών η οποία βρηςκεται και στα φρουτα και λαχανικα...και ΜΟΝΟ αν καταλαλωνεται σε υπερβολικές δοσεις μπορει να δημιουργήσει προβληματα,εξάλλου συστήνεται καθημερινά να καταναλώνουμε φυτικές ίνες για καλή λειτουργία του πεπτικου συστήματος και οχι μονο.Οι υπερβολές σε ΤΙΠΟΤΑ δεν κανουν καλο,ακομα και η υπερβολική κατανάλωση νερού μπορει να δημιουργήσει προβλημα!!!Μπορουμε να μην δίνουμε καθημερινά στο παιδι βρωμη η κινοα αλλα σε καμια περίπτωση δεν πιστευω οτι ειναι αναστολέις θρεψης σε βαθμό που πρεπει να αποφεύγεται.

 

Σε ενα παιδί με σούπερ ουαου εξετάσεις αίματος δε χρειάζεται να αποφεύγεται τίποτα! Αλλά σε παιδί με σιδηροπενία (αρκετά συχνό) δυστυχως οι αναστολείς θρέψης πρέπει να αποφεύγονται.

Το ιδανικό δε σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθείται παντα κατα γράμμα. Ειναι στο χέρι της κάθε οικογένειας να δει πως θα κινείται διατροφικά. Το πρόβλημα δεν ειναι η βρώμη. Το πρόβλημα ειναι ότι άθελά μας όλοι μας τρεφόμαστε μ περισσότερους υδατάνθρακες, φυτικές ίνες κι όχι με πρωτεΐνες. Αυτό δεν ειναι πρόβλημα για έναν ενήλικα. Αλλά ενα παιδί πρέπει να τρωει 3 γεύματα με πρωτεΐνες. Αν το στομάχι γεμίζει με ψωμιά και βρώμη δεν μένει πολυ χώρο για αυγό, κρέας και ψάρι.

Αλλά σίγουρα, ο καθένας κάνει αυτό που πιστεύει! Κάποιοι θεωρούν σούπερ τροφές καποιες συγκεκριμένες, κάποιοι άλλοι όχι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα παιδί με σούπερ ουαου εξετάσεις αίματος δε χρειάζεται να αποφεύγεται τίποτα! Αλλά σε παιδί με σιδηροπενία (αρκετά συχνό) δυστυχως οι αναστολείς θρέψης πρέπει να αποφεύγονται.

Το ιδανικό δε σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθείται παντα κατα γράμμα. Ειναι στο χέρι της κάθε οικογένειας να δει πως θα κινείται διατροφικά. Το πρόβλημα δεν ειναι η βρώμη. Το πρόβλημα ειναι ότι άθελά μας όλοι μας τρεφόμαστε μ περισσότερους υδατάνθρακες, φυτικές ίνες κι όχι με πρωτεΐνες. Αυτό δεν ειναι πρόβλημα για έναν ενήλικα. Αλλά ενα παιδί πρέπει να τρωει 3 γεύματα με πρωτεΐνες. Αν το στομάχι γεμίζει με ψωμιά και βρώμη δεν μένει πολυ χώρο για αυγό, κρέας και ψάρι.

Αλλά σίγουρα, ο καθένας κάνει αυτό που πιστεύει! Κάποιοι θεωρούν σούπερ τροφές καποιες συγκεκριμένες, κάποιοι άλλοι όχι.

Χρειάζονται λιγο απ΄ολα πιςτευω..Ουτε ειναι σωστό να πλακωνουμε το παιδι καθε μερα στην βρωμη ουτε στα λαχανικα ουτε στο κρέας.ασε που Το αυγό και το ψάρι οι περισσότεροι γιατροί δεν αφήνουν να δοκιμαστούν μεχρι το έτος η και παραπάνω.Για μένα λαθος αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα....Εγω πρην το έτος έδινα την μια δημητριακά ,την άλλη γιαούρτι,την άλλη αυγό κ.λ.π. Τις περισσότερες φορές βεβαια τα δημητριακά αλλα δεν τρώγαμε καθολου ψωμί π.χ. Παντως αν τα αποκλείσουμε και αυτα δεν μένει κατι να δινεις για απογευματινό,ουτε ειναι σωστό να τρωει κρέας απόγευμα ετσι;
Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδί έχει σιδηροπενική αναιμία, η κατανάλωση κόκκινου κρέατος το μεσημέρι, 3-4 φορές την εβδομάδα, σε συνδυασμό με λαχανικά, καλύπτει τις ανάγκες του. Η κατανάλωση βρώμης μέσα στη φρουτοκρεμα ή ως απογευματινό δε θα επηρεάσει την απορρόφηση του σιδήρου. Γενικά, ο λεγόμενος "αιμικος" σίδηρος, δηλαδή εκείνος του κόκκινου κρέατος, απορροφάται ανεξάρτητα από την παρουσία άλλων τροφών, σε αντίθεση με το "μη αιμικό", στις φακές, το σπανάκι κτλ, του οοποίου η απορροφησιμότητα μειώνεται από τη συνοδεία δημητριακών, γαλακτοκομικών κτλ.

 

Οι ανάγκες σε πρωτεΐνη καλύπτονται εύκολα από τη συνήθη κατανάλωση γάλακτος και κρέατος. Επιπλέον, κανένας σοβαρός και ενημερωμένος παιδίατρος δεν καθυστερεί την εισαγωγή αυγού και ψαριού πέραν της ηλικίας των 9 μηνών.

 

Τέλος, ο όρος "αποστολέας θρεψης" είναι βαρύγδουπος, μεν, μη δόκιμος ιατρικά, δε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.συγνωμη που μπαινω σφηνα στο θεμα.scratee κ τον κροκο κ το ασπραδι απο το αυγο;αν ενα παιδακι δεν εχει αναιμια,ποσο συχνα να τρωει κοκκινο κρεας;απο ποτε περιπου επιτεπονται δημητριακα,σιτηρα;κ απο ποτε ξηροι καρποι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι τελευταίες οδηγίες λενε ότι δε χρειάζεται να καθυστερήσουμε κάποιο τρόφιμο, γιατί αυτή η τακτική φάνηκε πως δε μειώνει τον κίνδυνο αλλεργίας. Οπότε, θεωρητικά, μέχρι 8 μηνών, το μωρό μπορεί να έχει δοκιμάσει τα πάντα (αυγό, ψάρι, όσπρια δημητριακά).

 

Κόκκινο κρέας μπορούμε να δίνουμε 2-3 φορές την εβδομάδα. Μετά το χρόνο, μπορεί το παιδί να ακολουθήσει, σιγα-σιγά, τη διατροφή της οικογένειας, δηλαδή 1 φορά κόκκινο κρέας και έμφαση στα δημητριακά, τα όσπρια κτλ, κατά τα πρότυπα της διατροφικής πυραμίδας.

 

ΥΓ: καλά, στο προηγούμενο ποστ έγραψα, αντί για αναστολέας, αποστολέας θρεψης! Αυτό και αν είναι αδόκιμο! :D

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με την scratee,,,τα φυτικα οξεα των δημητριακων (και ορισμενων λαχανικων) μειωνουν την απορροφησιμοτητα του μη -αιμικου σιδηρου,,,,η απορροφησιμοτητα του αιμικου σιδηρου επηρεάζεται ΜΟΝΟ από την ταυτοχρονη ληψη ασβεστιου

 

 

αλλα ετσι κι αλλιως τα τροφιμα πρεπει να συνδιαζονται σωστα για να πευχαινουμε τη μεγιστη ληψη των συστατικων ,,,,

 

υ.γ. κασερι μπορω να δωσω στην κορη μου? περιπου 11 μηνων

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.συγνωμη που μπαινω σφηνα στο θεμα.scratee κ τον κροκο κ το ασπραδι απο το αυγο;αν ενα παιδακι δεν εχει αναιμια,ποσο συχνα να τρωει κοκκινο κρεας;απο ποτε περιπου επιτεπονται δημητριακα,σιτηρα;κ απο ποτε ξηροι καρποι;

 

Το αυγό να το προσεχείς καλού κακου

Βάλε λίγο από το ασπράδι στο δέρματακι του να δεις αν θα αντιδράσει πρώτα

Μερικά παιδάκια ειναι πιο επιρεπη

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επισημάνω ότι η βρώμη είχε μάλλον περίεργη επίδραση στο μωρό. Δεν είναι η πρώτη φορά που την δοκιμάζει. Του είχα ξαναδώσει με μήλο και ξίνιζε. Του έδωσα προχτές ως τρίτο γεύμα βρώμη (την έβρασα με νεράκι για λίγο και έβαλα και ένα αχλάδι που του αρέσει). Έφαγε αρκετή. Σημειωτέον την έδωσα πριν τις 7μ.μ. γιατί κοιμόταν ως τις 6. Το αποτέλεσμα; Ξύπνησε μετά από 3,5 ώρες και δεν κοιμόταν με τίποτα. Ανήσυχος λες και είχε πιει καφέ. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι άλλο; Αν δώσω ό,τι περισσεύει από το μεσημεριανό είναι σωστό;

Α, και κάτι άλλο. Εμείς οι μεγάλοι υποτίθεται ότι τρώμε την βρώμη για ενέργεια το πρωί, οκ? Γιατί στα μωρά να την δίνουμε το απόγευμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Του έδωσα την βρώμη που παίρνουμε από το σούπερμάρκετ (δεν έχω παραγγείλει ακόμα βιολογική). Την έδωσα απόγευμα γιατί έτσι γράφει το φυλλάδιο που μας έδωσε ο γιατρός. Το έχω γράψει και παραπάνω. Λέει, αν δεν θέλετε να δώσετε κρέμες του εμπορίου, αναμείξτε βρώμη με το γάλα του μωρού ή με μαλακό φρούτο (μήλο, μπανάνα). Εγώ έβαλα αχλάδι, γιατί ξέρω ότι το μήλο του φαίνεται ξινό και η μπανάνα σκέτη δεν του αρέσει. Βέβαια, δεν την έδωσα 5- 6, αλλά 7 παρά 20 με 7.20 τον τάιζα σιγά-σιγά. Είχα ρωτήσει σχετικά με αυτό τον παιδίατρο και είχε πει οκ, το 5-6 είναι ενδεικτικό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βαρυστομάχιασε! Μετά από πόση ώρα κοιμήθηκε; ΚΑλό είναι να μεσολαβεί ένα 3ωρο, μέχρι τον ύπνο.

 

Μπορείς να δώσεις λίγο από το μεσημεριανό, βέβαια!Επισης, μπορείς να ρίχνεις τη βρώμη στη φρουτόκρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την scratee μάλλον βαρυστομάχιασε ειδικα αν έφαγε και αρκετή οπως περιγραφεις και αρκετα αργά.Η βρωμη ισα ισα εχει σύμπλεγμα βιταμινών β που ηρεμούν το νευρικό σύστημα και κοιμάσαι καλυτερα.Φαντασου οταν ειχα προβλημα με τον υπνο επερνα φυτικό βαμμα Βρωμης και κοιμόμουν σαν πουλάκι!!! Απλα εχει την ιδιότητα να νιώθεις πληρότητα στο στομάχι για ώρες και γίαυτο την συστήνουν το πρωι και σε πολλες δίαιτες.Αν κοιμαται στις 9 π.χ, απόγευματινο πρεπει να δίνεται 5 με 6 το αργότερο.Υπαρχει και το κινοα που ειναι πολυ ελαφρυ και το φαγοπυρο που εινΑι πλούσιο σε πρωτεΐνη και μέταλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδί έχει σιδηροπενική αναιμία, η κατανάλωση κόκκινου κρέατος το μεσημέρι, 3-4 φορές την εβδομάδα, σε συνδυασμό με λαχανικά, καλύπτει τις ανάγκες του. Η κατανάλωση βρώμης μέσα στη φρουτοκρεμα ή ως απογευματινό δε θα επηρεάσει την απορρόφηση του σιδήρου. Γενικά, ο λεγόμενος "αιμικος" σίδηρος, δηλαδή εκείνος του κόκκινου κρέατος, απορροφάται ανεξάρτητα από την παρουσία άλλων τροφών, σε αντίθεση με το "μη αιμικό", στις φακές, το σπανάκι κτλ, του οοποίου η απορροφησιμότητα μειώνεται από τη συνοδεία δημητριακών, γαλακτοκομικών κτλ.

 

Οι ανάγκες σε πρωτεΐνη καλύπτονται εύκολα από τη συνήθη κατανάλωση γάλακτος και κρέατος. Επιπλέον, κανένας σοβαρός και ενημερωμένος παιδίατρος δεν καθυστερεί την εισαγωγή αυγού και ψαριού πέραν της ηλικίας των 9 μηνών.

 

Τέλος, ο όρος "αποστολέας θρεψης" είναι βαρύγδουπος, μεν, μη δόκιμος ιατρικά, δε.

 

Αν ενα παιδί εχει σιδηροπενία και τρωει 3-4 φορές την εβδομάδα κόκκινο κρέας δεν πρόκειται να του ανεβεί ποτέ ο σίδηρος.

Στον πίνακα του ΠΟΥ αναφέρει ποιες τροφές επηρεάζουν την μη αφομοίωση ακόμα και του αιμικού σιδήρου.

Μπορεί να σου φαίνεται βαρύγδουπος κι αδόκιμος αλλά δυστυχώς δεν είναι. Αν δεν ήξερα τις πηγές που έχουν ασχοληθεί με το θέμα τις διατροφής των μωρών και των νηπίων δε θα μιλούσα. Γενικώς είμαι πολύ προσεκτική (οσο αυτό ειναι δυνατόν) πριν γράψω κάτι στο φόρουμ όλα αυτά τα χρόνια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νίνα-Νανά, θα με ενδιέφερε να μου πεις τις πηγές σου. Ειλικρινά το λέω. Εκτός των άλλων, και από επαγγελματικό ενδιαφέρον (ήδη έχω αρχίσει να μην εκθειάζω στους γονείς το ταχίνι, ύστερα από την κουβέντα μας).

 

Για παράδειγμα, αυτό με την απορρόφηση του αιμικού σιδήρου εγώ το διάβασα πρώτη φορά στην "Επιτομη Παιδιατρική" της Νικολαίδου. Τον όρο "αναστολεας θρεψης" δεν τον είχα ακούσει ποτέ στη ζωή μου, πριν από το φόρουμ, και κατάλαβα ότι είναι επινόηση της δίαιτας gaps. Χρησιμοποιείται και αλλού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν σχετίζεται με τη γκαπς η όχι. Ξέρω ότι εχει να κάνει κυρίως με το φυτικό οξύ (το φυτικό οξύ ειναι απαραίτητο για τους σπόρους. Δεσμεύει ιχνοστοιχεία για να ειναι διαθεσιμα στο καινούριο φυτό που δεν εχει δίκη του επαρκή ρίζα ακόμη για να τα απορροφήσει. Για εμάς όμως λειτουργεί ως αναστολεας). Εκτός απο το φυτικό οξύ, τέτοιες ουσίες που δεσμεύουν στατιστικά ώστε να μην ειναι βιοδιαθεσιμα ειναι τα οξαλικά και φωσφορικά άλατα, οι πολυφαινόλες και καποιες πρωτεΐνες.

Οταν γίνεται υπερκατανάλωση σε τέτοιες τροφές επηρεάζονται όλα.

Το κρέας ως προς τον σίδηρό του δεν επηρεάζεται τόσο πολυ, αλλά παίζει ρόλο κι εκεί η αναστολή αν το μωρό δεν τρωει δυο γεύματα με επαρκή σίδηρο την ημέρα.

Δεν έχω χρονο να σου παραθέσω λινκς αυτή τη στιγμή καθώς παλεύω με deadline αυτή την περίοδο κι είμαι Γαλλία για ταξίδι αλλα τα γράφει κι ο ΠΟΥ στο βιβλίο του (στο φυτικό οξύ κυρίως αναφέρεται), τα ξέρω απο το σύζυγό μου που ειναι χημικός και μοριακός βιολόγος και απο διάφορες άλλες πηγές που έχω περασμένες σε word. Η κυρία Αγλαΐα Παπαδήμα εχει ασχοληθεί εκτενώς με το θέμα κι εχει παραθέσει βιβλιογραφία που την έχω κάπου αλλα πάνε χρόνια απο τότε που τα έμαθα όποτε αν θέλεις, μπορώ να σκαλίσω να τα βρω.

Να σου πω την αλήθεια, δεν με συμφέρει να αλλάξεις γνώμη, το κρέας δεν φτάνει για όλους!!!!! Χαχα :P

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Ναι, δε λέω να μου τα πεις τώρα-τώρα! Άσε, αυτό με την Αγλαΐα βοηθά, θα δω μήπως τα βρω.

 

Είχα κοιτάξει και πηγές από τον ΠΟΥ αλλά και εκεί χρησιμοποιείται το "αναστολεας απορρόφησης", που είναι και ο γνωστός όρος. Το "θρεψης" το βρήκα μόνο σε σχέση με την gaps.

 

Γαλλία, ε; :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η Γαλλία!! Αλλά πρέπει να μιλάς γαλλικά αλλιώς την έβαψες!!

Κορίτσια να ρωτήσω κατι; Εμείς τώρα είμαστε Μεξικό και επειδή ο μικρός άρχισε να τρώει, εχει ταράξει το αβοκαντο! Η αλήθεια ειναι ότι το έφαγε 3 μέρες σερί, και δεν εχει ενεργήθει το πουλάκι μου και ούρλιαζε σήμερα

Τα κάνει δυσκοιλια το αβοκαντο; Γιατί ο μεγάλος μου δεν είχε πρόβλημα

Πέρα από αυτο δεν εχει θηλάζει πολύ, φταίει η δύσκοιλιοτητα η ειναι το αβοκαντο βαρύ;

Link to comment
Share on other sites

Σα δε ντρέπεσαι κι εσύ! :mrgreen: Κι ήθελα να σε ρωτήσω πότε θα πάτε Μεξικό! Θυμόμουν ότι είχες κλείσει εισιτήριο, έγκυος ακόμα!

 

Για το αβοκάντο, δυστυχώς, δεν έχω καθόλου εμπειρία. Τις πρώτες μέρες των στερεών τροφών, η πλειοψηφία των μωρών θα κάνει δυσκοιλιότητα. Οι αραιοτεροι θηλασμοι, ωστόσο, δεν είναι κάτι συχνό. Μήπως φταίει το ότι είστε διακοπές και έχει βγει από το πρόγραμμά του;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η Γαλλία!! Αλλά πρέπει να μιλάς γαλλικά αλλιώς την έβαψες!!

Κορίτσια να ρωτήσω κατι; Εμείς τώρα είμαστε Μεξικό και επειδή ο μικρός άρχισε να τρώει, εχει ταράξει το αβοκαντο! Η αλήθεια ειναι ότι το έφαγε 3 μέρες σερί, και δεν εχει ενεργήθει το πουλάκι μου και ούρλιαζε σήμερα

Τα κάνει δυσκοιλια το αβοκαντο; Γιατί ο μεγάλος μου δεν είχε πρόβλημα

Πέρα από αυτο δεν εχει θηλάζει πολύ, φταίει η δύσκοιλιοτητα η ειναι το αβοκαντο βαρύ;

 

Μεξικό, έ;;; Θέλω κι εγώωωωω!!!

Ας φάω το αβοκάντο μου τώρα και ας ελπίσουμε άλλη φορά να είμαστε κι εμείς εκει

Link to comment
Share on other sites

babycute πινεις τεκιλες με το σομπρερο σου?:D:D:D

 

το αβοκάντο πως το δινεις? ,ειχα παρει από εδώ μια φορα (για μενα) αλλα ηταν πολύ ανοστο,,,,,περιμενεις να μαλακωσει?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σα δε ντρέπεσαι κι εσύ! :mrgreen: Κι ήθελα να σε ρωτήσω πότε θα πάτε Μεξικό! Θυμόμουν ότι είχες κλείσει εισιτήριο' date=' έγκυος ακόμα!

 

Για το αβοκάντο, δυστυχώς, δεν έχω καθόλου εμπειρία. Τις πρώτες μέρες των στερεών τροφών, η πλειοψηφία των μωρών θα κάνει δυσκοιλιότητα. Οι αραιοτεροι θηλασμοι, ωστόσο, δεν είναι κάτι συχνό. Μήπως φταίει το ότι είστε διακοπές και έχει βγει από το πρόγραμμά του;[/quote']

 

Να σαι καλα!! Δεν έχω κοιμηθεί πανω από δυο ώρες για πέντε μηνες οπότε ένα Μεξικό βοηθάει λίγο (που και εδώ δεν κοιμάμαι αλλά τουλάχιστον δεν μαγειρεύω :-P )

Έκανα το παν ρε συ να μην στουπωσει, τη μήλα τι αχλαδιά και παπαγιες και όλα καλά μέχρι που εφαγε το 3ο αβοκαντο

Έχω την εντύπωση ότι για αυτί δεν θηλάζει πολύ, γιατί ειναι αρκετά λυπωδες!! Το κόβω και βλέπουμε !

Link to comment
Share on other sites

Μεξικό, έ;;; Θέλω κι εγώωωωω!!!

Ας φάω το αβοκάντο μου τώρα και ας ελπίσουμε άλλη φορά να είμαστε κι εμείς εκει

 

Χαχα! Κανε ένα γκουακαμολε, ειναι τέλειο!!

Link to comment
Share on other sites

babycute πινεις τεκιλες με το σομπρερο σου?:D:D:D

 

το αβοκάντο πως το δινεις? ,ειχα παρει από εδώ μια φορα (για μενα) αλλα ηταν πολύ ανοστο,,,,,περιμενεις να μαλακωσει?

 

Χαχα θα θέλα πολύ μια τεκιλιτσα αλλά με θηλασμπυς και εγκυμοσύνης έχω 4χρονια να πιω αλκοόλ (και καφέ :shock:)

 

Επειδή ο δικός μου ειναι μικρός το λιώνω με γλυκοπατατα η μπανάνα και το γάλα μου. Αλλά οταν ο μεγάλος ήταν στην ηλικία της δικιας σου το έκανα γκουακαμολε (το λιωνεις με το πηρουνι ψιλοκοβεις τομάτα λίγο λεμόνι και μαϊντανό και βγαίνει τέλειο) βάλτο σε ψωμί η τοστ και δώσε της ειναι τέλειο finger food! Απλά μην δωσης παραπάνω από δυο φορές την εβδομάδα γιατί από ότι κατάλαβες στουπωνει!

Και ναι πρέπει να εχει μαλακώνει πρώτα, όχι υπερβολικά γιατί μαυρίζει, αλλά οταν το ζουμπας με το δάχτυλο να ειναι μαλακό:-) μην το βάλεις στο ψυγείο οταν το πάρεις... ειναι ένα από τα δέκα superfoods για μωρά!

 

Αν νηστευεις το γκουακαμολε ειναι τέλειο στην ξηροφαγια!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα θα θέλα πολύ μια τεκιλιτσα αλλά με θηλασμπυς και εγκυμοσύνης έχω 4χρονια να πιω αλκοόλ (και καφέ :shock:)

 

QUOTE]

 

 

πως το κατάφερες αυτό? μπραβο,,,εχω μεγαλη εξαρτηση από τον καφε :(:(:(

 

 

για το αβοκάντο ρωτησα και μια φιλη και μου ειπε να το βαζω σε σκιερο μερος πχ σε ένα συρταρι μεχρι να μαλακωσει,,,,θα το δοκιμασω σιγουρα,,,το γκουακαμολε μου αρεσει (εχω δοκιμασει σε εστιατοριο) αλλα όταν το εφτιαξα (με ανωριμα προφανως αβοκάντο) ειχε γευση ποδαρίλας

:D:D:D:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...