Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεύτερη βιοχημικη ; δεν θα το αντεξω!!!


Recommended Posts

Επαναφερω ένα τοπικ χαμένο γιατι περιγράφει την κατάσταση μου σήμερα. Μετά από τρεις αποτυχημενες προσπάθειες για τελειομηνη εγκυμοσυνη (1παλλιδρομη μκαι 2 βιοχημικες εγκυμοσυνες) το τυχαίο μας τελειωσε. Αρχες της επομενης εβδομάδας πριστηκε ραντεβού με τον γυναικολογο να το πιασουμε απο την αρχη και να παρουμε κατευθύνσεις για το τιεξετάσεις πρέπει να γινουν. Μηπως τελικα δεν ειναι θεμα συλληψης αλλα εμφυτευσης.

 

 

Υγ. Περιμενα περίοδο την προηγούμενη δευτέρα και δεν ηρθε, εκανα τεστ το Σάββατο βγηκε θετικο. Την δευτερα ηοριακη εδειξε 46 την τεταρτη 24 και σημερα εχω πνιγει στο αίμα

 

Σοφία, λυπάμαι για ότι σου συνέβη..προσωπικά,το τυχαίο πιστεύω πως σταματάει από την πρώτη κιόλας φορά...αν επιτρέπεται, οι συλλήψεις είναι φυσικές ή ivf; αν έκανες Ivf η χαμηλή τιμή της χοριακής δικαιολογείται λόγω της pregnyl. Στην παλίνδρομη που είχες, έκανες καρυότυπο στο έμβρυο, πήρες κάποιες απαντήσεις; Από εξετάσεις πως πας; Έχεις κάνει εξέταση για θρομβοφιλία; Αν όχι, θα σου πρότεινα να κάνεις...συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις...εύχομαι να μπορέσεις σύντομα να πάρεις τις απαντήσεις που ζητάς κ να κανεις την καλύτερη καινούρια αρχή...έπεσες; θα ξανασηκωθείς! αυτο εχει σημασία... ολα τα αλλα αστα πισω σου...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mrs

    Mrs 11 δημοσιεύσεις

  • carmen

    carmen 8 δημοσιεύσεις

  • sophi_a

    sophi_a 6 δημοσιεύσεις

  • elena27

    elena27 5 δημοσιεύσεις

Και οι τρεις με φυσικό τροπο (σε προηγουμενο κυκλο προσπαθησαμε με Σπερματεγχυση αλλα αναποτελεσματικα) καρυοτυπο και θρομβοφιλια δεν τσεκαραμε, εμεινε στο τυχαίο. Τωρα ξεκινάνε οι εξετάσεις. Διαβήτη κοιταξαμε, είχα υψηλη προλακτινη που ρυθμιστήκε, ελλειψη βιταμίνης ντε οπου παιρνω χαπακι και λιγο τσιμπημενο ζαγχαρο οπου μπήκα σε αγωγη. Την πρωτη φορα υπηρξε και ουρεοπλασμα, κυθηκε και αυτο. Τώρα θεωρητικά ημασταν οκ.

Link to comment
Share on other sites

Και οι τρεις με φυσικό τροπο (σε προηγουμενο κυκλο προσπαθησαμε με Σπερματεγχυση αλλα αναποτελεσματικα) καρυοτυπο και θρομβοφιλια δεν τσεκαραμε, εμεινε στο τυχαίο. Τωρα ξεκινάνε οι εξετάσεις. Διαβήτη κοιταξαμε, είχα υψηλη προλακτινη που ρυθμιστήκε, ελλειψη βιταμίνης ντε οπου παιρνω χαπακι και λιγο τσιμπημενο ζαγχαρο οπου μπήκα σε αγωγη. Την πρωτη φορα υπηρξε και ουρεοπλασμα, κυθηκε και αυτο. Τώρα θεωρητικά ημασταν οκ.

 

Κρατάω το θετικό...(το γεγονός δλδ οτι μένεις εγκυος) ...από εκεί κ πέρα υπάρχει κάτι που σταματάει την εγκυμοσυνη...αυτο θα πρέπει οπωσδηποτε να το βρεις κ θα το βρεις...γιατρός βέβαια δεν ειμαι αλλα αν ήμουν στη θέση σου θα ξεκινούσα με εξετάσεις για θρομβοφιλία...ολες τις μεταλλάξεις...

 

 

υγ: στην παλίνδρομη αν είχες κανει ιστολογική στο έμβρυο σιγουρα θα έπαιρνες κάποιες απαντήσεις...χωρίς να θελω να σε επηρεάσω μήπως ηρθε η ώρα να πάρεις κ μια δεύτερη γνώμη;

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο :(

 

Επίσης, να τσεκάρεις TSH σε συνδυασμό πάντα με FT3, FT4...(ο θυρεοειδής είναι πολύ ύπουλος)...εύχομαι σύντομα να χαμογελάσεις ξανά...αλλά να είναι το χαμόγελο εκείνο που πάντα με τη σωστή καθοδήγηση θα έρθει για να μείνει...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επαναφερω ένα τοπικ χαμένο γιατι περιγράφει την κατάσταση μου σήμερα. Μετά από τρεις αποτυχημενες προσπάθειες για τελειομηνη εγκυμοσυνη (1παλλιδρομη μκαι 2 βιοχημικες εγκυμοσυνες) το τυχαίο μας τελειωσε. Αρχες της επομενης εβδομάδας πριστηκε ραντεβού με τον γυναικολογο να το πιασουμε απο την αρχη και να παρουμε κατευθύνσεις για το τιεξετάσεις πρέπει να γινουν. Μηπως τελικα δεν ειναι θεμα συλληψης αλλα εμφυτευσης.

 

 

Υγ. Περιμενα περίοδο την προηγούμενη δευτέρα και δεν ηρθε, εκανα τεστ το Σάββατο βγηκε θετικο. Την δευτερα ηοριακη εδειξε 46 την τεταρτη 24 και σημερα εχω πνιγει στο αίμα

 

 

Υπάρχει μία μεγάλη λίστα εξετάσεων για να αποκλείσεις διάφορες παθήσεις, οπότε ... υπομονή. Και σίγουρα μην ξαναπροσπαθήστε πριν πάρετε απαντήσεις. Καμιά φορά υπάρχει όντως και το τυχαίο, είχα 2 βιοχημικές εγκυμοσύνες και 2 αποβολές για άσχετους μεταξύ τους λόγους, αλλά επίσης καμια φορά υπάρχει και αίτιο εύκολο να αντιμετωπιστεί. Υπομονή και κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εύχομαι καλή συνεχεια και υπομονη. Ο,τι και να ειναι πλέον σήμερα αντιμετωπίζεται.Η κολλητή μου ειχε 2αποβολές κ τελικα ειχε θρομβοφιλία,παιζει πολύ αυτό,απορώ πως δεν σου έδωσε εξετάσεις μετά την πρώτη αποβολή.

Εμένα ο γιατρος μου μετα την πρώτη βιοχημική(με εξω/κη βέβαια αλλα δεν νομιζω να εχει σημασια αυτο)μου είπε οτι δε θεωρει τιποτα τυχαιο κ οτι πρέπει να τα ψαξουμε όλα.Έκανα υστεροσκοπηση, απ΄την αρχή θρομβοφιλια,καρυότυπο ζεύγους κ άλλα πολλά.Βέβαια του ειπε κ εγώ να κανει όλα όσα πρεπει γιατι ειχα κουραστει.

Βρες καλο γιατρο και ξεκινα. Κ 'οπως ειπε κ μια φιλη το πολυ θετικο ειναι πως μενεις εγκυος,αυτο μ ειπε κ εμενα ο γιατρός μ κ μου έδωσε θάρρος οπότε μετα απο τη βιοχημικη όντως ήρθε ο γιος μου.

Εύχομαι καλή επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εύχομαι καλή συνεχεια και υπομονη. Ο,τι και να ειναι πλέον σήμερα αντιμετωπίζεται.Η κολλητή μου ειχε 2αποβολές κ τελικα ειχε θρομβοφιλία,παιζει πολύ αυτό,απορώ πως δεν σου έδωσε εξετάσεις μετά την πρώτη αποβολή.

Εμένα ο γιατρος μου μετα την πρώτη βιοχημική(με εξω/κη βέβαια αλλα δεν νομιζω να εχει σημασια αυτο)μου είπε οτι δε θεωρει τιποτα τυχαιο κ οτι πρέπει να τα ψαξουμε όλα.Έκανα υστεροσκοπηση, απ΄την αρχή θρομβοφιλια,καρυότυπο ζεύγους κ άλλα πολλά.Βέβαια του ειπε κ εγώ να κανει όλα όσα πρεπει γιατι ειχα κουραστει.

Βρες καλο γιατρο και ξεκινα. Κ 'οπως ειπε κ μια φιλη το πολυ θετικο ειναι πως μενεις εγκυος,αυτο μ ειπε κ εμενα ο γιατρός μ κ μου έδωσε θάρρος οπότε μετα απο τη βιοχημικη όντως ήρθε ο γιος μου.

Εύχομαι καλή επιτυχια.

 

Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες, πράγματι η πιθανότητα του "τυχαίου" είναι ελάχιστη και πρέπει να γίνει έλεγχος και μάλιστα ενδελεχής. Ορθά έχει γραφτεί, μεταξύ άλλων, και ο έλεγχος θρομβοφιλίας και ο έλεγχος θυρεοειδούς.

 

Ο λόγος που παρεμβαίνω δεν είναι τόσο για την περίπτωση της φίλης που δικαιολογεί απόλυτα τον κάθε έλεγχο, αλλά για όσα γράφονται από άλλα μέλη, σχετικά με τον έλεγχο θρομβοφιλίας από την πρώτη αποτυχία. Για να μην επαναλαμβάνω τις μακροσκελείς δημοσιεύσεις που έχω αναρτήσει αλλού, σας παραπέμπω στο παρακάτω link ώστε να δείτε τη συζήτηση που έχω κάνει με μια άλλη κοπέλα με αφορμή τη δική της πρώτη παλίνδρομη κύηση.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=142773

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να επικρατεί ψυχραιμία και να μένετε μακριά από αχρείαστα έξοδα και ταλαιπωρία που δεν οδηγούν πουθενά. Στις πιο πολλές περιπτώσεις, η μια (ή και 2) παλίνδρομη κύηση είναι τυχαία και το αποτέλεσμα της επόμενης κύησης είναι κατά κανόνα επιτυχές χωρίς καμία ιατρική παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες, πράγματι η πιθανότητα του "τυχαίου" είναι ελάχιστη και πρέπει να γίνει έλεγχος και μάλιστα ενδελεχής. Ορθά έχει γραφτεί, μεταξύ άλλων, και ο έλεγχος θρομβοφιλίας και ο έλεγχος θυρεοειδούς.

 

Ο λόγος που παρεμβαίνω δεν είναι τόσο για την περίπτωση της φίλης που δικαιολογεί απόλυτα τον κάθε έλεγχο, αλλά για όσα γράφονται από άλλα μέλη, σχετικά με τον έλεγχο θρομβοφιλίας από την πρώτη αποτυχία. Για να μην επαναλαμβάνω τις μακροσκελείς δημοσιεύσεις που έχω αναρτήσει αλλού, σας παραπέμπω στο παρακάτω link ώστε να δείτε τη συζήτηση που έχω κάνει με μια άλλη κοπέλα με αφορμή τη δική της πρώτη παλίνδρομη κύηση.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=142773

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να επικρατεί ψυχραιμία και να μένετε μακριά από αχρείαστα έξοδα και ταλαιπωρία που δεν οδηγούν πουθενά. Στις πιο πολλές περιπτώσεις, η μια (ή και 2) παλίνδρομη κύηση είναι τυχαία και το αποτέλεσμα της επόμενης κύησης είναι κατά κανόνα επιτυχές χωρίς καμία ιατρική παρέμβαση.

Σεβαστή η αποψή σας γιατρε και σίγουρα ειστε εσεις οι γιατροι οι μονοι αρμοδιοι για να γνωμοδοτησετε σε καθε περιπτωση.εμεις καταθετουμε τις προσωπικές μας εμπειριες,αυτα που εμεις βιωσαμε σε παρομοιες καταστάσεις και πως αντιμετωπιστηκε η δικη μας περιπτωση(που μπορει να μην ειναι και ίδια με της ερωτησασας).Σιγουρα η καθε μια που θα βρεθει σε παρομοια θεση θα ακολουθησει ο,τι της πει ο γιατρος της και οχι ο,τι διαβασε ή ακουσε απο τη φιλη της.Αυτά που συζητιουνται ειναι απλά για προβληματισμο και συζήτηση με το γιατρο μας όχι για να τα ακολουθουμε ακριτα.Προς αυτην την κατευθυνση εγώ εχω βοηθηθει πολύ απο το forum.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγκέντρωσα οτι εξετάσεις έχω μαζι με ολα μου τα κουράγια, και περιμένω να σταματήσει το αίμα και να πάω στον γυναικολόγο μου. Αυτή την φορά και τυχαίο να ήταν δεν θέλω να καταλήξουμε αβίαστα εκει αλλά να προκύψει μέσα απο όποια εξεταση θα χρειαστεί να υποβληθώ. Τα διαβάζω τα ξαναδιαβάζω, δεν ειμαι και δεν θα το παίξω γιατρός, δεν μου έχουν επισημάνει τιποτα μεχρι στιγμής.

 

Εχουμε δει TSH, FT4, προλακτίνη, ινσουλίνη, αντιμικροσωμιακα και αντιθυρεοσφαιρινικά αντισώματα, CRP, βιταμίνη D, κάναμε αιμοδιάγραμμα, βιταμίνη Β12, σάγχαρο ορού, FSH, AMH, οιστραδιολη, τεστοστερόνη, τεστ γλυκόζης τρίωρο. Τι άλλο πια.

 

όλα δείχνουν ενταξει αλλα η δυσκολία σύλληψης παραμένει δυσκολία σύλληψης και δυστυχώς οι αποβολές, αποβολές...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες, πράγματι η πιθανότητα του "τυχαίου" είναι ελάχιστη και πρέπει να γίνει έλεγχος και μάλιστα ενδελεχής. Ορθά έχει γραφτεί, μεταξύ άλλων, και ο έλεγχος θρομβοφιλίας και ο έλεγχος θυρεοειδούς.

 

Ο λόγος που παρεμβαίνω δεν είναι τόσο για την περίπτωση της φίλης που δικαιολογεί απόλυτα τον κάθε έλεγχο, αλλά για όσα γράφονται από άλλα μέλη, σχετικά με τον έλεγχο θρομβοφιλίας από την πρώτη αποτυχία. Για να μην επαναλαμβάνω τις μακροσκελείς δημοσιεύσεις που έχω αναρτήσει αλλού, σας παραπέμπω στο παρακάτω link ώστε να δείτε τη συζήτηση που έχω κάνει με μια άλλη κοπέλα με αφορμή τη δική της πρώτη παλίνδρομη κύηση.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=142773

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να επικρατεί ψυχραιμία και να μένετε μακριά από αχρείαστα έξοδα και ταλαιπωρία που δεν οδηγούν πουθενά. Στις πιο πολλές περιπτώσεις, η μια (ή και 2) παλίνδρομη κύηση είναι τυχαία και το αποτέλεσμα της επόμενης κύησης είναι κατά κανόνα επιτυχές χωρίς καμία ιατρική παρέμβαση.

 

Σας ευχαριστώ πολύ απο καρδίας.

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η αποψή σας γιατρε και σίγουρα ειστε εσεις οι γιατροι οι μονοι αρμοδιοι για να γνωμοδοτησετε σε καθε περιπτωση.εμεις καταθετουμε τις προσωπικές μας εμπειριες,αυτα που εμεις βιωσαμε σε παρομοιες καταστάσεις και πως αντιμετωπιστηκε η δικη μας περιπτωση(που μπορει να μην ειναι και ίδια με της ερωτησασας).Σιγουρα η καθε μια που θα βρεθει σε παρομοια θεση θα ακολουθησει ο,τι της πει ο γιατρος της και οχι ο,τι διαβασε ή ακουσε απο τη φιλη της.Αυτά που συζητιουνται ειναι απλά για προβληματισμο και συζήτηση με το γιατρο μας όχι για να τα ακολουθουμε ακριτα.Προς αυτην την κατευθυνση εγώ εχω βοηθηθει πολύ απο το forum.

 

 

Μακάρι όλες οι γυναίκες να σκέφτονταν όπως εσείς (παίρνω κάποιες πληροφορίες και ρωτάω το γιατρό μου σχετικά). Δυστυχώς, όμως, έχω πάμπολλα παραδείγματα που γυναίκες απαιτούν από το γυναικολόγο ή και από εμένα έλεγχο θρομβοφιλίας ή και ενέσεις επειδή "έτσι διάβασαν", "έκανε και μια γνωστή τους" κλπ.

Και αυτό είναι συνέπεια της τεράστιας παραπληροφόρησης που επικρατεί σε αυτό το θέμα - και που βολεύει και αρκετούς κύκλους να συντηρείται. Αυτό είναι που παλεύω να αντιμετωπίσω. Δυστυχώς ακόμα στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω σε αυτό που ονομάζεται "evidence-based medicine" (δηλαδή άσκηση της Ιατρικής με βάση τα αποτελέσματα μελετών και τις διεθνείς οδηγίες και όχι τη "διαίσθηση" του κάθε "ειδικού"). Ελπίζω σε μερικά χρόνια να μη φαίνονται σαν αιρετικά αυτά που γράφω και να αρχίσουν να πιστεύουν οι γυναίκες ότι οι εγκυμοσύνες τους θα πάνε το ίδιο καλά και χωρίς να χρειαστούν περιττά έξοδα και ενέσεις. Είδομεν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα κορίτσια.... Κάποιες από εσάς ίσως να με γνωρίζετε καθώς τον Ιούλιο είχα μια βιοχημικη και έχω ξαναγράψει... Ωστόσο αυτό το μήνα πέρασα τη δεύτερη βιοχημικη... Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις..... Είναι όλες πεντακάθαρες..... Ρε κορίτσια τι γίνεται; πως αλλιώς να το ψάξω; η να μην το ψάξω; έχω  πάρει γνώμη από 2 γιατρούς.... Τυχαίο γεγονός μου είπαν... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Καλημέρα κορίτσια.... Κάποιες από εσάς ίσως να με γνωρίζετε καθώς τον Ιούλιο είχα μια βιοχημικη και έχω ξαναγράψει... Ωστόσο αυτό το μήνα πέρασα τη δεύτερη βιοχημικη... Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις..... Είναι όλες πεντακάθαρες..... Ρε κορίτσια τι γίνεται; πως αλλιώς να το ψάξω; η να μην το ψάξω; έχω  πάρει γνώμη από 2 γιατρούς.... Τυχαίο γεγονός μου είπαν... 

Λυπάμαι, ευχομαι συντομα μια τελειομηνη κυηση

Ποιες όλες τις εξετάσεις; 

Εχεις ελέγξει προγεστερονη, θυροειδη, καμπυλη ζαχάρου; θρομβοφιλια; 

Άλλη αιτία έχω ακούσει διάφραγμα στην μήτρα,η θέμα στο σπερμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mrs είπε:

Καλημέρα κορίτσια.... Κάποιες από εσάς ίσως να με γνωρίζετε καθώς τον Ιούλιο είχα μια βιοχημικη και έχω ξαναγράψει... Ωστόσο αυτό το μήνα πέρασα τη δεύτερη βιοχημικη... Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις..... Είναι όλες πεντακάθαρες..... Ρε κορίτσια τι γίνεται; πως αλλιώς να το ψάξω; η να μην το ψάξω; έχω  πάρει γνώμη από 2 γιατρούς.... Τυχαίο γεγονός μου είπαν... 

 

Να έχετε υπόψη ότι οι αποβολές 1ου τριμήνου είναι ο φυσικός μηχανισμός για να τερματίζονται κυήσεις όταν το έμβρυο έχει κάποιο πρόβλημα που το καθιστά μη βιώσιμο, ώστε να μην ταλαιπωρείται το σώμα σας επί 9 μήνες για να γεννηθεί ένα νεογνό που θα πεθάνει λίγες μέρες αργότερα. Ειδικότερα οι βιοχημικές κυήσεις οφείλονται κατά κανόνα σε προβλήματα του εμβρύου (χρωμοσωμικές ανωμαλίες και άλλα) και όχι σε πρόβλημα της μητέρας και για το λόγο αυτό, μέχρι 2 θεωρούνται τυχαίες και δε διερευνώνται, ειδικά αν το ζευγάρι είναι >35 ετών.

Ψυχραιμία, λοιπόν, και θετική σκέψη. Οι απαντήσεις συχνά είναι μπροστά μας και όχι σε ένα σωρό ατελείωτων εξετάσεων, ταλαιπωρίας και εξόδων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Καλημέρα κορίτσια.... Κάποιες από εσάς ίσως να με γνωρίζετε καθώς τον Ιούλιο είχα μια βιοχημικη και έχω ξαναγράψει... Ωστόσο αυτό το μήνα πέρασα τη δεύτερη βιοχημικη... Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις..... Είναι όλες πεντακάθαρες..... Ρε κορίτσια τι γίνεται; πως αλλιώς να το ψάξω; η να μην το ψάξω; έχω  πάρει γνώμη από 2 γιατρούς.... Τυχαίο γεγονός μου είπαν... 

Θα συμφωνήσω με τον κύριο @Βασίλειος Χατζηαντωνίου. Δεν εχεις καποιο πρόβλημα. 

Κι εγώ ειχα μια βιοχημικη αποβολή τελη του 17 και ο γιατρός μου ειπε ότι ο οργανισμος ξέρει καλύτερα και συνήθως όταν υπάρχει πρόβλημα στο έμβρυο το αποβάλει απο μονος του. Μου εδωσε φυλικο οξυ και πηρα και εμεινα έγκυος μετα απο πολύ λιγο καιρό, ούτε μηνα και τωρα εχω ένα μωράκι υγιεστατο. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Κια ο γιατρός μου αυτό είπε τυχαίο γεγονός η φύση προνοει και αν δεν βιαζόμουν να κάνω τεστ δεν α το έβλεπα.... Απλά ξεκίνησα με καλές χοριακες... Τριπλασιασμός κάθε 2 μέρες και ξαφνικά πτώση και αιμορραγία... Σάκο δεν είδα ποτέ.... Ο γιατρός μου με εβαλε να κάνω εξετάσεις πιο πολύ για να ηρεμήσω ήταν αντίθετος κάπως μου λέει δνε υοαρχει λόγος να μπεις σε έξοδα και ψάξιμο χωρίς λόγο.... Ωστόσο εγώ τα έκανα όλα.... Αφού το συνεβοηθηκαμε... Και Θρομβοφιλια και σαλπιγγιγραφια και ορμονολογικες τα πάντα... Ανήσυχη ω πολύ αν θα τα καταφέρω γιατί ήταν 2 βιοχημικες.... Και. Αναρωτιέμαι μηπως απλά δεν έχω καλή ποιότητα ωαρίων... Και μηοως κάθε φορά θα γίνεται αυτό το πράγμα... Γιατί 2 φορες δεν ήταν... Καλό το έμβρυο; σημαίνει ότι κάποιο θέμα υπάρχει... Σωστά;;; επίσης πόσο καιρό μετά σας πρότειναν οι γιατροί σας; ο δικός μου αμέσως... Αλλά στο διαδίκτυο διαβάζω που λένε για 2 μήνες....... Ευχαριστώ πολύ..... 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θεωρείτε ότι θα ήταν λύση ο προεμφυτευτικος ελεγχος  η εξωσωματική;  να σημειώσω ότι έγκυος μένω με την πρώτη.... Και τις 2 φορες έμεινα με την πρώτη φορά 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mrs είπε:

Επίσης θεωρείτε ότι θα ήταν λύση ο προεμφυτευτικος ελεγχος  η εξωσωματική;  να σημειώσω ότι έγκυος μένω με την πρώτη.... Και τις 2 φορες έμεινα με την πρώτη φορά 

Νομιζω ειναι νωρις ακομη να μιλάς για εξωσωματική κ προεμφυτευτικο

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου ήταν κατηγιρηματικος... Μάλιστα μου είπε επί λέξη και. Κάπως αστειευομενος... σου απαγορεύω κάτι τέτοιο παιδακι θα αποκτήσεις φυσιολογικά..... Αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι το γεγονός ότι έχω 2η βιοχημικη δε δείχνει κάτι; δε δείχνει ότι κάτι γίνεται.... Δε μπορεί.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Ο γιατρός μου ήταν κατηγιρηματικος... Μάλιστα μου είπε επί λέξη και. Κάπως αστειευομενος... σου απαγορεύω κάτι τέτοιο παιδακι θα αποκτήσεις φυσιολογικά..... Αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι το γεγονός ότι έχω 2η βιοχημικη δε δείχνει κάτι; δε δείχνει ότι κάτι γίνεται.... Δε μπορεί.... 

Ο γιατρός σου καλά σου λεει. Όλα καλά θα πάνε. Να τρως καλά και να είσαι υγιής, οχι μόνο για να μεινεις έγκυος βέβαια αλλά το λέω επειδή όταν είμαστε εμείς καλύτερα επηρεάζεται και αυτό το κομμάτι, κι αν θέλεις ρωτάς για καποιο συμπληρωμα όπως το φυλικο οξύ που εμένα και πολλές γνωστές μου μας βοήθησε πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Mrs είπε:

Ο γιατρός μου ήταν κατηγιρηματικος... Μάλιστα μου είπε επί λέξη και. Κάπως αστειευομενος... σου απαγορεύω κάτι τέτοιο παιδακι θα αποκτήσεις φυσιολογικά..... Αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι το γεγονός ότι έχω 2η βιοχημικη δε δείχνει κάτι; δε δείχνει ότι κάτι γίνεται.... Δε μπορεί.... 

Κάρυοτυπο ζεύγους να κάνετε , αν δεν σας πρότειναν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mrs είπε:

Ο γιατρός μου ήταν κατηγιρηματικος... Μάλιστα μου είπε επί λέξη και. Κάπως αστειευομενος... σου απαγορεύω κάτι τέτοιο παιδακι θα αποκτήσεις φυσιολογικά..... Αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι το γεγονός ότι έχω 2η βιοχημικη δε δείχνει κάτι; δε δείχνει ότι κάτι γίνεται.... Δε μπορεί.... 

Καλησπέρα 

νομιζω είχαμε μιλήσει πάλια ! Το πιθανότερο σενάριο δεν συμβαίνει τίποτα .... . Προχωρά στην επόμενη προσπάθεια . Πολύ νωρίς για να σκέφτεσαι προεμφυτευτικους ...

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευτυχώς τρέφομαι καλά, υγιεινά δεν κάνω καταχρήσεις δεν καπνίζω 

.. Μου έχει δώσει και κάτι βιταμίνες inofert καθώς και φυλλικό οξύ...οσο γι τον ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ζεύγους είμαστε εατονανδιαμεσο.... Γιατί ο γιατρός λέει να συνεχίσουμε τις προσπαθείες μας εξήγησε πολλά. Πράγματα για τον ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ τα οποία δεν θυμάμαι. Και. Είναι πάρα πολλά για να τα γράψω.... Επίσης μας είπε και αυτός και. Ένας άλλος γιατρός αμεσως προσπάθειες ισχύει αυτό; ρε κορίτσια αντικειμενικά πιστεύετε έχω πιθανότητες να τα καταφέρω; 

Ναι summer love είχαμε μιλησει.... Ο γιατρός μου πάλι. Όσον αφορά τον προεμφυτευτικο δεν ήταν πολύ θετικός. Μου είπε αυτά δνε είναι απλά. Πραγνατα και σε Φ γυναίκες με φυσιολογική σύλληψη δεν το έχουμε. Καραμέλα.... Είναι αυστηρός λίγο με αυτό το θέμα. . Μου εξήγησε διαφορα αλλά δνε τα θυμάμαι. Να είμαι. Ειλικρινής..... Αχ τι να πω!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...