Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μπορείτε να πιστεύετε ό,τι νομίζετε και να κάνετε όσες αμνιοπαρακεντήσεις θέλετε!!! Νομίζω ότι αυτά που έγραψα είναι πεντακάθαρα!!! Δε θα απαντήσω ξανά στο συγκεκριμένο θέμα! Δε πείθομαι όμως εύκολα ούτε τρώω κουτόχορτο ότι η αμνιοπαρακέντηση εξασφαλίζει ένα υγιές παιδί! Όποια το νομίζει μπορεί να μείνει ευτυχισμένη στον εικονικό της κόσμο! Όπως είπε πολύ ωραία μία κοπέλα όσες εξετάσεις κι αν κάνουμε να προσευχόμαστε όλα τα παιδάκια του κόσμου να είναι γερά!!! Τώρα αν μία κοπέλα έχει ήσυχη συνείδηση να κάνει στα 20 και στα 15 της αν θέλετε αμνιοπαρακέντηση και να χάσει ένα υγιές παιδί, τότε είναι δικό της θέμα ηθικό! Και στο κάτω κάτω ο έρμος ο Νικολαϊδης τι κάθεται και χτυπιέται στην έρευνα για να πηγαίνουμε όλες να τρυπιόμαστε; Είναι τελείως ανόητο όλο αυτό!

Εσείς λοιπόν που είστε υπέρμαχοι άνευ όρων της εξωσωματικής πρέπει να καταλάβαιτε ότι τίποτα δε σας εξασφαλίζει ένα υγιές παιδάκι! Τίποτα μα τίποτα! Εμάς τους ανθρώπους και ειδικά στην Ελλάδα μας έχει φάει τι θα πει ο κόσμος...

Προσωπικά δεν είμαι κατά της αμνιοπαρακέντησης ούτε υπέρ όμως χωρίς λόγο!

Υ.Γ. ακόμη και η ακριβή εξέταση της αμνιοπαρακέντησης δε βρίσκει όλα τα σύνδρομα ακόμα και τα σπάνια! Και ναι αν είναι να σου τύχει ένα παιδάκι με σύνδρομο ντάουν γιατί να μη σου τύχει και ένα μ'ένα πιο σπάνιο σύνδρομο! Συμβαίνουν κι αυτά!!! Λυπάμαι που το λέω αλλά είστε ελλειπώς ενημερωμένες κάποιες και ακόμα χειρότερα είστε θύματα των γιατρών που κοιτάζουν μόνο την τσέπη τους και τρομάζουν τις ασθενείς τους...

Καλή συνέχεια σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλλα οπως ειπε κ η φιλη ο τιτλος ειναι αμνιοπαρακεντηση.την κανατε???δεν ειναι ΄΄γραψτε οσα ασχημα περιστατικα γνωριζετε η περιτωσεις που κατεληξαν ασχημα..

Συγγνώμη, γιατί κολλάς στον τίτλο και όχι στην αρχική ερώτηση, η οποία είναι:

 

Υπάρχει καμία κοπέλα που να μην έχει κάνει αμνιοπαρακέντηση? Ή να σκέφτεται να μην την κάνει?

Προσωπικά σκέφτομαι να μην την κάνω, καθώς ο βασικός υπέρηχος α΄τριμήνου (αυχενική διαφάνεια & PAPP-A) μου έδωσε πολύ χαμηλή πιθανότητα για σύνδρομο down (1:4300). Ωστόσο, επειδή είμαι 36 ετών, προβληματίζομαι. Όμως, φοβάμαι τις έστω και μικρές πιθανότητες επιπλοκών και για αυτό δε θέλω να την κάνω. Γιατί να διακινδυνεύσω το μωράκι μου χωρίς να υπάρχουν ουσιαστικές ενδείξεις που να με οδηγήσουν σε αυτή την επεμβατική εξέταση?

Εκ των πραγμάτων, όταν συζητιέται ένα τέτοιο θέμα, θα ακουστούν πολλές γνώμες, και θα ειπωθούν πολλές ιστορίες. Αν δεν είσαι σίγουρη για την απόφασή σου να την κάνεις ή να μην την κάνεις και νομίζεις ότι θα επηρεαστείς αρνητικά από κάποιες απόψεις, καλό είναι να αποφύγεις να ανοίγεις, να διαβάζεις και να σχολιάζεις τα σχετικά θέματα. Δεν μπορούμε να μην λέμε τη γνώμη μας επειδή μπορεί να φοβηθεί κάποια άλλη κοπέλα, ποιος ο λόγος να έχουμε το φόρουμ τότε;;; Μόνο και μόνο για να λέμε η μία στην άλλη "όλα θα πάνε καλά", "μην ανησυχείς" και άλλα τέτοια ευχολογικά;

Link to comment
Share on other sites

Δε πείθομαι όμως εύκολα ούτε τρώω κουτόχορτο ότι η αμνιοπαρακέντηση εξασφαλίζει ένα υγιές παιδί!

Δε νομίζω ότι είπε κανείς κάτι τέτοιο. Αλλά η αμνιοπαρακέντηση σου εξασφαλίζει (με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας) ότι το μωρό σου έχει (ή δεν έχει) κάποιες τρισωμίες και άλλα σύνδρομα, πράγμα που η αυχενική δεν κάνει σε καμία περίπτωση. Αν θες να αποκλείσεις π.χ. το σύνδρομο Down, μόνο με την αμνιοπαρακέντηση μπορείς να το κάνεις, με καμία άλλη εξέταση. Αν δεν σε ενδιαφέρει να το αποκλείσεις, πάσο.

 

Εσείς λοιπόν που είστε υπέρμαχοι άνευ όρων της εξωσωματικής πρέπει να καταλάβαιτε ότι τίποτα δε σας εξασφαλίζει ένα υγιές παιδάκι!

H εξωσωματική πού κολλάει;;;

 

Και ναι αν είναι να σου τύχει ένα παιδάκι με σύνδρομο ντάουν γιατί να μη σου τύχει και ένα μ'ένα πιο σπάνιο σύνδρομο! Συμβαίνουν κι αυτά!!!
Σαφώς. Αν δεν σε πειράζει να πάρεις το ρίσκο να γεννήσεις ένα παιδί με σοβαρό νοητικό ή σωματικό πρόβλημα, μπορείς κάλλιστα να μην κάνεις καμία μα καμία εξέταση, ούτε υπέρηχο, ούτε PAPP-A. Κάνεις μόνο την προσευχή σου και ό,τι γίνει έγινε.
Link to comment
Share on other sites

Tinsey θεωρω οτι καλα κανουμε και λεμε τις ιστοριες μας γιατι ετσι η καθεμια μπορει να μαθει και κατι παραπανω.εγω τουλαχιστον εχω μαθει διαφορα και εχω ενημερωθει για αρκετα.αν καποια δεν αντεχει να διαβαζει ας μην μπαινει μεσα.η καθεμια ας κανει αυτο που θεωρει σωστο δεν νομιζω οτι επειδη θα πω εγω οτι ηταν καλο που εκανα αμνιο θα παει καποια και θα κανει. πρεπει να κανει οτι θελει αυτη.:!:

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως απο την πρωτη στιγμη που μενεις εγκυος ρισκαρεις και αφου ειναι ετσι τα πραγματα νομιζω οτι ειναι καλυτερα να κανεις την αμνιο για να ξερεις τι σου γινεται .αυτο πιστευω εγω .

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να πιστεύετε ό,τι νομίζετε και να κάνετε όσες αμνιοπαρακεντήσεις θέλετε!!! Νομίζω ότι αυτά που έγραψα είναι πεντακάθαρα!!! Δε θα απαντήσω ξανά στο συγκεκριμένο θέμα! Δε πείθομαι όμως εύκολα ούτε τρώω κουτόχορτο ότι η αμνιοπαρακέντηση εξασφαλίζει ένα υγιές παιδί! Όποια το νομίζει μπορεί να μείνει ευτυχισμένη στον εικονικό της κόσμο! Όπως είπε πολύ ωραία μία κοπέλα όσες εξετάσεις κι αν κάνουμε να προσευχόμαστε όλα τα παιδάκια του κόσμου να είναι γερά!!! Τώρα αν μία κοπέλα έχει ήσυχη συνείδηση να κάνει στα 20 και στα 15 της αν θέλετε αμνιοπαρακέντηση και να χάσει ένα υγιές παιδί, τότε είναι δικό της θέμα ηθικό! Και στο κάτω κάτω ο έρμος ο Νικολαϊδης τι κάθεται και χτυπιέται στην έρευνα για να πηγαίνουμε όλες να τρυπιόμαστε; Είναι τελείως ανόητο όλο αυτό!

Εσείς λοιπόν που είστε υπέρμαχοι άνευ όρων της εξωσωματικής πρέπει να καταλάβαιτε ότι τίποτα δε σας εξασφαλίζει ένα υγιές παιδάκι! Τίποτα μα τίποτα! Εμάς τους ανθρώπους και ειδικά στην Ελλάδα μας έχει φάει τι θα πει ο κόσμος...

Προσωπικά δεν είμαι κατά της αμνιοπαρακέντησης ούτε υπέρ όμως χωρίς λόγο!

Υ.Γ. ακόμη και η ακριβή εξέταση της αμνιοπαρακέντησης δε βρίσκει όλα τα σύνδρομα ακόμα και τα σπάνια! Και ναι αν είναι να σου τύχει ένα παιδάκι με σύνδρομο ντάουν γιατί να μη σου τύχει και ένα μ'ένα πιο σπάνιο σύνδρομο! Συμβαίνουν κι αυτά!!! Λυπάμαι που το λέω αλλά είστε ελλειπώς ενημερωμένες κάποιες και ακόμα χειρότερα είστε θύματα των γιατρών που κοιτάζουν μόνο την τσέπη τους και τρομάζουν τις ασθενείς τους...

Καλή συνέχεια σε όλες!!!

 

 

κανεις δεν εξασφαλιζει τιποτε...απλα μειωνεις τις πιθανοτητες στο ελαχιστον...τωρα αν ολες εμεις που καναμε αμνιο φαγαμε κουτοχορτο,καλη μας χωνεψη!!απλα να ευχεσαι να μην χρειαστει ποτε να το δοκιμασεις και εσυ...και ειμαι κριμα οταν ανοιγονται τοσο σοβαρα θεματα στα τοπικ,να ριχνουμε τοσο πολυ το επιπεδο...αλλα απο την αλλη, διαδυκτιο ειναι,ελευθερια αποψεων υπαρχει...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Να πω δυο κουβέντες ως έγκυος που έκανε και τροφοβλάστη και αμνιοπαρακέντηση στην ίδια εγκυμοσύνη.ξεκινώ να αποκτήσω παιδί και θέλω σίγουρα να είναι υγιές.όμως την απόλυτη ευθύνη για τις εξετάσεις και τους κινδύνους τους ούτε πρέπει ούτε μπορώ να την αντέξω.Μάνι-μάνι γιατί δεν έχω τις γνώσεις για να την διαχειριστώ.Έτσι όταν ο γιατρός μου λέει κάνε άμνιο θα κάνω άμνιο.Αν πει δεν υπάρχει λόγος δεν θα κάνω.Τον εμπιστεύτηκα για τις γνώσεις του και θα στηριχτώ σ'αυτόν και σε κανέναν άλλον.Είναι γεγονός πως τίποτα δεν σου εξασφαλίζει 100% υγιές παιδί.Όμως ανάλογα την εγκυμονούσα υπάρχουν συγκεκριμένες εξετάσεις που δίνουν το 95% ή δεν ξέρω και γω πόσο.

Αν υπάρχει σίγουρα κάτι που δεν πρέπει να ανακατεύεται σε τέτοιες κουβέντες είναι το ηθικό δίλημα.Το να αποκτήσω δικό μου παιδί είναι εκ των πραγμάτων πράξη εγωιστική.Από εκεί και πέρα οι αποφάσεις που παίρνω είναι αυτές με τις οποίες μπορώ να ζήσω.Εγώ και κανένας άλλος.Όσον με αφορά μπορούσα να ζήσω με την γνώση πως έχασα ένα γερό παιδί από ατυχία στην εξέταση αλλά όχι με την γνώση πως θα μεγαλώσω ένα άρρωστο παιδί ενώ τα δεδομένα μου έλεγαν πως μπορούσα να το αποφύγω.

Εν κατακλείδι αυτό που με ενοχλεί είναι πως πολλές φορές προσπαθούμε πρώτον να ανταγωνιστούμε τον γιατρό που επιλέξαμε και δεύτερον πως μεταφράζουμε τους φόβους μας αλλά και τις αποφάσεις μας σε σοφές ή σε αγαθοεργές πράξεις.

Αυτά...

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εκανα την β επιπεδου μετα την αμνιο. ολες οι εξετασεις βοηθανε να ξερουμε περισσοτερα και εγω ακουγα τον γιατρο γιατι πολυ απλα θεωρω οτι ηξερε καλυτερα απο μενα τι επρεπε και τι οχι.ευτυχως ολα πηγαν καλα:-D:grin::-D:grin:

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΥΦΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ....ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΑΣ ΓΝΟΜΩΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ ΤΥΧΟΝ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ ΚΕΝΑ....ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΨΥΧΗ Η ΟΠΟΙΑ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΓΕΝΝΕΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ Κ ΤΗΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΥΛΑΒΙΚΑ....ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΕΚΑΝΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΚΑΡΔΙΑΣ 17 ΗΜΕΡΩΝ Κ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Κ ΑΛΛΟ... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΤΥΧΕ Κ ΣΕ ΕΜΑΣ ΟΠΩΣ Κ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΜΑΣ Κ ΛΕΜΕ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ.... Κ ΕΚΑΝΑ Κ ΑΜΝΥΟ Κ ΘΑ ΕΚΑΝΑ Κ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΤΟ ΕΚΡΙΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρώτα γίνεται η β' επιπέδου και μετά η αμνιο; Και η β' επιπέδου δεν δείχνει αν το παιδί έχει πρόβλημα με τρισωμίες;

Ster, όταν κάνεις αμνιοπαρακέντηση χωρίς να υπάρχει κάποια ένδειξη (δηλ. για προληπτικούς λόγους) την κάνεις πριν τη β' επιπέδου. Όταν η β' επιπέδου δείξει κάποιο πρόβλημα και δεν έχεις ήδη κάνει αμνιοπαρακέντηση, την κάνεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Όσον με αφορά μπορούσα να ζήσω με την γνώση πως έχασα ένα γερό παιδί από ατυχία στην εξέταση αλλά όχι με την γνώση πως θα μεγαλώσω ένα άρρωστο παιδί ενώ τα δεδομένα μου έλεγαν πως μπορούσα να το αποφύγω.

Εν κατακλείδι αυτό που με ενοχλεί είναι πως πολλές φορές προσπαθούμε πρώτον να ανταγωνιστούμε τον γιατρό που επιλέξαμε και δεύτερον πως μεταφράζουμε τους φόβους μας αλλά και τις αποφάσεις μας σε σοφές ή σε αγαθοεργές πράξεις.

Συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα μπορούσα να ζήσω με αυτή τη γνώση!!! Είναι πολύ σκληρό!!! Και δεν είναι θέμα αγαθοεργίας!!! Είναι θέμα συνείδησης!!!Κανένας άνθρωπος δε θέλει να βλέπει το παιδί του να υποφέρει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα!!! Σε καμία περίπτωση δε θα κοιμόμουν ήρεμα αν ήξερα ότι χάθηκε ένα αγγελούδι μου επειδή εγώ έκανα χωρίς λόγο αμνιοπαρακέντηση. Τα κριτήρια αυτά τα βλέπω μονομερή και φοβικά!!! Το να είναι η αυχενική άριστη το ίδιο και το pappa και η ελεύθερη χοριακή και το παιδάκι να έχει σύνδρομο ντάουν είναι τόσο σπάνιο όσο το να κάνει μία γυναίκα αμνιοπαρακέντηση και τελικά το παιδί να έχει ένα σύνδρομο που δεν το πιάνει αυτή η εξέταση!!! Γι'αυτό ακριβώς οι σωστοί γιατροί κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου για τις χωρίς λόγο επεμβατικές εξετάσεις όπως αυτές της αμνιοπαρακέντησης.

Και για να απαντήσω στο ερώτημα το θέματος-το έχω κάνει βέβαια ήδη- θα έκανα αμνιοπαρακέντηση μόνο αν αυτές οι εξαιρετικές εξετάσεις που έχει ανακαλύψει ο Κύπρος Νικολαϊδης έδειχναν στατιστικά ότι ίσως κάτι έχει το παιδάκι!!! Έστω κι αν είναι στατιστικές είναι εξετάσεις που έχει αποδειχτεί μετά από έρευνα τουλάχιστον 15 ετών ότι έχουν αξιοπιστία περίπου στο 90%. Θα ήταν καλό πριν βγάλετε συμπεράσματα και τα καταδικάσετε τις στατιστικές του Νικολαϊδη να μπείτε στο Fetal Medicine και να διαβάσετε τις μελέτες. Δε βγάζουμε συμπεράσματα για μία τόσο σοβαρή ανακάλυψη μόνο από τι μας είπε μία κοπέλα που γνωρίζουμε. Αυτό δεν είναι αξιόπιστο!!! Και για να μπούμε στο ζουμί του θέματος: Ξέρετε πόσα παιδάκια με σύνδρομα παρουσιάζουν καρδιακά προβλήματα ή έστω ένα μικρό πρόβλημα καρδιάς; Το ξέρετε ότι υπάρχει η εμβρυική καρδιογραφία? Αν ένας τέτοιος υπέρηχος δείξει μια τέλεια καρδιά είναι σχεδόν αδύνατον το παιδί σας να πάσχει από κάποιο σύνδρομο!!! Ψαχτείτε λίγο παραπάνω!! Δεν είναι η αμνιοπαρακέντηση η αρχή και το τέλος!!!

 

 

*εξωσωματική=εκ παραδρομής ήθελα να πω αμνιοπαρακέντηση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά δε θα μπορούσα να ζήσω με αυτή τη γνώση!!! Είναι πολύ σκληρό!!! Και δεν είναι θέμα αγαθοεργίας!!! Είναι θέμα συνείδησης!!!Κανένας άνθρωπος δε θέλει να βλέπει το παιδί του να υποφέρει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα!!! Σε καμία περίπτωση δε θα κοιμόμουν ήρεμα αν ήξερα ότι χάθηκε ένα αγγελούδι μου επειδή εγώ έκανα χωρίς λόγο αμνιοπαρακέντηση. Τα κριτήρια αυτά τα βλέπω μονομερή και φοβικά!!!
Δεν άντεξες να μην απαντήσεις ξανά, ε; :lol:

 

Ο καθένας με την άποψή του τελικά. Δεν είναι δυνατόν να διαφωνήσεις σε θέματα συνείδησης.

 

Αλήθεια, εσύ τι γνώσεις έχεις που θεωρείς ότι τα ξέρεις καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον, και από τους γιατρούς ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειναι ενα θεμα που η καθεμια εχει την δικη της αποψη.εγω εχω γεννησει δυο παιδια χωρις αμνιο και την μικρη μου κανοντας αμνιο λογω ηλικιας. υπαρχει το ρισκο στην εξεταση αλλα οπως το ξαναειπα οταν εισαι εγκυος ολα ειναι ρισκο ακομα και οταν περπατας.τι θα κανεις θα κλειστεις στο σπιτι γιατι κινδυνευεις? οχι . η εξεταση αυτη ειναι ενα ρισκο αλλα μονο που ξερεις οτι ολα ειναι οκ φτανει. κανεις αυτο που θα σου πει ο γιατρος δεν θεωρω οτι πρεπει να ειμαστε υπερ η κατα. δεν ειναι απαραιτητο οτι επειδη η αυχενικη η β επιπεδου και οι εξετασεις αιματος ειναι καλες τοτε ολα ειναι καλα.υπηρξε περιπτωση που ενω ολα αυτα ηταν οκ η κοπελα επεμενε για αμνιο και οταν την εκανε βρεθηκε προβλημα και τερματιστηκε η κυηση. σκεφτειτε να μην την εκανε. αλλα αυτα ολα ειναι δικη μου αποψη και η καθεμια εχει την δικη της. απλως βλεπω οτι maggie εχεις την δικη σου αποψη ομως δεν δεχεσαι τις γνωμες των αλλων. καμια δεν ειπε οτι πρεπει να κανουν αμνιο αλλα οτι ειναι αποφαση της καθε κοπελας.:-)

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, ο καθένας λέει την γνώμη του και είναι σεβαστή. Προς τι αυτός ο τσακωμός; Εξάλλου για αυτό είμαστε εδώ, για να ανταλλάσουμε απόψεις και εμπειρίες και η καθεμία να πράττει όπως νομίζει.

Εγώ έχω και άλλη μια ερώτηση: η εμβρυική καρδιογραφία πότε γίνεται; Είναι υποχρεωτική ή γίνεται μόνο άμα βρεθεί κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Άσε μας βρε Ster να τσακωθούμε με την ησυχία μας :P

 

Δεν ξέρω κανέναν που να έχει κάνει εμβρυική καρδιογραφία. Υποψιάζομαι ότι γίνεται μόνο όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Σίγουρα δεν είναι υποχρεωτική.

 

Δες και εδώ: http://greekmoms.blogspot.com/2011/01/blog-post.html

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω δεν την ξερω αυτη την εξεταση εκτος και αν μου την εκανε ο γιατρος μου και δεν μου ειπε πως την λενε γιατι ηταν πολυ απαιτητικος στις εξετασεις. :confused:

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια τοσος λογος για μια εξεταση που ειναι και αυτη στα πλαισια των εξετασεων οχι σιγουρα στις υποχρεωτικες.εμεις απο την μερια μας διχαστηκε οταν ηρθε η ωρα να την κανουμε και επιλεξαμε πως αν ειναι να δειξει κατι θελαμε να το γνωριζουμε.σιγουρα παιζει ρολο η εμπιστοσυνη απεναντι στον γιατρο και διαφοροι αλλοι παραγοντες οπως η κληρονομικοτητα.τιποτε δεν ειναι σιγουρο ουτε και εξασφαλιζει ενα υγιες μωρακι αλλα δινει απαντησεις σε μεγαλο μερος.λειτουργησαμε με το ενστικο μας...

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

Άσε μας βρε Ster να τσακωθούμε με την ησυχία μας :P

 

Δεν ξέρω κανέναν που να έχει κάνει εμβρυική καρδιογραφία. Υποψιάζομαι ότι γίνεται μόνο όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Σίγουρα δεν είναι υποχρεωτική.

 

Δες και εδώ: http://greekmoms.blogspot.com/2011/01/blog-post.html

 

το ηχοκαρδιογράφημα του εμβρύου δεν το κάνουν προληπτικά όλες οι έγκυες, αλλά συστήνεται σε όσες έχουν εύρημα μονήρους ομφαλικής αρτηρίας, για να αποφύγουν ακριβώς την αμνιοπαρακέντηση και τους κινδύνους της. Αν εκεί βρεθεί κι άλλο εύρημα, συστήνεται περαιτέρω έλεγχος για να διαπιστωθεί αν το έμβρυο πάσχει από κάποιο σύνδρομο, αν δεν βρεθεί κάποιο πρόβλημα στην καρδιά, στη συντριπτική πλειοψηφία το έμβρυο είναι υγιές και η αμνιοπαρακέντηση συστήνεται μόνο αν το ζητούν οι γονείς για να καθησυχαστούν.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω ξερω οτι η αμνιο γινεται μονο αν ειναι απαραιτητη και μονο αν ζητηθει τοτε αυτο που λεω εγω ειναι οποια θεωρει οτι πρεπει να την κανει παντα συμφωνα με το γιατρο της τοτε ειναι δικαιωμα της.:-D

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω κανει υπερηχο καρδιας προληπτικα κ το εχω ψαξει πολυ το θεμα η εξεταση αυτη ειναι ολοκαινουργια και οσο περναει ο καιρος θα την κανουν σχεδον ολες εντελως προληπτικα κ χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα.Εξαρταται απο το γιατρο.Δεν ειναι υποχρεωτικη αλλα επειδη δειχνει με μεγαλη λεπτομερεια την λειτουργια κ τον σχηματισμο της καρδιας την κανουν οι περισοτερες κ οσο περναει ο καιρος θα την κανουν ολες γιατι υπαρχουν πολυ γιατροι που δεν την προτεινουν ακομη.

 

Επισης ο υπερηχος αυτος προτεινεται κ πριν την αμνιοπαρακεντηση διοτι τα περισοτερα παιδια με συνδρομο εχουν σοβαρα καρδιακα προβληματα εκτος απο καποιες εξαιρεσεις.Ετσι μου ειχε πει η γιατρος που το κανει κ θεωρειται απο τις καλυτερες.Τις περισοτερες φορες εαν η εξεταση ειναι καλη δεν προχωρας στην αμνιο.Εκτος εαν υπαρχουν κ αλλα σοβαρα ευρηματα.Γινεται σε ολα τα μαιευτηρια κ κοστιζει 120 ευρω.Εγω τον εκανα προληπτικα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...