Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

δεν κοιμαται η ιατρος μας και θα την ρωτησουμε και κατι αλλο- τι γινετε με το τις γυναικες που ηδη εχουν συσπασεις και τους λενε να κανουν αμνιο για διαφορους λογους(ηλικια, κυστεις χοριακων πλεγματων, υπερηχογενες εντερο). τα ποσοστα αποβολων αυξανονται? δινουν φαρμακα προληπτικα?

παντως και εγω πιστευω οτι παραγινονται οι αμνιο και μαλλον αυτο γινεται απο ανασφαλεια και για διαφορους γνωστους λογους.

α, το ποσοστα γεννησεις παιδιων με Down ειναι πιο ψηλα στις μικρες ηλικιες- πως εξηγειται?

 

1) συσπάσεις στο 2ο τρίμηνο και στο 3ο τρίμηνο (οι λεγόμενες Braxton-Hicks) είναι φυσιολογικές εφόσον είναι ακανόνιστες και δεν είναι ρυθμικές. Δεν οδηγούν σε πρόωρο τοκετό και δεν χρειάζονται ανάπαυση ούτε φάρμακα. Σε περίπτωση αμφιβολίας γίνεται μέτρηση τραχήλου κολπικά και αν ο τράχηλος είναι μακρύς, τις ξεχνάμε. Ως εκ τούτου δεν είναι αντένδειξη για άμνιο

2) η ηλικία της γυναίκας από μόνη της ή οι κύστεις χοριακών πλεγμάτων από μόνες τους δεν είναι ένδειξη για αμνιο. Όταν υπάρχουν από 2 ευρήματα (δείκτες) και πάνω ή κάποια σοβαρή ανωμαλία, υπάρχει ένδειξη για άμνιο. Το υπερηχογενές έντερο είναι ξεχωριστή περίπτωση γιατί εκτός απο την πιθανότητα για Down αυξάνει και την πιθανότητα κυστικής ίνωσης. Η πάθηση αυτή διαγιγνώσκεται με μεγαλύτερη σιγουριά με άμνιο.

3)τα ποσοστά αποβολών αυξάνονται σε έμβρυα που πάσχουν πραγματικά (και όχι επειδή έχουν μόνο ένα δείκτη)

4)στην πραγματικότητα η άμνιο δεν χρειάζεται προληπτική αντιβίωση αν γίνει υπό σωστές προυποθέσεις. Στην Ελλάδα δίνεται για να μην ''στραβώσει'' η γυναίκα που έχει ακούσει από τις φίλες της ότι ''πρέπει να πάρει''.Αντιβιώσεις δίνουμε στη χώρα μας και για το απλό κρυολόγημα...

5)σύμφωνα με το μοντέλο της αυχενικής διαφάνειας άμνιο γίνεται υποχρεωτικά στο 5% των γυναικών. Αν προσθέσουμε και τα τυχόν διάφορα ευρήματα στο β' επιπέδου, ένα λογικό νούμερο είναι στο 10% των γυναικών.

6) οι νέες γυναίκες κάνουν κατά μέσο όρο περισσότερα παιδιά και άρα έχουν ΣΥΝΟΛΙΚΑ μεγαλύτερες πιθανότητες να γεννήσουν παιδί με Down. Οι μεγάλης ηλικίας γυναίκες έχουν ΑΤΟΜΙΚΑ μεγαλύτερη πιθανότητα αλλά συνολικά γεννούν λιγότερα παιδιά. Aυτός είναι και ο βασικός λόγος που η ηλικία της μητέρας δεν αποτελεί ακριβή προγνωστικό δείκτη και με την πάροδο των ετών οδήγησε στην ανάπτυξη της εξέτασης της αυχενικής διαφάνειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι! Ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις απαντήσεις σας.

Θα ήθελα να δώσω κάποιες διευκρινίσεις στο αρχικό μου e-mail που άνοιξε αυτή τη συζήτηση...

 

[α] Την εξέταση (αυχενική διαφάνεια & PAPP-A) την έκανα σε πιστοποιημένους από το το FMF (Fetal Medicine Foundation) γιατρούς. Και λέω "γιατρούς" και όχι "γιατρό", γιατί την εξέταση την επανέλαβα για να είμαι 100% σίγουρη. Και τις 2 φορές τα αποτελέσματα βγήκαν γύρω στο 1:4300 για σύνδρομο Down. Οι άλλες τρισωμίες βγήκαν περίπου 1:10.000 και 1:35.000 και τις 2 φορές. Μιλάω για συνδυασμένες πιθανότητες, όπου έχει συνυπολογιστεί και η PAPP-A και η ηλικία μου (36 χρονών). Τα νούμερα είναι αδιαμφισβήτητα μικρά για να ανησυχώ.

 

[β] Ο κίνδυνος της αμνιοπαρακέντησης δεν είναι μόνο η αποβολή αλλά και λοιμώξεις ή πρόωρος τοκετός. Και δεν έχει να κάνει μόνο με το αν ο γιατρός είναι έμπειρος ή όχι

(όπως πολύ σωστά αναφέρει η φίλη η mariob). Έχει να κάνει και με το πως αντιδρά ο κάθε οργανισμός.

 

[γ] Ο γιατρός μου μου συστήνει να μην την κάνω, καθώς οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές και δεν υπάρχουν ενδείξεις που να οδηγούν σε μία τέτοια απόφαση.

 

[δ] Γνωρίζω ότι η αμνιοπαρακέντηση δεν βρίσκει τα πάντα, έχει όμως ακρίβεια διάγνωσης ~ 99% για το σύνδρομο down (και χαμηλότερο ποσοστό για άλλα σύνδρομα) σε σχέση με την αυχενική & PAPP-A που μαζί αγγίζουν το 85%-90%. Εδώ έγκειται ο προβληματισμός μου "να την κάνω ή να μην την κάνω?"

 

[ε] Η ηλικία κανονικά από μόνη της δεν αποτελεί ένδειξη αναγκαιότητας της αμνιοπαρακέντησης, ωστόσο σε πολλές πηγές στο internet βρήκα το αντίθετο (ότι δηλ. από μόνη της η ηλικία μπορεί και να αποτελεί ένδειξη). Και πάλι εδώ έγκειται ο προβληματισμός μου "να την κάνω ή να μην την κάνω?"

 

Πάντως, σίγουρα πιστεύω ότι είναι πολύ πιο αξιόπιστη εξέταση για διάγνωση του συνδρόμου down όπως και πολλών άλλων χρωμοσωμικών ανωμαλιών, ωστόσο δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να το ρισκάρει κανείς (για αποβολή και άλλες επιπλοκές της κύησης) όταν το ποσοστό του ρίσκου είναι 1:200 (δηλ ~0,5%) σε σχέση με τα ποσοστά για το σύνδρομο down που είναι κατά πολύ χαμηλότερα (π.χ. 1:4300 στην περίπτωσή μου).

 

Και σίγουρα η απόφαση της κάθεμίας μας είναι καθαρά προσωπική. Απλά, ανταλλάσσουμε απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά όσες είστε πάνω από 35 χρόνων διαβάστε αυτό το ενδιαφέρον άρθρο που εξηγεί τους λόγους ο Νικολαϊδής που δεν είναι απαραίτητο να κάνει αμνιοπαρακέντηση ακόμα και μία γυναίκα 35 χρόνων! Δεν είναι όλα τόσο απόλυτα! Χρειάζεται σκέψη και σύνεση!!

 

http://www.alitheiaportal.com/alitheia/koinonia/goeteutike-istoria-tou-kuprou-nikolaide.html

Δεν κατάλαβα που ακριβώς στο άρθρο εξηγεί γιατί δεν χρειάζεται να κάνουν όλες πάνω Από 35. Είναι ολόκληρο το αρθρο;

Συμφωνώ είναι υπερβολή να κάνουν όλες υπαρχει ομως και ο παράγοντας peace of mind , και αν ειναι να τρελαθεις Από την αγωνία μέχρι να γεννήσεις τότε ίσως να αξίζει το ρίσκο.

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα online το εγχειρίδιο εκπαίδευσης των γιατρών που πιστποιουντα για αυχενικη διαφάνεια Από το foetal medicine foundation.http://http://www.fetalmedicine.com/fmf/FMF-greek.pdf

http://www.fetalmedicine.com/fmf/FMF-greek.pdf

Αν δεν δουλέψει πάτε σε αυτήν την διεύθυνση http://http://www.fetalmedicine.com/fmf/online-education/01-11-136-week-scan/

http://www.fetalmedicine.com/fmf/online-education/01-11-136-week-scan/

και επιλέγετε να σας το κατεβάσει στα ελληνικά.

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα online το εγχειρίδιο εκπαίδευσης των γιατρών που πιστποιουντα για αυχενικη διαφάνεια Από το foetal medicine foundation.http://http://www.fetalmedicine.com/fmf/FMF-greek.pdf

http://www.fetalmedicine.com/fmf/FMF-greek.pdf

Αν δεν δουλέψει πάτε σε αυτήν την διεύθυνση http://http://www.fetalmedicine.com/fmf/online-education/01-11-136-week-scan/

http://www.fetalmedicine.com/fmf/online-education/01-11-136-week-scan/

και επιλέγετε να σας το κατεβάσει στα ελληνικά.

 

Αφού λοιπόν το βρήκες, κάπου μέσα αναφέρει ότι αν χρησιμοποιήσουμε μόνο την ηλικία σαν κριτήριο, τότε το ποσοστό ανίχνευσης για Down είναι περίπου 30%. Γι' αυτό αναπτύχθηκε η μέθοδος της αυχενικής που ανεβάζει το ποσοστό στο 70% και μαζί με το ΡΑΡΡ-Α στο 90%. Αυτό σημαίνει ότι οι πιθανότητες που υπολογίζονται (πχ 1/4300 της φίλης Dayra) είναι κατά 90% ακριβείς, ενώ υπάρχει και 10% πιθανότητα να είναι υψηλότερες ή χαμηλότερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

Εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση όταν ήμουν έγκυος και η ηλικία μου ήταν 36 χρόνων. Οι εξετάσεις της αυχενικής διαφάνειας ήταν καλές καθώς και η ΡΑΡΡ-Α έτσι δεν υπήρχε άμεσα λόγος να προχωρήσω στην αμνιοπαρακέντηση.

Όμως ήθελα να είμαι απολύτως σίγουρη ότι έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου για να διαγνώσω κάποια βλάβη του εμβρύου. Μετά από συζήτηση που είχαμε με τον άντρα μου αποφασίσαμε να προχωρήσουμε διότι ακόμα και εάν κάτι πήγαινε στραβά θα ήταν κάτι που θα το αντιμετωπίζαμε ενώ ένα παιδί με σύνδρομο down είναι κάτι πολύ σοβαρό που αλλάζει τις ζωές μας από τη μιά στιγμή στην άλλη.

Εφ'όσον ο γιατρός δεν συστήνει άμεσα την εξέταση τότε είναι καθαρά προσωπικό σας θέμα για το τι θέλετε να ακολουθήσετε. Τώρα όσο για τους κινδύνους σίγουρα το 1% είναι μια υπολογίσιμη μονάδα αλλά από ότι διάβασα σε διάφορα ιατρικά site οι αποβολές μετά την εξέταση αφορούν συνήθως έμβρυα που θα παρουσίαζαν ή είχαν πρόβλημα.

Βέβαια εάν κάνεις την εξέταση να σιγουρευτείς ότι θα πας σε εξειδικευμένο ιατρικό κέντρο και να προσπαθήσεις να έχεις θετική ενέργεια και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Φίλη froufroudaki, έχεις δίκιο σε αυτό που λες, ότι δηλ: "ακόμα και εάν κάτι πήγαινε στραβά θα ήταν κάτι που θα το αντιμετωπίζαμε ενώ ένα παιδί με σύνδρομο down είναι κάτι πολύ σοβαρό που αλλάζει τις ζωές μας από τη μιά στιγμή στην άλλη".

 

Σκέψου όμως και την περίπτωση που το παιδί δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα και δημιουργείται πρόβλημα μόνο και μόνο λόγω της άμνιο? Και δε νομίζω ότι οι επιπλοκές παρουσιάζονται μόνο σε έμβρυα που έτσι κι αλλιώς έχουν πρόβλημα, αλλά και σε υγιή έμβρυα (όπως άλλωστε πολύ σωστά αναφέρει ο κ. Κύπρος Νικολαϊδης). Αυτό είναι το μέγα δίλημμα. Ρισκάρεις το υγιές μωράκι σου? Δεν είναι εύκολη απόφαση.

 

Εξάλλου, να ρωτήσω και κάτι άλλο: Πόσες από εσάς που έχετε κάνει αμνιοπαρακέντηση ή πόσες από τις γνωστές/ φίλες/ αδερφές/ κουμπάρες σας που έχουν κάνει αμνιοπαρακέντηση (σημειωτέον με καλά -χαμηλά- ποσοστά αυχενικής & PAPP-A) βρήκατε πρόβλημα? Δηλ. πόσες ήσασταν στο 10% που δεν ανιχνεύει αυτή εξέταση?

 

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά θεωρώ ότι η συντριπτική πλειοψηφία, μην πω όλες, έχουν άριστα αποτελέσματα αμνιοπαρακέντησης. Ξαναλέω, αναφέρομαι στις εγγυούλες που είχαν καλά αποτελέσματα αυχενικής & PAPP-A και ΟΧΙ σε αυτές που η αυχενική/ PAPP-A έδωσαν κάποιες ενδείξεις, οπότε και για αυτό προχώρησαν σε άμνιο.

 

Ξαναλέω ότι η απόφαση είναι καθαρά προσωπική. Μπράβο σε αυτές που παίρνουν το ρίσκο της εξέτασης και μπράβο και σε αυτές που παίρνουν το ρίσκο της μη διαξαγωγής της εξέτασης.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι? Τι νοημα εχει να γινει η αμνιο στις 31 εβδομαδες? Εαν οντως κατι εχει το μωρο τι γινεται μετα?

Μην ξεχναμε οτι πολλα προωρακια που ζουν αναμεσα μας εχουν γεννηθει σε αυτη την εβδομαδα. Ειναι βιωσιμο το μωρο.

Εαν δεν μας αρεσει το αποτελεσμα, απλα το στελνουμε πισω?

(Δεν ειναι ειρωνεια, αλλα πραγματικη απορια!!! ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα που ακριβώς στο άρθρο εξηγεί γιατί δεν χρειάζεται να κάνουν όλες πάνω Από 35. Είναι ολόκληρο το αρθρο;

Συμφωνώ είναι υπερβολή να κάνουν όλες υπαρχει ομως και ο παράγοντας peace of mind , και αν ειναι να τρελαθεις Από την αγωνία μέχρι να γεννήσεις τότε ίσως να αξίζει το ρίσκο.

 

Διάβασε 3 παραγράφους πριν από το τέλος! Λέει ξεκάθαρα γιατί αμνιοκέντηση από τα 35;

Είπαμε ότι το θέμα είναι προσωπικό. Άλλη γυναίκα όπως λες κι εσύ δεν μπορεί να πεθάνει από την αγωνία μέχρι να γεννήσει! οκ το καταλαβαίνω, αλλά η πιθανότητα να έχει κάτι το παιδί καμιά φορά είναι μικρότερη από το να χαθεί ένα υγιές! Είναι απλά μαθηματικά! Γι αυτό έχουμε τους υπερήχους υγείας, για να ψάχνουμε για σημάδια!

Και το ξαναλέω, δυστυχώς, ούτε η αμνιοπαρακέντηση δεν μπορεί να μας εξασφαλίσει την υγεία του παιδιού μας! Μέχρι να γεννηθεί, να πάρει ανάσα και για να μην πω μέχρι να πάει 1 έτους να δούμε ότι αναπτύσσεται σωστά η κινητικότητά του και η ομιλία του κάθε γονέας έχει αγωνία! Μακάρι να είχαμε έναν μαγικό τρόπο να μας εξασφάλιζε 100% την υγεία του παιδιού μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση όταν ήμουν έγκυος και η ηλικία μου ήταν 36 χρόνων. Οι εξετάσεις της αυχενικής διαφάνειας ήταν καλές καθώς και η ΡΑΡΡ-Α έτσι δεν υπήρχε άμεσα λόγος να προχωρήσω στην αμνιοπαρακέντηση.

Όμως ήθελα να είμαι απολύτως σίγουρη ότι έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου για να διαγνώσω κάποια βλάβη του εμβρύου. Μετά από συζήτηση που είχαμε με τον άντρα μου αποφασίσαμε να προχωρήσουμε διότι ακόμα και εάν κάτι πήγαινε στραβά θα ήταν κάτι που θα το αντιμετωπίζαμε ενώ ένα παιδί με σύνδρομο down είναι κάτι πολύ σοβαρό που αλλάζει τις ζωές μας από τη μιά στιγμή στην άλλη.

Εφ'όσον ο γιατρός δεν συστήνει άμεσα την εξέταση τότε είναι καθαρά προσωπικό σας θέμα για το τι θέλετε να ακολουθήσετε. Τώρα όσο για τους κινδύνους σίγουρα το 1% είναι μια υπολογίσιμη μονάδα αλλά από ότι διάβασα σε διάφορα ιατρικά site οι αποβολές μετά την εξέταση αφορούν συνήθως έμβρυα που θα παρουσίαζαν ή είχαν πρόβλημα.

Βέβαια εάν κάνεις την εξέταση να σιγουρευτείς ότι θα πας σε εξειδικευμένο ιατρικό κέντρο και να προσπαθήσεις να έχεις θετική ενέργεια και όλα θα πάνε καλά.

 

Συμφωνω απολυτα με το Froufroudaki. Αυτη η αποφαση ειναι καθαρα προσωπικη εγω οταν το εκανα δεν ρωτησα κανενος την αποψη γιατι αν συνεβαινε κατι με το παιδι μου μονη μου θα ανεβαινα το γολγοθα!!! Ο δικος μου γιατρος το εκρινε απαραιτητο λογω ηλικιας και ο εμβρυολογος που μου εκανε την εξεταση μου ειπε οτι ο μεγαλυτερος κινδυνος αποβολης ειναι την ωρα της ληψης του υγρου μετα οι πιθανοτητες μειωνονται. Επισης με ενημερωσε οτι οταν ηταν στη Αγγλια εκει συνεστηναν στις γυναικες μετα την εξεταση να κινουνται κανονικα και να κανουν οποιαδηποτε δραστηριοτητα.Βεβαιως εγω εμεινα 1 ημερα στο κρεβατι γιατι ετσι εκρινα οτι ηταν σωστο.Απο την αλλη δεν εχω ακουσει για αποβολη η' επιπλοκες κατα την διαρκεια ή μετα την αμνιοπαρακεντηση.Ευχομαι οποια αποφαση και να παρεις να ειναι η σωστη και να κανεις ενα υγιες μωρακι και να εισαι εσυ καλα!!!

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού λοιπόν το βρήκες, κάπου μέσα αναφέρει ότι αν χρησιμοποιήσουμε μόνο την ηλικία σαν κριτήριο, τότε το ποσοστό ανίχνευσης για Down είναι περίπου 30%. Γι' αυτό αναπτύχθηκε η μέθοδος της αυχενικής που ανεβάζει το ποσοστό στο 70% και μαζί με το ΡΑΡΡ-Α στο 90%. Αυτό σημαίνει ότι οι πιθανότητες που υπολογίζονται (πχ 1/4300 της φίλης Dayra) είναι κατά 90% ακριβείς, ενώ υπάρχει και 10% πιθανότητα να είναι υψηλότερες ή χαμηλότερες.

 

Mariob μου, είναι πάνω από 90%, αγγίζει το 95-97% ακρίβειας σύμφωνα με τις έρευνες και πάντα αν πηγαίνει κάποια σε πιστοποιημένο γιατρό! 80-85% είναι μόνο η μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας!!!Άρα μιλάμε για ακόμα μεγαλύτερη αξιοπιστία! Σημαίνει στην πράξη ότι μπορεί να υποψιαστεί 9 στα 10 παιδιά με σύνδρομο ντάουν. Μένει λοιπόν το 1 το οποίο είναι αδύνατον να μην παρουσιάσει κάτι στη β επιπέδου -υπάρχουν 10δες δείκτες- ή στην καρδιά!Άρα είναι σχεδόν αδύνατον να γλιστρήσει το 1 στα 10 που δεν έχει βρεθεί στην αυχενική!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με το Froufroudaki. Αυτη η αποφαση ειναι καθαρα προσωπικη εγω οταν το εκανα δεν ρωτησα κανενος την αποψη γιατι αν συνεβαινε κατι με το παιδι μου μονη μου θα ανεβαινα το γολγοθα!!! Ο δικος μου γιατρος το εκρινε απαραιτητο λογω ηλικιας και ο εμβρυολογος που μου εκανε την εξεταση μου ειπε οτι ο μεγαλυτερος κινδυνος αποβολης ειναι την ωρα της ληψης του υγρου μετα οι πιθανοτητες μειωνονται. Επισης με ενημερωσε οτι οταν ηταν στη Αγγλια εκει συνεστηναν στις γυναικες μετα την εξεταση να κινουνται κανονικα και να κανουν οποιαδηποτε δραστηριοτητα.Βεβαιως εγω εμεινα 1 ημερα στο κρεβατι γιατι ετσι εκρινα οτι ηταν σωστο.Απο την αλλη δεν εχω ακουσει για αποβολη η' επιπλοκες κατα την διαρκεια ή μετα την αμνιοπαρακεντηση.Ευχομαι οποια αποφαση και να παρεις να ειναι η σωστη και να κανεις ενα υγιες μωρακι και να εισαι εσυ καλα!!!

 

Thanks Elen73 για τις ευχές!

Αν δε γίνομαι αδιάκριτη, πόσων χρονών ήσουν όταν την έκανες?

Την έκανες μόνο και μόνο λόγω ηλικίας ή υπήρξαν ενδείξεις σε κάποια εξέταση?

Επίσης, σε ποια εβδομάδα κύησης την έκανες?

Sorry για τον καταιγισμό ερωτήσεων :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα 31 μου την έκανα και ηθελα να είμαι σίγουρη , χωρίς ο γιατρός να μου την έχει συστήσει . Όμως θεωρώ ότι σε κάθε περίπτωση αν δεν το συστήνει ο γιατρός ο κάθενας πρεπει να αναλαβει την ευθυνη αυτης της σοβαρής απόφασης ....

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

εγω έκανα αμνιοπαρακέντηση και ημουν 35 και κατι. Τα αποτελέσματα της αυχενικής και του ppap-a ήταν 1/680 καi o γιατρός μου μου συνέστησε να μην την κάνω.

 

Εμένα όμως με ετρωγε η αγωνία και τελικά την έκανα. όλα πηγαν πολύ καλα. ο γιατρός που μου την έκανε ειναι 'αυθεντια'. με έκανε και ένιωσα σουπερ άνετα. τωρα ο μπέμπης μου είναι 3 μηνών.

 

Νομίζω Dayra ότι τα νουμερά σου είναι πολύ καλά! μην έχεις ανησυχείς! Αν έχεις θετική σκέψη και ηρεμία στο υπόλοιπο της εγκυμοσύνης, τότε μην την κάνεις.

αν παρα τα καλά σου νουμερα ανησυχεις, τότε θα μπορούσες να την κάνεις για να βελτιώσεις την ψυχολογία σου μεχρι το τέλος της εγκυμοσύνης.

 

Από αλλες γνωστές μου που την έκαναν, η αμνιο ήταν σαφής, δεν έιχαν δηλαδή αλλο αποτέλεσμα στην γέννα .

 

Ζωη, η αμνιο γίνεται νωρίς περι τα μεσα του 4ου και μετα, δηλ 17 εβδομ. δεν είναι το συνηθες να γίνεται την 31η εβδ, όπως εξηγησε η Alejandra.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα ρωτησω κατι? Τι νοημα εχει να γινει η αμνιο στις 31 εβδομαδες? Εαν οντως κατι εχει το μωρο τι γινεται μετα?

Μην ξεχναμε οτι πολλα προωρακια που ζουν αναμεσα μας εχουν γεννηθει σε αυτη την εβδομαδα. Ειναι βιωσιμο το μωρο.

Εαν δεν μας αρεσει το αποτελεσμα, απλα το στελνουμε πισω?

(Δεν ειναι ειρωνεια, αλλα πραγματικη απορια!!! ).

 

1) γνωρίζεις τι συμβαίνει και το ψάχνεις

2) προετοιμάζεσαι ψυχολογικά και πρακτικά με αποτέλεσμα να αποφεύγεται το σοκ μετά τη γέννηση και όλα όσα το ακολουθούν

3) έχεις δικαίωμα επιλογής αυτού που θεωρείς καλύτερο για εσένα και το έμβρυο (ανάλογα την κοσμοθεωρία του καθένα).

Link to comment
Share on other sites

Thanks Elen73 για τις ευχές!

Αν δε γίνομαι αδιάκριτη, πόσων χρονών ήσουν όταν την έκανες?

Την έκανες μόνο και μόνο λόγω ηλικίας ή υπήρξαν ενδείξεις σε κάποια εξέταση?

Επίσης, σε ποια εβδομάδα κύησης την έκανες?

Sorry για τον καταιγισμό ερωτήσεων :oops:

 

Την εκανα και ημουν 37 ετων δεν ειχα καμμια ενδειξη ολες ηταν οκ.Νομιζω οτι ημουν μεταξυ 22-23 εβδομαδας δεν θυμαμαι καλα.Στην κορη μου που ημουν 34 ετων οι αρχικες εξετασεις ηταν πολυ καλες και δεν εκανα αμνιοπαρακεντηση.Προς θεου δεν γινεσαι καθολου αδιακριτη και οτι αλλο θελεις να ρωτησεις ειμαι στην διαθεση σου!

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

.Και να την κάνεις ,πάλι πιθανότητες θα σου δώσουν...

 

Στην αμνιοπαρακέντηση δεν σου δίνουν πιθανότητες. Ειναι σαν εξέταση αίματος. Εξετάζουν το αίμα του πλακούντα ή το αμνιακό υγρό. Οι άλλες εξετάσεις που βασίζονται σε υπερηχογραφικά δεδομένα σου δίνουν πιθανότητες! Συνεκτιμώντας και την πιθανότητα αποβολής ίσως και τον οικονομικό παράγοντα μένει στην γυναίκα να αποφασίσει.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν μου πρότεινε η γιατρός να την κάνω κι ας είμαι 37. Ίσως φταίει ότι είναι 3ο παιδί + τα καλά νούμερα. Πάντως επειδή τη ρώτησα μου είπε ότι οι πιθανότητες να συμβεί κάτι κακό στην αμνιο είναι 1 στις 1000.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ειλικρινά σας ευχαριστώ όλες μία-προς-μία!

 

Ειλικρινά, μου έχετε φτιάξει την ψυχολογία! Οι συζητήσεις μέσα από το forum είναι πολύ βοηθητικές, ακόμη και όταν οι απόψεις διίστανται. Εξάλλου, αυτό χρειάζεται. Συζήτηση με ανταλλαγή διαφορετικών απόψεων, ώστε να διαμορφώσεις τη δική σου κρίση βάσει της προσωπικής σου περίπτωσης.

 

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, το έχω ρίξει στο διάβασμα. Πολύ διάβασμα. Θέλω να είμαι ενήμερη για το καθετί. Βιβλία, internet, forums (ελληνικά και αγγλικά), γενικότερα ό,τι πέφτει στο χέρι μου και ότι "αρπάζει" το χέρι μου, το μελετάω. Δεν είναι από άγχος. Είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα. Θέλω να ξέρω. Εμπιστεύομαι το γιατρό μου, αλλά έχω και γνώση των πραγμάτων σε κάποιο βαθμό ώστε να μπορώ να κάνω αποτελεσματικές συζητήσεις με το γιατρό μου.

 

Αφού λοιπόν το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα ΚΑΙ δεδομένης της σύστασης του γιατρού μου να μην την κάνω ΚΑΙ δεδομένης της θετικής σκέψης που έχω ΚΑΙ δεδομένων των αποτελεσμάτων της αυχενικής & PAPP-A (β' επιπέδου θα κάνω σε 2 μέρες), αποφάσισα να μην προβώ σε αμνιοπαρακέντηση.

 

Ωστόσο, το μόνο πράγμα που πραγματικά με έχει προβληματίσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΛΟΓΩ, είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των γνωστών & φίλων μου, την έχει κάνει, ασχέτως των καλών αποτελεσμάτων των άλλων εξετάσεων. Και σκέφτομαι: "μήπως εγώ κάνω κάτι λάθος?" Για αυτό και έγραψα αυτό το πρώτο post, για αυτό και ήθελα και τη δική σας γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Στην αμνιοπαρακέντηση δεν σου δίνουν πιθανότητες. Ειναι σαν εξέταση αίματος. Εξετάζουν το αίμα του πλακούντα ή το αμνιακό υγρό. Οι άλλες εξετάσεις που βασίζονται σε υπερηχογραφικά δεδομένα σου δίνουν πιθανότητες! Συνεκτιμώντας και την πιθανότητα αποβολής ίσως και τον οικονομικό παράγοντα μένει στην γυναίκα να αποφασίσει.

 

 

Φίλη ssttaa, ο οικονομικός παράγοντας είναι ο μόνος παράγοντας που δε με προβληματίζει και ούτε νομίζω ότι προβληματίζει κάποια από εμάς όταν πρόκειται για κάτι τόσο σημαντικό. Έχουμε δεν έχουμε, θα φροντίσουμε να τα βρούμε. Θα κόψουμε από τα κομμωτήρια και τα pedicure, δε θα πάρουμε τα καινούρια παπούτσια που μας "μπήκαν" στο μάτι, ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ...προκειμένου να το κάνουμε για το μωράκι μας. Το δίλημμα νομίζω ότι προκύπτει καθαρά από το ρίσκο της αποβολής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις τίποτα λάθος!

ισα -ίσα που προσπαθεις να κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου.

 

Μείνε σταθερή στην απόφαση που πηρες και ζησε με χαρα την εγκυμοσύνη σου. Ασε τους άλλους τι έκαναν. 'ο καθενας έχει τα δικά του διλήμματα.

 

Η μαια μου μου έλεγε: 'η μάνα και ψυχοσύνθεσή της δίνει μορφή στο παιδί της.'

 

Απόλαυσε αυτό που ζεις! πραττεις σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την elian. Kάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή! Όταν μιλάμε για πιθανότητες γενικά δεν μπορούμε να πούμε τι είναι το σωστό. Η πιθανότητα για αποβολή σου λέει είναι ελάχιστη. Αν σου τύχει όμως???? Το ίδιο ισχύει βέβαια και με την πιθανότητα για down.... Tελικά νομίζω πρεπει να τακτοποιήσεις μέσα σου την όποια απόφαση και να σκέφτεσαι μόνο θετικά!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις τίποτα λάθος!

ισα -ίσα που προσπαθεις να κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου.

 

Μείνε σταθερή στην απόφαση που πηρες και ζησε με χαρα την εγκυμοσύνη σου. Ασε τους άλλους τι έκαναν. 'ο καθενας έχει τα δικά του διλήμματα.

 

Η μαια μου μου έλεγε: 'η μάνα και ψυχοσύνθεσή της δίνει μορφή στο παιδί της.'

 

Απόλαυσε αυτό που ζεις! πραττεις σωστά!

 

 

Σε ευχαριστώ elian μου! :-P:-P:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Είμαι άνθρωπος των αριθμών και επειδή οι πιθανότητες να πάσχει το μωρό σου από χρωμοσωματικές ανωμαλίες είναι πολύ μικρότερες από την πιθανότητα επιπλοκών λόγω αμνιοκέντησης, δεν θα την έκανα.

Εγώ έκανα τροφοβλάστη (πιο παρεμβατική και άρα πιο επικίνδυνη από την αμνιο) γιατί είχαμε 1/4 πιθανότητα ασθενούς εμβρύου.

Αν είχα τις δικές σου πιθανότητες, δεν θα έκανα τίποτα!

Και είμαι 36 ετών, όταν έκανα τροφοβλάστη ήμουν 33, αλλά εμείς έχουμε γονιδιακό θέμα και όχι χρωμοσωματικό να εξαρτάται από την ηλικία.

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...