Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ουρολοίμωξη (& φαρμακευτικη αγωγή κατα την προσπάθεια σύλληψης)


Recommended Posts

Κορίτσια, βοήθεια!! Προσπαθώ και εγώ να κάνω παιδάκι αλλά όλα τα στραβά τυχαίνουν, τώρα μου εμφανίστηκε ξαφνικά μια ουρολοίμωξη από το πουθενά. Δεν θέλω να πάρω χάπια κτλ γιατί φοβάμαι μήπως κάποια είναι σπερματοκτόνα ξέρω εγώ.. (και έχω περιορισμένο χρόνο). Ξέρει κάποια αν υπάρχει κάποιος φυσικός τρόπος να την καταπολεμήσω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Στο παρελθόν ταλαιπωρήθηκα πολύ με ουρολοιμώξεις. Τη μοναδική φορά που προσπάθησα να αποφύγω την αντιβίωση, εξελίχθηκε σε πυελονεφρίτιδα και έμεινα μια βδομάδα στο κρεβάτι. Ο γιατρός σου τι λέει; Πάντως δε νομίζω να έχεις πρόβλημα στη σύλληψη, αφού ένα μήνα πριν μείνω έγκυος στο γιο μου είχα πάρει πάλι αντιβίωση λόγω ουρολοίμωξης. Περαστικά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, βοήθεια!! Προσπαθώ και εγώ να κάνω παιδάκι αλλά όλα τα στραβά τυχαίνουν, τώρα μου εμφανίστηκε ξαφνικά μια ουρολοίμωξη από το πουθενά. Δεν θέλω να πάρω χάπια κτλ γιατί φοβάμαι μήπως κάποια είναι σπερματοκτόνα ξέρω εγώ.. (και έχω περιορισμένο χρόνο). Ξέρει κάποια αν υπάρχει κάποιος φυσικός τρόπος να την καταπολεμήσω;

 

 

Η σωστη συμπεριφορα ειναι να πας στο γιατρο (παθολογο -ουρολογο) ΚΑΙ να ρωτησεις και το γυναικολογο που σε κουραρει (δεν ξερω αν κανεις εξωσωματικη ή απλά 'προσπαθειτε' με τον ανδρα σου).

 

Για να 'ανακουφιστεις' απο τους πονους/τσουξιμο κατα την ουρ@ση, μπορεις να πινεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ νερο (μεχρι σκασμου που λεμε) για να τρεχεις στο μπανιο ....

 

Γιατρος δεν ειμαι, αλλα απο οσο ξερω, η αντιβιωση δρα αποκλειστικα στα βακτηριδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Πίνοντας ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ έχεις πολύ καλές πιθανότητες να αποβάλλεις και το μικρόβιο μαζί με τα ούρα. ;) Έτσι την γλίτωσα εγώ κάποια στιγμή, που κατάλαβα ότι έχω συμπτώματα. (Ο γιατρός μου, μου είπε για το νερό και πράγματι έπιασε)

 

Δοκίμασε το, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Φυσικά όμως, συμβουλεύσου και τον γυναικολόγο σου για περαιτέρω αγωγή, ειδικά αν τα συμπτώματα δεν υποχωρούν. Εγώ ήμουν τυχερή. Με το νεράκι σταμάτησαν τα πάντα μέσα στην ίδια μέρα. :D

 

-----------------------------

Εναλλακτικά/Φυσικές Θεραπείες

Ουρολοίμωξη; Όχι, ευχαριστώ!

 

Οι καλύτερες φυσικές λύσεις για ένα πολύ συχνό πρόβλημα.

 

Ουρολόγος

Π(ι)είτε το νερό, νεράκι: Το 40% των ουρολοιμώξεων μπορούν να θεραπευτούν ακόμα και μόνο με την κατανάλωση μεγάλης ποσότητας νερού, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν απαιτείται και η συνδρομή ειδικού. Η κατανάλωση 2-3 λίτρων νερού καθημερινά προκαλεί διούρηση, η οποία «πλένει» διαρκώς την κύστη (έκπλυση). Εάν όμως υπάρξει υποτροπή, πρέπει να διερευνηθεί από τον ειδικό-ουρολόγο.

Ολόκληρο το άρθρο εδώ: http://www.preventionmag.gr/default.php?

pid=6&art_id=1930&supercat_id=5&nologin=1

 

----------------------------------------------

 

Διάφορα φάρμακα είναι διαθέσιμα για την ανακούφιση από τον πόνο μιας ουρολοίμωξης. Ένα μαξιλάρι θέρμανσης μπορεί επίσης να συμβάλει. Οι περισσότεροι γιατροί προτείνουν ότι πίνοντας άφθονο νερό βοηθά τον καθαρισμό του ουροποιητικού συστήματος των βακτηρίων. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, το καλύτερο είναι να αποφύγετε τον καφέ, αλκοόλ, και πικάντικα τρόφιμα.

Ολόκληρο το άρθρο εδώ: http://www.yesanswer.com/el/how-is-urinary-tract-infection-treated.html

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα. καταρχας να πανε ολα καλα στις προσπαθειες σου. κατα δευτερον εχω να προτινω κατι αλλα και παλι να το παρακολουθησεις το θεμα. μην επαναπαυθεις, δεν ξερω σιγουρα τ αποτελεσματα. λοιπον. σιγουρα αρκετο νερο οπως ειπανε και τα κοριτσια, πλυσεις με χαμομηλι και για 15 μερες θα πινεις νερο απο σταρι. εαν εχεις θερμο βρασε νερο ριξε στο θερμος λιγο σταρι και βαλε και το νερακι, την αλλη μερα πινε το νερο αυτο. καθε βραδυ να φτιαχνεις καινουριο. ευχομαι ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια χωρις να θελω να τρομαξω καμια σας η ουρολοιμωξη ειναι κατι που ΔΕΝ πρεπει να παιζεται παιχνιδια μαζι της. Ειναι ΠΟΛΥ επικυνδινη μιας και το βακτηριο που σας εχει μολυνει την ουρηθρα μπορει να μεταφερθει στην ουροδοχο κυστη και μετα στα νεφρα. Αν δε φτασει στα νεφρα τοτε εχετε πλεον οχι ουρολοιμωξη αλλα πυελονεφριτιδα η οποια καταπολεματε με ισχυρη αντιβιωση και πολυ συχνα σε νοσοκομειο. Το επαθε η μικρη μας και επαθε οξεια πυελονεφριτιδα και προσωρινη βλαβη στα νεφρα. ΜΗΝ παιζετε με την ουρολοιμωξη! Κρουω τον κωδωνα του κινδυνου!.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια χωρις να θελω να τρομαξω καμια σας η ουρολοιμωξη ειναι κατι που ΔΕΝ πρεπει να παιζεται παιχνιδια μαζι της. Ειναι ΠΟΛΥ επικυνδινη μιας και το βακτηριο που σας εχει μολυνει την ουρηθρα μπορει να μεταφερθει στην ουροδοχο κυστη και μετα στα νεφρα. Αν δε φτασει στα νεφρα τοτε εχετε πλεον οχι ουρολοιμωξη αλλα πυελονεφριτιδα η οποια καταπολεματε με ισχυρη αντιβιωση και πολυ συχνα σε νοσοκομειο. Το επαθε η μικρη μας και επαθε οξεια πυελονεφριτιδα και προσωρινη βλαβη στα νεφρα. ΜΗΝ παιζετε με την ουρολοιμωξη! Κρουω τον κωδωνα του κινδυνου!.....

Και εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολλα χρόνια με ουρολοιμωξεις και μονο με αντιβίωση έγινα καλά και μιλάω για φοβερούς πόνους ...

στα παιδιά πως καταλαβαίνουμε ότι έχουν ουρολοιμωξη ειδικά αν είναι μικρά ?

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολλα χρόνια με ουρολοιμωξεις και μονο με αντιβίωση έγινα καλά και μιλάω για φοβερούς πόνους ...

στα παιδιά πως καταλαβαίνουμε ότι έχουν ουρολοιμωξη ειδικά αν είναι μικρά ?

 

Δυσκολα ετσι την πατησαμε. Δεν μιλαγε και δεν ειναι και μικρη. Ειπε μιμι στο πιπι 4η μερα.......ηδη πολυ αργα. Βασικα εγω μετα απο αυτο που επαθα μολις δω αδικαιολογητο πυρετο ανευ λογου αμεσως κανω καλλιεργεια για να ειμαι σιγουρη

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια, το ξέρω ότι η ουρολοίμωξη είναι σοβαρό θέμα και έτσι πρέπει να αντιμετωπισθεί, αλλά είμαι πολύ απογοητευμένη, έχω βαρεθεί να μου συμβαίνουν όλα τα απίστευτα το ένα μετά το άλλο τώρα που αποφάσισα να προσπαθήσω και εγώ για ένα παιδάκι.. Θα ήθελα να ρωτήσω αν στα συμπτώματα της ουρολοίμωξης είναι και ο ερεθισμός στα χείλη, κάτι σαν φαγούρα, σαν πρήξιμο, σαν κάψα ( που με το νερό ειδικά το κρύο ανακουφίζει πολύ). Ολα αυτά μου θυμίζουν και λίγο μύκητες οπότε.. Και μύκητες; Και ουρολοίμωξη; Ή είναι όλα σημάδια της ουρολοίμωξης; Δεν το είχα πάθει ποτέ μου και δεν ξέρω. Πλύθηκα με ένα μπεταντίν φαρμακευτικό εξωτερικά και κάλμαρε κάπως. Επίσης ενώ στην αρχή ένιωθα τσούξιμο κατά την ούρηση, τώρα δεν νιώθω τίποτα. Θα πάω βέβαια να το ψάξω, δεν έχω και άλλη επιλογή, αλλά ας βοηθήσει όποια γνωρίζει κάτι.. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...