Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

Η χάλια ψυχολογία και η έλλειψη υπομονής οφείλονται σε εξωτερικά αίτια και δυστυχώς δεν μπορούν να διορθωθούν και μέρα με την μέρα προβλέπονται να χειροτερεύουν. Θα μπορούσα πιθανών να διαχειριστώ καλύτερα όλα τα παραπάνω εάν τουλάχιστον με άφηνε να την παρηγορήσω με αγκαλιά, χάδια.

Το δαγκώματα ξεκίνησαν πριν 6 μήνες όταν έβγαζε δόντια. Από ότι κατάλαβα αργότερα με δάγκωνε με μια αντανακλαστική κίνηση όταν τελείωνε ο θηλασμος, κατάπινε και άφηνε το στήθος. Δεν το κατάλαβα αμέσως ότι το έκανε καταλάθος, την μάλωσα για αυτό και μετά το έκανε επίτηδες. Μετά πολλά σταμάτησε να το κάνει επίτηδες (οπού πραγματικά εκείνη την περίοδο είχα απίστευτες πληγές στο στήθος) ενώ η αντανακλαστική παρέμεινε. Δεν έχουν όλα τα δαγκώματα την ίδια ένταση πάντα, ανάλογα με την περίοδο. Ας πούμε όταν βγάζει δόντι εντείνεται και υποθέτω και ανάλογα με την ψυχολογία της.

Είναι γενικά πολύ πεισματάρα

Τι είναι ο οστεοπαθητικος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η χάλια ψυχολογία και η έλλειψη υπομονής οφείλονται σε εξωτερικά αίτια και δυστυχώς δεν μπορούν να διορθωθούν και μέρα με την μέρα προβλέπονται να χειροτερεύουν. Θα μπορούσα πιθανών να διαχειριστώ καλύτερα όλα τα παραπάνω εάν τουλάχιστον με άφηνε να την παρηγορήσω με αγκαλιά, χάδια.

Το δαγκώματα ξεκίνησαν πριν 6 μήνες όταν έβγαζε δόντια. Από ότι κατάλαβα αργότερα με δάγκωνε με μια αντανακλαστική κίνηση όταν τελείωνε ο θηλασμος, κατάπινε και άφηνε το στήθος. Δεν το κατάλαβα αμέσως ότι το έκανε καταλάθος, την μάλωσα για αυτό και μετά το έκανε επίτηδες. Μετά πολλά σταμάτησε να το κάνει επίτηδες (οπού πραγματικά εκείνη την περίοδο είχα απίστευτες πληγές στο στήθος) ενώ η αντανακλαστική παρέμεινε. Δεν έχουν όλα τα δαγκώματα την ίδια ένταση πάντα, ανάλογα με την περίοδο. Ας πούμε όταν βγάζει δόντι εντείνεται και υποθέτω και ανάλογα με την ψυχολογία της.

Είναι γενικά πολύ πεισματάρα

Τι είναι ο οστεοπαθητικος?

 

Μήπως αντιλαμβάνεται την κακη ψυχολογια σου και την ένταση και αντιδρα με αυτόν τον τροπο;

Ο οστεοπαθητικος κάνει ένα είδος μασάζ στο μωρο "λύνοντας" συγκεκριμένα σημεία του κεφαλιού (λέγεται και κρανιοθεραπεια) και ας πούμε βοηθάει το μωρο να αποβάλει την ένταση (πχ απο το σαγονι). Πολλα προβλήματα θηλασμου έχουν λυθεί (κι αν δε λύθηκαν τουλάχιστον βελτιώθηκαν) έτσι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα για αυτή την ειδικότητα.

Πιθανών όταν ήταν νεογέννητο και είχε τόσα προβλήματα να είχα ζητήσει και μια τέτοια γνώμη.

Τώρα πλέον όπως είπα και πριν δυστυχώς δεν θέλω να συνεχίσω άλλο. Πιστεύω ότι στη φάση που είμαι τώρα ακόμα και εάν δεν υπήρχε θέμα με τα δαγκώματα να επιδίωκα να αποθηλάσω, σίγουρα θα είχα όμως πιο πολύ υπομονή.

Τι μπορώ να κάνω? Πώς να της εξηγήσω ότι πλέον δεν μπορεί άλλο η μαμά?

Χθες ενώ κάναμε τόσο ωραία κουβέντα το βράδυ τα ξέχασε όλα και μου σπάραζε την καρδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα για αυτή την ειδικότητα.

Πιθανών όταν ήταν νεογέννητο και είχε τόσα προβλήματα να είχα ζητήσει και μια τέτοια γνώμη.

Τώρα πλέον όπως είπα και πριν δυστυχώς δεν θέλω να συνεχίσω άλλο. Πιστεύω ότι στη φάση που είμαι τώρα ακόμα και εάν δεν υπήρχε θέμα με τα δαγκώματα να επιδίωκα να αποθηλάσω, σίγουρα θα είχα όμως πιο πολύ υπομονή.

Τι μπορώ να κάνω? Πώς να της εξηγήσω ότι πλέον δεν μπορεί άλλο η μαμά?

Χθες ενώ κάναμε τόσο ωραία κουβέντα το βράδυ τα ξέχασε όλα και μου σπάραζε την καρδιά.

 

Τι εννοείς είχε προβλήματα;

Σε ρωτάω γιατι αν απλα ειναι θέμα έντασης δεν χάνεις κατι να δοκιμασεις την οστεοπαθητικη!

 

Σίγουρα όσο σε πονάει, δεν μπορείς να έχεις σαφή εικόνα του τι θέλεις να κανεις και τι μπορείτε να κανετε απο κοινού για τον αποθηλασμο. Αν σταματησει αυτη η κατασταση εγω πιστευω οτι ολα θα ειναι διαφορετικα! Δεν μπορω να μην θαυμασω το οτι έφτασες να θηλαζεις τόσο καιρο ενω σε δαγκωνει!

 

Δοκίμασε την οστεοπαθητικη, όπως έγραψα δεν χάνεις κατι! Επίσης ίσως να βοηθούσε η ομοιοπαθητικη.

Δε θέλω να σε επηρεασω για να συνεχίσεις αλλα το θέμα ειναι οτι πιστεύω οτι θα ήταν πολυ διαφορετικές οι συνθήκες αν δε σε δαγκωνε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα για αυτή την ειδικότητα.

Πιθανών όταν ήταν νεογέννητο και είχε τόσα προβλήματα να είχα ζητήσει και μια τέτοια γνώμη.

Τώρα πλέον όπως είπα και πριν δυστυχώς δεν θέλω να συνεχίσω άλλο. Πιστεύω ότι στη φάση που είμαι τώρα ακόμα και εάν δεν υπήρχε θέμα με τα δαγκώματα να επιδίωκα να αποθηλάσω, σίγουρα θα είχα όμως πιο πολύ υπομονή.

Τι μπορώ να κάνω? Πώς να της εξηγήσω ότι πλέον δεν μπορεί άλλο η μαμά?

Χθες ενώ κάναμε τόσο ωραία κουβέντα το βράδυ τα ξέχασε όλα και μου σπάραζε την καρδιά.

 

Έχεις δοκιμάσει να εξηγήσεις στο παιδί ότι η έντασή σου προέρχεται από άλλες αιτίες και όχι από το ίδιο το παιδί; Ίσως το μωρό να αισθάνεται απόρριψη από την προσπάθεια αποθηλασμού μέσα στην όλη ένταση που επικρατεί και να θέλει επιβεβαίωση. Είναι πολύ πιθανό οι εξωτερικές εντάσεις να γίνονται αντιληπτές και από το παιδί και να αντιδρά κι αυτό με ένταση και γι' αυτό να αποζητά και τόσο έντονα το θηλασμό.

 

Πώς σκέφτεσαι να προχωρήσεις από δω και πέρα; Μπορείς να μειώσεις σταδιακά τους θηλασμούς ή αρνείσαι κάθε θηλασμό;

Έχεις δοκιμάσει το μέτρημα; Δηλαδή να προσφέρεις όταν ξυπνά και θέλει να θηλάσει αλλά μέχρι να μετρήσεις π.χ. ως το 10. Μπορεί το μωρό απλά να θέλει την παρηγοριά ή/και την επιβεβαίωση ότι προσφέρεσαι και να του αρκεί και το λίγο. Το να θηλάσεις για λίγο και να ηρεμήσει το μωρό άμεσα, ίσως σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις την κατάσταση με μεγαλύτερη ηρεμία. Στην πορεία μπορείς να προσφέρεις λίγο νεράκι και πολλή αγκαλιά. Σε κάθε περίπτωση θα βοηθήσει να το συζητήσεις από πριν.

 

Καταλαβαίνω ότι μετά από την τελευταία αντίδραση του παιδιού, η συζήτηση μπορεί να σου φαίνεται ότι δεν αποδίδει, αλλά πιστεύω ότι βοηθά κι ότι το μωρό τη χρειάζεται. Απλά είναι και γι' αυτό δύσκολο να αποδεχτεί γρήγορα τον αποθηλασμό. Χρειάζεται κι εκείνο κι εσύ λίγο χρόνο.

 

Είναι σημαντικό που μέσα στην ένταση που βιώνεις σκέφτεσαι πώς να το διαχειριστείς όσο καλύτερα μπορείς για το μωρό σου. Αυτό θα πρέπει να σου δίνει κουράγιο και πίστη στον εαυτό σου ότι τελικά θα βρεις τη λύση και θα τα καταφέρεις :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τους ημερήσιους θηλασμούς τους έκοψα σχετικά εύκολα λόγω δουλειάς. Όταν βέβαια είμαι σπίτι και θέλει να κοιμηθεί το μεσημέρι κλαίει και θέλει το στήθος παρόλο που συνήθως δεν το έχει αλλά την παρηγορώ λέγοντας ότι θα πιούμε γάλα το βραδύ πια και ακόμα έχει ήλιο και τέτοια.

Στην συνέχεια προσπάθησα να κόψω τους μεσονύχτιους θηλασμούς και να την ξεγελάσω με νεράκι καταρχήν γιατί συχνά με ενοχλεί ότι με χρησιμοποιεί σαν πιπίλα και κατά δεύτερο επειδή πολλές φορές όντως δίψαγε (ειδικά τώρα που αρχίζει να κάνει ζέστη) γιατί έπινε έπινε και όταν μειωνόταν η ροή θύμωνε, τσαντιζόταν, έκλεγε και τέτοια.

Αφού απέτυχα τους μεσονύχτιους (εάν και τώρα μπορεί όντως να πιει λίγο νερό ώστε να μην τσαντίζεται μετά με την ροή) είπα χθες να δοκιμάσω να την κοιμίσω χωρίς στήθος! Αποτυχία σκέτη!!!!

Σήμερα δεν ξέρω τι θα κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Τους ημερήσιους θηλασμούς τους έκοψα σχετικά εύκολα λόγω δουλειάς. Όταν βέβαια είμαι σπίτι και θέλει να κοιμηθεί το μεσημέρι κλαίει και θέλει το στήθος παρόλο που συνήθως δεν το έχει αλλά την παρηγορώ λέγοντας ότι θα πιούμε γάλα το βραδύ πια και ακόμα έχει ήλιο και τέτοια.

Στην συνέχεια προσπάθησα να κόψω τους μεσονύχτιους θηλασμούς και να την ξεγελάσω με νεράκι καταρχήν γιατί συχνά με ενοχλεί ότι με χρησιμοποιεί σαν πιπίλα και κατά δεύτερο επειδή πολλές φορές όντως δίψαγε (ειδικά τώρα που αρχίζει να κάνει ζέστη) γιατί έπινε έπινε και όταν μειωνόταν η ροή θύμωνε, τσαντιζόταν, έκλεγε και τέτοια.

Αφού απέτυχα τους μεσονύχτιους (εάν και τώρα μπορεί όντως να πιει λίγο νερό ώστε να μην τσαντίζεται μετά με την ροή) είπα χθες να δοκιμάσω να την κοιμίσω χωρίς στήθος! Αποτυχία σκέτη!!!!

Σήμερα δεν ξέρω τι θα κάνω!

 

Άρα έχει μείνει μόνο ο βραδινός θηλασμός για να κοιμηθεί;

Εντάξει, το μωρό χρειάζεται χρόνο για να συνηθίσει μια νέα κατάσταση. Κοιμάται στο αυτοκίνητο ή το καρότσι; Πολλοί γονείς κάνουν βόλτα το βράδυ για να κοιμηθεί το μωρό (έτοιμο με πυτζάμες) και μετά το βάζουν στο κρεββάτι.

Ή θα μπορούσες να δοκιμάσεις να θηλάσεις για λίγο, π.χ. ώσπου να τελειώσει το παραμύθι ή μέχρι να μετρήσεις μέχρι το 10/20 και μετά να υποσχεθείς π.χ. αγκαλίτσα και μασάζ.

Για το παιδί αυτός είναι ο τελευταίος θηλασμός. Μπορεί να χρειαστεί κάποιο διάστημα για να τον αποχωριστεί. Ίσως το να μειωθεί σε χρόνο και να αντικατασταθεί παράλληλα από μια άλλη εξίσου ευχάριστη ρουτίνα, που θα κρατάς μόνο για το βράδυ, να το βοηθήσει να κάνει τη μετάβαση.

Θα τη βρεις την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Είχε μείνει ο βραδινός και όλοι οι μεσονύχτιοι!

Κοιμάται στο αυτοκίνητο (όχι πάντα, πολλές φορές αντιστέκεται και κλαίει μέχρι να την πάρω αγκαλιά) αλλά μόλις την σηκώσεις για να την βάλεις στο κρεβάτι αναζητάει το στήθος.

Ξέχασα να σας πω ότι κοιμάται στο δικό μας κρεβάτι και όταν κλαίει πολύ, συχνά πυκνά μετά κάνει εμετό.

Το μωράκι μου χθες ενώ ξανακάναμε συζήτηση ότι τώρα ποια δεν θα πίνουμε γάλα από το στήθος αλλά από το ποτήρι και ήταν χαρούμενο γιατί μου έδειχνε ότι ήταν μεγάλη και σκαρφαλώνει κτλ όταν ήρθε η ώρα ξανά έκλεγε γοερά! Βέβαια ήταν καλυτέρα από χθες. Δεν ήθελε να την πάρω αγκαλιά αλλά δεχόταν χάδια στα ποδαράκια της… και στο τέλος μου είπες ότι είναι μωρό όχι κοπέλα, η ώρα είχε πάει 12 και ενέδωσα. Όλο το βραδύ σχεδόν ήμασταν συνδεδεμένες και δεν μου έδωσε ούτε μια δαγκωνιά!!! Το μωράκι μου το πιέζω πολύ και εγώ κάνω 1 βήμα μπροστά και 2 πίσω.

Ενώ στο γιο μου δεν είχα τίποτα δεδομένο με το θηλασμό και ευχόμουν μακάρι να μπορώ να τον θηλάσω λίγες μέρες, μετά μέχρι να σαραντίσω, μέχρι να φτάσω 3 μήνες κτλ και θήλασα 15 μήνες με ένα πολύ ομαλό αποθηλασμό έκανα το λάθος να θεωρήσω από την αρχή με την μικρή ότι θα θηλάσω τουλάχιστον το ίδιο και ότι θα αποθηλάσω το ίδιο εύκολα μετά. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Με την μικρή όταν ήταν 20 ημερών και σταμάτησε να τρώει εάν δεν είχα την προηγούμενη εμπειρία και δεν είχα ενημερωθεί από αυτό το forum (που πραγματικά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ) σίγουρα δεν θα είχα φτάσει ούτε τον μηνά!!!

Η μέθοδος με το μέτρημα δεν πιάνει δεν με αφήνει και επιμείνω δαγκώνει…

Link to comment
Share on other sites

Είχε μείνει ο βραδινός και όλοι οι μεσονύχτιοι!

Κοιμάται στο αυτοκίνητο (όχι πάντα, πολλές φορές αντιστέκεται και κλαίει μέχρι να την πάρω αγκαλιά) αλλά μόλις την σηκώσεις για να την βάλεις στο κρεβάτι αναζητάει το στήθος.

Ξέχασα να σας πω ότι κοιμάται στο δικό μας κρεβάτι και όταν κλαίει πολύ, συχνά πυκνά μετά κάνει εμετό.

Το μωράκι μου χθες ενώ ξανακάναμε συζήτηση ότι τώρα ποια δεν θα πίνουμε γάλα από το στήθος αλλά από το ποτήρι και ήταν χαρούμενο γιατί μου έδειχνε ότι ήταν μεγάλη και σκαρφαλώνει κτλ όταν ήρθε η ώρα ξανά έκλεγε γοερά! Βέβαια ήταν καλυτέρα από χθες. Δεν ήθελε να την πάρω αγκαλιά αλλά δεχόταν χάδια στα ποδαράκια της… και στο τέλος μου είπες ότι είναι μωρό όχι κοπέλα, η ώρα είχε πάει 12 και ενέδωσα. Όλο το βραδύ σχεδόν ήμασταν συνδεδεμένες και δεν μου έδωσε ούτε μια δαγκωνιά!!! Το μωράκι μου το πιέζω πολύ και εγώ κάνω 1 βήμα μπροστά και 2 πίσω.

Ενώ στο γιο μου δεν είχα τίποτα δεδομένο με το θηλασμό και ευχόμουν μακάρι να μπορώ να τον θηλάσω λίγες μέρες, μετά μέχρι να σαραντίσω, μέχρι να φτάσω 3 μήνες κτλ και θήλασα 15 μήνες με ένα πολύ ομαλό αποθηλασμό έκανα το λάθος να θεωρήσω από την αρχή με την μικρή ότι θα θηλάσω τουλάχιστον το ίδιο και ότι θα αποθηλάσω το ίδιο εύκολα μετά. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Με την μικρή όταν ήταν 20 ημερών και σταμάτησε να τρώει εάν δεν είχα την προηγούμενη εμπειρία και δεν είχα ενημερωθεί από αυτό το forum (που πραγματικά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ) σίγουρα δεν θα είχα φτάσει ούτε τον μηνά!!!

Η μέθοδος με το μέτρημα δεν πιάνει δεν με αφήνει και επιμείνω δαγκώνει…

 

Έχεις δίκιο, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Αυτό το μωρό σου φαίνεται να έχει μεγάλη ανάγκη από το θηλασμό, κυρίως σωματική αλλά και ψυχική. Λέω κυρίως σωματική, γιατί η περιγραφή που έκανες αρχικά με την εισαγωγή στις στερεές κλπ. αυτό δείχνει. Πιστεύω ότι γι' αυτό και αντιστέκεται τόσο πολύ στον αποθηλασμό.

 

Το ότι αναγνωρίζεις ότι την πιέζεις είναι σημαντικό γιατί μπαίνεις στη θέση του παιδιού σου και κάνεις πίσω όταν καταλαβαίνεις ότι πλέον δεν μπορεί να το διαχειριστεί. Αυτό είναι σημαντικό. Κατά τα άλλα, ο αποθηλασμός είναι και έτσι: ένα βήμα μπρος δύο πίσω...

 

Αν το μέτρημα δεν πιάνει, μπορείς να δοκιμάσεις το εξής: όταν καταλάβεις ότι πλέον πιπιλίζει και έχει σχεδόν κοιμηθεί, πίεσε ελαφρά με το δάχτυλό σου το σαγόνι του μωρού κάτω από τα χείλια του. Αν το πιάσιμό του (στο στήθος) είναι πλέον χαλαρό, θα ανοίξει το στόμα και θα σε αφήσει να τραβηχτείς. Κράτησε το δάχτυλό σου στη θέση αυτή για λίγο ακόμα.

Αν σφίγγει, δοκίμασέ το λίγο αργότερα.

Αν δεν πιάνει αυτό, δοκίμασε να βγάλεις απαλά το στήθος από το στόμα του (πάλι όταν πλέον πιπιλίζει και φαίνεται να έχει κοιμηθεί) με το μικρό σου δάχτυλο.

 

Καταλαβαίνω ότι ζορίζεσαι, σκέψου όμως ότι όσο πιο ήρεμη είσαι εσύ και σίγουρη ότι θα βρεις την άκρη, τόσο καλύτερα θα συνεργάζεται και το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχει αναφερθεί το μέτρημα ως το 10 ως μέθοδος αποθηλασμού...

Ο δικός μου το κατάλαβε και μόλις φτάσω στο 3 θυμώνει και με αρχίζει στις σφαλιάρες :lol:

 

:lol: Ναι, κι ο δικός μου το κάνεις αρκετές φορές ή λέει απλά "μαμά, όχι!" αλλά υπάρχουν και πολλές φορές που σταματάει μόνος του στο 3 και πάει να παίξει :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη εβδομαδα!!!η κορη μου 3 ετων θηλαζει ακομα πρωι μεσημερι βραδυ το προβλημα που προεκυψε ειναι πως εμεινα εγκυος και εχει αρχισει να ωμε ενοχλει ειδικα ομως το πρωι ξυπναει 5 η 6 ωρα συνηθως και για να ξανακοιμηθει θελει γαλα συνεχεια ομως 1 ωρα θα κοιμηθει μια ωρα θελει να πινει γαλα δεν το αντεχω πια ποναει η μεση μου και θελει να βρισκετε πανω μου οταν θηλαζει σημερα μου εκανε και σκηνη επι μια ωρα θηλαζε ανα δεκα λεπτα αφηνε το στηθος μονη της ερχοταν διπλα μου και μετα εκλαιγε!!!!!!! ολες οι προτασεις καλοδεχουμενες για αποθηλασμο καλοδεχουμενες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αν μπορεί κ'αποια πιο έμπειρη μανούλα να με βοηθήσει.

Είμαστε σε στάδιο αποθηλασμού εδώ και λίγες μέρες με το μωρό να είναι ενός έτους.

Η παιδίατρος μας που είναι και σύμβουλος θηλασμού ενώ τόσο καιρό΄με βοήθησε σε ότι απορία κι αν είχα μόλις της μίλησα για απογαλακτισμό ξαφνικά σφράγισε χείλη.Αν θέλεις κάντο μου είπε, δεν μου έδωσε καμία οδηγία, καμία συμβουλή ούτε καν για το αν πρηστεί το στήθος καθώς πέρασα 2 μαστίτιδες.Και γνωρίζοντας πως είμαι κατά του ελεγχόμενου κλάματος και γενικά δεν συμφωνώ με ακραίες μεθόδους μου λέει αν θες αστο να κλαίει.Δεν θέλω της λέω.Ε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Κατέληξα να ψάχνω στο ίντερνετ και να ρωτάω γνωστούς και αγνώστους.

Απογοητεύτηκα πολύ γιατί χρειαζόμουν κατανόηση και συμπαράσταση και κόβοντας τώρα γεύματα νιώθω αρκετά περίεργα, μεγάλη η αλλαγή τελικά.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ας πούμε το βράδυ που ξυπνάει δεν αντέξω και του δώσω στήθος για να κοιμηθεί θα είναι πισωγύρισμα?

Τι γάλα να του δώσω?Προς το παρόν απλά ελλατώνω γεύματα.

Να πιω φασκόμηλο και πότε.

 

Είναι κρίμα μια σύμβουλος θηλασμού να μη είναι διατεθιμένη να με βοηθήσει σε ένα κομμάτι του θηλασμού στο κάτω κάτω.:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι η καταλληλότερη να σε βοηθήσω μιας και ακόμα προσπαθώ να αποθηλάσω εδώ και τόσους μήνες την μικρή μου χωρίς μεγάλη πρόοδος (αλλά εγώ θεωρώ ότι αυτή είναι ειδική περίπτωση - όπως όλα τα θέματα με την μικρή μου).

Από την εμπειρία που έχω όμως μέχρι τώρα και από τον πρώτο παιδί που είχα εάν θέλεις έναν ομαλό αποθηλασμό πρέπει να δώσεις χρόνο στο μωράκι σου.

Προσπάθησε να αφαιρέσεις ένα γεύμα την φορά.

Στο πρώτο παιδί που ξεκίνησα να αποθηλάζω μετά το χρόνο κόβοντας 1 γεύμα την φορά εξηγώντας του γιατί. Πέρασαν 3 μήνες μέχρι να αποθηλάσω τελείως. Σε αυτή την χρονική περίοδο δοκίμαζα και διάφορα γαλατά (όλα όμως είχα απελπιστεί) μέχρι να βρω κάποιο το οποίο να το πίνει.

Και ναι εάν έχεις κόψει κάποιο γεύμα και κάποια στιγμή του ξαναδώσεις ναι είναι πίσω γύρισμα γιατί ακυρώνεις στην ουσία το λόγω που του είπες

π.χ εάν πεις ότι μετά το φαί δεν θα πίνουμε το μεσημέρι γαλατάκι γιατί είναι γεμάτη η κοιλίτσα μας και μετά από 2 φορές του ξαναδώσεις δεν θα καταλάβει γιατί μερικές φορές του στέρησες το αγαπημένο του φαγάκι. βεβαία εάν ήταν άρρωστο και δεν έτρωγε δεν θα ενδιέφερε για πίσω γυρίσματα…

Και ενώ ήθελα να αποθηλάσω και δεν ήθελα να κλαίει το παιδί μου θυμάμαι πόσο μου φάνηκε περίεργο τις πρώτες μέρες που κοιμόταν χωρίς το γαλατάκι του και χωρίς να τα αναζητάει πια!

Είναι μια δύσκολη περίοδος και για το παιδί αλλά και την μαμά.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αν μπορεί κ'αποια πιο έμπειρη μανούλα να με βοηθήσει.

Είμαστε σε στάδιο αποθηλασμού εδώ και λίγες μέρες με το μωρό να είναι ενός έτους.

Η παιδίατρος μας που είναι και σύμβουλος θηλασμού ενώ τόσο καιρό΄με βοήθησε σε ότι απορία κι αν είχα μόλις της μίλησα για απογαλακτισμό ξαφνικά σφράγισε χείλη.Αν θέλεις κάντο μου είπε, δεν μου έδωσε καμία οδηγία, καμία συμβουλή ούτε καν για το αν πρηστεί το στήθος καθώς πέρασα 2 μαστίτιδες.Και γνωρίζοντας πως είμαι κατά του ελεγχόμενου κλάματος και γενικά δεν συμφωνώ με ακραίες μεθόδους μου λέει αν θες αστο να κλαίει.Δεν θέλω της λέω.Ε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Κατέληξα να ψάχνω στο ίντερνετ και να ρωτάω γνωστούς και αγνώστους.

Απογοητεύτηκα πολύ γιατί χρειαζόμουν κατανόηση και συμπαράσταση και κόβοντας τώρα γεύματα νιώθω αρκετά περίεργα, μεγάλη η αλλαγή τελικά.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ας πούμε το βράδυ που ξυπνάει δεν αντέξω και του δώσω στήθος για να κοιμηθεί θα είναι πισωγύρισμα?

Τι γάλα να του δώσω?Προς το παρόν απλά ελλατώνω γεύματα.

Να πιω φασκόμηλο και πότε.

 

Είναι κρίμα μια σύμβουλος θηλασμού να μη είναι διατεθιμένη να με βοηθήσει σε ένα κομμάτι του θηλασμού στο κάτω κάτω.:(

 

 

Πόσες φορές θηλάζει το μωρό; Τρώει άλλα γεύματα, έχει αλλεργίες; Είστε όλη μέρα μαζί; Ποιος το προσέχει (και το ταΐζει), όταν λείπεις; Θέλεις/χρειάζεσαι να αποθηλάσεις σε συγκεκριμένο διάστημα; Πόσο ευέλικτη μπορείς να είσαι;

 

Αν ελαττώνεις γεύματα, χωρίς να δώσεις ξένο γάλα, θα πρέπει να προσέξεις τη διατροφή του μωρού, ώστε να μην χάσει αντίστοιχα θρεπτικά συστατικά.

 

Για τα πισωγυρίσματα, εξαρτάται από τη φιλοσοφία του καθενός, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι απόλυτο, ακόμη και αν σε κάποιους φαίνεται ότι δεν υπάρχει επιλογή (όταν δεν υπάρχει ανώτερη βία).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσες φορές θηλάζει το μωρό; Τρώει άλλα γεύματα, έχει αλλεργίες; Είστε όλη μέρα μαζί; Ποιος το προσέχει (και το ταΐζει), όταν λείπεις; Θέλεις/χρειάζεσαι να αποθηλάσεις σε συγκεκριμένο διάστημα; Πόσο ευέλικτη μπορείς να είσαι;

 

Αν ελαττώνεις γεύματα, χωρίς να δώσεις ξένο γάλα, θα πρέπει να προσέξεις τη διατροφή του μωρού, ώστε να μην χάσει αντίστοιχα θρεπτικά συστατικά.

 

Για τα πισωγυρίσματα, εξαρτάται από τη φιλοσοφία του καθενός, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι απόλυτο, ακόμη και αν σε κάποιους φαίνεται ότι δεν υπάρχει επιλογή (όταν δεν υπάρχει ανώτερη βία).

 

Ουσιαστικά θήλαζε 2 φορές τη μέρα για να κοιμηθεί.Μετά το βράδυ και από τα δύο στήθη και κατά τη διάρκεια της νύχτας όποτε ξυπνούσε δλδ κάθε 1-2 ώρες.Τρώει φρούτα κατά τις 11 μετά φαγητό στις 4 και απογευματινο 7.Κοιμάται στις 10.Το πρόβλημα είναι πως δεν τρώει αρκετά και έχει έλλειψη σιδήρου,παίρνει εδώ και λίγο καιρό συμπλήρωμα.

Εγώ είμαι με το μωρό όλη μέρα και ως αποτέλεσμα δεν μπορώ να τον κοιμήσω διαφορετικά, αν μείνει σ/κ ο μπαμπάς του κοιμάται στην αγκαλιά του.

Τώρα προσπαθώ να του δίνω γάλα μία φορά τη μέρα ,το βράδυ για να κοιμηθεί και όταν ξυπνάει τον κάνω βολτίτσες για να καθυστερήσω να τον θηλάσω 5-6 ξανά.

Πότε να του δώσω άλλο γάλα??Μπιμπερό δεν παίρνει,μια μαμά μου είπε να μην του δώσω απογευματινό μια μέρα να πεινάσει πολύ.

Δεν βιάζομαι και θέλω να αποθηλάσουμε σταδιακά όσο κι αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Paramithenia νομίζω πρέπει να αυξήσεις τα γεύματα στερεών. Μεταξύ των γευμάτων εισήγαγε σταδιακά 2 σνακ ώστε να κάνει 5 γεύματα μέσα στην ημέρα αφού οι ημερήσιοι θηλασμοι σας είναι λίγοι. Επειδή είναι ολιγοφαγο παιδί ίσως βοηθήσει αυτός ο τρόπος να αυξηθεί λίγο η συνολική ποσότητα φαγητού.

 

Για τον τροπο αποθηλασμου θα σου γράψουν οι πιο έμπειρες κοπέλες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να του δώσεις γάλα σε εκπαιδευτικό ποτηράκι; Στην ηλικία του εχει την ικανότητα να πιεί από αυτό. Μπορείς αρχικά να του δώσεις δικό σου γάλα στο ποτηράκι και μετά να αναμείξεις γάλα δικό σου με ξένο γάλα για να συνηθίσει σταδιακά τη γεύση του ξένου.

 

Επίσης στην ηλικία που είναι το μωρό σου δεν έχει ανάγκη από τόσο συχνό νυχτερινό θηλασμό. Μπορείς να αυξήσεις το γάλα που πίνει μέσα στη μέρα και να κόψεις σταδιακά το γάλα τη νύχτα. Είχα διαβάσει αυτό εδώ το άρθρο γαι νυχτερινό αποθηλασμό: http://mamalydia.wordpress.com/2008/04/04/night_weaning/

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης στην ηλικία που είναι το μωρό σου δεν έχει ανάγκη από τόσο συχνό νυχτερινό θηλασμό. Μπορείς να αυξήσεις το γάλα που πίνει μέσα στη μέρα και να κόψεις σταδιακά το γάλα τη νύχτα. Είχα διαβάσει αυτό εδώ το άρθρο γαι νυχτερινό αποθηλασμό: http://mamalydia.wordpress.com/2008/04/04/night_weaning/

 

Το έχω διαβάζει το συγκεκριμένο και αυτό προσπάθώ εδώ και μια βδομάδα.

Κόψαμε τους ημερήσιους θηλασμούς και ως εκ θαύματος άρχισε να τρώει και περισσότερο φαγητό και χαίρεται η δόλια μάνα γιατί με το σίδηρο είχα ένα άγχος.Δεν κοιμάται όμως όπως πριν κατά τη διάρκεια της μέρας,γκρινιάζει ώρες από τη νύστα και κοιμάται πιο αργά ή αν είναι ο μπαμπάς του εδώ.δεν έχω βρει τρόπο να τον κοιμίζω μόνη.

 

Ξένο γάλα πάντως δεν πίνει με τπτ ακόμα.

Μπιμπερό πλέον δεν προσπαθώ καν,κι ενώ πίνει νερό και χυμούς είτε από εκπαιδευτικό ποτηράκι είτε από ανοιχτό μόλις καταλαβαίνει πως είναι γάλα το σπρώχνει.Δοκίμασα και με δικό μου, και μισό -μισό πάλι τίποτα.

Προς το παρόν θηλάζω το βράδυ για να κοιμηθεί το πρωί και ενδιάμεσα 1-2 φορές.

 

Το στήθος μου πάντως πρήζεται μες τη μέρα πότε να ανησυχήσω?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις και παρελθόν με μαστίτιδα θα σου έλεγα όποτε νιώθεις δυσφορία να βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι.

 

Δοκίμασε μήπως φάει το γάλα από μπολ με κορν φλέικς με το κουταλάκι. Επίσης δοκίμασε να του δώσεις γάλα μια φορά ζεστό, μια κρύο, με λίγο μέλι ή ζάχαρη μήπως κάτι από αυτά του αρέσει.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα μανούλες!

 

Και εγώ αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τον αποθηλασμό της κόρης μου ,είναι 27 μηνών το βράδυ θηλάζει σχεδόν σαν νεογέννητο. Έχει 2-3 μέρες που κατάφερα να την κάνω να μη θηλάσει καθόλου την ημέρα εκεί που έκανα μια προσπάθεια για το βράδυ ήταν αποτυχημένη μιας που μελάνιασε από το κλάμα και τις επόμενες 2 μέρες μου έκανε πυρετό (τυχαίο ?)

Τι να κάνω μιας και δεν θέλω να της κόψω απότομα

 

Ευχαριστώ

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια παρακαλω καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.Θελω να αποθηλασω την 13 μηνων κορη μου κ δεν μπορω.Το βασικοτερο ειναι οτι δεν πίνει ξενο γάλα με τιποτα.ουτε το δικο μου δεν πίνει στο μπιμπερο.Τις περισσότερεσ φορεσ κοιμαται κ στο στηθοσ.Ξυπναει 2-3 φορεσ καθε βραδυ και κοιμαται ξανα στο στηθος μόνο.Ολα αυτα μου φαίνονται δυσκολα ώστε να καταφέρω να αποθηλάσω.Θηλαζω 2 φορες μεσα στη μερα ,πρωι,βραδυ και την νυχτα οσες φορες ξυπνησει.Η γιατρος μου λεει να αποθηλασω και οτι θα παιρνει ασβέστιο απο αλλες πηγες όπως τυρι,γιαυρτι.Εμενα δεν μου φαινεται καλη η λύση ένα παιδακι 1 ετουσ να κόψει το γαλα.θα ξυπναει το πρωι και θα τρωει τυρι?Εχω δοκιμασει παρα πολλα γαλατα και φρεσκο αλλα δοκιμαζει μια φορα ,ανατριχιαζει κ μετα δεν ξαναδοκιμαζει με τιποτα.Ειχε καποια αλλη παρομοιο προβλημα και πως το έλυσε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μου ήρθε χθες η περίοδος, ακριβώς 30 μέρες μετά την απόξεση με περισσότερο αίμα από ότι συνήθως και λίγο πιο έντονους πόνους, αλλά πολύ μεγάλη εξάντληση!!!!!!!! Ο γιατρός μου είχε πει να την περιμένω εκεί γύρω στις 35 - 40 μέρες μετά αλλά ήρθε νωρίτερα. Καλύτερα...... !!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πώς τα φέρνει η ζωή όμως...

 

Πριν από 2 μήνες πήγαινα κάθε 15 λεπτά στην τουαλέτα για να δω αν μου ήρθε περίοδος, που δεν ήθελα βέβαια να έρθει. Τώρα, μετά από μία παλίνδρομη κύηση και μία απόξεση, πηγαίνω κάθε 15 λεπτά στην τουαλέτα γιατί θέλω να μου έρθει περίοδος!

 

Περίεργα παιχνίδια μας παίζει η μοίρα!

Link to comment
Share on other sites

Πώς τα φέρνει η ζωή όμως...

 

Πριν από 2 μήνες πήγαινα κάθε 15 λεπτά στην τουαλέτα για να δω αν μου ήρθε περίοδος, που δεν ήθελα βέβαια να έρθει. Τώρα, μετά από μία παλίνδρομη κύηση και μία απόξεση, πηγαίνω κάθε 15 λεπτά στην τουαλέτα γιατί θέλω να μου έρθει περίοδος!

 

Περίεργα παιχνίδια μας παίζει η μοίρα!

 

Υπομονη κοριτσι μου και κουραγιο!!!δεν γινεται συνεχεια να σκονταφτουμε ρε γαμωτο καποια στιγμη θα τα καταφερουμε!μια μεγαλη αγκαλια απο μενα χχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...