Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

εμένα μου ήρθε στις 40 μέρες η περίοδος και μετά κανονικά στις 28..εγώ μετά την απόξεση είχα αίμα μόνο για 2 μέρες...πήρα μητροτάν για μια εβδομάδα..όταν τα τελείωσα πήγα στην γιατρό να με δεί..είδαμε λίγοοοο αίμα και πήρα για άλλες 3 μέρες μητροτάν...όταν μετά μου ήρθε κανονικά η περίοδος (40 μέρες μετά απο την επέμβαση) και τελείωσε πήγα πάλι για έλεγχο όπου όλα ήταν καλά...τώρα απο αυτό το μήνα ξεκινάμε πάλι να προσπαθούμε..

14 εβδομάδων ήμουν.....

Μεχρι να αδιαθετησεις ειχες ενοχλησεις οπως οταν περιμενουμε περιοδο???? τα μιτροταν τα πηρα την 6 μερα , μονο για 3 μερες ομως .Σου ειχαν φερει εντονες συσπασεις????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ούτε συσπάσεις κατάλαβα ούτε τίποτα...μόνο μια αναστάτωση αισθανόμουν...ούτε πόνο είχα ενδιάμεσα...βέβαια δεν έκανα τίποτα απο δουλειές για σχεδόν 10 μέρες..η γιατρός μου, μου είχε πει να είμαι προσεχτική για 1-2 μέρες αλλά απο φόβο μια τραβήξω την μήτρα δεν έκανα τιποτα..

γενικά ούτε άλλαξε κάτι στο κύκλο μου..και ενώ πάντα έχω μικρά συμπτώματα όταν μου έρχεται περίοδος την πρώτη φορά τιποτις...απλά μου είχαν σπάσει τα νεύρα γιατί θεωρούσα οτι με καθυστερεί απο τις επόμενες προσπάθειες..

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα διακοπη κυησης στης 7/09 πρωτη φορα αδιαθετησα στης 13/10 μετα στης 13/11 μετα 9/12 κ σημερα στης 6/01...η ανωμαλια στο μεγαλειο της να δω ποτε θα σταθερωποιηθη κ αν....οχι οτι κ πριν ειχα τον τελειο κυκλο αλλα λεμε τωρα..ημουν καπως σταθερη..

Link to comment
Share on other sites

ούτε συσπάσεις κατάλαβα ούτε τίποτα...μόνο μια αναστάτωση αισθανόμουν...ούτε πόνο είχα ενδιάμεσα...βέβαια δεν έκανα τίποτα απο δουλειές για σχεδόν 10 μέρες..η γιατρός μου, μου είχε πει να είμαι προσεχτική για 1-2 μέρες αλλά απο φόβο μια τραβήξω την μήτρα δεν έκανα τιποτα..

γενικά ούτε άλλαξε κάτι στο κύκλο μου..και ενώ πάντα έχω μικρά συμπτώματα όταν μου έρχεται περίοδος την πρώτη φορά τιποτις...απλά μου είχαν σπάσει τα νεύρα γιατί θεωρούσα οτι με καθυστερεί απο τις επόμενες προσπάθειες..

Eγω τη δευτερη μερα σηκωσα 1 σακο και εκει ενιωσα ενα τραβηγμα , δουλειες δεν εκανα , αλλα λογω των γιορτων στα τραπεζοματα και στις εξοδους καθομουν σε καρεκλα και υπεφερα μετα απο καποια ωρα .Ανησυχω μηπως κατι πηγε στραβα και φανει σε βαθος χρονου.Δε ξερω...διαβαζω και διαφορα που αφορουν συμφυσεις , αλλα δεν εχω ιδεα αν η δημιουργια τους φερνει τετοια συμπτωματα...περιοδο περιμενω τελη γεναρη, απο σημερα δεν εχω αιμα 15 μερες μετα την αποξεση , καπου εκει υ]πολογιζε και η γιατρος οτι θα σταματησει το αιμα...για να δουμε ....

Link to comment
Share on other sites

Εγω τη πρώτη και δευτερη μέρα δεν έκανα τπτ. τη τρίτη ας πουμε καθάρισα το σπίτι πιο πολύ για να απασχολήσω το μυαλό μου. Και αν το σκεφτεις πόσες κοπέλες σηκώνουν τα μωρά τους μετά απο απόξεση;

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι... τι να πω???? εχω καταφοβηθει απλα.Σημερα μου σταματησε το αιμα...τα υπολειμματα εφυγαν ????

 

αυτό μόνο με υπέρηχο θα το δεις...εγώ για αυτό πήγα στην βδομάδα απο την επέμβαση (και τέλος των μητροτάν ) για υπέρηχο...εκεί είδαμε οτι υπήρχε ακόμα λίγο και για αυτό και πήρα λίγα χάπια ακόμα...

ο γιατρός σου τι λέει για όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

αυτό μόνο με υπέρηχο θα το δεις...εγώ για αυτό πήγα στην βδομάδα απο την επέμβαση (και τέλος των μητροτάν ) για υπέρηχο...εκεί είδαμε οτι υπήρχε ακόμα λίγο και για αυτό και πήρα λίγα χάπια ακόμα...

ο γιατρός σου τι λέει για όλα αυτά?

και σε μενα ειχε μεινει λιγο αιμα, για την αισθηση που εχω στην μεση μου ειπε εκει καταληγουν οι συνδεσμοι της μητρας, η οποια συσπαται για να ερθει στα φυσιολογικα της.Μου ειπε μετα την πρωτη περιοδο θα ερθω στα ισα μου , απλα εχουν περασει 16 μερες και αυτο με τη μεση μου τη σπαει .Το συμπτωμα αυτο το ειχα οταν ειχα το μωρο και νομιζω οτι το κουβαλαω ακομη...( ψυχολογικα προβληματα εχω μου φαινεται...)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα !!! Να κανω μια ενημερωση για οσες τυχον( που το απευχομαι ) περασουν τον πονο στην μεση μετα την αποξεση !!! Αναγκαστηκα να επισκεφτω ορθοπεδικο και αυτο που ειχα ονομαζεται κοκυγγοδυνια !!! Λογω των συσπασεων της μητρας ( ειχα παρει μητροταν) δημιουργηθηκε αυτος ο πονος και το τραβηγμα στον κοκυγγα , δεν ειναι κατι ανησυχητικο αλλα ειναι εντονος ο πονος .Περνα με συγκεκριμενα αντιφλεγμονωδη !!! ( συγγνωμη αν το αναφερω σε αυτο το topic ...)

Link to comment
Share on other sites

kαλημερα σε ολους !!! Απο την 26 μερα μετα την αποξεση εχω αρχισει να εχω καφε υγρα ( αυτα τα ειχα παντα πριν την περιοδο αλλοτε περισσοτερες μερες , αλλοτε λιγοτερες ) λιγα ομως τωρα,σημερα εναι η 29 και η περιοδος πουθενα .Ο γιατρος μου ειπε απο την αρχη οτι θα ερθει γυρω στις 35 -40 μερες .Τι να πω....θα χω τοσες μερες απλα ετσι τα καφε???και σκεφτομαι κι ολας αν δεν ερθει τελικα και αυτο ειναι ολο??? μετα τι γινεται δινουν φαρμακα???? (ρωτησα το γιατρο αλλα μου λεει θα σου ρθει μη το σκεφτεσαι το μετα ...αλλα δεν μπορω να μη το σκεφτω)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

balentina να ξέρεις πως επειδή ο οργανισμός σου έπαθε σοκ (αυτό γίνεται όταν δεν ολοκληρώνεται μια εγκυμοσύνη), θα έχεις περίεργα πραγματάκια: δλδ καφέ υγρά, ίσως σταγονίτσες. Παίζει να είναι κ προεόρτια της περιόδου σου πάντως, κανείς δεν ξέρει.

Στην δική μου περίπτωση που δεν μου είχε έρθει η περίοδος στις 40 μέρες, μου έδωσε κάτι χάπια ο γυναικολόγος, τα έπαιρνα 5-7 μέρες (δεν θυμάμαι) κ μετά 5 μέρες που σταμάτησα να τα παίρνω, αδιαθέτησα.

Αυτό έγινε επειδή μπερδεύτηκε ο οργανισμός μου, "αποπροσανατολίστηκε ο άξονας", κάπως έτσι μου είχε πει ο γιατρούλης, δεν θυμάμαι. Πολλοί γιατροί πάντως συμβουλεύουν ότι όσο και να αργήσει η περίοδος, άσε την να έρθει φυσικά, κ ας κάνει 3 μήνες.

Πράγμα με το οποίο διαφωνώ ριζικά! Καλό θα είναι να μπαίνει σε λειτουργία πάλι ο κύκλος, ώστε να περάσουν οι μήνες κ να αρχίσουν οι νέες προσπάθειες για μπεμπέ, αλλά κ η γυναίκα να σταματήσει να βρίσκεται με ανεβασμένες ορμόνες, εξαιτίας της απόξεσης κ της προηγούμενης κατάστασης εγκυμοσύνης στην οποία βρισκόταν.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

kαλημερα σε ολους !!! Απο την 26 μερα μετα την αποξεση εχω αρχισει να εχω καφε υγρα ( αυτα τα ειχα παντα πριν την περιοδο αλλοτε περισσοτερες μερες , αλλοτε λιγοτερες ) λιγα ομως τωρα,σημερα εναι η 29 και η περιοδος πουθενα .Ο γιατρος μου ειπε απο την αρχη οτι θα ερθει γυρω στις 35 -40 μερες .Τι να πω....θα χω τοσες μερες απλα ετσι τα καφε???και σκεφτομαι κι ολας αν δεν ερθει τελικα και αυτο ειναι ολο??? μετα τι γινεται δινουν φαρμακα???? (ρωτησα το γιατρο αλλα μου λεει θα σου ρθει μη το σκεφτεσαι το μετα ...αλλα δεν μπορω να μη το σκεφτω)...

μην ανησυχείς, θα σου έρθει απλά θα αργήσει, έχει δίκιο ο γιατρός σου. μην ξεχνάς ότι κι η απόξεση είναι μια μικροεπέμβαση. θέλει χρόνο ο οργανισμός να επανέλθει. εμένα άλλαξε κι ο κύκλος μου. από 28 μέρες πήγε στις 26...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με κύκλο 30 ημερών αδιαθέτησα στις 42 ημέρες και επανήλθε σε νορμάλ καταστάσεις. Κάτι άλλο φάρμακο δεν χρειάστηκε να πάρω. Πάντως μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση γιατί αργούσε αν αναλογιστείς ότι η περίοδος μετά τις γέννες μου ήρθε στις 25 ημέρες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

παλιοτερα σε αφαιρεση πολυποδα μου ειχε ερθει κανονικα, αλλα τοτε δεν επαιζε το θεμα ορμονες...ειχα σταθερο κυκλο 28 μερες παντα και τωρα που περναν οι μερες στενοχωριεμαι μη χαλασει ο κυκλος μου...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια !!!!!!!!! Μεχρι και για προωρη εμμηνοπαυση σκεφτομαι μην εχω χωρις να χουμε κληρονομικοτητα τετοια , τοσο εχω αγχωθει και οσο αγχωνεσαι τοσο καθυστερει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

balentina να ξέρεις πως επειδή ο οργανισμός σου έπαθε σοκ (αυτό γίνεται όταν δεν ολοκληρώνεται μια εγκυμοσύνη), θα έχεις περίεργα πραγματάκια: δλδ καφέ υγρά, ίσως σταγονίτσες. Παίζει να είναι κ προεόρτια της περιόδου σου πάντως, κανείς δεν ξέρει.

Στην δική μου περίπτωση που δεν μου είχε έρθει η περίοδος στις 40 μέρες, μου έδωσε κάτι χάπια ο γυναικολόγος, τα έπαιρνα 5-7 μέρες (δεν θυμάμαι) κ μετά 5 μέρες που σταμάτησα να τα παίρνω, αδιαθέτησα.

Αυτό έγινε επειδή μπερδεύτηκε ο οργανισμός μου, "αποπροσανατολίστηκε ο άξονας", κάπως έτσι μου είχε πει ο γιατρούλης, δεν θυμάμαι. Πολλοί γιατροί πάντως συμβουλεύουν ότι όσο και να αργήσει η περίοδος, άσε την να έρθει φυσικά, κ ας κάνει 3 μήνες.

Πράγμα με το οποίο διαφωνώ ριζικά! Καλό θα είναι να μπαίνει σε λειτουργία πάλι ο κύκλος, ώστε να περάσουν οι μήνες κ να αρχίσουν οι νέες προσπάθειες για μπεμπέ, αλλά κ η γυναίκα να σταματήσει να βρίσκεται με ανεβασμένες ορμόνες, εξαιτίας της απόξεσης κ της προηγούμενης κατάστασης εγκυμοσύνης στην οποία βρισκόταν.

 

Καλό ειναι να δινεται μια θεραπεια υποστηριξης και αναπλασης του ενδομητριου για τον πρωτο μηνα μετα την αποξεση. Ετσι βοηθαμε και την μητρα αλλά και τις ορμόνες να επανελθουν στο φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι να δινεται μια θεραπεια υποστηριξης και αναπλασης του ενδομητριου για τον πρωτο μηνα μετα την αποξεση. Ετσι βοηθαμε και την μητρα αλλά και τις ορμόνες να επανελθουν στο φυσιολογικο.

Σε τι συνισταται μια τετοια θεραπεια??????????

Link to comment
Share on other sites

Σε τι συνισταται μια τετοια θεραπεια??????????

 

υποστήριξη με ορμόνικα σκευάσματα που μιμούνται τον φυσιολογικό κύκλο

Link to comment
Share on other sites

Μετά την απόξεση πόσο να περιμένεις χωρίς περίοδο μέχρι να ανησυχήσεις και να πας στον γιατρό;Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θα μου έρθει στις 28 μέρες.Περάσαν 38 και ακόμα τίποτα. Η εγκυμοσύνη είχε έρθει μετά από θεραπεία ενδομητρίωσης με διακοπή περιόδου οπότε η προηγούμενη κανονική περίοδος μου ήρθε Ιούλιο.Το τελευταίο που θέλω είναι να επιβαρρύνω τον οργανισμό μου και με άλλα χάπια αλλά μέχρι πότε να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

Μετά την απόξεση πόσο να περιμένεις χωρίς περίοδο μέχρι να ανησυχήσεις και να πας στον γιατρό;Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θα μου έρθει στις 28 μέρες.Περάσαν 38 και ακόμα τίποτα. Η εγκυμοσύνη είχε έρθει μετά από θεραπεία ενδομητρίωσης με διακοπή περιόδου οπότε η προηγούμενη κανονική περίοδος μου ήρθε Ιούλιο.Το τελευταίο που θέλω είναι να επιβαρρύνω τον οργανισμό μου και με άλλα χάπια αλλά μέχρι πότε να περιμένω;

ο γιατρος εμενα μου ειχε πει 35 -40 μερες , απο την 26 ξεκινησα με καφε και μου ηρθε την 34 , εχεις καθολου συμπτωματα περιοδου??

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ο γιατρός πως η απόξεση είναι σαν την πρώτη μέρα περιόδου.Το στήθος μου πρήστηκε και ξεπρήστηκε εδώ και μια βδομάδα αλλά η κοιλιά μου κοιμάται.Τι να πω τα έχει παίξει ο οργανισμός μου από τα χάπια για περισσότερα ωάρια πήγα στην εμμηνόπαυση αμέσως μετά εγκυμοσύνη και τώρα δεν ξέρει τι να κάνει.Πάντως με καθησυχάζει ότι εσένα σου είπε μέχρι 40 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την απόξεση πόσο να περιμένεις χωρίς περίοδο μέχρι να ανησυχήσεις και να πας στον γιατρό;Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θα μου έρθει στις 28 μέρες.Περάσαν 38 και ακόμα τίποτα. Η εγκυμοσύνη είχε έρθει μετά από θεραπεία ενδομητρίωσης με διακοπή περιόδου οπότε η προηγούμενη κανονική περίοδος μου ήρθε Ιούλιο.Το τελευταίο που θέλω είναι να επιβαρρύνω τον οργανισμό μου και με άλλα χάπια αλλά μέχρι πότε να περιμένω;

 

Αρχικά πρέπει να πιστοποιήσετε ότι έχει τερματιστεί πραγματικά η κύηση.

Σε αυτή την περίπτωση μπορείτε να περιμένετε μέχρι και τον επόμενο μήνα. Σε περίπτωση που ανησυχείτε, επισκεφθείτε κάποιον γυναικολόγο που να εμπιστεύεστε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά να πω και εγώ με την σειρά μου πως μου ήρθε περίοδος 40 μέρες μετά την απόξεση.Είχα να δω από τον Ιούλιο και ήταν η μοναδική φορά που χάρηκα τόσο.Τώρα σειρά έχουν εξετάσεις μετά ένα μήνα ακόμη προσοχή και μετά την επόμενη περίοδο έχω το ελεύθερο από τον γιατρό να ξαναρχίσουμε προσπάθειες.Καλή επιτυχία σε όλες μας που έχουμε ταλαιπωρηθεί τόσο.

Link to comment
Share on other sites

αrgyroula λογικά είναι σπασμοί της μήτρας, για να "καθαρίσει".

Αν επιμένουν ή πονάς πολύ ή τέλος πάντων κάτι δεν σου "κάθεται καλά" εννοείται καλείς τον γιατρό σου.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...