Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

Annie, το μόνο που έχω να προτείνω για την ξεκούραση είναι cosleeping ... νομίζω ότι δεν είναι έτοιμη να αποθηλάσει και αυτό που μπορεί να ανεχτεί την ημέρα, γιατί μάλλον είναι αρκετά απασχολημένη, δεν μπορεί να το χειριστεί το βράδυ και βγάζει "τα σπασμένα".

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνω..

 

Επισης ξερω παααρα πολλές περιπτωσεις που ο αποθηλασμος εγινε εκει κοντα στο χρονο για να σταματησει το παιδι να ξυπναει το βραδυ, και το παιδι ειναιν 3-4 ετων και ξυπναει ακομα για γαλα...

Και εκει ξερεις,εκει πας στην κουζινα, ανοιγεις το ψυγειο, ζεσταινεις το γαλα, το δινεις, το παιδι εχει πλεον ξαγρυπνησει....

 

αυτη η αναγκη για βραδυνα ξυπνηματα-αγκαλια θα περασει απο μονη της καποια στιγμη αν εχεις υπομονη. Μεχρι τοτε, το πιο ξεκουραστο που μπορεις να κανεις ειναι να θηλαζεις και να την εχεις πανω,διπλα, κοντα στο κρεββατι σου, ο,τι προτιμας (εγω την εχω στο δικο μας, δεν διανοουμαι να σηκωθω μεσα στη νυχτα, δεν αντεχω πια..)

Link to comment
Share on other sites

μα εννοειται οτι την μιση νυχτα κοιμομαστε μαζι....αλλιως θα ημουν λυπο8ημη παντα...χαχααχαχ:lol:κ εγω ετσι νομιζω οτι βγαζει τα σπασμενα την νυχτα κ θελει να θηλαζει τοσο...οπως σκεφτομαι κ αυτο που λετε..οτι η διακοπη ισως τελικα να μην μας εξασφαλισει υπνο κ τοτε ζητω που καηκαμε...ενω με τον θηλασμο κοιμαται κατευθειαν τουλαχιστον..ασε που δεν πινει αλλα γαλατα...

δηλ δεν νομιζετε οτι ειμαστε σε φαση αποθηλασμου αφου θηλαζει μονο νυχτα??

παντως γενικα σας ευχαριστω ολες παρα πολυ.βρισκω μεγαλη στηρηξη σε σας

:P

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

δηλ δεν νομιζετε οτι ειμαστε σε φαση αποθηλασμου αφου θηλαζει μονο νυχτα??

παντως γενικα σας ευχαριστω ολες παρα πολυ.βρισκω μεγαλη στηρηξη σε σας

:P

 

μια φορα νυχτα η πολλες φορες νυχτα?

αν θηλαζει αρκετες φορες νυχτα, ειστε καλα.

και αφου θηλαζει και μεσημερια σκ, φανταζομαι και σε αδειες, αργιες κλπ, ειστε καλα παλι!

Link to comment
Share on other sites

μια φορα νυχτα η πολλες φορες νυχτα?

αν θηλαζει αρκετες φορες νυχτα, ειστε καλα.

και αφου θηλαζει και μεσημερια σκ, φανταζομαι και σε αδειες, αργιες κλπ, ειστε καλα παλι!

ναι πολλες φορες αλλα μπορω να πω οχι ουσιαστικα..δηλ την περισσοτερη νυχτα θηλαζει 1-2 λεπτα κ μετα ξανα νανι...

ε ναι κ αδειες και αργιες κ σ/κ μεσημερια...παντως εγω συνεχιζω να νοιωθω μειωμενη την παραγωγη μου..δηλ μονο τις καθημερινες ,στον θηλασμο πριν τον υπνο ακουω για λιγο το χαρακτηριστικο ''γλουκ'' κ μετα τιποτα...

να στε καλα κοριτσια για το ενδιαφερον!:P

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα, εχω κι εγω μια μικρουλα 14μηνων την οποια θηλαζω αποκλειστικα. αν και παλαιοτερα εγραψα σε τοπικ με την αγωνια αν θα τα καταφερω να θηλασω, για το βαρος του μωρου κλπ, τωρα βρισκομαι στη δυσκολη θεση να θελω να αποθηλασω και η μικρη να αρνειται. εδω και 6μηνες περιπου εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα. ολα τα ειδη γαλακτος, σκονη, ετοιμο, φρεσκο, κατσικισιο, με μπιμπερο, με κουταλι, με καλαμακι(!)... ΤΙΠΟΤΑ. ισως βεβαια δεν την πιεζω αρκετα και στο τελος τη λυπαμαι που ψαχνει στη μπλουζα μου και τη θηλαζω... επειδη τα εχω παρατησει πια, θελω μονο να ρωτησω αν το παιδι καλυπτει τις αναγκες του για ασβεστιο τρωγοντας γιαουρτι αντι για γαλα. τουλαχιστον να μην εχω τυψεις αν δεν την θηλαζω καποιες φορες και αντικαθιστω ετσι τα γευματα της. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το γιαουρτακι μια χαρά την καλύπτει. Τρώει και τυράκι?

Επίσης τώρα που καλοκαιριάζει μπορείς αν θέλεις να της φτιάχνεις μιλκ-σεικ με φρούτα.

Ξέχνα για λίγο καιρό το σκέτο γάλα γιατί το έχει συνδέσει με την άρνησή σου να τη θηλάσεις.

Πρόσφερέ της τα γαλακτοκομικά σε άσχετες με το θηλασμό στιγμές -όχι απαραίτητα σε αντικατάσταση συγκεκριμένου θηλασμού- για να αποφύγεις πείσματα.

Πρόσφερέ της στερεές ή οτιδήποτε φαγώσιμο ΠΡΙΝ πεινάσει και ΠΡΙΝ ζητήσει στήθος. Αν είναι χορτάτη λογικά θα θηλάσει λιγότερο. Θηλάζοντας συστηματικά λιγότερο θα μειωθεί η παραγωγή σου και κάποια στιγμή και το ενδιαφέρον της για το στήθος.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το γιαουρτακι μια χαρά την καλύπτει. Τρώει και τυράκι?

Επίσης τώρα που καλοκαιριάζει μπορείς αν θέλεις να της φτιάχνεις μιλκ-σεικ με φρούτα.

Ξέχνα για λίγο καιρό το σκέτο γάλα γιατί το έχει συνδέσει με την άρνησή σου να τη θηλάσεις.

Πρόσφερέ της τα γαλακτοκομικά σε άσχετες με το θηλασμό στιγμές -όχι απαραίτητα σε αντικατάσταση συγκεκριμένου θηλασμού- για να αποφύγεις πείσματα.

Πρόσφερέ της στερεές ή οτιδήποτε φαγώσιμο ΠΡΙΝ πεινάσει και ΠΡΙΝ ζητήσει στήθος. Αν είναι χορτάτη λογικά θα θηλάσει λιγότερο. Θηλάζοντας συστηματικά λιγότερο θα μειωθεί η παραγωγή σου και κάποια στιγμή και το ενδιαφέρον της για το στήθος.

 

ευχαριστω για την απαντηση σου. επειδη το αναφερεις, στην ουσια δεν υπαρχει πραγματικη αρνηση να τη θηλασω, ισως μονο ανεπιτυχεις προσπαθειες. τωρα πια τρωει τα παντα και τυρι και λογω μικρου βαρους οποτε θελει, οποτε δε νομιζω οτι πειναει ποτε πραγματικα, πιο πολυ σαν πιπιλα με βλεπει... και κατι τελευταιο. η μειωση της παραγωγης του γαλακτος ελατωνε καιι το ενδιαφερον του παιδιου για θηλασμο ή θα βρεθω να μην εχω γαλα και η μικρη να μην πινει ξενο? εθυχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

οταν ξεκινησα το θηλασμο, θεωρουσα ονειρο τις 40 μερες....μετα τους 3 μηνες... μετα τους 6....μετα τον 1 χρονο.... μετα εβαλα στοχο τα 2 χρονια....

ομως νιωθω οτι καπου εδω στα μισα, εχω χασει τον ευαυτο μου...ειναι 17 μηνων η μικρουλα μου και θηλαζει ακαταπαυστα.... θηλαζει το πρωι κατα τις 6 μετα κατα τις 8 μετα 9:30 περιπου , τρωει φρουτοκρεμα ή αυγο κλπ. ελαχιστο και μετα κατα τις 12 παλι για να κοιμηθει, μετα μολις ξυπνησει 1:30 , μετα το απογευμα κατα τις 3 και μετα 4:30 για να κοιμηθει, μετα 6 που ξυπναει και μετα απο τις 8:30 μεχρι τις 9:30-10 θηλαζει ανα 5 λεπτα μεχρι να κοιμηθει για μια ωρα και μετα ξαναξυπναει, μετα απο 2 ωρες ξαναξυπναει, μετα κοιμαται 3 ωρες και ξαναξυπναει και μετα παλι 2 ωρες και ξυπναει 6 για να ξαναθηλασει..... περιπου 10 θηλασμοι την ημερα ειναι το ελαχιστο....

ειναι αληθεια οτι ασχολουμαι παααρα πολυ μαζι της, οσο αληθεια ειναι οτι εχω και πολλες δουλειες να κανω στο σπιτι και σιγουρα οταν μενει μονη της ή οταν μιλαω στο τηλεφωνο ή ειμαι στον υπολογιστη ερχεται να θηλασει.... το σπιτι επισης ειναι μικρο που μενουμε 2αρι...οποτε και πιστευω οτι βαριεται...:(

εχει ή ειχε θεμα με τις αλλεργιες της...(εχω καιρο να δω βλενα ή αιμα...)....

ομως καθε βραδυ τωρα τελευταια κλαιω απο τα νευρα μου...

νιωθω πολυ πολυ κουρασμενη και μπουχτισμενη...

[βαρος παιρνει λιγο θεωρω και εκλεισα ραντεβου την αλλη εβδομαδα να επισκεφτω επιτελους και τον παιδιατρο

30-11-09 2.840(8 ημερων)

8-01-10 4.400(47 ημερων)

17-05-10 8.400(6 μηνων)

21-06-10 8.850(7 μηνων)

17-11-10 9.400(1 ετους)

5-05-11 10.400 (17 μηνων)]

εχω παθει 8 φορες μαστιτιδα... ειχα 4 φορες φραγμενο πορο... και μεχει δαγκωσει 2 φορες με αποκορυφωμα τωρα που το αριστερο μου στηθος ειναι ανοιγμενο απο την κατω πλευρα με πολυ μεγαλο σκισιμο εδω και 15 μερες....(δυστυχως επειδη υ-πε-φε-ρα όποτε θηλαζε ειχα την ανοητη ιδεα να βγαλω με το θηλαστρο οπου μου το εσκισε πολυ και εσταζε αιμα....) τις τελειταιες 4 μερες τη θηλαζω απο αυτο μονο 2 φορες την ημερα για να κλεισει η πληγη (και αυτες τη νυχτα και το ξημερωμα που οριεται στο αλλο το στηθος γιατι μαλλον δεν εχει γαλα...)... οποτε μαλλον εχει μειωθει πολυ η παραγωγη σαυτο το στηθος, αλλα πιστευω εχει αυξηθει στο αλλο ;)

και εδω ενα κενο... θα θελα πολυ πολυ να αποθηλασω... αλλα οχι εγω... η κορουλα μου θα ηθελα να χαιρεται που με βλεπει και να θελει μονο να παιζουμε και να διαβαζουμε παραμυθια... μονο "μαααμ" μου λεει... μονο "μαααμ"....

ενω με τον αντρα μου περναει τελεια...ειναι πολυ χαρουμενη, τρωει σχετικα καλυτερα οταν λειπω (για ελαχιστες περιπτωσεις)... ομως μοολις γυρισω ειναι οοολο γκρινια και κολλαει πανω μου και θελει μοοονο μαααααμ ....

αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Σπιθούλα μου, η κόρη σου είναι ακόμα μικρή και στην παρούσα φάση αυτό χρειάζεται από σένα! Τα παραμύθια και τα παιχνίδια δεν είναι τόσο απαραίτητα γι' αυτήν όσο αυτό που σου ζητάει!

Απ' την άλλη καταλαβαίνω πόσο κουρασμένη νιώθεις, ειδικά με τις πολλές δυσκολίες και προβλήματα υγείας που έχεις περάσει και εξακολουθείς να περνάς και με τις αλλεργίες της μικρής!

Αν θέλεις πραγματικά να αποθηλάσεις μπορείς να συνεχίσεις να μειώνεις, να προσφέρεις όλο και λιγότερο και τελικά να αποθηλάσεις. Είναι δική σου απόφαση, αν δεν αντέχεις άλλο, θα βρεις τρόπο να το κάνεις, σιγά σιγά, χωρίς να είναι απότομη αλλαγή για το παιδί! Διάβασε εδώ και θα πάρεις αρκετές ιδέες.

Αν δεν είσαι σίγουρη, μπορείς να προσπαθήσεις να μειώσεις κάπως τους θηλασμούς. Προσπάθησε να βγαίνετε όσο γίνεται περισσότερο εκτός σπιτιού, τώρα βοηθάει κι ο καιρός γι' αυτό! Να την έχεις απασχολημένη όσο γίνεται περισσότερο!

Όσο για το ότι σε θέλει μόνο για μαμ... περίμενε λίγο ακόμα, μερικούς μήνες και θα δεις ότι η σχέση σας θα περάσει σε άλλο επίπεδο έτσι κι αλλιώς, είτε θηλάζετε είτε όχι! Οι περισσότερες μαμάδες που έχουμε θηλάσει μωρά σε αυτή την ηλικία και μεγαλύτερα, έχουμε περάσει από αυτή τη φάση όπου τα μωρά φαίνεται να θέλουν από εμάς μόνο τον θηλασμό. Είναι εύκολο να κλονιστεί η αυτοπεποίθηση μιας μαμάς που λόγω κοινωνικού κατεστημένου και των παραστάσεων που έχει νομίζει ότι η μητρότητα είναι ατελείωτες ώρες παιχνιδιού και αγκαλιές και γέλια με το μωρό. Όμως η σχέση του θηλασμού είναι μία από τις βαθύτερες σχέσεις που θα έχουν τα παιδιά μας στη ζωή τους και ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν όταν τον ζητάνε τόσο επίμονα σ' αυτήν ειδικά την ηλικία όπου ετοιμάζονται για μεγάλα βήματα και αλλαγές και πρόοδο και κατακτήσεις!

 

Και πάλι, δεν υπάρχει λόγος να πιεστείς για να πάρεις κάποια απόφαση, μπορείς να προσπαθήσεις να μειώσεις κάπως τους θηλασμούς, χρησιμοποιώντας αντιπερισπασμό ώστε να κάνετε κάτι άλλο την ώρα που βαριέται και να ανακουφιστείς έτσι λίγο και σωματικά και ψυχολογικά. Μπορεί να δεις ότι έτσι σου βγαίνει καλά και να συνεχίσεις έτσι για αρκετό καιρό. Αν πάλι όχι, μπορείς να προχωρήσεις και σταδιακά να διακόψεις. Δεν υπάρχει λόγος όμως να πιέζεσαι, ο θηλασμός είναι κάτι που μόνο εσύ θα μπορούσες να είχες δώσει στο μωρό σου και εσύ το έχεις κάνει και με το παραπάνω, ξεπερνώντας πολλές δυσκολίες, από εδώ και πέρα θα κάνεις ό,τι είναι καλύτερο τόσο για σένα όσο και για το μωρό σου! Εσύ ξέρεις καλύτερα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπημενη μου Sofuka ευχαριστω για την απαντηση σου και που ασχολησε μαζι μου! και που εχεις τοσα να κανεις και περασες τοσο χρονο με το να μου γραψεις ενα τοσο αναλυτικο μηνυμα!

εχεις δικιο...σε οσα λες εχεις δικιο...νιωθω ομως πως εχω κανει πολλα λαθη με το θηλασμο...

οσον αφορα το φαγητο, οσον αφορα τον υπνο, οσον αφορα το παιχνιδι...για ολα εγω απο τοτε που γεννηθηκε προσφερα θηλασμο... οταν μπηκαν οι στερεες στον 7ο εγω ποτε δεν ημουν τακτικη να βαλω εστω ενα προγραμματακι...γιατι απο τοτε που γεννηθηκε, δεν ειχα προγραμμα σε τιποτα, οι 24 ωρες ηταν ολες ιδιες... και ενταξει μεχρι 40ημερων και ενταξει μεχρι 3 μηνων...αλλα και μετα... καπου 9 μηνων αρχισα να συνειδητοποιω οτι πρεπει να παρατηρησω και να φτιαξω ενα προγραμμα... να ξερω ποτε εννοω το μεσημερι να προσφερω τα λαχανικα, ποτε εννοω πρωι να προσφερω τα φρουτα..... αλλα και με τον ακαταπαυστο θηλασμο, με τις αλλεργιες, με τον ακαταστατο υπνο που παντα γκρινιαζε για θηλασμο και υπνο οποτε και εγω δεν εκρινα σωστο να προσφερω φαγητο... κλπ πηγαινα πολυ πισω... ακομα και με το παιχνιδι.... με τον μπαμπατης παιζει τοσο τελεια... ξεκαρδιζεται... σεμενα μονο μαμ...αφου και γω παντα μονο μαμ της προσφερα...

δε ξερω που σταματαει το φυσιολογικο και που ξεκιναει η "παρεμβαση"....

παντως ειναι το παιδακι μου περιπου 1 1/2 ετους και δεν εχει καταλαβει ακομα οτι αυτο που ειναι στο πιατο το τρωμε για να καλυψει την πεινα μας και να μας χορτασει...

βλεπω της ξαδερφης μου τα παιδια , η κορη της 2,5 ετων και ο γιος της 1 ετους και εχουν υπεροχο προγραμμα!!! τα θηλασε ελαχιστα και απο 6 μηνων κανουν τα γευματα τους οπως ακριβως πρεπει... ολο μα ολο το γιαουρτι τους, ολο το φρουτο τους, ολη τη σαλατα τους, ολο το φαγητο τους και σε μεριδες κανονικες για μικρα παιδια.... και γω ακομα ετοιμαζω φρουτοκρεμα των 100 ml το πολυ, για να φαμε με το ζορι τα 50ml.... απο υπνο δεν το συζητω...... στο δωματιο τους, με πιπιλα και απο το βραδυ σερυ μεχρι το πρωι..... και πραγματικα ειναι πολυ ηρεμα και ξεκουραστα παιδια.... τα χαιρομαι!!!!!

ενταξει βεβαια υπαρχουν και παιδια που ξερω... που δε θηλασαν, παρα ελαχιστα , που δεν τρωνε τιποτα και που κοιμουνται πολυ αστατα.... δεν αδικω το θηλασμο........... τα λαθη μου στο χειρισμο μου παρατηρω.....

και νιωθω πως εχω εγκλοβιστει ... νιωθω πως δε θα ξεφυγω ποτε.... ξεροντας ομως πως καποτε θα ξεφυγω και πως μαλλον θα το νοσταλγω.... το ξερω... αλλα τωρα ειναι η φαση που απελπιζομαι... ειναι και η κοινωνια μας δυστυχως...

ενας φιλος μας μας ειπε οτι θα αηδιαζε αν η γυναικα του θηλαζε 3 ετων το γιο τους.... μια γνωστη μας αποθηλασε το γιο της για να μην εχει εικονες απο το στηθος της μαμας... και πολλα αλλα.... και γω πρεπει καθε φορα που ειμαι εξω και πινουμε καφε κλπ. να θηλαζω ανα μισαωρο.... και δεν παιρνει απο λογια η κορουλα μου..... τραβαει μπλουζες, κολιε, κλαιει.....

τελος παντων...τοσα και αλλα τοσα με βασανιζουν....

Link to comment
Share on other sites

spithoula δεν ξερω αν θα σε παρηγορησω η θα σε απαγοητευσω..... εγω θηλαζω ακομα τον μικρο και δεν το κοβει με τιποτα ........το μονο καλο ειναι οτι ξεπερασαμε αυτη την φαση που περνας τωρα και εξω δεν το ζηταει, κατα τα αλλα ακομα ξυπναει μια φορα την νυχτα και φωναζει γαλααααα. παντως εγω πλεον του εβαλα προγραμμα με την εννοια οτι θηλαζουμε μονο σε εναν καναπε δηλαδη αν ειμαστε εξω και ζητησει γαλα του λεω θα παμε σπιτι μας τοτε παλια το ειχα κανει καμια 10αρια φορες οποτε τωρα πια το σκεφτεται και αλλαζει γνωμη.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Spithoula και πολύ το κράτησες 1 ½ χρόνος θηλασμός …..αρκετά!!! Είσαι και εσύ άνθρωπος!!! Θες να πας για ένα καφέ ήσυχη!!! Εγώ θήλασα τα παιδάκια μου 6 ½ μήνες τον μεγάλο και 7 ½ τον μικρό. Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να κόψω τον θηλασμό και κατάλαβα ότι το μόνο κόλπο είναι ένα!!! ‘’Η μανούλα δεν έχει άλλο γάλα’’ ΤΕΛΟΣ!!!! Γκρίνια κλάμα δεν δέχεται κάτι άλλο…. ok μία-δύο-τρείς θα το πάρει απόφαση. Εσύ στο ίδιο μοτίβο και με παράπονο ‘’γλυκιά μου η μανούλα δεν έχει άλλο γάλα’’… Όντος θα βάλεις ένα πρόγραμμα!!! Πάντως χαράς το κουράγιο σου ειλικρινά σου μιλάω

 

Ps: Κορίτσια μη μου βάλετε τις φωνές… δεν μπορούμε όλοι να θηλάζουμε για 2-3-4 χρόνια, μετά από ένα σημείο πέφτει τοίχος!!!!

 

Edit

 

Όσο για το ότι θα το νοσταλγείς…. Ναι και εγώ το νοσταλγώ, αλλά νοσταλγώ τον θηλασμό με ένα μωρό, όχι με ένα παιδί!!!! ;)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

margarita32 τι καλά που τα λες...

Όνειρο μου ήταν να θηλάσω 20 μέρες, μετά 40 μέρες, 2 μήνες, 3μήνες, 4 μήνες. Στο 5ο μήνα έκανα κάποιες προσπάθειες με ξένο γάλα αλλά τίποτα, για να μην κουράζομαι διπλά (θηλάσμος+προετοιμασία ξένου) θηλάζω μέχρι σήμερα.

Μόνο που τώρα αλλάξανε τα πράγματα και θέλω να α π ο θ η λ ά σ ώ. Ποια είναι η ιδανική ηλικία? Μου έχουν πει ή τώρα (6-7μηνών) ή άστο καλύτερα. Πότε υποφέρουν λιγότερο τα παιδιά? Φοβάμαι και την αλλεργία στο αγελαδινό γιατί δεν τρώει ούτε την κρέμα βανίλια το απόγευμα.

Τι να κάνω???? Δεν μπορώ να τον ακούω να κλαίει. Κάπου διάβασα ξεκινάμε με μικτό γάλα (μητρικό 2/3 κ ξένο 1/3 σε μπουκάλι) αλλά δεν μπορώ το θήλαστρο.

Help pls!!!!!!!!!

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στιγμές που μετανιώνω που δεν έδωσα 1 ξένο γεύμα απ την αρχή , μία πιπίλα. Τώρα κοιμάται μόνο με πιπίλισμα, τρώγωντας λιγάκι και ξυπναι 3 με 4 φορές τη νύχτα.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Spithoula μου δεν ξέρω ακριβώς τι θα έκανα στη θέση σου, μου φαίνεσαι πάρα πολύ πιεσμένη. Πιστεύω ότι θα σε βοηθούσε να συζητήσεις όλα αυτά από κοντά με κάποια σύμβουλο θηλασμού. Στο λέω αυτό, γιατί εμένα η παιδίατρός μου που είναι και σύμβουλος, δεν με βοήθησε μόνο στις αρχές, στο να θηλάσω, αλλά και στο να θέσω σαφή όρια στον θηλασμό όταν χρειάστηκε, και ήμουν κι εγώ σε δύσκολη φάση και να μπω σε διαδικασία αποθηλασμού όπως εγώ θεωρώ σωστή για την μικρή.

 

Αν σε κουράζει ο νυχτερινός θηλασμός, μπορεί να κάνεις νυχτερινό αποθηλασμό για αρχή, και μετά να αισθάνεσαι καλά. Αν σε ενοχλεί το να θηλάζεις έξω από το σπίτι, μπορεις να θέσεις σαφείς κανόνες "Τώρα που μεγάλωσες θηλάζουμε μόνο στο σπίτι, όχι έξω". Μπορείς για αρχή να κάνεις αυτά τα βήματα, και να δεις πώς θα αισθάνεσαι τότε, ίσως να μην θελήσεις τελικά να αποθηλάσεις ακόμα. Αλλιώς, αν αισθάνεσαι πάλι πιεσμένη, σταδιακά θα περιορίσεις κι άλλο τους θηλασμους.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Spithoula, αυτό που καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σου είναι ότι θες να ακολουθήσεις το ρυθμό του παιδιού, δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό. ΚΟυραστικό μεν, αλλά δεν είναι λάθος να ακούς το παιδί σου και να ανταποκρίνεσαι στις ανάγκες του. Το τι λένε οι τρίτοι για εσάς ή για τη δική τους οικογένεια, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει τι ταιριάζει στη δική σου οικογένεια. Ωραίο το πρόγραμμα των άλλων αλλά εμείς κοιμόμαστε όποτε νυστάζουμε και όχι όποτε *πρέπει* και τρώμε, όταν πεινάμε, και όχι όποτε λέει το ρολόι και δεν έχει δικαίωμα κανείς να μας κρίνει για αυτό. Είμαι σίγουρη ότι όποτε χρειάζονται όρια, τα βάζουμε και έχουμε και καλή συνεργασία με το παιδί μας, γιατί έχουμε δώσει ένα πρότυπο σεβασμού που συνάδει και με την παιδική λογική. Καμιά φορά ίσως είμαστε πιο διστακτικές αλλά πιστεύω ότι τη βρίσκουμε την άκρη. Ακόμη κι όταν δεν έχω ιδέα τι είναι σωστό, σκέφτομαι ότι είμαι ακόμη η μαμά και θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ.

 

Νομίζω ότι το χειρότερο ψυχολογικό κομμάτι για εμάς είναι ο ορισμός των προτεραιοτήτων. Έχει περισσότερη σημασία να πίνω έναν καφέ ήσυχη πότε-πότε ή να θηλάζω όσο το έχει ανάγκη το μωρό μου; Προσωπικά, "καφέ" ήπια μετά από τους 14-15 μήνες, ποτέ δεν πήρα το παιδί μου στον καφέ, το άφηνα στον μπαμπά του. Και είμαστε τυχερές που τα παιδιά μας περνούν καλά με τους μπαμπάδες, συχνά τα παιδιά ξέρουν τον μπαμπά μόνο από το γεύμα της Κυριακής ... Ξέρεις, οι έρευνες δείχνουν ότι τα παιδιά "διασκεδάζουν" με τον μπαμπά αλλά αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το θηλασμό! Έχει σχέση με το ότι κυρίως οι Ελληνίδες είναι τόσο κουρασμένες από δουλειά και νοικοκυριό και το βασικό τους μέλημα είναι η φροντίδα και η ασφάλεια, οι μπαμπάδες είναι πιο χαλαροί στο παιχνίδι. Αυτό δεν θα το αλλάξει ο αποθηλασμός ... είναι και λίγο θέμα χαρακτήρα. Άλλες μαμάδες είναι πιο "παρεούλα", οι περισσότερες σκέφτονται πως πχ ό,τι λερωθεί, πρέπει να το καθαρίσουν οι ίδιες, χώρια που τρέχουν μοναχές τους να φροντίσουν τα πάντα. Ο ρόλος του καθενός είναι διαφορετικός και όσο κι αν το θέλουμε, δεν είναι εύκολο να καλύπτουμε 100% το παιδί μας. Αλλιώς, δεν θα χρειάζονταν και οι πατεράδες ...

 

Τώρα, επειδή τα έχω περάσει κι εγώ, εννοώ το να αισθάνομαι ότι είμαι μοναχά μαμ, μην υποτιμάς αυτό που κάνεις. Τόσο μικρό παιδί μέσα στη λέξη μαμ κρύβει όλη την ασφάλεια που αισθάνεται. Το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει και για τα παιδιά που δεν θηλάζουν, ειδικά όταν η μαμά επωμίζεται όλη τη φροντίδα και κάποιος άλλος κρατάει το παιδί, για να πάει η μαμά στη δουλειά ή να φροντίσει το σπίτι. Πόσες μαμάδες έχουν χρόνο να παίξουν πραγματικά με τα παιδιά τους, ειδικά όταν έρθει κι ένα ακόμη μωρό από πίσω ... δεν πιστεύω ότι υπάρχει σωστό και λάθος, η κάθε μαμά μπορεί να μιλήσει μόνο για το δικό της παιδί. Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις με άλλα παιδιά και γονείς και, αν το κάνεις, σίγουρα θα βρεις και "κουσούρια". Εσύ θα αποφασίσεις πόσο θα επιτρέψεις στο παιδί σου να είναι παιδί και όχι μικρός ενήλικας με ανάλογη πίεση και ευθύνες. Εσύ θα αποφασίσεις αν θα υπάρχουν όροι στην φροντίδα και την αγάπη που προσφέρεις ή αν θα βάλεις και ποια όρια, ώστε να λειτουργεί η οικογένεια. Εσύ θα δεις αν και πόσο το παιδί σου μπορεί να ανταποκριθεί και να συνεργαστεί, κάθε φορά ανάλογα με την ηλικία του. Αυτά που ζητάει το παιδί σου είναι απολύτως φυσιολογικά και είναι φυσιολογικό να ανταποκρίνεσαι, όταν δεν αφήνεις να σε επηρεάζουν οι αυθαίρετες κρίσεις των τρίτων. Τα παιδιά δεν είναι μπονσάι, να τα κλαδεύουμε και να τα κουρεύουμε όπως μας αρέσουν, είναι λουλούδια που χρειάζονται μόνο λίγο πότισμα, για να ανθίσουν με το δικό τους μοναδικό χρώμα, σχήμα, άρωμα ...

 

Δεν έχει σημασία αν θα αποθηλάσεις ή όχι σύντομα (που είμαι σίγουρη ότι θα αποθηλάσεις με ρυθμό που να μπορεί να χειριστεί το παιδί σου). Σημασία έχει να επιβεβαιώσεις στον εαυτό σου τις επιλογές σου και τις προτεραιότητες σου και να τις στηρίξεις, καταρχάς στον εαυτό σου. Και να μην ξεχνάς ότι λάθη είμαστε, μαμάδες κάνουμε :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

sofuka, amaretto, τα μηνυματα σας ειναι υπεροχα και συγκινητικα.

 

spithoula, ηθελα να σου γραψω οτι ειναι αξιοθαυμαστο που εισαι ολη μερα με το παιδακι σου και ασχολεισαι τοσο πολυ μαζι του.Ειναι απολυτως φυσιολογικα ολα αυτα που νιωθεις.Πιστευω πως ενα μωρο σε αυτη την ηλικα μπορει να σε κουρασει παρα παρα πολυ..ειτε θηλαζει , ειτε οχι.

 

Ειναι απαιτητικη ηλικια απο μονη της.

 

Εαν θηλαζεις ισως ειναι λιγο ευκολοτερα τα πραγματα γιατι εχεις ενα τροπο να αντιμετωπιζεις καποιες κρισεις.Να τις διαχειριζεσαι με τροπο αποτελεσματικο και κυριως "ιδανικο"για το παιδι.

 

Εγω επειδη λειπω αρκετες ωρες καθε μερα, εχω την "παρηγορια" οτι θηλαζω το μωρο και επανασυνδεομαι μαζι του, οτι του προσφερω κατι μοναδικο που κανενας αλλος ανθρωπος δεν μπορει.Και οταν μου ζηταει γαλα, η καρδια μου επανερχεται στη θεση της και λεω "Να η ευκαιρια μου να κανω κατι για το μωρο μου και να του προσφερω λιγο τη μαμα του!!

 

Θελω να σου πω, πως η κουραση ειναι δεδομενη οταν εχεις μωρο.Ο μη θηλασμος του μωρου δε σημαινει οτι θα μειωθει η κουραση.Ισως να εκανες καποια διαλεμματα, να εβγαινες για ενα καφε με μια φιλη, ενα σινεμα με το συζυγο σου να αλλαζες λιγο περιβαλλον (χωρις το μωρο).Πιστευω θα εβλεπες τα πραγματα διαφορετικα.

 

Οτι και αν αποφασισεις σου εχομαι καλη επιτυχια!!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

φιλες μου, σας ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση και κυριως που με καταλαβαινετε! ....amaretto τα λες τοσο ομορφα και σωστα... ειναι αληθεια Palladin μου πως ειμαι πολυ πιεσμενη και προσπαθω να το ελαφρυνω απο καποιες πλευρες...

ειχα διαβασει καπου ενα μηνυμα της Αγλαϊας που παροτρυνε μια μανουλα να κατανοησει αν ειναι ο θηλασμος που την κουραζει ή οι ευθυνες της μητροτητας... και προβληματιζομαι πολλες φορες και προσπαθω να καταλαβω.... ειναι το παιδι μου ετσι επειδη ειμαι και εγω πιεσμενη και το εισπραττει και αμυνεται? θα ηταν ετσι οπως και να χει? αν περασουμε σε αλλο επιπεδο, μηπως κανουμε μια καινουρια αρχη με προγραμμα και ηρεμια και οι δυο μας? ή μηπως τοτε τα πραγματα γινουν χειροτερα και ο υπνος χωρις θηλασμο θα ειναι πιο δυσκολος και πιο αστατος, το φαγητο θα γινεται πιο δυσκολο και το στομα θα σφραγισει με την αρνηση του θηλασμου και με εντονο το αισθημα της πεινας? ειναι και αυτη η αλλεργια που δε ξερω αν υπαρχει, αν περασε.... :?

δε ξερω... ειναι και αυτη η αμφιθυμια μου... μια τα σκεφτομαι ετσι και συμφωνω με τα λεγομενα της margarita32 και μια το σκεφτομαι αλλιως και νιωθω να με αντιπροσωπευουν τα λογια της amaretto....

ο ψυχολογος μου εκρινε πως δε θα δωσει τη λυση στην πιεση που νιωθω, ο αποθηλασμος, αλλα να δω και να παρατηρησω γιατι το παιδι ζηταει τοσο συχνα να θηλασει (την επαφη μαζι μου), τι θελει να μου πει με αυτο, αυτη της η προσκολληση.... :?

η κοπελα που μου κανει θεραπευτικο μασαζ και μιλαμε και με ξερει πολυ καλα και αυτη θηλασε παρα πολυ το παιδι της, κρινει πως εχω εγκλωβιστει με το θηλασμο και της βγαζω την αισθηση οτι θελω να αποθηλασω... και οταν τα συζηταγαμε ενιωσα μια ανακουφιση...αλλα μετα ξαναρθε αυτος ο κομπος... οταν θηλασα το βραδυ, κραταγα την κορουλα μου πολυ σφυχτα διπλα μου... :?

Palladin μου τη συμβουλο ειναι αληθεια, δεν την πηρα τηλεφωνο... θα το επιχειρησω... θα μου πεις, τι περιμενω να ακουσω? τι θελω να ακουσω? παροτρυνση για αποθηλασμο ή για υπομονη? δε ξερω...

σας ζαλισα...

νυχτερινος αποθηλασμος....σαν ονειρο μου φαινεται... τις πρωτες ωρες τα παω καλα....ομως εκεινες τις ωρες που θα με παρει ο υπνος...και ακουω το κλαμα διπλα μου... δεν εχω κουραγιο για διαπραγματευσεις.... για καθαρισμα απο εμετους (που οπως παντα γινεται οταν το βραδυ αρνηθω θηλαμο).... πρεπει ομως να βρω το κουραγιο.... για καλυτερους υπνους :D .....

το πιστευω πως ισως το σημαντικοτερο που μου λειπει ειναι ο υπνος... ξυπναω το πρωι και ξυπναω χωρις ενεργεια... πολλες φορες μπορει να εχω και νευρα... οχι με τη μικρουλα μου... με την κατασταση...

παλι μπερδεμενα τα γραφω....

παλι μπερδεμενα τα εχω....

Link to comment
Share on other sites

ο ψυχολογος μου εκρινε πως δε θα δωσει τη λυση στην πιεση που νιωθω, ο αποθηλασμος, αλλα να δω και να παρατηρησω γιατι το παιδι ζηταει τοσο συχνα να θηλασει (την επαφη μαζι μου), τι θελει να μου πει με αυτο, αυτη της η προσκολληση.... :?

 

νυχτερινος αποθηλασμος....σαν ονειρο μου φαινεται... τις πρωτες ωρες τα παω καλα....ομως εκεινες τις ωρες που θα με παρει ο υπνος...και ακουω το κλαμα διπλα μου... δεν εχω κουραγιο για διαπραγματευσεις.... για καθαρισμα απο εμετους (που οπως παντα γινεται οταν το βραδυ αρνηθω θηλαμο).... πρεπει ομως να βρω το κουραγιο.... για καλυτερους υπνους :D

το μωρό με τους τόσο συχνούς θηλασμούς μήπως ζητά επιβεβαίωση; Μήπως της αρνείσαι για λίγο όταν ζητάει, αλλά μόλις γκρινιάξει της δίνεις, και τελικά αυτή μπερδεύεται και μπαίνει σε μια διαδικασία συνεχούς ζήτησης και επιβεβαίωσης;

 

Το πρώτο βήμα για αποθηλασμό είναι το "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι". Το κάνεις, ή μήπως κάνεις αυτό που έκανα κι εγώ, το "δεν προσφέρω, ψιλοαρνούμαι";

 

 

Palladin μου τη συμβουλο ειναι αληθεια, δεν την πηρα τηλεφωνο... θα το επιχειρησω... θα μου πεις, τι περιμενω να ακουσω? τι θελω να ακουσω? παροτρυνση για αποθηλασμο ή για υπομονη? δε ξερω...

σας ζαλισα...

Μπορεί να μην σε συμβουλέψει ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Μπορεί να σου δώσει συμβουλές ώστε να περιορίσεις τα γεύματα σε έναν αριθμό με τον οποίο εσύ θα αισθάνεσαι άνετα και χαλαρά, πχ 5 την ημέρα.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

prune εισαι πολυ γλυκια! σευχαριστω για τα λογια σου!

ειμαι πολυ περιεργη σαν χαρακτηρας...οχι διπροσωπη, αλλα αμφιθυμικη....

:arrow: νιωθω το μητρικο γαλα το καλυτερο για το παιδακι μου!

νιωθω το γαλα μου γεματο τοξινες (λογο της αποτοξινωτικης διατροφης που κανω..και της ανασφαλειας που νιωθω για το οτι αυτο που "παραγω" εγω ειναι καλο...

 

:arrow: νιωθω τυχερη που τα καταφερα μεχρι εδω

νιωθω πως εγκλωβιστηκα φτανοντας μεχρι εδω

 

:arrow: νιωθω σωτηριο να χαλαρωνω το παιδακι μου σε πολλα θεματα με το θηλασμο και γεμιζει χαρα η καρδια μου οταν τη βλεπω πως το ευχαριστιεται...

νιωθω πιεση οταν για το παραμικρο μου τραβαει τη μπλουζα και θελει μαμ....(οπως σημερα για παραδειγμα που ενω ετρωγε στο καρεκλακι της και υπηρχε μια ωραια ατμοσφαιρα στο σπιτι, ηθελε να παρει το ποτηρι του μπαμπα της με το αναβραζον παυσιπονο και οταν της το πλησιασε κανοντας της να τρομαξει (αστιευοντας παντα) μπουουουου... αυτη γουρλωσε τα ματια και μου απλωσε τα χερια φωναζοντας μααααμ, μααααμ....) (σημ. ενταξει σημερα δεν ενιωσα πιεση, γελασα, αλλα ηθελα να φερω ενα παραδειγμα)

 

:arrow: νιωθω πως ο θηλασμος ειναι οπλο μου να τα περναω ολα πιο "ανωδυνα"...(την ετοιμασια μπιμπερο, πλυσιμο κλπ, να μην κλαιει το μωρο μεχρι να γινει το γαλα, να μην αγχωνομαι αν πεσουμε σε κινηση με το αμαξι, να μην αγχωνομαι αν δεν τρωει το φαγητο, να μην αγχωνομαι αν ειμαστε σε μερος που δεν εχει φαγητο κλπ.... μπορουσα να μεινω οπουδηποτε εκτακτα χωρις να εχω παρει τιποτα μαζι μου... στις ιωσεις θηλαζε ακαταπαυστα, εκει που δεν επινε ουτε νερο... στον παιδιατρο θηλαζε κατα την εξεταση οταν χρειαζοταν και σταματαγε το κλαμα... και πολλα πολλα αλλα που ευχαριστω το Θεο για το θαυμα του θηλασμου)

νιωθω οτι με το θηλασμο περασα πολλες δυσκολιες ...(εμαθε να ξυπναει συνεχεια, να μη κατσει ποτε σε ριλαξ, σε κουνια, σε παρκο, να μη παρει ποτε πιπιλα, μπουκαλι, να μην κοιμαται σερι το βραδυ ακομα και τωρα, να πρεπει να ειμαι παντου και παντα, να υποφερω απο μαστιτιδες σχεδον ολες τις φορες που πηγαμε διακοπες, να υποδερω απο φραγμενους πορους και απο δαγκωμενες θηλες και πολλα αλλα που δε θελω να τα λεω και να χαλαω τα ομορφα συναισθηματα)....

 

και πολλα άλλα που πότε τα σκεφτομαι ετσι... πότε τα σκεφτομαι αλλιως... και δε ξερω αν ποτε δω μονο την μια πλευρα ή δεν ξερω αν παει 2-3-4-5-6 χρονων κλπ. νιωσω οτι τοτε ειναι ιδανικο να αποθηλασω (αν ακομα δεν εχει αποθηλασει φυσικα)....

Link to comment
Share on other sites

το μωρό με τους τόσο συχνούς θηλασμούς μήπως ζητά επιβεβαίωση; Μήπως της αρνείσαι για λίγο όταν ζητάει, αλλά μόλις γκρινιάξει της δίνεις

ακριβως αυτο...... ομως οχι μονο γκρινιαζει... μπορει να γκρινιαζει και να κολλησει πανω μου για ωρες,..... μεχρι να προσφερω εκνευρισμενη πλεον...

 

Μπορεί να σου δώσει συμβουλές ώστε να περιορίσεις τα γεύματα σε έναν αριθμό με τον οποίο εσύ θα αισθάνεσαι άνετα και χαλαρά, πχ 5 την ημέρα.

μπορεις αγαπημενη μου Palladin να μου δωσεις λιγες συμβουλες?

Link to comment
Share on other sites

spithoula θα συμφωνήσω με όλες τις κοπέλες που σου απάντησαν και νιώθω την ανάγκη να σου πω κι εγώ δυο λόγια...τα συμπεράσματά μου από τα λεγόμενά σου είναι ότι πρέπει να είσαι πολύ καλός αλλά και αδικημένος άνθρωπος...δεν θέλω να κάνω τον ψυχολόγο, μιλάω εντελώς ενστικτωδώς αυτή τη στιγμή...η κόρη σου είναι πολύ τυχερή που σε έχει και μόνο για την αφοσίωση που της έχεις δείξει στα σημαντικά πρώτα της χρόνια...προσωπικά δεν πιστεύω οτι έχεις κάνει κανένα λάθος μέχρι τώρα και το γεγονός οτι δεν λειτουργείς ρομποτικά με το παιδί σου του δημιουργεί ένα ακόμα συναισθηματικό εφόδιο για την ζωή του...

μη θεωρείς οτι την αδικείς βάζοντάς της σιγά σιγά και με τους δικούς σας ρυθμούς, κάποια όρια γιατί με τον καιρό θα τα έχει και η ίδια ανάγκη...

να νιώθεις περίφανη για την σχέση που έχεις ήδη με την κόρη σου ( καλά είμαι τελείως εκτός topik δεν λέω άλλα )

Υ.Γ. κι εμείς σε δυάρι μένουμε και με στενοχωρεί που δεν έχει αρκετό χώρο το μωρό αλλά μάλον δεν το ενδιαφέρει και τόσο όσο νομίζουμε..αυτό κάνει κακό κυρίως σε εμάς που αναγκαζόμαστε εκτός των άλλων να περιοριζόμαστε και απο πλευράς τετραγωνικών...

Link to comment
Share on other sites

μπορεις αγαπημενη μου Palladin να μου δωσεις λιγες συμβουλες?

Μπορώ να σου πω τι έκανα εγώ, γιατί έχουμε κάποια κοινά στοιχεία.

 

1. Συζήτησα αναλυτικά με τη σύμβουλο αλλά και με τον ομοιοπαθητικό (μου έδωσε αγωγή), και με βοήθησαν πολύ και τα 2.

2. Συνειδητοποίησα ότι για εμάς, είναι απαραίτητο να βάλω όρια και στον θηλασμό, όπως έχω βάλει στα θέματα ασφάλειας και συμπεριφοράς πχ και να μάθω να λέω "όχι".

3. Επίσης κατάλαβα ότι όταν αρνούμαι θηλασμό, χωρίς όμως να είμαι αποφασιστική, το αποτέλεσμα είναι το αντίθετο.

4. Αυτό που έκανα προς το παρόν, είναι να κόψω τον θηλασμό εκτός σπιτιού (βέβαια δεν λείψαμε ποτέ πάνω από 3 ώρες). Το πήρα απόφαση, και άρχισα να της λέω συνέχεια "Τώρα που μεγάλωσες, θα κάνουμε μαμάμ μόνο μέσα στό σπίτι, όχι έξω. Τα μεγάλα παιδιά δεν κάνουν μαμάμ έξω από το σπίτι τους."Αφού της έκανα πλύση εγκεφάλου, βγήκαμε έξω και φυσικά μου ζήτησε:P. Της ξαναείπα τα ίδια ακριβώς πράγματα, έκλαψε για λίγο, της τα επανέλαβα, της έδωσα να φάει κάτι άλλο και φρόντισα να την απασχολώ με κάτι, να μην βαριέται. Αυτό επαναλήφθηκε ακομα 2-3 φορές, αλλά μετά το πήρε απόφαση. Τώρα όταν της λέω πάμε βόλτα στο πάρκο πχ λέει μόνη της "όχι μαμάμ!"

 

Τώρα έχει σειρά ο νυχτερινός αποθηλασμός, αλλά ακόμα κι εγώ διστάζω, δεν το έχω πάρει απόφαση, οπότε μέχρι να το αποφασίσω και να μην κάνω πισωγυρίσματα δεν το ξεκινώ

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

sailing σευχαριστω πολυ για τα λογια σου! πραγματικα με συγκινησες...

 

κι εμείς σε δυάρι μένουμε και με στενοχωρεί που δεν έχει αρκετό χώρο το μωρό αλλά μάλον δεν το ενδιαφέρει και τόσο όσο νομίζουμε..αυτό κάνει κακό κυρίως σε εμάς που αναγκαζόμαστε εκτός των άλλων να περιοριζόμαστε και απο πλευράς τετραγωνικών...

ακριβως ετσι νιωθω και εγω για τις δυσκολιες....

και που ολη την ωρα πρεπει να μαζευεις το σπιτι, το οποιο ειναι αμαζευτο... ;)

 

 

Palladin μου χιλια ευχαριστω!

αλλά και με τον ομοιοπαθητικό (μου έδωσε αγωγή),

δεν το εχω συζητησει με το γιατρο μου, δεν το ειχα σκεφτει...

ομοιοπαθητικη θεραπεια σου εδωσε? γιατι παιρνω και εγω και η μικρουλα ανθοϊαματα Bach αλλα ή δε βλεπω να βοηθανε ή ισως να ηταν χειροτερα τα πραγματα ;)

σευχαριστω για αλλη μια φορα για τις προτασεις σου (που παντα με εμπνεουν και τις ακολουθω ;))

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...