Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγω στις εξετασεις που εκανα...εγραφε αναλυτικα απο κατω κατι σαν υποσημειωση...θετικη ετεροζυγη για θρομβοφιλια..Ειμαι ετεροζυγη MHTFR.Ο γιατρος μου μου ειπε πως απο την στιγμη που ειμαι ετεροζυγη συμαινει πως απλα εχω την προδιαθεση για θρομβους οχι οτι ειμαι θρομβοφιλικη!!Και μου συστησε ενεσεις ηπαρινης προληπτικα σε επομενη εγκυμοσυνη..

Πολλες απ τις εξετασεις σου γραφουν ετεροζυγη..Μπορει να ειναι κατι αναλογο αλλα σε περισσοτερα ενζυμα...

Η θρομβοφιλια ειναι ειτε ομοζυγη(κληρονομικοτητα και απο τους 2 γονεις)

ειτε ετεροζυγη(κληρονομικοτητα απο εναν απ τους δυο γονεις)

Ελπιζω να βοηθησα καπως..Δεν ειμαι και ειδικη..Σου λεω απο προσωπικη πειρα απ τις δικες μου εξετασεις τι προεκυψε

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

ο γιατρος περιμενει και τις υπολοιπες...αντιπηκτικα λυκου,αντισταση στην c,d-dimers...και αλλες που θα τις εχω την αλλη εβδομαδα γιατι δυστηχως θα τις κανω σε αλλο διαγνωστικο.

Ξεχασα να βαλω και την Γλυκοπρωτεινη Αιμοπεταλιων (GPIa)που διαπιστωθηκε πολυμορφισμος σε ομοζυγη κατασταση.

Δυστηχως απο οσο διαβασα σε ενα χαρτι που μου εδωσαν,μπορει στην ομοκυστεινη να ειμαι ετεροζυγη,ομως επειδη συνηπαρχουν ειμαι ουσιαστικα ομοζυγη...

Επειδη ειχα στην αρχη του μηνα μια βιοχημικη κυηση συνεπως αποβολη...για παιδακι ξεκιναω τον αλλο μηνα...απλα ελεγα μηπως αποφυγω τις ενεσεις νομιζω δεν θα μπορω να τις κανω!!

εσυ τις εκανες??

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

ο γιατρος περιμενει και τις υπολοιπες...αντιπηκτικα λυκου,αντισταση στην c,d-dimers...και αλλες που θα τις εχω την αλλη εβδομαδα γιατι δυστηχως θα τις κανω σε αλλο διαγνωστικο.

Ξεχασα να βαλω και την Γλυκοπρωτεινη Αιμοπεταλιων (GPIa)που διαπιστωθηκε πολυμορφισμος σε ομοζυγη κατασταση.

Δυστηχως απο οσο διαβασα σε ενα χαρτι που μου εδωσαν,μπορει στην ομοκυστεινη να ειμαι ετεροζυγη,ομως επειδη συνηπαρχουν ειμαι ουσιαστικα ομοζυγη...

Επειδη ειχα στην αρχη του μηνα μια βιοχημικη κυηση συνεπως αποβολη...για παιδακι ξεκιναω τον αλλο μηνα...απλα ελεγα μηπως αποφυγω τις ενεσεις νομιζω δεν θα μπορω να τις κανω!!

εσυ τις εκανες??

 

Aκομη προσπαθουμε για συλληψη αλλα μου ειπε ο γιατρος μου πως δεν πονανε και τοσοοο.. και πως ειναι μικρες(οπως της ινσουλινης)

Δεν με φοβιζουν...θα κανω οτι ειναι δυνατο για μια ομαλη εγκυμοσυνη.

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπερα σας,

 

υπαρχει καποια κοπελα που να κανει ενεσεις ηπαρινης αυτον τον καιρο? ηθελα να ρωτησω αν τις καλυπτει το ικα (εοπυυ).

ευχαριστω

 

κοστιζουν γυρω στα 8ευρω οι 2.Αλλα μπορεις να της παρεις και μεσω ικα πληρωνεις το 25%

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να σε ρωτήσω για τα ΝΚ τα οποία έχω κ εγώ ανεβασμένα. Δεν έχουμε πει κάτι ακόμα με τον γιατρό μου. Προσπαθώ να φτιάξω άλλα πράγματα, αλλά θα πάρει κ αυτό την σειρά του.

Το εμβόλιο τι έιναι? πόσες φορές το κάνεις? που το έκανες? Πόσο κοστίζει?

Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά θέλω να ειμαι καλά πληροφορημένη.

 

Καλησπέρα. Εγώ λόγω αυξημένων NK έχω κάνει 4 φορές εμβόλια και μέτα αφού αποφάσισε η "γιατρός " μου ότι δεν εχουν κανενα αποτελέσμα αποφάσισε να κάνω σφαιρίνες. Το αποτέσμα φυσικά ήταν μηδεν στο πηλίκο. Το κόστος δε για τα εμβόλια είναι γύρω στα 300 ευρω(εξαρταται που θα πας) και για τις σφαιρίνες 400 ευρώ για την νοσηλεία στο ιασω. Οι σφαιρίνες αν στις καλύπτει η ασφάλεια σου καλώς δεν πλήρώνεις τίποτα αλλα αν όχι να υπολογιζεις 300 ευρω το μπουκάλι. Το θέμα είναι όμως ότι όταν πήγα Αμερική και επισκέφτηκα έναν γυναικολόγο όταν άκουσε για τα αντιπατρικα και τις σφαιρινες τρελάθηκε!!!! Στην Αμερική εχουν πάνω απο 7 χρόνια να εφαρμόσουν αυτην την μέθοδο!! Και σαν να μην εφτανε αυτο μου το επιβεβαιωσε και ο Κος Οικονομου ο οποιος έδειξε πραγματικα ενδιαφερον και με διαφωτισε σε αρκετα πραγματα. Τα στοιχεια του ειναι Οικονομου Εμμανουηλ δεν είναι γυναικολόγος αλλα ειδικος στις καθ΄εξιν αποβολες και μελεταει το ανοσολογικο συστημα πολυ σημαντικο!! Το τηλ ειναι 2106421309. Αν θες κανε τουλάχιστον μια αποπειρα να τον συναντησεις αλλα μην μπλέξεις με εμβολια γιατι πανω απο ολα ειναι επιζημια για τον οργανισμο μας και κατα δευτερον για την τσεπη μας χωρις κανενα όφελος!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Εγώ λόγω αυξημένων NK έχω κάνει 4 φορές εμβόλια και μέτα αφού αποφάσισε η "γιατρός " μου ότι δεν εχουν κανενα αποτελέσμα αποφάσισε να κάνω σφαιρίνες. Το αποτέσμα φυσικά ήταν μηδεν στο πηλίκο. Το κόστος δε για τα εμβόλια είναι γύρω στα 300 ευρω(εξαρταται που θα πας) και για τις σφαιρίνες 400 ευρώ για την νοσηλεία στο ιασω. Οι σφαιρίνες αν στις καλύπτει η ασφάλεια σου καλώς δεν πλήρώνεις τίποτα αλλα αν όχι να υπολογιζεις 300 ευρω το μπουκάλι. Το θέμα είναι όμως ότι όταν πήγα Αμερική και επισκέφτηκα έναν γυναικολόγο όταν άκουσε για τα αντιπατρικα και τις σφαιρινες τρελάθηκε!!!! Στην Αμερική εχουν πάνω απο 7 χρόνια να εφαρμόσουν αυτην την μέθοδο!! Και σαν να μην εφτανε αυτο μου το επιβεβαιωσε και ο Κος Οικονομου ο οποιος έδειξε πραγματικα ενδιαφερον και με διαφωτισε σε αρκετα πραγματα. Τα στοιχεια του ειναι Οικονομου Εμμανουηλ δεν είναι γυναικολόγος αλλα ειδικος στις καθ΄εξιν αποβολες και μελεταει το ανοσολογικο συστημα πολυ σημαντικο!! Το τηλ ειναι 2106421309. Αν θες κανε τουλάχιστον μια αποπειρα να τον συναντησεις αλλα μην μπλέξεις με εμβολια γιατι πανω απο ολα ειναι επιζημια για τον οργανισμο μας και κατα δευτερον για την τσεπη μας χωρις κανενα όφελος!!

Καλησπέρα! κ γω ψάχνοντας στο διαδύκτιο είδα ότι αυτά τα εμβόλια ειναι αμφίβολα κ μπορούν να προκαλέσουν πολλά κακά στον οργανισμό μας. Προς το παρόν πάντως ο γιατρός μου μου είπε ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα παίρνω κορτιζόνη (prezolone).

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

 

θα ήθελα τις εμπειρίες γιατί οι γιατροί θα με τρελάνουν!

Είμαι έγκυος στην 6η εβδομάδα, ενώ είχα μία παλίνδρομη τον Ιούνιο. Έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας και ο παράγοντας viii βγήκε χαμηλότερος απ'ότι θα έπρεπε. 58 με φυσιολογικά όρια 70-150. ο γυναικολόγος μου είπε να κάνω κατευθείαν clexane. Με παρέπεμψε και σε έναν αιματολόγο ο οποίος μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Ρώτησα και τον θείο μου ο οποίος είναι παθολόγος και μου είπε επίσης όχι.

Θεωρώ πως ο γυναικολόγος θέλει να τις κάνω περισσότερο προλήπτικα, για να είναι καλυμμένος θα έλεγα, αλλά γιατί να μην τις αποφύγω αν δεν χρειάζεται..?

 

Βρέθηκε καμία στην ίδια θέση με εμένα? Πώς το αντιμετωπίσατε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι σου τις εδωσε καθαρα για προληπτικους λογους λογω της προηγουμενης σου αποβολης.θα μπορουσε βεβαια τωρα στην αρχη να σου δωσει και σαλοσπιρ...εγω για παραδειγμα οταν με το καλο ξαναμεινω εγκυος θα κανω κατευθειαν ενεσεις και τωρα πριν την εγκυμοσυνη παιρνω σαλοσπιρ.

ρωτησε τον για ποιο λογο επιμενει για να σου λυθουν οποιες αποριες εχεις.

μονο 1 αποβολη ειχες?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

οι περισσότεροι γυναικολόγοι, που δυστυχώς δεν ξέρουν την τύφλα τους από θρομβοφιλία, ακολουθούν τον τυφλοσούρτη salospir πριν και clexane μετά (μαζί με salospir μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις). να πάτε σε αιματολόγους εξειδικευμένους σε κύηση. εγώ όταν είχα την 1η παλλίνδρομη ακολούθησα τον τυφλοσούρτη salospir και μετά salospir+clexane. αλλά παλλινδρόμησε και πάλι το έμβρυο. μετά ξύπνησα και πήγα σε αιματολόγο που γελούσε με αυτή την αγωγή και μου είπε ότι δεν χρειαζόταν γιατί ο τύπος της θρομβοφιλίας που είχα δε σχετίζεται μα αποβολές. πρότεινε μόνο innohep στο 1ο τρίμηνο. ευτυχώς την ίδια άποψη είχε και ο 2ος γυναικολόγος μου (ειδικός στις αποβολές).

μόνο οι αιματολόγοι ξέρουν. υπάρχουν διαφορετικά είδη θρομβοφιλίας και τον γενετικό έλεγχο μόνο ένας αιματολόγος μπορεί να τον αξιολογήσει σωστά. οι περισσότεροι γυναικολόγοι μόλις δουν μια ετερωζυγωτία, αμέσως σου δίνουν αντιπηκτική αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

οι περισσότεροι γυναικολόγοι, που δυστυχώς δεν ξέρουν την τύφλα τους από θρομβοφιλία, ακολουθούν τον τυφλοσούρτη salospir πριν και clexane μετά (μαζί με salospir μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις). να πάτε σε αιματολόγους εξειδικευμένους σε κύηση. εγώ όταν είχα την 1η παλλίνδρομη ακολούθησα τον τυφλοσούρτη salospir και μετά salospir+clexane. αλλά παλλινδρόμησε και πάλι το έμβρυο. μετά ξύπνησα και πήγα σε αιματολόγο που γελούσε με αυτή την αγωγή και μου είπε ότι δεν χρειαζόταν γιατί ο τύπος της θρομβοφιλίας που είχα δε σχετίζεται μα αποβολές. πρότεινε μόνο innohep στο 1ο τρίμηνο. ευτυχώς την ίδια άποψη είχε και ο 2ος γυναικολόγος μου (ειδικός στις αποβολές).

μόνο οι αιματολόγοι ξέρουν. υπάρχουν διαφορετικά είδη θρομβοφιλίας και τον γενετικό έλεγχο μόνο ένας αιματολόγος μπορεί να τον αξιολογήσει σωστά. οι περισσότεροι γυναικολόγοι μόλις δουν μια ετερωζυγωτία, αμέσως σου δίνουν αντιπηκτική αγωγή.

Έτσι είναι, οι γυναικολόγοι δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν αιματολογικά ζητήματα. Όπως λες υπαρχουν πολλά είδη, εγώ έχω μία ελαφριάς μορφής και πρίν την εγκυμοσυνη έπαιρνα salospir και μετά ενέσεις ivor 2500 τις οποίες μέχρι το τέλος δεν χρειάστηκε να ανεβάσω γιατί πήγαινα πολύ καλά.

Είναι πάντως αδιανόητο να παίρνει κανείς και salospir και να κάνει και ενέσιμη αντιπικτική, φυσικά και όποιος αιματολόγος το ακούσει θα γελάει, η αραίωση έρχεται ανεβάζοντας την δοσολογία της ένεσης όχι δίνοντας salospir.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι είναι, οι γυναικολόγοι δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν αιματολογικά ζητήματα. Όπως λες υπαρχουν πολλά είδη, εγώ έχω μία ελαφριάς μορφής και πρίν την εγκυμοσυνη έπαιρνα salospir και μετά ενέσεις ivor 2500 τις οποίες μέχρι το τέλος δεν χρειάστηκε να ανεβάσω γιατί πήγαινα πολύ καλά.

Είναι πάντως αδιανόητο να παίρνει κανείς και salospir και να κάνει και ενέσιμη αντιπικτική, φυσικά και όποιος αιματολόγος το ακούσει θα γελάει, η αραίωση έρχεται ανεβάζοντας την δοσολογία της ένεσης όχι δίνοντας salospir.

υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που πρέπει να τα δώσεις συνδυαστικά. αλλά αυτό το γνωρίζει ο αιματολόγος.

Link to comment
Share on other sites

koritsia kalispera tha hthela kapoia poy exei paromia empiria h na einai gnosths toy thematos na me voithisei.....meta apo dyo palidromes kai ego ksekinisa ton gorgotha ton eksetaseon...oxi kanei ormoniko elenxo ta opoia kaliptontai ola apo to ika..exo episeis na kano tis eksis eksetasei thromvofilias... ormikisteini...LEIDEN..MTHFR..ANTIPIKTIKA LYKOY..PROTEINI S,, PROTEINI C KAI ANTIKARDIOLIPIA ANTISOMATA IgG IgM apo aytes grafontai mpno h proteleytaia kai h teleytaia eksetasi oi alles poy piga sto ika na rotiso giati den grafontai moy eipane apla oti etsi apofasise h kyvernisi(mhn po kamia koyventa..telos panton)kala gia nosokomeio tha kanoyne kanenan xrono na vgoyne apo oti akoysa ginontai sto papageorgioy...mporeite na voithisete kai na mou peite kapoia diagnostika kentra poy tis kanoyn kai na exoyn logikes times eimai apo thessaloniki... ston asklipio poy rotisa moy eipane 350 evro...polla den einai???oyf sygnomi an ss koyrasa...alla meta soy leei asfalismenoi...an den exeis na pliroseis den kaneis tipota

Link to comment
Share on other sites

koritsia kalispera tha hthela kapoia poy exei paromia empiria h na einai gnosths toy thematos na me voithisei.....meta apo dyo palidromes kai ego ksekinisa ton gorgotha ton eksetaseon...oxi kanei ormoniko elenxo ta opoia kaliptontai ola apo to ika..exo episeis na kano tis eksis eksetasei thromvofilias... ormikisteini...LEIDEN..MTHFR..ANTIPIKTIKA LYKOY..PROTEINI S,, PROTEINI C KAI ANTIKARDIOLIPIA ANTISOMATA IgG IgM apo aytes grafontai mpno h proteleytaia kai h teleytaia eksetasi oi alles poy piga sto ika na rotiso giati den grafontai moy eipane apla oti etsi apofasise h kyvernisi(mhn po kamia koyventa..telos panton)kala gia nosokomeio tha kanoyne kanenan xrono na vgoyne apo oti akoysa ginontai sto papageorgioy...mporeite na voithisete kai na mou peite kapoia diagnostika kentra poy tis kanoyn kai na exoyn logikes times eimai apo thessaloniki... ston asklipio poy rotisa moy eipane 350 evro...polla den einai???oyf sygnomi an ss koyrasa...alla meta soy leei asfalismenoi...an den exeis na pliroseis den kaneis tipota

 

καλησπερα,

εκανα εγω προσφατα εξετασεις θρομβοφιλιας για ολο το πακετο. εδωσα 260 ευρω. ομως ο αιματολογος που τις εκανα ειναι στην αθηνα. αν θες να σου στειλω τα στοιχεια του.

επισης ειχα ρωτησει ποσο κοστιζουν σε γνωστο ιδιωτικο μαιευτηριο της Αθηνας και μου ειχαν πει 360 ευρω.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

προσοχή, υπάρχουν διάφορα "πακέτα" θρομβοφιλίας, που προσωπικά δεν εμπιστεύομαι γιατί σε βλέπουν ως πορτοφόλι. μόνο σε δημόσιο νοσοκομείο θα σου κάνουν τον πλήρη έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εκανα εγω προσφατα εξετασεις θρομβοφιλιας για ολο το πακετο. εδωσα 260 ευρω. ομως ο αιματολογος που τις εκανα ειναι στην αθηνα. αν θες να σου στειλω τα στοιχεια του.

επισης ειχα ρωτησει ποσο κοστιζουν σε γνωστο ιδιωτικο μαιευτηριο της Αθηνας και μου ειχαν πει 360 ευρω.

nai kai emena toso moy eipane tora...poy mallon den tha ta glitoso...mesa se aytes poy ekanes einai kai aytes poy tha kano kai ego gianna-p??exo diavasei genika oti einai perissoteres oi eksetaseis thn thromvofilias alla o giatros moy moy eipe oti an vgei kati thetiko se aytes tote tha kano kai tis alles...

Link to comment
Share on other sites

nai kai emena toso moy eipane tora...poy mallon den tha ta glitoso...mesa se aytes poy ekanes einai kai aytes poy tha kano kai ego gianna-p??exo diavasei genika oti einai perissoteres oi eksetaseis thn thromvofilias alla o giatros moy moy eipe oti an vgei kati thetiko se aytes tote tha kano kai tis alles...

 

ναι ειναι μεσα ολες οσες αναφερεις και κατι επιπλεον.

δεν νομιζω οτι θα βρεις κατι πιο οικονομικο.....δυστηχως ειναι ακριβες εξετασεις.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

350 ευρω που σου ειπαν ειναι καλο ποσο για ιδιωτικο εργαστηριο.οι συγκεκριμενες εξετασεις ειναι πολυ ακριβες.αν θελεις ρωτα και στην ευρωδιαγνωση.εγω τις εκανα τον Μαιο και μου βγηκαν 300 ευρω.κλεισε ραντεβου σε δημοσιο νοσοκομειο σε αιματολογο καλυτερα για να σε βοηθησει.ελπιζω να βοηθησα.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

350 ευρω που σου ειπαν ειναι καλο ποσο για ιδιωτικο εργαστηριο.οι συγκεκριμενες εξετασεις ειναι πολυ ακριβες.αν θελεις ρωτα και στην ευρωδιαγνωση.εγω τις εκανα τον Μαιο και μου βγηκαν 300 ευρω.κλεισε ραντεβου σε δημοσιο νοσοκομειο σε αιματολογο καλυτερα για να σε βοηθησει.ελπιζω να βοηθησα.

se eyxaristo gia thn apantisi..more ego kai thn psixi moy dino gia na mhn xaso kai allo moro apla uparxoyn polloi tsarlatanoi kai kleftes gyro mas kai kalo einai na thn psaxnoyme ligo....exo kai mia aporia akoma..epeidi diavazo apo polla koritsia edo sto forym ia ta natural killers kai to syzhtisa me ton giatro moy eipe pos ego den thn xriazomai aythn thn eksetasi giati exo poly kalo endomitrio..ara h eksetasi ayth sxetizetai me to endomitrio mas??den ksero alla den thelo na mhn kano kati poy prepei prin valo mpros gia vivaki...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι πρεπει να ακους τον γιατρο σου εφοσον του εχεις εμπιστοσυνη.σου ευχομαι να μην σου ξανατυχει για αλλο μωρακι το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο!!!

οσο για αυτο που λες για τσαρλατανους....ενα θα σου πω μεχρι να βρεθει ο γιατρος που παω τωρα κ να μου πει ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω για να κανω παιδι ειχα ηδη χασει 3!!!δν λεω οτι αυτος ειναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ αλλα τουλαχιστον ηταν ο μονος που μου συστησε αιματολογο κ μπηκα σε μια σειρα.

την εξεταση που αναφερεις ουτε και εγω την εχω κανει.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...