Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα εγώ το έψαξα στον ενιαίο κανονισμό παροχών υγείας και το google μου έβγαλε το ΦΕΚ.

http://www.fskilkis.gr/filesup/eopyy/FEK_B_2456-2011.pdf

Πάντως ψάξτο και πήγαινε τους και το ΦΕΚ στο κάτω κάτω.

Είναι πολλά τα λεφτά και θα τα πληρώναμε τσάμπα.Φαντάσου εγώ είχα ραντεβού την προηγούμενη Τρίτη και καλά που έτυχε η απεργία και μου έκλεισαν για την επόμενη εβδομάδα. Αλλιώς θα τα είχα πληρώσει τσάμπα. Αλλιώς αν μπορείς περίμενε λίγο για να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Boo,που τις εκανες ολες αυτες τις εξετασεις και ποσο σου κοστισαν?Τελειωσα με την θεραπεια της νευροπαθειας και πηρα το πρασινο φως για προσπαθειες στα μεσα Μαρτιου.Θα επισκεφτω τον γιατρο μας εννοειται.Καλα αποτελέσματα!

Αχ πόσο χαίρομαι που είσαι καλά.Μαζί θα αρχίσουμε προσπάθειες:P.Λοιπόν μου τις έγραψε ο γιατρός μας.Δεν είναι όλες όσες κάνουν τα κορίτσια αλλά μάλλον είναι οι πιο σημαντικές.Τις έκανα στην Ευροδιάγνωση και πλήρωσα 140Ε.Ελάχιστες από αυτές κάλυπτε το ταμείο μου.Μάλιστα ο συμβεβλημμένος γιατρός που πήγα να μου τις γράψει μου είπε να το ψάξω μετά την τρίτη αποβολή:twisted::twisted:.Hello τι είναι στραγάλια οι αποβολές:confused:.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα ειναι γιδια.θα μου πεις τι σου εχουν κανει τα καημενα τα γιδακια?να κανουν αυτοι 3 αποβολες και μετα να το ψαξουν οχι εμεις

πες τα κοπέλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

SOS

Τα αποτελέσματα του μοριακού λένε:

Το αποτέλεσμα της ανάλυσης έδειξε ότι το παραληφθέν δείγμα αίματος είναι αρνητικό για την G1691A μεταλλαγή(Φυσιολογικός γονότυπος).

Τι θέλει να πει ο ποιητής;

Link to comment
Share on other sites

Σημαινει οτι εισαι αρνητικη για το ενα απο τα 5 γονιδια που εξεταζουν συνηθως. Μονο αυτο εξετασανε; Κατι για Leiden, παραγοντα ΙΙ, βλεπεις τιποτε τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.το ''προβλημα'' μας ειναι ο αστατος κυκλος μου λογω πολυκυστικων ωοθηκων κ που δεν πιασαμε παιδι 2 χρονια.καλα οχι οτι καθε μερα προσπαθουσαμε!!!εχω κανει την 1η μου εξωσ. κ ηταν βιοχημικη κ η 2η εμβρ/φορα αρνητικη θα κανω κ την 3η κ τελαιυτεα γιατι εχω αλλα 4 μωρακια κ αν δεν πετυχουν λεω μηπως να κανω καμια εξεταση.η γιατρος μου λεει οτι στην φαση που ειμαστε κ με οτι εχουμε ως τωρα με το προβλημα του αστατου κυκλου,την νερη ηλικια 26 κ32 θεωρει ασκοπο να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας κ υστεροσκοπηση γιατι με βλεπει εντελως καθαρη κ καλα.

θελω να μου πει οποια εχει κανει ,υστερα απο τι ειδε ,σε τι φαση ηταν?ειδε κατι,γιατι τις εκανε τελος παντων?κ εκανε αυτες τις εξετασεις κ γιατι?α κ τι εξετασεις κανεις?

 

ευχαριστω πολυ κ καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τυπικα αυτή την εξέταση την κάνεις μετα απο 2-3 αποβολες.

 

Αν η μαμα σου ή η μαμα της μαμας σου είχαν αποβολες, ειναι ενδειξη.

Αν εχετε ιστορικο με θρομβώσεις, ή πολλα εγκεφαλικα στην οικογένεια, επιίσης μπορει να θεωρηθεί ένδειξη.

 

Εγω την εκανα αμεσως μετα την πρώτη αποτυχια (αν είχα προλαβει θα την είχα κανει και πριν την πρωτη), και βγήκα θετικη σε 2 παραγοντες, οποτε πρεπει να κανω αντιπηκτικες ενεσεις με το που θα παρω τις πρωτες ορμόνες για την εξωσωματική.

 

Και για να λέμε τα πράγματα πιο πρακτικα, το ο,τι εκανα την πρωτη εξωσωματικη χωρις παραλληλα να κανω αντιπηκτικες, εθεσα τον οργανισμο μου σε ρίσκο 15-20% να παθω θρόμβωση στα ποδια, χέρια, ή στους πνεύμονες - ειμουν τυχερη και δεν έγινε. Επίσης ήταν αλλος ενας παραγοντας που δεν πετυχε η εξωσωματικη.

 

Καποιοι αιματολογοι εχουν στειλει επιστολες στους αρμοδιους φορεις για να δικαιολογουνται αυτες οι εξετασεις απο τα ταμεια μας και να περιλαμβανονται στους ελεγχους που κανουμε πριν τις εξωσωmaτικες, αλλα ακομα τιποτε δεν εχει εγκριθει.

 

Θελει λιγο ψαξιμο να βρεις τον καταλληλο γιατρο να σου γραψει σωστα τις εξετασεις, και μετα να βρεις το καταλληλο εργαστήριο. ΔΕΝ ειναι ολα τα εργαστήρια το ιδιο αξιοπιστα, οχι τοσο για τους μοριακους ελεγχους, οσο για τους αιμοπηκτικους, θελει ιδιαιτερη προσοχη που θα πας.

Οσο για τις τιμες, ειναι ιδιες αν πας ιδωτικα, οταν δηλαδη ακους για τιμες εδω κι εκει, παντα να παιρνεις συγκεκριμενες τιμες βασει των εξετασεων που εχει γραψει ο γιατρος για σενα. Διαφορα στην τιμη θα δεις μονο αν πας σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο που εχει ομως τετοιο εργαστηριο γι αυτες τις εξειδικευμενες εξετασεις.

 

Η συμβουλη μου ειναι να ρωτησεις και να το ψαξεις πολυ που θα πας, γιατι μαλλον θα δωσεις αρκετα λεφτα (απο 200 μεχρι 900 ευρω, αναλογα ποιες εξετασεις θα σου γραψουν και που θα τις κανεις) και ειναι κριμα να μην ειναι ο καλυτερος ελεγχος. Αν ερθεις Αθηνα μπορω να σου πω που πηγα εγω. Να βρεις τον καλυτερο αιματολογο στο θεμα και να ακουσεις τι θα σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Σημαινει οτι εισαι αρνητικη για το ενα απο τα 5 γονιδια που εξεταζουν συνηθως. Μονο αυτο εξετασανε; Κατι για Leiden, παραγοντα ΙΙ, βλεπεις τιποτε τετοιο;

Λοιπόν η εξέταση λέγεται:Ανίχνευση μεταλλαγής του γονιδίου του παράγοντα πήξης V(FV-Γονίδιο V Leiden) με real-time PCR.Μόνο παράγων VIII βλέπω και είναι 88 με όρια από 70-140.Ο γιατρός πάντως μου είχε πει ότι θα κάνω τις εξετάσεις που προκύπτουν μετά την ιστολογική και όχι όλες.Τώρα τι πάει να πει αυτό;Έχω ή όχι θρομβοφιλία οεο;:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω, δεν ξερω... Αυτη η ιστολογικη τι ειναι; τι ιστο εξετασατε;

Οι παραγοντες ειναι περισσοτεροι, για να πεις σιγουρα οτι δεν εχεις θρμοβοφιλια... Σε μενα εξετασαν 5 γονιδια, συν διαφορα αλλα που δεν ειναι γονιδια, αλλα ειναι εξετασεις που ανηκουν στο αιμοπηκτικο εργαστηριο (νομιζω ετσι λεγεται).

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, δεν ξερω... Αυτη η ιστολογικη τι ειναι; τι ιστο εξετασατε;

Οι παραγοντες ειναι περισσοτεροι, για να πεις σιγουρα οτι δεν εχεις θρμοβοφιλια... Σε μενα εξετασαν 5 γονιδια, συν διαφορα αλλα που δεν ειναι γονιδια, αλλα ειναι εξετασεις που ανηκουν στο αιμοπηκτικο εργαστηριο (νομιζω ετσι λεγεται).

 

Ιστολογική από το έμβρυο μετά την παλλίνδρομη.¨Εχεις δίκιο έτσι που τα γράφω που να καταλάβεις.:PΣε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σου.Κρατάω ότι τουλάχιστον δεν έχω αυτό.Μήπως γνωρίζεις για την πρωτείνη S που είναι 45 με όριο το 50 τι μπορεί να σημαίνει αυτό.Σε ζάλισα αλλά βλέπω ξέρεις αρκετά:P

Link to comment
Share on other sites

Στα δικα μου βλεπω οτι η πρωτείνη S οριο 75-150... Δεν ξερω τι μπορει να σημαινει.

 

Βρηκα τις εξετασεις μου, και μια αλλη λίστα. Βλεπω οτι οι μοριακες μεταλλαξεις ειναι 13, εμενα μου εγραψε η αιματολογος 5 απο αυτες και βγηκα θετικη στις 2. Τωρα βλεπω ενα γυναικολογος μου τσεκαρε να κανω 2-3 ακομα...

Αυτες εχω κανει:

Factor V - Leiden (G1691A)

Πολυμορφισμος C677T το γονιδιου MTHFR

Πολυμορφισμος A1298C το γονιδιου MTHFR

Πολυμορφισμος G20210A του Παραγοντα ΙΙ

Πολυμορφισμος 4G/5G του γονιδιου PAI-1

 

Μετα κανεις και τα αντιφωσφολπιδικα αντισώματα, που ειναι 10 διαφορετικες εξετασεις.

Βλεπω οτι τσεκαραμε και τις διαφορες πρωτεινες Sc, C κτλ... Πολλες εξετασεις.

Δεν προλαβαινω να τις γραψω τωρα (ειμαι στη δουλεια!).

 

Εισαι στην Αθήνα; Σε ποιον αιματολογο πηγες;

Link to comment
Share on other sites

η μαμα μου χωρις αποβολες,η γιαγια τεσερις εγκυμοσυνες μονο μια αποβολη κ αυτο γιατι τριων μηνων ηταν εγκυος δεν το ηξερε κ πηρε μια βαρια αντιβιωση γυρω στο 1970.εγκεφαλικα οχι.θρομβωσεις τι εννοεις?εγω εχω κυρσους στα ποδια κ η μαμα μου σπασμενες φλεβες.ειναι κατι απο αυτα?δεν ξερω αν ρωταω βλακειες κ συγνωμη!!!

ΑΑΑ!!!η βιοχημικη μου θεωριτε αποβολη ετσι?τωρα η αρνητικη ειπε η γιατρος δεν μετραει αποβολη γιατι δεν επιασε καν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! :)

 

Θέλω τα φώτα σας! Εμείς παλεύουμε για παιδάκι εδώ και 8 χρόνια αν και ξέρουμε πλέον πόσο δύσκολο είναι γιατί το πρόβλημα είναι του συζύγου (αζωοσπερμία) και μετά απο 4 εξωσωματικές -το πάμε με το πάσο μας :) - την τελευταία έφτασα μέχρι την 8 εβδομάδα και τελικά το έμβρυο παλινδρόμησε. Μετά ανακάλυψα στις εξετάσεις που μας είχαν δώσει να κάνουμε ότι δεν μου είχε ζητηθεί να κάνω θρομβοφιλία (ενω έχουμε κάνει όλο το υπολοιπο πακέτο που χρειάζεται καρυότυπους, ζεύγη κ.α.!!!! ) Ζήτησα απο τον γυναικολόγο μου να μου γράψει τις εξετάσεις που αφορούν την κύηση και σήμερα πήρα τα αποτελέσματα!

Ενώ όλες δείχνουν μέσα στα όρια, μία είναι ανεβασμένη. Το ινωδογόνο ενώ έχει φυσιολογική τιμή 180-360 εγώ έχω 501. Δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό μου. Όμως με τρώει η αγωνία για το άν τελικά έχω κάποιο πρόβλημα ή όχι!

 

Μήπως έχει και κάποια άλλη κοπέλα το ίδιο και αν ναι χρειάστηκε να πάρει κάτι στην προσπάθεια της;

 

Σας ευχαριστώ πολύ, μακάρι σύντομα όλες μας να κρατάμε τα μωράκια μας αγκαλια! :)

uUIep2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω γραμμένες απο γιατρό του ΙΚΑ κάποιες εξετασεις θρομβοφιλίας + Νκ . Τα Νκ τα έκανα στο Αλεξανδρας, τα πλήρωσα και πήρα απόδειξη, της θρομβοφιλίας θα τις κάνω ή Λαικό ή Αλεξάνδρας. Τί κάνω; Ξέρει κάποια κοπέλα; Τίς πληρωνω και μετά καταθέτω τα δικαιολογητικά στο Ικα ή στον πρώην ΟΠΑΔ που υπαγομουν παλιά; Η δεν τις πληρώνω καθόλου στο νοσοκομειο;

Link to comment
Share on other sites

Εχω γραμμένες απο γιατρό του ΙΚΑ κάποιες εξετασεις θρομβοφιλίας + Νκ . Τα Νκ τα έκανα στο Αλεξανδρας, τα πλήρωσα και πήρα απόδειξη, της θρομβοφιλίας θα τις κάνω ή Λαικό ή Αλεξάνδρας. Τί κάνω; Ξέρει κάποια κοπέλα; Τίς πληρωνω και μετά καταθέτω τα δικαιολογητικά στο Ικα ή στον πρώην ΟΠΑΔ που υπαγομουν παλιά; Η δεν τις πληρώνω καθόλου στο νοσοκομειο;

 

 

Εγω της πληρωσα κανονικα ( βεβεα της εκανα απογευμα, δεν ξερω αν κατι αλλαζει το πρωη ) .Μετα με το χαρτι που σου εγραψε ο γιατρος του ΙΚΑ και την αποδειξη θα πας στο ΙΚΑ και μετα απο λιγο καιρο θα παρεις τα χρηματα πισο ( βεβεα δεν τα περνεις ολα ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξέρετε αν το Λαικό κάνει ακόμα τις εξετάσεις για τη θρομβοφιλία; Δωρεάν;

 

Και αν ναι, μιλάμε για το Λαικό στην Αγ.Θωμά, στο Γουδί; Ή το άλλο στη Σεβαστουπόλεως (που κάνει και τις εξετάσεις της Μεσογειακής αναιμίας);

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κ εγω θέλω να τις κάνω έστω προληπτικά αλλα δεν συνταγογραφουνται ηλεκτρονικά απο τα ταμεία κ ιδιωτικά κοστίζει έμαθα όλο το πακέτο 280 ε.το ξερετε

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κορίτσια την εξέταση την κάνουν κάποια νοσοκομεία μόνο όχι όλα?

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κορίτσια την εξέταση την κάνουν κάποια νοσοκομεία μόνο όχι όλα?

απλά το Λαικό έχει το καλύτερο αιματολογικό τμήμα. για αυτό σου συστήνουν να πας εκεί να κάνεις τις εξετάσεις. κι εμένα ο γυναικολόγος μου εκεί με έστειλε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα καλο ειναι να κανει κανεις τις εξετασεις σε αξιοπιστα και εξειδικευμένα εργαστήρια, ειδικα οταν ειναι για εξετασεις πηξης/αιμοστασης στον ελεγχο της θρομβοφιλίας. Αν πας σε εναν απο τους καλους αιματολογους για ελεγχο θρομβοφιλιας (Μελισσαρη, Φοιφα, Χατζης), θα σε καθοδηγήσουν αυτοι για το που προτιμουν να κανεις τις εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί είναι αθήνα ε? θεσσαλονίκη κανέναν ξέρετε?

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα για Ιπποκρατειο και ΑΧΕΠΑ.... Αλλα δεν ξερω κατι συγκεκριμενο.

 

 

Θα το ψάξω, ευχαριστώ!

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...