Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λοιπον αφου επισκεφθηκα αιματολογο κ γυναικολογο συμβεβλημενους με το ικα απο τις εξετασεις θρομβοφιλιας γραφονται μονο 2 τις υπολοιπες τις πληρωνουμε κανονικα και το κοστος ειναι πολυυυυ μεγαλο!!!

τα νοσοκομεια τις κανουν τις εξετασεις -αν βρεις ραντεβου-και πληρωνουμε γυρω στα 400-500 ευρω απο τα οποια δν παιρνουμε πισω τπτ.

αυτα ισχυουν για θεσ/νικη μεχρι εχθες!!!!

ελλας το μεγαλειο σου ξανα!!!!

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι εξετασεις λενε τα εξεις.ικανοτητα γενεσης θρομβινης φυσιολογικη.αυξημενη συγκεντρωση προπηκτικων μικροσωματιδιων που προερχονται απο τα αιμοπεταλια.platelet derived mikroparticles 2179 ενω οι φυσιολογικες τιμες επρεπε να ειναι κατω η εως 550.και platelet derivered microparticles expressing anexin-v 2116 ενω τα φυσιολόγικα επρεπε να ειναι κατω η εως 500.συνεπως παρατηρητε ενεργοποιηση των αιμοπεταλιων και πρεπει να γινει αντιθρομβωτικη αγωγη εως το τελος της 12ης εβδομαδας με 1 σαλοσπιρ ημερισιως οποτε και και θα γινει επανελεγχος της αιμοστασης.αυτα κοριτσια μου.οποια εχει να μου πει οτιδηποτε με χαρα να το ακουσω.:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι εξετασεις dna τι δειξανε; Βλεπεις καπου να λεει για leiden; για παραγωντα II (προθρομβύνη); Ειναι 5 βασικα dna που πρεπει να τσεκαρουν. Ομοκυστείνη; Βλεπεις κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλές μου φίλες θέλω την βοήθεια σας.Βγήκαν οι πρώτες εξετάσεις μου εκτός από τον μοριακό έλεγχο,αν το λέω σωστά και ενώ όλα φαίνονται εντός φυσιολογικών ορίων η πρωτείνη S είναι 45 με όριο 50-130.Μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας...θα ηθελα να ρωτησω κατι στις κοπελες που ακολουθουν αντιπηκτικη αγωγη με ενεσεις ηπαρινης...απο ποια εβδομαδα κυησης τις ξεκινησατε και αν ειχατε καποια θεματα με την χοριακη...δηλαδη υπαρχει περιπτωση μονο να αυξανεται και οχι να διπλασιαζεται στο 48ωρο...μιλαμε για 7η εβδομαδα με αρχικη 12300 και μετα απο 48 ωρες 15600...ξερω δεν ειναι πολυ καλη αλλα αν καποιας κοπελας της ετυχε κατι παρομοιο θα ηθελα να μου γραψει...ευχαριστω πολυ...

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας...θα ηθελα να ρωτησω κατι στις κοπελες που ακολουθουν αντιπηκτικη αγωγη με ενεσεις ηπαρινης...απο ποια εβδομαδα κυησης τις ξεκινησατε και αν ειχατε καποια θεματα με την χοριακη...δηλαδη υπαρχει περιπτωση μονο να αυξανεται και οχι να διπλασιαζεται στο 48ωρο...μιλαμε για 7η εβδομαδα με αρχικη 12300 και μετα απο 48 ωρες 15600...ξερω δεν ειναι πολυ καλη αλλα αν καποιας κοπελας της ετυχε κατι παρομοιο θα ηθελα να μου γραψει...ευχαριστω πολυ...

κοριτσάκι μου γλυκό, εγώ είμαι μια από τις κοπέλες που έκαναν αντιπηκτική αγωγή από την αρχή αλλά η χοριακή μου δεν ανέβαινε καλά και τελικά έχασα το μωρό στην 8η εβδομάδα. το πρόβλημά μου αποδείχτηκε ότι δεν ήταν τελικά η θρομβοφιλία αλλά (και) κάτι άλλο. ελπίζω εσύ να είσαι πιο τυχερή!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση..αρχισα την αντιπηκτικη αγωγη στην 7η εβδομαδα γιατι εχω ασταθη κυκλο και δεν καταλαβα οτι ημουν εγκυος κανει και ο θυρεοειδης τα τρελα του και ετσι φτασαμε εδω που φτασαμε...αν θελεις στειλε μου πμ να μου πεις τι εφταιξε μπας και φταει και σε μενα...

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

Καλές μου φίλες θέλω την βοήθεια σας.Βγήκαν οι πρώτες εξετάσεις μου εκτός από τον μοριακό έλεγχο,αν το λέω σωστά και ενώ όλα φαίνονται εντός φυσιολογικών ορίων η πρωτείνη S είναι 45 με όριο 50-130.Μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω;

:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,πήγα σήμερα στο Λαϊκό που είχα προγραμματισμένο ραντεβού για πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας και δεν πλήρωσα τίποτα!!!!!!!!!! την προηγούμενη Πέμπτη τους είχα πάρει τηλ. στο ταμείο κ μου είχαν πεί ότι ναί πληρώνεις γύρω στα 650 ευρώ και ενώ τους ανέφερα ότι έχει βγεί οδηγία ότι με τον ΕΟΠΠΥ δεν πληρώνεις τις εξετάσεις στα δημόσια νοσοκομεία, μου τα μάσαγε κ μου έλεγε ότι δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα κ κάτι τέτοια.

Σήμερα πήγα κ είπαν όσοι έχουν ΕΟΠΠΥ κ τις έχει γράψει γιατρός του ΕΟΠΠΥ δεν πληρώνει τίποτα.Ναιαιαιαιαιαιαι! και έτσι δεν έδωσα μία. ΣΠΕΥΣΑΤΕΕΕΕΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα monicaa.Σε ευχαριστώ που θα ψάξεις για μένα:P

 

 

boo μου θα κοιτάξω σήμερα, διότι χτες ξεράθηκα στον ύπνο ήμουν χάλια κρυωμένη και είχα δεκατα.Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα monicaa.Σε ευχαριστώ που θα ψάξεις για μένα:P

 

boo μου δεν ξέρω τι εξετάεις σου γράψανε.δες λίγο τις δικές μου.

 

έλενχος φαινοτυπικής θρομβοφιλίας

 

αντίσταση στην ενεργοποιημένη πρωτείνη = αποτέλεσμα 3,2

ινωδογόνιο πλάσματος = αποτέλεσμα 2,3g/L

D-Dimmer = αποτέλεσμα 0,21 mg/L

 

'ελενχος μοριακά προσδιοριζόμενης γενετικής θρομβοφιλίας

 

MTHFR / C677T ομοζυγωτής

MTHFR / A1298Ψ φυσιολογικός

ΡΑΙ -1 / -675 5G/4G ετεροζυγωτής

ΡΑΙ - 1 / Α844G ετεροζυγωτής

 

δεν ξέρω αν σε φώτισα καθόλου.βασικά απ όλο αυτό, όταν με το καλό μείνω έγκυος θα πρέπει να κάνω την εξής ένεση κάθε μέρα

Innolep 0,45 x 1 SC

Link to comment
Share on other sites

boo μου δεν ξέρω τι εξετάεις σου γράψανε.δες λίγο τις δικές μου.

 

έλενχος φαινοτυπικής θρομβοφιλίας

 

αντίσταση στην ενεργοποιημένη πρωτείνη = αποτέλεσμα 3,2

ινωδογόνιο πλάσματος = αποτέλεσμα 2,3g/L

D-Dimmer = αποτέλεσμα 0,21 mg/L

 

'ελενχος μοριακά προσδιοριζόμενης γενετικής θρομβοφιλίας

 

MTHFR / C677T ομοζυγωτής

MTHFR / A1298Ψ φυσιολογικός

ΡΑΙ -1 / -675 5G/4G ετεροζυγωτής

ΡΑΙ - 1 / Α844G ετεροζυγωτής

 

δεν ξέρω αν σε φώτισα καθόλου.βασικά απ όλο αυτό, όταν με το καλό μείνω έγκυος θα πρέπει να κάνω την εξής ένεση κάθε μέρα

Innolep 0,45 x 1 SC

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις τόσα.Εγώ έκανα κάτι άλλες εξετάσεις όπου η πρωτείνη S είναι κάτω από το φυσιολογικό.Αυτά που μου έγραψες είναι μάλλον ο μοριακός έλεγχος που θα βγει 24/2.Ψάχνω στα χαμένα στο τέλος θα γίνω και γυναικολόγος και μικροβιολόγος:P.Από ότι έχω καταλάβει σε γενικές γραμμές ο μοριακός έλεγχος σου προσδιορίζει αν έχεις κληρονομική θρομβοφιλία και αν θα κάνεις ενέσεις και αν κατάλαβα καλά όπου λέει ομοζυγωτής σημαίνει πως το έχουν και οι 2 γονείς σου και όπου λέει ετεροζυγωτής μόνο ο ένας.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε.Ο γιατρός μου είπε να πάρω πρώτα όλα τα αποτελέσματα και μετά να τον πάρω τηλέφωνο.Το μόνο που μου φάνηκε περίεργο ήταν η πρωτείνη S που είναι κάτω από το όριο.Τελοσπάντων σε 10 μέρες μάλλον θα ξέρω.

Ας έρθει γερό το μωράκι μας και ας κάνουμε και ενέσεις .Τι να κάνουμε τόσα τραβάμε εκεί θα κολλήσουμε;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις τόσα.Εγώ έκανα κάτι άλλες εξετάσεις όπου η πρωτείνη S είναι κάτω από το φυσιολογικό.Αυτά που μου έγραψες είναι μάλλον ο μοριακός έλεγχος που θα βγει 24/2.Ψάχνω στα χαμένα στο τέλος θα γίνω και γυναικολόγος και μικροβιολόγος:P.Από ότι έχω καταλάβει σε γενικές γραμμές ο μοριακός έλεγχος σου προσδιορίζει αν έχεις κληρονομική θρομβοφιλία και αν θα κάνεις ενέσεις και αν κατάλαβα καλά όπου λέει ομοζυγωτής σημαίνει πως το έχουν και οι 2 γονείς σου και όπου λέει ετεροζυγωτής μόνο ο ένας.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε.Ο γιατρός μου είπε να πάρω πρώτα όλα τα αποτελέσματα και μετά να τον πάρω τηλέφωνο.Το μόνο που μου φάνηκε περίεργο ήταν η πρωτείνη S που είναι κάτω από το όριο.Τελοσπάντων σε 10 μέρες μάλλον θα ξέρω.

Ας έρθει γερό το μωράκι μας και ας κάνουμε και ενέσεις .Τι να κάνουμε τόσα τραβάμε εκεί θα κολλήσουμε;)

νομιζω οτι το μικροτερο νουμερο δεν ειναι απολυτωσ τιποτα το μεγαλυτερο δειχνει προβλημα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα ολες οι εξετασεις ηταν φυσιολογικες εκτος του mfhtr που ημουν ετεροζυγωτης.η αιματολογος ειπε οχι αντιπηκτικες ο γυναικολογος ειπε ναι και εκανα.ποτε δε θα μαθω αν πραγματικα τις χρειαζομουν αλλα τι σημασια εχει?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα ολες οι εξετασεις ηταν φυσιολογικες εκτος του mfhtr που ημουν ετεροζυγωτης.η αιματολογος ειπε οχι αντιπηκτικες ο γυναικολογος ειπε ναι και εκανα.ποτε δε θα μαθω αν πραγματικα τις χρειαζομουν αλλα τι σημασια εχει?

Αφού είναι γερό το μωράκι σου όλα τα άλλα δεν έχουν σημασία.:P

Link to comment
Share on other sites

Boo,που τις εκανες ολες αυτες τις εξετασεις και ποσο σου κοστισαν?Τελειωσα με την θεραπεια της νευροπαθειας και πηρα το πρασινο φως για προσπαθειες στα μεσα Μαρτιου.Θα επισκεφτω τον γιατρο μας εννοειται.Καλα αποτελέσματα!

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις τόσα.Εγώ έκανα κάτι άλλες εξετάσεις όπου η πρωτείνη S είναι κάτω από το φυσιολογικό.Αυτά που μου έγραψες είναι μάλλον ο μοριακός έλεγχος που θα βγει 24/2.Ψάχνω στα χαμένα στο τέλος θα γίνω και γυναικολόγος και μικροβιολόγος:P.Από ότι έχω καταλάβει σε γενικές γραμμές ο μοριακός έλεγχος σου προσδιορίζει αν έχεις κληρονομική θρομβοφιλία και αν θα κάνεις ενέσεις και αν κατάλαβα καλά όπου λέει ομοζυγωτής σημαίνει πως το έχουν και οι 2 γονείς σου και όπου λέει ετεροζυγωτής μόνο ο ένας.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε.Ο γιατρός μου είπε να πάρω πρώτα όλα τα αποτελέσματα και μετά να τον πάρω τηλέφωνο.Το μόνο που μου φάνηκε περίεργο ήταν η πρωτείνη S που είναι κάτω από το όριο.Τελοσπάντων σε 10 μέρες μάλλον θα ξέρω.

Ας έρθει γερό το μωράκι μας και ας κάνουμε και ενέσεις .Τι να κάνουμε τόσα τραβάμε εκεί θα κολλήσουμε;)

 

boo μου καλημέρα, τα χαρτιά μου γράφανε και για κάτι άλλα αποτελέσματα αλλά νομίζω ότι αυτά που σου έγραψα ήταν τα πιο σημαντικα.έγινα και γιατρός ξαφνικά :eek::-o:-o

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,πήγα σήμερα στο Λαϊκό που είχα προγραμματισμένο ραντεβού για πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας και δεν πλήρωσα τίποτα!!!!!!!!!! την προηγούμενη Πέμπτη τους είχα πάρει τηλ. στο ταμείο κ μου είχαν πεί ότι ναί πληρώνεις γύρω στα 650 ευρώ και ενώ τους ανέφερα ότι έχει βγεί οδηγία ότι με τον ΕΟΠΠΥ δεν πληρώνεις τις εξετάσεις στα δημόσια νοσοκομεία, μου τα μάσαγε κ μου έλεγε ότι δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα κ κάτι τέτοια.

Σήμερα πήγα κ είπαν όσοι έχουν ΕΟΠΠΥ κ τις έχει γράψει γιατρός του ΕΟΠΠΥ δεν πληρώνει τίποτα.Ναιαιαιαιαιαιαι! και έτσι δεν έδωσα μία. ΣΠΕΥΣΑΤΕΕΕΕΕ!!!!

 

καλημερα!

μπορεις να μου πεις απο που ενημερωθηκες για αυτη την οδηγια?

εχω παρει σε 2 νοσοκομεια της θεσ/νικης και δν ξερουν τπτ!!!

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...