Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κοριτσακια καλημερα.θα ηθελα την βοηθεια σας αν ξερετε.μετα απο ενδομητριο θανατο στην 33η εβδομαδα η αιματολογος μου εδωσε να κανω πολλες πολλες εξετασεις κ εννοειτε τον πληρη ελεγχο για θρομβοφιλια.τελικα ολες βγηκαν καθαρες κ μπορουμε τωρα να πουμε οτι ηταν ενα τυχαιο γεγονος.ειχαμε πει οτι μολις μεινω ξανα εγκυος προληπτικα θα αρχισω αντιπηκτικες.τελικα τα καταφερα κ ειμαι σημερα στην 11η εβδομαδα.εχω αρχισει τις αντιπηκτικες...αλλα θελω να ρωτησω το εξης:ο ελεγχος για την πηκτικοτητα γινετε καθε μηνα?κ αν ναι που γινετε κ ποσο κοστιζει????γτ αυτη η εξεταση δεν γραφετε στο ικα κ φανταζομαι στοιχιζει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και από μένα. Μετά από 1 παλίνδρομη 8,5 βδομάδων, (απόξεση στις 21-10-2011), ξεκίνησα και γω να ψάχνομαι...βρέθηκε θυρεοειδίτιδα, παίρνω ήδη χαπάκια και πλέον έχει κατέβει η tsh. Επίσης έκανα κολπική καλλιέργεια, όλα καλά, τεστ παπ-ήπια τραχηλίτιδα, το διορθώσαμε και αυτό, τώρα θα κάνω τις ανοσολογικές (ξανά) και μετά προγεστερόνη (ξανά).

Το μόνο που δεν έχω ψάξει είναι η θρομβοφιλία. Υπάρχει κάποιο σύπτωμα?? Θα έπρεπε να μπω στη διαδικασία να το ψάξω μετά από 1 παλίνδρομη? Γίνονται σε μικροβιολόγο?

 

tsarli καλημέρα,σύμπτωμα δεν υπάρχει, εμένα ο γιατρός μου μετά την παλίνδρομη μου έγραψε ένα κατεβατώ εξετάσεις για την θρομβοφιλία.Συνήθως λένε αν έχεις από 2 αποβολλές και πάνω να το κοιτάς αλλά προσώπικά το θεωρώ άκυρο αυτό, θα έπρεπε να σε βάζουν να κάνεις εξετάσεις πριν καν μπεις στη διαδικασία να κάνεις παιδι.Δεν ξέρω αν γίνονται σε μικροβιολογικό, εγώ τις έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο και σε 15 μέρες πήρα τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εγω τελικα εκλεισα ραντεβου με τη γυναικολογο και μετα θα επισκευτω κι εναν αιματολογο-ανοσολογο.αντε να δουμε.εγω μετα απο 2 βιοχημικες και μια παλινδρομη μ'εβαλαν να ψαχτω για θρομβοφιλια μεχρι τοτε ηταν ολα τυχαια ακουγα.να που μαλλον δεν ηταν.συμφωνω κι εγω γιατι πρεπει να περναμε ολα αυτα και μετα να ψαχνομαστε;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσια

εχθες πηγα σε αιματολογο και απο ολο το κατεβατο των εξετασεων μονο 2 γραφονται για να γινουν μεσω ικα.

στο νοσοκομειο πληρωνονται?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλα θελω να ρωτησω το εξης:ο ελεγχος για την πηκτικοτητα γινετε καθε μηνα?κ αν ναι που γινετε κ ποσο κοστιζει????γτ αυτη η εξεταση δεν γραφετε στο ικα κ φανταζομαι στοιχιζει

 

έχω την εντύπωση ότι γίνεται κάθε μήνα, θα σου πεί σίγουρα η αιματολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη βδομάδα θα δω το γυναικολόγο μου και θα του πώ να μου γράψει τα πάντα, όλες τις εξετάσεις για θρομβοφιλία, ό, τι έχει και δεν έχει!! Είδα κάτι παλιές που είχα από το 2004 (είχα κάνει μία επέμβσαη και μου είχαν κάνει εξετάσεις για πηκτικότητα κλπ), αλλά πέρασαν και πολλά χρόνια, οπότε θα τις κάνω φρέσκες-φρέσκες να τις έχω πριν ξεκινήσω προσπάθεια πάλι! Καλώς εχόντων των πραγμάτων, από 10-15 Μάρτη μπάινουμε στο "παιχνίδι", πιο αισιόδοξα, ταυτοχρόνως όμως και πιο συγκρατημένα (λόγω της παλίνδρομης).

Για το κόστος βρε κορίτσια των εξετάσεων δεν κατάλαβα ακόμη, γιατί άλλες γράφουν ότι δεν πλήρωσαν καθόλου σε δημόσιο και άλλες ότι πλήρωσαν. Εγώ σκοπεύω να τις κάνω σε ιδιωτικό εργαστήριο, τώρα αν κοστίζουν όντως τόσο πολύ...τα ταμεία τί κάνουν?? Δε δικαιολογούν κάτι? Είμαι στο ΤΥΔΕ. Γνωρίζει κάποια κοπέλα αν τις δικαιολογεί?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ημουν τεβε τωρα πια εοπυ και μου ειπαν επειδη ειναι πολυ εξειδικευμενες εξετασεις δεν δικαολογουνται.για ιδιωτικο μιλαω παντα.τωρα σε δημοσιο τι γινετε δεν ξερω.τα μονα που μου δικαιολογησαν ηταν για θυροειδη.πεσαμε και σε χαλια εποχη.τωρα με τις αλλαγες στα ταμεια ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν να σου απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά μπόρεσα και τις έγραψα στο βιβλιάριο αλλά δεν είναι όλες όσες κάνατε εσείς.Λέει παράγοντες VIII,PT,PTT, παράγοντας leiden,αντιοκαρδιολιπικά αντισώματα,πρωτείνη C,πρωτείνη S, ομοκυστείνη.Αν βγάζω τα γράμματα.Δηλαδή με αυτά θα δει αν έχω θρομβοφιλία;Περίμενα πολύ περισσότερες .Μήπως έχουν δώσει και σε κάποια άλλη μόνο αυτές τις εξετάσεις;

:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Tsarli μου φαινεται τραγικο που δεν σου είχαν τσεκαρει την TSH με το που έμεινες εγκυος... Οκ, την θρμοβοφιλια το καταλαβαίνω να μην την τσεκαρουν, αλλα το TSH ειναι απο τα πιο βασικα και υποχρεωτικα.

 

Εγω παντως που εκανα τις εξετασεις θρμοβοφιλιας χωρις να εχω καμια αποβολη, τελικα εχω παραγοντα θρομβοφιλιας και τωρα ξερω οτι με το που θα παρω ορμονες, ή με το που θα μείνω εγκυος, χρειαζομαι αντιπηκτικες. Ευτυχως το εμαθα εγκαιρως...

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused:

 

boo μου προσωπικά τις είχα κάνει πέρσυ τον Σεπτεμβριο οπότε δεν θυμάμαι τι μου είχε γραψει.Θυμάμαι πάντως ότι όταν πήγα να κάνω τις εξετάσεις ο γιατρός με τον οποίο μίλησα μου εξήγησε τι θα τσεκάρουν και ήταν πολλά απ ότι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα.συναντησα χθες τους γιατρους κι εχω τελικα εναν παραγοντα θρομβοφιλιας που αφορα τα αιμοπεταλια.επειδη ειμαι απο τις light θρομβοφιλιες μου ειπε με το που δω θετικο τεστακι καθημερινα ι σαλοσπιρ το 75.δε μου μιλησε για ενεση.αυτα τα δικα μου.οποια θελει ας μου πει τη γνωμη της.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.συναντησα χθες τους γιατρους κι εχω τελικα εναν παραγοντα θρομβοφιλιας που αφορα τα αιμοπεταλια.επειδη ειμαι απο τις light θρομβοφιλιες μου ειπε με το που δω θετικο τεστακι καθημερινα ι σαλοσπιρ το 75.δε μου μιλησε για ενεση.αυτα τα δικα μου.οποια θελει ας μου πει τη γνωμη της.

σου το είπε ο αιματολόγος ή ο γυναικολόγος?

Link to comment
Share on other sites

και οι δυο μονο για σαλοσπιρ μου ειπανε.πρωτα ειχα ραντεβου με γυναικολογο και μετα πηγα να μιλησω με αιματολογο.

τότε θα κάνεις ό,τι σου είπαν κι ο Θεός βοηθός. υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις θρομβοφιλίας. σε άλλες κάνεις μόνο ενέσεις, σε άλλες και ενέσεις και salospir, σε άλλες σταματάς μετά το 1ο τρίμηνο. το θέμα είναι να έχεις ψάξει όλα τα ενδεχόμενα αίτια για αποβολή και να βρεις γιατρό που εμπιστεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.κι εμενα μου εκανε εντυπωση που ο αιματολογος-ανοσολογος δε μου μιλησε για ενεση.μου ειπε οτι μονο με το σαλοσπιρ θα ειμαι καλυμενη.υπαρχει περιπτωση μονο με το χαπακι να ειμαι οκ;μετα απο οτι περασα φοβαμαι αλλα ο ιδιος εδειχνε να μην ανησυχει.δε δινουμε μου λεει σε ολους ενεσεις.υπαρχει καμια κοπελα που να το αντιμετωπισε μονο με το σαλοσπιρ;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ελλάς το μεγαλείο σου.Εγώ κορίτσια τις έγραψα τις εξετάσεις ,τις θεώρησα και πήγα στο μικροβιολογικό και μου είπαν ότι δεν τις καλύπτει κανένα ταμείο οπότε και τις πλήρωσα:evil::evil:Τότε πως τις γράψαν δεν καταλαβαίνω.Το γονίδιο πήξης Leiden ,τα αντισώματα καρδιολιπίνης,την ομοκυστεινη και των παράγοντα VIII αν και τα έγραψα δεν τα καλύπτουν τα ταμεία.150Ε και αποτελέσματα σε 17 μέρες.:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος θα κρίνει ποιες είναι βασικές εξετάσεις και ποιες όχι;Για μένα αυτή είναι βασική.Αχ monicaa μου έχουμε τα προβλήματά μας έχουμε και το κράτος που αντί να μας βοηθά μας φέρνει εμπόδια.Τέλοσπάντων ας είναι καλά τα αποτελέσματα .¨Οτι σημαίνει βέβαια αυτό.Για να σας πω την αλήθεια αν δεν έχω θρομβοφιλία θα χαρώ αλλά αν έχω θα μάθω τον λόγο που έχασα το μωράκι μου οπότε όπως λέει ο γιατρός μου καλύτερα να γνωρίζεις τον εχθρό για να ξέρεις προς τα που να πυροβολήσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας και πηκτικότητας.. Τον έλεγχο θρομβοφιλίας δεν τον κάλυπτε το ταμείο μου!!! Ρώτησα σε δημόσιο νοσοκομείο και μου είπαν ότι και εκεί τις πληρώνεις και μάλιστα οι τιμές στο δημόσιο ήταν πολύ πιο υψηλές από ιδιωτικό!!!

 

Για έλεγχο θρομβοφιλίας έδωσα 220 ευρώ ! Ήταν 5-6 παράγοντες !!

 

Για τον έλεγχο πηκτικότητας, άλλες γραφόντουσαν άλλες όχι γι 'αυτές πλήρωσα 190 ευρώ!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...