Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλημερα

 

βρηκα μικροβιολογικο εργαστηριο που τισ κανει ολες τις εξετασεις με μονο 540 ευρω.επαθα πλακα!!!το ενα ζηταει 1350ευρω και το αλλο 540ευρω και ειναι και στο κεντρο της θεσ/νικης.

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ που με ανοιξατε τα ματια και πηρα και αλλες προσφορες αλλιως απο την απελπισια μου θα εδινα τα 1350 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ιππόκαμπε. ευτυχώς που εψαξές και δεν πληρωσες τα τριπλάσια. τι να πω για τις διαφορές των τιμών τρέλλα η όλη κατάσταση. τελικά ρέπει σε όλα να κάνουμε ερευνά αγοράς και μετά ν αποφασίζουμε που....και πάλι μπράβο ιππόκαμπε

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

τα εδωσα τα αιματακι μου εχθες και περιμενω τα αποτελεσματα μερι τελος του χρονου.χαρηκα πολυ γιατι ειναι το πρωτο μου βημα μετα την αποξεση και νιωθω πιο κοντα στην εμβρυομεταφορα.περιμενω και αρχες του χρονου την 2η περιοδο και μετα θεραπεια καποιες μερες και μεταααα.....θα παω να παρω τα μωρακια μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιαλία,

εαν εχω καταλάβει σωστά υπαρίνη κάνεις με το που δεις θετική χωριακή. εάν κάνεις εξωσωματική πολλοί γιατροι την δίνουν και από όταν γίνεται η εβρυομεταφορά. την θρομβοφιλία σου την διεγνωσέ αιματόγος ηο γυναικόλόγος σου?

Link to comment
Share on other sites

σε ρωτάω γιατί κανονικά αιματολόγος κάνει την διάγνωση και σου δίνει την αγωγή.

ναι αιματολόγος το είπε αφου καναμε τα τεστ .. εκ των υστέρων.. και μου ειπε οταν θα ξαναμεινω εγκυος τοτε ηπαρίνη... αλλα ρωταω καθως εσεισ εδω εχετε πειρα και γνωσεισ και με βοηθήσετε σε κατι που ...μασ ξεφυγε..

Link to comment
Share on other sites

εφόσον σου είπε ηπαρίνη μόνο όταν είσαι εγκυός τότε ετσι. συνήθως σου δίνουν φιλισιν(φυλλικο οξυ() για 2 = 3 μηνες πριν εγκυμοσύνη και κατά την δίαρκεια, τι πρόβλημα σου βρήκε σε μετταλλ΄ξεις και στις εξετάσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου γεια σας.Πριν 20 μερες ειχα παλλινδρομη κυηση μετα απο την 1η μου προσπαθεια εξωσωματικης οταν εφτασα 2 μηνων δε μεγαλωνε αλλο και καναμε στο εμβρυο εξεταση καρυοτυπου.Δεν εχουν βγει ακομη τα αποτελεσμετα.Μπορει καποια να μου πει τι εξετασεις θρομβοφιλιας πρεπει να κανω και αν το ικα καλυπτει κατι?Ειμαι απο επαρχια Σπαρτη δεν γνωριζω πολλα γι'αυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γεια σας.Πριν 20 μερες ειχα παλλινδρομη κυηση μετα απο την 1η μου προσπαθεια εξωσωματικης οταν εφτασα 2 μηνων δε μεγαλωνε αλλο και καναμε στο εμβρυο εξεταση καρυοτυπου.Δεν εχουν βγει ακομη τα αποτελεσμετα.Μπορει καποια να μου πει τι εξετασεις θρομβοφιλιας πρεπει να κανω και αν το ικα καλυπτει κατι?Ειμαι απο επαρχια Σπαρτη δεν γνωριζω πολλα γι'αυτο ρωταω.

 

πρέπει να στις γράψει η αιματολόγοσ - γυναικολόγος- ρευματολόγος.. μαζι είναι όλο το πακέτο των καθ εξιν αποβολών.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γεια σας.Πριν 20 μερες ειχα παλλινδρομη κυηση μετα απο την 1η μου προσπαθεια εξωσωματικης οταν εφτασα 2 μηνων δε μεγαλωνε αλλο και καναμε στο εμβρυο εξεταση καρυοτυπου.Δεν εχουν βγει ακομη τα αποτελεσμετα.Μπορει καποια να μου πει τι εξετασεις θρομβοφιλιας πρεπει να κανω και αν το ικα καλυπτει κατι?Ειμαι απο επαρχια Σπαρτη δεν γνωριζω πολλα γι'αυτο ρωταω.

 

ΒΑΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ,ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ.

ΣΤΟ ΙΚΑ:ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΘΑ ΣΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ,ΘΕΛΕΙ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ 4 ΑΠΟΒΟΛΕΣ (ΚΑΙ ΟΧΙ 1),ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΑΝΕ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΦΑΓΑ ΠΟΡΤΑ.ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ,ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ 20% ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 40 ΜΕΡΕΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ:ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.ΠΧ.ΣΤΟ ΕΝΑ 1450 ΕΥΡΩ,ΣΤΟ ΑΛΛΟ 540 ΕΥΡΩ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ.ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΔΩ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΑΝΟΙΞΑΝ ΥΑ ΜΑΤΙΑ.ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΜΕ 540.

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.ΑΝ ΠΑΛΙ ΒΡΕΙΣ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΚΑΝΤΟ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα

τα αποτελεσματα βγηκαν καλα,παρα μονο 2 που ειναι στο οριο.μου φαινεται η αντιπυκτικη λυκου και ομοστεινη λεγεται (δεν εχω τα χαρτια μου),τωρα την δευτερα θα παω στον αιματολογο να δουμε τι θα πει αυτος.

 

κοριτσια καλα χριστουγεννα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.

πηγα στον γιατρο.η ομοκυστεινη ειναι λιγο υψηλη (5-15 εγω εχω 16,6)και το αντιπυκτικο του λυκου ειναι λιγο χαμηλο(33-42 εγω εχω 28,9),μου εδω σε felicine για την ομοκυστεινη (επαιρνα αλλωστε)και να τις επαναλαβω πριν ξεκινησω θεραπεια εμβρυοματαφορας.ισως χρειαστω ενεσεις.το αντιπυκτικο του εκανε εντυπωση γιατι σε συνδυασμο με αλλες επρεπε οι αλλες να εχουν αλλα νουμερα,εμενα ηταν φυσιολογικα.παντως λεει για μια ομαλη κυηση πρεπει να ειναι τα νουμερα σωστα.τωρα περιμενω περιοδο στις 1-1-2010 (πρωτη φορα περιμενω με χαρα την περιοδο μου) και ξεκιναω να κλεινω τα ραντεβου,εκτος αν αλλαξαν τα πραγματα,γιατι ειχα γονιμες τα χριστουγεννα,ημουνα και ταξιδακι στο πηλιο τα δυο μας και καταλαβαινετε.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια για τις ευχες,εχω βαλει σκοπο να κανω 1-2-3 παιδια και θα το κυνηγησω,τωρα που πηρα φορα.οτι προβλημα και αν υπαρχει θα το αντιμετωπισω αρκει βεβαια να λυνετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Οι έννοιες "Θρομβοφιλία" και ομοκυστείνη μπήκαν στην ζωή μου λιγάκι απότομα. Γέννησα ένα υγιέστατο αγοράκι, το οποίο σε εξετάσεις που του κάναμε βρέθηκε να έχει θρομβοφιλία και επίσης να είναι ετερόζυγο στην μετάλαξη ενός γονιδίου που ευθύνεται για την ομοκυστείνη!Και εγώ και ο σύζυγος είμαστε ετερόζυγοι. Όμως είχα μια ομαλότατη και εύκολη εγκυμοσύνη.

Γενικά με το θέμα είμαι άσχετη. Μπορεί κάποια να με ενημερώσει για την θρομβοφιλία και την ομοκυστείνη???

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

η θρομβοφιλια θα στο πω απλα οπως το καταλαβα ειναι το πηξιμο του αιματος.στην εγκυμοσυνη πηζει το αιμα και δεν μπορει να μεγαλωσει το εμβρυο και πεθαινει.οπως επαθα εγω και αλλες κοπελες εδω.τωρα στο μωρακι σου θα πρεπει να βρεις εναν καλο αιματολογο να δεις τι θα κανεις,απ'οτι καταλαβα δεν χρειαζεται να παιρνεις φαρμακα αμα δεν χρειαστει.τωρα δεν ειμαι και σιγουρη.

Τι προσδιορίζεται;

Η εξέταση προσδιορίζει τα επίπεδα ομοκυστεΐνης στο αίμα ή στα ούρα. Η Ομοκυστεΐνη είναι ένα θειο- αμινοξύ το οποίο φυσιολογικά βρίσκεται σε πολύ χαμηλές συγκεντρώσεις σε όλα τα κύτταρα του οργανισμού. Η Ομοκυστεΐνη είναι προϊόν του μεταβολισμού της μεθειονίνης. Η μεθειονίνη είναι ένα από τα έντεκα «απαραίτητα» αμινοξέα (αμινοξέα που πρέπει να ληφθούν από τη διατροφή καθώς ο οργανισμός δεν μπορεί να τα παράγει). Σε υγιή άτομα, η Ομοκυστεΐνη γρήγορα μετατρέπεται σε άλλα προϊόντα.

Οι βιταμίνες Β6, Β12 και φυλλικό οξύ είναι απαραίτητα στο μεταβολισμό της ομοκυστεΐνης. Ασθενείς με έλλειψη σε αυτές τις βιταμίνες μπορεί να έχουν αυξημένα επίπεδα ομοκυστεΐνης.

Πρόσφατες μελέτες έχουν προτείνει ότι άνθρωποι με αυξημένα επίπεδα ομοκυστεΐνης έχουν πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο καρδιακής προσβολής ή εγκεφαλικού σε σχέση με αυτούς που έχουν φυσιολογικά επίπεδα. Αυξημένες συγκεντρώσεις ομοκυστεΐνης έχουν συσχετισθεί με αυξημένη τάση σχηματισμού θρόμβων στο αίμα και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε εμφράγματα μυοκαρδίου, εγκεφαλικά και απόφραξη αγγείων σε οποιοδήποτε σημείο του σώματος.

Η Ομοκυστεΐνη μπορεί να αυξηθεί σημαντικά στο αίμα ή τα ούρα ασθενών σε μια σπάνια κληρονομική νόσο η οποία ονομάζεται ομοκυστινουρία. Η διαταραχή αυτή προκαλείται από μεταλλάξεις σε ένα από πολλά διαφορετικά γονίδια. Ο ασθενής φέρει ένα ένζυμο που δυσλειτουργεί ως προς τη φυσιολογική αποικοδόμηση της μεθειονίνης γιʼ αυτό και η ομοκυστεΐνη συσσωρεύεται στον οργανισμό του ασθενούς. Ένα νεογνό με αυτή τη διαταραχή θα φαίνεται φυσιολογικό στη γέννησή του αλλά μέσα σε μερικά χρόνια θα εμφανίσει σημάδια όπως έκτοπο φακό στον οφθαλμό, αδύνατο σώμα, μακριά λεπτά δάκτυλα, σκελετικές ανωμαλίες, οστεοπόρωση και σημαντικά αυξημένο κίνδυνο θρομβοεμβολισμού και αθηρωμάτωσης , τα οποία μπορεί να οδηγήσουν σε πρώιμη καρδιαγγειακή νόσο .

Πως συλλέγεται το δείγμα για την εξέταση;

Συλλέγεται δείγμα αίματος από φλέβα του χεριού; ενίοτε μπορεί να απαιτηθεί και δείγμα ούρων.

 

Απαιτείται κάποια προετοιμασία για να είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα;

Ο γιατρός σας θα ζητήσει να προηγηθεί νηστεία 10 με 12 ωρών (όχι φαγητό, τίποτα παρά μόνο νερό) πριν την εξέταση.

 

το κατεβασα απο το internet διαβασε το μηπως σε βοηθησει,ουτε εγω ξερω τι ειναι αυτο.

 

 

<<>>

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...ίσως χαζό?

 

Υπάρχει περίπτωση κατά τη διάρκεια της ζωής σου να μην είσαι θρομβοφιλικός και ξαφνικά να γίνεις?

 

(Ρωτάω γιατί εγώ έχω ήδη ενα παιδί και στην προσπάθεια του δεύτερου δυστυχώς παλλινδρόμησε και το έχασα...

και σκέφτομαι την αιτία...:confused:)

Link to comment
Share on other sites

Σοφία μου,θα στο εξηγήσω είναι πολύ απλό!!Δε γίνεται να γίνεις θρομβοφιλικός ή είσαι ή δεν είσαι.Όπως μου εξήγησε η αιματολόγος μου όταν μία γυναίκα έχει θρομβοφιλία μπορεί να κάνει αποβολή μπορεί και όχι.Επειδή εμείς δε θέλουμε να το ρισκάρουμε κάνουμε αντιπηκτικές ενέσες.Εγώ πχ που πήρα από τη μητέρα μου την θρομβοφιλία,έκανε 2 αποβολές και 2 κόρες χωρίς καμιά αγωγή.Επομένως μπορεί να συμβεί να πάει καλά μία εγκυμοσύνη και μία άλλη να μην πάει αν υπάρχει θρομβοφιλία.Ανακάλυψα τυχαία ότι έχω θρομβοφιλία κάνοντας μπόλικες εξετάσεις μετά από εξωμήτριο.Όταν ρώτησα την αιματολόγο αν έπρεπε να πάρω ενέσεις μου είπε ότι αν δεν είχα ταλαιπωρηθεί δε θα μου έδινε.Κι έτσι επέλεξα να κάνω αντιπηκτικές ενέσεις.Δόξα τω Θεώ βρίσκομαι στην 11η προς 12η εβδομάδα χωρίς κανένα πρόβλημα και όλα βαίνουν καλώς...Καλή επιτυχία σε όλες!!Ο νέος χρόνος να φέρει πολλά μωράκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...