Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

margi δεν θα σου πω να μην στεναχωρηθεις αφου ειναι λογικο να θες λιγο χρονο για να καταλαβεις τι εγινε.βεβαια ισως ξερεις και εσυ πως ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος.απλα θα σου πω αυτο που ξερω πως οι περισοτερες εξωσωματικες νομιζω πως πετυχενουν μετα την πρωτη φορα.δεν ειναι αναγκη να πας αμεσως ασε λιγο το χρονο και οσο θα περνα θα το ζητησεις μονη σου.

Link to comment
Share on other sites

Margi μου, λυπάμαι πολύ! Γιατί όμως απογοητεύεσαι έτσι από την πρώτη φορά; Δεν πρέπει να σε παίρνει έτσι από κάτω! Όταν κάτι το επιθυμούμε πολύ, κάνουμε τα πάντα για να το αποκτήσουμε!

Όταν ηρεμήσεις να έρθεις πάλι εδώ στην παρέα μας και να γράψουμε όλες μια σειρά από εξετάσεις που ίσως δεν έχεις κάνει και ταυτόχρονα να ψάξουμε να σου προτείνουμε καλούς γιατρούς εξωσωματικής.

Είμαι βέβαιη γι' αυτό που λέω, γιατί το έχω δει και σε φίλες και γνωστές! Μία φορά έγκυος δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξαναμείνεις έγκυος και να μην κάνεις παιδί!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Engleza τις εξετασεις αυτες τις εχω κανει πολλες φορες λογω του αστατου κυκλου και περυσι που τις ειχα κανει μου ειχε πει ο ενδοκρινολογος πως ειναι ολα καλλα και να μην τις ξανακανω τεστ ωορηξιαςχρησιμοππιω και εγω και ετσι εμεινα και την φορα με το εξωμητριο αλλα θα ηθελα να ξερω τι συναιβει και ηταν εξωμητριο αλλα κανενας δεν μπορει να μου πει και η γιατρος μου λεει απλα ατυχια.εσυ εχεις παιδια?

Συνήθως είναι τυχαίο γεγονός και έτσι πρέπει να το αντιμετωπίζουμε. Απλώς, αν έχεις υποστεί κάποιο χειρουργείο κοιλίας στο παρελθόν, αν υπάρχει ορμονική διαταραχή, πολυκυστικές ωοθήκες, μεγάλη ηλικία (για εγκυμοσύνη) και δε θυμάμαι αν είναι και κάτι άλλο, αυξάνονται ελαφρώς οι πιθανότητες. Εγώ είχα μια αφαίρεση σκωληκοειδούς απόφυσης και μια καισαρική στο ιστορικό μου (ε, και δεν είμαι και πιτσιρίκα). Έχω ένα παιδάκι που απέκτησα λίγο μετά τα 32. Την εξωμήτρια την αντιμετώπισα απλά ως μια ατυχία και είπα "οκ, τελείωσε αυτό. Δε σημαίνει οτι θα ξανασυμβεί. Προσπαθούμε πάλι σα να μη συνέβη".

Η σύζυγος ενός συναδέλφου είχε εξωμήτρια κύηση και αφαίρεση σαλπιγγας στα 26-27. Επειδή αγχώθηκε πολύ προχώρησε σε εξωσωματική και απέκτησε δίδυμα. Αφού ηρεμησε, απέκτησε άλλα 2 παιδιά με φυσικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Margi μου, λυπάμαι πολύ! Γιατί όμως απογοητεύεσαι έτσι από την πρώτη φορά; Δεν πρέπει να σε παίρνει έτσι από κάτω! Όταν κάτι το επιθυμούμε πολύ, κάνουμε τα πάντα για να το αποκτήσουμε!

Όταν ηρεμήσεις να έρθεις πάλι εδώ στην παρέα μας και να γράψουμε όλες μια σειρά από εξετάσεις που ίσως δεν έχεις κάνει και ταυτόχρονα να ψάξουμε να σου προτείνουμε καλούς γιατρούς εξωσωματικής.

Είμαι βέβαιη γι' αυτό που λέω, γιατί το έχω δει και σε φίλες και γνωστές! Μία φορά έγκυος δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξαναμείνεις έγκυος και να μην κάνεις παιδί!!!!!!!!!

Ευη μου, απογοητεύομαι πολυ γιατί πολύ απλά δεν διαθέτω πια και δεν ξέρω πώς είναι εφικτό με τα 700 ευρώ το μήνα, ενοίκιο και δάνειο θα μπορέσω να μαζέψω 3 χιλιάδες για να ξανακάνω εξωσωματική! Επειτα υποτίθεται ότι πήγα σε έναν από τους καλύτερους στην Αθήνα και δεν πέτυχαμε το παραμικρό. Τρίτο οι καλοί γιατροί εξωσωματικής θέλουν χρήμα, εγώ δεν διαθέτω. Μάλλον θα το αφήσω για πολύ καιρό, μιας που δεν έχω και καθόλου διάθεση να ξαναμπώ στον χορό των ορμονών και του εμπορίου και μετά θα δω......Δεν χάλασε και ο κόσμος αν δεν κάνω παιδί.....Δεν θα μου φάνε τη ζωή οι εξωσωματικές. Να μου λείπει το βύσσινο.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες margi για το οικονομικο ειναι κατανοητο αφου τα πραγματα δεν βοηθανε καθολου!ισως να πρεπει να το κοιταξεις σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο οπου οι τιμες δεν θα ειναι τοσο μεγαλες.αυτα θα τα δεις στην πορεια,τωρα χρειαζεσαι λιγη διασκεδαση και μεσα σου να εχεις και την ελπιδα πως μπορει να σας κατσει και με τον φυσικο τροπο αφου παντου ακουμε για περιπτωσεις οπου γυναικες μετα απο εξωσωματικες ειτε που πετυχαν ειτε που απετυχαν εμειναν εγκυες με φυσικο τροπο!ισως το σωμα ηρεμει και αλλαζει δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΕΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.MARGI ΜΟΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ.ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΑ ΝΕΑ?ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.........ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΒΓΑΛΤΕΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ.ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ.ΠΗΓΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΧΑΛΑΡΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς κοπέλα μου!!! Γεννήθηκα με μία σάλπιγγα και έμεινα έγκυος μια χαρά και τώρα διανύω τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου. Εφόσον λειτουργεί η μία, οι πιθανότητες είναι εξίσου καλές!!! Είμαι σίγουρη ότι όλα θα σου πάνε τέλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΣΥΧΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΛΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΛΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟΥ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΛΑ Η ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Ευη μου, απογοητεύομαι πολυ γιατί πολύ απλά δεν διαθέτω πια και δεν ξέρω πώς είναι εφικτό με τα 700 ευρώ το μήνα, ενοίκιο και δάνειο θα μπορέσω να μαζέψω 3 χιλιάδες για να ξανακάνω εξωσωματική! Επειτα υποτίθεται ότι πήγα σε έναν από τους καλύτερους στην Αθήνα και δεν πέτυχαμε το παραμικρό. Τρίτο οι καλοί γιατροί εξωσωματικής θέλουν χρήμα, εγώ δεν διαθέτω. Μάλλον θα το αφήσω για πολύ καιρό, μιας που δεν έχω και καθόλου διάθεση να ξαναμπώ στον χορό των ορμονών και του εμπορίου και μετά θα δω......Δεν χάλασε και ο κόσμος αν δεν κάνω παιδί.....Δεν θα μου φάνε τη ζωή οι εξωσωματικές. Να μου λείπει το βύσσινο.....

 

Ελπιζω να πανε ολα καλα στη ζωη σου..Και ειμαι σιγουρη πως θα μεινεις απο μονη σου..χωρις εξωσωματικες και τα σχετικα.

Συνηθως ετσι γινεται..μολις χαλαρωνεις και λες..τελος δεν ξαναπροσπαθω..τοτε τσουπ...ερχεται το σπορακι..

 

Καλη συνεχεια κοπελα μου και να θυμασαι πως καθε γυναικα εχει την δικη της ιστορια σχετικα με προσπαθειες..εγκυμοσυνη...και οτι τελος παντων αφορα τη μητροτητα..

Μερικες γυναικες δυστυχως παιδευονται για ν αποκτησουν το παιδακι τους

Το σιγουρο ειναι πως αργα η γργορα..ευκολα η δυσκολα θα τα καταφερουν....

Καλη δυναμη

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΣΑΚΟ..............ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 22-7 ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΩΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ Η ΑΝ ΑΠΟΒΑΛΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΚΑΛΙΔΕΣ ΑΙΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

MAROUDITSA ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ 2 ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ,ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ!ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΛΑ,ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΗ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΛΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΓΕΣΑΙ ΤΟΤΕ...ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύχομαι να πάνα όλα καλά, marouditsa! Οι χοριακές σου, όταν ξεκίνησε η εγκυμοσύνη πως ανέβαιναν; Μήπως είναι νωρίς ακόμη; Οπως και να έχει, ελπίζω και εύχομαι τα καλυτερα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Πότε την έκανες την χοριακή που λες; Σήμερα ή ήταν η πρώτη της εγκυμοσύνης σου;

Αν την έκανες σήμερα, είναι χαμηλή! Αν την έκανες τότε, την επανέλαβες;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μαρουδίτσα, τι μου λες τώρα; Γιατί δεν έκανες χοριακή αμέσως μόλις είδες το θετικό αποτέλεσμα;;; Πιστεύω ότι άργησες πάρα πολύ. Θύμισε μου, εχεις στο ιστορικό σου εξωμήτρια κύηση; Ο γιατρός σου γιατί δεν σε έβαλε να κάνεις αμέσως τη χοριακή σου; Θα το ελέγχατε από την αρχή.......

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

margi μου αυτος που παω τωρα ειναι της αδερφης μου ο γιατρος ειχα παει σε αυτον 1 φορα μονο οποτε δεν ηξερε.εγω πριν 1.5 χρονο που ειχα μεινει εγκυος ο γιατρος με ειχε βγαλει οτι ημουν 1 μηνων και 5 ημερων αλλα σακο δεν ειχε δει,και ειπε θα σε δω σε μια βδομαδα.Απο την ιδια μερα ομως εγω ειχα αρκετους πονους και αιμα και μου ελεγε κατσε ξαπλα αλλα μετα απο 5 μερες δεν αντεξα απο τουσ πονους και ετσι πηγα στην κλινικη,με εκανε υπερυχο και φυσικα δεν ειδε σακο και μου λεεινειναι εξωμητριο,με κανει χοριακη και βγαζει αποβολη.Με εκανε αποξεση αλλα ελεγε ηταν εξωμητριο.ενας αλλος γιατρος μου ειπε οτι απο την στιγμη που απεβαλες γιατι σε εκανε αποξεση τραβουσε τα μαλλια του.Και απλα μετα απο 1 χρονο που εκανα σαλπιγγογραφια η μια σαλπιγγα ειναι βουλωμενη τελειως.(συγνωμη αν σας κουρασα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τίποτα! Και πώς ήταν σίγουρος ότι ήταν εξωμήτριο; Κοριτσάκι μου, θα σου πω κάτι : μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα και να μην υποβληθείς σε δοκιμασίες! Ομως θα θυμάσαι πάντα σε επόμενες εγκυμοσύνες σου αυτό που θα σου πω: από την ώρα που θα δεις ότι έχεις καθυστέρηση δεν θα κάνεις τεστ αλλά χοριακή και μετά θα την επαναλάβεις σε δύο μέρες να δεις αν διπλασιάζεται. Ειδικά για όλες εμάς που κάναμε εξωμήτριο είναι κανόνας αυτός. Εμένα ο γιατρός μετά το εξωμήτριο που είχα αυτό μού το τόνισε. Στην αποβολή η χοριακή κατεβαίνει, στο εξωμήτριο όμως ανεβαίνει πολλές φορές κανονικά, άλλες βασανιστικά αργά. Πάντως ανεβαίνει......Αν έλεγχες από την αρχή την χοριακή σου στην πρώτη εγκυμοσύνη, θα ξέρατε με βεβαιότητα σχεδόν πως είναι εξωμήτριο΄γιατί η χοριακή θα είχε άνοδο.....Να μας ενημερώσεις για την εξέλιξη και να θυμάσαι πως πάντα κάνουμε περισσότερες από μία χοριακές. Δεν μένουμε ποτέ στο τεστ και δεν περιμένουμε τόσο καιρό να μας δει ο γιατρός. Αυτό το κάνουν κορίτσια που δεν έχουν βεβαρυμένο ιστορικό......Εμείς πρέπει να λειτουργούμε αλλιώς. Σε φιλώ. Να πάνε όλα καλά!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Δικαίως στα γράφει όλα αυτά η Margi μας, κοριτσάκι! Χαμηλή χοριακή μπορεί να σημαίνει εγκυμοσύνη που δεν εξελίσσεται μπορεί να σημαίνει και εξωμήτριο! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...