Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Κοπέλα μου, το γιατρό σου τον βρήκα πολύ σωστό και ειδικά τις εξετάσεις που έβαλε εξαιρετικές! Κάποιοι γιατροί έχουν αυτό που λέμε "μάτι". Ξέρεις μπορεί η σάλπιγγα να είναι ανοιχτή, αλλά εκείνος να είδε κάποια στένωση ή κάποιο έλικα όπως τον λένε (φαντάσου ότι η σάλπιγγα γίνεται εσωτερικά ελικοειδής) που εμποδίζουν τη σύλληψη και ακόμα χειρότερα μπορεί να προκαλέσουν δεύτερο εξωμήτριο! Θα δεις που θα πάνε όλα καλά! Κορίτσια, μην απογοητεύεστε και μη φοβάστε την εξωσωματική!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν από 13 μήνες βίωσα εξωμήτριο κύηση η οποία αντιμετωπίστηκε φαρμακευτικά. Ο κύκλος μου είναι άστατος και μεγάλος (όπως της alexioa) και είχα χρησιμοποιήσει τεστ ωορηξίας. Τον Απρίλιο που μας πέρασε, με τη βοήθεια τεστ ωορηξίας και πάλι, έμεινα ξανά έγκυος. Στον υπέρηχο φάνηκε οτι η ωορηξία είχε γίνει από την άλλη πλευρά και η κύηση ήταν ενδομήτρια. Μόλις μπήκα στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και σε λίγο καιρό κλείνω τα 37.

Link to comment
Share on other sites

engleza ενθαρυντικο το μηνυμα σου!σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα!πραγματικα ομως ολο διαβαζω για εξετασεις και τετοια,εμενα δεν μου ειπε να κανω τιποτα αφου και οταν της ειπα να δουμε το θεμα του αστατου κυκλου με τιποτα φαρμακα μου ειπε πως δεν χρειαζετε.βεβαια με τον αντρα μου ειμαστε μαζι 11 χρονια και ουτε εγω ουτε αυτος ειχαμε αλλη σχεση ποτε και γι'αυτο οταν ειπα στην γιατρο για τυχον μολυνσεις μου ειπε οχι.αρα ισως η εξωμητριο να ηταν τυχαιο γεγονος τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ALEXIOA Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΑΝΕΤΑ.MAMMY30 Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΛΙΚΑ.ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ 20 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 3 ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ.ENGLEZA ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΑΥΡΙΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ.ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

ALEXIOA ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ?ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΓΩ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ.ΕΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΕΒΑΛΕ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΞΕΣΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marouditsa μου, μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε! Σύντομα θα μείνεις εγκυούλα!

Alexioa, θα συμφωνήσω με το γιατρό σου ως ένα βαθμό! Βεβαίως μπορεί και μία εξωμήτρια κύηση να είναι τυχαία, πχ από κάποιο προσωρινό σπασμό ή από εκ φύσεως στενές σάλπιγγες εξαιρετικά σπάνιο βέβαια. Αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό από το οποίο προκαλούνται εξωμήτριες κυήσεις είναι οι σαλπιγγίτιδες, οι ενδομητρίτιδες κτλ που πολλές φορές είναι βουβές (χωρίς συμπτώματα) και δεν είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί κάποια απάτη μεταξύ των συντρόφων. Κυκλοφορούν δυστυχώς πολλά μικρόβια τα οποία μεταδίδονται και μέσω τουαλέτας, πετσέτας κτλ ή που ενεργοποιήθηκαν κάποια συγκεκριμένη στιγμή. Αυτό που είναι απαραίτητο είναι μια σαλπιγγογραφία και ένα σπερμοδιάγραμμα να δούμε σε πρώτη φάση ότι όλα είναι καλά! Μακριά από γιατρούς που δεν πολυασχολούνται μαζί σας και τα ρίχνουν όλα στην τύχη!!!!!!Έλεος αν είχα ακούσει τον πρώτο που μου είπε ότι δεν έχω τίποτα και ήταν τυχαίο γεγονός ακόμα δε θα είχα την μπέμπα μου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το μονο που μου ειπε η γιατρος μου ειναι πως οταν μου εκαναν την λαπαροσκοπηση μου εκαναν και τεστ διαβατοτητας της σαλπιγγας που εμεινε (αριστερη)και πως αυτο το κανουν παντα γιατι αν δεν ηταν ενταξει και αυτη που εμεινε το πιο πιθανο θα ηταν να μου την αφαιρεσουν και αυτη.και τον χειρουργο που μου την εκανε οταν τον ρωτησα τωρα τι κανω μου ειπε πως θα το ψαξουμε μετα απο χρονο αφου η μια ειναι ενταξει.και να φανταστεις αυτος που με χειρουργησε ειναι κορυφη στις εξωσωματικες εδω που μενω(και γενικα ακουγετε το ονομα του).

Link to comment
Share on other sites

Είναι ευχάριστο ότι έγινε τεστ διαβατότητας (γιατί δε γίνεται πάντα δυστυχώς), όμως οπωσδήποτε μετά το πέρας του 6μηνου ή έστω του χρόνου χωρίς σύλληψη πρέπει να επαναλάβεις σαλπιγγογραφία, διότι δε δικαιολογείται η μη σύλληψη με έστω και μία υγιή σάλπιγγα. Θα μπορούσε να χρησιμοποιήσεις για 1-2 μήνες τεστ ωορρηξίας από το φαρμακείο, για να σιγουρευτείς ότι έρχεσαι σε επαφή τις σωστές μέρες! Άντε σιγά σιγά να μας ανακοινώνετε τα ευχάριστα!!!!

Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα που με εμψυχωνεις!η αληθεια ειναι πως και στο εξωμητριο με τεστ ωορηξιας εμεινα και αυτο γιατι εχω μεγαλο κυκλο,φαντασου ειχα ωορηξια καπου την 30η ημερα!αυτο που εχω στο πισω μερος του μυαλου μου ειναι πως εαν στον χρονο δεν καταφερω κατι θα παω για εξωσωματικη οσο πιο γρηγορα μπορω,δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο,το μονο που θα με τρομαζε θα ηταν ισως τα φαρμακα αλλα αυτα θα τα σκεφτω τοτε αν χρειαστει.για το τεστ διαβατοτητας που λες θα ηταν βλακεια να ανοιγουν μια γυναικα και να μην το κανουν αφου ειναι τοσο ευκολο με την λαπαροσκοπηση και περνας και ολο αυτο το λουκι με την επεμβαση.μεχρι και τον σκοληκοειδητη ειδε πως δεν ειχε κανενα προβλημα γιατι μου ειπε πως δημιουργουντε και απο εκει εξωμητρια.εσενα οταν σου ειχαν κανει την επεμβαση δεν σου εκαναν τεστ διαβατοτητας?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά γιατί η σκωληκοειδίτιδα δημιουργεί συμφύσεις οι οποίες ακινητοποιούν τις σάλπιγγες και γίνονται εξωμήτρια. Εγώ όταν χειρουργήθηκα έπαθα μεγάλη ζημιά, ξεκίνησε με λαπαροσκόπηση και με άνοιξε και λαπαροτομικά γιατί βρήκε όλη τη δεξιά πλευρά γεμάτη συμφύσεις μέχρι το έντερο είχαν πιάσει και έπρεπε να με καθαρίσει. Δεν τον ρώτησα ποτέ αν έκανε αυτό το τεστ. Το μόνο που μου είχε πει είναι ότι η άλλη σάλπιγγα είναι άριστη, το ίδιο μου είπε και ο γιατρός που με ξεγέννησε με καισαρική.

Αν έχεις μεγάλο κύκλο τότε θα ήταν καλό να κάνεις τεστ ωορρηξίας γιατί ίσως να μην έρχεστε σε επαφή μέρες που είσαι γόνιμη! Είναι πολύ σημαντικό κριτήριο αυτό!

Όσο για την εξωσωματική θα το λέω και θα το ξαναλέω να ρωτάτε για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο (έτσι έγινε και η πρώτη εξωσωματική και το πρώτο κοριτσάκι). Ναι οι πιθανότητες είναι λιγότερες αλλά υπάρχουν! Δε θα υπήρχε ούτε το κοριτσάκι μου τότε! Αυτό το 17% είναι που μου είπε ο γιατρός!

Κι εμείς αν δεν είχαμε το χρόνιο μικροβιακό πρόβλημα του άνδρα μου φυσιολογικά θα προσπαθούσαμε με τη μία σαλπιγγούλα!

Κορίτσια, είναι πολύ σημαντικό να το πιστέψετε ότι θα ξεπεράσετε κάθε εμπόδιο και θα γίνετε μανούλες! Να μην απογοητεύεστε, να μη χάνετε τις ελπίδες σας! Όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φυσικα και θα το προσπαθησουμε!πιστευω πως θα τα καταφερουμε,εμεις να ειμαστε καλα και αγαπημενοι και ολα τα αλλα θα γινουν.τωρα που περασα και το χειροτερο με το εξωμητριο νομιζω πως ειμαι λιγο πιο δυνατη!καλο σαββατοκυριακο σε ολους...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααααααα! Margi περιμένουμε τα νέα σου!!!!!!!!!!!
Βρίσκομαι στην 9η μέρα από την εμβρυομεταφορά.

Ενώ μου πήραν 8 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν μόνο τα 2 και φυσικά τα βάλαμε. Την Τετάρτη αναμένεται η χοριακή. Απλά, φοβάμαι πολύ, γιατί δεν έχω άλλα συμπτώματα παρά μόνο αρκετά δυνατούς πόνους περιόδου σχεδόν όλη μέρα από προχθές! Κάντε μία προσευχή και για μένα βρε κορίτσια! Εχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ και δεν ξέρω αν θα έχω δυναμη να αγωνιστώ περισσότερο, αν (χτύπα ξύλο) δεν είμαι πάλι έγκυος!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην 9η μέρα από την εμβρυομεταφορά.

Ενώ μου πήραν 8 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν μόνο τα 2 και φυσικά τα βάλαμε. Την Τετάρτη αναμένεται η χοριακή. Απλά, φοβάμαι πολύ, γιατί δεν έχω άλλα συμπτώματα παρά μόνο αρκετά δυνατούς πόνους περιόδου σχεδόν όλη μέρα από προχθές! Κάντε μία προσευχή και για μένα βρε κορίτσια! Εχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ και δεν ξέρω αν θα έχω δυναμη να αγωνιστώ περισσότερο, αν (χτύπα ξύλο) δεν είμαι πάλι έγκυος!

μακαρι παναγιτσα μου!!!ευχομαι με μια τεραστια εξωσωματικη!!!

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Margi μου, μην κάνεις το λάθος και ψάχνεις για συμπτώματα. Δεν είχα απολύτως κανένα σύμπτωμα και μάλιστα τις τελευταίες μέρες είχα κανονικούς πόνους περιόδου και νόμιζα ότι δεν ήμουν έγκυος... Τελικά οι πόνοι περιόδου συνεχίστηκαν για λίγο ακόμα, αλλά η περίοδος δεν ήρθε ποτέ ;) Μη χάνεις τις ελπίδες σου! Οι προσευχές μας μαζί σου!!!

Link to comment
Share on other sites

engleza ενθαρυντικο το μηνυμα σου!σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα!πραγματικα ομως ολο διαβαζω για εξετασεις και τετοια,εμενα δεν μου ειπε να κανω τιποτα αφου και οταν της ειπα να δουμε το θεμα του αστατου κυκλου με τιποτα φαρμακα μου ειπε πως δεν χρειαζετε.βεβαια με τον αντρα μου ειμαστε μαζι 11 χρονια και ουτε εγω ουτε αυτος ειχαμε αλλη σχεση ποτε και γι'αυτο οταν ειπα στην γιατρο για τυχον μολυνσεις μου ειπε οχι.αρα ισως η εξωμητριο να ηταν τυχαιο γεγονος τι να πω?

Καταρχήν, αφού η άλλη σου σάλπιγγα είναι εντάξει προσπάθησε να αποβάλεις το άγχος (πολύ βασικό). Εγώ χρησιμοποίησα το ηλεκτρονικό τεστ ωορηξίας της Clearblue που έχει μέσα 20 sticks λόγω του μεγάλου και άστατου κύκλου μου. Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί στην Ελλάδα αλλά λογικά μπορείς να το βρεις μέσω ίντερνετ. Κατά τη γνώμη μου, αυξάνει τις πιθανότητες. Εγώ το έκανα το πρωί που ξυπνούσα για να έχω όσο μεγαλύτερη συγκέντρωση της LH μπορώ και μόλις βγήκε θετικό, επαφή την ίδια και την επόμενη ημέρα.

Φαντάζομαι έχεις κάνει τις βασικές ορμονικές εξετάσεις(FSH, LH, testosterone, οιστρογόνα, προγεστερόνη, prolactin, TSH, T3, T4). Αν όχι, κάνε τις για καλό και για κακό να σου φύγει και η ιδέα. Πάντως το θετικό είναι οτι μπορείς να μείνεις έγκυος, έστω κι αν το διαπίστωσες με κάπως οδυνηρό τρόπο.

Ελπίζω να βοήθησα και εύχομαι σύντομα ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης και έναν καλό υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

Ρομπενούλα μου και Εύη μου, ευχαριστώ για την συμπαράσταση! Ευη μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες. Σήμερα έχω πάθει ένα είδος κατάθλιψης. Δεν έχω όρεξη και δεν θέλω να μιλήσω με κανέναν. Αυτοί οι ρημαδόπονοι με έριξαν πολύ και νομίζω πως όλα τελείωσαν!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Engleza τις εξετασεις αυτες τις εχω κανει πολλες φορες λογω του αστατου κυκλου και περυσι που τις ειχα κανει μου ειχε πει ο ενδοκρινολογος πως ειναι ολα καλλα και να μην τις ξανακανω τεστ ωορηξιαςχρησιμοππιω και εγω και ετσι εμεινα και την φορα με το εξωμητριο αλλα θα ηθελα να ξερω τι συναιβει και ηταν εξωμητριο αλλα κανενας δεν μπορει να μου πει και η γιατρος μου λεει απλα ατυχια.εσυ εχεις παιδια?

Μαρτζι ελπιζω και σου ευχομαι να μας πεις ευχαριστα αλλα και δυσαρεστα να ειναι να σκεφτεις πως η προσπαθεια που κανεις θα σου δεινει δυναμη και αν χρειαστει θα το ξανακανεις!και εχω την εντυπωση πως ειμαστε απο την ιδια πολη πατριωτισα δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites

Ρομπενούλα μου και Εύη μου, ευχαριστώ για την συμπαράσταση! Ευη μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες. Σήμερα έχω πάθει ένα είδος κατάθλιψης. Δεν έχω όρεξη και δεν θέλω να μιλήσω με κανέναν. Αυτοί οι ρημαδόπονοι με έριξαν πολύ και νομίζω πως όλα τελείωσαν!

 

Μην ψάχνεις για συμπτώματα, κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, άδικα ταλαιπωρείς τον εαυτό σου,....να σου πω πάντως οτι και εγώ απο τα πρώτα πρώτα συμπτώμτα που είχα ήταν οι πολύ έντονοι πόνοι περιόδου, αφού καθε τόσο έλεγα πως αδιαθέτησα.

Δεν ξέρω γιατί (άσχετα με τα συμπτώματα μυρίζομαι εγκυμοσύνη).Εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην 9η μέρα από την εμβρυομεταφορά.

Ενώ μου πήραν 8 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν μόνο τα 2 και φυσικά τα βάλαμε. Την Τετάρτη αναμένεται η χοριακή. Απλά, φοβάμαι πολύ, γιατί δεν έχω άλλα συμπτώματα παρά μόνο αρκετά δυνατούς πόνους περιόδου σχεδόν όλη μέρα από προχθές! Κάντε μία προσευχή και για μένα βρε κορίτσια! Εχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ και δεν ξέρω αν θα έχω δυναμη να αγωνιστώ περισσότερο, αν (χτύπα ξύλο) δεν είμαι πάλι έγκυος!

 

 

Μακάρι Margi μου, σου ευχομαι κι εγω να εχεις μια τεραστια χοριακή!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια, καθόλου ενθαρρυντικά τα νέα μου. Εκανα χοριακή και με πήραν τηλ από το μικροβιολογικό! Τα πρώτα αποτελέσματα δείχνουν πολύ- πολύ οριακή χοριακή! Το πολύ- πολύ είπε να είναι από 5 ως 25 ή και ακόμη λιγότερο από 5! Το μεσημέρι θα μου πουν την ακριβή τιμή. Μάλλον τζίφος η υποθεση.....Το μόνο που ελπίζω είναι να πάνε όλα καλά, είτε θετικό είτε αρνητικό είναι. Αν είναι θετικό έστω και με μικρή τιμή έχω μία μικρή ελπίδα. Αν είναι αρνητικό, ας είναι να τελειώνει αυτό το μαρτυριο.......

__________________

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

margi οτι ειναι θα πρεπει να οπλιστεις με κουραγιο,σε λιγη ωρα θα ξερεις!βεβαια λιγο βλακεια να μην σου πουν το κανονικο αποτελεσμα αφου συνηθως σε 1-2 ωρες μπορει να δωθει κανονικα!μπορω να σε καταλαβω λιγο γιατι και εγω μετα απο τις τοσες χοριακες με την εξωμητριο πιστευω πως ειναι η χειροτερη αναμονη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...