Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts

Λοιπόν τον νικόλα μου τον πήγα απο 8 μηνών σε βρεφονηπιακό!!!!!!!!

δεν είχα επιλογή άλλωστε γιατί δεν υπήρχε κάποιος να τον κρατήσει

Αν είχα την επιλογή να είμαι ΕΓΩ σπίτι να τον μεγαλώσω και οχι οι γιαγιάδες ή κάποια κοπέλα θα το έκανα μέχρι τα 3 το πολύ.

Θεωρώ εγωιστικό να κρατάω ένα παιδί στο σπίτι μετά απο αυτήν την ηλικία γιατί δεν μπορώ να του προσφέρω αυτά που του προσφέρει το σχολείο.

Και τί εννοώ, καλώς ή κακώς εκτός απο μαμάδες όταν δεν δουλεύουμε είμαστε και όλα τα άλλα νοικοκυρές σύζυγοι κτλ πώς λοιπόν θα απασχολήσω δημιουργικά ένα τρίχρονο στο σπίτι ενω θα έχω να κάνω ένα σωρό άλλα πράγματα?

και οκ βρίσκεις πρόγραμμα και ασχολείσε όσο θα ασχολιόταν στο σχολείο αλλά αν δεν είσαι παιδαγωγός πώς θα μπορέσεις να κάνεις πράγματα με το παιδί?

τουλάχιστον εγω δεν σκαμπάζω απο αυτά οπότε θα ήταν δώρο άδωρο να τον κρατάω σπίτι.

στο σχολείο εκτός απο κοινωνικοποίηση, φαγητό, τουαλέτα μαθαίνει να ζωγραφίζει, να χορεύει να κάνει γυμναστική μαθαίνουν ποιήματα και διοργανώνουν γιορτές, μαθαίνουν ιστορία(την 28η ήξερε οτι γιορτάζουμε το οχι και οτι πολεμήσαμε τους γερμανούς και τους ιταλούς) εγω πώς θα του το μάθαινα αυτό γιατί δεν είναι μόνο να το λες αλλά και να το περνάς στο παιδί......................

 

αυτή είναι η γνώμη μου και απο τη στιγμή που θα έχεις χρόνο θα μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ιώσεις με την έννοια οτι θα μπορείς να την κρατήσεις σπίτι να την προφυλάξεις........

 

θεωρώ οτι μετά τα τρια το παιδί δεν έχει "ανάγκη" τη μαμά του συνέχεια πρέπει να μάθει να ομαδοποιείτε.

 

χαχχα εγινα και εγωιστρια κιολας!!!που κραταω το παιδι 3 χρονων σπιτι!!ε οχι σορυ..θα τα παρω τωραα.εμενα ειναι σπιτι,εχουμε μα8ει να μετραμε..ζωγραφιζουμε.εχουμε πλαστελινεσ.ακουει και γερμανικα.(βλεπει μισι ωρα το πρωι παιδικαγερμανικα!!

παει μονο τουλετα.

πλενετε μετα το φαγητο!ε δεν πρεπει να παει σχολειο για να τα μα8ει αυτα!!ελεοσ.

και δεν το κανω επειδη δεν θελω να αρωστησει(αλλο κολημα και αυτο που εχουνξ μερικες μαμαδες .ε πρεπει και να αρωστησει.!δεν θα παθει τπτ.

δηλαδη εγω που πηγα στα 4 δεν εμαθα τι γιορταζουμε 28 η 25 μαρτιου??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δουλευω απογευματα... εξ ου και εχω ελευθερα πρωινα...

 

τη μικρη αν την παω, οντως δεν θα την αφηνω πολλες ωρες... στο σπιτι τρωει στη 1, και κοιμαται στις 2.. δεν εχω σκοπο να της το αλλαξω αυτο..

 

με το πρωινο ξυπνημα δεν νομιζω να εχει θεμα.. (εγω θα εχω χαχαχα)

 

 

Γενικά είμαι υπερ του παιδικού, αλλά στην περίπτωση σου μήπως δημιουργήσει πρόβλημα ότι θα χάσεις τις επικοδομητικές ώρες που θα είχες μαζί της? (που στην δικιά σου περίπτωση είναι οι ώρες που θα την στείλεις παιδικό)

Μήπως υπάρχει επιλογή απογευματινού παιδικού - τις ώρες που δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές, νομίζω πως το παιδί σου δείχνει πότε είναι έτοιμο ν' αποκολληθεί από την οικογένεια και να μπει στην επόμενη "οργανωμένη ομάδα". Και βέβαια αυτό διαφοροποιείται κάπως με τις ιδιαίτερες συνθήκες της κάθε οικογένειας.

 

Εγώ σταμάτησα την δουλειά εντελώς μέχρι που ο γιός μου έφθασε 2,5 χρονών. Μετά τον έστειλα παιδικό. Προσπαθούσα - διαβάζοντας τα μηνύματά σας - να κρίνω τώρα εαν τότε έκανα σωστά. Ίσως να τον κρατούσα σπίτι κανά εξάμηνο παραπάνω τελικά. Όχι όμως περισσότερο.

 

Ο λόγος δεν είναι για να μάθει περισσότερα στο γνωστικό επίπεδο (που θα μάθει περισσότερα). Όμως κι εγώ που ΔΕΝ πήγα ούτε Νηπιαγωγείο, μια χαρά τα έμαθα τα γράμματα και τους αριθμούς. Θα τον έστελνα για να συναναστραφεί παιδιά της ηλικίας του (σε μια άλλη βάση, εκτός αδελφών - παιδικής χαράς, κ.λ.π), να μάθει πράγματα στο πλαίσιο της ομάδας (ωραία το περιέγραψε το emmaki νομίζω παραπάνω) και για ν' αποκολληθεί σιγά σιγά από μένα. Γιατί ακόμα κι από αυτή την ηλικία, τα παιδιά πρέπει να τα προετοιμάζουμε (στο βαθμό που μπορούν και πρέπει) για τον δύσκολο δρόμο της ανεξαρτησίας...

 

Το πρωινό ξύπνημα, οι ιώσεις κ.λ.π. είναι λεπτομέρειες που ούτως ή άλλως μπορεί να σου προκύψουν. Για παράδειγμα, εμένα ο γιός μου ΠΑΝΤΑ ξυπνούσε και ξυπνάει πολύ νωρίς. Οπότε... Βρήκα κι ένα παιδικό με ελαστικό ωράριο κι έτσι ουσιαστικά τον πήγαινα και τον έπαιρνα όποτε ήθελα. Κάτι σαν φύλαξη δηλαδή αλλά με τα οφέλη ενός παιδικού.

 

(elle, μην το βλέπεις έτσι - τα παιδιά στο παιδικό σταθμό δεν μεγαλώνουν σε ξένα χέρια...)

 

Υ.Γ. Να προσθέσω μόνο ότι τον παιδικό (τουλάχιστον όπως τον έζησα εγώ) δεν τον θεωρώ σχολείο. Φέτος που πήγε Νηπιαγωγείο (με ότι αυτό συνεπάγεται), μου κακοφάνηκε πολύ...

Link to comment
Share on other sites

απλα δοκιμασε απο σεπτεμβρη να την πας για 2 ως 4 ωρες και αν βλεπεις οτι δεν ειναι ευχαριστημενη μετα απο 2 βδομαδες την παιρνεις παλι κοντα σου

τουλαχιστον αυτο σκεφτομαι να κανω οταν παει κοντα στα 3

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

λογοι για να μην παει...

 

1.χουζουρευει με τη μανουλα τα κρυα χειμωνιατικα πρωινα..

2.δεν αρρωσταινει τοσο συχνα...

3.εκμεταλλευεσαι τα 3-4 πρωτα χρονια του και τα αξιοποιεις στο επακρο γιατι απαξ και παει 4-5 θα ξυπναει πια την υπολοιπη ζωη του απο τις 7:30 το αργοτερο για να παει σχολειο, δουλεια κλπ..

(δεν θεωρω οτι ο παιδικος θα του προσφερει κατι παραπανω απο τις ωρες με τη μαμα.. ισως βεβαια και να χω μεγαλη ιδεα για μενα παλι, θα εχει πολλα χρονια να κοινωνικοποιηθει, να μπει σε ρουτινα και προγραμμα αργοτερα..)

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προετοιμασία, κοινονικοποίηση, γράμματα και αριθμοί.....

Στην πραγματικότητα όλα αυτά δεν είναι ύλη για μάθημα. Ούτε το παιδί χρειάζεται να βομβαρδίζεται με τέτοια. Αν το κίνητρο είναι να μάθει αυτά τα πράγματα.... τότε άστο καλύτερα. (Γενικά μιλάω...fistikaki ξέρω πως δεν είσαι άνθρωπος που κυνηγά τέτοιους στόχους).

 

Ο παιδικός είναι απλά μια ευχάριστη απασχόληση για τα παιδιά. Παράλληλα με την απασχόληση αυτή μπορεί να έρθει σε επαφή με όλα τα παραπάνω. Το κάθε παιδί θα αφομοιώσει όσα θέλει και μπορεί. Κι αν δεν... πάλι δεν τρέχει τίποτα.

 

Ο παιδικός είναι απλώς για να περνάει καλά!

Έτσι νομίζω! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

απλα δοκιμασε απο σεπτεμβρη να την πας για 2 ως 4 ωρες και αν βλεπεις οτι δεν ειναι ευχαριστημενη μετα απο 2 βδομαδες την παιρνεις παλι κοντα σου

τουλαχιστον αυτο σκεφτομαι να κανω οταν παει κοντα στα 3

 

Αυτό που προτείνει η Μαριρένα είναι μια πολύ καλή ιδέα! Και το ίδιο το παιδί, θα σου δείξει αν του αρέσει ή όχι.

 

Μια ακόμη παράμετρος που δεν θυμάμαι αν έχει θιχτεί είναι ότι μπορεί να υπάρχει η ανάγκη ένα παιδί να πάει παιδικό γιατί οι γονείς σκέφτονται και για δεύτερο παιδάκι. Οπότε, η μαμά να θέλει "βοήθεια".

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι υπερ του παιδικού, αλλά στην περίπτωση σου μήπως δημιουργήσει πρόβλημα ότι θα χάσεις τις επικοδομητικές ώρες που θα είχες μαζί της? (που στην δικιά σου περίπτωση είναι οι ώρες που θα την στείλεις παιδικό)

Μήπως υπάρχει επιλογή απογευματινού παιδικού - τις ώρες που δουλεύεις?

 

 

αχ, χτυπησες στο ευαισθητο σημειο μου τωρα......... :-(

 

πουθενα παιδικος να λειτουργει απογευμα... ποσο μαλλον, κοντα στη δικη μου περιοχη, που δεν ειναι πολυ πυκνοκατοικημενη

Link to comment
Share on other sites

Προετοιμασία, κοινονικοποίηση, γράμματα και αριθμοί.....

Στην πραγματικότητα όλα αυτά δεν είναι ύλη για μάθημα. Ούτε το παιδί χρειάζεται να βομβαρδίζεται με τέτοια. Αν το κίνητρο είναι να μάθει αυτά τα πράγματα.... τότε άστο καλύτερα. (Γενικά μιλάω...fistikaki ξέρω πως δεν είσαι άνθρωπος που κυνηγά τέτοιους στόχους).

 

 

Έτσι νομίζω! :)

 

α ναι, κι αυτο ηθελα να το πω, ειλικρινα αδιαφορω για να μαθει στον παιδικο μαθηματικα και γραμματικη... ή τι γιορταζουμε την 31 φλεβαρη....

 

να περναει καλα, θελω... θα περναει?

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδικός είναι απλά μια ευχάριστη απασχόληση για τα παιδιά. Παράλληλα με την απασχόληση αυτή μπορεί να έρθει σε επαφή με όλα τα παραπάνω. Το κάθε παιδί θα αφομοιώσει όσα θέλει και μπορεί. Κι αν δεν... πάλι δεν τρέχει τίποτα.

Αυτη ηταν η αρχικη μου σκεψη και μενα!

Τωρα στην περίπτωση μανάδων όπως η Ellemphriem ή το fistikaki και άλλων κοριτσιών εδώ, που όπως έχω καταλάβει είναι όλη μέρα πάνω από τα παιδιά τους (όπως εξάλλου ήμουν κι εγώ μέχρι να πάω δουλειά) θεωρώ ότι εξαρτάται αποκλειστικά από την ιδιοσυγκρασία του παιδιού. ΠΧ η δικιά μου είναι πολύ ζωηρό παιδί.Ποτέ δεν της έφτανα μόνο εγώ, μόνο οι κούνιες, μόνο τα βιβλία της κλπ κλπ (ούτε καν το baby swimming).Και ασχολιόμουν συνέχεια μαζί της.Από τη στιγμή που πήγε παιδικό είδα μεγάλη αλλαγή.Έκανε πρόγραμμα στο φαγητό,άρχισε να κοιμάται το μεσημέρι, άρχισε να παίζει και μόνη της.

 

Ετσι συμφωνω απολυτα!Αυτες τις αλλαγες και αλλες πολλες ειδα και εγω στην πορεια.

 

Ο λόγος δεν είναι για να μάθει περισσότερα στο γνωστικό επίπεδο (που θα μάθει περισσότερα). Όμως κι εγώ που ΔΕΝ πήγα ούτε Νηπιαγωγείο, μια χαρά τα έμαθα τα γράμματα και τους αριθμούς. Θα τον έστελνα για να συναναστραφεί παιδιά της ηλικίας του (σε μια άλλη βάση, εκτός αδελφών - παιδικής χαράς, κ.λ.π), να μάθει πράγματα στο πλαίσιο της ομάδας (ωραία το περιέγραψε το emmaki νομίζω παραπάνω) και για ν' αποκολληθεί σιγά σιγά από μένα. Γιατί ακόμα κι από αυτή την ηλικία, τα παιδιά πρέπει να τα προετοιμάζουμε (στο βαθμό που μπορούν και πρέπει) για τον δύσκολο δρόμο της ανεξαρτησίας...

Ακριβως αυτη ηταν και μενα η φιλοσοφια μου.Με καλυψατε απολυτα.

Σε σχεση με την ανεξαρτησια τους...ειναι σιγουρα και στο παιδι .Υπαρχουν παιδακια πιο ανεξαρτητα απο τη φυση τους.Ο δικος μου ηταν μαζι μου ολη μερα καθε μερα μεχρι τα 2 και κατι και παλι ηταν παρα πολυ ανεξαρτητος .Υπαρχουν ομως και πολλα παιδακια που θα βοηθηθουν και σε αυτο το κομματι.Γιατι οχι?

 

 

να περναει καλα, θελω... θα περναει?

 

Στην αρχη μεχρι να προσαρμοστει ισως και να φαινεται οτι δεν περναει καλα μετα ομως ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα της αρεσει παρααα πολυ!!!

Εμενα απο την αρχη του αρεσε και ανυπομονουσε να παει.Προσαρμογη με την εννοια του αποχωρισμου δεν περασαμε.Εφαγε μια φρικη ,οταν επρεπε να καθεται και στην ταξη να υπακουει και να ακολουθει την ομαδα και μετα τελικα το συνηθισε και αυτο.

Επειδη ειναι πολυ ζωηρος νομιζε οτι θα ξεσαλωνει συνεχεια εξω.. γιατι κακα τα ψεμματα αλλο η παιδικη χαρα και ο παιδοτοπος και άλλο ο παιδικος που πρεπει να μαθει να λειτουργει σε ομαδα.

Σιγουρη απαντηση δεν μπορεις να παρεις αν δε δοκιμασεις και δεν της δωσεις χρονο να προσαρμοστει.Παιζουν πολλα ρολο.Το ιδιο το σχολειο,η δασκαλα,το προγραμμα που εχουν,το παιδι...πολλα...

Το πιθανοτερο ειναι να της αρεσει!!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τότε γιατί διαφώνησες με όλες μας; :confused: Αυτό δεν γράψαμε; Ότι η παρέα με άλλα παιδιά είναι γι' αυτά προτιμότερη από την αποκλειστική παρέα της μαμάς. Τα παιδιά θέλουν παιδιά καλώς ή κακώς. Αν δεν μπορείς να τα έχεις στα πόδια σου τότε ο παιδικός (και μάλιστα στην περίπτωσή μας εφόσον η μητέρα δεν δουλεύει για λίγες ώρες τη μέρα και όχι για 8ωρο) είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση! Τα παιδιά θέλουν από αρκετά μικρή ηλικία να νιώθουν και λίγο ανεξάρτητα. Ο παιδικός τους το προσφέρει αυτό με ασφάλεια!

 

ΔΕΝ μιλησα για παρεες. Για μενα αυτο γινεται ΚΑΙ στην παιδικη. Μιλησα για εκτονωση. Αν το παιδι ειναι τοσο φουλ που εκτονωση δεν εχει τοτε ΙΣΩΣ να χρησιμοποιουσα τον παιδικο σταθμο. ΟΧΙ για παρεες. Επισης υπηρχαν καποιοι η οποιοι αναφερουν 'τροπους', 'γνωσεις΄ και 'κοινωνικοποιηση'. Με αυτους διαφωνησα και δεν το δεχομαι το παραπανω με καμια κοινωνια. Στο σκουρο διαφωνω καθετως. Δεν ειναι ολα τα παιδια το ιδιο και ΔΕΝ πιστευω οτι 2 και 3 θελει ανεξαρτησια. Το να θελουμε 'εμεις' να το κανουμε ανεξαρτητο το καταλαβαινω. Του τι θελει αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο. Και κανενας δεν με πειθει οτι 2 και 3 το μαναρι μου εχει αναγκη απο ξενους και οχι απο την οικογενεια της. Αν μου ελεγες 5 και 6 θα συμφωνουσα. Παρεες βρισκει παντου. Απο την νονα της και τα διδιμα μεχρι την παιδικη χαρα. Οπου βλεπει παιδια λεει 'ελα παμε βολτα'.....αστε παμε παρακατω.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

δουλευω απογευματα... εξ ου και εχω ελευθερα πρωινα...

 

Να συμπληρώσω ότι για μένα αυτός είναι ένας λόγος για να την πας και όχι το αντίθετο.Το ότι δεν δουλεύεις το πρωί δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνεις χίλια κομμάτια.Η μικρή μπορεί να πηγαίνει 8-12 στο σταθμό και εκείνη την ώρα να κάνεις τις δουλειές σου στο σπίτι, να προετοιμάζεσαι για την δουλειά σου την απογευματινή και εκέινη να περνάει καλά.

Πού θα το ξέρεις αυτό;Είμαι σίγουρη ότι το παιδί θα στο δείξει με τον τρόπο του ακόμη κι αν δεν μιλάει. Σου είπα και για την δικιά μου που ξυπνάει μες την τρελή χαρά, πολλές φορές μάλιστα πάω να την πάρω το μεσημέρι και αν χορεύουν με τα χούλα χουπ (!!) ούτε να με φτύσει!

Η περίοδος προσαρμογής ήταν λίγο δύσκολη (κυρίως για μένα :mrgreen:) κράτησε όμως πολύ λίγο

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μέχρι το Πάσχα μπορεί να αναλύεται το οικονομικό και το Κυπριακό, ΜΑΖΙ!Έίναι φοβερές οι αλλαγές σε αυτή την ηλικία και το ξέρεις..Εμένα ξεκίνησε να μιλάει 18 μηνών, λέγαμε λέξεις και φράσεις με 2-3 λέξεις γύρω στους 20-21 μήνες και πλέον εδώ και καιρό, μου λέει χαρτί και καλαμάρι τι κάνει με την κοπέλα που την αφήνω το πρωί, πού πήγαν, αν έπεσε, αν έκανε κούνια, τι έφαγε...ΟΚ, τη ρωτάω εγώ, δεν έρχεται από μόνη της (συνήθως) να μου τα πει, αλλά τα λέει...Οπότε μην κολλάς στην ομιλία...

 

Και μένα με προβληματίζει ο παιδικός. Πρωί δουλεύω και την αφήνω σε κοπέλα. Για να πάει παιδικό, πρέπει να περάσει τα 2,5 (είναι 2 τώρα) και φυσικά να καθαρίσει.

 

Οπότε λέω από Σεπτέμβρη (θα είναι 3 παρά 3 μήνες τότε), με μια μικρή λεπτομέρεια όμως...ΤΟΤΕ θα είμαι σε άδεια ανατροφής (άρα και στο σπίτι) για το δεύτερο παιδί (αν όλα πάνε καλά). Οπότε να τη στείλω ή να μην τη στείλω?Μπορώ να την κρατήσω εδώ εννοείται, για να μη νιώθει και αποξενωμένη από την αδερφή της, ΑΛΛΑ θα την παλέψω με 2 παιδιά στο σπίτι, σε διαφορετικές ηλικίες, άρα και με διαφορετικές ανάγκες?Είμαι μόνη και δεν υπάρχει άλλη επιλογή, πχ γιαγιά και σύζυγος γυρνάει αργά...Οι τύψεις και το μητρικό μου αίσθημα λένε "κράτα την σπίτι", αλλά μια φωνούλα μέσα μου λέει "θα της κάνει καλό" από το να την παρκάρω στην τηλεόραση, όταν εγώ θηλάζω, αλλάζω, ταίζω το μωρό...

 

Δε σε βοήθησα, είμαι σίγουρη, αλλά κι εγώ μπερδεμένη είμαι...

 

Πρόσεξε γιατί ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του παιδιού μπορεί να συνδέσει τον ερχομό του νέου παιδιού και την "αποβολή" της από το σπίτι. Δηλαδή να νιώσει ότι εκτοπίζεται από το σπίτι επειδή ήρθε το μωρό! Ίσως να την προετοίμαζες από τώρα; Δεν ξέρω... θέλει πολύ προσοχή η δική σου περίπτωση.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει ολα τα τοπικς και σχολια για τους παιδικους... εχω συζητησει και με πολυ κοσμο...

 

ειμαι ενα βημα πριν καταληξω σε παιδικο, και ξεκινησω την μικρη μου λιγο μετα το πασχα φετος..

 

ομως,

εκτος του θεματος των ιωσεων που μου λενε ολοι.. και δεδομενου του οτι εγω πρωι δεν δουλευω, αρα δεν μου ειναι απολυτως απαραιτητο να παει η μικρη παιδικο σταθμο..

 

τι θα κανατε στη θεση μου?

θα στελνατε το παιδι σας, (ηλικια λιγο πριν τα 3, οταν θα την παω) σε παιδικο, χωρις να συντρεχει λογος δουλειας?

 

η κορη μου ειναι πολυ κοινωνικο παιδι, ευκολο στις παρεες, που η αληθεια ειναι οτι βαριεται στο σπιτι...

ταυτοχρονα ομως, ειναι και κακοφαγη... θα τρωει εκει?

 

να την παω, ή να την κρατησω σπιτι, να κλεισει τουλαχιστον και τα 4?

 

σημειωτεον, δεν εχει βγαλει πανα (και χλωμο το βλεπω να γινεται αυτο στο κοντινο μελλον)

Να την πας.Τον μικρό μου 21 μηνών τον έχω ξεκινήσει παιδικό και έχει μεγάλη διαφορά.Τους κάνει πολύ καλό πρέπει βέβαια να τύχεις και σε δασκάλες καλές. Καταρχήν στον παιδικό ο δικός μου τρώει , ύστερα περνάει τόσο ωραία με τα παιδιά της ηλικίας του και μαθαίνει ένα σωρό πράγματα. θεωρώ ότι στο σπίτι θα βαριότανε μόνος του.όσο για την πάνα δεν έχει σημάσια υπάρχουν σταθμοί που δέχονται και τα παιδιά που φοράνε πάνα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε γιατί ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του παιδιού μπορεί να συνδέσει τον ερχομό του νέου παιδιού και την "αποβολή" της από το σπίτι. Δηλαδή να νιώσει ότι εκτοπίζεται από το σπίτι επειδή ήρθε το μωρό! Ίσως να την προετοίμαζες από τώρα; Δεν ξέρω... θέλει πολύ προσοχή η δική σου περίπτωση.

 

Καλή μου Aeriko, αυτό ακριβώς είναι που με ανησυχεί...Και επειδή η κόρη μου ανήκει στην παραπάνω κατηγορία παιδιών με τη συγκεκριμένη ιδιοσυγκρασία και έχω τσεκάρει ότι αν την ενοχλεί κάτι δεν το εκφράζει, αλλά κλαίει βουβά και μόνη της, ανησυχώ ακόμα παραπάνω...Γεννάω Μάρτη-Απρίλη, οπότε ελπίζω να έχω τον καιρό να καταλάβω τι γίνεται με την ίδια και την αδερφούλα της...Για αυτό και αναφέρω ότι δε θέλω να νιώθει αποξενωνμένη από την αδερφούλα της, ή ακόμα χειρότερα, να νιώσει ότι η αδερφή της ΦΤΑΙΕΙ που αυτή "εκτοπίστηκε" από το σπίτι και τη μητρική συντροφιά...Ειδικά αν δεν περνάει καλά στον παιδικό...που στην αρχή τουλάχιστον, κάπως θα της φανεί...Όσο το σκέφτομαι, λέω όχι...αλλά από την άλλη, θα τα βγάλω πέρα??Τέλος πάντων, να μην μονοπωλώ το θέμα του φυστικίου...:oops:

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι σίγουρη ότι το φυστίκι δεν έχει πρόβλημα. Υπάρχει η δυνατότητα να την "δοκιμάσεις" από τώρα κάποιες μέρες;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να την "δοκιμάσεις" από τώρα κάποιες μέρες;

 

Αυτό θα ήταν το καλύτερο, πριν γεννηθεί το άλλο μωρό, αλλά δεν είναι 2,5 (θα γίνει τον Ιούνη, που το άλλο μωρό θα έχει ήδη γεννηθεί) και φοράει πάνες...

 

Η κοπέλα που την κρατάει τα πρωινά δούλευε στον έναν παιδικό της πόλης μας, ξέρει τις βρεφονηπιοκόμους και την πηγαίνει εκεί (χωρίς βέβαια να την αφήσει μόνη της!) αλλά για να παίξει με τα παιδάκια...Και λέει ότι τρελλαίνεται και τραγουδάει μαζί τους και περνάει καλά...Αλλά θα είναι πολύ διαφορετικά αν την αφήσεις μόνη της πιστεύω, γιατί όπως λέει η νταντά μας, τα πρώτα λεπτά είναι γαντζωμένη πάνω της, πράγμα φυσιολογικό για την κόρη μου, και σιγά σιγά λύνεται...Και θα είναι ακόμα πιο διαφορετικά αν ξέρει ότι η μαμά είναι σπίτι με ένα άλλο μωρό...

 

Το ιδανικό θα ήταν να ξεκινήσει από τώρα κανονικά στον παιδικό, οπότε να μην της έρθει ξαφνικό όταν θα είναι και άλλο μωρό εδώ...Δεν ξέρω, τι να πω?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας και κάνοντα τότε babystar :D Αφού ήδη έχει την επαφή μπορείς να την προετοιμάσεις λεκτικά και να της το θυμίζεις το παιδικό να μιλάς μαζί της γι' αυτό και να της λες από τώρα ότι αν της αρέσει του χρόνου μπορεί να πάει κι εκείνη εκεί. Να της το δώσεις ως "επιλογή".

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας και κάνοντα τότε babystar :D Αφού ήδη έχει την επαφή μπορείς να την προετοιμάσεις λεκτικά και να της το θυμίζεις το παιδικό να μιλάς μαζί της γι' αυτό και να της λες από τώρα ότι αν της αρέσει του χρόνου μπορεί να πάει κι εκείνη εκεί. Να της το δώσεις ως "επιλογή".

 

Νομίζω ότι η "επιλογή" είναι το καλύτερο... Πάντως, όποτε πάνε στον παιδικό και μετά έρχεται σπίτι και τη ρωτάω πού πήγαν τσιρίζει από χαρά και λέει "παιδάκιαααααααααα!", "ταγούδια, παιδάκιαααααα!!!" και άλλα παρεμφερή...Θα δούμε, τι να πω...Πάντως προετοιμάζομαι για τα χειρότερα από άποψη αντίδρασης της κόρης μου απέναντι στην αδερφή της...ειλικρινά δεν ξέρω τι να περιμένω...:rolleyes:

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Να μην περιμένεις. Να είσαι αισιόδοξη γιατί τα παιδιά έχουν ένστικτο και "πιάνουν" στον αέρα τις αγωνίες μας ακολουθώντας πάντα το χειρότερο σενάριο! Όσο κι αν σου φαίνεται απίστευτο συμβαίνει. Οπότε σταμάτα να το σκέφτεσαι και άσε τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους και ανάλογα πράττεις ;) Είναι περιττή η αγωνία για το μέλλον όταν έχεις αγωνία για το παρόν :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Να μην περιμένεις. Να είσαι αισιόδοξη γιατί τα παιδιά έχουν ένστικτο και "πιάνουν" στον αέρα τις αγωνίες μας ακολουθώντας πάντα το χειρότερο σενάριο! Όσο κι αν σου φαίνεται απίστευτο συμβαίνει. Οπότε σταμάτα να το σκέφτεσαι και άσε τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους και ανάλογα πράττεις ;) Είναι περιττή η αγωνία για το μέλλον όταν έχεις αγωνία για το παρόν :D

 

Αυτό το έχω επιβεβαιώσει άπειρες φορές με την κόρη μου και προσπαθώ να μην σκέφτομαι όπως λες την αντίδραση της, αλλά δεν τα καταφέρνω...Είναι εκπληκτικό πάντως ότι όσες φορές είχα αγωνία για κάτι μην πάει στραβά, ή την αντίδραση της, ε, αυτό που φοβόμουν συνέβαινε!!!Και σίγουρα με την αδερφή της αν έχω άγχος, θα το πάρει στραβά...Να δω πώς θα τα καταφέρω...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Προετοιμασία, κοινονικοποίηση, γράμματα και αριθμοί.....

Στην πραγματικότητα όλα αυτά δεν είναι ύλη για μάθημα. Ούτε το παιδί χρειάζεται να βομβαρδίζεται με τέτοια. Αν το κίνητρο είναι να μάθει αυτά τα πράγματα.... τότε άστο καλύτερα. (Γενικά μιλάω...fistikaki ξέρω πως δεν είσαι άνθρωπος που κυνηγά τέτοιους στόχους).

 

Ο παιδικός είναι απλά μια ευχάριστη απασχόληση για τα παιδιά. Παράλληλα με την απασχόληση αυτή μπορεί να έρθει σε επαφή με όλα τα παραπάνω. Το κάθε παιδί θα αφομοιώσει όσα θέλει και μπορεί. Κι αν δεν... πάλι δεν τρέχει τίποτα.

 

Ο παιδικός είναι απλώς για να περνάει καλά!

Έτσι νομίζω! :)

 

γενικά συμφωνώ σε ότι έχεις γράψει....και όσες κοπέλες με σωστά επιχειρήματα έθεσαν την γνώμη τους....είτε υπέρ ειτε κατα.....

δεν υπάρχει λόγος να το πάρει καμία στραβά.... ουτε είπε καμιά εδω σε αυτό το θέμα πως τα παιδιά που δεν πάνε σχολειο είναι χαζά....ή προβληματικά...

εγώ απλά έχω μια απορία....πως απασχολουν οι μαμάδες τα παιδάκια στο σπιτι....τους όταν θα πρέπει να κάνουν ένα σωρο δουλειές....οκ δεν ξεσκονίζουν και σιδερώνουν κάθε μέρα αλλά οπως και να χει πως θα μάθεις ευχάριστα κάποια πραγματα στο παιδι σου....?

πχ...εγω βλέπω κάθε μέρα το θέμα που κάνουν στο σχολειο και ανρωτιέμαι πως θα μπορούσα να το διδάξω αυτο στο παιδι μου....σωστά και διασκεδαστικά....γιατι όταν κάνουν πχ για την βροχή με θεατρική αναπαράσταση και με χαρούμενες κινήσεις....σαν παιχνιδι.....ή με σχήματα ή μέσω της μουσικής ή μέσω άλλων μεθόδων.....αν ήταν έτσι μαζί με το μητρικό αισθημα να πηγαίνει πακέτο και η διδασκαλία του παιδιού μας οκ...τότε γεννηθήκαμε όλες μας παιδαγωγοι και δεν το ξέρουμε...δεν είναι κακο να αφήσουμε το παιδι μας στα χέρια ενος ειδικου.....

όπως και να χει....η ύλη που κάνουν τα παιδιά στο σχολειο ειναι μελετημένη και δεν ειναι 8 ωρες με ένα βιβλίο...έχουν πολυ ελευθερο χρονο για να είναι ελευθερα απλά 2-3 ωρες το πολυ κάνουν πράγματα τα οποια τα διαβάζει η δασκάλα τους και τους τα δειχνει....

φυστίκι εισαι καθηγητρια αν θυμάμαι σωστά ξέρεις απο πρωτο χέρι.....πως ειναι η διδασκαλία και πάνω σε ποια πλάισια μπορει να διαπαιδαγωγιθεί το παιδι σου μιας και τέθηκε τετοιο ζητημα.....

δεν στα λέω για να σε πείσω....αλλά ουτε και καμία άλλη μαμά.....

θα σου πω ένα απλό παράδειγμα πριν ενα μηνα περιπου...ηρθε σπιτι μου η νυφη μου που ειναι δασκάλα....έφερε στην κάτια που ειναι 2,5 μια παλετα με τέμπερες πινελο και γυψινα στολίδια.....τα έβαψε όπως έδειχνε το κουτι αφου της δείξαμε πως να το χρησιμοποιει....έκατσα της έφτιαξα με ζύμη ένα σωρο πράγματα τα οποια τα βάφει και ειναι η μονη ώρα που κάθεται συγκεντρωμενη και ζωγραφίζει....μίλησα και με τις δασκάλες της τους έδειξα αφου μου ζήτησαν να δουν τι φτιάχνει.... αφού την είδαν και αυτές τι κάνει.....στο σχολειο... και μου εξηγεισαν πως ίσως έχει ταλέντο...είναι νωρις ακομη όμως αλλά έχει μεγάλη δεξιότητα στο πως χειρίζεται το πινέλο και πως ζωγραφίζει τις λεπτομέρειες....ε....αν την είχα σπίτι χαμπάρι δεν θα έπερνα....γιατι στο χαρτι δεν ζωγραφίζει έτσι και δεν έχω πειρα για να καταλάβω....βέβαια αν είναι ταλεντάκι στη ζωγραφική δεν με ξενίζει γιατι εχουμε στην δική μου οικογένεια κληρονομικότητα σε αυτό και σε μέγαλο ποσοστό αλλά την μάνα μου που ρώτησα για εμενα και τον αδερφο μου το ανάκαλυψε η μανα μου όταν πηγαίναμε δημοτικο.......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ανοιξε ενας δημοσιος βρεφονηπιακος στην περιοχη μου... κανουργιος.. προς το παρον, μονο θετικα ακουω απο φιλες μαμαδες... κτηριο, εξοπλισμος, νηπιαγωγοι... ολα καλα....

 

 

φυστικι κι εγω την κυριακη ακουσα τα καλυτερα για αυτον τον σταθμο...

Link to comment
Share on other sites

επίσης όταν λέμε ότι μαθαίνουν πράγματα δεν εννοεούμε να γινουν μαθηματικά κεφάλια ή φιλοσοφοι...εννοούμε πολυ απλά ότι η δασκάλα με τον δικό της τρόπο μαθαίνει στα παιδιά να κατανοούν πιο εύκολα πράγματα της καθημερινότητας μας....την βασική εκπαυδευση την κάνουν στο δημοτικό....απλά περνάει η ώρα τους πιο δημιουργικά χωρίς να ειναι μπροστά σε μια τηλεοραση....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θεωρώ ότι είναι πρώιμο να πάει σε σχολείο πριν τα 4. Μακάρι να μπορούμε να πληρώνουμε να μένουν σπίτι όπως κάνουμε τώρα και να μείνουν μέχρι να πάνε νήπιο. Και μόνο η ιδέα να την ξυπνάω πρωί να την βγάζω έξω μέσα στον χειμώνα με την βροχή και το κρύο με κάνει να στεναχωριέμαι.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...