Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts

εγώ αν και την έστειλα από ενός έτους (δεν μπορούσα να κάνω και αλλιώς) θεωρώ ότι αν μια μαμά δεν δουλεύει γύρω στα 2.5-3 είναι η καταλληλότερη ηλικία...

 

βαριούνται μωρέ στο σπίτι και δεν έχουν και τα ίδια ερεθίσματα...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

fenaki ...

Μιας και ρωτάς.

Τα παιδιά μου (τα δίδυμα) μέχρι τα 3+ τα είχα στο σπίτι. Μαζί βέβαια ήταν και ο μικρότερος αδερφός τους (κατά 15 μήνες), και εγώ ήμουν έγκυος στο 4ο.

 

Τις δουλειές της είχα φορτώσει στον κόκκορα.

Γενική αρχή: Άπαξ και τα παιδιά είναι ξύπνια, δεν κάνω δουλειές.

 

Αυτό σημαίνει πως το φαγητό το έφτιαχνα νωρίς το πρωί (ξύπναγα πριν τα παιδιά κατά τις 7-7:30, κι ό,τι προλάβαινα από το σπίτι (συνήθως ελάχιστα). Τα υπόλοιπα... το βράδυ, όταν αυτά κοιμούνταν.

 

 

Από εκεί και πέρα, όταν ξύπναγαν τα παιδιά ήμουν 100% δική τους. Αυτό όμως είχε και απαιτήσεις. Τη μια ζωγραφίζαμε, την άλλη κυνηγιόμασταν... μετά ... τι;

Άρχισα να ψάχνω (θα δεις και στο φόρουμ σχετικά θέματα) τρόπους να τα απασχολήσω. Γιατί οι ώρες είναι αρκετές και άνετα μπορεί κάποιος να βαρεθεί.

 

 

Τελικά κατέληξα στο παιχνίδι που τα ξετρέλενε: "το σχολείο"

Ενσωμάτωνα δραστηριότητες σα να ήταν σε σχολείο. Δεν είχα ιδέα για το πώς δουλεύουν οι παιδικοί σταθμοί, απλά εγώ το ονόμασα έτσι το παιχνίδι.

Κάναμε ζωγραφική, "γυμνασική", χορό, τραγουδάκια, κατασκευές, κτλ...

 

Τότε βγαίναμε και σε καθημερινή βάση έξω, στην παιδική χαρά (χειμώνα-καλοκαίρι) με κουβαδάκια, φτυάρια κτλ. Με πλήρη εξοπλισμό. Αν έβλεπες το καρότσι μας έμοιαζε με φορτηγό μεταφορικής εταιρίας! :lol:

Όλο αυτό όμως ήταν μια κανονική κουραστική εργασία. Ευχάριστη μεν, απολαυστικότατη, αλλά κουραστικότατη. Πάντα ήμουν με τεταμένη την προσοχή και έπρεπε να "γεμίζω" τα κενά του χρόνου γιατί αν έμεναν πολύ ώρα χωρίς απασχόληση ή δραστηριότητα άρχιζαν οι γκρίνιες. Φυσικά είχαν και ελεύθερο παιχνίδι ενταγμένο σε όλο αυτό το "πρόγραμμα".

 

 

Τελικά υποψιάστηκα πως και στον παιδικό.... τα πράγματα δε θα ήταν πολύ έξω από αυτό το πλαίσιο. Μόνο που θα ήταν με άλλους ανθρώπους (δασκάλες) αντί για μένα, και περισσότερα παιδάκια.

 

Το καλό με τον παιδικό είναι πως κάνουν πράγματα ενώ εγώ είχα "στραγγίξει" από ιδέες ή μπορεί να είχα ιδέες που δυσκολευούμουν να πραγματοποιήσω λόγω κούρασης ή προετοιμασίας που απαιτούνταν.

 

Από αυτή την άποψη ο παιδικός με βόλεψε. Τα παιδιά εξακολουθούν να έχουν τη "διασκέδαση", κι εγώ δε χρειάζεται να στίβω το κεφάλι μου σε καθημερινή βάση για κάτι "καινούριο". Έτσι, όποτε θέλω... τους βγάζω και μια άλλη δραστηριότητα, έξω από το "σχολείο" τους. Αλλά χωρίς να τρέχω να "προλάβω" την ανάπτυξή τους.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

+φωνω coraline

 

fenaki υπαρχουν πολλες δραστηριοτητες και για το σπιτι.. ζωγραφικη, πλαστελινες, ζυμαρακια και ζαχαροπλαστικη, μαθαινουμε ποιηματακια για τις μερες, τους μηνες, τις εποχες.. ορεξη να υπαρχει..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Ενσωμάτωνα δραστηριότητες σα να ήταν σε σχολείο. Δεν είχα ιδέα για το πώς δουλεύουν οι παιδικοί σταθμοί, απλά εγώ το ονόμασα έτσι το παιχνίδι.

Κάναμε ζωγραφική, "γυμνασική", χορό, τραγουδάκια, κατασκευές, κτλ...

 

Το αυτο επακριβως. Μουσικη, ζωγραφικη, πλαστελινες, τραγουδια, χορος, εξοδος (παιδικη ή οπου αλλου), διαβασμα παραμυθια και ολα με προγραμμα. Δεν ειναι δυσκολο. Της προαλλες η μικρη στην παιδικη ηταν με ενα παιδακι 3 που παει παιδικο σταθμο. Αρχισε εκεινο να τραγουδαει την κουκουβαγια και μπηκε και η μικρη και τραγουδουσε. Πως? Πολυ απλα τα ξερει αυτα τα τραγουδια απο κατω του ενος. Απο εμενα. Δεν χρειαστηκε να παει πουθενα αλλου να της τα μαθουν. Δεν θελει κοπο θελει τροπο. Και εχω πει ξανα οτι κανω τις δουλειες μου μαζι της. Πλυντηριο βαζουμε μαζι, πιατα πλενουμε μαζι (εκεινη παιζει με το νερο και τα παιχνιδια της), σκουπισμα μαζι (εχει μια μικρη σκουπα και κανει πως σκουπιζει). Σιδερο και τα χοντρα εχω κοπελα που βοηθαει καθε ΣΚ. Οποτε μια χαρα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ellemphriem

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως...

δε με πειράζει που αντίστοιχες δραστηριότητες κάνουν τα παιδιά μου στον παιδικό. Δε νιώθω πως "χάνω" τα παιδιά, ούτε πως μου "φεύγει" ο "ποιοτικός χρόνος".

 

Άρα, αν το fistikaki μας θέλει να το πάει... γιατί να μην το κάνει; Αν πάλι δε θέλει... οκ! :D

 

Δεν είναι "σχολείο" ο παιδικός σταθμός!

Είναι ας πούμε... οργανωμένες δραστηριότητες. Δεν είναι "πάρκινγκ" παιδιών, όπως πολύ ενοχικά θέλουν κάποιοι να το παρουσιάζουν. Μπορεί να υπάρχουν γονείς που το εκμευταλλεύονται ως τέτοιο, αλλά το φυστικάκι δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία. ;)

 

Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι του αρέσει και να εκμεταλλευτεί το χρόνο του όπως προτιμά. :D

Επίσης... άπαξ και πάει το παιδί παιδικό σταθμό... δε θα ξαναφύγει. Μπορεί αν κάτι δεν της αρέσει, να το σταματήσει... ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως...

δε με πειράζει που αντίστοιχες δραστηριότητες κάνουν τα παιδιά μου στον παιδικό. Δε νιώθω πως "χάνω" τα παιδιά, ούτε πως μου "φεύγει" ο "ποιοτικός χρόνος".

 

Ουτε και εγω, δεν διαφωνω......οταν ερθει η ωρα της θα τα κανει.....στο προνηπιο :-D

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

--μ'αρέσει το στυλ που τα λες, πραγματικά!!!! --

 

 

Πάντως... όταν εγώ πήγαινα νήπιαγωγείο.... θυμάμαι αρρώσταινα συνέχεια (ήταν η 1η μου χρονιά σε επαφή με σχολικό περιβάλλον).

Ήθελα να είχα 1-2 χρονιές ακόμα σε τέτοιο κλίμα παιχνιδιού!! Καλό και μετά το σχολείο, μου άρεσε... αλλά εκείνα τα χρόνια ήταν.... ΑΛΛΟ πράγμα!! :D Ακόμα τα θυμάμαι και χαμογελώ!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

--μ'αρέσει το στυλ που τα λες, πραγματικά!!!! --

 

 

Πάντως... όταν εγώ πήγαινα νήπιαγωγείο.... θυμάμαι αρρώσταινα συνέχεια (ήταν η 1η μου χρονιά σε επαφή με σχολικό περιβάλλον).

Ήθελα να είχα 1-2 χρονιές ακόμα σε τέτοιο κλίμα παιχνιδιού!! Καλό και μετά το σχολείο, μου άρεσε... αλλά εκείνα τα χρόνια ήταν.... ΑΛΛΟ πράγμα!! :D Ακόμα τα θυμάμαι και χαμογελώ!

 

και μενα μου αρεσεις.....:wink: εμενα μου λειπουν ΟΛΑ τα σχολικα χρονια. Μα ολα....μακαρι να πηγαινα πισω......ανεμελιά. Ακομα και στο λυκειο.....(σε σχεση με το τωρα)......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

1ον.. αλκυ ξεχασα να σε παρω τηλ... (ντροπιασμενο εμοτικον ζητα εξιλεωση... )

 

 

2ον..

ψιλοστραβωσα με τον παιδικο που θελω να παω την κορη μου.. οκ, δεν ειναι τελικα ιδανικα ολα....

 

 

 

αλλα απο την αλλη..........

 

η μικρη ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΘΑΝΑΣΙΜΑ μεσα στο σπιτι, κι αυτο ειναι γεγονος..

κανενα παιχνιδι, καμια δραστηριοτητα δεν της κινει το ενδιαφερον, εκτος απο το να βλεπει μπομπ σφουγγαρακη στο νικελοντεον...

 

ποσο να ζωγραφισουμε πια, πλασουμε πλαστελινες, χοροπηδηξουμε, παιξουμε με τον σκυλο και τα γατια?

 

ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ, 'παι(δ)ακια β(ρ)ε μαμα, σου λεω!!!!!!!!'

 

δε ξερω τι να κανω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'παι(δ)ακια β(ρ)ε μαμα, σου λεω!!!!!!!!'

ίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίί!!!! Γλύκα!!! :-D

 

 

 

Ρε αλκυον!!! Μπράβο σου! Χαρά στην όρεξή σου και το κουράγιο σου με 4 παιδάκια!!! Κι όχι να πεις "άντε να πάνε παιδικό να ηρεμήσει λίγο το κεφάλι μου" :lol: αλλά να πάνε για να ασχοληθούν με περισσότερα πράγματα!

Μπράβο, τι να πω!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μου τα έστειλα παιδικό. Η κόρη μου είναι στον δεύτερο χρόνο του χρόνου προνήπια στο σχολείο.

Ο παιδικός σταθμός , όπως κ τα νηπιαγωγεία, έχουν κάποια συγκεκριμένη ύλη που τους αποστέλεται από το κράτος. Κ συμβαδίζουν μ' αυτό.

Δεν έχω σπουδάσει βρεφονηπιοκόμος ούτε νηπιαγωγός. Προσπαθώ όμως τις ώρες που γυρνάνε σπίτι να κάνουμε κάτι ζωγραφική, κρυφτό , τραγούδια . Κάτι που να μη βαριούνται. Δεν τα καταφέρνω πάντα.

Όταν θα πάνε δημοτικό , από αυτά που μου λένε, θα έχουμε βεβαρημένο προγραμμα.

Γι' αυτό ίσως θα έπρεπε να χαλάρωσουμε και να περνάμε καλά γιατί μετά αυτό δεν θα συμβαίνει....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω..

 

κατ αρχας, ειναι βρεφονηπιακος

 

αλλα ο -βρεφο- δεν λειτουργει ακομα, λογω ελλειψης προσωπικου γκρρρρρρρρ....

 

αρα, πρεπει να βγαλουμε πανα για να την παρουν, πραγμα αρκετα δυσκολο, μου φαινεται ανετοιμο το παιδι μου ακομα..

 

επειτα,

φετος πρωτη χρονια, εχουν καμια 25αρια παιδακια 2 νηπιαγωγοι.... του χρονου, εμαθα θα γινεται πανικ απο παιδακια... αλλα οι νηπιαγωγοι, θα παραμεινουν 2..

 

και τελος, φιλη μου που το παιδακι της παει στον συγκεκριμενο σταθμο, μου ειπε οτι η μικρη της εχει τυχει να γυρισει σπιτι με κακακια στην πλατη και τα ρουχαλακια της... εκανε λεει παραπονα, αλλα ξανασυνεβει...

δεν το ειδαν το παιδακι, δεν το μυρισαν?

 

προφανως πηγε τουαλετα, αλλα δεν σκουπιστηκε καλα το καημενουλι μοναχουλι του... δεν το βοηθησε κανεις? δεν του εδωσαν σημασια?

 

 

ολα αυτα, δεν ειναι υπερβολικα σοβαρα, αλλα οταν δεν καιγεσαι να στειλεις το παιδι σου, σε βαζουν σε σκεψεις...

 

αλλη λυση ειναι ο ιδιωτικος σταθμος... αλλα να δινω τοσα λεφτα, χωρις να επειγει να στειλω το παιδι... ειναι λιγο ατοπο..

 

γμτ, τι στην ευχη να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν της έλεγες ότι για να πάει στα παιδάκια πρέπει να μάθει να κάνει την ανάγκη της στην τουαλέτα θα ψηνόταν λες;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή που μένεις δεν υπάρχει κάποιο κέντρο φύλαξης (ιδιωτικό)?

 

Είναι χώροι που πας το παιδί σου όποια μέρα θες, όση ώρα θες και συνήθως έχουν κι ένα ελαφρύ εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Δέχονται παιδάκια 1,5-5 ετών. Η ιδέα ξεκίνησε σαν baby parking αλλά εξελίχθηκε σ' ευέλικτο παιδικό σταθμό.

 

Μια άλλη ιδέα θα ήταν - να οργανωθεί μια ομάδα "εκ των ενόντων". Μία μαμά άξιας εμπιστοσύνης που νάχε το κέφι, την επιθυμία μα κι ένα σχετικό χώρο στο σπίτι της (?), ν' απασχολεί μια μικρή ομάδα παιδιών. Νομίζω πως κάτι ανάλογο έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ, σε κάποιο άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

zopiron καλές ιδέες,

aeriko φοβάμαι ότι είναι μικρή ακόμα και είναι καλύτερα να μην την αγχώσει με το θέμα τουαλέτα, καλύτερα να έρθει φυσικά αλιώς μπορεί να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι jannis δεν το προτείνω απλώς αναρωτιέμαι αν θα 'επαιζε' ένα τέτοιο σενάριο δεδομένου ότι η μικρή της το ζητάει. Δηλαδή χωρίς να πιεστεί η ίδια και με το βάθος χρόνου που έχει ήδη στο μυαλό της το φυστικάκι.

 

Ένας τέτοιος χώρος zopiron υπάρχει στην Αργυρούπολη που είναι ουσιαστικά παιδότοπος που λειτουργεί σαν παιδικός σταθμός το πρωί, χώρος δημιουργικής απασχόλησης βασικά, και το απόγευμα ανοικτός στο κοινό.

 

Μήπως να το έψαχνες κάτι τέτοιο little peanut?

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

1. αν σκοπεύεις να κάνεις άλλο παιδάκι καλύτερα να τη στείλεις τώρα να περάσει το πρώτο δύσκολο καιρό με τις ιώσεις κι όχι περίοδο που θα σαι έγκυος ή θα χεις νεογνό. επίσης να μη νοιώσει εκείνη τη περίοδο ότι απομακρύνεται απ το σπίτι και το συνδέσει με το νέο μελος.

 

2. είναι δύσκολο να χουν οι γονείς αντίθετο ωράριο με τα παιδιά! έκανα την ίδια απογευματινή δουλειά και δε το έβλεπα το παιδί μου παρά ελάχιστα.

 

3. αν αποφασίσεις να το πας...θα το πας! όχι πισωγυρίσματα.

 

4. καλό θα ήταν να ξεκουραστείς λίγο!!!!!!! (σημαντικό)

 

αυτά συμπληρωματικά με όλες τις απαντήσεις των υπόλοιπων μαμάδων.

 

εγώ είμαι υπέρ του παιδικού! δε μασάει το μαρικάκι! θα ναι αρχηγός! παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του παιδιού.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

τα δικά μας τα προβλήματα με το παιδικό πάντως λύθηκαν.

 

πήγε 20 μηνών και κάτι, μετά από προτροπή της παιδιάτρου!

 

μέχρι 2 χρονών δεν έλεγε ούτε γράμμα. μαμά δεν είχα ακούσει. στο παιδικό λύθηκε η γλώσσα του.

 

τουαλέτα έμαθε στο σταθμό σε μας αρνιόταν πεισματικά.

 

τον αδερφό του τον δέχτηκε πέραν του δέοντως καλά.

 

σε καμία περίπτωση οι γονείς δεν αντικαθίστανται, κακώς το βλέπετε έτσι.

 

όλα μπορούν κάλιστα να λειτουργήσουν συνδυαστικά!

και ο χρόνος της μέρας να μοιράζεται.

όπως και να το κάνουμε μία πλευρά και μόνο γνώσης και πληροφόρησης είναι λιγότερη από δύο!

πχ πας το παιδί σου να μάθει αγγλικά ε δε θα το πας και μια δεύτερη γλώσσα;

το ένα δεν ακυρώνει απαραίτητα το άλλο!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

fistikaki όλοι οι δημόσιοι παιδικοί σταθμοί έτσι είναι...25 παιδιά 1 ή 2 κοπέλες...

εννοείται έχουν κόψει το βρεφικό τμήμα στους περισσότερους σταθμούς γιατί δεν έχουν υπαλλήλους.

το νόμιμο είναι 1 κοπέλα ανά 5 παιδιά....δεν υπάρχει βέβαια.

συμφωνώ με Ellemphriem!!

εγώ είμαι με το παιδί στο σπίτι και κάνω κανονικά τις δουλειές μου όλες...

μόνο την ώρα που καθαρίζω μπάνιο(λόγω απορρυπαντικών) την αφήνω στη κούνια να πάιξει)

απλά τις δουλειές τις κάνω σε αργούς ρυθμούς,για να ασχολούμαι μαζί της κι ενδιάμεσα...

αλλά παίζει και πολύ μόνη της,είναι ανεξάρτητη από μωρό!!

όπως είπα και στην αρχή,φροντίζω να πηγαίνουμε παιδότοπο 1 φορά την εβδομάδα, 1 φορά την εβδομάδα πάμε στο μάθημα μουσικοκινητικής...και ότι μαθαίνουμε τα κάνουμε και σπίτι.

μια χαρά περνάνε,ας μην αγχωθούμε από τώρα.

f

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω..

 

κατ αρχας, ειναι βρεφονηπιακος

 

αλλα ο -βρεφο- δεν λειτουργει ακομα, λογω ελλειψης προσωπικου γκρρρρρρρρ....

 

αρα, πρεπει να βγαλουμε πανα για να την παρουν, πραγμα αρκετα δυσκολο, μου φαινεται ανετοιμο το παιδι μου ακομα..

 

επειτα,

φετος πρωτη χρονια, εχουν καμια 25αρια παιδακια 2 νηπιαγωγοι.... του χρονου, εμαθα θα γινεται πανικ απο παιδακια... αλλα οι νηπιαγωγοι, θα παραμεινουν 2..

 

και τελος, φιλη μου που το παιδακι της παει στον συγκεκριμενο σταθμο, μου ειπε οτι η μικρη της εχει τυχει να γυρισει σπιτι με κακακια στην πλατη και τα ρουχαλακια της... εκανε λεει παραπονα, αλλα ξανασυνεβει...

δεν το ειδαν το παιδακι, δεν το μυρισαν?

 

προφανως πηγε τουαλετα, αλλα δεν σκουπιστηκε καλα το καημενουλι μοναχουλι του... δεν το βοηθησε κανεις? δεν του εδωσαν σημασια?

 

 

ολα αυτα, δεν ειναι υπερβολικα σοβαρα, αλλα οταν δεν καιγεσαι να στειλεις το παιδι σου, σε βαζουν σε σκεψεις...

 

αλλη λυση ειναι ο ιδιωτικος σταθμος... αλλα να δινω τοσα λεφτα, χωρις να επειγει να στειλω το παιδι... ειναι λιγο ατοπο..

 

γμτ, τι στην ευχη να κανω?

 

:shock::shock::shock:

Βρεφονηπιακος και σκουπιζονται μονα τους?:shock::shock::shock:

Δεν κοιτας κανεναν αλλο διπλα ή παραδιπλα? Δεν ανοιγεις ενα ποστ σχετικα με την περιοχη που σε ενδιαφερει να παρεις γνωμες για τους Δημοτικους σταθμους της περιοχης?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

fistikaki όλοι οι δημόσιοι παιδικοί σταθμοί έτσι είναι...25 παιδιά 1 ή 2 κοπέλες...

εννοείται έχουν κόψει το βρεφικό τμήμα στους περισσότερους σταθμούς γιατί δεν έχουν υπαλλήλους.

το νόμιμο είναι 1 κοπέλα ανά 5 παιδιά....δεν υπάρχει βέβαια.

συμφωνώ με Ellemphriem!!

Εμας ειναι 3 κοπελες στα 18 παιδια παντως.

Αφου αυτος πρεπει να εχει κοψει πανα το παιδι δεν ειναι βρεφικος αλλα παιδικος . Δεν πας μια βολτα επισης απο τον Δημο ή να μπεις στο σιτε του Δημου να δεις αν υπαρχει βρεφικος?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω..

 

κατ αρχας, ειναι βρεφονηπιακος

 

αλλα ο -βρεφο- δεν λειτουργει ακομα, λογω ελλειψης προσωπικου γκρρρρρρρρ....

 

αρα, πρεπει να βγαλουμε πανα για να την παρουν, πραγμα αρκετα δυσκολο, μου φαινεται ανετοιμο το παιδι μου ακομα..

 

επειτα,

φετος πρωτη χρονια, εχουν καμια 25αρια παιδακια 2 νηπιαγωγοι.... του χρονου, εμαθα θα γινεται πανικ απο παιδακια... αλλα οι νηπιαγωγοι, θα παραμεινουν 2..

 

και τελος, φιλη μου που το παιδακι της παει στον συγκεκριμενο σταθμο, μου ειπε οτι η μικρη της εχει τυχει να γυρισει σπιτι με κακακια στην πλατη και τα ρουχαλακια της... εκανε λεει παραπονα, αλλα ξανασυνεβει...

δεν το ειδαν το παιδακι, δεν το μυρισαν?

 

προφανως πηγε τουαλετα, αλλα δεν σκουπιστηκε καλα το καημενουλι μοναχουλι του... δεν το βοηθησε κανεις? δεν του εδωσαν σημασια?

 

 

ολα αυτα, δεν ειναι υπερβολικα σοβαρα, αλλα οταν δεν καιγεσαι να στειλεις το παιδι σου, σε βαζουν σε σκεψεις...

 

αλλη λυση ειναι ο ιδιωτικος σταθμος... αλλα να δινω τοσα λεφτα, χωρις να επειγει να στειλω το παιδι... ειναι λιγο ατοπο..

 

γμτ, τι στην ευχη να κανω?

 

χμμμ....ειναι αυτο που σου εγραψα αρχικα..

Παιζει ρολο και ο ιδιος ο παιδικος.

Για αυτο σου ειπα να μαζεψεις οσο περισσοτερες πληροφοριες μπορεις και να δεις και διαφορους σταθμους για να εχεις μετρο συγκρισης αλλα και να καταλαβεις κι η ιδια τι ψαχνεις..

Οταν πρωτοξεκινησα την ερευνα πηγαινα στα τυφλα.Στην πορεια με τοσους που ειδα καταλαβα τι ψαχνω και τι θελω για το παιδι μου.Εβαλα καποια στανταρτ στο μυαλο μου.

Στην τελικη ναι, λοττο ειναι τι θα σου βγει, αλλά τουλαχιστον κατα την εγγραφη να νιωθεις καλα για το περιβαλλον που θα στειλεις το παιδι σου.

Για εμενα αυτα που αναφερεις, αν δεν ειναι μεμωνομενα περιστατικα ,(κακακια στην πλατη και 25 παιδια σε ενα τμημα και μαλιστα με 2 παιδαγωγους)ειναι λογοι για να ΜΗΝ την πας στο συγκεκριμενο τουλαχιστον σταθμο(εφοσον δεν ειναι και επειγον ετσι?).

Κανε την ερευνα σου και σιγουρα θα βρεις κατι που θα σου κανει κλικ.

Μαθε οσο περισσοτερα μπορεις και αν εχεις τη δυνατοτητα να τη στειλεις σε ιδιωτικο σταθμο(που να αξιζει τα λεφτα του) θα προσπερασεις και το θεμα της πανας.Το οποιο θεμα δεν ειναι ακατορθωτο εφοσον εισαι καθημερινα μαζι της.Ενημερωσου για την εκμαθηση της τουαλετας και ξεκινα μια βασικη εκπαιδευση χαλαρα υπο μορφη παιχνιδιου.Να δεις που θα ανταποκριθει μια χαρα ;)

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...