Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts

Όλοι οι δήμοι φέτος λόγω της κρίσης και με δεδομένο ότι η βρεφονηπιοκόμοι ήταν με συμβάσεις δεν χρηματοδότησαν τα βρεφικά τμήματα των βρεφονηπιακών. Ελάχιστοι βρεφονηπιακοί σε όλη την Αττική λειτουργούν βρεφικό τμήμα και μόνο όσοι είχαν μόνιμο προσωπικό. Εμείς στο δήμο μας έχουμε 6... Έβγαλε ανακοίνωση το Μάιο ότι φέτος θα πάρουν παιδάκια από 18 μηνών και πάνω και φυσικά δεν μπορούσαμε να πάμε. Όταν έστειλα επιστολή διαμαρτυρίας στον Δήμο μου απάντησε ο Δήμαρχος ότι λόγω κόστους και μείωσης των εξόδων δεν μπορούν να λειτουργήσουν οι βρεφικοί. Όσες συμβάσεις υπήρχαν και έληξαν δεν ανανεώθηκαν και έμειναν μόνο με τους μόνιμους υπαλλήλους. Τα ίδια και στον Δήμο της δουλειάς μου.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και μόνο η ιδέα να την ξυπνάω πρωί να την βγάζω έξω μέσα στον χειμώνα με την βροχή και το κρύο με κάνει να στεναχωριέμαι.

Συμφωνώ και επαυξάνω!! Και με την τσίμπλα στο ματι να πηγαίνει σε ένα χώρο που θα γίνεται όσο να΄ναι ένας χαμός!

 

Είναι χώροι που πας το παιδί σου όποια μέρα θες, όση ώρα θες και συνήθως έχουν κι ένα ελαφρύ εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Δέχονται παιδάκια 1,5-5 ετών. Η ιδέα ξεκίνησε σαν baby parking αλλά εξελίχθηκε σ' ευέλικτο παιδικό σταθμό.

Τέλεια ιδέα και ο,τι πρεπει για την περίσταση!!!

 

Για εμενα αυτα που αναφερεις, αν δεν ειναι μεμωνομενα περιστατικα ,(κακακια στην πλατη και 25 παιδια σε ενα τμημα και μαλιστα με 2 παιδαγωγους)ειναι λογοι για να ΜΗΝ την πας στο συγκεκριμενο τουλαχιστον σταθμο(εφοσον δεν ειναι και επειγον ετσι?).

Για μένα επιεικώς απαράδεκτο!!! Δεν θα το σκεφτόμουν καν αν συμβαίνει συχνά αυτό!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

fistikaki...

Για το θέμα με τα κακάκια που λες, συμφωνώ να ακούς πολλά, αλλά κράτα "πισινή".

 

Το παιδάκι αν είναι στο παιδικό τμήμα (άρα δεν έχει πάνες), τότε εξυπηρετείται μόνο του για την τουαλέτα. Στο δικό μας θυμάμαι στην αρχή τους βάζουν σε σειρά και λένε με λεπτομέρειες πώς να πλένουν χέρια πώς να σκουπίζουν τα χέρια τους κτλ κτλ... πώς να πάνε τουαλέτα ή πώς να μάθουν να σκουπίζονται.

 

Έτσι ένα παιδί μπορεί να θεώρησε τον εαυτό του ικανό να το κάνει, και να μη φώναξε τη δασκάλα του για βοήθεια. Οι δασκάλες δεν κυνηγάνε από πίσω τα παιδιά που πάνε τουαλέτα για να δουν αν κάνουν τσισάκια ή κακάκια... ΑΝ όμως κάποιο παιδί ζητήσει βοήθεια ΤΗ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ !! ΑΝ δε τη λάβει τότε μιλάμε για πλημελή εκτέλεση των καθηκόντων των παιδαγωγών.

 

 

Εμένα έτυχε το παιδί να έχει μια μέρα διάρροια, τον έπλυναν τον άλλαξαν. Τα ρούχα του μου τα έβαλαν όπως ήταν λερωμένα σε μια σακούλα και μου την άφησαν "δώρο" για το σπίτι. :lol: Δεν περίμενα να μου κάνουν και μπουγάδα!! :lol: Όμως άκουσα γονείς να παραπονιούνται ακριβώς γι' αυτό... Γιατί δηλαδή τους έδωσαν τα ρούχα λερωμένα. Γι' αυτό λέω... άκου... αλλά με τις επιφυλάξεις σου.

Επίσης κάποιες φορές που έπαιρνα τα παιδιά για το σπίτι (γιατί "σκάω μύτη" και σε κάτι άσχετες ώρες για να "κόψω κίνηση" διακριτικά), είδα παιδάκια που δυσκολεύονταν και φώναζαν τη δασκάλα η οποία φυσικά τα βοηθούσε και τους εξηγούσε πώς να το κάνουν. Υπήρχαν και παιδιάκια που "στραβο-κατουρούσαν"... αλλά δεν έλεγαν κάτι... Κι έτσι δεν το μάθαινε κανείς... (εκτός φυσικά από τους γονείς όταν πια έφταναν στο σπίτι).

 

 

Στο βρεφικό τμήμα είναι 1 παιδαγωγός για 18 παιδάκια δυστυχώς.... Έχουν και περιστασιακά κάποιες που κάνουν πρακτική... αλλά τίποτα σταθερό.

 

 

 

Ρώτα τη διευθύντρια του σταθμού αν λειτουργεί το βρεφικό τμήμα. Του χρόνου όμως, φυστικάκι (το Σεπτέμβρη δηλαδή), η μικρή σου θα έχει ΚΛΕΙΣΕΙ τα 2.5 !! Άρα..... ΔΕ θα πάει στο βρεφικό τμήμα. Και η δική μου μικρή θα είναι ακριβώς 2.5 το Σεπτέμβρη και μου λένε πως "ανήκει" στο "παιδικό" τμήμα και όχι στο "Βρεφικό". Άρα πρέπει μέχρι τότε να κόψουμε πάνες. Κι εμένα μου φαίνεται νωρίς.

 

Αλλά αν το σκεφτώ, όλα τα παιδιά (μου) κάπου στα 2+ άρχισαν να αντιλαμβάνονται το θέμα της πάνας και κάπου στα 2.5 το έκοψαν. Εντάξει υπάρχουν "προβληματάκια" και "διαρροές", αλλά σε γενικές γραμμές το καταφέρανε. Στην ανάγκη.... γράψτη και κράτα τη 1-2 μήνες "εκτός" παιδικού.

 

 

----------

Κάτι αντίστοιχο έχω κάνει και εγώ με τη μικρή μου. Θα την ξεκινήσω από Γενάρη (τώρα-τώρα).

Την προσαρμογή πώς τη διαχειρίζονται;;;

 

 

Εγώ πηγαίνω τα άλλα και είχα μαζί και τη μικρή χωρίς να την αφήνω.

 

Πριν λίγες μέρες κρατούσε ένα παραμύθι (από το σπίτι) και της λέω πήγαινε στη δασκάλα να σου το διαβάσει. Πήγε... Από την άλλη η δασκάλα "μπήκε στο νόημα" και της "διάβασε" το παραμύθι. Έτσι άρχισαν να γνωρίζονται και να χτίζεται η εμπιστοσύνη.

 

Την επόμενη φορά... έτυχε να καθυστερήσω λίγο και τους πέτυχα πάνω στο πρωινό. Ρώτησα αν μπορεί να συμμετάσχει, και μου λένε οκ. Κάθησα εγώ απ'έξω από την αίθουσα -αλλά με έβλεπε- και εκείνη πήγε να φάει κάτι μπισκοτάκια που είχαν.

 

Σήμερα μου λέει ο άντρας μου κάθησαν μέχρι τις 10 !! (8:45-10) ΜΑΖΙ όμως! (όχι μέσα, αλλά σα να ήταν σε παιδότοπο).

 

Να σημειώσω πως τα άλλα 3 παιδιά βρίσκονται σε διαφορετικά τμήματα το καθένα κι έτσι δεν έχει κάποια επαφή μαζί τους σε αυτό το στάδιο "προσαρμογής".

 

 

 

Πιστεύω πως θα έχει αρκετές θετικές εικόνες όταν έρθει η ώρα για να μείνει εκεί χωρίς εμάς. Θεωρώ σημαντικό να γνωρίζει και να νιώθει οικεία τη δασκάλα της.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε ότι κάνουν στους σταθμούς είναι εντελώς ΧΑΖΟ εντελώς ΑΨΥΧΟΛΟΓΗΤΟ εντελώς ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ εξέλιξη του παιδιού

Α ναι

αναφέρομαι στο

το παιδί πρέπει να έχει βγάλει τα πανιά στα 2.5 για να είναι στο παιδικό τμημα.

Είχα το παιδιά μου σε 2 δημοτικούς σταθμούς που είχαν και βρεφικό και παιδικό τμήμα. Και στους 2 ΕΥΤΥΧΩΣ έπαιζε το εξής σενάριο:

Στα "μεγάλα" βρέφη (ας πούμε 22 μηνών+) και μικρά προνήπια (1 χρόνο μικρότερο από τα νήπια) όσα καθάρισαν καθάρισαν αν έχουν πάνες τα αλλάζουν

Στα "μεγάλα" βρέφη τα πηγαίναν όλα μαζί τουαλέτα 2-3 φορές και όποτε το ζητούσε κάποιο παιδάκι. Τα δικά μου φορούσαν πανιά μέχρι το τέλος της χρονιάς, Πηγαίναν όμως με την τάξη τους από 2 χρονών και από ένα σημείο και μετά δεν λερώναν καθόλου το πανί τους. Η κόρη μου στα 2.5 αποφάσισε μια μέρα να καθαρίσει και σε 2-3 μέρες "καθαρισε" ο γιος μου έκανε το ίδιο μετά από μερικούς μήνες.

Στα μικρά προνήπια άλλαξαν σταθμό, δεν φορούσαν πανιά αλλά αν φορούσαν δεν υπήρχε θέμα είχε παιδιά στην τάξη τους που φορούσαν πανιά. (Ήταν 1 δασκάλα και 1 βοηθός με 20 παιδιά)

Με λίγα λόγια όλα έγιναν φυσικά και ο σταθμός βοήθησε αντί να μου βάλει τα πόδια σε ένα παπούτσι.

Οπως δηλαδή πρέπει να κάνει ένας σταθμός,

να βοηθάει το παιδι να κατακτήσει κάποια πράγματα (να τρώει μόνο του, να πηγαίνει τουαλέτα κλπ) στο χρόνο που μπορεί

Αφού τα παιδιά μας είναι εκεί 8 ώρες την μέρα, πού θα τα μάθουν τα πράγματα αυτά ? Τις ώρες του σταθμού θα σταματάμε την ανάπτυξη του παιδιου?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μία μαμά που εγκατέλειψα τη δουλειά μου για να μην αφήσω το παιδί μου σε γιαγιά, νταντά ή παιδικό.

Σήμερα που είναι 4 έχω να πω τα εξής.

Τα πρώτα 3 χρόνια πέρασαν περίφημα. Και χρόνο είχαμε, παίζαμε, βολτάραμε, και οι δουλειές γίνονταν.

Μετά τα 3 το παιδί άρχισε να γίνεται πιο απαιτητικό (λογικό και κατανοητό).

Ήθελε παρέα και περισσότερο χρόνο έξω από το σπίτι.

Όταν βγαίναμε "ξεχνάγαμε" να γυρίσουμε και όταν είμαστε σπίτι δεν με άφηνε να κάνω τίποτα παρά μόνο να παίζουμε.

Και ναι μεν έκανα τα απαραίτητα αλλά ήθελα τον 3πλάσιο χρόνο και είχα εξοντωθεί.

Ο σύζυγος δεν βοηθούσε καθόλου γιατί δουλεύει 2 δουλειές.

Μαμά και πεθερά δεν βοηθούσαν λόγω ηλικίας αλλά και κακής υγείας.

Όλη μέρα κάθε μέρα εγώ και το παιδί.

Και ενώ αυτό μέχρι τα 3 ήταν ευχάριστο, μετά ήταν κακό πρωτίστως για το παιδί μου.

Παιχνίδια παίζαμε αλλά τι κανόνες να μπουν? Όταν τρέχεις μόνος δεν μπορείς να βγεις δεύτερος.

Με άλλα παιδιά άρχισε να αποκτά σχέση ανταγωνισμού και να βγάζει κακίες και άσχημη συμπεριφορά παρόλο που ήθελε απεγνωσμένα παρέα.....κοινωνικοποίηση μηδέν.

Έζησα μία χρονιά δύσκολη και εγώ και το παιδί.

Φέτος που ξεκίνησε παιδικό μέσα σε 2 μήνες όλα μπήκαν σε μία σειρά.....το παιδάκι μου ηρέμησε, εγώ ξεκουράστηκα και δεν έχουμε την παραμικρή ένταση πια.

Να μην πω πόσα πράγματα έμαθε στο σχολείο και με τι τρόπο τα βιώνει.

Από την εμπειρία μου σε συμβουλεύω το εξής.

Αν έχεις χρόνο, κύκλο με παιδάκια και χέρια βοηθείας, κράτα το παιδί στο σπίτι.

Αν όχι, στείλε το στον παιδικό χωρίς τύψεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jannis ...

Κι εμένα το 3ο παιδί με τη βοήθεια του παιδικού βγάλαμε τις πάνες. Ήταν 2 ετών και 2 μηνών όταν ξεκίνησε παιδικό (άρα ανήκε στο βρεφικό τμήμα). Κανένα μήνα αργότερα, αποφάσισα να δοκιμάσω να βγάλουμε την πάνα. Το ανέφερα στον παιδικό και είχαν το νου τους να του θυμίζουν να πάει τουαλέτα ή να αναλαμβάνουν τα τυχών "ατυχήματα". Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω αν είναι αψυχολόγητο το θέμα με τις πάνες στα 2.5

Αν σκεφτεί κανείς ότι παλιότερα πριν βγουν οι "πάνες-βρακάκια" τα παιδιά ήταν με τις υφασμάτινες, λένε πως "καθάριζαν" πολύ νωρίτερα, γιατι ήταν ταλαιπωρία και στο ίδιο το παιδί να είναι βρεγμένο.

Η πάνα-βρακάκι είναι που "καθυστερεί" (αν μπορεί να το πει κάποιος έτσι), την ανάπτυξη του παιδιού σε αυτό το ζήτημα.

 

Και στο εξωτερικό πάντως (από κολλητή φιλενάδα που μένει εκεί), έχουν συγκεκριμένους περιορισμούς. Από χρονιά σε χρονιά υπάρχουν προϋποθέσεις: να κόψει πιπίλα, να κόψει πάνα κτλ κτλ...

Δε μου φαίνονται παράλογα.

 

Ίσως να θεωρούσα πως για την πάνα θα ήθελα ένα χρονικό περιθόριο μεγαλύτερο. Αλλά ίσως και να μην είναι "σωστό".

 

Υπάρχουν πολλά πράγματα που νόμιζα πως ως μαμά τα ήξερα καλύτερα προς το συμφέρον του παιδιού μου, σε σχέση με τις δασκάλες, αλλά αποδείχθηκε... πλάνη! :rolleyes: Από τη δουλειά που έχω δει, από τις επαφές που έχω μαζί τους, από τους χαρακτήρες που έχω "κόψει".... τις εμπιστεύομαι. Κι αν μου φαίνεται κάπως "βιαστικό"... δεν πειράζει, θα το δοκιμάσω!

 

 

 

Όταν είδαν τη μικρή (4η) και μου είπαν ... είναι νωρίς για προσαρμογή σε παιδικό.... εγώ πίστευα πως επειδή ήταν "ταλιμπανάκι".... δε θα είχε πρόβλημα! Γελάστηκα! Μόλις έκανα να την πάω.... είδα την αντίδρασή της και κατάλαβα.

Τώρα που την δοκιμάζω ξανά, μου λένε... οκ... είναι έτοιμη..

 

Πώς να το πω... "κόβει" το μάτι τους! ;)

 

Τουλάχιστον στο συγκεκριμένο παιδικό σταθμό και με τα συγκεκριμένα πρόσωπα. Μου "ταιριάζει".

 

Θα δοκιμάσω και την πάνα σιγά σιγά. Ήδη από μόνη της βλέπω πως πάει και περνάει την ώρα της στο καθισματάκι της τουαλέτας. Άρα, η ίδια δείχνει σημάδια ετοιμότητας.

 

 

 

Πέρα από τους φόβους που μπορεί να έχουμε ως γονείς και είναι λογικό να υπάρχουν, υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι που μπορεί να ξέρουν κάποια πράγματα λίγο καλύτερα. :D Προσωπικά με ανακουφίζει αυτό.... :D :D :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alcyon είναι καλά που βρήκες άτομα που να εμπιστεύεσαι και οι δικές μου άμεσες εντυπώσεις με τους σταθμούς των παιδιών μέχρι τώρα ήταν άριστες - ίσως τα πράγματα να μην είναι τόσο χάλια τελικά...:rolleyes:

Οταν τα παιδιά μου ήταν 22 μηνών υπήρχε μια αμφιβολία αν θα τα έπαιρναν στο σταθμό που είχαν πάει την περασμένη χρονιά και έψαχνα σαν τρελλή εναλλακτική λύση. Δεν έβρισκα τίποτα που να μην μου λένε "πρέπει να έχει καθαρίσει"! Μα ήταν μόνο 22 μηνών! ΤΙΠΟΤΑ! Τα άφησα σπίτι το Σεπτεμβρη με την γιαγιά η οποία "τα είδε όλα" και μετα έγινε καινούργιο τμήμα στο σταθμό που πηγαινάν και πήγανε.

Δεν θεωρώ ότι είναι κακό να έχεις στόχους ανάλογα με την ηλικία αλλά για μένα είναι κακό να έχεις όρια / περιορισμούς. Και πάντα έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου και αυτό είναι που με ενοχλεί ότι πολλοί από αυτούς του περιορισμούς μπαίνουνε επειδή "έτσι βολεύει" και όχι επειδή απαραιτήτως είναι για το καλύτερο του παιδιού. Όταν λεω "ετσι βολεύει" εννοώ το σύστημα και τις ελλείψεις του - όχι τα άτομα!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου.... στο θέμα του κινήτρου... "έτσι βολεύει".

 

Αλλά 2.5 χρονών = 30 μηνών.

Έχει διαφορά το 30 μηνών με το 22 μηνών!!! Και σαφώς είναι μικρό για να "καθαρίσει" ένα παιδί 22 μηνών!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

δεν προλαβαινω να διαβασω ολα τα μηνυματα και αν και ξερω οτι θα πεσουνε πολλες μαμαδες να με "φανε" θα πω τη γνωμη μου....ο γιος μου (αφαγο επισης παιδακι) πηγε παιδικο τον Σεπτεμβρη, σε ηλικια 3 χρονων και 3 μηνων.... μετα απο αυτο το διαστημα κατεληξα στα εξης

(που για μενα ειναι λογοι να μην παει ενα παιδακι- κι εγω δεν δουλευω αλλα εχω θεμα υγειας)

 

1. καθε βδομαδα ειμαστε αρρωστοι ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ (1ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟΥ)

2. παλι δεν τρωει, αλλα γραφουνε και καλα οτι εφαγε, το παιδι γυρναει πισω ψωμολυσσαγμενο

- και μου ειπανε μια μερα οτι γραφουνε νωριτερα τα χαρτακια και δεν ειχαν δωσει φαγητο!!!!!

3. ειχαμε ψιλοβγαλει τις πανες και με αναγκασανε να του ξαναβαλω γιατι δεν μπορουνε να τον ρωτανε λεει συνεχεια, τα αλλα παιδακια δε φορανε (ειναι βρεφονηπιακος δεχονται με πανες)

4. το μονο που εμαθε (ηταν πολυ κοινωνικος απο πριν ηδη) ειναι τα υπουλα και αθορυβα χτυπηματα, πχ τσιμπηματα, νυχιες, δαγκωνιες και κλωτσιες και εχει διαλυσει το μωρο

5. ολα τα βιβλια ψυχολογιας γραφουν μεχρι τα 3 καλυτερα ειναι στο οικογενειακο περιβαλλον αν δε συντρεχει λογος εργασιας

6. η δασκαλα μας εβγαλε διαφορα του στυλ υπερκινητικος και ετρεχα σε παιδοψυχολογους απ την πρωτη μερα που τον ειδε στη ζωη της!!!!! (τελικα καταληξαμε οτι ειναι κακο μια γυναικα να μην κανει σεξ η να κακει κακο σεξ γιατι της βγαινει ξυνιλα)

7. εχουν 2 κοπελες για 30 παιδακια- ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!!!!!!

8. στο σπιτι μαζι μου μαθαινε ενα σωρο πραγματα, αλφαβητο, ζωακια, λεξουλες αγγλικα κτλ

εκει μονο τραγουδανε και βλεπουν dvd !!!!!!!!!!!!αμα ηταν για dvd καθομασταν και σπιτι

9. με χρεωνουν ενα σκασμο λεφτα και το κρατανε ως τις 12.30 χωρις να μου πουν το γιατι, ενω δουλευουν ως τις 4 επειδη ειναι ζωηρος και ξερουν οτι δε δουλευω μου ειπαν ενα "μεχρι να συνηθισει θα γυρναει με το πουλμανακι των 12.30" και αυτο γινεται ακομα και τωρα που περασαν 4 μηνες.....ενω το παιδι ποτε δεν παραπονεθηκε ουτε μπαινοντας ουτε βγαινοντας για να πρεπει κατι να συνηθισει.......

10. και ολα αυτα ενω βλεπουν οτι ειμαι ατομο με κινητικο προβλημα και οτι ειμαι στα ορια της παραπληγιας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλλον δεν έκανες καλή επιλογή παιδικού σταθμού τότε...

 

ναι σαφως, δεν ισχυριζομαι οτι ειναι παντου ετσι, αλλοιμονο, γι αυτο και ειπα θα πω την αποψη μου για την προσωπικη μου εμπειρια μιλαω.....ξερω παιδακια που εχουν πολλη μεγαλη διαφορα μετα τον παιδικο προς το καλο, αλλα σε μας που πηγαμε σ αυτο το ρημαδοδημοσιο αυτα συμβαινουν...και χρηματα για ιδιωτικο δυστυχως δεν υπαρχουν!

Link to comment
Share on other sites

α νομιζα ότι είναι ιδιωτικός γιατί είπες με χρεώνουν ένα σκασμό λεφτά!

 

αλλά και δημόσιοι υπάρχουν καλοι σταθμοι είναι να πέσεις στον άνθρωπο δυστυχώς....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

δεν προλαβαινω να διαβασω ολα τα μηνυματα και αν και ξερω οτι θα πεσουνε πολλες μαμαδες να με "φανε" θα πω τη γνωμη μου....ο γιος μου (αφαγο επισης παιδακι) πηγε παιδικο τον Σεπτεμβρη, σε ηλικια 3 χρονων και 3 μηνων.... μετα απο αυτο το διαστημα κατεληξα στα εξης

(που για μενα ειναι λογοι να μην παει ενα παιδακι- κι εγω δεν δουλευω αλλα εχω θεμα υγειας)

 

1. καθε βδομαδα ειμαστε αρρωστοι ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ (1ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟΥ)

2. παλι δεν τρωει, αλλα γραφουνε και καλα οτι εφαγε, το παιδι γυρναει πισω ψωμολυσσαγμενο

- και μου ειπανε μια μερα οτι γραφουνε νωριτερα τα χαρτακια και δεν ειχαν δωσει φαγητο!!!!!

3. ειχαμε ψιλοβγαλει τις πανες και με αναγκασανε να του ξαναβαλω γιατι δεν μπορουνε να τον ρωτανε λεει συνεχεια, τα αλλα παιδακια δε φορανε (ειναι βρεφονηπιακος δεχονται με πανες)

4. το μονο που εμαθε (ηταν πολυ κοινωνικος απο πριν ηδη) ειναι τα υπουλα και αθορυβα χτυπηματα, πχ τσιμπηματα, νυχιες, δαγκωνιες και κλωτσιες και εχει διαλυσει το μωρο

5. ολα τα βιβλια ψυχολογιας γραφουν μεχρι τα 3 καλυτερα ειναι στο οικογενειακο περιβαλλον αν δε συντρεχει λογος εργασιας

6. η δασκαλα μας εβγαλε διαφορα του στυλ υπερκινητικος και ετρεχα σε παιδοψυχολογους απ την πρωτη μερα που τον ειδε στη ζωη της!!!!! (τελικα καταληξαμε οτι ειναι κακο μια γυναικα να μην κανει σεξ η να κακει κακο σεξ γιατι της βγαινει ξυνιλα)

7. εχουν 2 κοπελες για 30 παιδακια- ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!!!!!!

8. στο σπιτι μαζι μου μαθαινε ενα σωρο πραγματα, αλφαβητο, ζωακια, λεξουλες αγγλικα κτλ

εκει μονο τραγουδανε και βλεπουν dvd !!!!!!!!!!!!αμα ηταν για dvd καθομασταν και σπιτι

9. με χρεωνουν ενα σκασμο λεφτα και το κρατανε ως τις 12.30 χωρις να μου πουν το γιατι, ενω δουλευουν ως τις 4 επειδη ειναι ζωηρος και ξερουν οτι δε δουλευω μου ειπαν ενα "μεχρι να συνηθισει θα γυρναει με το πουλμανακι των 12.30" και αυτο γινεται ακομα και τωρα που περασαν 4 μηνες.....ενω το παιδι ποτε δεν παραπονεθηκε ουτε μπαινοντας ουτε βγαινοντας για να πρεπει κατι να συνηθισει.......

10. και ολα αυτα ενω βλεπουν οτι ειμαι ατομο με κινητικο προβλημα και οτι ειμαι στα ορια της παραπληγιας...

 

Να ρωτήσω κάτι?Αφού μέχρι τα 3 και 3 μήνες το κρατούσες εσύ και περνούσατε καλά και πιο πολλά μάθαινε μαζί σου, ενώ τώρα συμβαίνουν όλα αυτά, γιατί συνεχίζεις να το στέλνεις?Όχι τίποτα, να γλιτώνεις και τα λεφτά...Και όταν έρθει η ώρα, πάει κανονικά νήπια, που εκεί δεν πληρώνεις και ίσως κάνουν πιο ενδιαφέροντα πράγματα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

α νομιζα ότι είναι ιδιωτικός γιατί είπες με χρεώνουν ένα σκασμό λεφτά!

 

αλλά και δημόσιοι υπάρχουν καλοι σταθμοι είναι να πέσεις στον άνθρωπο δυστυχώς....

 

180 ευρω δινω, το ενα σκασμο λεφτα το ειπα γιατι πχ χρεωνουν 25 ευρω πουλμαν και μονο το φερνουν τον παιδι, δεν μπορουν να το παιρνουν κιολας.....ασε ειναι πολλα τα φαουλ!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?Αφού μέχρι τα 3 και 3 μήνες το κρατούσες εσύ και περνούσατε καλά και πιο πολλά μάθαινε μαζί σου, ενώ τώρα συμβαίνουν όλα αυτά, γιατί συνεχίζεις να το στέλνεις?Όχι τίποτα, να γλιτώνεις και τα λεφτά...Και όταν έρθει η ώρα, πάει κανονικά νήπια, που εκεί δεν πληρώνεις και ίσως κάνουν πιο ενδιαφέροντα πράγματα...

 

γιατι μου παρουσιαστηκε μια αυτοανοση νοσος που λεγεται μυοσιτιδα, η οποια παραλυει σιγα σιγα ολους τους μυς, κι εδω και ενα χρονο μερα με τη μερα χειροτερευω και τρεχω στους γιατρους, εχω μπει 5 φορες νοσοκομειο απο μια βδομαδα, και γενικως τωρα αρχισα να ψιλοπερπαταω παλι και με δυσκολια.... πρεπει να περασω ενα σοβαρο διαστημα με κορτιζονες για να επανελθει ο οργανισμος μου και σκεφτηκα οτι το παιδι καλυτερα να παιζει με παιδακια παρα να ειναι σπιτι με μια μανα σ αυτη την κατασταση, εχω και το μωρο, αλλα εκεινο το φερνω βολτα πιο ευκολα.... πιστεψε με, για κανεναν αλλο λογο δε θα το εστελνα....αλλα αμα εισαι σχεδον κατακοιτος δεν εισαι οτι καλυτερο για ενα τριχρονο παιδακι...και δε μου ειναι καθολου ευκολο βεβαια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι μου παρουσιαστηκε μια αυτοανοση νοσος που λεγεται μυοσιτιδα, η οποια παραλυει σιγα σιγα ολους τους μυς, κι εδω και ενα χρονο μερα με τη μερα χειροτερευω και τρεχω στους γιατρους, εχω μπει 5 φορες νοσοκομειο απο μια βδομαδα, και γενικως τωρα αρχισα να ψιλοπερπαταω παλι και με δυσκολια.... πρεπει να περασω ενα σοβαρο διαστημα με κορτιζονες για να επανελθει ο οργανισμος μου και σκεφτηκα οτι το παιδι καλυτερα να παιζει με παιδακια παρα να ειναι σπιτι με μια μανα σ αυτη την κατασταση, εχω και το μωρο, αλλα εκεινο το φερνω βολτα πιο ευκολα.... πιστεψε με, για κανεναν αλλο λογο δε θα το εστελνα....αλλα αμα εισαι σχεδον κατακοιτος δεν εισαι οτι καλυτερο για ενα τριχρονο παιδακι...και δε μου ειναι καθολου ευκολο βεβαια.

 

Συγγνώμη για την αδιακρισία μου, δεν ήθελα να σε κάνω να μου "απολογηθείς"...Απλά νόμιζα ότι όποιο ήταν το κινητικό σου πρόβλημα που ανέφερες, ήταν από πριν γεννήσεις καν και έτσι το μωρό 3 χρόνια το μεγάλωνες εσύ, ούτως ή άλλως, με το πρόβλημα υγείας σου. Και αναρωτιόμουν τι άλλαξε και το έστειλες σε έναν παιδικό που δεν σε ικανοποιεί...Με αυτό που μου λες παραπάνω, εξηγούνται όλα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ηθελα να καταθεσω την αποψη μου γενικα καθως διαβασα τυχαια το τοπικ.Στους παιδικους σταθμους ισχυουν καποιοι κανονες οπωσ κ σε ολα τα σχολεια.Το οτι μετα τα 2,5 δεχονται παιδια που εχουν κοψει τη πανα δεν ειναι τυχαιο...αλλες οι δραστηριοτητες των βρεφων κ αλλες αυτων των παιδιων.Κοντα στα 2,5 ειναι η ηλικια που τα περισσοτερα παιδια κοβουν τη πανα,οποτε φανταστειται να υπαρχουν 4 παιδια στα 20 να φορανε πανα κ να ειναι αναγκασμενη η δασκαλα να εγκαταλειπει τη ταξη να παει να καθαρισει ενα απο αυτα παιδια,διακοπτωντας μια δραστηριοτητα(που αυτο δεν ειναι σωστο να γινεται,κι εκτος αυτου μετα απο 10 λεπτα οταν επιστρεψει θα βρει ενα χαος στη ταξη).Εαν το παρακολουθουσαατε αυτο δεν θα θυμωναται που αφησε τα δικα σας παιδια,για να χρονοτριβησει με το Κωστακι,την Αννα κ.λ.π.που θελουνε τσισα τους?Που να θελουν και κ@κ@κια....15 λεπτα πεθαμενα!!!Δεν ειναι ουτε θεμα "συμφεροντος του συστηματος"ουτε κατι τετοι..κ αν στο κατω κατω το παιδακι ειναι 2,5 κδε βγαζει τη πανα το στελνεις βρεφικο οπου κ το κοψιμο της πανας αποτελει δραστηριοτητα.

Επισης το οτι μια δασκαλα δε καταλαβε οτι ενα παιδακι εχει κακα μεχρι τη πλατη,η δεν τα μυρισε...αν εχει 20 κ 28 παιδια κ πρεπει να βγαλει ενα ολοκληρο προγραμμα κ να τα βαλει σε ταξη,δεν ειναι ευθυνη της...το σταδιο της καθαρσης ειναι ξεπερασμενο κ ειναι δουλεια των γονεων.Ειναι σαν ενα παιδι να ειναι στη δευτερα ταξη κ να εχει ξεχασει την αλφαβητα,αν υπαρχει περιθωριο η δασκαλα θα βοηθησει,αρκει να μη γινεται εις βαρος των υπολειπων...

Καλο ειναι να προσεχετε σε ποιο σχολειο πατε τα παιδια κ η καχυποψια καλη ειναι,αλλα να υπερτερει κ η απλη λογικη...αν δε ξερετε τι ειναι σωστο καλα ειναι να φερνετε τον εαυτο σας στη θθεση της δασκαλας κ θα καταλαβετε τι ειναι σωστο.Οι δασκαλες δεν ειναι ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΙ που θα μαθουν γραμματα στα παιδια,θα ειναι στη τουαλετα που ο Βασιλακης κανει κακακια κ δε σκουπιστηκε καλα αλλα ταυτοχρονα θα λυνουν κ το καυγα της Ελενης με τη Γιωργια.

Ολα αυτα τα λεω με πολυ αγαπη,γιατι πολλες φορες οι δασκαλες των 600 ευρω με 28-35 παιδια,δινουμε το καλυτερο μας εαυτο,τα παιδια περνανε ωραια κοντα μας γι αυτο κ την επομενη μερα ξυπνανε για να ρθουν σχολειο,αλλα υπαρχουν καποιοι γονεις που σου χαλανε τη μερα κ σε κανουν να νιωθεις αδικια γιατι εχουν τετοιου ειδους απαιτησεις απο μας κ πιστεψτε μας μαθανε εκει που σπουδαζαμε πως να μαθαινουμε γραμματα,τραγουδια κ.λ.π στα παιδακια αλλα κανεις δε μπορει να σου μαθει να εχεις υπομονη κ να εισαι ηγετικος,ειναι σαν μια μαμα να εχει 10 παιδια που οσο καλα κ να τα ξερει δε μπορει να καλυπτει παντα 100 τοις 100 τις αναγκες ολων.:-D

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Τα 'χουμε ξανασυζητήσει αυτά! Ένα βρεφονηπιακός σταθμός, γιατί περί αυτού ομιλούμε εδώ και όχι για νήπια, φέρει αποκλειστικά την ευθύνη που παρανόμως έχει μία παιδαγωγό (και όχι δασκάλα) για 28-35 παιδάκια. Εφόσον λέγεται βρεφονηπιακός είναι υποχρεώση του να αλλάζει και πάνες και να έχει το προσωπικό για να το κάνει! Το ότι η παιδαγωγός που έχει δεχτεί να κρατάει τόσα παιδάκια (παρανόμως ξαναλέω) δεν έχει αντιδράσει υπερ των παιδιών και των αναγκών τους δεν αλλάζει τις ανάγκες των παιδιών και όχι δεν είναι υποχρέωση των γονιών το άλλαγμα του παιδιού τους όταν αυτό βρίσκεται στον σταθμό!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την αδιακρισία μου, δεν ήθελα να σε κάνω να μου "απολογηθείς"...Απλά νόμιζα ότι όποιο ήταν το κινητικό σου πρόβλημα που ανέφερες, ήταν από πριν γεννήσεις καν και έτσι το μωρό 3 χρόνια το μεγάλωνες εσύ, ούτως ή άλλως, με το πρόβλημα υγείας σου. Και αναρωτιόμουν τι άλλαξε και το έστειλες σε έναν παιδικό που δεν σε ικανοποιεί...Με αυτό που μου λες παραπάνω, εξηγούνται όλα...

 

μην ανησυχεις δεν υπαρχει προβλημα το αντιμετωπιζω με αισιοδοξια και πιστη και ειμαι καθε μερα λιγακι καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote=ΛΕΝΑ148

 

κι εγω του επαγγελματος ειμαι καλη μου, διδασκα αγγλικα και ισπανικα μεχρι πριν γεννησω και καταλαβαινω απολυτα τι λες, αν και ειχα μεγαλυτερα παιδακια....

γι αυτο ακριβως διαλεξα ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ σταθμο οπου δεχονται και με πανες

και γι αυτο ακριβως δεχτηκα ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ πανα στο παιδι μου ενω ειχε καθαρισει, για να μην αναγκαζω καμια δασκαλα να απασχολειται μαζι του περαιτερω ή να μην ασχολειται και να τον εχω με συγκαματα.....τωρα για το αν ειναι 2 κοπελες για 30 παιδια, αυτο δεν ειναι κατι που μπορω να ρυθμισω εγω......εγω τους ειχα προτεινει να παω να δουλεψω εθελοντικα να κανω οτι θελουν δουλειες, καθαρισμα, αγγλικα στα παιδακια, ταισμα, οτι θελουν και χρειαζονται γιατι εβλεπα οτι δεν ειχαν ατομα.....δεν προλαβα ομως γιατι αρρωστησα αν και μου ειχαν πει "ελατε" τωρα γεμισε κοπελες που κανουν την πρακτικη τους και αναθεμα με αν μιλαει καμια ελληνικα...

Link to comment
Share on other sites

Τα 'χουμε ξανασυζητήσει αυτά! Ένα βρεφονηπιακός σταθμός, γιατί περί αυτού ομιλούμε εδώ και όχι για νήπια, φέρει αποκλειστικά την ευθύνη που παρανόμως έχει μία παιδαγωγό (και όχι δασκάλα) για 28-35 παιδάκια. Εφόσον λέγεται βρεφονηπιακός είναι υποχρεώση του να αλλάζει και πάνες και να έχει το προσωπικό για να το κάνει! Το ότι η παιδαγωγός που έχει δεχτεί να κρατάει τόσα παιδάκια (παρανόμως ξαναλέω) δεν έχει αντιδράσει υπερ των παιδιών και των αναγκών τους δεν αλλάζει τις ανάγκες των παιδιών και όχι δεν είναι υποχρέωση των γονιών το άλλαγμα του παιδιού τους όταν αυτό βρίσκεται στον σταθμό!

 

φερανε ατομα λιγο πριν τα Χριστουγεννα αερικουλι μου, αλλα δεν ξερουμε τι γλωσσα μιλανε....

οσο για την πανα, εμενα μου ειπανε οτι δεν ειναι υποχρεωμενες να αλλαζουνε ενα παιδακι 3χρονο αφου στην ταξη του κανενα αλλο δε φοραει πανα....και το κακο ειναι οτι ο καημενος τις ειχε βγαλει, και μαλιστα τωρα λεει να παει τουαλετα αλλα επειδη εγω δεν μπορω να τον καθαρισω (αμα σκυψω στην τουαλετα θα πεσω) και δεν εχω ακομα τις δυναμεις μου αναγκαστικα τον κραταω παλι με πανα....τωρα στην Ελλαδα ειμαστε, ποιος να σκεφτει οτι το συγκεκριμενο παιδακι εχει ενα θεμα παραπανω αφου εχει αρρωστη μαμα και ας κανουμε μια εξαιρεση???ουτε το ζητησα ουτε το θελω....ας βαλει πανες λιγο ακομα δε χαθηκε ο κοσμος!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν να την στειλω τον Σεπτεμβρη που θα ειναι 3 και κατι..δεν δουλευω αλλα δεν εχει πολλα παιδακια εδω και οι κουνιες ειναι χαλια(σπασμενες, σκουριασμενες, βρωμιες κτλ) ετσι θα προτιμουσα για 3-4 ωρες να πηγαινει καπου που βρεξει χιονισει θα εχει παιδακια και δραστηριοτητες.

 

Η δικια μου ομως καλο μου φυστικακι δεν ειναι τοσο κοινωνικη, δλδ προτιμαει να παιζει μονη της ή με μας.Σε παιδοτοπο που πηγαινουμε καθομαι σε ενα τραπεζι διπλα στα παιχνιδια και παλι θελει να παιζω κι εγω μαζι...

Δεν παραπονιεμαι ξερω πως θα ξεθαρεψει σιγα σιγα, αλλα θελω να γινει πριν αρχισει κανονικα σχολειο.Θελω αυτη η μεταβαση να γινει πιο ομαλα.

 

Ισως ειναι δικα μου απωθημενα δεν λεω οχι..Εγω ακομα θυμαμαι την πρωτη μερα, θυμαμαι που ημουν πολυ κλειστο παιδακι, δεν εκανα ευκολα φιλους, με θυμαμαι να καθομαι μονη μου πολυ.Ακομα και στην φωτογραφια που εχω με ολη την ταξη απο το νηπιο, φαινομαι περιθωριακη με το τζην μπουφανακι μου, ξανθο μπουκλα μαλλι ετσι πιο αγοριστικο υφος και τα κοριτσακια με τα φουστανακια και τα κοκκαλακια απο την αλλη χαρουμενα.:lol:

Μην παρεξηγηθω ετσι, προς θεου μετα εστρωσαν τα πραγματα και απο την οικογενεια μου ειχα αγαπη δεν ημουν παραμελημενη απλα κραταγα πολλα μεσα μου...τωρα αυτο..τι να σας πω κατι θα φταιει σιγουρα, δεν το χω ψαξει ιδιαιτερα..Καλα ειμαι παντως..χχαχα:lol:

Θυμαμαι πρωτη δημοτικου επειδη αλλαξα και σχολειο απο ιδιωτικο πηγα σε δημοσιο πηρα και την μαμα πρωτη μερα στο σχολειο...Απο εκει και μετα ολα εστρωσαν.Ισως ηταν το ιδιωτικο δεν ξερω.Τεσπα..

Δεν θελω να της μεταδωσω την ανυσηχια μου και επειδη καταλαβαινουν τα παντα τα ατιμα..προπονουμε απο τωρα!

Αν αρχισει τα κλαμματα δεν ξερω κι εγω τι θα κανω θα παθω καταθλιψη.

Δεν εχω μετανιωσει καθολου που την κραταω μεχρι τωρα στο σπιτι..Ειναι επιλογη μου φυσικα, στεναχωριεμαι για τις αλλες μανουλες που τα αποχωριζοντε απο μικρα για να δουλεψουν και θεωρω τον εαυτο μου πολυ τυχερη.

Εχουμε αρκετους μηνες μπροστα μας μεχρι τον σεπτεμβρη.Αν δω το παιδακι μου οτι δεν ειναι ετοιμο δεν θα την στειλω, θα προσπαθησω με αλλους τροπους να την κανω πιο θαρραλεα, θα ειναι μεγαλυτερος και ο μπεμπης μας, θα ειναι πιο ευκολο για μενα.

Φυστικακι πιστευω πως το κοριτσακι σου αφου οπως λες βαριεται στο σπιτι θα ειναι καλο να εχει κατι να απασχολειτε..Φυσικα και θα καταλαβεις αν κατι δεν παει καλα..μην σε απασχολει καθολου αυτο.Αλλα και παλι και να μην την πας θα τον βρειτε το ρυθμο σας.Ειναι που εχει αρρωστησει τωρα πολυ, κλειστηκε και στο σπιτι και βαρεθηκε το παιδακι σου.

Αυτα τα λιγα..

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει ολα τα τοπικς και σχολια για τους παιδικους... εχω συζητησει και με πολυ κοσμο...

 

ειμαι ενα βημα πριν καταληξω σε παιδικο, και ξεκινησω την μικρη μου λιγο μετα το πασχα φετος..

 

ομως,

εκτος του θεματος των ιωσεων που μου λενε ολοι.. και δεδομενου του οτι εγω πρωι δεν δουλευω, αρα δεν μου ειναι απολυτως απαραιτητο να παει η μικρη παιδικο σταθμο..

 

τι θα κανατε στη θεση μου?

θα στελνατε το παιδι σας, (ηλικια λιγο πριν τα 3, οταν θα την παω) σε παιδικο, χωρις να συντρεχει λογος δουλε

 

 

η κορη μου ειναι πολυ κοινωνικο παιδι, ευκολο στις παρεες, που η αληθεια ειναι οτι βαριεται στο σπιτι...

ταυτοχρονα ομως, ειναι και κακοφαγη... θα τρωει εκει?

 

να την παω, ή να την κρατησω σπιτι, να κλεισει τουλαχιστον και τα 4?

 

σημειωτεον, δεν εχει βγαλει πανα (και χλωμο το βλεπω να γινεται αυτο στο κοντινο μελλον)

ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγω εχω 3 κορούλες και οι 2 πολυ πολύ πολύ κακόφαγες!

Ο παιδικός κάνει θαύματα πρέπει να πω, η μικρούλα μου εκτός απο το οτι μετά απο λίγο καιρό και αφού προσαρμόστηκε στον παιδικό άρχισε να τρώει καλύτερα, είχε και άλλα πλεονεκτήματα.

Όταν πήγε στο νηπιαγωγείο δεν αντιμετώπησε καμία δυσκολία, ακόμα θυμάται την δασκάλα της απο τον παιδικό και μου ζητάει να πηγαίνουμε κατά διαστήματα να την βλέπει.

Μετά είναι και το άλλο, αλιώς είναι ένα παιδί μόνο του και αλιώς όταν είναι μαζί με άλλα που πρέπει να μοιραστεί παιχνίδια κ.α. , μαθαίνουν λοιπόν και θέματα συμπεριφοράς.

Η γνώμη μου είναι να την πας, και όσο για την πάνα..............αχ αυτή η πάνα!!! Αν κρινω απο τα δικά μου παιδιά και απο όσα έχω ακούσει, σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα μπορεί να την κόψει, γιατί τα παιδάκια ζηλεύουν, θα βλέπει τα άλλα να πηγαίνουν τουαλέτα και το πηθανότερο είναι να ζηλεψει:D να θέλει και εκείνη!

Link to comment
Share on other sites

Τα 'χουμε ξανασυζητήσει αυτά! Ένα βρεφονηπιακός σταθμός, γιατί περί αυτού ομιλούμε εδώ και όχι για νήπια,

 

 

-Αναφερθηκε η λεξη παιδικος σταθμος ο οποιος εχει κ νηπια κ προνηπια κ βρεφη.

φέρει αποκλειστικά την ευθύνη που παρανόμως έχει μία παιδαγωγό (και όχι δασκάλα)

 

-Ειπα τη λεξη δασκαλα οχι ομως εννοοντας καθηγητρια....οταν βρισκεις ενα παιδακι που παει παιδικο σταθμο το ρωτας πια δασκαλα εχει κ οχι ποια παιδαγωγο εχει.-σιγα μη καταλαβει τι εννοεις παιδαγωγο...

 

Εφόσον λέγεται βρεφονηπιακός είναι υποχρεώση του να αλλάζει και πάνες και να έχει το προσωπικό για να το κάνει!

 

-Εννοειται..ακομη κ να βοηθησει το παιδι να κοψει τη πανα-σε συνεργασια με το σπιτι

 

Το ότι η παιδαγωγός που έχει δεχτεί να κρατάει τόσα παιδάκια (παρανόμως ξαναλέω) δεν έχει αντιδράσει υπερ των παιδιών και των αναγκών τους

 

-Τα παραπονα πρεπει να τα κανουν οι γονεις κ οχι οι παιδαγωγοι,στη διευθυνση κ στο δημο,οχι οι παιδαγωγοι.Αν εγω παω κ κανω παραπονα που με εχουν μονη για 20 παιδια ξερεις τι θα συμβει?Την αλλη μερα θα ειναι στη θεση μου καποια αλλη κ το προβλημα θα παραμενει προβλημα...

 

όχι δεν είναι υποχρέωση των γονιών το άλλαγμα του παιδιού τους όταν αυτό βρίσκεται στον σταθμό!

 

-Δε καταλαβες τι ακριβως ειπα...υποχρεωση των γονιων ειναι το αλλαγμα οταν το παιδι εχει φυγει απο τα βρεφη κ παει στα μικρα προνηπια δηλαδη ειναι 2,5 χρονων το παιδακι οπου ξεκινουν δραστηριοτητες

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

-Δε καταλαβες τι ακριβως ειπα...υποχρεωση των γονιων ειναι το αλλαγμα οταν το παιδι εχει φυγει απο τα βρεφη κ παει στα μικρα προνηπια δηλαδη ειναι 2,5 χρονων το παιδακι οπου ξεκινουν δραστηριοτητες

 

δεν ισχύει κάτι τέτοιο..σε εμάς τα αλλάζουν σε όποια ηλικία και αν είναι αν έξακολουθούν να φοράνε πάνα εννοείται....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...