Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Pasoumi εμείς είχαμε και άλλα παιδάκια να παίζουμε είτε στο δρόμο της γειτονιάς είτε σε σπίτια. Ο σύγχρονος τρόπος ζωής στον οποίο μεγαλώνουν τα παιδάκια μας δεν το προσφέρουν αυτό.

 

συμφωνώ.....επίσης και εχω πάει απο τα 2μιση σχολειο παρολο που η μαμα μου δεν δουλευε και έχω τις καλυτερες αναμνησεις θυμάμαι ακομη την μέρα που δεν έφτανα να αναιβω στην εξέδρα για να πω το ποιημα της γιοτης των χριστουγέννων...έχω ακόμη την κουκλα που μου χάρισαν εκεινη την μέρα....και θυμαμαι με πολυ γέλιο την ημέρα που με έντυσαν γιαγιά για την θατρική παράσταση πο κάναμε και μου έπεφταν τα ρουχα και η μαντηλα στο κεφάλι.....όσο και να προσπαθεισω να προσφέρω στο παιδι μου η επαφη με τον έξω κόσμο γενικά σου προσφέρει άλλες δραστηριοτητες....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Pasoumi εμείς είχαμε και άλλα παιδάκια να παίζουμε είτε στο δρόμο της γειτονιάς είτε σε σπίτια. Ο σύγχρονος τρόπος ζωής στον οποίο μεγαλώνουν τα παιδάκια μας δεν το προσφέρουν αυτό.

 

 

σαφως και ισχυει αυτο. κ πολυ στεναχωριεμαι για τα παιδακια μας.απλα εγω εχω "αναγκαστει" (μ αρεσει βεβαια για να μην παρεξηγηθω) κ κανονιζω σπιτι μου κ ολο κ ερχεται καποιο παιδακι να κατσουν να παιξουν. απο γνωστους μας δηλ. Μεχρι κ παλιες συμμαθητριες μου που εκανα παρεα στο σχολειο κ βρεθηκαμε μεσω facebook εχω ξανααποκτησει επαφη...

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο όμως να το κάνεις κατ' ανάγκη και άλλο το να έχεις επιλογή ;) Εννοείται πως όλες μας θέλουμε τα παιδάκια μας στην οπτική μας εμβέλεια και σε απόσταση που να προλάβουμε και το γκουχ που θα κάνουν. Όμως δεν κάνουμε καλό στα παιδιά με αυτό τον τρόπο ;) Πρέπει να μάθουν να ζουν και χωρίς τη μαμά και τον μπαμπά. Χρειάζονται να ζουν και χωρίς αυτούς και το βλέπω πλέον στη μικρή που τα ΣΚ που είμαστε όλο το 24ωρο μαζί κάποια στιγμή τα παίζει και μας μισεί και τους δύο :lol: Οπότε ναι κι εμείς δαραστηριοποιούμαστε και εκτός σχολείου και σπιτιού με άλλους ανθρώπους. Αλλά ο παιδικός είναι αναντικατάστατος (εφόσον αποδειχτεί ο ΣΩΣΤΟΣ παιδικός ;))

 

Εγώ δεν θα ξεχάσω με τι λαχτάρα έβγαινα έξω στην αλάνα και ας ήξερα ότι θα τσακωθώ με τα μεγαλύτερα παιδάκια! Δεν έβλεπα την ώρα. Αντίστοιχα είναι και για τα παιδάκια μας :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εχει ολη της την ζωη να κοινωνικοποιηθει και στα θρανια και στα γραφεια. Απαξ και δεν υπαρξει ουσιωδης 'αποδεδειγμενα' λογος δεν την στελνω παιδικο. Ειμαι σπιτι και εχω ευχερεια να ειμαι μαζι της. Θα παει κατευθειαν προνηπιο στα 4. Για την ηλικια αυτη κατ'εμε αντιστοιχη κοινωνικοποιηση και μαλιστα με την ανεση του οτι εισαι με τον 'δικο' σου ανθρωπο κοντα ειναι παιδικη χαρα πρωι βραδυ. Καμια διαφορα. Ειδικα αν στο σπιτι ασχολησε και με μουσικη, βιβλια, ζωηταφικη, πλαστελινες και ολα τα σχετικα με το παιδι.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παιδικός σατθμός προσφέρει κοινωνικοποίηση στο παιδί. Κοινωνικοποίηση δεν είναι ΜΟΝΟ να βρίσκεται με άλλα παιδάκια. Είναι να μάθει κανόνες συμπεριφοράς, να μάθει να πριμένει τη σειρά του, να μάθει να σέβεται, να μάθει να κάθεται στο τραπέζι, να μάθει να τρώει, να μάθει να πηγαίνει στην τουαλέτα....

Όλα αυτά σίγουρα μορεί να τα κάνει μια μαμά που ενδιαφερευαι για το παιδί της, αλλα πιο καλά είναι το παιδί να τα κάνει σε έναν σταθμό, με τη βοήθεια μιας ειδικού (νηπιαγωγός, βρεφονηπιοκόμος) που έχει και θεωρητικές γνώσεις πάνω σε αυτά τα θέματα, και όχι μόνο πρακτικές (δεν αμφισβητώ την καλή θέληση και πρόθεση των μαμάδων).

Επίσης, όταν καλείτε παιδάκια στο σπίτι, είναι 1. λίγα (φυσικά και δεν μπορείτε να καλέσετε 25 παιδάκια για να παίξει το δικόσας) και 2, φίλοι του δικού σας. Έτσι, το παιδί έρχεται σε επαφή με περιορισμένο αριθμό παιδιών και με παιδιά τα οποία είναι δίλοι του. Δεν έχει την εμπιερία του "καυγά" που, όσο ΄κακός και να είναι, σκληραγωγεί τα παιδιά και τα ανεξαρτητοποιεί ("δεν μου άρεσε η συμπεριφορά του Γιάννη, έτσι θα τον βάλω στη θέση του!" σκέφτεται ένα παιδί τσον παιδικό, "δεν μου αρέσει η συμπεριφορά του Γιάννη, θα πω στη μαμά να μην ξανάρθει ή θα πω στη μαμά να τον μαλώσει" σκέφτεται ένα παιδί για τα παιδιά στο σπίτι του!)

Κλέινοντας, θεωρώ ότι ένα παιδί πηγαίνοντας παιδικό, και φεύγοντας παό τη μαμά, έχει πολύ περισσότερα να κερδίσει από ό,τι έχει να χάσει! Τώρα το πόσ έυκολα μπορεί η μαμά να το αφήσει να φύγει....αυτό είναι άλλο θέμα και πρέπει η μαμά να το λύσει με τον εαυτό της!

Link to comment
Share on other sites

Fistikaki moy καλησπέρα σε νιώθω πριν λίγο κάρο ήμουν και εγώ στο δίλλημα να τον πάω ?

να μην τον πάω?

και δουλεύω και πρωί………

Τελικά αφού δοκίμασα 3 μέρες να τον πάω αποφάσισα ότι τελικά δεν είναι κ ότι καλύτερο ο παιδικός σταθμός

Γιατί αν ήταν θα το είχε κ το κράτος στην βασική – υποχρεωτική εκπαίδευση…………

Πιστεύω ότι ο παιδικός είναι λύση ανάγκης

η τελευταία λύση …………..:wink:

τα παιδία γίνονται κοινωνικά με χιλίους τρόπους

όχι μόνο με το παιδικό…….!!!

Σε αυτήν την ηλικα το σπίτι κ οικογενειακή ασφάλεια είναι ότι ποιο σπουδαίο :-D

 

Δεν θα μπορούσα να ταλαιπωρώ το παιδί μου 1-2 μήνες (έχω ακούσει ότι τα παιδάκια κλαίγανε κ οι μαμάδες ενώ δεν εργαζόταν τα άφηναν 1-2 μήνες ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΟΥΝ κ να κάνουν προσαρμογή ) :twisted::twisted::mrgreen:

 

Αν δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα λόγο δουλεία ΔΕΝ βρίσκω τον λόγο να πάει παιδικό απλά για να μάθει να πάει σχολειό έχει χρόνια μπροστά του να πάει σχολειό κ να κάνει ποιο ώριμο πλέων την οποία δίποτε προσαρμογή

.....

Link to comment
Share on other sites

Αν ο παιδικός είναι καλός, δεν υπάρχει λόγος να μην πάει. Ειδικά αφού έχεις τη δυνατότητα να τη στείλεις για λίγες ώρες και να μείνεις για λίγο μαζί της στην προσαρμογή. Οι ιώσεις διαφέρουν από παιδί σε παιδί, άλλα ταλαιπωρούνται, άλλα όχι.

Γενικά ψηφίζω υπέρ, όσο αφοσιωμένη μαμά κι αν είσαι, στον παιδικό περνάν την ώρα τους πιο δημιουργικά και μαθαίνουν να είναι μέσα σε ομάδα. Θα έχεις κι εσύ τέσσερεις ώρες να κάνεις τις δουλειές σου σαν άνθρωπος.

Κι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω με το μικρό. Θα ήθελα να τον στείλω, αλλά χρειάζομαι και τη γυναίκα, στον δημόσιο δεν τον παίρνουν... να πληρώνω και ιδιωτικό και γυναίκα δεν παίζει, οπότε σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Κλέινοντας, θεωρώ ότι ένα παιδί πηγαίνοντας παιδικό, και φεύγοντας παό τη μαμά, έχει πολύ περισσότερα να κερδίσει από ό,τι έχει να χάσει! Τώρα το πόσ έυκολα μπορεί η μαμά να το αφήσει να φύγει....αυτό είναι άλλο θέμα και πρέπει η μαμά να το λύσει με τον εαυτό της!

 

Δεν διαφωνω αλλα ολα αυτα που εγραψες μπορει να τα μαθει και στο προνηπιο. Κανενας δεν θα με πεισει οτι το να την στειλω 3 θα βοηθησει περισσοτερο απο το να παει κανονικα 1 χρονο αργοτερα στα 4. Εχουμε κανει τους παιδικους πανακια. Καλα τα λετε αλλα βαλτε και ενα φρενο.

 

ΥΓ: και οχι δεν θα πληρωσω ιδιωτικους για να μου και καλα 'κοινωνικοποιησουν' ενα παιδι που προβλημα δεν εχει. Θα το κανει κανονικα στο δημοσιο σχολειο της. Πληρωσε εδω, πληρωσε εκει, ακομα και ΑΝ η μανα εχει περιθωριο να ειναι με το παιδι. Μα τι λεμε τωρα........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα .εγω δεν θα το παω γιατι προσφατα εμαθα για παιδικο της περιοχης μου οτι κακοποιουν τα παιδια και φοβιθηκα πολυ.προς το παρον εχω το εξαμηνο και ειμαι σπιτι μετα βλεπουμε.αλλα θελει πολυ ψαξιμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν διαφωνω αλλα ολα αυτα που εγραψες μπορει να τα μαθει και στο προνηπιο. Κανενας δεν θα με πεισει οτι το να την στειλω 3 θα βοηθησει περισσοτερο απο το να παει κανονικα 1 χρονο αργοτερα στα 4. Εχουμε κανει τους παιδικους πανακια. Καλα τα λετε αλλα βαλτε και ενα φρενο.

 

ΥΓ: και οχι δεν θα πληρωσω ιδιωτικους για να μου και καλα 'κοινωνικοποιησουν' ενα παιδι που προβλημα δεν εχει. Θα το κανει κανονικα στο δημοσιο σχολειο της. Πληρωσε εδω, πληρωσε εκει, ακομα και ΑΝ η μανα εχει περιθωριο να ειναι με το παιδι. Μα τι λεμε τωρα........

:-D:grin::-D συμφωνω

.....

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπω η ζυγαρια ειναι στη μεση για καποιους ο παιδικος ωφελει και για αλλους δεν ειναι απαραιτητος.

 

Αρα απλα ακολουθουμε το ενστικτο μας????

 

Εγω παιδικο δεν ειχα παει μεγαλωνοντας αλλα πηγα μικρη νηπιο μιας και ειχα κερδισει μια χρονια σε σχεση με τα αλλα παιδακια. Δεν θυμαμαι με πολυ ωραια χρωματα εκεινη την εμπειρια, Για ενα ολοκληρο χρονο καθε πρωι εκλαιγα για να μην παω και οταν σταματησα να κλαιω απλα ενιωθα ασχημα σε εκεινο το περιβαλλον. Μου ελειπε το σπιτι μου πολυ και δεν ηθελα να ξυπναω πρωι. Αυτα θυμαμαι απο την πρωτη μου χρονια στο νηπειο. Αποδεχομουν την κατασταση αλλα δεν ημουν χαρουμενο παιδακι.

 

Κοινωνικο ημουν και πριν το νηπειο απλα δεν μου αρεσε να πηγαινω προτιμουσα να ειμαι με την μαμα μου και να περναμε καλα

Link to comment
Share on other sites

Αρα απλα ακολουθουμε το ενστικτο μας????;););) (ακουσ φιστικακι )

 

Εγω παιδικο δεν ειχα παει μεγαλωνοντας αλλα πηγα μικρη νηπιο μιας και ειχα κερδισει μια χρονια σε σχεση με τα αλλα παιδακια. Δεν θυμαμαι με πολυ ωραια χρωματα εκεινη την εμπειρια, Για ενα ολοκληρο χρονο καθε πρωι εκλαιγα για να μην παω και οταν σταματησα να κλαιω απλα ενιωθα ασχημα σε εκεινο το περιβαλλον. Μου ελειπε το σπιτι μου πολυ και δεν ηθελα να ξυπναω πρωι. Αυτα θυμαμαι απο την πρωτη μου χρονια στο νηπειο. Αποδεχομουν την κατασταση αλλα δεν ημουν χαρουμενο παιδακι.

Κοινωνικο ημουν και πριν το νηπειο απλα δεν μου αρεσε να πηγαινω προτιμουσα να ειμαι με την μαμα μου και να περναμε καλα

θα συμφωνησω μαζι σου

 

πολυ μου ειπαν

καταλαβεσ σε 3 μερεσ οτι δνε του αρεση ο παιδικος

'

'

' εεεεεεε δνε θελει κ πολυ ν δεισ οτι το παιδι σου δεν θελει να παει καπου

 

και αν πηγεσ εσυ? οκ σηνηθησες............

μεσα μου ομωσ . τι ενιωθεσ .....?

.....

Link to comment
Share on other sites

ουτε και μενα μου αρεσε στο νηπιο, αλλα παλι εγω ημουν φοβιτσιαρικο και ντροπαλο παιδακι, ψιλοκολλημενο στη μανα μου..

 

η κορη μου καμια σχεση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε και μενα μου αρεσε στο νηπιο, αλλα παλι εγω ημουν φοβιτσιαρικο και ντροπαλο παιδακι, ψιλοκολλημενο στη μανα μου..

 

η κορη μου καμια σχεση...

χμμμμμ γιατι δνε δοκιμαζεισ να δεισ αν θελει να παει ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Φυστικάκι... μόνο δοκιμάζοντας θα το καταλάβεις. Εφόσον όπως είπες μόνο ένα πράγμα σε κρατάει από το να το κάνεις. Εγώ σέβομαι το τι έχει επιλέξει κάθε μανούλα για εκείνη και το παιδάκι της. Αλλά δεν είναι ούτε όλες οι μανούλες ίδιες ούτε όλα τα παιδάκια ιδια οπότε δεν θα πάρεις και σαφή απάντηση στο ερώτημά σου :) Δεν υπάρχει. Δοκίμασε και αν δεν της αρέσει ή δεν σας ταιριάζει αυτός ο τρόπος... ντύνεσαι και φεύγετε :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

για μενα το σωστο ειναι αυτο που νιωθεις εσυ μεσα σου ως σωστο

 

αισθανεσαι οτι η μερα σου με τη μικρη περναει δημιουργικα?

αισθανεσαι οτι στον παιδικο θα μπορουσε να ανοιξει τους οριζοντες της?

αισθανεσαι οτι χρειαζεσαι καποιες ωρες την ημερα δικες σου?

σε ενδιαφερει τι θα πουν οι αλλοι αν ξεκινησεις την μικρη παιδικο ενω δεν δουλευεις?

 

εγω ειμαι υπερ του παιδικου για παρα πολλους λογους, και κοντα στα τρια θα τον εστελνα παιδικο ακομα και αν δεν δουλευα

για το λογο αυτο δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικη, μιλαω μονο για μενα και το δικο μου το παιδι

 

η ουσια ομως ειναι να δεις τι πραγματικα θελεις εσυ και τι πιστευεις ΕΣΥ για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ το παιδι οτι ειναι καλυτερο.

πολυ καλα κανεις βεβαια που το συζητας και ενημερωνεσαι γενικοτερα, αλλα κανεις απο ολους εμας που απλα σου λεμε τη γνωμη μας δεν μπορει να μπει μεσα στο σπιτι σου...

Link to comment
Share on other sites

Φυστικάκι... μόνο δοκιμάζοντας θα το καταλάβεις. Εφόσον όπως είπες μόνο ένα πράγμα σε κρατάει από το να το κάνεις. Εγώ σέβομαι το τι έχει επιλέξει κάθε μανούλα για εκείνη και το παιδάκι της. Αλλά δεν είναι ούτε όλες οι μανούλες ίδιες ούτε όλα τα παιδάκια ιδια οπότε δεν θα πάρεις και σαφή απάντηση στο ερώτημά σου :) Δεν υπάρχει. Δοκίμασε και αν δεν της αρέσει ή δεν σας ταιριάζει αυτός ο τρόπος... ντύνεσαι και φεύγετε :lol:

σωστααααααααααααααα

.....

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα.

Σόρυ αν επαναληφθώ.

Νομίζω πώς αν ήθελες να τη στείλεις παιδικό έπρεπε να το είχες κάνει από την αρχή της χρονιάς διότι: 1. τα παιδάκια έχουν ήδη φτιάξει τις ομάδες τους, τις φιλίες τους, τις κλίκες τους. Και μην σου φαίνεται περίεργο ναι το κάνουν και σε τόσο μικρή ηλικία. 2. μετά το Πάσχα οι νηπιαγωγοί ασχολούνται ως επί το πλείστον με την τελική γιορτή, γιατί εκεί δείχνουν και τη δουλειά τους. Το στάδιο της προσαρμογής έχει ήδη γίνει και δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με αυτό.

3. είσαι σίγουρη ότι θα στο πάρουν το παιδί στο τέλος της χρονιάς σε δημόσιο σταθμό;

Ακριβώς τα ίδια που σου γράφω πέρασα με το γιο μου τον οποίο αναγκαστήκαμε να τον στείλουμε Μάιο σε παιδικό, 3 μήνες πριν κλείσει τα 3.

Μιλάμε για ένα παιδί πολύ ζωντανό και ζωηρό. Όταν πήγα μια μέρα για να δώσω κάτι τον είδα μόνο του σε μια γωνία, να κάθεται χωρίς να κουνιέται και σαν να ήταν σε νιρβάνα. Πέρασα από μπροστά του και δεν με κατάλαβε!

Η καρδιά μου δέθηκε κόμπο. Αυτήν την εικόνα δεν θα την ξεχάσω ποτέ.

Φέτος που ξεκίνησε σε δημόσιο παιδικό από την αρχή της χρονιάς, εννοείται πώς για ένα μήνα έκλαιγε να μην πάει, είναι πολύ χαρούμενος.

Έχει παρέες, παίζει, μαθαίνει και γενικά χαίρεται πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ολη της την ζωη να κοινωνικοποιηθει και στα θρανια και στα γραφεια. Απαξ και δεν υπαρξει ουσιωδης 'αποδεδειγμενα' λογος δεν την στελνω παιδικο. Ειμαι σπιτι και εχω ευχερεια να ειμαι μαζι της. Θα παει κατευθειαν προνηπιο στα 4. Για την ηλικια αυτη κατ'εμε αντιστοιχη κοινωνικοποιηση και μαλιστα με την ανεση του οτι εισαι με τον 'δικο' σου ανθρωπο κοντα ειναι παιδικη χαρα πρωι βραδυ. Καμια διαφορα. Ειδικα αν στο σπιτι ασχολησε και με μουσικη, βιβλια, ζωηταφικη, πλαστελινες και ολα τα σχετικα με το παιδι.

Eχω διαβασει ξανα post σου σχετικο κ με επηρεασε παρα πολυ.

Πλεον συμφωνω απολυτα.

:lol::lol::lol::lol:

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω αλλα ολα αυτα που εγραψες μπορει να τα μαθει και στο προνηπιο. Κανενας δεν θα με πεισει οτι το να την στειλω 3 θα βοηθησει περισσοτερο απο το να παει κανονικα 1 χρονο αργοτερα στα 4. Εχουμε κανει τους παιδικους πανακια. Καλα τα λετε αλλα βαλτε και ενα φρενο.

 

ΥΓ: και οχι δεν θα πληρωσω ιδιωτικους για να μου και καλα 'κοινωνικοποιησουν' ενα παιδι που προβλημα δεν εχει. Θα το κανει κανονικα στο δημοσιο σχολειο της. Πληρωσε εδω, πληρωσε εκει, ακομα και ΑΝ η μανα εχει περιθωριο να ειναι με το παιδι. Μα τι λεμε τωρα........

 

 

Πάντως, επέτρεψε μου να πω, ότι όσα παιδάκια είχα στο νηπιαγωγείο (προνηπιάκια) που είχαν πάει στον παιδίκό ξεχώριζαν σε σχέση με αυτά που δεν είχαν πάει. Και σε επίπεδο κοινωνικοποίησης, και στην αυτοεξυπηρέτηση, και στην τήρηση κανόνων, και σε γνωστικό επίπεδο...

 

Και επιτρέψτε μου όλοι να πω τη δική μου προσωπική εμπειρία. Π΄πηγα παιδικό στα 3 μου (ακριβώς μόλις μπήκα στα 3, μιας και είμαι γεννημένη Σεπτέμβρη), πριν από πολλά πολλά χρόνια. Την π΄ρωτη μέρα τη θυμάμαι ακόμα. Θυμάμαι το κλάμα που έκανα σπίτι μου, γιατί δεν ήθελα να πάω στο σχολέιο! Δεν ήθελα να μάθω να γράφω και να διαβάζω, ήθελα να μένω με τη γιαγιά όπως έκανα μέχρι εκέινη τη στιγμή! Όταν, λοιπόν, έκανα με τη μαμά μου συμφωνία ότι θα πάμε, θα δούμε τι γίνεται εκεί και θα φύγουμε αμέσως, δέχτηκα να πάω (σας λέω το κλάμα ακόμα το θυμάμαι!). Φτάσαμε, λοιπόν, στον παιδικό, μπήκαμε μέσα και.....είδα τα παιχνίδια που είχε εκεί, είδα τις ζωγραφιές που έκαναν τα παιδιά, είδα πολλά παιδιά (μέχρι τότε και στο σπίτι ερχόταν παιδιά και στη γειτονιά στο δρόμο έπαιζα, και σε 2 γειρονιές επειδή ήμουν και στη γιαγιά). Τότε, έσπρωχνα τη μαμά μου να φύγει και να με αφήσει εκέι!!!!!!

Πήγα παιδικό (δημόσιο) για 3 χρόνια. Έμαθα το όνομα μου από την πρώτη εβδομάδα, τα σχήματα, να κρατάω το ψαλίδι, να κόβω, τους αριθμούς, μερικά γερμανικά (η δασκάλα μας ήταν ελληνο-γερμανίδα και μας μάθαινε τραγουδάκια και λεξούλες), να τρώω όλα τα φαγητά (εγώ και αν ήμουν λιγόφαγο!) κλπ κλπ. Όταν πήγα στη νηπιαγωγείο, την πρώτη μέρα τη βρήκα πολύ βαρετή, γιατί όλα όσα κάνα με τα ήξερα ήδη!!!!! Έγινα και βοηθός της νηπιαγωγού για λίγο, μέχρι να κάνουμε καινούρια πράγματα! Ακόμα θυμάμαι τα χρόνια εκέι με πολύ όμορφες εικόνες!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω αλλα ολα αυτα που εγραψες μπορει να τα μαθει και στο προνηπιο. Κανενας δεν θα με πεισει οτι το να την στειλω 3 θα βοηθησει περισσοτερο απο το να παει κανονικα 1 χρονο αργοτερα στα 4. Εχουμε κανει τους παιδικους πανακια. Καλα τα λετε αλλα βαλτε και ενα φρενο.

 

ΥΓ: και οχι δεν θα πληρωσω ιδιωτικους για να μου και καλα 'κοινωνικοποιησουν' ενα παιδι που προβλημα δεν εχει. Θα το κανει κανονικα στο δημοσιο σχολειο της. Πληρωσε εδω, πληρωσε εκει, ακομα και ΑΝ η μανα εχει περιθωριο να ειναι με το παιδι. Μα τι λεμε τωρα........

 

με καλυψες πληρως :-D

δηλ.παλια που δεν υπηρχαν οι παιδικοι...παθαμε τπτ:confused:

ε οχι και να μου πουν οτι ο παιδικοσ ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟς απο μενα!!

μην τρελαθουμε....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει γονική άδεια σε εμάς (την έχω δώσει στον άντρα μου). Άρα, δεν υπάρχει άμεση ανάγκη για παιδικό.

Για τα περισσότερα, με έχουν καλύψει παραπάνω οι κοπέλες.

 

Ένα θα σου πω... γιατί αυτό που ρωτάς πέρασε από το μυαλό όλων μας.

Η κόρη μου που τώρα είναι 4,5 ετών και πήγαινε από τα 3 στον παιδικό, ήταν αδιάθετη μια μέρα. Και της λέω "αν δε νιώθεις καλά, μην πας στο σχολείο". Και με παράπονο, σχεδόν με κλάματα, μου λέει "μα θέλω να πάω σχολείο! Εγώ με ποιον θα παίζω τόση ώρα;;; Μόνη μου θα μείνω;"

 

Να σημειώσω πως στο σπίτι θα ήταν ο άντρας μου, και η μικρότερη αδερφή της. Και η συνολική απουσία των υπολοίπων παιδιών θα ήταν 3-4 ώρες. Από εκεί κατάλαβα πως το παιδί όχι απλά περνάει καλά.... αλλά της αρέσει τρελλά!

(Πάντα μου λέει τα νέα της και τι συμβαίνει στο σχολείο, αλλά αυτό το περιστατικό ήταν η απάντηση ακριβώς σε αυτή την ανησυχία που είχα κι εγώ κάποτε). -Εντάξει... απαντήθηκε με χρονοκαθυστέρηση, αλλά τι να κάνουμε! ;):lol:

 

 

Y.Γ. Και στο σπίτι.... ασχολιόμαστε αρκετά με τα παιδιά... άρα δε μπορεί να πει κάποιος πως δεν έπαιζε σπίτι και βρήκε απασχόληση στον παιδικό.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...