Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα μελών & προσπαθειών για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή


Recommended Posts

Τον Αύγουστο ξεκινάμε τη δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής.

 

 

Καλημέρα και από εμένα!

Βρέθηκα εδώ μετά από 3 χρόνια ελεύθερων επαφών και χωρίς να έχουμε κάποιο διαπιστωμένο ιατρικό πρόβλημα...

Και επειδή η υπομονή μας εξαντλείται σιγά-σιγά, κάναμε τις εξής - αποτυχημένες- προσπάθειες:

Μάιος 2010: Σπερματέγχυση IUTPI

Απρίλιος 2011: Εξωσωματική: 12 ωοθηλάκια εκ των οποίων απομονώθηκαν τα 8. Τα 7 αναπτύχθηκαν και από αυτά τα 3 μεταφέρθηκαν, ενώ δεν καταψύχθηκε κανένα. Τελικά προέκυψε βιοχημική κύηση...(οριακά θετική χοριακή που έπεσε)

Ιούλιος 2011: Σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο

 

Και από Σεπτέμβριο, τί? Σπερματέγχυση με διέγερση- φάρμακα ή κατευθείαν 2η εξωσωματική σε άλλο κέντρο (με καλύτερους εμβυολόγους)?

 

Eξαρτάται κι από την ηλικία σου. Αν έχεις χρόνο μπροστά σου κι αν έχετε καλό σπέρμα, γιατί να μη δοκιμάσεις 1-2 σπερματεγχύσεις ακόμα; Αν τις κάνεις σε φυσικό κύκλο, μπορείς αμέσως μετά να προχωρήσεις σε εξωσωματική, αφού δεν θα'χεις πάρει φάρμακα. Αν κάνεις διέγερση, θα πρέπει να περιμένεις 3 μήνες τουλάχιστον πριν προχωρήσεις.

 

Από τα 7 έμβρυα που αναπτύχθηκαν, γιατί δεν καταψύχθηκε κανένα; Τα 4 που δεν βάλατε τι απέγιναν; Αν θεωρείς ότι οι εμβρυολογοι δεν ανταποκρίθηκαν των προσδοκιών σας, να αλλάξετε κέντρο. Τη μισή δουλειά την κάνει ο εμβρυολόγος. Είναι πολυ σημαντικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση newbie μου! Είμαι σχεδόν 32. Δεν με πήραν και τα χρόνια δηλαδή! Απλά ο αντρούλης μου έχει αγχωθεί υπερβολικά και μου μεταφέρει πολύ από το στρες του...

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ... ότι αν αποφασίσω να κάνω τη σπερματέγχυση με φάρμακα θα πρέπει μετά να περιμένω 3 μήνες για να προχωρήσω σε εξωσωματική.

Μας είπαν από το κέντρο, αφού επιμείναμε, ότι τα υπόλοιπα 4 δεν προχώρησαν, αλλά δεν τους πολυπιστεύουμε γιατί μια χαρά φαίνονταν ότι προχωρούσαν μέχρι την 3η μέρα που έγινε η εμβριομεταφορά των πρώτων 3. Και με έπιασε το παράπονο, γιατί αν τουλάχιστον είχαν καταψύξει κάποια, δεν θα χρειαζόταν να ξαναπάρω φάρμακα για την 2η εξωσωματική. Γι' αυτό έχουμε αποφασίσει να αλλάξουμε κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση newbie μου! Είμαι σχεδόν 32. Δεν με πήραν και τα χρόνια δηλαδή! Απλά ο αντρούλης μου έχει αγχωθεί υπερβολικά και μου μεταφέρει πολύ από το στρες του...

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ... ότι αν αποφασίσω να κάνω τη σπερματέγχυση με φάρμακα θα πρέπει μετά να περιμένω 3 μήνες για να προχωρήσω σε εξωσωματική.

Μας είπαν από το κέντρο, αφού επιμείναμε, ότι τα υπόλοιπα 4 δεν προχώρησαν, αλλά δεν τους πολυπιστεύουμε γιατί μια χαρά φαίνονταν ότι προχωρούσαν μέχρι την 3η μέρα που έγινε η εμβριομεταφορά των πρώτων 3. Και με έπιασε το παράπονο, γιατί αν τουλάχιστον είχαν καταψύξει κάποια, δεν θα χρειαζόταν να ξαναπάρω φάρμακα για την 2η εξωσωματική. Γι' αυτό έχουμε αποφασίσει να αλλάξουμε κέντρο.

 

Τι λόγο είχαν να σας πουν ψέμματα; Μπορεί όντως να μην προχώρησαν καλά ή να μην ήταν πολύ καλής ποιότητας. Αν δεν είναι καλής ποιότητας δεν τα κρατάνε, γιατί είναι άχρηστα. Θα ήθελες πχ να καταψύξεις έμβρυα Β κατηγορίας για να τα μεταφέρεις σε επόμενη προσπάθεια; Εγώ όχι!

 

΄Οσο για την ηλικία σου, είσαι πολύ μικρή για να αγχώνεσαι. Πολλές γυναίκες στα 32 δεν έχουν παντρευτεί ακόμα. Κι εφόσον δεν έχετε κάποιο οργανικό πρόβλημα, γιατί βιάζεσαι και κάνεις εξωσωματικές;

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην είμαι τόσο καχύποπτη, εεεε? Μέχρι ποια μέρα θα πρέπει να αναπτύσσονται για να αποφασίσουν να τα καταψύξουν? Πρέπει οπωσδήποτε να φτάσουν μέχρι το στάδιο των βλαστοκυστών? Δεν θα μπορούσαν να τα καταψύξουν από την 3η μέρα που προχωρούσαν καλά?

Ναι, το ξέρω ότι είμαι μικρή για να φρικάρω ΤΟΣΟ πολύ... Η αλήθεια είναι ότι -όπως είπα και προηγουμένως- αισθάνομαι φοβερή πίεση από το σύζυγο (αν και ούτε αυτός είναι μεγάλος- μόλις 36)...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.......Είμαι μόλις 27 χρονών και έχω ήδη στο ενεργητικό μου 3 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής.Το σεπτέμβριο ετοιμαζόμαστε για αφαίρεση υδροσάλπιγγων.Ποια ξέρει να μου πει κάτι σχετικό με τη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και καλη επιτυχια σε ολες που δινουμε αυτον τον αγωνα! προσπαθουμε εδω και 3 χρονια με τον ανδρα μου να κανουμε παιδι αλλα τα αποτελεσματα ειναι τοσο απογοητευτικα! 2 σπερματεγχυσεις ι λαπαροσκοπηση 1 υστεροσκοπηση 1 αποτυχημενη εξωσωματικη με αριστες βλαστοκυστες (γονιμοποιησαμε 19 ωαρια απο τα 22). και τωρα 2 προσπαθεια εμβρυομεταφορας απο τα 8 κατεψυγμενα που κρατησαμε. Μου εβαλαν 3 και πειμενουμε με αγωνια το αποτελεσμα...και η μονη εξηγηση που δινουν οι γιατροι "ανεξηγητη υπογονιμοτητα" . ελπιζω αυτη τη φορα να εχουν παει ολα καλα! καλη επιτυχια σε ολες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη επιτυχια σε ολες που δινουμε αυτον τον αγωνα! προσπαθουμε εδω και 3 χρονια με τον ανδρα μου να κανουμε παιδι αλλα τα αποτελεσματα ειναι τοσο απογοητευτικα! 2 σπερματεγχυσεις ι λαπαροσκοπηση 1 υστεροσκοπηση 1 αποτυχημενη εξωσωματικη με αριστες βλαστοκυστες (γονιμοποιησαμε 19 ωαρια απο τα 22). και τωρα 2 προσπαθεια εμβρυομεταφορας απο τα 8 κατεψυγμενα που κρατησαμε. Μου εβαλαν 3 και πειμενουμε με αγωνια το αποτελεσμα...και η μονη εξηγηση που δινουν οι γιατροι "ανεξηγητη υπογονιμοτητα" . ελπιζω αυτη τη φορα να εχουν παει ολα καλα! καλη επιτυχια σε ολες μας!!!

Πέρασα κι εγώ την φάση της εξωσωματικής και καταλαβαίνω. Εμένα πέτυχε η δεύτερη προσπάθεια και το αποτέλεσμα ήταν διπλό. Διδυμα. Που τώρα έιναι ενός έτους.

Σου εύχομαι ολόψυχα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ κι αυτή την φορά το αποτέλεσμα να είναι θετικό και αν θέλεις και ΤΡΙΠΛΟ. :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.ξερει καμια σασ που χρησιμευει η κορτιζονη στην εμβρυομεταφορα?

:?:

Nομιζω οτι δινουν κορτιζονη για να "ριξουν" το ανοσοποιητικο ωστε να μην δει τα εμβρυακια σαν εχθρους και προσπαθησει να τα αποβαλλει.Εμενα ο γιατρος μυ δε με εχει σε κορτιζονη.2 Εξωσωματικες

1 προσπαθεια πριν 8 μηνες η οποια παλλινδρομησε την 7 εβδομαδα

2 προσπαθεια τον Ιουνιο σημερα ειμαι 7 εβδομαδωνκαι 5 ημερων.Εχουμε πολυ δρομο ακομη μπροστα μας βεβαια.Ελπιζω να πανε ολα καλα και ευχομαι σε ολες τα καλυτερα και οσο το δυνατον πιο συντομα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ την φάση της εξωσωματικής και καταλαβαίνω. Εμένα πέτυχε η δεύτερη προσπάθεια και το αποτέλεσμα ήταν διπλό. Διδυμα. Που τώρα έιναι ενός έτους.

Σου εύχομαι ολόψυχα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ κι αυτή την φορά το αποτέλεσμα να είναι θετικό και αν θέλεις και ΤΡΙΠΛΟ. :P:p:p

 

maraki23

*

Εγγραφή: 25-07-2011

Μηνύματα: 4

 

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου! Τη Δευτερα θα κανω την χωριακη και θα ξερουμε.. Να σου ζησουν τα μωρακια σου και να ειναι παντα γερα και τυχερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες γλυκές καλημέρα...

Είμαι έξω από τον χορό γιατί έχω δυο μπουμπούκια με φυσιολογική σύλληψη.Μπήκα στο θέμα σας γιατί σας διαβάζω συχνά και με αγωνία μαθαίνω νέα σας και ας μην εμφανίζομαι.Είστε πραγματικά αξιολάτρευτες,εύχομαι να αγκαλιάσετε σύντομα τα μωράκια που τόσο επιθυμείτε.Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο,πόσο μάλλον με την ραγδαία εξέλιξη της επιστήμης.Θα έχετε πάντα τις θετικές μου σκέψεις για κάθε αγώνα που δίνετε και μην ξεχνάτε: Να αγαπάτε και τους μελλοντικούς μπαμπάδες πολύ γιατί είναι αφανείς ήρωες αλλά η ψυχούλα τους το ξέρει τι τραβάνε και αυτοί.Με πολύ αγάπη,όσο γίνεται θετικές σκέψεις και όλα θα γίνουν.Σας φιλώ!

Υ.Γ.Στις 26/07/10 στο διπλανό κρεβάτι του μαιευτηρίου ήταν μια μανούλα που έφερε στον κόσμο το παιδί της μετά από 9 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής.Το πρόσωπό της έλαμπε!!Για πότε ξέχασε την ταλαιπωρία χρόνων δεν φαντάζεστε...

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και γω έτσι λέω. Αν κ 'ταλαιπωτήθηκα' "μόνο" 3,5 χρόνια μέχρι να μείνω έγκυος(βάζω μέσα κ το χρόνο που προσπαθούσαμε μόνοι μας, εξετάσεις, λαπαροσκόπηση, άλλο ένα χρόνο προσπαθειών για φυσιολογική σύλληψη) τώρα τα λέω λες κ συνέβησαν σε κάποια γνωστή κ όχι σε μένα.

Κ ξεκινάω : Ιούνιος '08 επίσκεψη σε 'ειδικό', ξεκινάω θεραπεία με σπρέι σουπρεφάκτ κ τσουπ 3 κύστες. Αφαίρεση με παρακέντηση, αδιαθετώ κ ξεκινάω puregon, τέλος Ιούλη 10 ωάρια, 7 γονιμοποιήθηκαν, βάλαμε τα 3, τα 4 κατάψυξη. Πρώτη προσπάθεια τίποτα. Τέλος Σεπτέμβρη κατεψυγμένο κύκλο πάλι τιποτα. Το ταμείο μείον φυσικά κ αρχές Ιούνη '09 σπερματέγχυση με θετικό αποτέλεσμα. Ξεμερώματα Φλεβάρη μήνα 2010 βγήκε ο παίδαρος:D Αύριο ραντεβού με εξετάσεις για αδερφάκι;)

Α, η διάγνωση : ανεξήγητη υπογονιμότητα...

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και από εμένα και καλό κουράγιο σε όλες τις κοπέλες...με πίστη και τσαπουκά..

Η δική μου ιστορία...μετά από άκαρπες δικές μας προσπάθειες και ενώ ο γιατρός με έβρισκε "υγιέστατη" αποφασίζουμε να πάμε σε υποβοηθούμενη ...απευθύνομαι σε άλλον γιατρό τον Οκτώβρη του 2010, μου βρίσκει κύστη στην ωοθήκη τεραστίων διαστάσεων. Φλεβάρη 2011 λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης...και SURPRISE...η "υγιέστατη" ειναι γεμάτη συμφύσεις ενδομητρίωσης!!!. Μάρτιος 2011 1η σπερματέγχυση...τζίφος. Μάϊος 2011 2η σπερματέγχυση...τζίφος....Ιούνιος 2011 3η σπερματέγχυση...τζίφος...(αλλά το κοριτσι έχει πείσμα)...Ιούλιος 2011 1η εξωσωματική...μου παίρνουν τον φοβερό αριθμό των 3 ωραρίων...και γονιμοποιείται μόνο 1...μου το μεταφέρουν...και ειμαι έγκυος στην δεκατη εβδομαδα. Προς το παρόν όλα καλά...γι'αυτό σας λέω μην το βάζετε κάτω όσα χαστούκια κι αν φάτε.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολη τη παρεα!

Εγω ειμαι σε κατασταση αναμονης!

Είμαι 29 χρονων,εχω ηδη κανει 2 αποτυχημενες σπερματεγχύσεις και 9/9/11 εκανα την 1η μου εμβρυμεταφορα με 3 εμβρυα 6ης ημερας (βλαστοκυστες).

Την αλλη Παρασκευη 23/9 θακανω την β χωριακη αλλά ειμαι καπως απαισιοδοξη!

Φοβαμαι να πιστεψω οτι μπορει να ειναι θετικη γιατι δυστυχως από αυτα που βλεπω η πρωτη συνηθως αποτυγχανει!

Εσεις τι εμπειριες εχετε από εξωσωματική με βλαστοκυστες?

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι δινουν κορτιζονη για να "ριξουν" το ανοσοποιητικο ωστε να μην δει τα εμβρυακια σαν εχθρους και προσπαθησει να τα αποβαλλει.Εμενα ο γιατρος μυ δε με εχει σε κορτιζονη.2 Εξωσωματικες

1 προσπαθεια πριν 8 μηνες η οποια παλλινδρομησε την 7 εβδομαδα

2 προσπαθεια τον Ιουνιο σημερα ειμαι 7 εβδομαδωνκαι 5 ημερων.Εχουμε πολυ δρομο ακομη μπροστα μας βεβαια.Ελπιζω να πανε ολα καλα και ευχομαι σε ολες τα καλυτερα και οσο το δυνατον πιο συντομα!!!!

 

Κάπως έτσι πήρα κορτιζόνη κι εγώ. Μου βρήκε η αιματολόγος πολύ αυξημένα αντισώματα ρευματοειδούς αρθρίτιδας (ενώ έχω κάνει την εξέταση και ήταν αρνητική). Θεωρεί ότι και μια παλίνδρομη κύηση που είχα πέρσι οφείλεται σ' αυτό. Δεν ξέρω αν βοήθησε η κορτιζόνη ή οι ηπαρίνες, πάντως στην πρώτη εξωσωματική που δεν πήρα τίποτα δεν είχα αποτέλεσμα, ενώ τώρα με την κορτιζόνη είχαμε θετικό. Βέβαια είναι πολύ νωρίς ακόμη... αλλα ελπίζουμε ότι θα προχωρήσει καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπερα σε ολη τη παρεα!

Εγω ειμαι σε κατασταση αναμονης!

Είμαι 29 χρονων,εχω ηδη κανει 2 αποτυχημενες σπερματεγχύσεις και 9/9/11 εκανα την 1η μου εμβρυμεταφορα με 3 εμβρυα 6ης ημερας (βλαστοκυστες).

Την αλλη Παρασκευη 23/9 θακανω την β χωριακη αλλά ειμαι καπως απαισιοδοξη!

Φοβαμαι να πιστεψω οτι μπορει να ειναι θετικη γιατι δυστυχως από αυτα που βλεπω η πρωτη συνηθως αποτυγχανει!

Εσεις τι εμπειριες εχετε από εξωσωματική με βλαστοκυστες?

 

 

eixame kanena euxaristw???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια κουράγιο και να είστε σίγουρες ότι κάποια στιγμή, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, παιδάκι θα αποκτήσετε! προσωπικά, ταλαιπωρήθηκα αρκετά πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες για παιδάκι γιατί είχα πολλούς πόνους στην περίοδο και ανακαλυψα ότι οφείλεται στην ενδομητρίωση που είχα. θεραπείες, παραθεραπείες, επέμβαση και μετά προσπάθειες για παιδί. Κάποιες προσπάθειες με "σερπαφάρ" για περισσότερα ωάρια, τίποτα... σπερματέχυση... τίποτα (δεν την πίστεψα βέβαια ποτέ), πρώτη εξωσωματική ... τιποτα (πιστεύω ότι φταίει το μικροβιολογικό που μου εβγαζε λάθος αποτελεσματα οιστραδιολης), δευτερη εξωσωματική και τσουπ τσουπ δίδυμα!!! Στον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης είχα πόνους-συσπάσεις... μπήκα νοσοκομείο και μου είπαν πως πρέπει να μου πάρουν τα παιδια, να τα γεννήσω... ενας καλός γιατρός όμως προσπάθησε να με βοήθησει... Το μικρόβιο που είχα καταφέραμε και το καταπολεμήσαμε με τριπλά σχήματα αντιβίωσης... κατάφερα και έφτασα ακριβως 30 εβδομάδων. επαθα κεντρική ρήξη πλακούντα ωστόσο γέννησα δυο υπέροχα κοριτσάκια βάρους ενός κιλού το καθένα, δυο γενναία κορίτσια που κατάφεραν να προχωρήσουν και σήμερα να είναι δίπλα μας και να μας κάνουν τρισευτυχισμένους.

Κορίτσια, με πίστη όλα είναι δυνατά, μη το ξεχνάτε αυτό. Κάθε προσπάθεια ΑΞΙΖΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κουράγιο και να είστε σίγουρες ότι κάποια στιγμή, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, παιδάκι θα αποκτήσετε! προσωπικά, ταλαιπωρήθηκα αρκετά πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες για παιδάκι γιατί είχα πολλούς πόνους στην περίοδο και ανακαλυψα ότι οφείλεται στην ενδομητρίωση που είχα. θεραπείες, παραθεραπείες, επέμβαση και μετά προσπάθειες για παιδί. Κάποιες προσπάθειες με "σερπαφάρ" για περισσότερα ωάρια, τίποτα... σπερματέχυση... τίποτα (δεν την πίστεψα βέβαια ποτέ), πρώτη εξωσωματική ... τιποτα (πιστεύω ότι φταίει το μικροβιολογικό που μου εβγαζε λάθος αποτελεσματα οιστραδιολης), δευτερη εξωσωματική και τσουπ τσουπ δίδυμα!!! Στον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης είχα πόνους-συσπάσεις... μπήκα νοσοκομείο και μου είπαν πως πρέπει να μου πάρουν τα παιδια, να τα γεννήσω... ενας καλός γιατρός όμως προσπάθησε να με βοήθησει... Το μικρόβιο που είχα καταφέραμε και το καταπολεμήσαμε με τριπλά σχήματα αντιβίωσης... κατάφερα και έφτασα ακριβως 30 εβδομάδων. επαθα κεντρική ρήξη πλακούντα ωστόσο γέννησα δυο υπέροχα κοριτσάκια βάρους ενός κιλού το καθένα, δυο γενναία κορίτσια που κατάφεραν να προχωρήσουν και σήμερα να είναι δίπλα μας και να μας κάνουν τρισευτυχισμένους.

Κορίτσια, με πίστη όλα είναι δυνατά, μη το ξεχνάτε αυτό. Κάθε προσπάθεια ΑΞΙΖΕΙ

mas sigineis me tin istoria sou!dineis elpides se oles mas!na eisai kala kai na xairesai ta koritsakia sou!kane mia proseuxoula kai gia mas,esy xereis kalitera apo ton kathena pos niothoume!

ego prin 2 meres apetixa stin proti mou exosomatiki.den proxorisame kan se emvriometafora giati den gonimopoiithike to oario.eixa ena kai monadiko oario,den antapokrithika sta farmaka.ki o sizigos xamili kinitikotita.tha ta katafero arage pote?eimai 30 eton...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη προσπαθεια εξωσωματικης Απρίλη του 2010 στον Πάντο,διακοπηκε λογω υπερδιέγερσης(και κακης συνενόησης).Δεύτερη,3 μήνες μετά,στο Μαστρομηνά,9 ωάρια, γονιμοποιήθηκε μόνο το 1 ,τιποτα...τρίτη Νοέμβρη 2010, 9 ωάρια γονιμοποιηθηκαν τα 3,πάλι τιποτα..κουραση, απογοητευση και οικονομικοι λογοι ένας χρόνος χωρις προσπαθεια...δρομολογουμε αρχές του 2012 αν θέλει ο θεος....κοριτσια,χρειαζεται αυτοπεπηθηση και πίστη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

H δική μου περίπτωση πολύ γνωστή εδώ μέσα.... Ξεκινήσαμε να προσπαθούμε για παιδάκι Δεκέμβριο 2007 μετά το γάμο μας..... Μάρτιος 2008 τίποτα, πήγα σε γυναικολόγο για τεστ παπ και με καθησύχασε να μην αγχώνομαι αν δεν περάσει χρόνος προσπαθειών.... Μαίο και εγώ αδιαθέτησα και έκλαιγα, Ιούνιο χειρότερα, Ιούλιο στον Γυναικολόγο για υπέρηχο, Αύγουστο και γυναικολόγο και τεστ ωοριξίας, άγχος πότε θα χαμογελάσει ο ¨μπόμπος" στο τεστ ωοριξίας.... Σεπτέμβριο τα ίδια... αλλάζω γυναικολόγο και μου λέει πριν πάμε στο ραντεβού μαζί του 15 Οκτωβρίου να ελέγξω θυρωηδή και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα. Βρέθηκε λίγο ο θυρωηδής άρχισα θεραπεία... 2 Οκτωβρίου 2008 πήραμε αποτελέσματα σπερμοδιαγράμματος.... κεραυνός εν αιθρία!!!! ΟΛΙΓΟΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ..... Φύγαμε για Αθήνα σε έναν ανδρολόγο, ουρολόγο, κάναμε ορμονικές εξετάσεις και του ξεκίνησε θεραπεία γαι 6 μήνες..... μετά τα Χριστούγεννα πήγαμε για νέο σπερμοδιάγραμμα να δούμε αν προχωρά η θεραπεία και δεν υπήρξε αποτέλεσμα... πήγαμε σε γυναικολόγο άλλο στην Αθήνα, αυτόν που γέννησα κιόλας, 07 Φεβρουαρίου 2009 Σάββατο, αδιαθέτησα και μιλήσαμε με τον γιατρό μου τον κο Τζιώτη ο οποίος μας σύστησε στον Ευρυπίδη το Μαντούδη, Δευτέρα 09/02/2009 3η μέρα περιόδου, πήγαμε στον Μαντούδη και ξεκινήσαμε αμέσως ενέσεις. σε μια βδομάδα Δευτέρα 16/02/2009 έκανα την pregnyl, Τετάρτη 18/02 ωοληψία, Σάββατο 21/02 εμβρυομεταφορά και Τετάρτη 04/03/2009 Β΄Χοριακή θετική............ Ήμουν ήδη έγκυος με την πρώτη..... Ο ΓΙΑΤΡΟΣ-ΑΝΘΡΩΠΟΣ-ΕΠΙΣΗΜΟΝΑΣ ΜΑΝΤΟΥΔΗΣ είχε κάνει το θαύμα του, μαζί με την βοήθεια του ΘΕΟΥ φυσικά!!!!!!!!!! ....πέρασα ξάπλα, αιμοραγία γιατί εμφυτέψαμε 3 και έμειναν τα δύο και το τρίτο μέχρι να αποκολυθεί είχε αίμα αλλά Παρασκευή 16/10/2009 πήρα αγκαλιά τα διδυμάκια μου, μια μέρα πριν κλείσω την 36η εβδομάδα και τώρα 2 χρόνια μετά είμαι τρελή χαζομαμά............ Μην αγχώνεστε και όσα προβλήματα και να προκύψουν μανούλες θα γίνετε κοπέλες μου όλες.....

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

 

Το ονομα μου είνια Πηνελόπη κι είμαι 42 χρονων και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξεκινήσω εξωσωματική. Οσες έχετε ήδη κανει, μπορείτε να με ενημερώσετε για τα βασικα?Ευχαριστώ και θα χαρώ πολυ να έχω απαντήσεις- συμβουλες σας επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Πηνελόπη καλησπέρα.Αυτο που θα σε συμβλουλευα εγω είναι πολυ υπομονη κ επιμονή.όλα μπορούμε να τα καταφέρουμε.εγω έχω κάνει 3 χειρουργεία κ 4 εξωσωματικες κ τώρα είμαι έγκυος στην 25 εβδομάδα.στο τέλος όλα τα ξεχνάς.όσον αφορά για τις διαδικασίες ρώτησε ότι θέλεις.όλες μας μπορούμε να σε βοηθήσουμε.έχεις απόφαση αρχικά σε ποιον γιατρό θα κανείς την εξωσωματικη;αν ναι με τι πρωτόκολλο θα ξεκινήσεις;τι σου είπε ο γιατρός σου;

Καλή αρχη κ γρήγορα να φέρεις ευχάριστα νεα!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα! ειμαι καινουργια στην παρεα, κ στην τεταρτη μερα ,της πρωτης μου προσπαθειας εξωσωματικης.

Ειμαι πολυ πιεσμενη ψυχολογικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...