Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα μελών & προσπαθειών για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή


Recommended Posts

ritsoulav, πανω στην αναγκη σου πατησε ο τυπος! απαραδεκτος!:evil: ειπες να κινηθεις γρηγορα και τελικα σε πηγε πισω!:confused: μην στεναχωριεσαι και παρτο απο την αρχη. μπορεις να αγορασεις τα φαρμακα για να μην περιμενεις αλλα οπωσδηποτε να γινουν οι απαρρετητες εξετεσεις. ψαξου για καποιο αξιοπιστο κεντρο και προχορα βημα βημα για να εχεις επιτυχια! μην αγχονεσε! καλη τυχη σου ευχομαι και οτι αλλο θελεις ρωτα με!!!:wink::-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ritsoulav, πανω στην αναγκη σου πατησε ο τυπος! απαραδεκτος!:evil: ειπες να κινηθεις γρηγορα και τελικα σε πηγε πισω!:confused: μην στεναχωριεσαι και παρτο απο την αρχη. μπορεις να αγορασεις τα φαρμακα για να μην περιμενεις αλλα οπωσδηποτε να γινουν οι απαρρετητες εξετεσεις. ψαξου για καποιο αξιοπιστο κεντρο και προχορα βημα βημα για να εχεις επιτυχια! μην ανχονεσε! καλη τυχη σου ευχομαι και οτι αλλο θελεις ρωτα με!!!:wink::-)

 

σε ποιο κεντρο πηγες??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα, θα ήθελα να μοιραστώ με πολύ συντομία την ιστορία μου μαζί σας με στόχο όχι να διαφημίσω γιατρούς αλλά να βοηθήσω στη δύσκολη διαδρομή που ακολουθείτε.

Έχω ένα αγοράκι δυόμιση χρονών που απέκτησα μετά από τρισήμιση χρόνια προσπαθειών. Όπως αποδείχθηκε εγώ και ο άντρας μου είχαμε έναν συνδυασμό προβλημάτων (ασθενοσπερμία, ολιγοσπερμία, νκ). Όσοι γιατροί είχαμε επισκεφθεί μας έλεγαν μόνο εξωσωματική και πάλι απίθανο θα είναι να αποκτήσετε παιδί. Ο άντρας σου έχει το διαβολόσπερμα. Δεν υπάρχει θεραπεία, κλπ. Μιλάμε για μεγαλογιατρούς της Αθήνας. Ξέρετε καλά τον πόνο, την απογοήτευση, τις ρωγμές στη σχέση που όλα αυτά δημιουργούν.

 

Το πείσμα μου με απέτρεψε να ακολουθήσω αμέσως το δρόμο της εξωσωματικής. Συγκυρίες μας οδήγησαν σε ένα ιδιωτικό κέντρο διερεύνησης της υπογονιμότητας (από τα ελάχιστα που υπάρχουν και δεν κάνουν εξωσωματική οι ίδιοι). Κάναμε αρκετές εξετάσεις για να εντοπίσουμε τα προβλήματά μας (οι οποίες δεν ξεπέρασαν το ποσό των 700-800 ευρώ, πολλά δεν λέω, αλλά καμία σχέση με όσα θα χαλάγαμε σε απανωτές αποτυχημένες εξωσωματικές, γιατί μάθαμε ότι με τα προβλήματα που είχαμε καμία εξωσωματική δεν θα πετύχαινε).

Το αποτέλεσμα: με δύο σειρές αντιβίωσης φτιάξαμε αρκετά το σπέρμα του άντρα μου. Πήρα μια βδομάδα αντιβίωση και εγώ για κάτι μικρόβια που είχα. Μετά κάναμε ένα εμβόλιο (ξέρω ότι τα κατηγορούνε για επικίνδυνα και διαδίδουν διάφορα γι' αυτά, αλλά για κοιτάξτε ποιοι είναι αυτοί ή ποια site τα διαδίδουν. Μήπως δεν είναι επικίνδυνη μία εξωσωματική ή δέκα εξωσωματικές με όλα αυτά τα φάρμακα;)

Το δεύτερο μήνα μετά το εμβόλιο συλλάβαμε μόνοι μας το μωρό μας. Αμέσως μετά κάναμε εξετάσεις για θρομβοφιλία όπως μας συνέστησαν, και αποδείχθηκε ότι είχα. Έκανα και πλήρεις εξετάσεις μετά τη γέννα και έχω κληρονομική μετάλλαξη γονιδίου. Έκανα ενέσεις ηπαρίνης για όλη την εγκυμοσύνη, αλλά ευτυχώς σώθηκε έτσι το πολύτιμο αγοράκι μας. Για φανταστείτε να μην είχα μάθει για τη θρομβοφιλία και να έχανα το μωρό μετά από τρισήμιση χρόνια προσπαθειών.

 

Ανακεφαλαιώνοντας: Νοέμβριο πήγαμε στο κέντρο, εξετάσεις, αποτελέσματα, θεραπεία με αντιβιώσεις, εξετάσεις, εμβόλιο, Μάιο έμεινα έγκυος.

Τώρα που θέλουμε και δεύτερο παιδί πάλι ακολουθούμε μια αντίστοιχη διαδικασία.

Να σημειώσω ότι φίλη με κάπως αντίστοιχο ιστορικό, γιατρός ο άντρας της και τους είχαν διαβεβαιώσει ότι δεν πρόκειται να αποκτήσουν παιδί με κανένα τρόπο, πήγε στο ίδιο κέντρο και περιμένει μέσα στον Ιούλιο το δεύτερο παιδάκι της. Φυσιολογικές συλλήψεις και τα δύο.

Φίλη με αποβολή στον τέταρτο μήνα και δυσκολία σύλληψης για μεγάλο διάστημα στη συνέχεια γεννάει σε λίγες μέρες το μωράκι της κι αυτή.

Φίλη με αποτυχημένες εξωσωματικές για χρόνια (8 ή 9 όλες βιοχημικές -μέχρι και αφιλόξενη μήτρα της είχαν πει ότι έχει) γέννησε πέρυσι τα μωράκια της με εξωσωματική.

 

Δεν είναι θαυματοποιοί, δεν σε χρυσώνουν, απλά βρίσκουν το πρόβλημα και το αντιμετωπίζουν. Χωρίς πειραματισμούς, χωρίς καμία ψυχική ταλαιπωρία, με ειλικρίνεια και σεβασμό.

Όπως λέω σε όλες μου τις φίλες, έχετε χαλάσει τόσα λεφτά σ' αυτή την ιστορία. Πηγαίνετε για μια επίσκεψη. Αν θυμάμαι καλά παίρνει 50 ή 70 ευρώ πρώτο ραντεβού και μπορεί να σας κρατήσει και μίαμιση ώρα. Στη χειρότερη πείτε "δεν μας έπεισε, είναι μ@...., άντε κι εσύ annako που μας τον σύστησες..." και ξεχνάτε ότι τον είδατε. Καλύτερο από το να μην ακούσετε ποτέ τι έχει να σας πει. Πείτε ότι πετάξατε άλλα 50 ευρώ.

 

Και μη φανταστείτε. Τον είδαμε δυο φορές για το πρώτο μας μωρό, και τον έχουμε δει κι άλλες δύο τώρα. Δεν χρειάστηκε παραπάνω. Τελευταία φορά μας πήρε 40 ευρώ.

Και όσο για τους αιματολόγους, λόγω θρομβοφιλίας σε όλη την εγκυμοσύνη με παρακολούθησε η αιματολόγος του κέντρου. Την πλήρωσα το πρώτο ραντεβού 50 ευρώ και δεν την ξαναείδα από κοντά. Της έστελνα με φαξ τις εξετάσεις κάθε μήνα (τις οποίες τις έκανα σε όποιο μικροβιολογικό ήθελα και είχα κοντά μου) και μιλούσαμε τηλεφωνικά για τη συνέχεια της θεραπείας. Δεν μου ξαναπήρε δεκάρα. Για να μη νομίζετε ότι μου τα πήραν από αλλού.

 

Συμπέρασμα, και συγνώμη για το σεντόνι, μέσα στην ατυχία μας θεωρούμε τους εαυτούς μας τυχερούς. Περάσαμε ελάχιστη ταλαιπωρία ψυχική, σωματική, οικονομική. Με αυτή τη σειρά. Ελπίζουμε σύντομα να είμαστε εν αναμονή του δεύτερου μωρού μας.

 

Θέλω μόνο να βοηθήσω δίνοντας μια πληροφορία. Επειδή δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω στοιχεία του κέντρου και ονόματα στείλτε μου μήνυμα να σας τα στείλω αν σας ενδιαφέρει. Καλή συνέχεια σε όλες σας και εύχομαι ο δρόμος που η καθεμιά μας έχει διαλέξει να μας δώσει σύντομα αυτό που τόσο επιθυμούμε!

Link to comment
Share on other sites

μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις pm με τα στοιχεία του κέντρου? έχουμε φίλους που προσπαθούν χρόνια να κάνουν παιδάκι, έχουν ταλαιπωρηθεί πολύ, να τους το προτείνω τουλάχιστον και αν θέλουν το δοκιμάζουν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

annako και εγώ θέλω να μου στείλεις τα στοιχεία του κέντρου με προσωπικό μήνυμα, έτσι για να το ξέρω και μήπως χρειαστεί στη συνέχεια (ελπίζω όλα να πάνε καλά στην προσπάθειά μου αυτό το μήνα και να μην χρειαστεί!)

Καλή επιτυχία στη νέα σου προσπάθεια!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

annako,μπράβο κορίτσι μου συγχαρητήρια και εγω γνωρίζω για τα εμβόλια αυτά τα έκανε ένα φιλικό μου ζευγάρι και απέκτησαν παιδάκι μετά απο 8 χρόνιαΣτείλε πμ με ενδιαφέρει.....:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

annako, ευχαριστώ πολύ για το π.μ.

 

Ωστόσο, να πω εδώ τη δική μου εμπειρία που επισκέφτηκα ανοσολόγο καθηγητή στο ΑΧΕΠΑ Θεσσαλονίκης, ο οποίος κάνει τέτοιου είδους θεραπεία για υπογονιμα ζευγάρια. Μιλήσαμε για τέτοιου ειδους θεραπείες - γιατί δεν ήμασταν αρνητικοί - και μας εξήγησε ότι η θεραπεία αυτή δεν αφορά όλα τα ζευγάρια. Πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις πρώτα που να δείχνουν "ασυμβατότητα" μεταξύ του ζευγαριού.

απλά το αναφέρω με το σκεπτικό ότι δεν ενδείκνυνται όλα σε όλους.

και πάλι σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

annako, ευχαριστώ πολύ για το π.μ.

 

Ωστόσο, να πω εδώ τη δική μου εμπειρία που επισκέφτηκα ανοσολόγο καθηγητή στο ΑΧΕΠΑ Θεσσαλονίκης, ο οποίος κάνει τέτοιου είδους θεραπεία για υπογονιμα ζευγάρια. Μιλήσαμε για τέτοιου ειδους θεραπείες - γιατί δεν ήμασταν αρνητικοί - και μας εξήγησε ότι η θεραπεία αυτή δεν αφορά όλα τα ζευγάρια. Πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις πρώτα που να δείχνουν "ασυμβατότητα" μεταξύ του ζευγαριού.

απλά το αναφέρω με το σκεπτικό ότι δεν ενδείκνυνται όλα σε όλους.

και πάλι σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση!:)

 

 

Και πολύ σωστά σας είπε. Ίσως δεν ήμουνα σαφής στο μήνυμά μου, το θέμα δεν είναι ποια θεραπεία ακολούθησε ο καθένας μας (διαφορετική θεραπεία ακολουθήθηκε σε όλες τις περιπτώσεις των φίλων μου που πήγαν στο κέντρο, ανάλογα με τα προβλήματα του καθένα. Δύο από εμάς χρειαστήκαμε εμβόλιο - όχι λόγω ασυμβατότητας, αλλά λόγω διεγερμένου ανοσοποιητικού-, οι άλλοι χρειάστηκαν άλλα πράγματα, η μία περίπτωση χρειάστηκε πράγματι μετά τη θεραπεία και εξωσωματική).

Αυτή ακριβώς είναι η ουσία. Δεν διαλέγεις θεραπείες στα τυφλά, οι θεραπείες είναι ανάλογες με τα αίτια. Πώς να επιλέξει θεραπεία κανείς αν δεν ξέρει ποιο είναι το πρόβλημα; Κανείς δεν παίρνει σιρόπι για τον πονοκέφαλο, ούτε παρακεταμόλη για το βήχα. Θα ήταν μάταιο. Χρειάζονται πρώτα εξετάσεις για να βρεθούν οι αιτίες.

Αυτό ακριβώς κάνει το κέντρο. Εξατομικεύει κάθε περίπτωση και ψάχνει να βρει τις ιδιαίτερες αιτίες και να τις επιλύσει. Με την κατάλληλη θεραπεία. Και ακόμα και αν χρειάζεται εξωσωματική, γιατί ναι σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται, να εξασφαλίσει ότι έχουν ελεγχθεί όλες οι προϋποθέσεις ώστε αυτή να είναι επιτυχημένη.

Αυτό που είναι απαράδεκτο είναι αυτό που κάνουν άλλοι και σου λένε κάνε και ένα εμβόλιο, κάνε και μερικές ενέσεις, πάρε και γ-σφαιρίνες, πάρε και αυτά τα χάπια, λίγο από αυτό, λίγο από το άλλο, έτσι χωρίς συγκεκριμένη αιτία, μήπως και... Και εν τω μεταξύ γράφει η ταμιακή. Πόσοι δεν σου κάνουν πρώτα δύο και τρεις εξωσωματικές και μετά σου λένε για κάτσε τώρα να ψάξουμε μήπως υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τις έχεις όμως ήδη πληρώσει αυτές τις δύο-τρεις με το σώμα σου, με την ψυχή σου, με τα λεφτά σου.

 

Το μήνυμα είναι ότι η υπογονιμότητα και οι αποβολές έχουν αιτίες, δεν υπάρχει το "μην το ψάχνεις, έτυχε" που τόσο εύκολα σου λένε. Αυτό το έτυχε μεταφράζεται σε πολλά λεφτά στην τσέπη όλων αυτών. Εμένα με βοήθησε πολύ που έμαθα τι έφταιγε και μπόρεσα να το αντιμετωπίσω. Έτσι δεν έχασα άλλο χρόνο και δεν υπέβαλα τον εαυτό μου σε ψυχοφθόρες καταστάσεις.

 

Οπότε νομίζω ότι συμφωνούμε, δεν ενδείκνυνται όλα για όλους και δεν είναι δουλειά δική μας (των ζευγαριών) να ψάχνουμε να βρούμε τι ενδείκνυται για εμάς και να αναρωτιόμαστε γιατί δεν μας έβαλαν να κάνουμε αυτό που έκαναν άλλα ζευγάρια (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα κρίνουμε αυτά που μας λένε), είναι όμως δουλειά των ειδικών επιστημόνων να μας ενημερώσουν για το πρόβλημά μας και να μας υποδείξουν την κατάλληλη θεραπεία. Και λυπάμαι που το λέω, αλλά αυτό δεν είναι πάντα δουλειά των γυναικολόγων. Κάποιες αιτίες βρίσκονται στη σφαίρα άλλων επιστημών.

 

Νομίζω αν διαβάσεις το link που σου έστειλα θα συμφωνήσεις με την προσέγγιση του συγκεκριμένου γιατρού. Δεν το γράφω εδώ γιατί φανερώνει ποιο είναι το κέντρο, οπότε μάλλον θα ήταν διαφήμιση. Όποια την ενδιαφέρει της το στέλνω σε πμ μαζί με τα στοιχεία του κέντρου. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο στη συνέχεια της προσπάθειάς σου!

Link to comment
Share on other sites

annako, συμφωνώ μαζί σου.

Εμείς κάπως έτσι κινηθήκαμε ύστερα από 2 αποτυχημένες εγκυμοσύνες, επισκεφτήκαμε πρώτα τον ανοσολόγο κάναμε τις απαραίτητες εξετάσεις, μας έδωσε τις απαραίτητες οδηγίες για τη συνέχεια που θα περάσουμε σε εξωσωματική.

Γενικά, η γνώμη μου είναι σε όλα τα πράγματα ότι αν τα δεις με μια ολιστική προσέγγιση είναι καλύτερα.

φιλιά σε όλες!:)

Link to comment
Share on other sites

annako αμα μπορεις στειλε και σε μενα!! εμενα αυτο που μου κανει εντυπωση κοριτσια ειναι οτι στο κεντρο που θα κανω την πρωσπαθεια, δεν εχουν ζητησει καμμοια εξεταση απο τον σηζηγο μου! αιματολογικη εννοω! οι δικοι σας εχουν κανει????:idea:

Link to comment
Share on other sites

Σας έστειλα πμ.

 

Νομίζω ο άντρας δεν χρειάζεται εξέταση αίματος συνήθως. Από το σπερμοδιάγραμμα τα βλέπουν όλα, αλλά και πάλι γιατρός δεν είμαι να πω με βεβαιότητα. Απλά απ' ότι έχω καταλάβει σπερμοδιάγραμμα με σπερμοδιάγραμμα έχει διαφορές ανάλογα το εργαστήριο.

Εμείς αυτό που είχαμε κάνει στο Μητέρα έδινε μια παραποιημένη εικόνα σε κάποια σημεία, όπου και είχαμε τελικά το πραγματικό πρόβλημα. Δηλαδή ενώ μας έλεγαν ότι το βασικό πρόβλημα ήταν η μηδενική κινητικότητα, τελικά το πρόβλημα ήταν στην πολύ κακή μορφολογία. Μόλις φτιάξαμε την μορφολογία άρχισαν από μόνα τους να κινούνται! Το ένα ήταν συνέπεια του άλλου. Και το σπερμοδιάγραμμα του Μητέρα έδειχνε μια χαρά μορφολογία. Κάπως σχηματικά σας τα γράφω όλα αυτά για να καταλάβετε.

 

Ρωτήστε τους γιατρούς σας, αν οι απαντήσεις τους δεν σας ικανοποιούν, ή δεν έχουν απαντήσεις, συνεχίστε να ψάχνετε. Οφείλουν να έχουν απαντήσεις γι' αυτά που κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω απόσπασμα από το site του κέντρου με τις θέσεις του συγκεκριμένου γιατρού. Είναι νομίζω ενδεικτικό της φιλοσοφίας του. Αλλά ανεξαρτήτως σε ποιον γιατρό πάει ο καθένας μας, καλό είναι να έχουμε τα παρακάτω στο μυαλό μας:

 

"...To βασικό μέτρο, λοιπόν, που προτείνω στο ζευγάρι είναι να βάζει από την αρχή καθορισμένους στόχους και να θέτει ενδεχομένως και προθεσμίες.

 

Ο πρώτος στόχος πρέπει να είναι ο καθορισμός των παραγόντων ευθύνης που συμμετέχουν. Δηλαδή πρέπει να μάθει ακριβώς το ζευγάρι γιατί δεν έρχεται η εγκυμοσύνη. Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να αρχίσει κανένας, καμιά αγωγή, ούτε υποβοηθούμενη προσπάθεια αν δεν υπάρχει πρώτα συμπέρασμα για τον καθορισμό όλων των παραγόντων που συμμετέχουν εξατομικευμένα στην υπογονιμότητα του συγκεκριμένου ζεύγους. Μοναδική εξαίρεση η αντιμετώπιση των μικροβίων του ζεύγους που άλλωστε αφορούν και θέμα υγιεινής. Και βέβαια όλα αυτά πρέπει να γίνονται πριν από κάθε σκέψη για προσπάθεια εξωσωματικής.

 

Δυστυχώς αυτό δεν εφαρμόζεται στις περισσότερες περιπτώσεις. Με την εξέταση ενός σπερμοδιαγράμματος και μιας σαλπιγγογραφίας τα περισσότερα ζευγάρια παίρνουν την άγουσα για πολλαπλές υποβοηθούμενες προσπάθειες. Επίσης δυστυχώς, εάν παρά το σίριαλ των προσπαθειών δεν επέλθει κύηση, ακολουθεί η κατάταξη των περιπτώσεων αυτών στα ανεξήγητα!! Για αποφυγή λοιπόν αυτού του ενδεχόμενου, προτείνεται σαφώς η εμμονή στο πρώτο ερώτημα «ποιοι είναι οι λόγοι που δεν συλλαμβάνουμε;». Την πειστικότητα της απάντησης αυτής πρέπει να την κρίνει καλά το ζευγάρι με βάση τη λογική του. Αν δεν κατάλαβε κάτι πρέπει να το ξεδιαλύνει με ερωτήσεις. Και για τον γιατρό έχω να πω ότι κατέχει το αντικείμενο αν ξέρει καλά να το μεταδώσει..."

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα στη παρέα!

Σε λίγο καιρό θα κάνουμε την πρώτη μας προσπάθεια για εξωσωματική με ωάριο δότριας.

Εχω τρομερή ανασφάλεια εαν θα μου μοιάσει έστω και λίγο και εαν η δότρια θα έχει ελεγχθεί σωστά για τις ασθένειες κτλ.

Λόγω πρόωρης εμμηνόπαυσης (μια δεκαετία πριν) μου είπαν πως δεν θα έχω "παρεμβολές" σε ορμονικό φόντο και μου δίνουν ποσοστό επιτυχίας πολύ μεγάλο.

έχει κάποια απο εσας παρόμοιο ιστορικό;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...