Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοιλια μετα την καισαρικη


pegi

Recommended Posts

Εγώ γεννησα βέβαια φυσιολογικά αλλά κορσε δε φόρεσα πάρα την επιμονή της πεθερας μου! Ήταν και 29 Ιουλίου μες στον καύσωνα... Αν και όποτε και να ήταν δε θα φορουσα. Από όσο ξέρω δεν κάνει και τίποτα ιδιαίτερο, μόνο όταν το φοράς σε μαζεύει... Αν δεν προσέξεις δεν κάνεις τίποτα. Εγώ που μόλις γεννησα είχα αρκετά μεγάλη κοιλιά, ένα μήνα μετά είχε φύγει σχεδόν τελείως. Φυσικά ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Ξέρω και κοπέλες με δύο καισαρικες και τελείως πλάκα κοιλιά. Με το καλό το μωράκι σου και μη σε αγχώνει η κοιλια, σιγά σιγά θα φύγει!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ είχα πάρει 10 κιλά στην εγκυμοσύνη, τα οποία και έχασα μέχρι τις 40 ημέρες, όμως φυσικά και είχα χαλάρωση, και όχι μόνο στην κοιλιά, επειδή το μεγαλύτερο διάστημα το πέρασα στο κρεβάτι είχα χαλάρωση παντού, σε όλο το σώμα. Από πάντα έκανα γυμναστική, και αμέσως μόλις μου έδωσε ο γιατρός το οκ ξεκίνησα να γυμνάζομαι, για την χαλάρωση η μοναδική λύση είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Εϊχες και κουράγιο για γυμναστική; Τι να πω, εγώ ένα χρόνο μετά και ενώ είχα πει ότι μόλις σταματήσω τις αντλήσεις θα αρχίσω γυμναστική, το αναβάλλω. Τη μία βγάζει δόντια και δεν κοιμάμαι καλά, την άλλη περιμένω περίοδο, την παράλλη έχω να κάνω γενική στο σπίτι (ναι, το προτιμώ από τη γυμναστική), μετά σκέφτομαι ότι τους επόμενους μήνες θα ξανακάνω εξωσωματική άρα ποιος ο λόγος να αρχίσω γυμναστική για να την ξανακόψω, αφού δεν πηγαίνω και δουλειά για να με βλέπει κανένας.... Κι έχω στατικό ποδήλατο σπίτι, δεν χρειάζεται δηλαδή καμία συνεννόηση για το αν θα πάω γυμναστήριο ή θα βγω να τρέξω (λέμε τώρα...). 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εαν δεν ανήκεις στην κατηγορία πολυ αδύνατων ή κοιλιά - πλακα,  η κοιλίτσα θελει λιγο παραπανω προσοχη για να φύγει. Εγω ένα δίμηνο μετα ηρθα στα κιλα μου χωρις να προσεξω ιδιαίτερα κι ενω τα παντελόνια μου μου έμπαιναν,  δεν κουμπωναν στην κοιλιά. Εγω ειμαι παράδειγμα προς αποφυγήν  στην εγκυμοσυνη πρόσεξα κι έβαλα λίγα κιλα,  αλλα μετα,  και μαλιστα μηνες μετα τη γέννα, δεν πρόσεξα κ πήρα καμια δεκαριά που έχουν κάτσει ακομα πανω μου (εχω παιδι 2 χρόνων)  κ φυσικά στην κοιλιά!  Οσο πιο νωρίς προσέξεις τοσο το καλυτερο. Ειδικα τους πρώτους μηνες αν δεν κάνεις υπερβολές χάνονται ευκολα. Στην κοιλιά αναλογα το σωματότυπο οργανισμό κλπ πιθανόν μενει μια μικρη χαλάρωση ,όσα και να χάσεις ,που αν σε ενοχλεί καλλιστα μπορει να βοηθησει η καταλληλη γυμναστικη, οταν το επιτρεψει ο γιατρος. Επίσης υπάρχουν κάποιες φαρδιές ζώνες για την κοιλιά, με σκρατς με  υλικό σαν αυτό που έχουν τα στρώματα γυμναστικής , λίγο πιο λεπτό, που φοράς μέσα από τα ρούχα χωρίς να ενοχλούν ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.. Και γω με καισαρική γέννησα και παρόλο που είμαι αδύνατη και είχα πάλι μόνο 6 κιλά λόγο δίαιτας για ζάχαρο στην περιοχή της κοιλιάς υπήρχε αρκετή χαλαρώση..Κάθε μήνα από τότε που γέννησα σφίγγει και από λίγο.. Η γιατρός μου είπε 6μηνες εγώ πιστεύω ότι το σώμα για να επανέλθει πλήρως θέλει 9μηνες..πρώτα από όλα έχουν περάσει 6μιση μήνες και ακόμα δεν νιώθω κανονικά.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, Έσπερος said:

Εϊχες και κουράγιο για γυμναστική; Τι να πω, εγώ ένα χρόνο μετά και ενώ είχα πει ότι μόλις σταματήσω τις αντλήσεις θα αρχίσω γυμναστική, το αναβάλλω. Τη μία βγάζει δόντια και δεν κοιμάμαι καλά, την άλλη περιμένω περίοδο, την παράλλη έχω να κάνω γενική στο σπίτι (ναι, το προτιμώ από τη γυμναστική), μετά σκέφτομαι ότι τους επόμενους μήνες θα ξανακάνω εξωσωματική άρα ποιος ο λόγος να αρχίσω γυμναστική για να την ξανακόψω, αφού δεν πηγαίνω και δουλειά για να με βλέπει κανένας.... Κι έχω στατικό ποδήλατο σπίτι, δεν χρειάζεται δηλαδή καμία συνεννόηση για το αν θα πάω γυμναστήριο ή θα βγω να τρέξω (λέμε τώρα...). 

 

Έχω ναι, βέβαια δεν σου κρύβω πως κουράζομαι πάρα πολύ (δουλειά-σπίτι-παιδί-δραστηριότητες παιδιού-γυμναστήριο) όμως ευτυχώς έχουμε φτιάξει πρόγραμμα με τον άντρα μου και βοηθάει πολυ την κατάσταση. Για εμένα η γυμναστική δεν είναι το μέσω που θα με βοηθήσει να έχω καλό σώμα, είναι η ψυχοθεραπεία μου, την έχω εντάξει στην ζωή μου από πολύ μικρή, οπότε η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να αντέχω πολύ χωρίς αυτήν. Ειδικά όταν έχω δύσκολη ημέρα είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω προκειμένου να είμαι καλά εγώ μέσα μου.

Σε καταλαβαίνω όμως όταν λες πως το αναβάλλεις, είναι λογικό, δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες. Εμένα πχ η ψυχοθεραπεία μου είναι η γυμναστική εσένα μπορεί να ειναι  το διάβασμα, ο κάθε ένας μας θέλει να κάνει κάτι άλλο, του αρέσουν διαφορετικά πράγματα, και όταν έχεις σπίτι δουλειά και μικρό παιδί εννοείται πως διαλέγεις πως θα περάσεις τον λιγοστό ελεύθερο χρόνο που έχεις.

 

Σχετικά με την χαλάρωση στο σώμα μετά την γέννα, έχει να κάνει η ηλικία που γίνεται η κάθε μία μας μανούλα. (Εγώ που γέννησα στα 35 για τα δεδομένα μου άργησα να επανέλθω-όσο επανήλθα) επίσης το θέμα κιλά - χαλάρωση είναι σχετικό,  μπορεί μία γυναίκα να έχει πέντε κιλά πάνω από το φυσιολογικό όριο όμως να είναι πιο σφιχτό το σώμα της από μία άλλη που θα είναι 5 κιλά λιγότερο από το φυσιολογικό. Και φυσικά πρώτο ρόλο παίζει η διατροφή που κάνουμε.

Προσωπικά το σώμα μου άλλαξε μετά την γέννα παρόλο που δεν πήρα κιλά, παρόλο που γυμνάζομαι και κάνω μόνιμα διατροφή άλλαξε, ειλικρινά όμως δεν με νοιάζει καθόλου γιατί κάθε αλλαγή μου θυμίζει πως αυτό το σώμα φιλοξένησε το μωρό μου για 9 μήνες, και μακάρι να γινόταν να ''ξαναχαλάσει'' αλλά δυστυχώς δεν γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα σωματότυπου και φυσικά γυμναστικής και διατροφικών συνηθειών προ εγκυμοσύνης. 

Εξυπακούεται ότι και η ηλικία παίζει ρόλο. Εγώ μετά τη γέννα έφτιαξα καλύτερο σώμα από πριν, αλλά σε διάστημα 18 μηνών μετά τη γέννα. Δεν επεδίωξα να χάσω κιλά κλπ διότι ήθελα να επιτρέψω στο σώμα μου να επανέλθει σιγά σιγά και φυσικά. Συν τοις άλλοις για να αποφύγω ενδεχόμενη χαλάρωση. 

Αυτό που έκανα από πάντα όμως είναι να το ενυδατώνω κάθε μέρα, τόσο πίνωντας πολύ νερό, όσο και με καλής ποιότητος ενυδατικές κρέμες κ σωστά ενυδατικά αφρόλουτρα. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , kotsifikos είπε:

Έχω ναι, βέβαια δεν σου κρύβω πως κουράζομαι πάρα πολύ (δουλειά-σπίτι-παιδί-δραστηριότητες παιδιού-γυμναστήριο) όμως ευτυχώς έχουμε φτιάξει πρόγραμμα με τον άντρα μου και βοηθάει πολυ την κατάσταση. Για εμένα η γυμναστική δεν είναι το μέσω που θα με βοηθήσει να έχω καλό σώμα, είναι η ψυχοθεραπεία μου, την έχω εντάξει στην ζωή μου από πολύ μικρή, οπότε η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να αντέχω πολύ χωρίς αυτήν. Ειδικά όταν έχω δύσκολη ημέρα είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω προκειμένου να είμαι καλά εγώ μέσα μου.

Σε καταλαβαίνω όμως όταν λες πως το αναβάλλεις, είναι λογικό, δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες. Εμένα πχ η ψυχοθεραπεία μου είναι η γυμναστική εσένα μπορεί να ειναι  το διάβασμα, ο κάθε ένας μας θέλει να κάνει κάτι άλλο, του αρέσουν διαφορετικά πράγματα, και όταν έχεις σπίτι δουλειά και μικρό παιδί εννοείται πως διαλέγεις πως θα περάσεις τον λιγοστό ελεύθερο χρόνο που έχεις.

 

Σχετικά με την χαλάρωση στο σώμα μετά την γέννα, έχει να κάνει η ηλικία που γίνεται η κάθε μία μας μανούλα. (Εγώ που γέννησα στα 35 για τα δεδομένα μου άργησα να επανέλθω-όσο επανήλθα) επίσης το θέμα κιλά - χαλάρωση είναι σχετικό,  μπορεί μία γυναίκα να έχει πέντε κιλά πάνω από το φυσιολογικό όριο όμως να είναι πιο σφιχτό το σώμα της από μία άλλη που θα είναι 5 κιλά λιγότερο από το φυσιολογικό. Και φυσικά πρώτο ρόλο παίζει η διατροφή που κάνουμε.

Προσωπικά το σώμα μου άλλαξε μετά την γέννα παρόλο που δεν πήρα κιλά, παρόλο που γυμνάζομαι και κάνω μόνιμα διατροφή άλλαξε, ειλικρινά όμως δεν με νοιάζει καθόλου γιατί κάθε αλλαγή μου θυμίζει πως αυτό το σώμα φιλοξένησε το μωρό μου για 9 μήνες, και μακάρι να γινόταν να ''ξαναχαλάσει'' αλλά δυστυχώς δεν γίνεται..

Η αλήθεια είναι ότι για μένα η γυμναστική ήταν πάντα αγγαρεία εκτός το περπάτημα και το κολύμπι, προτιμώ δηλαδή πιο αυθόρμητες και χαλαρές δραστηριότητες που δεν με πιέζουν ότι γυμνάζομαι και κουράζομαι. Περπάτημα έκανα αρκετό από την αρχή, όχι βέβαια εντατικό και γρήγορο σαν γυμναστική. Αλλά αν σπρώχνεις και το καρότσι φαντάζομαι λόγω της αντίστασης είναι και λίγο γυμναστική -ή πείθω τον εαυτό μου έτσι για να τον ξεγελάσω; 

 

Γενικά πάντως καταλαβαίνω ότι η καθεμία έχει διαφορετικές απαιτήσεις για το σώμα της γιατί έχει συνηθίσει και σε διαφορετική εικόνα. Εγώ έχω συνηθίσει να έχω μικρές αυξομειώσεις στο βάρος (δεν ήμουν ποτέ ανησυχητικά υπέρβαρη αλλά λίγα κιλά παραπάνω και χαλάρωση λόγω αγυμνασιάς είχα μόνιμα), κατά περιόδους να μη  μου κάνουν ρούχα, μετά να αγοράζω μεγαλύτερα και να αδυνατίζω και να ξαναφοράω τα παλιά κλπ. Οπότε δεν ένιωσα κάποια πίεση να χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης και μπορώ να πω ότι μέχρι 9 μήνες μετά τη γέννα ήμουν πιο αδύνατη κι από όσο όταν έμεινα έγκυος, ενώ πριν από την εγκυμοσύνη είχα ήδη φτάσει στην πιο αδύνατη φάση μου για καιρό. Από εκεί και μετά όμως σταμάτησα να προσέχω τόσο τη διατροφή μου, άρχισα γλυκά και σοκολάτες και καφέδες γιατί δεν φοβόμουν πια μην επηρεάσουν το γάλα, και βλέπω ότι αν δεν προσέξω θα αρχίσω πάλι να έχω τα γνωστά προβλήματα. Αλλά σίγουρα δεν μου φταίει σε κάτι η εγκυμοσύνη γι αυτό. Και για αυτό δεν μπορώ να πω ότι η εικόνα του σώματός μου ως προς το βάρος έιναι προτεραιότητα για να νιώσω καλά. Πιο πολύ με πειράζει που δεν έχω τόσο χρόνο για να κάνω ανταύγειες στα μαλλιά μου πχ ή που έχω τόσο πολλή δουλειά στο νεροχύτη που τα νύχια μου είναι μόνιμα χάλια. 

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγω λίγο από το θέμα, αλλά ήθελα να ρωτήσω, στην εγκυμοσύνη από ποιο μήνα αρχίσατε να παίρνετε κιλά και γενικά να αλλάζει η κοιλιά σας; Εγώ το πρώτο τρίμηνο δεν μπορούσα να φάω τίποτα και έκανα κάθε μέρα εμετό (είχαν υπάρξει και μέρες που είχα κάνει 3 φορές), το δε κρέας το είχα κόψει εντελώς γιατί με αηδίαζε (ενώ πριν την εγκυμοσύνη τρελαινόμουν για κοκορέτσια, κοντοσούβλια, παϊδάκια και τα συναφή!) Έτσι λοιπόν είχα χάσει 3-4 κιλά. Τώρα που είμαι 26 εβδομάδων είμαι στα κιλά στα οποία ξεκίνησα. Τώρα βέβαια τρώω κανονικά, ίσως τσιμπολογώ και περισσότερο απ'όσο χρειάζεται μέσα στη μέρα, οπότε λογικά θα αρχίσω να παίρνω. Όμως δεν φαίνεται πολύ η κοιλιά μου, δηλαδή αν με δει κάποιος που δεν ξέρει ότι είμαι έγκυος, μπορεί και να μην το καταλάβει (με ρούχα εννοώ γιατί χωρίς ρούχα φαίνεται). Ενώ απ'όσο θυμάμαι από άλλες έγκυες, στον 5ο μήνα π.χ. φαινόταν πολύ η κοιλιά τους. Βέβαια ανέκαθεν είχα κοιλίτσα, και όχι χαλαρή όπως λέτε, αλλά σφιχτή σφιχτή οπότε ίσως γι'αυτό δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Γενικά ποτέ δεν παρακολουθούσα συστηματικά το βάρος μου, ανεβοκατέβαινα 1-2 κιλά συνήθως (είχα μεν κοιλίτσα και ίσως ήμουν λίγο παραπάνω αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό -γύρω στα 65 κιλά με ύψος περίπου 1,60-1,65). Μόνο τώρα που με ζυγίζει ο γιατρός βλέπω τις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

Ξεφεύγω λίγο από το θέμα, αλλά ήθελα να ρωτήσω, στην εγκυμοσύνη από ποιο μήνα αρχίσατε να παίρνετε κιλά και γενικά να αλλάζει η κοιλιά σας; Εγώ το πρώτο τρίμηνο δεν μπορούσα να φάω τίποτα και έκανα κάθε μέρα εμετό (είχαν υπάρξει και μέρες που είχα κάνει 3 φορές), το δε κρέας το είχα κόψει εντελώς γιατί με αηδίαζε (ενώ πριν την εγκυμοσύνη τρελαινόμουν για κοκορέτσια, κοντοσούβλια, παϊδάκια και τα συναφή!) Έτσι λοιπόν είχα χάσει 3-4 κιλά. Τώρα που είμαι 26 εβδομάδων είμαι στα κιλά στα οποία ξεκίνησα. Τώρα βέβαια τρώω κανονικά, ίσως τσιμπολογώ και περισσότερο απ'όσο χρειάζεται μέσα στη μέρα, οπότε λογικά θα αρχίσω να παίρνω. Όμως δεν φαίνεται πολύ η κοιλιά μου, δηλαδή αν με δει κάποιος που δεν ξέρει ότι είμαι έγκυος, μπορεί και να μην το καταλάβει (με ρούχα εννοώ γιατί χωρίς ρούχα φαίνεται). Ενώ απ'όσο θυμάμαι από άλλες έγκυες, στον 5ο μήνα π.χ. φαινόταν πολύ η κοιλιά τους. Βέβαια ανέκαθεν είχα κοιλίτσα, και όχι χαλαρή όπως λέτε, αλλά σφιχτή σφιχτή οπότε ίσως γι'αυτό δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Γενικά ποτέ δεν παρακολουθούσα συστηματικά το βάρος μου, ανεβοκατέβαινα 1-2 κιλά συνήθως (είχα μεν κοιλίτσα και ίσως ήμουν λίγο παραπάνω αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό -γύρω στα 65 κιλά με ύψος περίπου 1,60-1,65). Μόνο τώρα που με ζυγίζει ο γιατρός βλέπω τις διαφορές.

 

Με περίπου το ίδιο ύψος και βάρος με σένα, άρχισα να "φαίνομαι" κανονικά με κλεισμένο τον 5ο μήνα. Αυτά στην πρώτη εγκυμοσύνη, στην δεύτερη, η οποία ήρθε σχετικά γρήγορα (17 μήνες μετά τον τοκετό), άρχισα να φαίνομαι πολύ νωρίς, ήδη πριν κλείσω το πρώτο τρίμηνο άρχισα να φοράω ρούχα εγκυμοσύνης και λίγο μετά την αυχενική φαινόμουν πια κανονικά. Και αυτό παρόλο που είχα χάσει όλα τα κιλά της πρώτης εγκυμοσύνης και παρόλο που και στις δύο εγκυμοσύνες πήρα περίπου τα ίδια λίγα κιλά (11-12).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , little lamb είπε:

Ξεφεύγω λίγο από το θέμα, αλλά ήθελα να ρωτήσω, στην εγκυμοσύνη από ποιο μήνα αρχίσατε να παίρνετε κιλά και γενικά να αλλάζει η κοιλιά σας; Εγώ το πρώτο τρίμηνο δεν μπορούσα να φάω τίποτα και έκανα κάθε μέρα εμετό (είχαν υπάρξει και μέρες που είχα κάνει 3 φορές), το δε κρέας το είχα κόψει εντελώς γιατί με αηδίαζε (ενώ πριν την εγκυμοσύνη τρελαινόμουν για κοκορέτσια, κοντοσούβλια, παϊδάκια και τα συναφή!) Έτσι λοιπόν είχα χάσει 3-4 κιλά. Τώρα που είμαι 26 εβδομάδων είμαι στα κιλά στα οποία ξεκίνησα. Τώρα βέβαια τρώω κανονικά, ίσως τσιμπολογώ και περισσότερο απ'όσο χρειάζεται μέσα στη μέρα, οπότε λογικά θα αρχίσω να παίρνω. Όμως δεν φαίνεται πολύ η κοιλιά μου, δηλαδή αν με δει κάποιος που δεν ξέρει ότι είμαι έγκυος, μπορεί και να μην το καταλάβει (με ρούχα εννοώ γιατί χωρίς ρούχα φαίνεται). Ενώ απ'όσο θυμάμαι από άλλες έγκυες, στον 5ο μήνα π.χ. φαινόταν πολύ η κοιλιά τους. Βέβαια ανέκαθεν είχα κοιλίτσα, και όχι χαλαρή όπως λέτε, αλλά σφιχτή σφιχτή οπότε ίσως γι'αυτό δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Γενικά ποτέ δεν παρακολουθούσα συστηματικά το βάρος μου, ανεβοκατέβαινα 1-2 κιλά συνήθως (είχα μεν κοιλίτσα και ίσως ήμουν λίγο παραπάνω αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό -γύρω στα 65 κιλά με ύψος περίπου 1,60-1,65). Μόνο τώρα που με ζυγίζει ο γιατρός βλέπω τις διαφορές.

 

Εδω θα βρεις πολλες απαντησεις ;-)

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Ξεφεύγω λίγο από το θέμα, αλλά ήθελα να ρωτήσω, στην εγκυμοσύνη από ποιο μήνα αρχίσατε να παίρνετε κιλά και γενικά να αλλάζει η κοιλιά σας; Εγώ το πρώτο τρίμηνο δεν μπορούσα να φάω τίποτα και έκανα κάθε μέρα εμετό (είχαν υπάρξει και μέρες που είχα κάνει 3 φορές), το δε κρέας το είχα κόψει εντελώς γιατί με αηδίαζε (ενώ πριν την εγκυμοσύνη τρελαινόμουν για κοκορέτσια, κοντοσούβλια, παϊδάκια και τα συναφή!) Έτσι λοιπόν είχα χάσει 3-4 κιλά. Τώρα που είμαι 26 εβδομάδων είμαι στα κιλά στα οποία ξεκίνησα. Τώρα βέβαια τρώω κανονικά, ίσως τσιμπολογώ και περισσότερο απ'όσο χρειάζεται μέσα στη μέρα, οπότε λογικά θα αρχίσω να παίρνω. Όμως δεν φαίνεται πολύ η κοιλιά μου, δηλαδή αν με δει κάποιος που δεν ξέρει ότι είμαι έγκυος, μπορεί και να μην το καταλάβει (με ρούχα εννοώ γιατί χωρίς ρούχα φαίνεται). Ενώ απ'όσο θυμάμαι από άλλες έγκυες, στον 5ο μήνα π.χ. φαινόταν πολύ η κοιλιά τους. Βέβαια ανέκαθεν είχα κοιλίτσα, και όχι χαλαρή όπως λέτε, αλλά σφιχτή σφιχτή οπότε ίσως γι'αυτό δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Γενικά ποτέ δεν παρακολουθούσα συστηματικά το βάρος μου, ανεβοκατέβαινα 1-2 κιλά συνήθως (είχα μεν κοιλίτσα και ίσως ήμουν λίγο παραπάνω αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό -γύρω στα 65 κιλά με ύψος περίπου 1,60-1,65). Μόνο τώρα που με ζυγίζει ο γιατρός βλέπω τις διαφορές.

Είναι ανάλογος τον οργανισμό της κάθε γυναίκας αυτό πιστεύω.. Ξερω γυναικα που πηρε 14 κιλα στο 1ο τρίμηνο από κατακράτηση υγρών και χωρίς να τρώει υπερβολικά και άλλη γυναίκα η οποία έτρωγε και είχε πάρει 4 κιλά...Και γω το ίδιο με εσένα έχανα το 1ο τρίμηνο 2 με 3 κιλά στον 5ο τα έπαιρνα και στις 2 μου εγκυμοσύνες...Επίσης έμενα μου τύχαινε και το άλλο κουλό 8μιση μηνών είχα χάσει και 1μιση κιλό.. είχα αρχίσει και εκνευριζομουν όπου πήγαινα με ρώταγανε 3μηνων είσαι (οχι ειμαι 8μιση) ααααα!!! Που το βαζεις καλε το μωρο το καταπιες...????γγγγρρρρρ ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...